coreutils 7.0 - en to sk translation catalogue (714 entries)

en: 
      b      create a block (buffered) special file
      c, u   create a character (unbuffered) special file
      p      create a FIFO
sk: 
      b      vytvoriť blokový špeciálny súbor (s buferom)
      c, u   vytvoriť znakový špeciálny súbor (bez bufera)
      p      vytvoriť rúru (FIFO)

en: 
    # users=%lu
sk: 
    # používateľov=%lu

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
sk: 
    Ako špeciálny prípad, cp tvorí záložné kópie ZDROJa, pokiaľ sú zadané voľby
    force a backup a ZDROJ a CIEĽ sú rovnakým menom pre existujúci bežný súbor.

en: 
    Beware that many operators need to be escaped or quoted for shells.
    Comparisons are arithmetic if both ARGs are numbers, else lexicographical.
    Pattern matches return the string matched between \( and \) or null; if
    \( and \) are not used, they return the number of characters matched or 0.
sk: 
    Pozor na to, že veľa operátorov musí byť v shelli citovaných. Porovnania sú
    aritmetické, pokiaľ sú oba argumenty číselné, inak sú lexikografické.
     Hľadanievzoru vracia vyhovujúci reťazec medzi \( a \) alebo prázdny reťazec; pokiaľ
    \( a \) nie sú použité, vracia počet vyhovujúcich znakov alebo 0.

en: 
    Each FLAG symbol may be:
    
      append    append mode (makes sense only for output; conv=notrunc suggested)
sk: 
    Každý symbol PRÍZN môže byť:
    
      append    režim pridávania (zmysluplné iba pre výstup; navrhuje sa conv=notrunc)

en: 
    Each MODE is of the form `[ugoa]*([-+=]([rwxXst]*|[ugo]))+'.
sk: 
    každý REŽIM je v tvare „[ugoa]*([-+=]([rwxXst]*|[ugo]))+“.

en: 
    Examples:
      %s /usr/bin/sort       Output "sort".
      %s include/stdio.h .h  Output "stdio".
sk: 
    Príklady:
      %s /usr/bin/sort       Výstup "sort".
      %s include/stdio.h .h  Výstup "stdio".

en: 
    Examples:
      %s /usr/bin/sort  Output "/usr/bin".
      %s stdio.h        Output ".".
sk: 
    príklady:
      %s /usr/bin/sort  Vypísať "/usr/bin".
      %s stdio.h        Vypísať ".".

en: 
    Examples:
      %s f - g  Output f's contents, then standard input, then g's contents.
      %s        Copy standard input to standard output.
sk: 
    Príklady:
      %s f - g  Výstup obsah f, potom štand. vstup, potom obsah g.
      %s        Kopírovať štand. vstup na štand. výstup.

en: 
    Examples:
      %s staff /u      Change the group of /u to "staff".
      %s -hR staff /u  Change the group of /u and subfiles to "staff".
sk: 
    Príklady:
      %s staff /u      Zmeniť skupinu /u na „staff“.
      %s -hR staff /u  Zmeniť skupinu /u a podsúborov na „staff“.

en: 
    Handle the tty line connected to standard input.  Without arguments,
    prints baud rate, line discipline, and deviations from stty sane.  In
    settings, CHAR is taken literally, or coded as in ^c, 0x37, 0177 or
    127; special values ^- or undef used to disable special characters.
sk: 
    Ovládanie terminálu pripojeného na štandardný vstup. Bez argumentov
    vypíše baudovú rýchlosť, linkovú disciplínu a odchylky od stty sane.
    V nastaveniach sa ZNAK špecifikuje tak ako je, alebo kódovaný spôsobom
    ^c, 0x37, 0177 alebo 127; pre zákaz špeciálneho znaku treba použiť
    ^- alebo undef.

en: 
    If FILE is specified, read it to determine which colors to use for which
    file types and extensions.  Otherwise, a precompiled database is used.
    For details on the format of these files, run `dircolors --print-database'.
sk: 
    Ak je zadaný SÚBOR, načítať ho, aby sa zistilo, ktoré farby použiť pre
    ktoré typy a prípony súborov. Inak použiť predkompilovanú databázu.
    Podrobnosti o formáte týchto súborov spustite „dircolors --print-database“.

en: 
    SIGNAL may be a signal name like `HUP', or a signal number like `1',
    or the exit status of a process terminated by a signal.
    PID is an integer; if negative it identifies a process group.
sk: 
    SIGNÁL môže byť názov signálu ako „HUP“ alebo číslo signálu ako „1“,
    alebo návratový kód procsu ukončeného signálom.
    PID je celé číslo; ak je záporné, označuje skupinu procesov.

en: 
    Sending a %s signal to a running `dd' process makes it
    print I/O statistics to standard error and then resume copying.
    
      $ dd if=/dev/zero of=/dev/null& pid=$!
      $ kill -%s $pid; sleep 1; kill $pid
      18335302+0 records in
      18335302+0 records out
      9387674624 bytes (9.4 GB) copied, 34.6279 seconds, 271 MB/s
    
    Options are:
sk: 
    Poslaním signálu %s bežiacemu procesu „dd“ spôsobíte, že
    vypíše štatistiku V/V na štandardný chybový výstup a bude pokračovať v kopírovaní.
    
      $ dd if=/dev/zero of=/dev/null& pid=$!
      $ kill -%s $pid; sleep 1; kill $pid
      18335302+0 záznamov prečítaných
      18335302+0 záznamov zapísaných
      9387674624 skopírovaných bajtov (9.4 GB), 34.6279 sekúnd, 271 MB/s
    
    Voľby sú:

en: 
    The data are encoded as described for the base64 alphabet in RFC 3548.
    When decoding, the input may contain newlines in addition to the bytes of
    the formal base64 alphabet.  Use --ignore-garbage to attempt to recover
    from any other non-alphabet bytes in the encoded stream.
sk: 
    Dáta sú zakódované podľa popisu base64 abecedy v RFC 3548.
    Pri dekódovaní môže vstup okrem bajtov formálnej base64 abecedy
    obsahovať znaky nového riadka.  Použitím --ignore-garbage zapnete
    pokus o zotavenie v prípade výskytu iných nealfabetických znakov
    v kódovanom toku.

en: 
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
sk: 
    Bez SÚBORu alebo keď SÚBOR je - číta zo štand. vstupu.

en: 
    With no options, produce three-column output.  Column one contains
    lines unique to FILE1, column two contains lines unique to FILE2,
    and column three contains lines common to both files.
sk: 
    Bez volieb vypíše trojstĺpcový výstup. Prvý stĺpec obsahuje riadky
    jedinečné pre SÚBOR1, druhý stĺpec obsahuje riadky jedinečné pre SÚBOR2,
    a tretí stĺpec obsahuje riadky spoločné obom súborom.

en:       --help     display this help and exit
sk:       --help     zobrazí tohto pomocníka a skončí

en:       --no-preserve-root  do not treat `/' specially (the default)
          --preserve-root     fail to operate recursively on `/'
sk:       --no-preserve-root  nezaobchádzať s „/“ špeciálne (štandardné)
          --preserve-root    zabrániť rekurzívnemu prechádzaniu od „/“

en:       --no-preserve-root  do not treat `/' specially (the default)
          --preserve-root    fail to operate recursively on `/'
sk:       --no-preserve-root  nezaobchádzať s „/“ špeciálne (štandardné)
          --preserve-root    zabrániť rekurzívnemu prechádzaniu od „/“

en:       --no-preserve=ATTR_LIST  don't preserve the specified attributes
          --parents                use full source file name under DIRECTORY
sk:       --no-preserve=ATTR_LIST  nezachovávať uvedené atribúty
          --parents                použiť v ADRESÁRI plný názov zdrojového súboru

en:       --reference=RFILE  use RFILE's security context rather than specifying
                             a CONTEXT value
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
sk:       --reference=RSÚBOR použiť bezpečnostný kontext RSÚBORU namiesto zadania
                             hodnoty KONTEXT
      -R, --recursive        rekurzívne vykonávať na adresároch súboroch
      -v, --verbose          vypísať diagnostiku každého spracovaného súboru

en:       --version  output version information and exit
sk:       --version  vypíše informácie o verzii a skončí

en:    [-]cstopb     use two stop bits per character (one with `-')
       [-]hup        send a hangup signal when the last process closes the tty
       [-]hupcl      same as [-]hup
       [-]parenb     generate parity bit in output and expect parity bit in input
       [-]parodd     set odd parity (even with `-')
sk:   [-]cstopb     používať dva stop bity (jeden s „-“)
      [-]hup        poslať signál zavesenia, keď posledný proces zatvorí terminál
      [-]hupcl      ako [-]hup
      [-]parenb     generovať paritný bit na výstupa a očakávať ho na vstupe
      [-]parodd     nastaviť nepárnu paritu (aj s „-“)

en:   -B, --block-size=SIZE  use SIZE-byte blocks
      -b, --bytes           equivalent to `--apparent-size --block-size=1'
      -c, --total           produce a grand total
      -D, --dereference-args  dereference only symlinks that are listed on the
                              command line
sk:   -B, --block-size=VEĽ   použiť bloky s veľkosťou VEĽ
      -b, --bytes           ekvivalent „--apparent-size --block-size=1“
      -c, --total           vypísať celkové zhrnutie
      -D, --dereference-args  dereferencovať iba symbolické odkazy, ktoré sú uvedené
                              na príkazovom riadku

en:   -L, --dereference     dereference all symbolic links
      -P, --no-dereference  don't follow any symbolic links (this is the default)
      -0, --null            end each output line with 0 byte rather than newline
      -S, --separate-dirs   do not include size of subdirectories
      -s, --summarize       display only a total for each argument
sk:   -L, --dereference     dereferencovať všetky symbolické odkazy
      -P, --no-dereference  nenasledovať žiadne symbolické odkazy (štandardne)
      -0, --null            ukončiť každý riadok výstupu bajtom 0 namiesto znaku nového riadka
      -S, --separate-dirs   nevypisovať veľkosti podadresárov
      -s, --summarize       zobraziť iba zhrnutie pre každý z argumentov

en:   -P, --portability     use the POSIX output format
          --sync            invoke sync before getting usage info
      -t, --type=TYPE       limit listing to file systems of type TYPE
      -T, --print-type      print file system type
      -x, --exclude-type=TYPE   limit listing to file systems not of type TYPE
      -v                    (ignored)
sk:   -P, --portability     použiť výstup vo formáte POSIX
          --sync            vyvolať sync pred získaním informácií o využití
      -t, --type=TYP        obmedziť výpis iba na súborové systémy typu TYP
      -T, --print-type      vypísať typ súborového systému
      -x, --exclude-type=TYP    obmedziť výpis iba na súborové systémy, ktoré nie sú typu TYP
      -v                    (ignoruje sa)

