coreutils 8.3 - en to nl translation catalogue (1380 entries)

en: 
      ( EXPRESSION )               EXPRESSION is true
      ! EXPRESSION                 EXPRESSION is false
      EXPRESSION1 -a EXPRESSION2   both EXPRESSION1 and EXPRESSION2 are true
      EXPRESSION1 -o EXPRESSION2   either EXPRESSION1 or EXPRESSION2 is true
nl: 
      ( EXPRESSIE )               waar als EXPRESSIE waar is
      ! EXPRESSIE                 waar als EXPRESSIE onwaar is
      EXPRESSIE1 -a EXPRESSIE2    waar als beide expressies waar zijn
      EXPRESSIE1 -o EXPRESSIE2    onwaar als beide expressies onwaar zijn

en: 
      --check-order     check that the input is correctly sorted, even
                          if all input lines are pairable
      --nocheck-order   do not check that the input is correctly sorted
nl: 
      --check-order      controleren of de invoer juist gesorteerd is, zelfs als
                           van alle invoerregels paren gemaakt kunnen worden
      --nocheck-order    niet controleren of de invoer juist gesorteerd is

en: 
      -1              suppress column 1 (lines unique to FILE1)
      -2              suppress column 2 (lines unique to FILE2)
      -3              suppress column 3 (lines that appear in both files)
nl: 
      -1              kolom 1 (regels uniek in BESTAND1) onderdrukken
      -2              kolom 2 (regels uniek in BESTAND2) onderdrukken
      -3              kolom 3 (regels die in beide bestanden zitten) onderdrukken

en: 
      -a, --all         same as -b -d --login -p -r -t -T -u
      -b, --boot        time of last system boot
      -d, --dead        print dead processes
      -H, --heading     print line of column headings
nl: 
      -a, --all         hetzelfde als '-b -d --login -p -r -t -T -u'
      -b, --boot        tijdstip van de laatste systeemstart tonen
      -d, --dead        dode processen tonen
      -H, --heading     een regel met kolomkoppen tonen

en: 
      -b FILE     FILE exists and is block special
      -c FILE     FILE exists and is character special
      -d FILE     FILE exists and is a directory
      -e FILE     FILE exists
nl: 
      -b BESTAND    waar als bestand een blok-apparaat is
      -c BESTAND    waar als bestand een byte-apparaat is
      -d BESTAND    waar als bestand een map is
      -e BESTAND    waar als bestand bestaat

en: 
      -l              produce long format output for the specified USERs
      -b              omit the user's home directory and shell in long format
      -h              omit the user's project file in long format
      -p              omit the user's plan file in long format
      -s              do short format output, this is the default
nl: 
      -l    de lange uitvoer tonen (voor de gegeven GEBRUIKER(s))
      -b    de standaardmap en -shell weglaten in de lange uitvoer
      -h    het projectbestand weglaten in de lange uitvoer
      -p    het planbestand weglaten in de lange uitvoer
      -s    de korte uitvoer tonen (standaard)

en: 
      -n STRING            the length of STRING is nonzero
      STRING               equivalent to -n STRING
      -z STRING            the length of STRING is zero
      STRING1 = STRING2    the strings are equal
      STRING1 != STRING2   the strings are not equal
nl: 
      -n TEKST            waar als de lengte van TEKST niet nul is
      TEKST               hetzelfde als '-n TEKST'
      -z TEKST            waar als de lengte van TEKST nul is
      TEKST1 = TEKST2     waar als de twee teksten gelijk zijn
      TEKST1 != TEKST2    waar als de twee teksten verschillend zijn

en: 
      ARG1 * ARG2       arithmetic product of ARG1 and ARG2
      ARG1 / ARG2       arithmetic quotient of ARG1 divided by ARG2
      ARG1 % ARG2       arithmetic remainder of ARG1 divided by ARG2
nl: 
      ARG1 * ARG2       rekenkundig product van ARG1 en ARG2
      ARG1 / ARG2       rekenkundig quotient van ARG1 gedeeld door ARG2
      ARG1 % ARG2       rekenkundige rest van ARG1 gedeeld door ARG2

en: 
      ARG1 + ARG2       arithmetic sum of ARG1 and ARG2
      ARG1 - ARG2       arithmetic difference of ARG1 and ARG2
nl: 
      ARG1 + ARG2       rekenkundige som van ARG1 en ARG2
      ARG1 - ARG2       rekenkundig verschil van ARG1 en ARG2

en: 
      ARG1 < ARG2       ARG1 is less than ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 is less than or equal to ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 is equal to ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 is unequal to ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 is greater than or equal to ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 is greater than ARG2
nl: 
      ARG1 < ARG2       1 als ARG1 kleiner is dan ARG2, anders 0
      ARG1 <= ARG2      1 als ARG1 kleiner of gelijk is aan ARG2, anders 0
      ARG1 = ARG2       1 als ARG1 gelijk is aan ARG2, anders 0 ('==' = '=')
      ARG1 != ARG2      1 als ARG1 niet gelijk is aan ARG2, anders 0
      ARG1 >= ARG2      1 als ARG1 groter of gelijk is aan ARG2, anders 0
      ARG1 > ARG2       1 als ARG1 groter is dan ARG2, anders 0

en: 
      FILE1 -ef FILE2   FILE1 and FILE2 have the same device and inode numbers
      FILE1 -nt FILE2   FILE1 is newer (modification date) than FILE2
      FILE1 -ot FILE2   FILE1 is older than FILE2
nl: 
      BESTAND1 -ef BESTAND2    waar als hun apparaat- en inode-nummers gelijk zijn
      BESTAND1 -nt BESTAND2    waar als BESTAND1 nieuwer is dan BESTAND2
      BESTAND1 -ot BESTAND2    waar als BESTAND1 ouder is dan BESTAND2

en: 
      INTEGER            copy up to but not including specified line number
      /REGEXP/[OFFSET]   copy up to but not including a matching line
      %REGEXP%[OFFSET]   skip to, but not including a matching line
      {INTEGER}          repeat the previous pattern specified number of times
      {*}                repeat the previous pattern as many times as possible
    
    A line OFFSET is a required `+' or `-' followed by a positive integer.
nl: 
      GEHEEL_GETAL       kopiëren tot het gegeven regelnummer (niet tot en met)
      /REGEXP/[POSITIE]  kopiëren tot de overeenkomende regel (niet tot en met)
      %REGEXP%[POSITIE]  overslaan tot de overeenkomende regel (niet tot en met)
      {AANTAL}           het voorgaande patroon dit aantal keren herhalen
      {*}                het voorgaande patroon zo vaak als mogelijk herhalen
    
    Een regel-POSITIE bevat een '+' of '-' gevolgd door een positief geheel getal.

en: 
      INTEGER1 -eq INTEGER2   INTEGER1 is equal to INTEGER2
      INTEGER1 -ge INTEGER2   INTEGER1 is greater than or equal to INTEGER2
      INTEGER1 -gt INTEGER2   INTEGER1 is greater than INTEGER2
      INTEGER1 -le INTEGER2   INTEGER1 is less than or equal to INTEGER2
      INTEGER1 -lt INTEGER2   INTEGER1 is less than INTEGER2
      INTEGER1 -ne INTEGER2   INTEGER1 is not equal to INTEGER2
nl: 
      GETAL1 -eq GETAL2    waar als de twee gehele getallen gelijk zijn
      GETAL1 -ge GETAL2    waar als GETAL1 groter of gelijk is aan GETAL2
      GETAL1 -gt GETAL2    waar als GETAL1 groter is dan GETAL2
      GETAL1 -le GETAL2    waar als GETAL1 kleiner of gelijk is aan GETAL2
      GETAL1 -lt GETAL2    waar als GETAL1 kleiner is dan GETAL2
      GETAL1 -ne GETAL2    waar als GETAL1 en GETAL2 verschillend zijn

en: 
      STRING : REGEXP   anchored pattern match of REGEXP in STRING
    
      match STRING REGEXP        same as STRING : REGEXP
      substr STRING POS LENGTH   substring of STRING, POS counted from 1
      index STRING CHARS         index in STRING where any CHARS is found, or 0
      length STRING              length of STRING
nl: 
      TEKENREEKS : REGEXP   de tekens vanaf het begin van de TEKENREEKS die
                            voldoen aan de reguliere expressie REGEXP
    
      match TEKENREEKS REGEXP           hetzelfde als 'TEKENREEKS : REGEXP'
      substr TEKENREEKS POSITIE LENGTE  subreeks van TEKENREEKS; POSITIE telt van 1
      index TEKENREEKS TEKENS           laagste index in TEKENREEKS waar een teken
                                        uit TEKENS gevonden is, anders 0
      length TEKENREEKS                 de lengte van de TEKENREEKS

en: 
      a         number all lines
      t         number only nonempty lines
      n         number no lines
      pBRE      number only lines that contain a match for the basic regular
                expression, BRE
    
    FORMAT is one of:
    
      ln   left justified, no leading zeros
      rn   right justified, no leading zeros
      rz   right justified, leading zeros
nl: 
      a       alle regels nummeren
      t       alleen niet-lege regels nummeren
      n       geen regels nummeren
      pBRE    alleen regels nummeren waarvan een deel voldoet aan deze
               gewone reguliere expressie (BRE)
    
    OPMAAK is één van:
    
      ln    links uitgelijnd, geen voorloopnullen
      rn    rechts uitgelijnd, geen voorloopnullen
      rz    rechts uitgelijnd, met voorloopnullen

en: 
      b      create a block (buffered) special file
      c, u   create a character (unbuffered) special file
      p      create a FIFO
nl: 
      b      een blok-apparaatbestand aanmaken (gebufferd)
      c, u   een byte-apparaatbestand aanmaken (ongebufferd)
      p      een FIFO aanmaken

en: 
    # users=%lu
nl: 
    aantal gebruikers=%lu

en: 
    -t is implied if PAGE_LENGTH <= 10.  With no FILE, or when FILE is -, read
    standard input.
nl: 
    Optie '-t' is standaard als PAGINALENGTE kleiner of gelijk aan 10 is.
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND - is, wordt van standaardinvoer gelezen.

en: 
    A field is a run of blanks (usually spaces and/or TABs), then non-blank
    characters.  Fields are skipped before chars.
nl: 
    Een veld is witruimte (gewoonlijk spaties en/of tabs), daarna tekens die
    geen witruimte zijn.  Eerst worden velden overgeslagen, dan tekens.

en: 
    A lightweight `finger' program;  print user information.
    The utmp file will be %s.
nl: 
    Een lichtgewicht 'finger'-programma dat gebruikersinformatie toont.
    Het gebruikte utmp-bestand is %s.

en: 
    A mere - implies -i.  If no COMMAND, print the resulting environment.
nl: 
    Een losse '-' betekent hetzelfde als '-i'.
    Zonder COMMANDO wordt de resulterende omgeving getoond.

en: 
    A mere - implies -l.   If USER not given, assume root.
nl: 
    Een simpele - betekent -l.  Als geen GEBRUIKER gegeven is, wordt root begrepen.

en: 
    After any flags comes an optional field width, as a decimal number;
    then an optional modifier, which is either
    E to use the locale's alternate representations if available, or
    O to use the locale's alternate numeric symbols if available.
nl: 
    Na een opmaakcode mag nog een veldbreedte (een decimaal getal) volgen.
    Bij sommige opmaakletters mag nog een aanpasser gebruikt worden:
    een E betekent alternatieve representaties uit de taalregio gebruiken,
    en een O betekent alternatieve cijfers uit de taalregio te gebruiken,
    waarbij voor beide geldt: indien beschikbaar.

en: 
    An omitted EXPRESSION defaults to false.  Otherwise,
    EXPRESSION is true or false and sets exit status.  It is one of:
nl: 
    Een ontbrekende EXPRESSIE evalueert tot onwaar.  Voor het overige kan de
    EXPRESSIE waar of onwaar zijn, en mag één van de volgende zijn:

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
nl: 
    Speciaal geval: 'cp' maakt een reservekopie van BRON als de opties
    '--force' en '--backup' gegeven zijn én BRON en BESTEMMING dezelfde
    naam van een bestaand gewoon bestand zijn.

en: 
    BLOCKS and BYTES may be followed by the following multiplicative suffixes:
    c =1, w =2, b =512, kB =1000, K =1024, MB =1000*1000, M =1024*1024, xM =M
    GB =1000*1000*1000, G =1024*1024*1024, and so on for T, P, E, Z, Y.
    
    Each CONV symbol may be:
nl: 
    BLOKKEN en BYTES kunnen de volgende vermenigvuldigingsachtervoegsels krijgen:
    c =1, w =2, b =512, kB =1000, K =1024, MB =1000*1000, M =1024*1024, xM =M,
    GB =1000*1000*1000, G =1024*1024*1024, en zo verder voor T, P, E, Z en Y.
    
    Elk CONVS symbool mag zijn:

en: 
    Beware that many operators need to be escaped or quoted for shells.
    Comparisons are arithmetic if both ARGs are numbers, else lexicographical.
    Pattern matches return the string matched between \( and \) or null; if
    \( and \) are not used, they return the number of characters matched or 0.
nl: 
    Wees erop bedacht dat in de meeste shells veel operatoren op de een of andere
    manier aangehaald moeten worden.  Vergelijkingen zijn rekenkundig als beide
    argumenten getallen zijn, anders lexicografisch.  Patroonovereenkomsten geven
    de gevonden tekenreeks tussen \( en \) terug of een lege tekenreeks; zonder
    \( en \) geven ze het aantal overeenkomende tekens terug, of 0.

en: 
    Both MAJOR and MINOR must be specified when TYPE is b, c, or u, and they
    must be omitted when TYPE is p.  If MAJOR or MINOR begins with 0x or 0X,
    it is interpreted as hexadecimal; otherwise, if it begins with 0, as octal;
    otherwise, as decimal.  TYPE may be:
nl: 
    Zowel HOOFD- als SUBNUMMER moeten gegeven worden wanneer TYPE 'b', 'c' of 'u'
    is, en weggelaten als TYPE 'p' is.  Als HOOFD- of SUBNUMMER begint met '0x'
    of '0X', dan is de interpretatie hexadecimaal; anders, als het begint met 0,
    octaal; anders decimaal.  TYPE mag zijn:

en: 
    By default, rm does not remove directories.  Use the --recursive (-r or -R)
    option to remove each listed directory, too, along with all of its contents.
nl: 
    Standaard verwijdert 'rm' geen mappen.  Gebruik de optie '--recursive'
    ('-r' of '-R') om ook iedere genoemde map en diens inhoud te verwijderen.

en: 
    By default, selects -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn.  CC are
    two delimiter characters for separating logical pages, a missing
    second character implies :.  Type \\ for \.  STYLE is one of:
nl: 
    De standaardopties zijn '-v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn'.
    TT zijn twee tekens voor het scheiden van logische pagina's;
    een ontbrekend tweede teken betekent een ':'.  Geef \\ voor \.
    
    STIJL is één van:

en: 
    By default, sparse SOURCE files are detected by a crude heuristic and the
    corresponding DEST file is made sparse as well.  That is the behavior
    selected by --sparse=auto.  Specify --sparse=always to create a sparse DEST
    file whenever the SOURCE file contains a long enough sequence of zero bytes.
    Use --sparse=never to inhibit creation of sparse files.
    
    When --reflink[=always] is specified, perform a lightweight copy, where the
    data blocks are copied only when modified.  If this is not possible the copy
    fails, or if --reflink=auto is specified, fall back to a standard copy.
nl: 
    BRONbestanden met gaten worden standaard via een ruwe regel gedetecteerd,
    waarna de overeenkomstige BESTEMMINGsbestanden ook met gaten worden gemaakt.
    Dit is het gedrag dat geselecteerd wordt met '--sparse=auto'.  Specificeer
    '--sparse=always' om een BESTEMMINGsbestand met gaten te maken wanneer het
    BRONbestand een voldoend lange reeks nul-bytes bevat.  Gebruik '--sparse=never'
    om het aanmaken van bestanden met gaten te voorkomen.
    
    Als '--reflink[=always]' is gespecificeerd, doe dan een lichtgewicht kopieeropdracht,
    waar de datablokken alleen worden gekopieerd als ze zijn gewijzigd.  Als dat niet
    mogelijk is dan mislukt het kopiëren of als --reflink=auto is gespecificeerd, wordt
    teruggevallen op standaard kopiëren.

en: 
    Combination settings:
     * [-]LCASE      same as [-]lcase
       cbreak        same as -icanon
       -cbreak       same as icanon
nl: 
    Combinatie-instellingen:
     * [-]LCASE      hetzelfde als '[-]lcase'
       cbreak        hetzelfde als '-icanon'
       -cbreak       hetzelfde als 'icanon'

en: 
    Control settings:
       [-]clocal     disable modem control signals
       [-]cread      allow input to be received
     * [-]crtscts    enable RTS/CTS handshaking
       csN           set character size to N bits, N in [5..8]
nl: 
    Besturingsinstellingen:
       [-]clocal     modem-besturingssignalen uitschakelen
       [-]cread      het ontvangen van invoer toestaan
     * [-]crtscts    RTS/CTS-handshake inschakelen
       csN           tekengrootte op N bits instellen; N in [5..8]

en: 
    Display values are in units of the first available SIZE from --block-size,
    and the %s_BLOCK_SIZE, BLOCK_SIZE and BLOCKSIZE environment variables.
    Otherwise, units default to 1024 bytes (or 512 if POSIXLY_CORRECT is set).
nl: 
    Getoonde waarden zijn in eenheden van de eerst beschikbare GROOTTE van --block-size,
    en de %s_BLOCK_SIZE, BLOCK_SIZE en BLOCKSIZE omgevingsvariabelen.
    Ander zijn eenheden standaard 1024 bytes (of 512 als POSIXLY_CORRECT is gezet).

en: 
    Each FLAG symbol may be:
    
      append    append mode (makes sense only for output; conv=notrunc suggested)
nl: 
    VLAGGEN is een kommagescheiden lijst uit de volgende eigenschappen:
    
      append     achtervoegen (alleen zinvol bij uitvoer; suggestie: conv=notrunc)

en: 
    Each MODE is of the form `[ugoa]*([-+=]([rwxXst]*|[ugo]))+'.
nl: 
    Iedere MODUS is van de vorm '[ugoa]*([-+=]([rwxXst]*|[ugo]))+'.

en: 
    Examples:
      %s -12 file1 file2  Print only lines present in both file1 and file2.
      %s -3  file1 file2  Print lines in file1 not in file2, and vice versa.
nl: 
    Voorbeelden:
      %s -12 bestand1 bestand2  Toon alleen regels in beide, bestand1 en bestand2.
      %s -3  bestand1 bestand2  Toon regels in bestand1 niet in bestand2, en vice versa.

en: 
    Examples:
      %s /usr/bin/sort       Output "sort".
      %s include/stdio.h .h  Output "stdio".
nl: 
    Voorbeelden:
      %s /usr/bin/sort        Uitvoer is "sort".
      %s include/stdio.h .h   Uitvoer is "stdio".

en: 
    Examples:
      %s /usr/bin/sort  Output "/usr/bin".
      %s stdio.h        Output ".".
nl: 
    Voorbeelden:
      %s /usr/bin/sort   Voert "/usr/bin" uit.
      %s stdio.h         Voert "." uit.

en: 
    Examples:
      %s f - g  Output f's contents, then standard input, then g's contents.
      %s        Copy standard input to standard output.
nl: 
    Voorbeelden:
      %s f - g   Inhoud van f tonen, dan standaardinvoer, dan inhoud van g.
      %s         Standaardinvoer naar standaarduitvoer kopiëren.

en: 
    Examples:
      %s root /u        Change the owner of /u to "root".
      %s root:staff /u  Likewise, but also change its group to "staff".
      %s -hR root /u    Change the owner of /u and subfiles to "root".
nl: 
    Voorbeelden:
      %s root /u        Verandert de eigenaar van /u naar "root".
      %s root:staff /u  Evenzo, maar verandert ook de groep naar "staff".
      %s -hR root /u    Verandert de eigenaar van /u en subbestanden naar "root".

en: 
    Examples:
      %s staff /u      Change the group of /u to "staff".
      %s -hR staff /u  Change the group of /u and subfiles to "staff".
nl: 
    Voorbeelden:
      %s staff /u      Verandert de groep van /u naar "staff".
      %s -hR staff /u  Verandert de groep van /u en subbestanden naar "staff".

en: 
    Except for -h and -L, all FILE-related tests dereference symbolic links.
    Beware that parentheses need to be escaped (e.g., by backslashes) for shells.
    INTEGER may also be -l STRING, which evaluates to the length of STRING.
nl: 
    Behalve bij '-h' en '-L', volgen alle testen op BESTANDen eventuele
    symbolische koppelingen.  Wees erop bedacht dat in de meeste shells
    haakjes aangehaald moeten worden (bijvoorbeeld met backslashes).
    GETAL mag ook '-l TEKST' zijn, wat evalueert tot de lengte van TEKST.

en: 
    Exit status is 0 if EXPRESSION is neither null nor 0, 1 if EXPRESSION is null
    or 0, 2 if EXPRESSION is syntactically invalid, and 3 if an error occurred.
nl: 
    De afsluitwaarde is 0 als EXPRESSIE noch leeg noch 0 is, 1 als EXPRESSIE leeg
    of 0 is, 2 als EXPRESSIE syntactisch ongeldig is, en 3 als er een fout optrad.

en: 
    Exit status:
     0  if OK,
     1  if minor problems (e.g., cannot access subdirectory),
     2  if serious trouble (e.g., cannot access command-line argument).
nl: 
    Uitgang-status:
     0  indien OK,
     1  bij klein probleem (bijv., geen toegang tot submap),
     2  bij groot probleem (bijv., kan geen toegang krijgen tot argument in commandoregel).

en: 
    FORMAT controls the output as in C printf.  Interpreted sequences are:
    
      \"      double quote
nl: 
    De OPMAAK bestuurt de uitvoer net als bij printf() in de taal C.
    Begrepen sequenties zijn:
    
      \"      een aanhalingsteken (")

en: 
    FORMAT controls the output.  Interpreted sequences are:
    
      %%   a literal %
      %a   locale's abbreviated weekday name (e.g., Sun)
nl: 
    OPMAAK bestuurt de uitvoer.  Begrepen codes zijn:
    
      %%   het procentteken
      %a   de afkorting van de dag volgens de taalregio (bijv. zo)

en: 
    Handle the tty line connected to standard input.  Without arguments,
    prints baud rate, line discipline, and deviations from stty sane.  In
    settings, CHAR is taken literally, or coded as in ^c, 0x37, 0177 or
    127; special values ^- or undef used to disable special characters.
nl: 
    'stty' bestuurt de TTY die met standaardinvoer verbonden is.  Zonder argumenten
    worden baudrate, lijnprotocol, en afwijkingen van 'stty sane' getoond.
    Bij instellingen wordt TEKEN letterlijk gebruikt, of gecodeerd als in ^c, 0x37,
    0177 of 127; de speciale waarden '^-' of 'undef' kunnen gebruikt worden om
    speciale tekens inactief te maken.

en: 
    If -e is in effect, the following sequences are recognized:
nl: 
    Als -e actief is, dan worden de volgende sequenties herkent:

en: 
    If FILE is -, shred standard output.
    
    Delete FILE(s) if --remove (-u) is specified.  The default is not to remove
    the files because it is common to operate on device files like /dev/hda,
    and those files usually should not be removed.  When operating on regular
    files, most people use the --remove option.
nl: 
    Als BESTAND - is, dan standaarduitvoer shredden.
    
    Als '--remove' (-u) gegeven is, worden de gegeven BESTANDen verwijderd.
    Standaard worden bestanden niet verwijderd omdat 'shred' vaak toegepast wordt
    op apparaatbestanden (zoals /dev/hda) en die moeten meestal niet verwijderd
    worden.  Wanneer 'shred' toegepast wordt op gewone bestanden, gebruiken de
    meeste mensen de optie '--remove'.

en: 
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
    If ARG1 ARG2 given, -m presumed: `am i' or `mom likes' are usual.
nl: 
    Als geen BESTAND gegeven is, wordt %s gebruikt.  Vaak wordt
    %s als BESTAND gegeven.  Als ARG1 ARG2 gegeven zijn, dan wordt
    '-m' begrepen; de combinaties 'am i' or 'mom likes' zijn gebruikelijk.

en: 
    If FILE is specified, read it to determine which colors to use for which
    file types and extensions.  Otherwise, a precompiled database is used.
    For details on the format of these files, run `dircolors --print-database'.
nl: 
    Als BESTAND gegeven is, wordt dat gelezen om te bepalen welke kleuren voor
    welke bestandstypes gebruikt moeten worden.  Anders wordt een standaardlijst
    gebruikt.  Typ 'dircolors -p' voor details over de opmaak van deze bestanden.

en: 
    If FIRST or INCREMENT is omitted, it defaults to 1.  That is, an
    omitted INCREMENT defaults to 1 even when LAST is smaller than FIRST.
    FIRST, INCREMENT, and LAST are interpreted as floating point values.
    INCREMENT is usually positive if FIRST is smaller than LAST, and
    INCREMENT is usually negative if FIRST is greater than LAST.
nl: 
    Als EERSTE of STAP weggelaten wordt, dan wordt 1 gebruikt.  Dat betekent
    dat een weggelaten STAP ook 1 is als LAATSTE kleiner is dan EERSTE.
    EERSTE, STAP en LAATSTE worden geïnterpreteerd als drijvendekommagetallen.
    STAP zal gewoonlijk positief zijn als EERSTE kleiner is dan LAATSTE,
    en negatief als EERSTE kleiner is dan LAATSTE.

en: 
    If MODE is `0' the corresponding stream will be unbuffered.
nl: 
    Als MODUS is `0' zal de overeenkomstige stream niet gebufferd zijn.

en: 
    If MODE is `L' the corresponding stream will be line buffered.
    This option is invalid with standard input.
nl: 
    Als MODUS `L' is zal de overeenkomende stream lijngebufferd zijn.
    Deze optie is ongeldig met standaard invoer.

en: 
    If a FILE is -, copy again to standard output.
nl: 
    Als een BESTAND - is, dan nog eens naar standaarduitvoer kopiëren.

en: 
    If first and second call formats both apply, the second format is assumed
    if the last operand begins with + or (if there are 2 operands) a digit.
    An OFFSET operand means -j OFFSET.  LABEL is the pseudo-address
    at first byte printed, incremented when dump is progressing.
    For OFFSET and LABEL, a 0x or 0X prefix indicates hexadecimal;
    suffixes may be . for octal and b for multiply by 512.
nl: 
    Als niet '--traditional' gebruikt is, dan geldt de tweede vorm van 'Gebruik'
    wanneer het laatste argument met een '+' begint of (bij twee argumenten) met
    een cijfer.  Een POSITIE-argument betekent hetzelfde als '-j POSITIE'.
    LABEL is een pseudo-adres voor de eerste getoonde byte, wordt tussen haakjes
    getoond, en wordt net als het echte adres opgehoogd tijdens de voortgang.
    Voor POSITIE en LABEL betekenen een voorgevoegde '0x' of '0X' hexadecimaal;
    het achtervoegsel '.' betekent octaal en 'b' vermenigvuldiging met 512.

en: 
    If no command is given, run ``${SHELL} -i'' (default: /bin/sh).
nl: 
    Als geen commando gegeven is, dan '${SHELL} -i' uitvoeren (standaard: /bin/sh).

en: 
    If standard input is a terminal, redirect it from /dev/null.
    If standard output is a terminal, append output to `nohup.out' if possible,
    `$HOME/nohup.out' otherwise.
    If standard error is a terminal, redirect it to standard output.
    To save output to FILE, use `%s COMMAND > FILE'.
nl: 
    Als standaardinvoer een terminal is, dan deze naar '/dev/null' omleiden.
    Als standaarduitvoer een terminal is, dan eventuele uitvoer zo mogelijk aan
    'nohup.out' toevoegen, anders aan '$HOME/nohup.out'.  Als standaardfoutuitvoer
    een terminal is, dan deze naar standaarduitvoer omleiden.
    Gebruik '%s COMMANDO > BESTAND' om de uitvoer naar een BESTAND te sturen.

en: 
    If the command times out, then exit with status 124.  Otherwise, exit
    with the status of COMMAND.  If no signal is specified, send the TERM
    signal upon timeout.  The TERM signal kills any process that does not
    block or catch that signal.  For other processes, it may be necessary to
    use the KILL (9) signal, since this signal cannot be caught.
nl: 
    Als de time-out van het commando verloopt, dan wordt gestopt met exit-status
    124.  Anders wordt een normale exit-status van COMMANDO teruggegeven. Als er
    geen signaal is gespecificeerd, dan wordt bij time-out het TERM signaal
    gezonden.  Het TERM signaal breekt processen af die dit signaal niet netjes
    opvangen of blokkeren.  Voor andere processen, kan het nodig zijn om het KILL (9)
    signaal te gebruiken, omdat dit signaal niet netjes opgevangen kan worden.

en: 
    If the first character of K (the number of bytes or lines) is a `+',
    print beginning with the Kth item from the start of each file, otherwise,
    print the last K items in the file.  K may have a multiplier suffix:
    b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
    GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, and so on for T, P, E, Z, Y.
nl: 
    Als K (het aantal bytes of regels) begint met een '+', wordt alles vanaf het
    Kde item vanaf het begin van elk bestand getoond, anders de laatste K items
    van elk bestand.  K mag een vermenigvuldigingsachtervoegsel hebben:
    b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
    GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, en zo verder voor T, P, E, Z, Y.

en: 
    Input settings:
       [-]brkint     breaks cause an interrupt signal
       [-]icrnl      translate carriage return to newline
       [-]ignbrk     ignore break characters
       [-]igncr      ignore carriage return
nl: 
    Invoerinstellingen:
       [-]brkint     een break veroorzaakt een interruptsignaal
       [-]icrnl      CR-teken (naar regelbegin) omzetten in LF-teken (nieuweregel)
       [-]ignbrk     break-tekens negeren
       [-]igncr      CR-tekens negeren

en: 
    K may have a multiplier suffix:
    b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
    GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, and so on for T, P, E, Z, Y.
nl: 
    Getal K mag gevolgd worden door een vermenigvuldigingsachtervoegsel:
    b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
    GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, en zo verder voor T, P, E, Z en Y.

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
nl: 
    De licentie is GPLv3+: GNU General Public License versie 3 of later
    <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    Dit is vrije software: u mag het vrijelijk wijzigen en verder verspreiden.
    Deze software kent GEEN GARANTIE, voor zover de wet dit toestaat.

en: 
    Local settings:
       [-]crterase   echo erase characters as backspace-space-backspace
     * crtkill       kill all line by obeying the echoprt and echoe settings
     * -crtkill      kill all line by obeying the echoctl and echok settings
nl: 
    Lokale instellingen:
       [-]crterase   erase-tekens echoën als backspace-spatie-backspace
     * crtkill       gehele regel verwijderen via 'echoprt' en 'echoe'
     * -crtkill      gehele regel verwijderen via 'echoctl' en 'echok'

en: 
    NOTE: If COMMAND adjusts the buffering of its standard streams (`tee' does
    for e.g.) then that will override corresponding settings changed by `stdbuf'.
    Also some filters (like `dd' and `cat' etc.) don't use streams for I/O,
    and are thus unaffected by `stdbuf' settings.
nl: 
    OPMERKING: Als COMMANDO de buffering van zijn standaard streams aanpast (zoals `tee'
    bijv. doet) dan zal dat de overeenkomstige instellingen die zijn gewijzigd door `stdbuf'
    overheersen. Ook somige filters (zoals `dd', `cat' etc.) gebruiken geen streams voor I/O,
    en worden dus niet geraakt door instellingen van `stdbuf'.

en: 
    NOTE: [ honors the --help and --version options, but test does not.
    test treats each of those as it treats any other nonempty STRING.
nl: 
    Opmerking: '[' kent de opties '--help' en '--version', maar 'test' niet; 'test'
    behandelt deze opties zoals het elke andere niet-lege tekenreeks behandelt.

en: 
    NOTE: your shell may have its own version of %s, which usually supersedes
    the version described here.  Please refer to your shell's documentation
    for details about the options it supports.
nl: 
    Opmerking: Uw shell kan een eigen versie van %s hebben, die gewoonlijk
    prevaleert boven de hier beschreven versie.  Kijk in de documentatie van
    uw shell voor details over de ondersteunde opties.

en: 
    Note that if you use rm to remove a file, it is usually possible to recover
    the contents of that file.  If you want more assurance that the contents are
    truly unrecoverable, consider using shred.
nl: 
    Opmerking: als een bestand met 'rm' verwijderd wordt, is het vaak nog mogelijk
    om de inhoud van het bestand te herstellen.  Als u meer zekerheid wilt over de
    onherstelbaarheid van de inhoud, gebruik dan 'shred'.

en: 
    Note that the -d and -t options accept different time-date formats.
nl: 
    Merk op dat '-d' en '-t' een verschillende opmaak van datum+tijd verwachten.

en: 
    Note that the -r and -s options are mutually exclusive.
nl: 
    Merk op dat de opties '-r' en '-s' elkaar uitsluiten.

en: 
    Note, comparisons honor the rules specified by `LC_COLLATE'.
nl: 
    Opmerking, vergelijken doet recht aan de regels gespecificeerd door `LC_COLLATE'.

en: 
    Note: 'uniq' does not detect repeated lines unless they are adjacent.
    You may want to sort the input first, or use `sort -u' without `uniq'.
    Also, comparisons honor the rules specified by `LC_COLLATE'.
nl: 
    Opmerking: 'uniq' detecteert herhaalde regels niet als ze niet bij elkaar staan.
    U zou de invoer eerst kunnen sorteren, of 'sort -u' gebruiken zonder 'uniq'.
    Ook, vergelijken doet recht aan de regels gespecificeerd door `LC_COLLATE'.

en: 
    Optional - before SETTING indicates negation.  An * marks non-POSIX
    settings.  The underlying system defines which settings are available.
nl: 
    De optionele '-' voor een INSTELLING betekent negatie (oftewel 'niet-').
    Niet-POSIX-instellingen zijn met een '*' gemarkeerd.  Het hangt van het
    onderliggende systeem af welke instellingen beschikbaar zijn.

en: 
    Otherwise MODE is a number which may be followed by one of the following:
    KB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024, and so on for G, T, P, E, Z, Y.
    In this case the corresponding stream will be fully buffered with the buffer
    size set to MODE bytes.
nl: 
    Anders is MODUS een geheel getal gevolgd door één van de volgende:
    KB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024, enz. voor G, T, P, E, Z en Y.
    In dat geval zal de overeenkomstige stream volledig gebufferd zijn met de
    ingesteld op MODUS bytes.

en: 
    Output settings:
     * bsN           backspace delay style, N in [0..1]
     * crN           carriage return delay style, N in [0..3]
     * ffN           form feed delay style, N in [0..1]
     * nlN           newline delay style, N in [0..1]
nl: 
    Uitvoerinstellingen:
     * bsN           backspace-vertragingsstijl; N in [0..1]
     * crN           'carriage return'-vertragingsstijl, N in [0..3]
     * ffN           'form feed'-vertragingsstijl; N in [0..1]
     * nlN           nieuweregel-vertragingsstijl; N in [0..1]

en: 
    Owner is unchanged if missing.  Group is unchanged if missing, but changed
    to login group if implied by a `:' following a symbolic OWNER.
    OWNER and GROUP may be numeric as well as symbolic.
nl: 
    Als EIGENAAR ontbreekt, blijft deze onveranderd.
    Als GROEP ontbreekt, blijft deze onveranderd, tenzij de inloggroep
    impliciet gegeven is door een ':' na een symbolische EIGENAAR.
    Verder mogen EIGENAAR en GROEP zowel numeriek als symbolisch zijn.

en: 
    POS is F[.C][OPTS], where F is the field number and C the character position
    in the field; both are origin 1.  If neither -t nor -b is in effect, characters
    in a field are counted from the beginning of the preceding whitespace.  OPTS is
    one or more single-letter ordering options, which override global ordering
    options for that key.  If no key is given, use the entire line as the key.
    
    SIZE may be followed by the following multiplicative suffixes:
nl: 
    POS1 en POS2 zijn van de vorm VN[.TP][OPTIES], waarin VN het veldnummer is
    en TP de tekenpositie in het veld, beiden tellend vanaf 1.  Als noch '-t'
    noch '-b' gegeven is, worden tekens in een veld geteld vanaf het begin van
    de voorafgaande witruimte.  OPTIES bestaat uit één of meer sorteeropties, die
    andere interpretaties van die sorteersleutel overstijgen.  Als er geen enkele
    sleutel gegeven is, dan wordt de hele regel als sleutel gebruikt.
    
    GROOTTE mag gevolgd worden door een vermenigvuldigingsachtervoegsel:

en: 
    Print the value of EXPRESSION to standard output.  A blank line below
    separates increasing precedence groups.  EXPRESSION may be:
    
      ARG1 | ARG2       ARG1 if it is neither null nor 0, otherwise ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1 if neither argument is null or 0, otherwise 0
nl: 
    De waarde van EXPRESSIE naar standaarduitvoer sturen.  EXPRESSIE mag zijn
    (een lege regel scheidt groepen met verschillende, oplopende voorrang):
    
      ARG1 | ARG2       ARG1 als deze niet leeg of 0 is, anders ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1 als beide argumenten noch leeg noch 0 zijn, anders 0

en: 
    RADIX is d for decimal, o for octal, x for hexadecimal or n for none.
    BYTES is hexadecimal with 0x or 0X prefix, and may have a multiplier suffix:
    b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
    GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, and so on for T, P, E, Z, Y.
    Adding a z suffix to any type displays printable characters at the end of each
    output line.
nl: 
    GROND is d voor decimaal, o voor octaal, x voor hexadecimaal, of n voor geen.
    Met voorvoegsel 0x of 0X is AANTAL hexadecimaal; mogelijke vermenigvuldigings-
    achtervoegsels zijn: b =512, kB =1000, K =1024, MB =1000*1000, M =1024*1024,
    GB =1000*1000*1000, G =1024*1024*1024, en zo verder voor T, P, E, Z, Y.
    Met een achtergevoegde z worden aan het eind van iedere regel met bytes de
    corresponderende afdrukbare tekens toegevoegd.

en: 
    Read standard input if FILE is -.  Each PATTERN may be:
nl: 
    Als BESTAND - is, wordt van standaardinvoer gelezen.
    
    Elk PATROON mag zijn:

en: 
    Report %s bugs to %s
nl: 
    Rapporteer %s-gebreken(bugs) aan %s

en: 
    Report bugs to: %s
nl: 
    Rapporteer gebreken in het programma aan: %s;
    meld fouten in de vertaling aan: vertaling@vrijschrift.org

en: 
    SETs are specified as strings of characters.  Most represent themselves.
    Interpreted sequences are:
    
      \NNN            character with octal value NNN (1 to 3 octal digits)
      \\              backslash
      \a              audible BEL
      \b              backspace
      \f              form feed
      \n              new line
      \r              return
      \t              horizontal tab
nl: 
    SETs worden gegeven als tekenreeksen.  De meeste tekens representeren zichzelf.
    Begrepen codes zijn:
    
      \NNN            het teken met ASCII-code NNN (octaal, 1 tot 3 cijfers)
      \\              een backslash (\)
      \a              geluidssignaal
      \b              backspace
      \f              nieuwe pagina (FF-teken)
      \n              nieuwe regel (LF-teken)
      \r              naar begin van regel (CR-teken)
      \t              horizontale tab

en: 
    SIGNAL may be a signal name like `HUP', or a signal number like `1',
    or the exit status of a process terminated by a signal.
    PID is an integer; if negative it identifies a process group.
nl: 
    SIGNAAL mag een signaalnaam zijn zoals 'HUP', of een signaalnummer zoals '1',
    of de afsluitwaarde van een proces dat beëindigd wordt door een signaal.
    PID is een geheel getal; als het negatief is dan duidt het een procesgroep aan.

en: 
    SIZE is a number.  For TYPE in doux, SIZE may also be C for
    sizeof(char), S for sizeof(short), I for sizeof(int) or L for
    sizeof(long).  If TYPE is f, SIZE may also be F for sizeof(float), D
    for sizeof(double) or L for sizeof(long double).
nl: 
    AANTAL is een getal.  Als TYPE een van 'doux' is, dan mag AANTAL ook zijn:
    C voor sizeof(char), S voor sizeof(short), I voor sizeof(int), of L voor
    sizeof(long).  Als TYPE f is, mag AANTAL ook zijn: F voor sizeof(float),
    D voor sizeof(double), of L voor sizeof(long double).  (De machineafhankelijke
    functie sizeof() geeft de lengte in bytes aan van de gegeven eenheid.)

en: 
    SIZE may also be prefixed by one of the following modifying characters:
    `+' extend by, `-' reduce by, `<' at most, `>' at least,
    `/' round down to multiple of, `%' round up to multiple of.
nl: 
    GROOTTE mag ook een voorvoegsel hebben als volgt:
    `+' maak groter met, `-' verminder met, `<' maximaal, `>' minstens,
    `/' naar beneden afronden op een veelvoud van,
    `%' naar boven afronden op een veelvoud van.

en: 
    SIZE may be (or may be an integer optionally followed by) one of following:
    KB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024, and so on for G, T, P, E, Z, Y.
nl: 
    GROOTTE mag (of een geheel getal eventueel gevolgd door) één van de volgende zijn:
    KB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024, enz. voor G, T, P, E, Z en Y.

en: 
    Sending a %s signal to a running `dd' process makes it
    print I/O statistics to standard error and then resume copying.
    