en:   -a, --all             write counts for all files, not just directories
          --apparent-size   print apparent sizes, rather than disk usage; although
                              the apparent size is usually smaller, it may be
                              larger due to holes in (`sparse') files, internal
                              fragmentation, indirect blocks, and the like
sk:   -a, --all             vypísať čísla pri všetkých súboroch, nie len pri adresároch
          --apparent-size   napísať veľkosti ako vyzerajú namiesto využitia disku;
                              hoci sú veľkosti ako vyzerajú zvyčajne menšie, môžu
                              byť väčšie z dôvodu dier v („sparse“) súboroch, vnútornej
                              fragmentácii, nepriamym blokom a podobne

en:   -a, --suffix-length=N   use suffixes of length N (default %d)
      -b, --bytes=SIZE        put SIZE bytes per output file
      -C, --line-bytes=SIZE   put at most SIZE bytes of lines per output file
      -d, --numeric-suffixes  use numeric suffixes instead of alphabetic
      -l, --lines=NUMBER      put NUMBER lines per output file
sk:   -a, --suffix-length=N   použiť prípony s dĺžkou N (štandardne %d)
      -b, --bytes=VEĽKOSŤ       zapíše VEĽKOST bajtov do výstupného súboru
      -C, --line-bytes=VEĽKOSŤ  zapíše najviac VEĽKOST bytov na výstupný riadok
      -d, --numeric-suffixes  použiť číselné prípony namiesto abecedných
      -l, --lines=POČET         zapíše POČET riadkov do výstupného súboru

en:   -b, --before             attach the separator before instead of after
      -r, --regex              interpret the separator as a regular expression
      -s, --separator=STRING   use STRING as the separator instead of newline
sk:   -b, --before             pripojí oddeľovač riadkov pred riadky namiesto
                                za ne
      -r, --regex              interpretuje oddeľovač ako regulárny výraz
      -s, --separator=REŤAZEC  použije REŤAZEC ako oddeľovač namiesto nového riadku

en:   -b, --binary            read in binary mode
sk:   -b, --binary            čítať v binárnom režime

en:   -b, --body-numbering=STYLE      use STYLE for numbering body lines
      -d, --section-delimiter=CC      use CC for separating logical pages
      -f, --footer-numbering=STYLE    use STYLE for numbering footer lines
sk:   -b, --body-numbering=ŠTÝL       použiť ŠTÝL na číslovanie riadkov tela
      -d, --section-delimiter=CC      použiť CC na oddelenie logických stránok
      -f, --footer-numbering=ŠTÝL    použiť ŠTÝL na číslovanie riadkov pätičky

en:   -c, --crown-margin        preserve indentation of first two lines
      -p, --prefix=STRING       reformat only lines beginning with STRING,
                                  reattaching the prefix to reformatted lines
      -s, --split-only          split long lines, but do not refill
sk:   -c, --crown-margin        zachová odsadenie prvých dvoch riadkov
      -p, --prefix=REŤAZEC      pracuje iba s riadkami začínajúcimi REŤAZCOM,
                                  ktorý pripojí pred riadky so zmeneným formátom
      -s, --split-only          iba rozdelí dlhé riadky

en:   -f, --silent, --quiet   suppress most error messages
      -v, --verbose           output a diagnostic for every file processed
          --reference=RFILE   use RFILE's mode instead of MODE values
      -R, --recursive         change files and directories recursively
sk:   -f, --silent, --quiet   potlačiť väčšinu chybových správ
      -v, --verbose           vypísať informáciu o každom spracovanom súbore
          --reference=RSÚBOR  použiť práva RSÚBORu namiesto PRÁV
      -R, --recursive         vykonať operáciu aj vo vnorených adresároch

en:   -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's group rather than specifying a
                             GROUP value
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
sk:   -f, --silent, --quiet  potlačí väčšinu chybových správ
          --reference=RSÚBOR použiť skupiny RSÚBORu namiesto zadania
                             hodnoty SKUPINA
      -R, --recursive        rekurzívne vykonávať na adresároch súboroch
      -v, --verbose          vypísať diagnostiku každého spracovaného súboru

en:   -h, --no-dereference   affect each symbolic link instead of any referenced
                             file (useful only on systems that can change the
                             ownership of a symlink)
sk:   -h, --no-dereference   má vplyv na každý symbolický odkaz, nie len na
                             súbory, na ktoré sa odkazuje (to je užitičné iba na
                             systémoch, ktoré môžu zmeniť vlastníctvo symbolického
                              odkazu)

en:   -i, --inodes          list inode information instead of block usage
      -k                    like --block-size=1K
      -l, --local           limit listing to local file systems
          --no-sync         do not invoke sync before getting usage info (default)
sk:   -i, --inodes          vypísať informácue o inode-och namiesto využitia blokov
      -k                    ekvivalent --block-size=1K
      -l, --local           obmedziť výpis iba na lokálne súborové systémy
          --no-sync         nevyvolávať sync pred získaním informácií o využití (štandardne)

en:   -k                    like --block-size=1K
      -l, --count-links     count sizes many times if hard linked
      -m                    like --block-size=1M
sk:   -k                    ako --block-size=1K
      -l, --count-links     počítať veľkosť viacnásobne pri pevných odkazoch
      -m                    ako --block-size=1M

en:   -l, --link                   link files instead of copying
      -L, --dereference            always follow symbolic links in SOURCE
sk:   -l, --link                   odkazovať na súbory namiesto kopírovania
      -L, --dereference            vždy nasledovať symbolické odkazy v ZDROJi

en:   -t                       equivalent to -vT
      -T, --show-tabs          display TAB characters as ^I
      -u                       (ignored)
      -v, --show-nonprinting   use ^ and M- notation, except for LFD and TAB
sk:   -t                       rovnaké ako -vT
      -T, --show-tabs          vypisuje znak TAB ako ^I
      -u                       (ignorované)
      -v, --show-nonprinting   použije zápis ^ a M-, okrem znakov LF a TAB

en:   -t, --tagged-paragraph    indentation of first line different from second
      -u, --uniform-spacing     one space between words, two after sentences
      -w, --width=WIDTH         maximum line width (default of 75 columns)
sk:   -t, --tagged-paragraph    odsadí prvý riadok rozdielne od druhého
      -u, --uniform-spacing     jedna medzera medzi slovami, dve za vetou
      -w, --width=ŠÍRKA         maximálna šírka riadka (implicitne 75 stĺpcov)

en:   -t, --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory    treat DEST as a normal file
      -u, --update                 move only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
sk:   -t, --target-directory=ADR   presunúť všetky ZDROJe do ADResára
      -T, --no-target-directory    považovať CIEĽ za bežný súbor
      -u, --update                 premiestniť iba ak je ZDROJový súbor novší
                                     ako cieľový súbor alebo keď cieľový súbor chýba
      -v, --verbose                vypisovať informácie o priebehu

en:   -u, --user=USER        set user USER in the target security context
      -r, --role=ROLE        set role ROLE in the target security context
      -t, --type=TYPE        set type TYPE in the target security context
      -l, --range=RANGE      set range RANGE in the target security context
sk:   -u, --user=POUŽ        nastaviť používateľa POUŽ v cieľovom bezpečnostnom kontexte
      -r, --role=ROLA        nastaviť rolu ROLA v cieľovom bezpečnostnom kontexte
      -t, --type=TYP         nastaviť typ TYP v cieľovom bezpečnostnom kontexte
      -l, --range=ROZSAH     nastaviť rozsah ROZSAH v cieľovom bezpečnostnom kontexte

en:   -w, --wrap=COLS       Wrap encoded lines after COLS character (default 76).
                            Use 0 to disable line wrapping.
    
      -d, --decode          Decode data.
      -i, --ignore-garbage  When decoding, ignore non-alphabet characters.
sk:   -w, --wrap=STĹP       Zalamovať zakódované riadky po STĹP znakoch (štandardne 76).
                            Nastavením na 0 vypnete zalamovanie riadkov.
    
      -d, --decode          Dekódovať dáta.
      -i, --ignore-garbage  Pri dekódovaní ignorovať nealfabetické znaky.

en:   ascii     from EBCDIC to ASCII
      ebcdic    from ASCII to EBCDIC
      ibm       from ASCII to alternate EBCDIC
      block     pad newline-terminated records with spaces to cbs-size
      unblock   replace trailing spaces in cbs-size records with newline
      lcase     change upper case to lower case
sk:   ascii     z EBCDIC do ASCII
      ebcdic    z ASCII do EBCDIC
      ibm       z ASCII do alternatívneho EBCDIC
      block     vyplniť záznamy ukončené novým riadkom medzerami na veľkosť cbs
      unblock   nahradiť medzery na konci záznamov s veľkosťou cbs znakom nového riadka
      lcase     zmeniť veľké písmená na malé

en:   binary    use binary I/O for data
sk:   binary    použiť pre dáta binárny V/V

en:   direct    use direct I/O for data
sk:   direct    použiť pre dáta priamy V/V

en:   dsync     use synchronized I/O for data
sk:   dsync     použiť pre dáta synchronizovaný V/V

en:   noatime   do not update access time
sk:   noatime   neaktualizovať čas posledného prístupu

en:   nocreat   do not create the output file
      excl      fail if the output file already exists
      notrunc   do not truncate the output file
      ucase     change lower case to upper case
      swab      swap every pair of input bytes
sk:   nocreat   nevytvárať výstupný súbor
      excl      skončiť neúspešne, ak výstupný súbor už existuje
      notrunc   neskracovať výstupný súbor
      ucase     zmeniť malé písmená na veľké
      swab      vymeniť každú dvojicu bajtov na vstupe

en:   noctty    do not assign controlling terminal from file
sk:   noctty    nepriraďovať zo súboru riadiaci terminál

en:   noerror   continue after read errors
      sync      pad every input block with NULs to ibs-size; when used
                with block or unblock, pad with spaces rather than NULs
      fdatasync  physically write output file data before finishing
      fsync     likewise, but also write metadata
sk:   noerror   pokračovať aj pri chybách pri čítaní
      sync      vyplniť každý blok znakom NULL na veľkosť ibs;
                keď sa použije s block alebo unblock, vyplniť medzerami namiesto NULL
      fdatasync  pred ukončením fyzicky zapísať údaje
      fsync     podobne, ale zapísať aj metadáta

en:   nofollow  do not follow symlinks
sk:   nofollow  nenasledovať symbolické odkazy

en:   nolinks   fail if multiply-linked
sk:   nolinks   skončiť neúspešne pri viacnásobnom odkaze

en:   nonblock  use non-blocking I/O
sk:   nonblock  použiť neblokoujúci V/V

en:   none, off       never make backups (even if --backup is given)
      numbered, t     make numbered backups
      existing, nil   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      simple, never   always make simple backups
sk:   none, off       nikdy nevytvárať záložné kópie (ani ak bolo zadané --backup)
      numbered, t     tvoriť číslované záložné kópie
      existing, nil   tvoriť číslované, pokiaľ už číslované záložné kópie
                      existujú, inak tvoriť jednoduché
      simple, never   vždy tvoriť jednoduché záložné kópie súborov