      $ dd if=/dev/zero of=/dev/null& pid=$!
      $ kill -%s $pid; sleep 1; kill $pid
      18335302+0 records in
      18335302+0 records out
      9387674624 bytes (9.4 GB) copied, 34.6279 seconds, 271 MB/s
    
    Options are:
nl: 
    Het zenden van een %s-signaal naar een werkend 'dd'-proces zorgt ervoor dat
    I/O-statistieken naar standaardfoutuitvoer gaan, waarna het kopiëren doorgaat.
    
      $ dd if=/dev/zero of=/dev/null& pid=$!
      $ kill -%s $pid; sleep 1; kill $pid
      10899206+0 records gelezen
      10899206+0 records geschreven
      9387674624 bytes (9.4 GB) gekopieerd, 34.6279 seconden, 271 MB/s
    
    Opties zijn:

en: 
    Special characters:
     * dsusp CHAR    CHAR will send a terminal stop signal once input flushed
       eof CHAR      CHAR will send an end of file (terminate the input)
       eol CHAR      CHAR will end the line
nl: 
    Speciale tekens:
     * dsusp TEKEN   TEKEN zendt een terminal-stopsignaal nadat invoer verwijderd is
       eof TEKEN     TEKEN zendt een einde van bestand (beëindigt de invoer)
       eol TEKEN     TEKEN beëindigt de regel

en: 
    Special settings:
       N             set the input and output speeds to N bauds
     * cols N        tell the kernel that the terminal has N columns
     * columns N     same as cols N
nl: 
    Speciale instellingen:
       N             de invoer- en uitvoersnelheid op N bits per seconde zetten
     * cols N        de kernel laten weten dat de terminal N kolommen heeft
     * columns N     hetzelfde als 'cols N'

en: 
    TYPE is made up of one or more of these specifications:
    
      a          named character, ignoring high-order bit
      c          ASCII character or backslash escape
nl: 
    TYPE bestaat uit één of meer van de volgende aanduidigen:
      a          tekennaam, het hoogste bit negerend
      c          ASCII-teken of backslash-code

en: 
    The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
nl: 
    Het reservekopie-achtervoegsel is '~', tenzij anders ingesteld met '--suffix'
    of via omgevingsvariable SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.  Het versiebeheer kan worden
    ingesteld met de optie '--backup' of via omgevingsvariabele VERSION_CONTROL;
    dit zijn de mogelijke waarden (methodes):

en: 
    The data are encoded as described for the base64 alphabet in RFC 3548.
    When decoding, the input may contain newlines in addition to the bytes of
    the formal base64 alphabet.  Use --ignore-garbage to attempt to recover
    from any other non-alphabet bytes in the encoded stream.
nl: 
    De gegevens zijn gecodeerd in het base64-alfabet zoals beschreven in RFC 3548.
    Bij decodering mag de invoer naast de formele tekens van het base64-alfabet
    ook nog nieuweregel-tekens bevatten.  Met --ignore-garbage kunt u proberen
    over andere niet-alfabetische tekens in de gecodeerde reeks bytes te stappen.

en: 
    The following three options are useful only when verifying checksums:
          --quiet             don't print OK for each successfully verified file
          --status            don't output anything, status code shows success
      -w, --warn              warn about improperly formatted checksum lines
nl: 
    De volgende drie opties gelden alleen bij het controleren van controlesommen:
          --quiet     toon geen OK voor elk met succes gecontroleerd bestand
          --status    niets naar de uitvoer sturen; de afsluitwaarde toont succes
      -w, --warn      waarschuwen bij verkeerd opgemaakte controlesomregels

en: 
    The sums are computed as described in %s.  When checking, the input
    should be a former output of this program.  The default mode is to print
    a line with checksum, a character indicating type (`*' for binary, ` ' for
    text), and name for each FILE.
nl: 
    De sommen worden berekend zoals beschreven in %s.  Bij het controleren
    moet de invoer voormalige uitvoer van dit programma zijn.  De standaardmodus
    toont voor elk BESTAND een regel met een controlesom, een teken die het type
    aangeeft ('*' voor binair, ' ' voor tekst), en de naam van het bestand.

en: 
    The valid format sequences for files (without --file-system):
    
      %a   Access rights in octal
      %A   Access rights in human readable form
      %b   Number of blocks allocated (see %B)
      %B   The size in bytes of each block reported by %b
      %C   SELinux security context string
nl: 
    Geldige opmaakspecificaties voor bestanden (zonder '--file-system') zijn:
    
      %a   toegangsrechten in octale vorm
      %A   toegangsrechten in leesbare vorm
      %b   aantal toegewezen blokken (zie %B)
      %B   de grootte in bytes van elk blok gerapporteerd door %b
      %C   SELinux-beveiligingscontext-tekenreeks

en: 
    This install program copies files (often just compiled) into destination
    locations you choose.  If you want to download and install a ready-to-use
    package on a GNU/Linux system, you should instead be using a package manager
    like yum(1) or apt-get(1).
    
    In the first three forms, copy SOURCE to DEST or multiple SOURCE(s) to
    the existing DIRECTORY, while setting permission modes and owner/group.
    In the 4th form, create all components of the given DIRECTORY(ies).
nl: 
    Dit programma, install, kopieert bestanden (vaak zojuist gecompileerd) naar door u
    gekozen bestemmingen.  Als u een kant-en-klaar pakket wilt downloaden en installeren
    op een GNU/Linux-systeem dan zou u beter een pakketbeheerder zoals yum(1) of
    apt-get(1) kunnen gebruiken.
    
    Bij de eerste drie aanroepvormen wordt BRON naar DOEL gekopieerd, of BRONnen
    naar een bestaande MAP, terwijl rechten en eigenaar en groep ingesteld worden.
    Bij de vierde vorm worden alle componenten van de gegeven MAP(pen) aangemaakt.

en: 
    To remove a file whose name starts with a `-', for example `-foo',
    use one of these commands:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo
nl: 
    Om een bestand te verwijderen dat begint met een '-', bijvoorbeeld '-foo',
    kunt u een van deze commando's gebruiken:
      %s -- -foo
      %s ./-foo

en: 
    Traditional format specifications may be intermixed; they accumulate:
      -a   same as -t a,  select named characters, ignoring high-order bit
      -b   same as -t o1, select octal bytes
      -c   same as -t c,  select ASCII characters or backslash escapes
      -d   same as -t u2, select unsigned decimal 2-byte units
nl: 
    Traditionele opmaakspecificaties mogen ook gebruikt worden; zij tellen op:
      -a   als '-t a',  tekennamen tonen, het hoogste bit negerend
      -b   als '-t o1', octale getallen van 1 byte tonen
      -c   als '-t c',  ASCII-tekens of backslash-codes tonen
      -d   als '-t u2', decimale getallen van 2 bytes zonder teken tonen

en: 
    Translation occurs if -d is not given and both SET1 and SET2 appear.
    -t may be used only when translating.  SET2 is extended to length of
    SET1 by repeating its last character as necessary.  Excess characters
    of SET2 are ignored.  Only [:lower:] and [:upper:] are guaranteed to
    expand in ascending order; used in SET2 while translating, they may
    only be used in pairs to specify case conversion.  -s uses SET1 if not
    translating nor deleting; else squeezing uses SET2 and occurs after
    translation or deletion.
nl: 
    Vertaling treedt op als -d niet gegeven is en beide SET1 en SET2 aanwezig zijn.
    -t mag alleen gebruikt worden bij vertalen.  SET2 wordt vergroot tot de lengte van
    SET1 door het laatste teken te herhalen.  Teveel tekens in
    SET2 worden genegeerd.  Alleen [:lower:] en [:upper:] worden gegarandeerd
    uitgebreid in toenemende volgorde; in SET2 gebruikt tijdens vertaling, zij kunnen
    alleen in paren gevbruit worden voor hoofd/kleine letter conversie.  -s gebruikt SET1 bij
    niet-vertalen noch verwijderen; anders gebruikt samendrukken SET2 en dat gebeurt na
    vertaling of verwijdering.

en: 
    Unless -t CHAR is given, leading blanks separate fields and are ignored,
    else fields are separated by CHAR.  Any FIELD is a field number counted
    from 1.  FORMAT is one or more comma or blank separated specifications,
    each being `FILENUM.FIELD' or `0'.  Default FORMAT outputs the join field,
    the remaining fields from FILE1, the remaining fields from FILE2, all
    separated by CHAR.
    
    Important: FILE1 and FILE2 must be sorted on the join fields.
    E.g., use `sort -k 1b,1' if `join' has no options.
    Note, comparisons honor the rules specified by `LC_COLLATE'.
    If the input is not sorted and some lines cannot be joined, a
    warning message will be given.
nl: 
    Standaard is voorloopwitruimte de veldscheiding en wordt verder genegeerd.
    Als '-t TEKEN' gegeven is, worden velden gescheiden door TEKEN.  Elk VELD
    heeft een veldnummer, tellend vanaf 1. OPMAAK is een komma- of
    witruimtegescheiden lijst aanduidingen, elk van de vorm 'NUMMER.VELD' of '0',
    waar NUMMER het bestandsnummer en VELD het veldnummer is.  De standaardopmaak
    voert eerst het samenvoegveld uit, dan de overige velden van BESTAND1, en dan
    de overige velden van BESTAND2, alles gescheiden door TEKEN.
    
    Belangrijk: BESTAND1 en BESTAND2 moeten gesorteerd zijn op de samenvoegvelden.
    Gebruik bijvoorbeeld 'sort -k 1b,1' als aan 'join' geen opties gegeven worden.
    Opmerking: vergelijken doet recht aan de regels gespecificeerd door `LC_COLLATE'.
    Als de invoer niet gesorteerd is en sommige regels niet samengevoegd kunnen
    worden, dan wordt er een waarschuwing gegeven.

en: 
    Use one, and only one of -b, -c or -f.  Each LIST is made up of one
    range, or many ranges separated by commas.  Selected input is written
    in the same order that it is read, and is written exactly once.
nl: 
    Van de opties '-b', '-c' en '-f' mag er slechts één gegeven worden.
    Een LIJST bestaat uit één of meer bereiken gescheiden door komma's,
    bijvoorbeeld: 1-4,7,9,12-15.  Geselecteerde invoer wordt uitgevoerd
    in dezelfde volgorde als ze gelezen werd en slechts precies één keer.

en: 
    Using color to distinguish file types is disabled both by default and
    with --color=never.  With --color=auto, ls emits color codes only when
    standard output is connected to a terminal.  The LS_COLORS environment
    variable can change the settings.  Use the dircolors command to set it.
nl: 
    Gebruik van kleur om bestandstypes te onderscheiden is uitgeschakeld zowel
    standaard als met --color=never.  Met --color=auto, stuurt ls alleen kleurcodes
    uit als standaarduitvoer verbonden is met een terminal.  De omgevingsvariabele
    LS_COLORS kan de instellingen wijzigen.  Gebruik het commando 'dircolors' om het
    in te stellen.

en: 
    With no FILE or if FILE is -, read Standard Input.  `-F /' by default.
nl: 
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND - is, wordt standaardinvoer gelezen.
    Optie '-F /' is standaard.

en: 
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: 
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND - is, wordt standaardinvoer gelezen.

en: 
    With no options, produce three-column output.  Column one contains
    lines unique to FILE1, column two contains lines unique to FILE2,
    and column three contains lines common to both files.
nl: 
    Zonder opties worden drie kolommen getoond.  De eerste kolom bevat de regels
    die uniek zijn voor BESTAND1, de tweede kolom de regels die uniek zijn voor
    BESTAND2, en de derde kolom de regels die in beide bestanden voorkomen.

en: 
    Without any OPTION, print some useful set of identified information.
nl: 
    Zonder enige OPTIE, een nuttige set identificatie-informatie tonen.

en: 
    Write an unambiguous representation, octal bytes by default,
    of FILE to standard output.  With more than one FILE argument,
    concatenate them in the listed order to form the input.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: 
    Een eenduidige representatie (standaard octale bytes) van het gegeven
    BESTAND naar standaarduitvoer sturen.  Bij meer dan één BESTAND, deze
    in de gegeven volgorde achter elkaar plakken om de invoer te vormen.
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND - is, wordt standaardinvoer gelezen.

en:       --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
      -f, --force                  do not prompt before overwriting
      -i, --interactive            prompt before overwrite
      -n, --no-clobber             do not overwrite an existing file
    If you specify more than one of -i, -f, -n, only the final one takes effect.
nl:       --backup[=METHODE]       van elk bestemmingsbestand een reservekopie maken
      -b                           zoals --backup, maar accepteert geen argument
      -f, --force                  bij overschrijven geen vraag stellen
      -i, --interactive            voor overschrijven om toestemming vragen
      -n, --no-clobber             geen bestaand bestand overschrijven
    Als u meer dan één van -i, -f, -n specificeert dan is alleen de laatste effectief.

en:       --backup[=CONTROL]      make a backup of each existing destination file
      -b                          like --backup but does not accept an argument
      -d, -F, --directory         allow the superuser to attempt to hard link
                                    directories (note: will probably fail due to
                                    system restrictions, even for the superuser)
      -f, --force                 remove existing destination files
nl:       --backup[=METHODE]      van elk bestemmingsbestand een reservekopie maken
      -b                          als '--backup', maar accepteert geen argument
      -d, -F, --directory         de systeembeheerder toestaan een harde koppeling
                                    te maken naar mappen (hoewel dit waarschijnlijk
                                    niet zal werken, vanwege systeembeperkingen)
      -f, --force                 bestaande bestemmingsbestanden verwijderen

en:       --backup[=CONTROL]  make a backup of each existing destination file
      -b                  like --backup but does not accept an argument
      -c                  (ignored)
      -C, --compare       compare each pair of source and destination files, and
                            in some cases, do not modify the destination at all
      -d, --directory     treat all arguments as directory names; create all
                            components of the specified directories
nl:       --backup[=METHODE]  van elk bestaand bestemmingsbestand een reservekopie maken
      -b                      zoals --backup, maar accepteert geen argument
      -c                      (genegeerde optie)
      -C, --compare           vergelijk elk paar bron- en bestemmingsbestand en,
                                in sommige gevallen, wijzig helemaal niets aan de bestemming
      -d, --directory         alle argumenten als mapnamen behandelen;
                                van de ingegeven mappen alle componenten aanmaken

en:       --batch-size=NMERGE   merge at most NMERGE inputs at once;
                                for more use temp files
nl:       --batch-size=NMERGE   voeg hoogstens NMERGE invoeren ineens samen;
                                voor meer, gebruik tijdelijke bestanden

en:       --block-size=SIZE      use SIZE-byte blocks.  See SIZE format below
      -B, --ignore-backups       do not list implied entries ending with ~
      -c                         with -lt: sort by, and show, ctime (time of last
                                   modification of file status information)
                                   with -l: show ctime and sort by name
                                   otherwise: sort by ctime
nl:       --block-size=GROOTTE   te gebruiken blokgrootte (in bytes; zie onder)
      -B, --ignore-backups       geen namen tonen die eindigen op '~'
      -c                         met '-lt': op 'ctime' sorteren en deze tonen (de
                                   tijd van de laatste statusinformatiewijziging);
                                   met '-l': op naam sorteren en 'ctime' tonen;
                                   anders: op 'ctime' sorteren

en:       --complement        complement the set of selected bytes, characters
                                or fields
nl:       --complement        het complement maken van de set van geselecteerde
                                bytes, tekens of velden

en:       --files0-from=F    read input from the files specified by
                               NUL-terminated names in file F;
                               If F is - then read names from standard input
      -L, --max-line-length  print the length of the longest line
      -w, --words            print the word counts
nl:       --files0-from=LST  invoer lezen uit de bestanden die opgesomd staan in
                               bestand LST, waar elke naam eindigt op een 0-byte;
                               als LST - is, lees dan de namen van standaardinvoer
      -L, --max-line-length  de lengte van de langste regel tonen
      -w, --words            het aantal woorden tonen

en:       --files0-from=F   summarize disk usage of the NUL-terminated file
                              names specified in file F;
                              If F is - then read names from standard input
      -H                    equivalent to --dereference-args (-D)
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
          --si              like -h, but use powers of 1000 not 1024
nl:       --files0-from=LST   het schijfgebruik tonen van de bestanden die opgesomd
                                staan in bestand LST, waar elke naam eindigt op NUL;
                                als LST - is lees dan de namen van standaardinvoer
      -H                      hetzelfde als --dereference-args (-D)
      -h, --human-readable    groottes in leesbare vorm tonen (bijv. 15K, 234M, 2G)
          --si                idem, maar machten van 1000 i.p.v. 1024 gebruiken

en:       --from=CURRENT_OWNER:CURRENT_GROUP
                             change the owner and/or group of each file only if
                             its current owner and/or group match those specified
                             here.  Either may be omitted, in which case a match
                             is not required for the omitted attribute.
nl:       --from=HUIDIGE_EIGENAAR:HUIDIGE_GROEP
                              eigenaar en/of groep van een bestand alleen wijzigen
                              als huidige eigenaar en groep overeenkomen met de
                              hier gegeven; één van de elementen mag weggelaten
                              worden, een overeenkomst daarmee is dan niet vereist

en:       --group-directories-first
                                 group directories before files.
                                   augment with a --sort option, but any
                                   use of --sort=none (-U) disables grouping
nl:       --group-directories-first
                                 mappen vóór bestanden groeperen; kan aangevuld
                                   worden met een '--sort', maar gebruik van
                                   '--sort=none' of '-U' deactiveert groepering

en:       --help     display this help and exit
nl:       --help      deze hulptekst tonen en stoppen

en:       --indicator-style=WORD  append indicator with style WORD to entry names:
                                   none (default), slash (-p),
                                   file-type (--file-type), classify (-F)
      -i, --inode                print the index number of each file
      -I, --ignore=PATTERN       do not list implied entries matching shell PATTERN
      -k                         like --block-size=1K
nl:       --indicator-style=WIJZE  op deze wijze achter elk item het type aanduiden;
                                   WIJZE kan zijn: 'none' (standaard), 'slash' (-p),
                                   'file-type' (--file-type) of 'classify' (-F)
      -i, --inode                met '-l': het indexnummer van elk bestand tonen
      -I, --ignore=PATROON       de namen die voldoen aan PATROON niet tonen
      -k                         hetzelfde als '--block-size=1K'

en:       --lookup      attempt to canonicalize hostnames via DNS
      -m                only hostname and user associated with stdin
      -p, --process     print active processes spawned by init
nl:       --lookup      proberen de echte hostnamen te vinden via DNS
      -m                alleen hostnaam en gebruiker verbonden met standaardinvoer
      -p, --process     de actieve processen gestart door 'init' tonen

en:       --no-preserve-root  do not treat `/' specially
          --preserve-root   do not remove `/' (default)
      -r, -R, --recursive   remove directories and their contents recursively
      -v, --verbose         explain what is being done
nl:       --no-preserve-root  '/' niet speciaal behandelen
          --preserve-root     op '/' niet recursief werken (standaard)
      -r, -R, --recursive     mappen en hun inhoud recursief verwijderen
      -v, --verbose           tonen wat er gedaan wordt

en:       --no-preserve-root  do not treat `/' specially (the default)
          --preserve-root     fail to operate recursively on `/'
nl:       --no-preserve-root   '/' niet speciaal behandelen (standaard)
          --preserve-root      op '/' niet recursief werken

en:       --no-preserve-root  do not treat `/' specially (the default)
          --preserve-root    fail to operate recursively on `/'
nl:       --no-preserve-root  '/' niet speciaal behandelen (standaard)
          --preserve-root     op '/' niet recursief werken

en:       --no-preserve=ATTR_LIST  don't preserve the specified attributes
          --parents                use full source file name under DIRECTORY
nl:       --no-preserve=LIJST   de genoemde attributen juist niet behouden
          --parents             volledige naam gebruiken van bronbestand onder MAP

en:       --one-file-system  when removing a hierarchy recursively, skip any
                              directory that is on a file system different from
                              that of the corresponding command line argument
nl:       --one-file-system   bij recursief verwijderen, mappen overslaan die
                                zich op een ander bestandssysteem bevinden dan
                                het bijbehorende opdrachtregelargument

en:       --pid=PID            with -f, terminate after process ID, PID dies
      -q, --quiet, --silent    never output headers giving file names
          --retry              keep trying to open a file even when it is or
                                 becomes inaccessible; useful when following by
                                 name, i.e., with --follow=name
nl:       --pid=PID            met -f: afsluiten wanneer proces PID eindigt
      -q, --quiet, --silent    geen bestandsnaamkopjes tonen
          --retry              blijf proberen om een bestand te openen zelfs het niet
                                 toegankelijk is of wordt; bruikbaar indien gevolgd door
                                 een naam, dwz., met --follow=name

en:       --preserve-context  preserve SELinux security context
      -Z, --context=CONTEXT  set SELinux security context of files and directories
nl:       --preserve-context  de SELinux-beveiligingscontext behouden
      -Z, --context=CONTEXT   beveiligingscontext van bestanden en mappen instellen

en:       --reference=RFILE  use RFILE's security context rather than specifying
                             a CONTEXT value
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
nl:       --reference=REFBESTAND  de beveiligingscontext van REFBESTAND gebruiken
                                  in plaats van een CONTEXT-waarde
      -R, --recursive        bestanden en mappen recursief behandelen
      -v, --verbose          een melding geven voor elk gezien bestand

en:       --rfc-3339=TIMESPEC   output date and time in RFC 3339 format.
                                TIMESPEC=`date', `seconds', or `ns' for
                                date and time to the indicated precision.
                                Date and time components are separated by
                                a single space: 2006-08-07 12:34:56-06:00
      -s, --set=STRING          set time described by STRING
      -u, --utc, --universal    print or set Coordinated Universal Time
nl:       --rfc-3339=SOORT         datum en tijd in RFC 3339-opmaak tonen;
                                     'date' toont alleen de datum, 'seconds' toont
                                     ook de tijd, 'ns' toont ook de nanoseconden;
      -s, --set=DATUMTIJD          deze tijd en/of datum instellen
      -u, --utc, --universal       de standaard wereldtijd gebruiken

en:       --sort=WORD             sort according to WORD:
                                    general-numeric -g, human-numeric -h, month -M,
                                    numeric -n, random -R, version -V
      -V, --version-sort          natural sort of (version) numbers within text
nl:       --sort=WOORD            sorteer volgens WOORD:
                                    algemeen-numeriek -g, gewoon leesbaar -h, maand -M,
                                     numeriek -n,willekeurig -R, versie -V
      -V, --version-sort          natuurlijk sorteren van (versie)nummers in de tekst

en:       --sparse=WHEN            control creation of sparse files. See below.
          --strip-trailing-slashes  remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
nl:       --sparse=WANNEER          controleer het aanmaken van bestanden met gaten.
                                      Zie onder.
          --strip-trailing-slashes  schuine strepen achter elk BRON-argument
                                      verwijderen

en:       --strip-trailing-slashes  remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
nl:       --strip-trailing-slashes  schuine strepen achter elke BRON verwijderen
      -S, --suffix=SUFFIX          te gebruiken achtervoegsel voor reservekopieën

en:       --suffix=SUFF   append SUFF to TEMPLATE.  SUFF must not contain slash.
                            This option is implied if TEMPLATE does not end in X.
nl:       --suffix=SUFF   voeg SUFF achter SJABLOON.  SUFF mag geen schuine streep
                            bevatten.  Deze optie is impliciet als SJABLOON niet met
                            X eindigt.

en:       --time            show time of the last modification of any file in the
                              directory, or any of its subdirectories
          --time=WORD       show time as WORD instead of modification time:
                              atime, access, use, ctime or status
          --time-style=STYLE  show times using style STYLE:
                              full-iso, long-iso, iso, +FORMAT
                              FORMAT is interpreted like `date'
nl:       --time              tijden van laatste wijziging tonen
          --time=SOORT        te tonen soort tijd in plaats van wijzigingstijd;
                              mogelijke waarden zijn 'atime', 'access', 'use',
                              'ctime' of 'status'
          --time-style=STIJL  te gebruiken opmaak voor tijdsstempels; mogelijke
                              waarden zijn 'iso', 'long-iso', 'full-iso', of
                              '+OPMAAK' (zie bij 'date' voor de mogelijkheden)

en:       --time-style=STYLE     with -l, show times using style STYLE:
                                 full-iso, long-iso, iso, locale, +FORMAT.
                                 FORMAT is interpreted like `date'; if FORMAT is
                                 FORMAT1<newline>FORMAT2, FORMAT1 applies to
                                 non-recent files and FORMAT2 to recent files;
                                 if STYLE is prefixed with `posix-', STYLE
                                 takes effect only outside the POSIX locale
nl:       --time-style=STIJL     met '-l': tijden volgens deze stijl tonen;
                                   STIJL kan zijn: 'iso', 'long-iso', 'full-iso',
                                   'locale',  of '+OPMAAK';
                                   OPMAAK wordt geïnterpreteerd zoals bij 'date';
                                   als OPMAAK de vorm OPMAAK1<nieuweregel>OPMAAK2
                                   heeft, dan geldt OPMAAK1 voor oude bestanden
                                   en OPMAAK2 voor recente bestanden;
                                   als STIJL 'posix-' als voorvoegsel heeft, dan
                                   geldt deze alleen buiten de POSIX-taalregio

en:       --tmpdir[=DIR]  interpret TEMPLATE relative to DIR.  If DIR is not
                            specified, use $TMPDIR if set, else /tmp.  With
                            this option, TEMPLATE must not be an absolute name.
                            Unlike with -t, TEMPLATE may contain slashes, but
                            mktemp creates only the final component.
nl:       --tmpdir[=MAP] SJABLOON relatief ten opzichte van MAP interpreteren.
                         Als geen MAP gegeven is, dan $TMPDIR gebruiken indien
                         ingesteld, anders /tmp. Met deze optie mag SJABLOON geen
                         absoluut pad zijn. Het mag wel schuine strepen bevatten,
                         maar 'mktemp' zal slechts de laatste component aanmaken

en:       --verbose           print a diagnostic just before each
                                output file is opened
nl:       --verbose           een melding tonen vóór openen van elk uitvoerbestand

en:       --version  output version information and exit
nl:       --version  programmaversie tonen en stoppen

en:      --all       print the number of installed processors
         --ignore=N  if possible, exclude N processing units
nl:      --all       toon het aantal geïnstalleerde processoren
         --ignore=N  indien mogelijk, sluit N processoreenheden uit

en:      Size   Used  Avail Use%
nl:      Grtte  Gebr  Besch Geb%

en:     Inodes   IUsed   IFree IUse%
nl:     Inodes   IGebr   IVrij IGeb%

en:     Size  Used Avail Use%
nl:     Grtte Gebr Besch Geb%

en:    -evenp        same as -parenb cs8
     * [-]lcase      same as xcase iuclc olcuc
       litout        same as -parenb -istrip -opost cs8
       -litout       same as parenb istrip opost cs7
       nl            same as -icrnl -onlcr
       -nl           same as icrnl -inlcr -igncr onlcr -ocrnl -onlret
nl:    -evenp        hetzelfde als '-parenb cs8'
     * [-]lcase      hetzelfde als 'xcase iuclc olcuc'
       litout        hetzelfde als '-parenb -istrip -opost cs8'
       -litout       hetzelfde als 'parenb istrip opost cs7'
       nl            hetzelfde als '-icrnl -onlcr
       -nl           hetzelfde als 'icrnl -inlcr -igncr onlcr -ocrnl -onlret'

en:    [-]cstopb     use two stop bits per character (one with `-')
       [-]hup        send a hangup signal when the last process closes the tty
       [-]hupcl      same as [-]hup
       [-]parenb     generate parity bit in output and expect parity bit in input
       [-]parodd     set odd parity (even with `-')
nl:    [-]cstopb     twee stopbits per teken gebruiken (één met '-')
       [-]hup        'opgehangen'-signaal sturen wanneer laatste proces de TTY sluit
       [-]hupcl      hetzelfde als '[-]hup'
       [-]parenb     pariteitsbit in uitvoer genereren en in invoer verwachten
       [-]parodd     oneven pariteit instellen (even met '-')

en:    [-]ignpar     ignore characters with parity errors
     * [-]imaxbel    beep and do not flush a full input buffer on a character
       [-]inlcr      translate newline to carriage return
       [-]inpck      enable input parity checking
       [-]istrip     clear high (8th) bit of input characters
nl:    [-]ignpar     tekens met een pariteitsfout negeren
     * [-]imaxbel    piep geven en een volle invoerbuffer niet legen bij een teken
       [-]inlcr      LF-teken (nieuweregel) omzetten in CR-teken (naar regelbegin)
       [-]inpck      controle op invoerpariteit inschakelen
       [-]istrip     hoogste bit (het achtste) van invoertekens nul maken

en:    [-]isig       enable interrupt, quit, and suspend special characters
       [-]noflsh     disable flushing after interrupt and quit special characters
     * [-]prterase   same as [-]echoprt
     * [-]tostop     stop background jobs that try to write to the terminal
     * [-]xcase      with icanon, escape with `\' for uppercase characters
nl:    [-]isig       speciale tekens voor interrupt, quit, en suspend inschakelen
       [-]noflsh     legen van buffer na interrupt of quit uitschakelen
     * [-]prterase   hetzelfde als '[-]echoprt'
     * [-]tostop     achtergrondtaken stoppen die naar de terminal willen schrijven
     * [-]xcase      met 'icanon': '\' voor kleine letter maakt hoofdletter

en:    cooked        same as brkint ignpar istrip icrnl ixon opost isig
                     icanon, eof and eol characters to their default values
       -cooked       same as raw
       crt           same as echoe echoctl echoke
nl:    cooked        hetzelfde als 'brkint ignpar istrip icrnl ixon opost isig
                       icanon', met eof- en eol-tekens op hun standaardwaarden
       -cooked       hetzelfde als 'raw'
       crt           hetzelfde als 'echoe echoctl echoke'

en:    dec           same as echoe echoctl echoke -ixany intr ^c erase 0177
                     kill ^u
     * [-]decctlq    same as [-]ixany
       ek            erase and kill characters to their default values
       evenp         same as parenb -parodd cs7
nl:    dec           hetzelfde als 'echoe echoctl echoke -ixany intr ^c
                       erase 0177 kill ^u'
     * [-]decctlq    hetzelfde als '[-]ixany'
       ek            de erase- en kill-tekens op hun standaardwaarden zetten
       evenp         hetzelfde als 'parenb -parodd cs7'

en:    ispeed N      set the input speed to N
     * line N        use line discipline N
       min N         with -icanon, set N characters minimum for a completed read
       ospeed N      set the output speed to N
nl:    ispeed N      de invoersnelheid op N zetten
     * line N        lijnprotocol N gebruiken
       min N         met '-icanon': minimum voor complete leesopdracht is N tekens
       ospeed N      de uitvoersnelheid op N zetten

en:    oddp          same as parenb parodd cs7
       -oddp         same as -parenb cs8
       [-]parity     same as [-]evenp
       pass8         same as -parenb -istrip cs8
       -pass8        same as parenb istrip cs7
nl:    oddp          hetzelfde als 'parenb parodd cs7'
       -oddp         hetzelfde als '-parenb cs8'
       [-]parity     hetzelfde als '[-]evenp'
       pass8         hetzelfde als '-parenb -istrip cs8'
       -pass8        hetzelfde als 'parenb istrip cs7'

en:    raw           same as -ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck -istrip
                     -inlcr -igncr -icrnl  -ixon  -ixoff  -iuclc  -ixany
                     -imaxbel -opost -isig -icanon -xcase min 1 time 0
       -raw          same as cooked
nl:    raw           hetzelfde als '-ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck
                       -istrip -inlcr -igncr -icrnl -ixon -ixoff -iuclc -ixany
                       -imaxbel -opost -isig -icanon -xcase min 1 time 0'
       -raw          hetzelfde als 'cooked'

en:    sane          same as cread -ignbrk brkint -inlcr -igncr icrnl -iutf8
                     -ixoff -iuclc -ixany imaxbel opost -olcuc -ocrnl onlcr
                     -onocr -onlret -ofill -ofdel nl0 cr0 tab0 bs0 vt0 ff0
                     isig icanon iexten echo echoe echok -echonl -noflsh
                     -xcase -tostop -echoprt echoctl echoke, all special
                     characters to their default values
nl:    sane          hetzelfde als 'cread -ignbrk brkint -inlcr -igncr icrnl -iutf8
                       -ixoff -iuclc -ixany imaxbel opost -olcuc -ocrnl onlcr
                       -onocr -onlret -ofill -ofdel nl0 cr0 tab0 bs0 vt0 ff0
                       isig icanon iexten echo echoe echok -echonl -noflsh
                       -xcase -tostop -echoprt echoctl echoke', met
                       alle speciale tekens op hun standaardwaarden

en:    stop CHAR     CHAR will stop the output
       susp CHAR     CHAR will send a terminal stop signal
     * swtch CHAR    CHAR will switch to a different shell layer
     * werase CHAR   CHAR will erase the last word typed
nl:    stop TEKEN    TEKEN stopt de uitvoer
       susp TEKEN    TEKEN zendt een terminal-stopsignaal
     * swtch TEKEN   TEKEN schakelt naar een andere shell-laag
     * werase TEKE   TEKEN verwijdert het laatst getypte woord

en:   %%      a single %
      %b      ARGUMENT as a string with `\' escapes interpreted,
              except that octal escapes are of the form \0 or \0NNN
    
    and all C format specifications ending with one of diouxXfeEgGcs, with
    ARGUMENTs converted to proper type first.  Variable widths are handled.
nl:   %%      een enkele %
      %b      ARGUMENT interpreteren als tekenreeks met bovenstaande '\'-codes,
              behalve dat octale codes van de vorm \0 of \0NNN zijn
    
    Verder worden alle C-opmaakcodes begrepen die eindigen op een van de tekens
    uit 'diouxXfeEgGcs', waarbij de ARGUMENTen eerst geconverteerd worden naar
    het juiste type.  Variabele breedtes worden begrepen.

en:   %A   locale's full weekday name (e.g., Sunday)
      %b   locale's abbreviated month name (e.g., Jan)
      %B   locale's full month name (e.g., January)
      %c   locale's date and time (e.g., Thu Mar  3 23:05:25 2005)
nl:   %A   de volledige naam van de dag volgens de taalregio, (bijv. zondag)
      %b   de afgekorte naam van de maand volgens de taalregio (bijv. jan)
      %B   de volledige naam van de maand volgens de taalregio (bijv. januari)
      %c   de datum/tijd volgens de taalregio (bijv. za 01 okt 2005 16:57:09 CEST)

en:   %C   century; like %Y, except omit last two digits (e.g., 20)
      %d   day of month (e.g, 01)
      %D   date; same as %m/%d/%y
      %e   day of month, space padded; same as %_d
nl:   %C   de eeuw; als %Y maar zonder de laatste twee cijfers (bijv. 20)
      %d   de dag in de maand (bijv. 01)
      %D   de datum op Amerikaanse manier; hetzelfde als %m/%d/%y
      %e   de dag in de maand, met voorloopspatie; hetzelfde als %_d

en:   %F   full date; same as %Y-%m-%d
      %g   last two digits of year of ISO week number (see %G)
      %G   year of ISO week number (see %V); normally useful only with %V
nl:   %F   de volledige datum op ISO-manier; hetzelfde als %Y-%m-%d
      %g   de laatste twee cijfers van het jaar van het ISO-weeknummer (zie %G)
      %G   het jaar van het ISO-weeknummer (zie %V); normaal alleen nuttig met %V

en:   %S   second (00..60)
      %t   a tab
      %T   time; same as %H:%M:%S
      %u   day of week (1..7); 1 is Monday
nl:   %S   de seconde (00...60) (60 kan ook, vanwege schrikkelseconde)
      %t   een horizontale tab
      %T   de tijd; hetzelfde als %H:%M:%S
      %u   de dag van de week (1...7); 1 is maandag

en:   %U   week number of year, with Sunday as first day of week (00..53)
      %V   ISO week number, with Monday as first day of week (01..53)
      %w   day of week (0..6); 0 is Sunday
      %W   week number of year, with Monday as first day of week (00..53)
nl:   %U   weeknummer in het jaar, met zondag als eerste dag van de week (00...53)
      %V   ISO-weeknummer, met maandag als eerste dag van de week (01...53)
      %w   de dag van de week (0...6); 0 is zondag
      %W   weeknummer in het jaar, met maandag als eerste dag van de week (00...53)

en:   %d   Device number in decimal
      %D   Device number in hex
      %f   Raw mode in hex
      %F   File type
      %g   Group ID of owner
      %G   Group name of owner
nl:   %d   apparaatnummer in decimaal
      %D   apparaatnummer in hex
      %f   ruwe modus in hex
      %F   bestandstype
      %g   groeps-ID van eigenaar
      %G   groepsnaam van eigenaar

en:   %h   Number of hard links
      %i   Inode number
      %n   File name
      %N   Quoted file name with dereference if symbolic link
      %o   I/O block size
      %s   Total size, in bytes
      %t   Major device type in hex
      %T   Minor device type in hex
nl:   %h   aantal harde koppelingen
      %i   inode-nummer
      %n   bestandsnaam
      %N   aangehaalde bestandsnaam (plus doel bij een symbolische koppeling)
      %o   IO-blokgrootte
      %s   totale grootte, in bytes
      %t   hoofdapparaattype in hex
      %T   subapparaattype in hex

en:   %h   same as %b
      %H   hour (00..23)
      %I   hour (01..12)
      %j   day of year (001..366)
nl:   %h   hetzelfde als %b
      %H   het uur (00...23)
      %I   het uur (01...12)
      %j   de dag in het jaar (001...366)

en:   %i   File System ID in hex
      %l   Maximum length of filenames
      %n   File name
      %s   Block size (for faster transfers)
      %S   Fundamental block size (for block counts)
      %t   Type in hex
      %T   Type in human readable form
nl:   %i   bestandssysteem-ID in hex
      %l   maximum lengte van bestandsnamen
      %n   bestandsnaam
      %s   optimale grootte van transportblok
      %S   fundamentele blokgrootte (voor blokaantallen)
      %t   type in hex
      %T   type in leesbare vorm

en:   %k   hour ( 0..23)
      %l   hour ( 1..12)
      %m   month (01..12)
      %M   minute (00..59)
nl:   %k   het uur ( 0...23)
      %l   het uur ( 1...12)
      %m   de maand (01...12)
      %M   de minuut (00...59)

en:   %n   a newline
      %N   nanoseconds (000000000..999999999)
      %p   locale's equivalent of either AM or PM; blank if not known
      %P   like %p, but lower case
      %r   locale's 12-hour clock time (e.g., 11:11:04 PM)
      %R   24-hour hour and minute; same as %H:%M
      %s   seconds since 1970-01-01 00:00:00 UTC
nl:   %n   een nieuwe regel
      %N   de nanoseconden (000000000...999999999)
      %p   het equivalent van AM of PM volgens de taalregio; meestal blanco
      %P   als %p maar in kleine letters
      %r   de tijd in 12-uursaanduiding volgens de taalregio (bijv. 11:11:04 PM)
      %R   de tijd in 24-uursaanduiding; hetzelfde als %H:%M
      %s   de seconden sinds 1970-01-01 00:00:00 UTC

en:   %u   User ID of owner
      %U   User name of owner
      %x   Time of last access
      %X   Time of last access as seconds since Epoch
      %y   Time of last modification
      %Y   Time of last modification as seconds since Epoch
      %z   Time of last change
      %Z   Time of last change as seconds since Epoch
nl:   %u   gebruiker-ID van eigenaar
      %U   gebruikersnaam van eigenaar
      %x   tijdstip van laatste toegang
      %X   tijdstip van laatste toegang in seconden sinds Epoch
      %y   tijdstip van laatste wijziging
      %Y   tijdstip van laatste wijziging in seconden sinds Epoch
      %z   tijdstip van laatste verandering
      %Z   tijdstip van laatste verandering in seconden sinds Epoch

en:   %x   locale's date representation (e.g., 12/31/99)
      %X   locale's time representation (e.g., 23:13:48)
      %y   last two digits of year (00..99)
      %Y   year
nl:   %x   de datumweergave volgens de taalregio (bijv. 31-12-05)
      %X   de tijdweergave volgens de taalregio (bijv. 23:13:48)
      %y   de laatste twee cijfers van het jaar (00...99)
      %Y   het jaar

en:   %z   +hhmm numeric timezone (e.g., -0400)
      %:z  +hh:mm numeric timezone (e.g., -04:00)
      %::z  +hh:mm:ss numeric time zone (e.g., -04:00:00)
      %:::z  numeric time zone with : to necessary precision (e.g., -04, +05:30)
      %Z   alphabetic time zone abbreviation (e.g., EDT)
    
    By default, date pads numeric fields with zeroes.
nl:   %z     numerieke tijdzone in de vorm +hhmm (bijv. -0400)
      %:z    numerieke tijdzone in de vorm +hh:mm (bijv. -04:00)
      %::z   numerieke tijdzone in de vorm +hh:mm:ss (bijv. -04:00:00)
      %:::z  numerieke tijdzone zonder onnodige nakomende nullen (bijv. -04)
      %Z     Engelse letterafkorting voor de tijdzone (bijv. CEST)
    
    Standaard gebruikt 'date' voorloopnullen bij numerieke velden.

en:   + TOKEN                    interpret TOKEN as a string, even if it is a
                                   keyword like `match' or an operator like `/'
    
      ( EXPRESSION )             value of EXPRESSION
nl:   + SYMBOOL             SYMBOOL als tekenreeks interpreteren, zelfs als het
                            een sleutelwoord of operator is, zoals 'match' of '/'
    