en:   sync      likewise, but also for metadata
sk:   sync      podobne, ale aj pre metadáta

en:   text      use text I/O for data
sk:   text      použiť pre dáta textový V/V

en:  %4s-blocks      Used Available Use%%
sk:   %4s-bloky      Použ  Dostupné Pou%%

en:  %s-blocks      Used Available Capacity
sk:  %s-blokov      Použ Dostupné  Kapacita

en:  (backup: %s)
sk: (záloha: %s)

en:  * [-]ocrnl      translate carriage return to newline
     * [-]ofdel      use delete characters for fill instead of null characters
     * [-]ofill      use fill (padding) characters instead of timing for delays
     * [-]olcuc      translate lowercase characters to uppercase
     * [-]onlcr      translate newline to carriage return-newline
     * [-]onlret     newline performs a carriage return
sk: * [-]ocrnl      prekladať znaky návratu na začiatok riadka na nové riadky
    * [-]ofdel      pre vyplnenie použiť znaky vymazania namiesto nulových znakov
    * [-]ofill      použiť výplňové znaky namiesto oneskorení
    * [-]olcuc      prekladať malé znaky na veľké
    * [-]onlcr      prekladať nové riadky na znaky návratu na začiatok riadka
    * [-]onlret     znak nového riadku prejde na začiatok riadka

en:  Mounted on
sk:  Pripojený na

en:  groups=
sk:  skupiny=

en:  old
sk:  dávno

en:  on repetition %s
sk:  v opakovaní %s

en: %lu user | %lu users
sk[0]: %lu používateľ
sk[1]: %lu používatelia
sk[2]: %lu používateľov

en: %s -> %s (unbackup)
sk: %s -> %s (obnovenie zálohy)

en: %s and %s are the same file
sk: %s a %s predstavujú ten istý súbor

en: %s exists but is not a directory
sk: %s existuje, ale nie je adresárom

en: %s has unknown file type
sk: %s je neznámy typ souboru

en: %s is not a valid positive integer
sk: %s nie je platné kladné celé číslo

en: %s is too large
sk: %s je príliš veľa

en: %s%s argument `%s' too large
sk: %s%s argument „%s“ je príliš veľký

en: %s: %s is so large that it is not representable
sk: %s: %s je príliš veľký, preto nie je reprezentovateľný

en: %s: %s: line number out of range
sk: %s: %s: číslo riadka je mimo rozsahu

en: %s: %s: match not found
sk: %s: %s: zhoda nenájdená

en: %s: %s:%s: disorder:
sk: %s: %s:%s: nezotriediteľné:

en: %s: FAILED open or read
sk: %s: ZLYHALO otvorenie alebo čítanie

en: %s: No such user
sk: %s: Používateľ neexistuje

en: %s: `}' is required in repeat count
sk: %s: '}' je požadovaná v počítadle opakovaní

en: %s: binary operator expected
sk: %s: očakával sa binárny operátor

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
sk: %s: relatívne symbolické odkazy je možné vytvoriť iba v aktuálnom adresári

en: %s: cannot find name for user ID %lu
sk: %s: nie je možné zistiť meno pre ID používateľa %lu

en: %s: cannot follow end of this type of file; giving up on this name
sk: %s: nie je možné sledovať koniec tohoto typu súboru; zanechávam tento názov

en: %s: cannot overwrite directory
sk: %s: nie je možné prepísať adresár

en: %s: cannot rewind
sk: %s: nie je možné presunúť sa na začiatok súboru

en: %s: cannot seek
sk: %s: nie je možné vyhľadať

en: %s: cannot seek to offset %s
sk: %s: nie je možné presunúť sa na pozíciu %s

en: %s: cannot shred append-only file descriptor
sk: %s: nie je možné skartovať deskriptor určený iba pre pridávanie

en: %s: closing delimiter `%c' missing
sk: %s: chýba koncový oddeľovač „%c“

en: %s: couldn't reset non-blocking mode
sk: %s: nie je možné opustiť neblokovací režim

en: %s: descend into directory %s?
sk: %s: zostúpiť do adresára %s?

en: %s: descend into write-protected directory %s?
sk: %s: zostúpiť do adresára chráneného voči zápisu %s?

en: %s: end of file
sk: %s: koniec súboru

en: %s: equivalence class operand must be a single character
sk: %s: operand v triede [=c=] musí byť jediný znak

en: %s: error truncating
sk: %s: chyba pri skracovaní

en: %s: error writing at offset %s
sk: %s: chyba pri zápise na ofset %s

en: %s: expected a numeric value
sk: %s: očakávaná numerická hodnota

en: %s: failed to close
sk: %s: nepodarilo sa zatvoriť

en: %s: failed to open for writing
sk: %s: nepodarilo sa otvoriť na zápis

en: %s: failed to remove
sk: %s: nepodarilo sa odstrániť

en: %s: fcntl failed
sk: %s: fcntl zlyhalo

en: %s: fdatasync failed
sk: %s: fdatasync zlyhalo

en: %s: file has negative size
sk: %s: súbor má zápornú dĺžku

en: %s: file too large
sk: %s: súbor je príliš veľký

en: %s: file too long
sk: %s: súbor je príliš dlhý

en: %s: file truncated
sk: %s: súbor bol skrátený

en: %s: fstat failed
sk: %s: fstat zlyhal

en: %s: fsync failed
sk: %s: fsync zlyhal

en: %s: hard link not allowed for directory
sk: %s: na adresár nie je povolený pevný odkaz

en: %s: input contains a loop:
sk: %s: vstup obsahuje cyklus:

en: %s: input contains an odd number of tokens
sk: %s: vstup obsahuje nepárny počet tokenov

en: %s: input file is output file
sk: %s: vstupný súbor je zároveň výstupným

en: %s: integer expected after delimiter
sk: %s: po oddeľovači sa očakáva celé číslo

en: %s: invalid PID
sk: %s: chybné PID

en: %s: invalid directive
sk: %s: neplatná direktíva

en: %s: invalid file size
sk: %s: neplatná veľkosť súboru

en: %s: invalid file type
sk: %s: neplatný typ súboru

en: %s: invalid maximum number of unchanged stats between opens
sk: %s: neplatné číslo maximálneho počtu nezmenených výsledkov funkcie stat
    medzi otvoreniami

en: %s: invalid number
sk: %s: chybné číslo

en: %s: invalid number of bytes
sk: %s: chybný počet bajtov

en: %s: invalid number of lines
sk: %s: chybný počet riadkov

en: %s: invalid number of passes
sk: %s: neplatný počet prechodov

en: %s: invalid number of seconds
sk: %s: neplatný počet sekúnd

en: %s: invalid pattern
sk: %s: chybný vzor

en: %s: invalid process id
sk: %s: neplatný id procesu

en: %s: invalid regular expression: %s
sk: %s: chybný regulárny výraz: %s

en: %s: invalid signal
sk: %s: neplatný signál

en: %s: invalid suffix length
sk: %s: neplatná dĺžka prípony

en: %s: line number must be greater than zero
sk: %s: číslo riadku musí byť väčšie ako nula

en: %s: line number out of range
sk: %s: číslo riadku je mimo rozsah

en: %s: lseek failed
sk: %s: lseek zlyhal

en: %s: multiple signals specified
sk: %s: uvedených viacero signálov

en: %s: new permissions are %s, not %s
sk: %s: nové práva sú %s, nie %s

en: %s: no properly formatted %s checksum lines found
sk: %s: nenájdené správne sformátované riadky %s kontrolného súčtu

en: %s: no size information for this device
sk: %s: neexistuje informácia o veľkosti tohoto zariadenia

en: %s: not listing already-listed directory
sk: %s: nevypisuje sa už vypísaný adresár

en: %s: number of bytes is too large
sk: %s: počet bajtov je príliš veľký

en: %s: overwrite %s?
sk: %s: prepísať %s?

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...
sk: %s: prechod %lu/%lu (%s)...

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s
sk: %s: prechod %lu/%lu (%s)...%s

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%
sk: %s: prechod %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%

en: %s: read error
sk: %s: chyba pri čítaní

en: %s: remove %s %s?
sk: %s: zmazať %s %s?

en: %s: remove all arguments?
sk: %s: odstrániť všetky argumenty?

en: %s: remove write-protected %s %s?
sk: %s: zmazať súbor chránený proti zápisu %s %s?

en: %s: removed
sk: %s: zmazaný

en: %s: removing
sk: %s: maže sa

en: %s: renamed to %s
sk: %s: premenovaný na %s

en: %s: replace %s?
sk: %s: prepísať %s?

en: %s: seek failed
sk: %s: zlyhalo posunutie v súbore

en: %s: unable to determine maximum file name length
sk: %s: nebolo možné určiť maximálnu dĺžku názvu súboru

en: %s: unable to perform all requested operations
sk: %s: nie je možné vykonať všetky požadované operácie

en: %s: unary operator expected
sk: %s: očakával sa unárny operátor

en: %s: value not completely converted
sk: %s: hodnota nebola úplne prevedená

en: %s: write error
sk: %s: chyba pri zápise

en: %s:%lu: unrecognized keyword %s
sk: %s:%lu: neznáme kľúčové slovo %s

en: %s}: integer required between `{' and `}'
sk: %s}: medzi `{' a `}' musí byť celé číslo

en: ')' expected
sk: očakávaný znak „)”

en: ')' expected, found %s
sk: očakávaný znak „)”, nájdený %s

en: (C)
sk: ©

en: ,  load average: %.2f
sk: ,  priemerná záťaž: %.2f

en: -R --dereference requires either -H or -L
sk: -R --dereference vyžaduje buď -H alebo -L

en: -R -h requires -P
sk: -R -h vyžaduje -P

en: -ef does not accept -l
sk: -ef neakceptuje -l

en: -nt does not accept -l
sk: -nt neakceptuje -l

en: -ot does not accept -l
sk: -ot neakceptuje -l

en: <internal>
sk: <interné>

en: Address family for hostname not supported
sk: Rodina adries názvu stroja nie je podporovaná

en: All requests done
sk: Všetky požiadavky vykonané

en: Argument buffer too small
sk: Buffer pre argumenty je príliš malý

en: Bad value for ai_flags
sk: Zlá hodnota ai_flags

en: COMMENT
sk: KOMENTÁR

en: Change the effective user id and group id to that of USER.
    
      -, -l, --login               make the shell a login shell
      -c, --command=COMMAND        pass a single COMMAND to the shell with -c
      -f, --fast                   pass -f to the shell (for csh or tcsh)
      -m, --preserve-environment   do not reset environment variables
      -p                           same as -m
      -s, --shell=SHELL            run SHELL if /etc/shells allows it
sk: Zmeniť efektívne id používateľa a skupiny na id POUŽÍVATEĽA.
    