      ( EXPRESSIE )         waarde van EXPRESSIE

en:   +FIRST_PAGE[:LAST_PAGE], --pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]
                        begin [stop] printing with page FIRST_[LAST_]PAGE
      -COLUMN, --columns=COLUMN
                        output COLUMN columns and print columns down,
                        unless -a is used. Balance number of lines in the
                        columns on each page.
nl:   +EERSTE_PAGINA[:LAATSTE_PAGINA], --pages=EERSTE_PAGINA[:LAATSTE_PAGINA]
                        met afdrukken beginnen bij EERSTE_PAGINA
                        (en stoppen bij LAATSTE_PAGINA)
      -KOLOMMEN, --columns=KOLOMMEN
                        dit aantal kolommen gebruiken, en verticaal afdrukken
                        tenzij '-a' gegeven is; het aantal regels per kolom
                        voor elke pagina gelijk houden

en:   --output-delimiter=STR  separate columns with STR
nl:   --output-delimiter=STR  kolommenscheiding is STR

en:   --userspec=USER:GROUP  specify user and group (ID or name) to use
      --groups=G_LIST        specify supplementary groups as g1,g2,..,gN
nl:   --userspec=GEBRUIKER:GROEP  specificeer gebruiker en groep (ID of naam)
      --groups=G_LIJST        specificeer extra groepen als g1,g2,..,gN

en:   -0, --null     end each output line with 0 byte rather than newline
nl:   -0, --null     elke regels afsluiten met 0-byte, niet met nieuweregel

en:   -A, --address-radix=RADIX   decide how file offsets are printed
      -j, --skip-bytes=BYTES      skip BYTES input bytes first
nl:   -A, --address-radix=GROND  te gebruiken grondtal voor adressen (o, d, x, n)
      -j, --skip-bytes=AANTAL    dit aantal bytes aan begin van invoer overslaan

en:   -A, --auto-reference           output automatically generated references
      -G, --traditional              behave more like System V `ptx'
      -F, --flag-truncation=STRING   use STRING for flagging line truncations
nl:   -A, --auto-reference           bestandsnaam- en regelnummer toevoegen
      -G, --traditional              meer doen zoals de oude 'ptx' van System V
      -F, --flag-truncation=TEKST    tekenreeks die zinsafbrekingen aangeeft

en:   -B, --block-size=SIZE  use SIZE-byte blocks
      -b, --bytes           equivalent to `--apparent-size --block-size=1'
      -c, --total           produce a grand total
      -D, --dereference-args  dereference only symlinks that are listed on the
                              command line
nl:   -B, --block-size=GROOTTE  te gebruiken blokgrootte (in bytes)
      -b, --bytes             hetzelfde als '--apparent-size --block-size=1'
      -c, --total             een eindtotaal tonen
      -D, --dereference-args  alleen direct gegeven symbolische koppelingen volgen

en:   -C                         list entries by columns
          --color[=WHEN]         colorize the output.  WHEN defaults to `always'
                                   or can be `never' or `auto'.  More info below
      -d, --directory            list directory entries instead of contents,
                                   and do not dereference symbolic links
      -D, --dired                generate output designed for Emacs' dired mode
nl:   -C                         de items in kolommen presenteren
          --color[=WANNEER]      bestandstypen met kleuren onderscheiden;
                                   WANNEER is 'always' (altijd), 'never' (nooit),
                                   of 'auto' (uitvoerapparaatafhankelijk). Meer
                                   informatie hieronder
      -d, --directory            de mappen zelf tonen in plaats van hun inhoud,
                                   en symbolische koppelingen niet volgen
      -D, --dired                uitvoer produceren voor de 'dired'-modus van Emacs

en:   -D                  create all leading components of DEST except the last,
                            then copy SOURCE to DEST
      -g, --group=GROUP   set group ownership, instead of process' current group
      -m, --mode=MODE     set permission mode (as in chmod), instead of rwxr-xr-x
      -o, --owner=OWNER   set ownership (super-user only)
nl:   -D                      alle componenten van DOEL aanmaken behalve de laatste,
                                dan BRON naar DOEL kopiëren
      -g, --group=GROEP       deze groep instellen i.p.v. groep van huidig proces
      -m, --mode=MODUS        deze toegangsrechten instellen i.p.v. 'rwxr-xr-x'
      -o, --owner=GEBRUIKER   deze eigenaar instellen (alleen voor systeembeheerder)

en:   -D, --all-repeated[=delimit-method]  print all duplicate lines
                            delimit-method={none(default),prepend,separate}
                            Delimiting is done with blank lines.
      -f, --skip-fields=N   avoid comparing the first N fields
      -i, --ignore-case     ignore differences in case when comparing
      -s, --skip-chars=N    avoid comparing the first N characters
      -u, --unique          only print unique lines
      -z, --zero-terminated  end lines with 0 byte, not newline
nl:   -D, --all-repeated[=SCHEIDINGSMETHODE]
                             alle regels tonen die meerdere keren voorkomen;
                             SCHEIDINGSMETHODE kan zijn: 'none' (niets, standaard),
                             'prepend' (voorvoegen) of 'separate' (gescheiden);
                             het scheiden wordt gedaan een blanco regel
      -f, --skip-fields=N    de eerste N velden niet vergelijken
      -i, --ignore-case      verschil tussen hoofd- en kleine letters negeren
      -s, --skip-chars=N     de eerste N tekens niet vergelijken
      -u, --unique           alleen unieke regels tonen
      -z, --zero-terminated  regels afsluiten met 0-byte, niet met nieuweregel

en:   -D, --date-format=FORMAT
                        use FORMAT for the header date
      -e[CHAR[WIDTH]], --expand-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        expand input CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -F, -f, --form-feed
                        use form feeds instead of newlines to separate pages
                        (by a 3-line page header with -F or a 5-line header
                        and trailer without -F)
nl:   -D, --date-format=OPMAAK
                        te gebruiken opmaak voor de kopdatum
      -e, --expand-tabs[=TEKEN[BREEDTE]]
                        elk TEKEN (standaard de tab) in de invoer vervangen door
                        BREEDTE (standaard 8) aan spaties
      -F, -f, --form-feed
                        nieuwepagina-tekens i.p.v. nieuweregel-tekens gebruiken om
                        pagina's te scheiden; paginakop bekorten van 5 tot 3 regels
                        en geen paginavoet printen

en:   -G, --no-group             in a long listing, don't print group names
      -h, --human-readable       with -l, print sizes in human readable format
                                   (e.g., 1K 234M 2G)
          --si                   likewise, but use powers of 1000 not 1024
nl:   -G, --no-group             bij een uitgebreide lijst geen groepsnaam tonen
      -h, --human-readable       groottes in leesbare vorm tonen (bijv. 15K, 234M)
          --si                   idem, maar machten van 1000 i.p.v. 1024 gebruiken

en:   -H, --dereference-command-line
                                 follow symbolic links listed on the command line
          --dereference-command-line-symlink-to-dir
                                 follow each command line symbolic link
                                 that points to a directory
          --hide=PATTERN         do not list implied entries matching shell PATTERN
                                   (overridden by -a or -A)
nl:   -H, --dereference-command-line
                                 symbolische koppelingen op opdrachtregel volgen
          --dereference-command-line-symlink-to-dir
                                 symbolische koppelingen op opdrachtregel die naar
                                   een map verwijzen volgen
          --hide=PATROON         de namen die voldoen aan PATROON niet tonen
                                     (geldt niet samen met '-a' of '-A')

en:   -I                    prompt once before removing more than three files, or
                              when removing recursively.  Less intrusive than -i,
                              while still giving protection against most mistakes
          --interactive[=WHEN]  prompt according to WHEN: never, once (-I), or
                              always (-i).  Without WHEN, prompt always
nl:   -I                      voor het verwijderen van meer dan drie bestanden, of
                                bij recursieve verwijdering, om bevestiging vragen;
                                dit is minder omslachtig dan '-i', maar biedt toch
                                bescherming tegen de meeste vergissingen
          --interactive[=WANNEER]  al dan niet om bevestiging vragen;
                                   WANNEER kan zijn: 'never' (nooit), 'once' (-I),
                                   of 'always' (-i); zonder WANNEER altijd vragen

en:   -L FILE     FILE exists and is a symbolic link (same as -h)
      -O FILE     FILE exists and is owned by the effective user ID
      -p FILE     FILE exists and is a named pipe
      -r FILE     FILE exists and read permission is granted
      -s FILE     FILE exists and has a size greater than zero
nl:   -L BESTAND    waar als bestand een symbolische koppeling is (== '-h')
      -O BESTAND    waar als uw effectieve gebruiker-ID het bestand bezit
      -p BESTAND    waar als bestand een benoemde pijp is
      -r BESTAND    waar als bestand voor u leesbaar is
      -s BESTAND    waar als bestand niet leeg is

en:   -L, --dereference     dereference all symbolic links
      -P, --no-dereference  don't follow any symbolic links (this is the default)
      -0, --null            end each output line with 0 byte rather than newline
      -S, --separate-dirs   do not include size of subdirectories
      -s, --summarize       display only a total for each argument
nl:   -L, --dereference       alle symbolische koppelingen volgen
      -P, --no-dereference    symbolische koppelingen niet volgen (standaard)
      -0, --null              regels afsluiten met 0-byte, niet met nieuweregel
      -S, --separate-dirs     de grootte van submappen niet meetellen
      -s, --summarize         voor elk gegeven argument alleen een totaal tonen

en:   -L, --logical   use PWD from environment, even if it contains symlinks
      -P, --physical  avoid all symlinks
nl:   -L, --logical   gebruik PWD uit de omgeving, zelfs als deze symbolische
                        koppelingen bevat
      -P, --physical  vermijd alle symbolische koppelingen

en:   -M, --macro-name=STRING        macro name to use instead of `xx'
      -O, --format=roff              generate output as roff directives
      -R, --right-side-refs          put references at right, not counted in -w
      -S, --sentence-regexp=REGEXP   for end of lines or end of sentences
      -T, --format=tex               generate output as TeX directives
nl:   -M, --macro-name=NAAM          te gebruiken macronaam in plaats van 'xx'
      -O, --format=roff              als uitvoer 'nroff'-directieven produceren
      -R, --right-side-refs          referenties rechts, niet meetellen in '-w'
      -S, --sentence-regexp=REGEXP   definieert eind van regels of eind van zinnen
      -T, --format=tex               als uitvoer 'TeX'-directieven produceren

en:   -N, --read-bytes=BYTES      limit dump to BYTES input bytes
      -S, --strings[=BYTES]       output strings of at least BYTES graphic chars
      -t, --format=TYPE           select output format or formats
      -v, --output-duplicates     do not use * to mark line suppression
      -w, --width[=BYTES]         output BYTES bytes per output line
          --traditional           accept arguments in traditional form
nl:   -N, --read-bytes=AANTAL    uitvoer beperken tot dit aantal bytes van invoer
      -S, --strings[=AANTAL]     alleen symboolnamen tonen, van minstens deze lengte
      -t, --format=TYPE          te gebruiken type opmaak voor de uitvoer
      -v, --output-duplicates    duplicaten tonen, i.p.v. '*' voor regelweglating
      -w, --width[=AANTAL]       aantal te tonen bytes per uitvoerregel
          --traditional          ook argumenten in traditionele vorm accepteren

en:   -P, --portability     use the POSIX output format
          --sync            invoke sync before getting usage info
      -t, --type=TYPE       limit listing to file systems of type TYPE
      -T, --print-type      print file system type
      -x, --exclude-type=TYPE   limit listing to file systems not of type TYPE
      -v                    (ignored)
nl:   -P, --portability         de POSIX-uitvoeropmaak gebruiken
          --sync                een 'sync' doen vóór het ophalen van gebruiksinfo
      -t, --type=TYPE           alleen bestandssystemen van dit type tonen
      -T, --print-type          van elk bestandssysteem ook het type tonen
      -x, --exclude-type=TYPE   bestandssystemen van dit type niet tonen
      -v                        (genegeerde optie)

en:   -R, -r, --recursive          copy directories recursively
          --reflink[=WHEN]         control clone/CoW copies. See below.
          --remove-destination     remove each existing destination file before
                                     attempting to open it (contrast with --force)
nl:   -R, -r, --recursive          mappen recursief kopiëren
          --reflink[=WHEN]         controleer clone/CoW kopieën. Zie onder.
          --remove-destination     ieder bestaand bestemmingsbestand verwijderen
                                    alvorens het te openen (anders dan '--force')

en:   -S                         sort by file size
          --sort=WORD            sort by WORD instead of name: none -U,
                                 extension -X, size -S, time -t, version -v
          --time=WORD            with -l, show time as WORD instead of modification
                                 time: atime -u, access -u, use -u, ctime -c,
                                 or status -c; use specified time as sort key
                                 if --sort=time
nl:   -S                         op bestandsgrootte sorteren
          --sort=WIJZE           te gebruiken sorteerwijze; WIJZE kan zijn:
                                   'none' (-U), 'extension' (-X), 'version' (-v)
                                   'size' (-S), 'time' (-t),
          --time=SOORT           met '-l': te tonen soort tijd; SOORT kan zijn:
                                   'atime' of 'access' of 'use' (-u),
                                   'ctime' of 'status' (-c)

en:   -S FILE     FILE exists and is a socket
      -t FD       file descriptor FD is opened on a terminal
      -u FILE     FILE exists and its set-user-ID bit is set
      -w FILE     FILE exists and write permission is granted
      -x FILE     FILE exists and execute (or search) permission is granted
nl:   -S BESTAND    waar als bestand een socket is
      -t DSCRIPTR   waar als deze bestandsdescriptor geopend is op een terminal
      -u BESTAND    waar als bestand SETUID is
      -w BESTAND    waar als bestand voor u schrijfbaar is
      -x BESTAND    waar als bestand door u uitvoerbaar (of doorzoekbaar) is

en:   -S, --suffix=SUFFIX         override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  specify the DIRECTORY in which to create
                                    the links
      -T, --no-target-directory   treat LINK_NAME as a normal file
      -v, --verbose               print name of each linked file
nl:   -S, --suffix=SUFFIX         te gebruiken achtervoegsel voor reservekopieën
      -t, --target-directory=MAP  map waarin de koppelingen gemaakt moeten worden
      -T, --no-target-directory   KOPPELINGSNAAM als een normaal bestand behandelen
      -v, --verbose               naam en doel van elke gemaakte koppeling tonen

en:   -SSTRING, --sep-string[=STRING]
                        separate columns by STRING,
                        without -S: Default separator <TAB> with -J and <space>
                        otherwise (same as -S" "), no effect on column options
      -t, --omit-header  omit page headers and trailers
nl:   -STEKST, --sep-string[=TEKST]                     kolommen scheiden door TEKST
                         zonder -S: standaard een tab met -J en anders een spatie
                         (hetzelfde als '-S" "'); geen invloed op kolomopties
      -t, --omit-header  paginakop- en voetteksten weglaten

en:   -T, --omit-pagination
                        omit page headers and trailers, eliminate any pagination
                        by form feeds set in input files
      -v, --show-nonprinting
                        use octal backslash notation
      -w, --width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters for
                        multiple text-column output only, -s[char] turns off (72)
nl:   -T, --omit-pagination
                        paginakop- en voetteksten weglaten en nieuwepagina-tekens
                        in de invoer negeren
      -v, --show-nonprinting
                        octale backslash- notatie gebruiken voor stuurcodes
      -w, --width=PAGINABREEDTE
                        te gebruiken paginabreedte (standaard 72) bij meerdere
                        tekstkolommen; -s[TEKEN] schakelt de standaardbreedte uit

en:   -T, -w, --mesg    add user's message status as +, - or ?
      -u, --users       list users logged in
          --message     same as -T
          --writable    same as -T
nl:   -T, -w, --mesg    berichtenstatus van gebruiker toevoegen als '+', '-' of' ?'
      -u, --users       de ingelogde gebruikers tonen
          --message     hetzelfde als '-T'
          --writable    hetzelfde als '-T'

en:   -W, --page-width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters always,
                        truncate lines, except -J option is set, no interference
                        with -S or -s
nl:   -W, --page-width=PAGINABREEDTE
                        te gebruiken paginabreedte (standaard 72);
                        lange regels afkappen, tenzij '-J' gegeven is;
                        '-S' en '-s' hebben geen invloed

en:   -W, --word-regexp=REGEXP       use REGEXP to match each keyword
      -b, --break-file=FILE          word break characters in this FILE
      -f, --ignore-case              fold lower case to upper case for sorting
      -g, --gap-size=NUMBER          gap size in columns between output fields
      -i, --ignore-file=FILE         read ignore word list from FILE
      -o, --only-file=FILE           read only word list from this FILE
nl:   -W, --word-regexp=REGEXP       REGEXP definieert sleutelwoorden
      -b, --break-file=BESTAND       woordafbreektekens staan in dit BESTAND
      -f, --ignore-case              kleine letters als hoofdletters beschouwen
      -g, --gap-size=GETAL           ruimte (in kolommen) tussen uitvoervelden
      -i, --ignore-file=BESTAND      BESTAND met woorden die niet meedoen
      -o, --only-file=BESTAND        BESTAND met woorden die alleen meedoen

en:   -Z, --context=CTX  set the SELinux security context of NAME to CTX
nl:   -Z, --context=CTX   te gebruiken beveiligingscontext voor NAAM

en:   -Z, --context=CTX  set the SELinux security context of each NAME to CTX
nl:   -Z, --context=CTX   te gebruiken beveiligingscontext voor elke gemaakte pijp

en:   -a                     change only the access time
      -c, --no-create        do not create any files
      -d, --date=STRING      parse STRING and use it instead of current time
      -f                     (ignored)
nl:   -a                  alleen de toegangstijd veranderen
      -c, --no-create     geen nieuwe bestanden aanmaken
      -d, --date=TEKST    deze TEKST interpreteren en als tijdsstempel gebruiken
                            in plaats van de huidige tijd
      -f                  (genegeerd)

en:   -a, --across      print columns across rather than down, used together
                        with -COLUMN
      -c, --show-control-chars
                        use hat notation (^G) and octal backslash notation
      -d, --double-space
                        double space the output
nl:   -a, --across      kolommen horizontaal i.p.v. verticaal afdrukken
                        (wordt samen met -KOLOMMEN gebruikt)
      -c, --show-control-chars
                        dakje-notatie (^G) en octale backslash-notatie gebruiken
      -d, --double-space
                        tussen elk paar regels een lege regel toevoegen

en:   -a, --all                  do not ignore entries starting with .
      -A, --almost-all           do not list implied . and ..
          --author               with -l, print the author of each file
      -b, --escape               print octal escapes for nongraphic characters
nl:   -a, --all                  ook de namen tonen die beginnen met een '.'
      -A, --almost-all           als '-a', maar de items '.' en '..' weglaten
          --author               met '-l': de auteur van elk bestand tonen
      -b, --escape               van niet-grafische tekens de octale waarde tonen

en:   -a, --all             include dummy file systems
      -B, --block-size=SIZE  use SIZE-byte blocks
          --total           produce a grand total
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
nl:   -a, --all                 ook pseudobestandssystemen tonen
      -B, --block-size=GROOTTE  te gebruiken blokgrootte (in bytes)
          --total               levert een totaal over alles
      -h, --human-readable      groottes in leesbare vorm tonen (bijv. 1K, 234M 2G)
      -H, --si                  idem, maar machten van 1000 i.p.v. 1024 gebruiken

en:   -a, --all             write counts for all files, not just directories
          --apparent-size   print apparent sizes, rather than disk usage; although
                              the apparent size is usually smaller, it may be
                              larger due to holes in (`sparse') files, internal
                              fragmentation, indirect blocks, and the like
nl:   -a, --all               waardes tonen van alle bestanden, niet alleen mappen
          --apparent-size     werkelijke groottes tonen in plaats van schijfbeslag;
                              hoewel meestal kleiner, kan de werkelijke grootte ook
                              groter zijn dan het schijfbeslag, bijvoorbeeld bij
                              luchtige bestanden (met onopgeslagen gaten)

en:   -a, --all        convert all blanks, instead of just initial blanks
          --first-only  convert only leading sequences of blanks (overrides -a)
      -t, --tabs=N     have tabs N characters apart instead of 8 (enables -a)
      -t, --tabs=LIST  use comma separated LIST of tab positions (enables -a)
nl:   -a, --all           alle witruimte omzetten, niet alleen die aan regelbegin
          --first-only    alleen beginwitruimte omzetten (gaat boven '-a')
      -t, --tabs=GETAL    te gebruiken tabbreedte in plaats van 8 (activeert '-a')
      -t, --tabs=LIJST    kommagescheiden lijst van te gebruiken tabposities (idem)

en:   -a, --archive                same as -dR --preserve=all
          --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
          --copy-contents          copy contents of special files when recursive
      -d                           same as --no-dereference --preserve=links
nl:   -a, --archive             hetzelfde als -dR --preserve=all
          --backup[=METHODE]    van elk bestemmingsbestand een reservekopie maken
      -b                        zoals --backup, maar accepteert geen argument
          --copy-contents       de inhoud van speciale bestanden kopiëren als er
                                  recursief gekopieerd wordt
      -d                        hetzelfde als '--no-dereference --preserve=links'