      -, -l, --login               urobiť tento shell prihlasovacím
      -c, --command=PRÍKAZ         odovzdať shellu jediný PRÍKAZ pomocou -c
      -f, --fast                   odovzdať shellu -f (pre csh alebo tcsh)
      -m, --preserve-environment   zachovať premenné prostredia
      -p                           rovnaké ako -m
      -s, --shell=SHELL            spustiť SHELL, pokiaľ to /etc/shells povoľuje

en: Change the group of each FILE to GROUP.
    With --reference, change the group of each FILE to that of RFILE.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
          --dereference      affect the referent of each symbolic link (this is
                             the default), rather than the symbolic link itself
sk: Zmeniť skupinu každého SÚBORu na SKUPINA.
    S parametrom --reference sa zmení skupina každého SÚBORU
    na rovnakú ako skupin RSÚBORu.
    
      -c, --changes          ako výrečný ale oznamovať iba keď sa vykoná zmena
          --dereference      ovplyvňuje referenta každého symbolického odkazu
                             (toto je štandardné správanie) namiesto samotného
                             symbolického odkazu

en: Change the mode of each FILE to MODE.
    
      -c, --changes           like verbose but report only when a change is made
sk: Zmeniť režim každého SÚBORu na REŽIM.
    
      -c, --changes           rovnaké ako verbose, ale oznamovať len vykonanie zmeny

en: Compare sorted files FILE1 and FILE2 line by line.
sk: Porovnať po riadkoch zotriedené súbory SÚBOR1 a SÚBOR2.

en: Concatenate FILE(s), or standard input, to standard output.
    
      -A, --show-all           equivalent to -vET
      -b, --number-nonblank    number nonempty output lines
      -e                       equivalent to -vE
      -E, --show-ends          display $ at end of each line
      -n, --number             number all output lines
      -s, --squeeze-blank      suppress repeated empty output lines
sk: Spája SÚBOR(Y) alebo štandardný vstup na štandardný výstup.
    
      -A, --show-all           rovnaké ako -vET
      -b, --number-nonblank    čísluje neprázdne výstupné riadky
      -e                       rovnaké ako -vE
      -E, --show-ends          vypíše $ na konci každého riadku
      -n, --number             čísluje všetky výstupné riadky
      -s, --squeeze-blank      prázdne riadky idúce po sebe redukuje na jediný

en: Convert blanks in each FILE to tabs, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
sk: V každom SÚBORe prevedie medzery na tabulátory a výsledok vypisuje
    na štandardný výstup. Ak nebude SÚBOR zadaný alebo bude -, načíta sa
    štandardný vstup.

en: Copy SOURCE to DEST, or multiple SOURCE(s) to DIRECTORY.
sk: Skopírovať ZDROJ na CIEĽ alebo viacero CIEĽOV do ADRESÁRa.

en: Directory:
sk: Adresár:

en: EXIT
sk: UKONČ

en: FAILED
sk: CHYBNÝ

en: FIXME: unknown
sk: FIXME: neznámy

en: Fifos do not have major and minor device numbers.
sk: FIFO nemajú hlavné a vedľajšie čísla zariadenia.

en: Filesystem
sk: Súborový systém

en: Filesystem    Type
sk: Súborový systém    Typ

en: IDLE
sk: NEČINNÝ

en: Idle
sk: Nečin

en: In real life:
sk: V reáli:

en: Infinity B
sk: nekonečno B

en: Interrupted by a signal
sk: Prerušené signálom

en: Invalid back reference
sk: Neplatná spätná referencia

en: Invalid character class name
sk: Neplatný názov triedy znaku

en: Invalid collation character
sk: Neplatný znak kolacionovania

en: Invalid content of \{\}
sk: Neplatný obsah \{\}

en: Invalid preceding regular expression
sk: Neplatný predchádzajúci regulárny výraz

en: Invalid range end
sk: Neplatné ukončenie rozsahu

en: Invalid regular expression
sk: Neplatný regulárny výraz

en: LINE
sk: TERM

en: Login name:
sk: Prihlasovacie meno:

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
sk: Povinné argumenty dlhých tvarov volieb sú taktiež povinné pre krátke tvary volieb.

en: Memory allocation failure
sk: Chyba alokácie pamäte

en: Memory exhausted
sk: Pamäť bola vyčerpaná

en: NAME
sk: NÁZOV

en: Name
sk:  Meno

en: Name or service not known
sk: Názov alebo služba nie je známa

en: No address associated with hostname
sk: S názvom stroja nie je asociovaná žiadna adresa

en: No match
sk: Bez zhody

en: No previous regular expression
sk: Žiaden predošlý regulárny výraz

en: Non-recoverable failure in name resolution
sk: Nenapraviteľná chyba v rozlíšení názvu

en: OK
sk: V PORIADKU

en: Only one string may be given when deleting without squeezing repeats.
sk: Iba jeden reťazec môže byť zadaný pri mazaní bez komprimovania
    opakujúcich sa znakov.

en: Output who is currently logged in according to FILE.
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
sk: Vypísať, kto je momentálne prihlásený podľa SÚBORU.
    Pokiaľ nie je zadaný SÚBOR, použiť %s. %s ako SÚBOR je obvyklý.

en: Parameter string not correctly encoded
sk: Reťazec parametrov nebol korektne zakódovaný

en: Password:
sk: Heslo:

en: Plan:
sk: Plán:

en: Premature end of regular expression
sk: Predčasný koniec regulárneho výrazu

en: Print CRC checksum and byte counts of each FILE.
sk: Vypísať kontrolný súčet CRC a počet bajtov každého SÚBORu.

en: Print NAME with any leading directory components removed.
    If specified, also remove a trailing SUFFIX.
sk: Vypísať NÁZOV bez adresárov vedúcich k nemu.
    Odstrániť aj PRÍPONU, pokiaľ bola zadaná.

en: Print certain system information.  With no OPTION, same as -s.
    
      -a, --all                print all information, in the following order,
                                 except omit -p and -i if unknown:
      -s, --kernel-name        print the kernel name
      -n, --nodename           print the network node hostname
      -r, --kernel-release     print the kernel release
sk: Vypísať niektoré systémové informácie. Žiadna VOĽBA zodpovedá -s.
    
      -a, --all        vypísať všetky informácie v nasledovnom poradí,
                                 iba vynechať -p a -i ak sú neznáme:
      -s, --kernel-name        vypísať názov jadra operačného systému
      -n, --nodename   vypísať názov počítača v sieti
      -r, --release    vypísať verziu jadra operačného systému

en: Print newline, word, and byte counts for each FILE, and a total line if
    more than one FILE is specified.  With no FILE, or when FILE is -,
    read standard input.
      -c, --bytes            print the byte counts
      -m, --chars            print the character counts
      -l, --lines            print the newline counts
sk: Ku každému SÚBORu vypíše počet riadkov, slov a bajtov. Ak bude zadaný viac
    ako jeden SÚBOR, vypíše aj celkové údaje. Pokiaľ SÚBOR nebude zadaný alebo
    bude -, načíta sa štandardný vstup.
    
      -c, --bytes            vypíše počet bajtov
      -m, --chars            vypíše počet znakov
      -l, --lines            vypíše počet riadkov

en: Print or change terminal characteristics.
    
      -a, --all          print all current settings in human-readable form
      -g, --save         print all current settings in a stty-readable form
      -F, --file=DEVICE  open and use the specified DEVICE instead of stdin
sk: Nastaviť alebo zmeniť charakteristiku terminálu.
    
      -a, --all       vypísať všetky aktuálne nastavenia vo formáte
                        čitateľnom pre človeka
      -g, --save      vypísať všetky aktuálne nastavenia vo formáte
                        čitateľnom pre stty
      -F, --file=ZARIADENIE  otvoriť a používať zadané zariadenie namiesto
                        štandardného vstupu

en: Print the file name of the terminal connected to standard input.
    
      -s, --silent, --quiet   print nothing, only return an exit status
sk: Vypísať názov súboru terminálu spojeného so štandardným vstupom.
    
      -s, --silent, --quiet   nevypisovať nič, iba vrátiť výstupný stav

en: Print the first 10 lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
sk: Vypíše prvých 10 riadkov každého SÚBORu na štandardný výstup. S viac ako
    jedným SÚBORom, bude pred vypísaním každého uvedená hlavička obsahujúca názov
    súboru. Ak SÚBOR nebude zadaný alebo bude -, načíta sa štandardný vstup.

en: Print the last %d lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
sk: Vypíše prvých %d riadkov každého súboru na štandardný výstup. S viac ako
    jedným súborom, bude pred vypísaním každého uvedená hlavička obsahujúca meno
    súboru. Ak SÚBOR nebude zadaný alebo bude -, načíta sa štandardný vstup.

en: Print the user name associated with the current effective user ID.
    Same as id -un.
sk: Vypísať meno používateľa spojené s aktuálnym efektívnym id používateľa.
    Rovnaké ako id -un.

en: Processing request in progress
sk: Prebieha spracovanie požiadavky

en: Project:
sk: Projekt:

en: Regular expression too big
sk: Tegulárny výraz je príliš veľký

en: Request canceled
sk: Požiadavka zrušená

en: Request not canceled
sk: Požiadavka nebola zrušená

en: Send signals to processes, or list signals.
sk: Poslať signály procesom alebo vypísať signály.

en: Servname not supported for ai_socktype
sk: ai_socktype nepodporuje servname

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
sk: Nastavením LC_ALL='C' obídete tento problém.

en: Show information about the file system on which each FILE resides,
    or all file systems by default.
sk: Zobraziť informácie o súborovom systéme, na ktorom sa nachádza SÚBOR
    alebo štandardne o všetkých súborových systémoch.

en: Special files require major and minor device numbers.
sk: Pri vytváraní špeciálneho blokového súboru musí byť zadané
    hlavné a vedľajšie číslo zariadenia.

en: Success
sk: Úspešné

en: Summarize disk usage of each FILE, recursively for directories.
sk: Vypísať zhrnutie využitia disku každým SÚBORom, rekurzívne prechádzať adresáre.

en: System error
sk: Systémová chyba

en: TIME
sk: ČAS

en: Temporary failure in name resolution
sk: Dočasná chyba v rozlíšení názvu

en: The following options modify how a hierarchy is traversed when the -R
    option is also specified.  If more than one is specified, only the final
    one takes effect.
    
      -H                     if a command line argument is a symbolic link
                             to a directory, traverse it
      -L                     traverse every symbolic link to a directory
                             encountered
      -P                     do not traverse any symbolic links (default)
sk: Nasledovné voľby menia spôsob prechádzania hierarchie, keď je
    uvedená voľba -R. Ak je uvedená viac ako jedna, účinná je iba
    posledná uvedená.
    