en:   -a, --suffix-length=N   use suffixes of length N (default %d)
      -b, --bytes=SIZE        put SIZE bytes per output file
      -C, --line-bytes=SIZE   put at most SIZE bytes of lines per output file
      -d, --numeric-suffixes  use numeric suffixes instead of alphabetic
      -l, --lines=NUMBER      put NUMBER lines per output file
nl:   -a, --suffix-length=L   achtervoegsels gebruiken met deze lengte (standaard %d)
      -b, --bytes=N           dit aantal bytes in elk uitvoerbestand plaatsen
      -C, --line-bytes=N      als '-b' maar bij voorkeur afbreken op regeleinden
      -d, --numeric-suffixes  cijfers i.p.v. letters als achtervoegsels gebruiken
      -l, --lines=AANTAL      dit aantal regels in elk uitvoerbestand plaatsen

en:   -b, --before             attach the separator before instead of after
      -r, --regex              interpret the separator as a regular expression
      -s, --separator=STRING   use STRING as the separator instead of newline
nl:   -b, --before            scheider vóór i.p.v. achter de regel plaatsen
      -r, --regex             scheider als reguliere expressie interpreteren
      -s, --separator=TEKST   deze scheider gebruiken in plaats van nieuweregel

en:   -b, --binary            read in binary mode
nl:   -b, --binary    in binaire modus lezen

en:   -b, --binary            read in binary mode (default unless reading tty stdin)
nl:   -b, --binary    in binaire modus lezen (standaard, tenzij bij lezen van standaardinvoer)

en:   -b, --body-numbering=STYLE      use STYLE for numbering body lines
      -d, --section-delimiter=CC      use CC for separating logical pages
      -f, --footer-numbering=STYLE    use STYLE for numbering footer lines
nl:   -b, --body-numbering=STIJL     te gebruiken stijl voor regelnummering
      -d, --section-delimiter=TT     te gebruiken tekenpaar voor paginascheiding
      -f, --footer-numbering=STIJL   stijl voor de nummering van voetregels

en:   -b, --bytes         count bytes rather than columns
      -s, --spaces        break at spaces
      -w, --width=WIDTH   use WIDTH columns instead of 80
nl:   -b, --bytes         bytes tellen in plaats van tekens
      -s, --spaces        bij voorkeur afbreken op spaties
      -w, --width=GETAL   te gebruiken afbreekbreedte in plaats van 80

en:   -b, --bytes=LIST        select only these bytes
      -c, --characters=LIST   select only these characters
      -d, --delimiter=DELIM   use DELIM instead of TAB for field delimiter
nl:   -b, --bytes=LIJST       alleen deze bytes tonen
      -c, --characters=LIJST  alleen deze tekens tonen
      -d, --delimiter=TEKEN   dit veldscheidingsteken gebruiken in plaats van TAB

en:   -b, --ignore-leading-blanks  ignore leading blanks
      -d, --dictionary-order      consider only blanks and alphanumeric characters
      -f, --ignore-case           fold lower case to upper case characters
nl:   -b, --ignore-leading-blanks  voorloopwitruimte negeren
      -d, --dictionary-order       alleen witruimte, letters en cijfers beschouwen
      -f, --ignore-case            kleine letters als hoofdletters beschouwen

en:   -b, --suffix-format=FORMAT  use sprintf FORMAT instead of %02d
      -f, --prefix=PREFIX        use PREFIX instead of `xx'
      -k, --keep-files           do not remove output files on errors
nl:   -b, --suffix-format=OPMAAK  te gebruiken sprintf-opmaak in plaats van '%02d'
      -f, --prefix=VOORVOEGSEL    te gebruiken voorvoegsel in plaats van 'xx'
      -k, --keep-files            uitvoerbestanden niet verwijderen bij fouten

en:   -c  --format=FORMAT   use the specified FORMAT instead of the default;
                              output a newline after each use of FORMAT
          --printf=FORMAT   like --format, but interpret backslash escapes,
                              and do not output a mandatory trailing newline.
                              If you want a newline, include \n in FORMAT.
      -t, --terse           print the information in terse form
nl:   -c  --format=OPMAAK   te gebruiken opmaak in plaats van de standaardopmaak;
                              elk gebruik van OPMAAK met nieuweregel afsluiten
          --printf=OPMAAK   als '--format', maar backslash-codes interpreteren,
                              en geen automatische nieuweregel toevoegen; als u
                              een nieuweregel wilt, voeg dan \n toe in OPMAAK
      -t, --terse           de informatie in beknopte vorm tonen

en:   -c, --bytes=K            output the last K bytes; alternatively, use -c +K
                               to output bytes starting with the Kth of each file
nl:   -c, --bytes=K            voer de laatste K bytes uit; alternatief is, gebruik
                                 -c +K om bytes uit te voeren beginnend met de Kde
                                 van elk bestand

en:   -c, --bytes=[-]K         print the first K bytes of each file;
                                 with the leading `-', print all but the last
                                 K bytes of each file
      -n, --lines=[-]K         print the first K lines instead of the first 10;
                                 with the leading `-', print all but the last
                                 K lines of each file
nl:   -c, --bytes=[-]K         de eerste K bytes van elk bestand tonen;
                                 met een minteken vooraf, toon alle bytes behalve de
                                 laatste K van elk bestand
      -n, --lines=[-]K         de eerste K regels in plaats van de eerste 10 tonen;
                                 met een minteken vooraf, toon alle regels behalve de
                                 laatste K van elk bestand

en:   -c, --check             read %s sums from the FILEs and check them
nl:   -c, --check     %s-controlesommen uit BESTAND(en) lezen en controleren

en:   -c, --check, --check=diagnose-first  check for sorted input; do not sort
      -C, --check=quiet, --check=silent  like -c, but do not report first bad line
          --compress-program=PROG  compress temporaries with PROG;
                                  decompress them with PROG -d
          --files0-from=F       read input from the files specified by
                                NUL-terminated names in file F;
                                If F is - then read names from standard input
nl:   -c, --check, --check=diagnose-first  controleren of invoer gesorteerd is; niet sorteren
      -C, --check=quiet, --check=silent  zoals -c, maar geen melding geven bij de eerste slechte regel
          --compress-program=PG  tijdelijke bestanden met PG comprimeren;
                                   decomprimeren met PG -d
          --files0-from=F       lees invoer uit de bestanden gespecificeerd door
                                op NUL eindigende namen in bestand F;
                                als F - is, lees dan de namen van standaardinvoer

en:   -c, --count           prefix lines by the number of occurrences
      -d, --repeated        only print duplicate lines
nl:   -c, --count            het aantal gelijke regels vooraan de regel zetten
      -d, --repeated         alleen de regels tonen die meerdere keren voorkomen

en:   -c, --crown-margin        preserve indentation of first two lines
      -p, --prefix=STRING       reformat only lines beginning with STRING,
                                  reattaching the prefix to reformatted lines
      -s, --split-only          split long lines, but do not refill
nl:   -c, --crown-margin        inspringing van eerste twee regels behouden
      -p, --prefix=TEKST        alleen regels die beginnen met deze TEKST opnieuw
                                  indelen, daarbij TEKST opnieuw voorvoegen
      -s, --split-only          lange regels splitsen maar niet opnieuw uitvullen

en:   -c, --no-create        do not create any files
nl:   -c, --no-create        geen bestanden aanmaken

en:   -d, --delimiters=LIST   reuse characters from LIST instead of TABs
      -s, --serial            paste one file at a time instead of in parallel
nl:   -d, --delimiters=LIJST  te gebruiken scheidingstekens in plaats van tabs
      -s, --serial            de bestanden als rijen samenvoegen

en:   -d, --directory     create a directory, not a file
      -u, --dry-run       do not create anything; merely print a name (unsafe)
      -q, --quiet         suppress diagnostics about file/dir-creation failure
nl:   -d, --directory     maak een map aan, geen bestand
      -u, --dry-run       niets aanmaken; maar toon een naam (onveilig)
      -q, --quiet         onderdruk foutmeldingen over bestand/map-aanmaken mislukkingen

en:   -e             enable interpretation of backslash escapes
      -E             disable interpretation of backslash escapes (default)
nl:   -e             interpretatie van backslash escape-tekens inschakelen
      -E             interpretatie van backslash escape-tekens uitschakelen (standaard)

en:   -e             enable interpretation of backslash escapes (default)
      -E             disable interpretation of backslash escapes
nl:   -e    interpretatie van onderstaande codes inschakelen (standaard)
      -E    interpretatie van onderstaande codes uitschakelen

en:   -e, --echo                treat each ARG as an input line
      -i, --input-range=LO-HI   treat each number LO through HI as an input line
      -n, --head-count=COUNT    output at most COUNT lines
      -o, --output=FILE         write result to FILE instead of standard output
          --random-source=FILE  get random bytes from FILE
      -z, --zero-terminated     end lines with 0 byte, not newline
nl:   -e, --echo                 gegeven ARGUMENTen als invoerregels gebruiken
      -i, --input-range=LG-HG    getallenreeks van LG tot HG als invoerregels zien
      -n, --head-count=AANTAL    maximum aantal uit te voeren regels
      -o, --output=BESTAND       uitvoer naar BESTAND i.p.v. naar standaarduitvoer
          --random-source=BSTND  bestand BSTND is bron van willekeurige bytes
      -z, --zero-terminated      regels afsluiten met 0-byte, niet met nieuweregel

en:   -f                         do not sort, enable -aU, disable -ls --color
      -F, --classify             append indicator (one of */=>@|) to entries
          --file-type            likewise, except do not append `*'
          --format=WORD          across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                   single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            like -l --time-style=full-iso
nl:   -f                         hetzelfde als '-a -U' zonder '-l -s --color'
      -F, --classify             achter elk item het type aanduiden (één van */=@|)
          --file-type            idem, maar '*' niet tonen
          --format=WOORD         te gebruiken opmaak; WOORD kan zijn 'commas' (-m),
                                   'across' of 'horizontal' (-x), 'vertical' (-C),
                                   'long' of 'verbose' (-l), 'single-column' (-1)
          --full-time            hetzelfde als '-l --time-style=full-iso'

en:   -f              omit the line of column headings in short format
      -w              omit the user's full name in short format
      -i              omit the user's full name and remote host in short format
      -q              omit the user's full name, remote host and idle time
                      in short format
nl:   -f    de kopregel weglaten in de korte uitvoer
      -w    de volledige naam van de gebruiker weglaten in de korte uitvoer
      -i    de volledige naam en de externe host weglaten in de korte uitvoer
      -q    volledige naam, externe host en inactief weglaten in de korte uitvoer

en:   -f   same as -t fF, select floats
      -i   same as -t dI, select decimal ints
      -l   same as -t dL, select decimal longs
      -o   same as -t o2, select octal 2-byte units
      -s   same as -t d2, select decimal 2-byte units
      -x   same as -t x2, select hexadecimal 2-byte units
nl:   -f   als '-t fF', drijvendekommagetallen tonen
      -i   als '-t dI', decimale korte gehele getallen tonen
      -l   als '-t dL', decimale lange gehele getallen tonen
      -o   als '-t o2', octale getallen van 2 bytes tonen
      -s   als '-t d2', decimale getallen van 2 bytes tonen
      -x   als '-t x2', hexadecimale getallen van 2 bytes tonen

en:   -f FILE     FILE exists and is a regular file
      -g FILE     FILE exists and is set-group-ID
      -G FILE     FILE exists and is owned by the effective group ID
      -h FILE     FILE exists and is a symbolic link (same as -L)
      -k FILE     FILE exists and has its sticky bit set
nl:   -f BESTAND    waar als bestand een gewoon bestand is
      -g BESTAND    waar als het bestand SETGUID is
      -G BESTAND    waar als uw effectieve groep het bestand bezit
      -h BESTAND    waar als bestand een symbolische koppeling is (== '-L')
      -k BESTAND    waar als bestand het "sticky"-bit aan heeft staan

en:   -f, --canonicalize            canonicalize by following every symlink in
                                    every component of the given name recursively;
                                    all but the last component must exist
      -e, --canonicalize-existing   canonicalize by following every symlink in
                                    every component of the given name recursively,
                                    all components must exist
nl:   -f, --canonicalize            canoniek maken door elke koppeling in elke
                                    component van het pad recursief te volgen;
                                    alle behalve laatste component moeten bestaan
      -e, --canonicalize-existing   canoniek maken door elke koppeling in elke
                                    component van het pad recursief te volgen;
                                    alle componenten moeten bestaan

en:   -f, --fields=LIST       select only these fields;  also print any line
                                that contains no delimiter character, unless
                                the -s option is specified
      -n                      (ignored)
nl:   -f, --fields=LIJST      alleen deze velden tonen; ook alle regels tonen die
                                geen scheidingsteken bevatten, tenzij '-s' gegeven
      -n                      (genegeerde optie)

en:   -f, --follow[={name|descriptor}]
                               output appended data as the file grows;
                               -f, --follow, and --follow=descriptor are
                               equivalent
      -F                       same as --follow=name --retry
nl:   -f, --follow[={name|descriptor}]
                               toegevoegde gegevens tonen terwijl bestand groeit;
                                 '-f', '--follow' en '--follow=descriptor' zijn
                                 equivalent
      -F                       hetzelfde als '--follow=name --retry'

en:   -f, --force                  if an existing destination file cannot be
                                     opened, remove it and try again (redundant if
                                     the -n option is used)
      -i, --interactive            prompt before overwrite (overrides a previous -n
                                      option)
      -H                           follow command-line symbolic links in SOURCE
nl:   -f, --force               als bestaand bestemmingsbestand niet geopend kan
                                  worden, het verwijderen en het opnieuw proberen
                                  (overbodig als de -n optie wordt gebruikt)
      -i, --interactive         voor overschrijven om toestemming vragen (gaat boven
                                  een voorgaand gebruikte -n optie)
      -H                        gegeven symbolische koppelingen in BRON volgen

en:   -f, --force    change permissions to allow writing if necessary
      -n, --iterations=N  overwrite N times instead of the default (%d)
          --random-source=FILE  get random bytes from FILE
      -s, --size=N   shred this many bytes (suffixes like K, M, G accepted)
nl:   -f, --force    zo nodig toegangsrechten wijzigen om schrijven toe te staan
      -n, --iterations=N  dit aantal malen overschijven (i.p.v. de standaard %d)
          --random-source=BSTND  bestand BSTND is bron van willekeurige bytes
      -s, --size=N   dit aantal bytes vernietigen (achtervoegsels als K, M, G mogen)

en:   -f, --silent, --quiet   suppress most error messages
      -v, --verbose           output a diagnostic for every file processed
          --reference=RFILE   use RFILE's mode instead of MODE values
      -R, --recursive         change files and directories recursively
nl:   -f, --silent, --quiet    de meeste foutmeldingen onderdrukken
      -R, --recursive          bestanden en mappen recursief behandelen
          --reference=RFBSTND  modus van RFBSTND gebruiken i.p.v. een MODUS-waarde
      -v, --verbose            een melding geven voor elk gezien bestand

en:   -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's group rather than specifying a
                             GROUP value
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
nl:   -f, --silent, --quiet   de meeste foutmeldingen onderdrukken
          --reference=RFBSTND de groep van RFBSTND gebruiken in plaats van GROEP
      -R, --recursive         bestanden en mappen recursief behandelen
      -v, --verbose           een melding geven voor elk gezien bestand

en:   -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's owner and group rather than
                             specifying OWNER:GROUP values
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
nl:   -f, --silent, --quiet   de meeste foutmeldingen onderdrukken
          --reference=RFBSTND eigenaar en groep van RFBSTND gebruiken
      -R, --recursive         bestanden en mappen recursief behandelen
      -v, --verbose           een melding geven voor elk gezien bestand

en:   -g                         like -l, but do not list owner
nl:   -g                         als '-l', maar geen eigenaar tonen

en:   -g GID[,GID1...]  also set the primary group-ID to the numeric GID, and
                        (if specified) supplemental group IDs to GID1, ...
nl:   -g GID[,GID1...]  primaire groeps-ID instellen op gegeven numeriek GID, en
                          (indien gegeven) aanvullende groeps-ID's op GID1,...

en:   -g, --general-numeric-sort  compare according to general numerical value
      -i, --ignore-nonprinting    consider only printable characters
      -M, --month-sort            compare (unknown) < `JAN' < ... < `DEC'
nl:   -g, --general-numeric-sort  vergelijk volgens algemene numerieke waarden
      -i, --ignore-nonprinting    neem alleen te printen tekens mee
      -M, --month-sort            vergelijk (onbekend) < `JAN' < ... < `DEC'

en:   -h, --header-numbering=STYLE    use STYLE for numbering header lines
      -i, --line-increment=NUMBER     line number increment at each line
      -l, --join-blank-lines=NUMBER   group of NUMBER empty lines counted as one
      -n, --number-format=FORMAT      insert line numbers according to FORMAT
      -p, --no-renumber               do not reset line numbers at logical pages
      -s, --number-separator=STRING   add STRING after (possible) line number
nl:   -h, --header-numbering=STIJL   stijl voor de nummering van kopregels
      -i, --page-increment=GETAL     regelnummer na elke regel met dit getal ophogen
      -l, --join-blank-lines=AANTAL  dit aantal lege regels als één regel tellen
      -n, --number-format=OPMAAK     te gebruiken OPMAAK voor regelnummers
      -p, --no-renumber              regelnummer niet resetten bij logische pagina's
      -s, --number-separator=TEKST   toe te voegen tekst na (mogelijk) regelnummer

en:   -h, --header=HEADER
                        use a centered HEADER instead of filename in page header,
                        -h "" prints a blank line, don't use -h""
      -i[CHAR[WIDTH]], --output-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        replace spaces with CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -J, --join-lines  merge full lines, turns off -W line truncation, no column
                        alignment, --sep-string[=STRING] sets separators
nl:   -h, --header=KOPTEKST
                        gecentreerde tekst i.p.v. de bestandsnaam gebruiken in de paginakop,
                        '-h ""' zou een blanco regel printen, gebruik niet '-h""'
      -i[TEKEN[BREEDTE]], --output-tabs[=TEKEN[BREEDTE]]
                        BREEDTE (standaard 8) aan spaties vervangen door TEKEN
                        (standaard een tab)
      -J, --join-lines  volle regels aan elkaar plakken; schakelt '-W' regelafbreking uit;
                        kolommen niet uitlijnen, --sep-string[=TEKST] stelt scheidingstekens in

en:   -h, --human-numeric-sort    compare human readable numbers (e.g., 2K 1G)
nl:   -h, --human-numeric-sort    vergelijk gewoon leesbare nummers (bijv., 2K 1G)

en:   -h, --no-dereference   affect each symbolic link instead of any referenced
                             file (useful only on systems that can change the
                             ownership of a symlink)
nl:   -h  --no-dereference    symbolische koppelingen bewerken in plaats van de
                                bestanden waarnaar ze verwijzen (alleen nuttig
                                op systemen waar de eigenaar van een symbolische
                                koppeling veranderd kan worden)

en:   -h, --no-dereference   affect each symbolic link instead of any referenced
                             file (useful only on systems that can change the
                             timestamps of a symlink)
      -m                     change only the modification time
nl:   -h  --no-dereference    symbolische koppelingen bewerken in plaats van de
                                bestanden waarnaar ze verwijzen (alleen nuttig
                                op systemen waar het tijdstempel van een symbolische
                                koppeling veranderd kan worden)
      -m                      wijzig alleen het wijzigingstijdstip

en:   -i, --ignore-case  ignore differences in case when comparing fields
      -j FIELD          equivalent to `-1 FIELD -2 FIELD'
      -o FORMAT         obey FORMAT while constructing output line
      -t CHAR           use CHAR as input and output field separator
nl:   -i, --ignore-case  verschil in hoofd- en kleine letters negeren
      -j VELD            hetzelfde als '-1 VELD -2 VELD'
      -o OPMAAK          te gebruiken opmaak (zie onder) van elke uitvoerregel
      -t TEKEN           te gebruiken veldscheidingsteken voor invoer en uitvoer

en:   -i, --initial       do not convert tabs after non blanks
      -t, --tabs=NUMBER   have tabs NUMBER characters apart, not 8
nl:   -i, --initial       tabs na niet-witruimte niet converteren
      -t, --tabs=GETAL    te gebruiken tabbreedte in plaats van 8

en:   -i, --inodes          list inode information instead of block usage
      -k                    like --block-size=1K
      -l, --local           limit listing to local file systems
          --no-sync         do not invoke sync before getting usage info (default)
nl:   -i, --inodes              inode-informatie tonen in plaats van blokgebruik
      -k                        hetzelfde als '--block-size=1K'
      -l, --local               de opsomming beperken tot lokale bestandssystemen
          --no-sync             geen 'sync' doen vóór ophalen van info (standaard)

en:   -i, --input=MODE   Adjust standard input stream buffering
      -o, --output=MODE  Adjust standard output stream buffering
      -e, --error=MODE   Adjust standard error stream buffering
nl:   -i, --input=MODUS   Pas standaard invoerstream buffering aan
      -o, --output=MODUS  Pas standaard uitvoerstream buffering aan
      -e, --error=MODUS   Pas standaard error-stream buffering aan

en:   -i, --interactive           prompt whether to remove destinations
      -L, --logical               make hard links to symbolic link references
      -n, --no-dereference        treat destination that is a symlink to a
                                    directory as if it were a normal file
      -P, --physical              make hard links directly to symbolic links
      -s, --symbolic              make symbolic links instead of hard links
nl:   -i, --interactive           vragen of bestemmingen verwijderd moeten worden
      -L, --logical               referenties van harde koppelingen naar symbolische koppelingen maken
      -n, --no-dereference        een bestemming die een symbolische koppeling naar
                                    een map is als een normaal bestand behandelen
      -P, --physical              van harde koppelingen direct symbolische maken
      -s, --symbolic              symbolische in plaats van harde koppelingen maken

en:   -k                    like --block-size=1K
      -l, --count-links     count sizes many times if hard linked
      -m                    like --block-size=1M
nl:   -k                      hetzelfde als '--block-size=1K'
      -l, --count-links       de grootte tellen voor elke harde koppeling
      -m                      hetzelfde als '--block-size=1M'

en:   -k, --key=POS1[,POS2]     start a key at POS1 (origin 1), end it at POS2
                                (default end of line)
      -m, --merge               merge already sorted files; do not sort
nl:   -k, --key=POS1[,POS2]      sorteersleutel begint op POS1 (begin 1), eindigt op POS2
                                 (standaard eind van de regel)
      -m, --merge                gesorteerde bestanden samenvoegen; niet sorteren

en:   -l                         use a long listing format
      -L, --dereference          when showing file information for a symbolic
                                   link, show information for the file the link
                                   references rather than for the link itself
      -m                         fill width with a comma separated list of entries
nl:   -l                         uitgebreide bestandsinformatie tonen
      -L, --dereference          bij het tonen van bestandsinformatie voor een
                                   symbolische koppeling, informatie over het
                                   bestand waar de koppeling naar verwijst tonen
                                   in plaats van over de koppeling zelf
      -m                         geen kolommen maar kommagescheiden lijst tonen

en:   -l, --length=PAGE_LENGTH
                        set the page length to PAGE_LENGTH (66) lines
                        (default number of lines of text 56, and with -F 63)
      -m, --merge       print all files in parallel, one in each column,
                        truncate lines, but join lines of full length with -J
nl:   -l, --length=PAGINALENGTE
                        te gebruiken paginalengte (standaard 66 regels -- waarvan
                        56 regels tekst en met '-F 63')
      -m, --merge       de bestanden naast elkaar printen, elk in een kolom;
                        lange regels afkappen, tenzij '-J' gegeven is

en:   -l, --link                   link files instead of copying
      -L, --dereference            always follow symbolic links in SOURCE
nl:   -l, --link                harde koppelingen maken in plaats van kopieën
      -L, --dereference         symbolische koppelingen in BRON altijd volgen

en:   -l, --login       print system login processes
nl:   -l, --login       de inlogprocessen tonen

en:   -m, --canonicalize-missing    canonicalize by following every symlink in
                                    every component of the given name recursively,
                                    without requirements on components existence
      -n, --no-newline              do not output the trailing newline
      -q, --quiet,
      -s, --silent                  suppress most error messages
      -v, --verbose                 report error messages
nl:   -m, --canonicalize-missing    canoniek maken door elke koppeling in elke
                                    component van het pad recursief te volgen;
                                    geen van de componenten hoeft te bestaan
    
      -n, --no-newline   geen nieuweregel-teken achtervoegen
      -q, --quiet        de meeste foutmeldingen onderdrukken
      -s, --silent       de meeste foutmeldingen onderdrukken
      -v, --verbose      meer foutmeldingen tonen

en:   -m, --mode=MODE    set file permission bits to MODE, not a=rw - umask
nl:   -m, --mode=MODUS    stel bestandsrechten in op MODUS (zie 'chmod'), niet 'a=rw - umask'

en:   -m, --mode=MODE   set file mode (as in chmod), not a=rwx - umask
      -p, --parents     no error if existing, make parent directories as needed
      -v, --verbose     print a message for each created directory
      -Z, --context=CTX  set the SELinux security context of each created
                          directory to CTX
nl:   -m, --mode=MODUS   in te stellen rechten (zie 'chmod'), niet 'a=rwx - umask'
      -p, --parents      bovenliggende mappen aanmaken, indien nodig;
                           en geen fout melden als een map al bestaat
      -v, --verbose      een melding geven voor elke aangemaakte map
      -Z, --context=CTX  te gebruiken beveiligingscontext voor elke aangemaakte map

en:   -n, --digits=DIGITS        use specified number of digits instead of 2
      -s, --quiet, --silent      do not print counts of output file sizes
      -z, --elide-empty-files    remove empty output files
nl:   -n, --digits=AANTAL         te gebruiken aantal cijfers in plaats van 2
      -s, --quiet, --silent       de lengte van de uitvoerbestanden niet tonen
      -z, --elide-empty-files     lege uitvoerbestanden verwijderen

en:   -n, --lines=K            output the last K lines, instead of the last %d;
                               or use -n +K to output lines starting with the Kth
          --max-unchanged-stats=N
                               with --follow=name, reopen a FILE which has not
                               changed size after N (default %d) iterations
                               to see if it has been unlinked or renamed
                               (this is the usual case of rotated log files)
nl:   -n, --lines=K            de laatste K regels tonen i.p.v. de laatste %d;
                                 of gebruik -n +K om de regels vanaf de Kde te tonen
          --max-unchanged-stats=N
                               met '--follow=name', een BESTAND heropenen als diens
                                 grootte na N iteraties (standaard %d) onveranderd
                                 is, om te zien of het is ontkoppeld of hernoemd
                                 (gebruikelijk bij roterende logbestanden)

en:   -n, --no-clobber             do not overwrite an existing file (overrides
                                     a previous -i option)
      -P, --no-dereference         never follow symbolic links in SOURCE
nl:   -n, --no-clobber          geen bestaand bestand overschrijven (gaat boven een
                                  eerdere -i optie)
      -P, --no-dereference      geen symbolische koppelingen in BRON volgen

en:   -n, --numeric-sort          compare according to string numerical value
      -R, --random-sort           sort by random hash of keys
          --random-source=FILE    get random bytes from FILE
      -r, --reverse               reverse the result of comparisons
nl:   -n, --numeric-sort          vergelijk volgens numerieke waarden in een tekenreeks
      -R, --random-sort           sorteer door willekeurige hash van sleutels
          --random-source=BSTND   haal willekeurige bytes uit BSTND
      -r, --reverse               keer het resultaat van de vergelijking om

en:   -n, --numeric-uid-gid      like -l, but list numeric user and group IDs
      -N, --literal              print raw entry names (don't treat e.g. control
                                   characters specially)
      -o                         like -l, but do not list group information
      -p, --indicator-style=slash
                                 append / indicator to directories
nl:   -n, --numeric-uid-gid      als '-l', met numerieke gebruiker- en groepsID's
      -N, --literal              de ruwe itemnamen tonen (dus bijvoorbeeld
                                   stuurcodes niet speciaal behandelen)
      -o                         als '-l', maar groepsinformatie niet tonen
      -p, --indicator-style=slash
                                 een '/'-indicator achter mapnamen toevoegen

en:   -n[SEP[DIGITS]], --number-lines[=SEP[DIGITS]]
                        number lines, use DIGITS (5) digits, then SEP (TAB),
                        default counting starts with 1st line of input file
      -N, --first-line-number=NUMBER
                        start counting with NUMBER at 1st line of first
                        page printed (see +FIRST_PAGE)
nl:   -n[TEKEN[AANTAL]], --number-lines[=TEKEN[AANTAL]]
                        regels nummeren (met gegeven AANTAL cijfers (standaard 5)
                        en daarna TEKEN (standaard een tab)); het tellen begint
                        standaard bij de eerste regel van het invoerbestand
      -N, --first-line-number=GETAL
                        te gebruiken regelnummer voor de eerste te printen regel
                        op de eerste te printen pagina (zie +EERSTEPAGINA)

en:   -o, --indent=MARGIN
                        offset each line with MARGIN (zero) spaces, do not
                        affect -w or -W, MARGIN will be added to PAGE_WIDTH
      -r, --no-file-warnings
                        omit warning when a file cannot be opened
nl:   -o, --indent=MARGE
                        elke regel dit aantal spaties (standaard nul) naar rechts
                        verschuiven; heeft geen invloed op '-w' en '-W'; de MARGE
                        wordt opgeteld bij PAGINABREEDTE
      -r, --no-file-warnings
                        geen waarschuwing geven als bestand niet geopend kan worden

en:   -o, --io-blocks        Treat SIZE as number of IO blocks instead of bytes
nl:   -o, --io-blocks        Gebruik GROOTTE als aantal IO-blokken in plaats van bytes

en:   -o, --output=FILE         write result to FILE instead of standard output
      -s, --stable              stabilize sort by disabling last-resort comparison
      -S, --buffer-size=SIZE    use SIZE for main memory buffer
nl:   -o, --output=BESTAND       resultaat naar BESTAND i.p.v. naar standaarduitvoer
      -s, --stable               het sorteren stabiliseren door uitschakelen van de
                                   noodvergelijking als niets werkt
      -S, --buffer-size=GROOTTE  te gebruiken grootte voor hoofdgeheugenbuffer

en:   -p                           same as --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=ATTR_LIST]   preserve the specified attributes (default:
                                     mode,ownership,timestamps), if possible
                                     additional attributes: context, links, xattr,
                                     all
nl:   -p                        hetzelfde als '--preserve=mode,ownership,timestamps'
          --preserve[=LIJST]    de genoemde attributen indien mogelijk behouden
                                  (standaard zijn: mode,ownership,timestamps --
                                  oftewel modus, eigenaarschap en tijdsstempels);
                                  verdere mogelijkheden: context, links, xattr,
                                  all

en:   -p DIR              use DIR as a prefix; implies -t [deprecated]
      -t                  interpret TEMPLATE as a single file name component,
                            relative to a directory: $TMPDIR, if set; else the
                            directory specified via -p; else /tmp [deprecated]
nl:   -p MAP              gebruik MAP als een prefix; impliceert -t [verouderd]
      -t                  SJABLOON als een enkele bestandsnaamcomponent
                            gebruiken, relatief ten opzichte een map: $TMPDIR,
                            indien ingesteld; anders de map gegeven via '-p';
                            anders /tmp [verouderd]

en:   -p, --parents   remove DIRECTORY and its ancestors; e.g., `rmdir -p a/b/c' is
                        similar to `rmdir a/b/c a/b a'
      -v, --verbose   output a diagnostic for every directory processed
nl:   -p, --parents   de gegeven MAP en ieder onderdeel van diens pad verwijderen;
                        bijv. 'rmdir -p a/b/c' is gelijk aan 'rmdir a/b/c a/b a'
      -v, --verbose   tonen wat er gedaan wordt

en:   -p, --preserve-timestamps   apply access/modification times of SOURCE files
                            to corresponding destination files
      -s, --strip         strip symbol tables
          --strip-program=PROGRAM  program used to strip binaries
      -S, --suffix=SUFFIX  override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  copy all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory  treat DEST as a normal file
      -v, --verbose       print the name of each directory as it is created
nl:   -p, --preserve-timestamps   toegang- en wijzigingstijdsstempels van BRONbestanden
                                    overnemen in de overeenkomstige bestemmingsbestanden
      -s, --strip             symbooltabellen uit programma's verwijderen
      -S, --suffix=SUFFIX     te gebruiken achtervoegsel voor reservekopieën
      -t, --target-directory=MAP  alle BRON-argumenten naar MAP kopiëren
      -T, --no-target-directory   DOEL als een normaal bestand behandelen
      -v, --verbose               de naam van elke aangemaakte map tonen

en:   -q, --count       all login names and number of users logged on
      -r, --runlevel    print current runlevel
      -s, --short       print only name, line, and time (default)
      -t, --time        print last system clock change
nl:   -q, --count       de namen van en het totaal aantal ingelogde gebruikers
      -r, --runlevel    het huidige run-level tonen
      -s, --short       alleen naam, lijn, en inlogtijd tonen (standaard)
      -t, --time        de laatste wijziging van de systeemklok tonen

en:   -q, --hide-control-chars   print ? instead of non graphic characters
          --show-control-chars   show non graphic characters as-is (default
                                 unless program is `ls' and output is a terminal)
      -Q, --quote-name           enclose entry names in double quotes
          --quoting-style=WORD   use quoting style WORD for entry names:
                                   literal, locale, shell, shell-always, c, escape
nl:   -q, --hide-control-chars   eem '?' tonen in plaats van niet-grafische tekens
          --show-control-chars   niet-grafische tekens tonen zoals ze zijn
                                   (standaard, tenzij uitvoer naar terminal gaat)
      -Q, --quote-name           items met aanhalingstekens omsluiten
          --quoting-style=STIJL  te gebruiken aanhalingsstijl voor items;
                                   STIJL kan zijn: 'literal' (-N), 'locale',
                                   'shell', 'shell-always', 'c' (-Q), 'escape' (-b)

en:   -q, --quiet, --silent    never print headers giving file names
      -v, --verbose            always print headers giving file names
nl:   -q, --quiet, --silent    geen bestandsnaamkopjes tonen
      -v, --verbose            altijd bestandsnaamkopjes tonen

en:   -r, --reference=FILE      display the last modification time of FILE
      -R, --rfc-2822            output date and time in RFC 2822 format.
                                Example: Mon, 07 Aug 2006 12:34:56 -0600
nl:   -r, --reference=BESTAND      de laatste wijzigingtijd van dit bestand tonen
      -R, --rfc-2822               datum en tijd in RFC 2822-opmaak tonen;
                                     bijvoorbeeld: Mon, 07 Aug 2006 12:34:56 -0600

en:   -r, --reference=FILE   use this FILE's size
      -s, --size=SIZE        use this SIZE
nl:   -r, --reference=BESTAND gebruik de grootte van dit BESTAND
      -s, --size=SIZE        gebruik deze GROOTTE

en:   -r, --reference=FILE   use this file's times instead of current time
      -t STAMP               use [[CC]YY]MMDDhhmm[.ss] instead of current time
      --time=WORD            change the specified time:
                               WORD is access, atime, or use: equivalent to -a
                               WORD is modify or mtime: equivalent to -m
nl:   -r, --reference=BESTAND  de tijdsstempels van dit bestand gebruiken
      -t STEMPEL          [[CC]YY]MMDDhhmm[.ss] gebruiken i.p.v. huidige tijd
          --time=SOORT    alleen dit soort tijdsstempel instellen; SOORT mag zijn:
                            'access', 'atime' of 'use': hetzelfde als '-a';
                            'modify' of 'mtime': hetzelfde als '-m'

en:   -r, --references               first field of each line is a reference
      -t, --typeset-mode               - not implemented -
      -w, --width=NUMBER             output width in columns, reference excluded
nl:   -r, --references               eerste veld van elke regel is een referentie
      -t, --typeset-mode             (niet geïmplementeerd)
      -w, --width=GETAL              uitvoerbreedte in kolommen, zonder referentie

en:   -r, --reverse              reverse order while sorting
      -R, --recursive            list subdirectories recursively
      -s, --size                 print the allocated size of each file, in blocks
nl:   -r, --reverse              de sorteervolgorde omdraaien
      -R, --recursive            submappen recursief tonen
      -s, --size                 de toegekende grootte van ieder bestand in blokken tonen

en:   -s, --only-delimited    do not print lines not containing delimiters
          --output-delimiter=STRING  use STRING as the output delimiter
                                the default is to use the input delimiter
nl:   -s, --only-delimited    alleen regels tonen die scheidingstekens bevatten
          --output-delimiter=TEKST  deze tekst als uitvoerscheiding gebruiken;
                                      standaard het invoerscheidingsteken

en:   -s, --signal=SIGNAL
                       specify the signal to be sent on timeout.
                       SIGNAL may be a name like `HUP' or a number.
                       See `kill -l` for a list of signals
nl:   -s, --signal=SIGNAAL
                       specificeer het te zenden signaal bij time-out.
                       SIGNAAL kan een naam als `HUP' of een nummer zijn.
                       Zie `kill -l` voor een lijst van signals

en:   -s, --signal=SIGNAL, -SIGNAL
                       specify the name or number of the signal to be sent
      -l, --list       list signal names, or convert signal names to/from numbers
      -t, --table      print a table of signal information
nl:   -s, --signal=SIGNAAL, -SIGNAAL
                       naam of nummer van het te verzenden signaal
      -l, --list       alle beschikbare signaalnamen opsommen, of een gegeven
                         signaalnaam converteren naar een nummer of omgekeerd
      -t, --table      een tabel met signaalnummers, -namen en betekenissen tonen

en:   -s, --sleep-interval=N   with -f, sleep for approximately N seconds
                                 (default 1.0) between iterations
      -v, --verbose            always output headers giving file names
nl:   -s, --sleep-interval=N   met '-f': tussen de iteraties ongeveer N seconden
                                 slapen (standaard 1,0)
      -v, --verbose            altijd bestandsnaamkopjes tonen

en:   -s, --symbolic-link          make symbolic links instead of copying
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  copy all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory    treat DEST as a normal file
nl:   -s, --symbolic-link           symbolische koppeling maken i.p.v. kopie
      -S, --suffix=SUFFIX           te gebruiken achtervoegsel voor reservekopieën
      -t, --target-directory=MAP    alle BRON-argumenten naar MAP kopiëren
      -T, --no-target-directory     BESTEMMING behandelen als een normaal bestand

en:   -s[CHAR], --separator[=CHAR]
                        separate columns by a single character, default for CHAR
                        is the <TAB> character without -w and 'no char' with -w
                        -s[CHAR] turns off line truncation of all 3 column
                        options (-COLUMN|-a -COLUMN|-m) except -w is set
nl:   -s[TEKEN], --separator[=TEKEN]
                        kolommen scheiden door een enkel TEKEN, standaard het
                        <TAB>-teken zonder -w en 'no char' met -w
                        -s[TEKEN] schakelt regelafkapping uit voor
                        de drie kolomopties ('-KOLOMMEN'|'-a -KOLOMMEN'|'-m')
                        behalve als ook '-w' gegeven is

en:   -t                         sort by modification time
      -T, --tabsize=COLS         assume tab stops at each COLS instead of 8
nl:   -t                         op de tijd van laatste wijziging sorteren
      -T, --tabsize=AANTAL       te gebruiken tabbreedte in plaats van 8

en:   -t                       equivalent to -vT
      -T, --show-tabs          display TAB characters as ^I
      -u                       (ignored)
      -v, --show-nonprinting   use ^ and M- notation, except for LFD and TAB
nl:   -t                       hetzelfde als '-vT'
      -T, --show-tabs          tab-tekens weergeven met ^I
      -u                       (genegeerde optie)
      -v, --show-nonprinting   notatie met ^ en M- gebruiken, behalve voor LF/TAB

en:   -t, --field-separator=SEP  use SEP instead of non-blank to blank transition
      -T, --temporary-directory=DIR  use DIR for temporaries, not $TMPDIR or %s;
                                  multiple options specify multiple directories
      -u, --unique              with -c, check for strict ordering;
                                  without -c, output only the first of an equal run
nl:   -t, --field-separator=TKN  veldscheidingsteken i.p.v. overgang naar witruimte
      -T, --temporary-directory=MAP  te gebruiken map voor tijdelijke bestanden,
                                       in plaats van $TMPDIR of %s;
                                       meerdere opties geven meerdere mappen
      -u, --unique               zonder '-c': van gelijken alleen de eerste tonen;
                                   met '-c': op strikte ordening controleren

en:   -t, --tabs=LIST     use comma separated list of explicit tab positions
nl:   -t, --tabs=LIJST    kommagescheiden lijst met te gebruiken tab-posities

en:   -t, --tagged-paragraph    indentation of first line different from second
      -u, --uniform-spacing     one space between words, two after sentences
      -w, --width=WIDTH         maximum line width (default of 75 columns)
nl:   -t, --tagged-paragraph    inspringing van eerste regel verschilt van tweede
      -u, --uniform-spacing     één spatie tussen woorden, twee na een zin
      -w, --width=GETAL         maximum regelbreedte (standaard is 75)

en:   -t, --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory    treat DEST as a normal file
      -u, --update                 move only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
nl:   -t, --target-directory=MAP   alle BRON-argumenten naar MAP verplaatsen
      -T, --no-target-directory    BESTEMMING als een normaal bestand behandelen
      -u, --update                 alleen verplaatsen als BRON nieuwer is dan de
                                     bestemming of wanneer deze niet bestaat
      -v, --verbose                tonen wat er gedaan wordt

en:   -t, --text              read in text mode (default if reading tty stdin)
nl:   -t, --text      in tekstmodus lezen (standaard bij lezen van standaardinvoer)

en:   -t, --text              read in text mode (default)
nl:   -t, --text      in tekstmodus lezen (standaard)