      -H                     ak je argument príkazového riadka symbolický odkaz
                             na adresár, prechádzať ním
      -L                     prechádzať každý symbolický odkaz v adresári
      -P                     neprechádzať žiadne symbolické odkazy (štandardne)

en: The strings compared were %s and %s.
sk: Porovnávané reťazce boli %s a %s.

en: Trailing backslash
sk: Lomka na konci

en: Try `%s --help' for more information.
sk: Viac informácií získate príkazom `%s --help'.

en: Two strings must be given when translating.
sk: Pri preklade musia byť zadané dva reťazce

en: Unknown error
sk: Neznáma chyba

en: Unknown system error
sk: Neznáma systémová chyba

en: Unmatched ( or \(
sk: ( alebo \( bez náprotivku

en: Unmatched ) or \)
sk: ) alebo \) bez náprotivku

en: Unmatched [ or [^
sk: [ alebo [^ bez náprotivku

en: Unmatched \{
sk: \{ bez náprotivku

en: Usage: %s COMMAND [ARG]...
      or:  %s OPTION
sk: Použitie: %s PRÍKAZ [ARG]...
     alebo:   %s VOĽBA

en: Usage: %s EXPRESSION
      or:  %s OPTION
sk: Použitie: %s VÝRAZ...
     alebo:   %s VOĽBA

en: Usage: %s FILE
      or:  %s OPTION
sk: Použitie: %s SÚBOR
     alebo:   %s VOĽBA

en: Usage: %s FILE1 FILE2
      or:  %s OPTION
sk: Použitie: %s SÚBOR1 SÚBOR2
     alebo:   %s VOĽBA

en: Usage: %s FORMAT [ARGUMENT]...
      or:  %s OPTION
sk: Použitie: %s FORMÁT [ARGUMENT]...
     alebo:   %s [VOĽBA]

en: Usage: %s NAME [SUFFIX]
      or:  %s OPTION
sk: Použitie: %s [SÚBOR]...
     alebo:   %s [VOĽBA]

en: Usage: %s OPTION... [FILE]...
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... [SÚBOR]...

en: Usage: %s [-s SIGNAL | -SIGNAL] PID...
      or:  %s -l [SIGNAL]...
      or:  %s -t [SIGNAL]...
sk: Použitie: %s [-s SIGNÁL | -SIGNÁL] PID...
      alebo:  %s -l [SIGNÁL]...
      alebo:  %s -t [SIGNÁL]...

en: Usage: %s [FILE]...
      or:  %s [OPTION]
sk: Použitie: %s [SÚBOR]...
     alebo:   %s [VOĽBA]

en: Usage: %s [NUMBER]...
      or:  %s OPTION
sk: Použitie: %s [ČÍSLO]...
     alebo:   %s VOĽBA

en: Usage: %s [OPERAND]...
      or:  %s OPTION
sk: Použitie: %s [SÚBOR]...
     alebo:   %s [VOĽBA]

en: Usage: %s [OPTION]
sk: Použitie: %s [VOĽBA]

en: Usage: %s [OPTION] [COMMAND [ARG]...]
sk: Použitie: %s [VOĹBA] [PRÍKAZ [ARG]...]

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]
    Write totally ordered list consistent with the partial ordering in FILE.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
sk: Použitie: %s [VOĽBA] [SÚBOR]
    Výstupom je úplne zotriedený zoznam v súlade s čiastočným zotriedením SÚBORU.
      Pokiaľ nie je SÚBOR zadaný, načíta sa štandardný vstup.

en: Usage: %s [OPTION]...
sk: Použitie: %s [VOĽBA]...

en: Usage: %s [OPTION]... CONTEXT FILE...
      or:  %s [OPTION]... [-u USER] [-r ROLE] [-l RANGE] [-t TYPE] FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... KOTEXT SÚBOR
      alebo:  %s [VOĽBA]... [-u POUŽ] [-r ROLA] [-l ROZSAH] [-t TYP] SÚBOR...
      alebo:  %s [VOĽBA]... --reference=RSÚBOR SÚBOR...

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
sk: Použitie: %s [VOĽBA... ADRESÁR...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... [SÚBOR]

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
sk: Použitie: %s [PREPÍNAČ]... SÚBOR VZOROV...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... [SÚBOR]...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
sk: Použitie: %s [PREPÍNAČ]... SÚBOR1 SÚBOR2

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
sk: Použitie: %s [PREPÍNAČ]... [SÚBOR]...
      alebo: %s [PREPÍNAČ]... --reference=RSÚBOR SÚBOR...

en: Usage: %s [OPTION]... LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST INCREMENT LAST
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... POSLEDNÝ
      alebo:  %s [VOĽBA]... PRVÝ POSLEDNÝ
      alebo:  %s [VOĽBA]... PRVÝ KROK POSLEDNÝ

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL-MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... REŽIM[,REŽIM]... SÚBOR...
      or:  %s [VOĽBA]... OSMIČ-REŽIM SÚBOR...
      or:  %s [VOĽBA]... --reference=RSÚBOR SÚBOR...

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... NÁZOV TYP [HLAVNÉ VEDĽAJŠIE]

en: Usage: %s [OPTION]... NAME...
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... NÁZOV...

en: Usage: %s [OPTION]... SET1 [SET2]
sk: Použitie: %s [PREPÍNAČ]... MNOŽINA1 [MNOŽINA2]

en: Usage: %s [OPTION]... [ FILE | ARG1 ARG2 ]
sk: Použitie: %s [PREPÍNAČ]... [ SÚBOR | ARG1 ARG2 ]

en: Usage: %s [OPTION]... [+FORMAT]
      or:  %s [-u|--utc|--universal] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... [+FORMÁT]
     alebo:   %s [-u|--utc|--universal] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] TARGET LINK_NAME   (1st form)
      or:  %s [OPTION]... TARGET                  (2nd form)
      or:  %s [OPTION]... TARGET... DIRECTORY     (3rd form)
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY TARGET...  (4th form)
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... [-T] CIEĽ NÁZOV_ODKAZU   (1. tvar)
       alebo: %s [VOĽBA]... CIEĽ                     (2. tvar)
       alebo: %s [VOĽBA]... ZDROJ... ADRESÁR         (3. tvar)
       alebo: %s [VOĽBA]... -t ADRESÁR CIEĽ...       (4. tvar)

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [NAME=VALUE]... [COMMAND [ARG]...]
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... [-] [NÁZOV=HODNOTA]... [PRÍKAZ [ARG]...]

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [USER [ARG]...]
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... [-] [POUŽÍVATEĽ [ARG]...]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
sk: Použitie: %s [PREPÍNAČ]... [SÚBOR]...

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
      or:  %s -e [OPTION]... [ARG]...
      or:  %s -i LO-HI [OPTION]...
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... [SÚBOR]
      alebo:  %s -e [VOĽBA]... [ARG]...
      alebo:  %s -i LO-HI [VOĽBA]...

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
    Base64 encode or decode FILE, or standard input, to standard output.
sk: Použitie: %s [VOĽBA] [SÚBOR]
    Base64 zakódovanie alebo dekódovanie SÚBORu alebo štand. vstupu na štand. výstup.

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
sk: Použitie: %s [PREPÍNAČ]... [SÚBOR]...

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s [-abcdfilosx]... [FILE] [[+]OFFSET[.][b]]
      or:  %s --traditional [OPTION]... [FILE] [[+]OFFSET[.][b] [+][LABEL][.][b]]
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... [SÚBOR]...
      alebo:  %s [-abcdfilosx]... [SÚBOR] [[+]POSUN[.][b]]
      alebo:  %s --traditional [VOĽBA]... [SÚBOR] [[+]POSUN[.][b] [+][NÁVESTIE][.][b]]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s [OPTION]... --files0-from=F
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... [SÚBOR]...
      or:  %s [VOĽBA]... --files0-from=F

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
sk: Použitie: %s [PREPÍNAČ]... [VSTUP [VÝSTUP]]

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT]...   (without -G)
      or:  %s -G [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
sk: Použitie: %s [PREPÍNAČ]... [VSTUP]... (bez -G)
      alebo:  %s -G [PREPÍNAČ]... [VSTUP [VÝSTUP]]

en: Usage: %s [OPTION]... [OWNER][:[GROUP]] FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
sk: Usage: %s [VOĽBA]... [VLASTNÍK][:[SKUPINA]] SÚBOR...
      or:  %s [VOĽBA]... --reference=RSÚBOR SÚBOR...

en: Usage: %s [OPTION]... [TEMPLATE]
sk: Použitie: %s [VOĽBA]... [ŠABLÓNA]...

en: Usage: %s [OPTION]... [USER]...
sk: Použitie: %s [PREPÍNAČ]... [SÚBOR]...

en: Usage: %s [STRING]...
      or:  %s OPTION
sk: Použitie: %s [SÚBOR]...
     alebo:   %s [VOĽBA]

en: Usage: %s [ignored command line arguments]
      or:  %s OPTION
sk: Použitie: %s [ignorované parametre príkazového riadka]...
     alebo:   %s VOĽBA

en: Valid arguments are:
sk: Platné argumenty sú:

en: WARNING: Circular directory structure.
    This almost certainly means that you have a corrupted file system.
    NOTIFY YOUR SYSTEM MANAGER.
    The following directory is part of the cycle:
      %s
sk: UPOZORNENIE: Zacyklená štruktúra adresárov.
    To skoro určite znamená, že máte poškodený súborový systém.
    INFORMUJTE SVOJHO SPRÁVCU SYSTÉMU.
    Nasledujúce adresáre sú súčasťou cyklu:
      %s

en: Warning:
sk: Upozornenie:

en: When
sk: Kedy

en: Where
sk: Kde

en: Written by %s and %s.
sk: Napísal %s a %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
sk: Napísal %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s a ďalší.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
sk: Napísal %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s a %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
sk: Napísal %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    a %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
sk: Napísal %s, %s, %s,
    %s, %s, %s a %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
sk: Napísal %s, %s, %s,
    %s, %s a %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
sk: Napísal %s, %s, %s,
    %s a %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
sk: Napísal %s, %s, %s
    a %s.

en: Written by %s, %s, and %s.
sk: Napísal %s, %s a %s.

en: Written by %s.
sk: Napísal %s.

en: [=c=] expressions may not appear in string2 when translating
sk: výraz [=c=] sa nemôže vyskytovať v string1 pri nahradzovaní

en: ^[yY]
sk: ^[yYaAáÁ]

en: `-%c' extra characters or invalid number in the argument: %s
sk: „-%c“ nadbytočné znaky alebo neplatné číslo v argumente: %s

en: `--pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]' missing argument
sk: `--pages=PRVÁ_STRÁNKA[:POSLEDNÁ_STRÁNKA]' chýbajúci parameter

en: `-N NUMBER' invalid starting line number: %s
sk: „-N ČÍSLO“ chybné číslo počiatočného riadka: %s

en: `-W PAGE_WIDTH' invalid number of characters: %s
sk: „-W ŠÍRKA_STRÁNKY“ neplatný počet znakov: %s

en: `-l PAGE_LENGTH' invalid number of lines: %s
sk: „-l DĹŽKA_STRÁNKY“ neplatný počet riadkov: %s

en: `-o MARGIN' invalid line offset: %s
sk: „-o OKRAJ“ chybný posun riadka: %s

en: `-w PAGE_WIDTH' invalid number of characters: %s
sk: „-w ŠÍRKA_STRÁNKY“ neplatný počet znakov: %s

en: a command must be given with an adjustment
sk: s úpravou musí byť zadaný príkaz

en: accessing %s
sk: pristupujem k %s

en: ai_family not supported
sk: ai_family nie je podporovaná

en: ai_socktype not supported
sk: ai_socktype nie je podporovaný

en: ambiguous argument %s for %s
sk: nejednoznačný argument %s pre %s

en: backing up %s would destroy source;  %s not copied
sk: vytvorenie záložnej kópie %s by zničilo zdroj; %s nebol skopírovaný

en: backing up %s would destroy source;  %s not moved
sk: vytvorenie záložnej kópie %s by zničilo zdroj; %s nebol presunutý

en: backup type
sk: typ zálohy

en: block special file
sk: blokový špeciálny súbor

en: block special files not supported
sk: špeciálne blokové súbory nie sú podporované

en: both files cannot be standard input
sk: obidva súbory nemôžu byť štandardným vstupom

en: can't apply partial context to unlabeled file %s
sk: nie je možné použiť čiastočný kontext na súbor bez označenia %s

en: cannot access %s
sk: nie je možné pristupovať k %s

en: cannot backup %s
sk: nie je možné zálohovať %s

en: cannot both summarize and show all entries
sk: nie je možné súčasne sumarizovať a vypisovať všetky položky

en: cannot change permissions of %s
sk: nie je možné zmeniť práva %s

en: cannot change root directory to %s
sk: nie je možné zmeniť koreňový adresár na %s

en: cannot change to directory %s
sk: nie je možné vojsť do adresára %s

en: cannot chdir to root directory
sk: nie je možné vojsť do koreňového adresára

en: cannot combine -e and -i options
sk: nie je možné kombinovať voľby -e a -i

en: cannot combine any two of {ascii,ebcdic,ibm}
sk: nie je možné skombinovať dve z {ascii,ebcdic,ibm}

en: cannot combine block and unblock
sk: nie je možné skombinovať  block a unblock

en: cannot combine excl and nocreat
sk: nie je možné skombinovať excl a nocreat

en: cannot combine lcase and ucase
sk: nie je možné skombinovať lcase a ucase

en: cannot combine mode and --reference options
sk: nie je možné kombinovať voľby režimu a --reference

en: cannot combine signal with -l or -t
sk: nie je možné kombinovať signál s voľbou -l alebo -t

en: cannot compare file names %s and %s
sk: nie je možné porovnať názvy súborov %s a %s

en: cannot convert U+%04X to local character set
sk: nie je možné konvertovať U+%04X do lokálnej znakovej sady

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
sk: nie je možné konvertovať U+%04X do lokálnej znakovej sady: %s

en: cannot copy cyclic symbolic link %s
sk: nie je možné skopírovať zacyklený symbolický odkaz %s

en: cannot create directory %s
sk: nie je možné vytvoriť adresár %s

en: cannot create link %s to %s
sk: nie je možné vytvoriť odkaz z %s na %s

en: cannot create regular file %s
sk: nie je možné vytvoriť obyčajný súbor %s

en: cannot dereference %s
sk: nie je možné dereferencovať %s

en: cannot determine device and inode of %s
sk: nie je možné určiť zariadenie a inode pre %s

en: cannot determine hostname
sk: nie je možné zistiť názov systému

en: cannot do ioctl on %s
sk: nie je možné vykonať ioctl na %s

en: cannot fstat %s
sk: nie je možné vykonať fstat %s

en: cannot get current directory
sk: nie je možné zmeniť aktuálny adresár

en: cannot get niceness
sk: nie je možné zistiť nice

en: cannot get system name
sk: nie je možné zistiť systémový názov

en: cannot lseek %s
sk: nie je možné vykonať lseek %s

en: cannot make both hard and symbolic links
sk: nie je možné zároveň vytvoriť pevný a symbolický odkaz

en: cannot make directory %s
sk: nie je možné vytvoriť adresár %s

en: cannot move directory onto non-directory: %s -> %s
sk: nie je možné presunúť adresár %s na súbor %s (ktorý nie je adresár)

en: cannot open %s for reading
sk: nie je možné otvoriť %s pre čítanie

en: cannot open %s for writing
sk: nie je možné otvoriť %s na čítanie

en: cannot open directory %s
sk: nie je možné otvoriť adresár %s

en: cannot operate on dangling symlink %s
sk: nie je možné pracovať s visiacim symbolickým odkazom %s

en: cannot overwrite directory %s with non-directory
sk: nie je možné prepísať adresár %s súborom (ktorý nie je adresár)

en: cannot overwrite non-directory %s with directory %s
sk: nie je možné prepísať súbor %s (ktorý nie je adresár) adresárom %s

en: cannot perform formatted output
sk: nie je možné vykonať formátovaný výstup

en: cannot print only names or real IDs in default format
sk: v implicitnom formáte nie je možné vypísať iba mená alebo reálne ID

en: cannot read directory %s
sk: nie je možné načítať adresár %s

en: cannot read file system information for %s
sk: nie je možné načítať systémové informácie %s

en: cannot read realtime clock
sk: nie je možné prečítať hodiny reálneho času

en: cannot remove %s
sk: nie je možné odstrániť %s

en: cannot reposition file pointer for %s
sk: nie je možné zmeniť pozíciu ukazovateľa v súbore %s

en: cannot set date
sk: nie je možné nastaviť dátum

en: cannot set group id
sk: nie je možné nastaviť ID skupiny

en: cannot set group-ID to %lu
sk: nie je možné nastaviť ID-skupiny na %lu

en: cannot set groups
sk: nie je možné nastaviť skupiny

en: cannot set hostname; this system lacks the functionality
sk: nie je možné nastaviť názov; tento systém to neumožňuje

en: cannot set niceness
sk: nie je možné nastaviť nice

en: cannot set user id
sk: nie je možné nastaviť ID používateľa

en: cannot set user-ID to %lu
sk: nie je možné nastaviť ID-používateľa na %lu

en: cannot skip past end of combined input
sk: nemožno preskočiť koniec kombinovaného vstupu

en: cannot specify times from more than one source
sk: nie je možné uviesť počet z viac ako jedného zdroja

en: cannot split in more than one way
sk: súbor sa nedá rozdeliť viacerými spôsobmi

en: cannot stat %s
sk: nie je možné stat() %s

en: cannot stat current directory (now %s)
sk: nie je možné stat() aktuálny adresár (%s)

en: cannot touch %s
sk: nie je možné vykonať touch %s

en: cannot unlink %s
sk: nie je možné odpojiť (unlink) %s

en: cannot work around kernel bug after all
sk: nakoniec nie je možné obísť chybu jadra

en: changed group of %s to %s
sk: skupina %s zmenená na %s

en: changed ownership of %s to %s
sk: vlastníka %s zmenený na %s

en: changing group of %s
sk: mená sa skupina %s

en: changing ownership of %s
sk: mením vlastníctvo %s

en: changing permissions of %s
sk: menia sa práva %s

en: changing security context of %s
sk: zmena bezpečnostného kontextu %s

en: character offset is zero
sk: pozícia znaku je nula

en: character out of range
sk: znak je mimo rozsahu

en: character special file
sk: znakový špeciálny súbor

en: character special files not supported
sk: špeciálne znakové súbory nie sú podporované

en: clearing permissions for %s
sk: čistia sa oprávnenia %s

en: clock change
sk: zmena času

en: close failed
sk: zlyhalo zatvorenie súboru

en: closing %s
sk: zatvára sa %s

en: closing %s (fd=%d)
sk: zatvára sa %s (fd=%d)

en: closing directory %s
sk: zatvíra sa adresár %s

en: closing output file %s
sk: zatváram výstupný súbor %s

en: closing standard input
sk: zatvára sa štandardný vstup

en: conflicting security context specifiers given
sk: boli zadané konflitné špecifikátory kontextu

en: couldn't create process for %s -d
sk: nie je možné vytvoriť proces pre %s -d

en: couldn't create temporary file
sk: nebolo možné vytvoriť dočasný súbor

en: couldn't execute %s
sk: nebolo možné spustiť %s

en: couldn't execute %s -d
sk: nebolo možné vykonať %s -d

en: couldn't get boot time
sk: nie je možné zistiť čas zavedenia systému

en: created directory %s
sk: bol vytvorený adresár %s

en: creating directory %s
sk: vytvára sa adresár %s

en: creating file %s
sk: vytvára sa súbor %s

en: creating hard link %s
sk: vytvára sa pevný odkaz %s

en: creating hard link %s => %s
sk: vytvára sa pevný odkaz %s na %s

en: creating hard link to %.0s%s
sk: vytvára sa pevný odkaz na %.0s%s

en: creating symbolic link %s
sk: vytvára sa symbolický odkaz %s

en: creating symbolic link %s -> %s
sk: vytvára sa symbolický odkaz %s na %s

en: directory
sk: adresár

en: division by zero
sk: delenie nulou

en: dup2 failed
sk: dup2 zlyhalo

en: empty file name
sk: prázdny názov súboru

en: empty tab
sk: prázdna záložka

en: error closing file
sk: chyba pri zatváraní súboru

en: error in regular expression matcher
sk: chyba pri vyhľadávaní pomocou regulárneho výrazu

en: error in regular expression search
sk: chyba pri vyhľadávaní pomocou regulárneho výrazu

en: error reading %s
sk: chyba pri čítaní %s

en: error writing %s
sk: chyba pri zápise %s

en: exit=
sk: ukonč=

en: extra argument %s
sk: argument %s je naviac

en: extra operand %s
sk: nadbytočný operand %s

en: extra operand %s
sk: nadbytočný operand %s

en: failed to change context of %s to %s
sk: nepodarilo sa zmeniť bezpečnostný kontext %s na %s

en: failed to change group of %s to %s
sk: zmena skupiny %s na %s zlyhala

en: failed to change mode of %s to %04lo (%s)
sk: zmena práv súboru %s na %04lo (%s) zlyhala

en: failed to change ownership of %s
sk: nepodarilo sa zmeniť práva %s

en: failed to change ownership of %s to %s
sk: nepodarilo sa zmeniť práva %s na %s

en: failed to compute a new context
sk: nepodarilo sa vypočítať nový kontext

en: failed to create directory via template %s
sk: nie je možné vytvoriť adresár prostredníctvom šablóny %s

en: failed to create file via template %s
sk: nepodarilo sa vytvoriť súbor prostredníctvom šablóny %s

en: failed to create security context: %s
sk: nie je možné vytvoriť bezpečnostný kontext: %s

en: failed to get attributes of %s
sk: nepodarilo sa zistiť atribúty %s

en: failed to get current context
sk: nepodarilo sa zistiť aktuálny kontext

en: failed to get file system create context
sk: nepodarilo sa získať kontext vytvorenia súborového systému

en: failed to get security context of %s
sk: nepodarilo sa získať bezpečnostný kontext %s

en: failed to lookup file %s
sk: nepodarilo sa vyhľadať súbor %s

en: failed to open %s
sk: nepodarilo sa otvoriť %s

en: failed to preserve authorship for %s
sk: nepodarilo sa zachovať autorstvo %s

en: failed to preserve ownership for %s
sk: nepodarilo sa zachovať vlastníctvo %s

en: failed to preserve permissions for %s
sk: nie je možné zachovať práva %s

en: failed to preserve times for %s
sk: nie je možné zachovať časy %s

en: failed to remove %s
sk: nepodarilo sa odstrániť %s

en: failed to remove directory %s
sk: nepodarilo sa odstrániť adresár %s

en: failed to restore the default file creation context
sk: nepodarilo sa obnoviť štandardný kontext vytvorenia súborového systému

en: failed to return to initial working directory
sk: nepodarilo sa vrátiť prvotný pracovný adreár

en: failed to set %s security context component to %s
sk: nepodarilo sa nastaviť %s zložku bezpečnostného kontextu na %s

en: failed to set new range %s
sk: nepodarilo sa nastaviť nový rozsah %s

en: failed to set new role %s
sk: nepodarilo sa nastaviť novú rolu %s

en: failed to set new type %s
sk: nepodarilo sa nastaviť nový typ %s

en: failed to set new user %s
sk: nepodarilo sa nastaviť nového používateľa %s

en: failed to set supplemental group(s)
sk: nie je možné nastaviť ďalšie skupiny

en: failed to set the security context of %s to %s
sk: nie je možné nastaviť bezpečnostný kontext %s na %s

en: failed to stat %s
sk: zlyhalo stat() %s

en: fdatasync failed for %s
sk: fdatasync zlyhalo na %s

en: fflush failed
sk: fflush zlyhalo

en: field number is zero
sk: číslo položky je nula

en: file system type %s both selected and excluded
sk: súborový systém %s je zároveň vybratý a vylúčený

en: format string may not be specified when printing equal width strings
sk: keď sa tlačia reťazce s rovnakou šírkou, formátovací reťazec nemusí byť zadaný

en: fsync failed for %s
sk: fsync zlyhalo na %s

en: fts_read failed
sk: fts_read zlyhalo

en: getpass: cannot open /dev/tty
sk: getpass: nie je možné otvoriť /dev/tty

en: getting new attributes of %s
sk: zisťujem nové atribúty %s

en: group of %s retained as %s
sk: skupina súboru %s zostala %s

en: iconv function not available
sk: funkcia iconv nie je dostupná

en: iconv function not usable
sk: funkcia iconv nie je použiteľná

en: ignoring all arguments
sk: ignorujú sa všetky argumenty

en: ignoring input
sk: ignoruje sa vstup

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
sk: ignorujem chybný rozostup tabulátorov v premennej prostredia TABSIZE: %s

en: ignoring invalid value of environment variable QUOTING_STYLE: %s
sk: ignoruje sa neplatná hodnota premennej prostredia QUOTING_STYLE: %s

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
sk: ignorujem chybnú šírku v premennej prostredia COLUMNS: %s

en: ignoring non-option arguments
sk: ignurujú sa argumenty, ktoré nie sú voľbami

en: incompatible tabs
sk: nekompatibilné tabulátory

en: incorrect password
sk: nesprávne heslo

en: input disappeared
sk: vstup sa stratil

en: input line is too long
sk: vstupný riadok je príliš dlhý

en: inter-device move failed: %s to %s; unable to remove target
sk: presunutie medzi zariadeniami zlyhalo: %s na %s; nepodarilo sa odstrániť cieľ

en: invalid %s%s argument `%s'
sk: neplatný %s%s argument „%s“

en: invalid adjustment %s
sk: neplatné nastavenie %s

en: invalid argument %s for %s
sk: neplatný argument %s pre %s

en: invalid body numbering style: %s
sk: neplatný štýl číslovania tela: %s

en: invalid byte or field list
sk: chybný zoznam bajtov alebo položiek

en: invalid character `%c' in type string %s
sk: neplatný znak „%c“ v reťazci typu „%s“

en: invalid character class %s
sk: chybná trieda znaku %s

en: invalid context: %s
sk: neplatný kontexxt: %s

en: invalid conversion specifier in suffix: %c
sk: chybne zadaný typ konverzie v parametri prepínača: %c

en: invalid conversion specifier in suffix: \%.3o
sk: chybne zadaný typ konverzie v parametri prepínača: \%.3o

en: invalid date %s
sk: neplatný dátum %s

en: invalid date format %s
sk: chybný formát dátumu %s

en: invalid device %s %s
sk: neplatné zariadenie %s %s

en: invalid device type %s
sk: neplatný typ zariadenia %s

en: invalid floating point argument: %s
sk: neplatný argument s plávajúcou desatinnou čiarkou: %s

en: invalid footer numbering style: %s
sk: neplatný štýl číslovania pätičky: %s

en: invalid format precision
sk: neplatná presnosť vo formáte

en: invalid format width
sk: neplatná šírka vo formáte

en: invalid group
sk: neplatná skupina

en: invalid group %s
sk: neplatná skupina %s

en: invalid group: %s
sk: neplatná skupina: %s

en: invalid header numbering style: %s
sk: neplatný štýl číslovania hlavičky: %s

en: invalid input
sk: neplatný vstup

en: invalid input range %s
sk: neplatný rozash vstupu %s

en: invalid integer %s
sk: neplatné celé číslo %s

en: invalid integer argument %s
sk: neplatný celočíselný argument %s

en: invalid line count %s
sk: naplatný počet riadkov %s

en: invalid line number field width: %s
sk: neplatná šírka poľa čísla riadku: %s

en: invalid line number increment: %s
sk: neplatná hodnota prírastku čísla riadka: %s

en: invalid line numbering format: %s
sk: neplatný formát číslovania riadkov: %s

en: invalid line width: %s
sk: neplatná šírka riadka: %s

en: invalid major device number %s
sk: neplatné hlavné číslo zariadenia %s

en: invalid minor device number %s
sk: neplatné vedľajšie číslo zariadenia %s

en: invalid mode
sk: neplatný režim

en: invalid mode: %s
sk: neplatný režim: %s

en: invalid number %s
sk: neplatné číslo %s

en: invalid number after `,'
sk: chybné číslo za `,'

en: invalid number after `-'
sk: chybné číslo za `-'

en: invalid number after `.'
sk: chybné číslo za `.'

en: invalid number at field start
sk: chybné číslo na začiatku položky

en: invalid number of blank lines: %s
sk: neplatný počet prázdnych riadkov: %s

en: invalid number of bytes
sk: chybný počet bajtov

en: invalid number of bytes to compare
sk: chybný počet znakov na porovnanie

en: invalid number of bytes to skip
sk: chybný počet znakov na preskočenie

en: invalid number of columns: %s
sk: neplatný počet stĺpcov: %s

en: invalid number of fields to skip
sk: chybný počet polí na preskočenie

en: invalid number of lines
sk: chybný počet riadkov

en: invalid number of lines: 0
sk: chybný počet riadkov: 0

en: invalid option -- %c
sk: neplatná voľba -- %c

en: invalid output address radix `%c'; it must be one character from [doxn]
sk: chybný základ výstupnej adresy `%c'; musí to byť jeden zo znakov [doxn]

en: invalid repeat count %s in [c*n] construct
sk: chybný počet opakovaní „%s” v konštrukcii [c*n]

en: invalid spec
sk: neplatná špec.

en: invalid starting line number: %s
sk: neplatné počiatočné číslo riadka: %s

en: invalid suffix in %s%s argument `%s'
sk: naplatná prípona v argumente %s%s „%s“

en: invalid tab size: %s
sk: neplatná veľkosť tabulátora: %s

en: invalid time style format %s
sk: neplatný formát času: %s

en: invalid trailing option -- %c
sk: chybná posledná voľba -- %c

en: invalid type string %s
sk: neplatný reťazec typu %s

en: invalid type string %s;
    this system doesn't provide a %lu-byte floating point type
sk: neplatný reťazec typu %s;
    tento systém neposkytuje %lu-bajtové čísla s plávajúcou desatinnou
    čiarkou

en: invalid type string %s;
    this system doesn't provide a %lu-byte integral type
sk: neplatný reťazec typu %s;
    tento systém neposkytuje %lu-bajtové celé čísla

en: invalid user
sk: neplatný používateľ

en: invalid user %s
sk: neplatný používateľ %s

en: invalid width: %s
sk: neplatná šírka: %s

en: invalid wrap size: %s
sk: neplatná veľkosť zalamovania: %s

en: it is dangerous to operate recursively on %s
sk: je nebezpečné rekurzívne operovať nad %s

en: it is dangerous to operate recursively on %s (same as %s)
sk: je nebezpečné rekurzívne operovať nad %s (zhodné s %s)

en: last=
sk: posledný=

en: limit %lu exceeded by length %lu of file name %s
sk: obmedzenie dĺžky %lu prekročené o %lu v názve súboru %s

en: limit %lu exceeded by length %lu of file name component %s
sk: obmedzenie dĺžky %lu prekročené o %lu v zložke názvu súboru %s

en: line count option -%s%c... is too large
sk: voľba počtu riadkov -%s%c... je príliš veľká

en: line number %s is smaller than preceding line number, %s
sk: číslo riadka %s je menšie ako číslo predchádzajúceho riadka, %s

en: line number overflow
sk: pretečenie počtu riadkov

en: memory exhausted
sk: vyčerpaná pamäť

en: message queue
sk: front správ

en: misaligned [:upper:] and/or [:lower:] construct
sk: nezarovnané(á) konštrukcie(a) [:upper:] a/alebo [:lower:]

en: missing %% conversion specification in suffix
sk: v parametri prepínača chýba zadanie typu konverzie pomocou %%

en: missing `]'
sk: chýba „]”

en: missing character class name `[::]'
sk: chýba názov triedy znaku „[::]”

en: missing conversion specifier in suffix
sk: v parametri prepínača chýba určenie typu konverzie

en: missing destination file operand after %s
sk: chýba operand cieľového súboru po %s

en: missing file operand
sk: chýba operand súboru

en: missing hexadecimal number in escape
sk: v sekvencii chýba hexadecimálne číslo

en: missing list of fields
sk: chýba zoznam položiek

en: missing list of positions
sk: chýba zoznam pozícií

en: missing operand
sk: chýba operand

en: missing operand after %s
sk: chýba operand po %s

en: mode of %s changed to %04lo (%s)
sk: práva súboru %s boli zmenené na %04lo (%s)

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
sk: práva súboru %s zostali %04lo (%s)

en: multiple -i options specified
sk: uvedených viacero volieb -i

en: multiple -l or -t options specified
sk: bolo zadaných viacero volieb -l alebo -t

en: multiple delimiters specified
sk: uvedených viacero oddeľovačov

en: multiple output files specified
sk: uvedených viacero výstupných súborov

en: multiple random sources specified
sk: boli uvedené viaceré náhodné zdroje

en: multiple target directories specified
sk: boli uvedené viaceré cieľové adresáre

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
sk: symbolický odkaz %s ani odkazovaný súbor neboli zmenené

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
sk: nie je nastavená premenná prostredia SHELL a typ shellu nie je zadaný

en: no change to ownership of %s
sk: vlastníctvo %s zostalo nezmenené

en: no command specified
sk: nebol zadaný príkaz

en: no file systems processed
sk: neboli spracované žiadne súborové systémy

en: no files remaining
sk: už nezostávajú žiadne súbory

en: no login name
sk: žiadne prihlasovacie meno

en: no process ID specified
sk: nebol zadaný ID procesu

en: no type may be specified when dumping strings
sk: pri vypisovaní reťazcov nemožno zadať typ

en: no username specified; at least one must be specified when using -l
sk: neboli zadané používateľské mená; pri použití prepínača -l je potrebné zadať aspoň jedno

en: non-numeric argument
sk: nečíselný argument

en: nonportable character %s in file name %s
sk: neprenosný znak %s v názve súboru %s

en: not a tty
sk: nie je terminál

en: not writing through dangling symlink %s
sk: nezapisuje sa prostredníctvom visiaceho symbolického odkazu %s

en: number of bytes
sk: počet bajtov

en: number of lines
sk: počet riadkov

en: offset overflow while reading file %s
sk: pretečenie pozície pri čítaní súboru %s

en: omitting directory %s
sk: vynecháva sa adresár %s

en: only one [c*] repeat construct may appear in string2
sk: konštrukcia opakovania [c*] sa môže vyskytovať v string1 iba raz

en: only one device may be specified
sk: môže byť zadané iba jedno zariadenie

en: only one type of list may be specified
sk: môže byť zadaný iba jeden typ zoznamu

en: open failed
sk: zlyhalo otvorenie

en: opening %s
sk: otváram %s

en: ownership of %s retained
sk: vlastník %s zostal zachovaný

en: ownership of %s retained as %s
sk: vlastník %s zostal %s

en: page width too narrow
sk: šírka stránky je príliš malá

en: preserving permissions for %s
sk: zachovávajú sa práva %s

en: preserving times for %s
sk: zachovávam časy %s

en: printing all duplicated lines and repeat counts is meaningless
sk: výpis všetkých opakujúcich sa riadkov a počítadla opakovania nemá zmysel

en: range-endpoints of `%s-%s' are in reverse collating sequence order
sk: konce rozsahu `%s-%s' sú v obrátenom poradí

en: read error
sk: chyba pri čítaní

en: read failed
sk: zlyhalo čítanie

en: reading %s
sk: číta sa %s

en: reading directory %s
sk: číta sa adresár %s

en: record too large
sk: záznam je príliš dlhý

en: regular empty file
sk: obyčajný prázdny súbor

en: regular file
sk: obyčajný súbor

en: removed %s
sk: odstránené %s

en: removed directory: %s
sk: odstránený adresár: %s

en: removing directory, %s
sk: odstraňuje sa adresár, %s

en: run-level
sk: úroveň-behu

en: semaphore
sk: semafor

en: separator cannot be empty
sk: oddeľovač nemôže byť prázdny

en: set LC_ALL='C' to work around the problem
sk: nastavením LC_ALL='C' obídete tento problém

en: setting flags for %s
sk: nastavujem príznaky %s

en: setting permissions for %s
sk: nastavujú sa práva %s

en: setting times of %s
sk: nastavujem časy %s

en: shared memory object
sk: zdieľaný pamäťový objekt

en: skipping file %s, as it was replaced while being copied
sk: preskakuje sa súbor %s, keďže bol nahradený počas kopírovania

en: standard error
sk: štandardná chyba

en: standard input
sk: štandardný vstup

en: standard input is closed
sk: štandardný vstup je uzavrený

en: standard output
sk: štandardný výstup

en: stat failed
sk: zlyhal stat

en: stray character in field spec
sk: neočakávaný znak v špecifikácii položky

en: string comparison failed
sk: porovnanie reťazcov zlyhalo

en: string transformation failed
sk: transformácia reťazca sa nepodarila

en: suppressing non-delimited lines makes sense
    	only when operating on fields
sk: potlačenie riadkov neobsahujúcich oddeľovač, má význam iba
    	pri použití pracuje s poľami

en: symbolic link
sk: symbolický odkaz

en: syntax error
sk: syntaktická chyba

en: tab size cannot be 0
sk: veľkosť tabulátoru nemôže byť 0

en: tab sizes must be ascending
sk: postupnosť pozíc tabulátorov musí byť rastúca

en: tab stop value is too large
sk: hodnota tabulátora je príliš veľká

en: target %s is not a directory
sk: cieľ %s nie je adresárom

en: test and/or [
sk: test a/alebo [

en: the --binary and --text options are meaningless when verifying checksums
sk: prepínače --binary a --text sú bezvýznamné pri overovaní kontrolných súčtov

en: the --status option is meaningful only when verifying checksums
sk: prepínač --status má význam iba pri overovaní kontrolných súčtov

en: the --warn option is meaningful only when verifying checksums
sk: prepínač --warn má význam iba pri overovaní kontrolných súčtov

en: the [c*] construct may appear in string2 only when translating
sk: výraz [c*] môže byť v string2 iba pri nahradzovaní

en: the [c*] repeat construct may not appear in string1
sk: konštrukcia opakovania [c*] sa nemôže vyskytovať v string1

en: the delimiter must be a single character
sk: oddeľovač musí byť jediný znak

en: the options to print and set the time may not be used together
sk: voľby pre výpis a nastavenie času nemôžu byť použité spoločne

en: the untransformed string was %s
sk: netransformovaný reťazec bol %s

en: time %s is out of range
sk: čas %s je mino rozsahu

en: too many %% conversion specifications in suffix
sk: príliš mnoho typov konverzie %% v parametri prepínača

en: too many characters in set
sk: príliš veľa znakov v množine

en: too many repeated lines
sk: príliš veľa zopakovaných riadkov

en: too many templates
sk: príliš veľa šablón

en: total
sk: celkom

en: typed memory object
sk: typový pamäťový objekt

en: unable to record current working directory
sk: nie je možné zaznamenať aktuálny pracovný adresár

en: unable to set security context %s
sk: nie je možné nastaviť bezpečnostný kontext %s

en: unknown binary operator
sk: neznámy binárny operátor

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
sk: nezrozumiteľná hodnota v premennej prostredia LS_COLORS

en: unrecognized operand %s
sk: neznámy operand %s

en: unrecognized prefix: %s
sk: neznáma predpona: %s

en: use --no-preserve-root to override this failsafe
sk: použite --no-preserve-root na vypnutie tejto bezpečnostnej poistky

en: user %s does not exist
sk: používateľ %s neexistuje

en: using restricted shell %s
sk: použitý obmedzený shell %s

en: waiting for %s [-d]
sk: 4ak8 sa na %s [-d]

en: warning: %s: character(s) following character constant have been ignored
sk: upozornenie: %s: znak (znaky) nasledujúce za znakovou konštantou boli ignorované

en: warning: --pid=PID is not supported on this system
sk: upozornenie: --pid=PID nie je na tomto systéme podporované

en: warning: --retry is useful mainly when following by name
sk: upozornenie: --retry je užitočné najmä pri sledovaní podľa názvu

en: warning: PID ignored; --pid=PID is useful only when following
sk: upozornenie: PID bol ignorovaný; --pid=PID je užitočné iba pri nasledovaní

en: warning: `touch %s' is obsolete; use `touch -t %04ld%02d%02d%02d%02d.%02d'
sk: upozornenie: „touch %s“ je zastaralé; použite „touch -t %04ld%02d%02d%02d%02d.%02d“

en: warning: an unescaped backslash at end of string is not portable
sk: upozornenie: spätná lomka na konci reťazca bez únikovej klauzuly nie je portabilná

en: warning: backslash at end of format
sk: upozornenie: spätná lomka na konci reťazca

en: warning: cannot change directory to %s
sk: upozornenie: nie je možné zmeniť adresár na %s

en: warning: cannot remove: %s
sk: upozornenie: nie je možné odstrániť: %s

en: warning: ignoring excess arguments, starting with %s
sk: upozornenie: nadbytočné argumenty boli ignorované, začína sa s %s

en: warning: invalid file offset after failed read
sk: upozornenie: chybný ofset v súbore po neúspešnom čítaní

en: warning: invalid width %lu; using %d instead
sk: upozornenie: chybná šírka %lu; namiesto nej sa použije %d

en: warning: line number %s is the same as preceding line number
sk: upozornenie: číslo riadka %s je rovnaké ako číslo predcházajúceho riadka

en: warning: source file %s specified more than once
sk: upozornenie: zdrojový súbor %s uvedený viac ako jedenkrát

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%lu
sk: upozornenie: sumarizácia je v konflikte s --max-depth=%lu

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
sk: upozornenie: sumarizácia je to isté ako --max-depth=0

en: warning: the ambiguous octal escape \%c%c%c is being
    	interpreted as the 2-byte sequence \0%c%c, %c
sk: upozornenie: nejednoznačný osmičkový zápis \%c%c%c bude
    	interpretovaný ako 2-bajtová postupnosť \0%c%c, %c

en: warning: unrecognized escape `\%c'
sk: upozornenie: nerozpoznaná úniková klauzula „\%c“

en: warning: working around lseek kernel bug for file (%s)
      of mt_type=0x%0lx -- see <sys/mtio.h> for the list of types
sk: upozornenie: obchádza sa chyba jadra vo funkcii lseek v súbore (%s)
      mt_type=0x%0lx -- pozri zoznam typov v <sys/mtio.h>

en: weird file
sk: čudný súbor

en: when not truncating set1, string2 must be non-empty
sk: pokiaľ MNOŽINA1 nie je skracovaná, potom MNOŽINA2 nesmie byť prázdna

en: when specifying an output style, modes may not be set
sk: úri špecifikácii výstupného štýlu nemusia byť režimy nastavené

en: when translating with complemented character classes,
    string2 must map all characters in the domain to one
sk: pri nahradzovaní s triedou doplnku množiny znakov
    string2 musí mapovať všetky znaky z tejto oblasti do jedného

en: when translating, the only character classes that may appear in
    string2 are `upper' and `lower'
sk: pri nahradzovaní môžu byť v string2 iba triedy znakov
    `upper' a `lower'

en: will not copy %s through just-created symlink %s
sk: nie je možné skopírovať súbor %s práve vytvoreným symbolickým odkazom %s

en: will not overwrite just-created %s with %s
sk: nie je možné prepísať práve vytvorený %s súborom %s

en: with --parents, the destination must be a directory
sk: pri použití voľby --parents cieľ musí byť adresárom

en: write error
sk: chyba pri zápise

en: write error for %s
sk: chyba pri zápise do %s

en: write failed
sk: chyba pri zápise

en: writing %s
sk: zapisuje sa %s

en: writing to %s
sk: zápis do %s

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
sk: musíte zadat zoznam bajtov, znakov alebo položiek