en:   -u                         with -lt: sort by, and show, access time
                                   with -l: show access time and sort by name
                                   otherwise: sort by access time
      -U                         do not sort; list entries in directory order
      -v                         natural sort of (version) numbers within text
nl:   -u                         met -lt: op laatste toegangstijd sorteren
                                   met -l: toon toegangstijd en op naam sorteren
                                   anders: op laatste toegangstijd sorteren
      -U                         de items ongesorteerd tonen, op plaatsingsvolgorde
      -v                         natuurlijk sorteren op (versie)nummers in de tekst

en:   -u, --remove   truncate and remove file after overwriting
      -v, --verbose  show progress
      -x, --exact    do not round file sizes up to the next full block;
                       this is the default for non-regular files
      -z, --zero     add a final overwrite with zeros to hide shredding
nl:   -u, --remove   het bestand na het overschrijven afkappen en verwijderen
      -v, --verbose  tonen wat er gedaan wordt
      -x, --exact    bestandslengtes niet naar boven op een vol blok afronden;
                       dit is standaard voor niet-reguliere bestanden
      -z, --zero     tot slot met nullen overschrijven om vernietiging te verhullen

en:   -u, --update                 copy only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -x, --one-file-system        stay on this file system
nl:   -u, --update              alleen kopiëren als BRON nieuwer is dan bestemming
                                  of wanneer dit bestand niet bestaat
      -v, --verbose             tonen wat er gedaan wordt
      -x, --one-file-system     binnen dit bestandssysteem blijven

en:   -u, --user=USER        set user USER in the target security context
      -r, --role=ROLE        set role ROLE in the target security context
      -t, --type=TYPE        set type TYPE in the target security context
      -l, --range=RANGE      set range RANGE in the target security context
nl:   -u, --user=GEBRUIKER   deze gebruiker instellen in doel-beveiligingscontext
      -r, --role=ROL         deze rol instellen in de doel-beveiligingscontext
      -t, --type=TYPE        dit type instellen in de doel-beveiligingscontext
      -l, --range=BEREIK     dit bereik instellen in de doel-beveiligingscontext

en:   -v FILENUM        like -a FILENUM, but suppress joined output lines
      -1 FIELD          join on this FIELD of file 1
      -2 FIELD          join on this FIELD of file 2
      --check-order     check that the input is correctly sorted, even
                          if all input lines are pairable
      --nocheck-order   do not check that the input is correctly sorted
nl:   -v NUMMER          als '-a NUMMER', maar samengevoegde regels onderdrukken
      -1 VELD            samenvoegen op dit VELD in bestand 1
      -2 VELD            samenvoegen op dit VELD in bestand 2
      --check-order      controleren of de invoer juist gesorteerd is, zelfs als
                           van alle invoerregels paren gemaakt kunnen worden
      --nocheck-order    niet controleren of de invoer juist gesorteerd is

en:   -v, --kernel-version     print the kernel version
      -m, --machine            print the machine hardware name
      -p, --processor          print the processor type or "unknown"
      -i, --hardware-platform  print the hardware platform or "unknown"
      -o, --operating-system   print the operating system
nl:   -v, --kernel-version     compilatienummer en -datum van de kernel tonen
      -m, --machine            de hardwareklasse van de machine tonen
      -p, --processor          de processornaam tonen (of "unknown")
      -i, --hardware-platform  het hardwareplatform tonen (of "unknown")
      -o, --operating-system   het soort besturingssysteem tonen

en:   -v, --starting-line-number=NUMBER  first line number on each logical page
      -w, --number-width=NUMBER       use NUMBER columns for line numbers
nl:   -v, --starting-line-number=GETAL  het eerste regelnummer op elke logische pagina
      -w, --number-width=AANTAL      aantal te gebruiken kolommen voor regelnummers

en:   -w, --check-chars=N   compare no more than N characters in lines
nl:   -w, --check-chars=N    niet meer dan N tekens per regel vergelijken

en:   -w, --width=COLS           assume screen width instead of current value
      -x                         list entries by lines instead of by columns
      -X                         sort alphabetically by entry extension
      -Z, --context              print any SELinux security context of each file
      -1                         list one file per line
nl:   -w, --width=BREEDTE        te gebruiken schermbreedte i.p.v. huidige waarde
      -x                         de items per regel tonen i.p.v. in kolommen
      -X                         alfabetisch sorteren op bestandsextensie
      -Z, --context              SELinux-beveiligingscontexten tonen
      -1                         één item per regel tonen

en:   -w, --wrap=COLS       Wrap encoded lines after COLS character (default 76).
                            Use 0 to disable line wrapping.
    
      -d, --decode          Decode data.
      -i, --ignore-garbage  When decoding, ignore non-alphabet characters.
nl:   -w, --wrap=AANTAL     naar de volgende regel gaan na dit aantal gecodeerde
                            tekens (standaard 76); gebruik 0 voor één lange regel
      -d, --decode          de gegevens decoderen
      -i, --ignore-garbage  (bij decoderen) niet-alfabetische tekens negeren

en:   -x, --one-file-system    skip directories on different file systems
      -X, --exclude-from=FILE  exclude files that match any pattern in FILE
          --exclude=PATTERN    exclude files that match PATTERN
          --max-depth=N     print the total for a directory (or file, with --all)
                              only if it is N or fewer levels below the command
                              line argument;  --max-depth=0 is the same as
                              --summarize
nl:   -x, --one-file-system   mappen op andere bestandssystemen overslaan
      -X, --exclude-from=LST  bestanden uitsluiten die overeenkomen met een
                              patroon uit het bestand LST
          --exclude=PATROON   bestanden uitluiten die overeenkomen met PATROON
          --max-depth=GETAL   het totaal voor een map (of bestand, met --all) alleen
                               tonen als deze GETAL of minder niveaus onder het begin
                               ligt dat is aangegeven door de parameter op de commandoregel;
                               '--max-depth=0' is hetzelfde als '--summarize'

en:   -z, --zero-terminated     end lines with 0 byte, not newline
nl:   -z, --zero-terminated      regels afsluiten met 0-byte, niet met nieuweregel

en:   Processes in
    an uninterruptible sleep state also contribute to the load average.
nl:   Processen in
    een niet-onderbreekbare slaapstatus dragen ook bij aan het belastingsgemiddelde.

en:   [:graph:]       all printable characters, not including space
      [:lower:]       all lower case letters
      [:print:]       all printable characters, including space
      [:punct:]       all punctuation characters
      [:space:]       all horizontal or vertical whitespace
      [:upper:]       all upper case letters
      [:xdigit:]      all hexadecimal digits
      [=CHAR=]        all characters which are equivalent to CHAR
nl:   [:graph:]       alle afdrukbare tekens, exclusief de spatie
      [:lower:]       alle kleine letters
      [:print:]       alle afdrukbare tekens, inclusief spatie
      [:punct:]       alle interpunctietekens
      [:space:]       alle horizontale en verticale witruimte
      [:upper:]       alle hoofdletters
      [:xdigit:]      alle hexadecimale tekens
      [=TEKEN=]       alle tekens die equivalent zijn aan TEKEN

en:   \0NNN   byte with octal value NNN (1 to 3 digits)
      \xHH    byte with hexadecimal value HH (1 to 2 digits)
nl:   \0NNN   byte met octale waarde NNN (1 tot 3 cijfers)
      \xHH    byte met hexadecimale waarde HH (1 tot 2 cijfers/letters)

en:   \NNN    byte with octal value NNN (1 to 3 digits)
      \xHH    byte with hexadecimal value HH (1 to 2 digits)
      \uHHHH  Unicode (ISO/IEC 10646) character with hex value HHHH (4 digits)
      \UHHHHHHHH  Unicode character with hex value HHHHHHHH (8 digits)
nl:   \NNN    byte met octale waarde NNN (1 tot 3 cijfers)
      \xHH    byte met hexadecimale waarde HH (1 of 2 cijfers)
      \uHHHH  Unicode-teken (ISO/IEC 10646) met hexadecimale waarde HHHH (4 cijfers)
      \UHHHHHHHH  Unicode-teken met hexadecimale waarde HHHHHHHH (8 cijfers)

en:   \\      backslash
      \a      alert (BEL)
      \b      backspace
      \c      produce no further output
      \e      escape
      \f      form feed
      \n      new line
      \r      carriage return
      \t      horizontal tab
      \v      vertical tab
nl:   \\      backslash
      \a      alert (BEL)
      \b      backspace
      \c     geen verdere uitvoer produceren
      \e      escape
      \f     nieuwe pagina (FF-teken)
      \n     nieuwe regel (LF-teken)
      \r     naar begin van regel (CR-teken)
      \t     horizontale tab
      \v     verticale tab

en:   \v              vertical tab
      CHAR1-CHAR2     all characters from CHAR1 to CHAR2 in ascending order
      [CHAR*]         in SET2, copies of CHAR until length of SET1
      [CHAR*REPEAT]   REPEAT copies of CHAR, REPEAT octal if starting with 0
      [:alnum:]       all letters and digits
      [:alpha:]       all letters
      [:blank:]       all horizontal whitespace
      [:cntrl:]       all control characters
      [:digit:]       all digits
nl:   \v              verticale tab
      TEKEN1-TEKEN2   alle tekens van TEKEN1 t/m TEKEN2 in oplopende volgorde
      [TEKEN*]        in SET2: kopieën van TEKEN tot de lengte van SET1
      [TEKEN*AANTAL]  een specifiek aantal kopieën van TEKEN;
                        AANTAL is octaal als het begint met 0
      [:alnum:]       alle letters en cijfers
      [:alpha:]       alle letters
      [:blank:]       alle horizontale witruimte
      [:cntrl:]       alle stuurtekens
      [:digit:]       alle cijfers

en:   ascii     from EBCDIC to ASCII
      ebcdic    from ASCII to EBCDIC
      ibm       from ASCII to alternate EBCDIC
      block     pad newline-terminated records with spaces to cbs-size
      unblock   replace trailing spaces in cbs-size records with newline
      lcase     change upper case to lower case
nl:   ascii      van EBCDIC naar ASCII
      ebcdic     van ASCII maar EBCDIC
      ibm        van ASCII naar alternatieve EBCDIC
      block      met LF afgesloten records met spaties uitvullen tot 'cbs'-lengte
      unblock    nakomende spaties in records met 'cbs'-lengte vervangen door LF
      lcase      hoofdletters vervangen door kleine letters

en:   binary    use binary I/O for data
nl:   binary     binaire I/O gebruiken voor de gegevens

en:   cio       use concurrent I/O for data
nl:   cio        gelijktijdige I/O gebruiken voor de gegevens

en:   d[SIZE]    signed decimal, SIZE bytes per integer
      f[SIZE]    floating point, SIZE bytes per integer
      o[SIZE]    octal, SIZE bytes per integer
      u[SIZE]    unsigned decimal, SIZE bytes per integer
      x[SIZE]    hexadecimal, SIZE bytes per integer
nl:   d[AANTAL]  decimaal getal met plus- of minteken, met AANTAL bytes per getal
      f[AANTAL]  drijvendekommagetal, met AANTAL bytes per getal
      o[AANTAL]  octaal getal, met AANTAL bytes per getal
      u[AANTAl]  decimaal getal zonder teken, met AANTAL bytes per getal
      x[AANTAL]  hexadecimaal getal, met AANTAL bytes per getal

en:   direct    use direct I/O for data
nl:   direct     directe I/O gebruiken voor de gegevens

en:   directory  fail unless a directory
nl:   directory  mislukt tenzij het een map is

en:   dsync     use synchronized I/O for data
nl:   dsync      gesynchroniseerde I/O gebruiken voor de gegevens

en:   fullblock  accumulate full blocks of input (iflag only)
nl:   fullblock  verzamelt volledige blokken invoer (alleen iflag)

en:   if=FILE         read from FILE instead of stdin
      iflag=FLAGS     read as per the comma separated symbol list
      obs=BYTES       write BYTES bytes at a time (default: 512)
      of=FILE         write to FILE instead of stdout
      oflag=FLAGS     write as per the comma separated symbol list
      seek=BLOCKS     skip BLOCKS obs-sized blocks at start of output
      skip=BLOCKS     skip BLOCKS ibs-sized blocks at start of input
      status=noxfer   suppress transfer statistics
nl:   if=BESTAND       uit dit bestand lezen i.p.v. van standaardinvoer
      iflag=VLAGGEN    lezen met deze kommagescheiden eigenschappen
      obs=BYTES        schrijf BYTES bytes tegelijk (standaard; 512)
      of=BESTAND       naar BESTAND schrijven i.p.v. naar standaarduitvoer
      oflag=VLAGGEN    schrijven met deze kommagescheiden eigenschappen
      seek=BLOKKEN     aantal BLOKKEN met obs-blokgrootte aan begin van uitvoer overslaan
      skip=BLOKKEN     aantal BLOKKEN met ibs-blokgrootte aan begin van invoer overslaan
      status=noxfer    statistieken van de verplaatsing onderdrukken

en:   noatime   do not update access time
nl:   noatime    toegangstijdsstempels niet wijzigen

en:   nocreat   do not create the output file
      excl      fail if the output file already exists
      notrunc   do not truncate the output file
      ucase     change lower case to upper case
      swab      swap every pair of input bytes
nl:   nocreat    geen uitvoerbestand aanmaken
      excl       weigeren als het uitvoerbestand al bestaat
      notrunc    een bestaand uitvoerbestand niet korter maken
      ucase      kleine letters vervangen door hoofdletters
      swab       ieder paar bytes uit de invoer omwisselen

en:   noctty    do not assign controlling terminal from file
nl:   noctty     bestand is geen besturende terminal

en:   noerror   continue after read errors
      sync      pad every input block with NULs to ibs-size; when used
                with block or unblock, pad with spaces rather than NULs
      fdatasync  physically write output file data before finishing
      fsync     likewise, but also write metadata
nl:   noerror    doorgaan ook na leesfouten
      sync       ieder blok uitvullen met nul-bytes tot de 'ibs'-grootte;
                   als samen met 'block' of 'unblock', dan uitvullen met spaties
      fdatasync  het uitvoerbestand fysiek naar schijf schrijven vóór afsluiten
      fsync      idem, maar ook de metagegevens schrijven

en:   nofollow  do not follow symlinks
nl:   nofollow   symbolische koppelingen niet volgen

en:   nolinks   fail if multiply-linked
nl:   nolinks    weigeren als bestand meer dan één harde koppeling heeft

en:   nonblock  use non-blocking I/O
nl:   nonblock   niet-blokkerende I/O gebruiken

en:   none, off       never make backups (even if --backup is given)
      numbered, t     make numbered backups
      existing, nil   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      simple, never   always make simple backups
nl:   none, off        nooit reservekopieën maken (zelfs niet met '--backup')
      numbered, t      genummerde reservekopieën maken
      existing, nil    genummerde reserves maken als er al zijn, anders simpele
      simple, never    altijd simpele reservekopieën maken

en:   sync      likewise, but also for metadata
nl:   sync       idem, maar ook voor de metagegevens

en:   text      use text I/O for data
nl:   text       tekst-I/O gebruiken voor de gegevens

en:  %4s-blocks      Used Available Use%%
nl: %4s-blokken  Gebruikt Beschikbr Geb%%

en:  %s-blocks      Used Available Capacity
nl: %s-blokken  Gebruikt Beschikbr Vulgraad

en:  (backup: %s)
nl:  (reservekopie: %s)

en:  * [-]ctlecho    echo control characters in hat notation (`^c')
       [-]echo       echo input characters
     * [-]echoctl    same as [-]ctlecho
       [-]echoe      same as [-]crterase
       [-]echok      echo a newline after a kill character
nl:  * [-]ctlecho    stuurtekens in dakjesnotatie tonen (^c)
       [-]echo       invoertekens echoën
     * [-]echoctl    hetzelfde als '[-]ctlecho'
       [-]echoe      hetzelfde als '[-]crterase'
       [-]echok      een nieuweregel-teken echoën na een kill-teken

en:  * [-]echoke     same as [-]crtkill
       [-]echonl     echo newline even if not echoing other characters
     * [-]echoprt    echo erased characters backward, between `\' and '/'
       [-]icanon     enable erase, kill, werase, and rprnt special characters
       [-]iexten     enable non-POSIX special characters
nl:  * [-]echoke     hetzelfde als '[-]crtkill'
       [-]echonl     nieuweregel echoën zelfs als geen andere tekens worden geëchood
     * [-]echoprt    verwijderde tekens achterwaarts echoën, tussen '\' en '/'
       [-]icanon     speciale tekens voor erase, kill, werase, en rprnt inschakelen
       [-]iexten     niet-POSIX speciale tekens inschakelen

en:  * [-]iuclc      translate uppercase characters to lowercase
     * [-]ixany      let any character restart output, not only start character
       [-]ixoff      enable sending of start/stop characters
       [-]ixon       enable XON/XOFF flow control
       [-]parmrk     mark parity errors (with a 255-0-character sequence)
       [-]tandem     same as [-]ixoff
nl:  * [-]iuclc      hoofdletters omzetten in kleine letters
     * [-]ixany      elk teken de uitvoer laten herstarten, niet alleen startteken
       [-]ixoff      het zenden van start-/stoptekens inschakelen
       [-]ixon       XON/XOFF-besturing inschakelen
       [-]parmrk     pariteitsfouten markeren (met een 255-0-tekencombinatie)
       [-]tandem     hetzelfde als '[-]ixoff'

en:  * [-]iutf8      assume input characters are UTF-8 encoded
nl:  * [-]iutf8      aannemen dat invoertekens in UTF-8 gecodeerd zijn

en:  * [-]ocrnl      translate carriage return to newline
     * [-]ofdel      use delete characters for fill instead of null characters
     * [-]ofill      use fill (padding) characters instead of timing for delays
     * [-]olcuc      translate lowercase characters to uppercase
     * [-]onlcr      translate newline to carriage return-newline
     * [-]onlret     newline performs a carriage return
nl:  * [-]ocrnl      CR-teken (naar regelbegin) omzetten in LF-teken (nieuweregel)
     * [-]ofdel      als opvulling DEL-tekens gebruiken in plaats van NUL-tekens
     * [-]ofill      voor vertragingen opvultekens gebruiken in plaats van pauzes
     * [-]olcuc      kleine letters omzetten in hoofdletters
     * [-]onlcr      LF-teken (nieuweregel) omzetten in CR-teken (naar regelbegin)
     * [-]onlret     'nieuweregel' voert ook een 'naar regelbegin' uit

en:  * [-]onocr      do not print carriage returns in the first column
       [-]opost      postprocess output
     * tabN          horizontal tab delay style, N in [0..3]
     * tabs          same as tab0
     * -tabs         same as tab3
     * vtN           vertical tab delay style, N in [0..1]
nl:  * [-]onocr      geen 'naar regelbegin' uitvoeren wanneer in de eerste kolom
       [-]opost      na-proces-uitvoer
     * tabN          vertragingsstijl voor horizontale tab; N in [0..3]
     * tabs          hetzelfde als 'tab0'
     * -tabs         hetzelfde als 'tab3'
     * vtN           vertragingsstijl voor verticale tab; N in [0..1]

en:  * eol2 CHAR     alternate CHAR for ending the line
       erase CHAR    CHAR will erase the last character typed
       intr CHAR     CHAR will send an interrupt signal
       kill CHAR     CHAR will erase the current line
nl:  * eol2 TEKEN    alternatief TEKEN voor regeleinde
       erase TEKEN   TEKEN verwijdert het laatst getypte teken
       intr TEKEN    TEKEN zendt een interruptsignaal
       kill TEKEN    TEKEN verwijdert de huidige regel

en:  * lnext CHAR    CHAR will enter the next character quoted
       quit CHAR     CHAR will send a quit signal
     * rprnt CHAR    CHAR will redraw the current line
       start CHAR    CHAR will restart the output after stopping it
nl:  * lnext TEKEN   TEKEN voert het volgende TEKEN aangehaald in
       quit TEKEN    TEKEN zendt een afsluitingssignaal
     * rprnt TEKEN   TEKEN herschrijft de huidige regel
       start TEKEN   TEKEN herstart de uitvoer nadat deze is gestopt

en:  * rows N        tell the kernel that the terminal has N rows
     * size          print the number of rows and columns according to the kernel
       speed         print the terminal speed
       time N        with -icanon, set read timeout of N tenths of a second
nl:  * rows N        de kernel laten weten dat de terminal N rijen heeft
     * size          het aantal rijen en kolommen volgens de kernel tonen
       speed         de snelheid van de terminal tonen
       time N        met '-icanon': leestijdslimiet op N tiende seconde instellen

en:  Mounted on
nl:  Aangekoppeld op

en:  groups=
nl:  groepen=

en:  old
nl:  oud

en:  on repetition %s
nl:  tijdens herhaling %s

en: % 1% of memory, b 1, K 1024 (default), and so on for M, G, T, P, E, Z, Y.
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
    *** WARNING ***
    The locale specified by the environment affects sort order.
    Set LC_ALL=C to get the traditional sort order that uses
    native byte values.
nl: % =1% van het geheugen, b =1, K =1024 (standaard), M =1024*1024, G =1024*M.
    
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND - is, wordt standaardinvoer gelezen.
    
    **WAARSCHUWING**: De taalregio gespecificeerd in de omgeving beïnvloedt de
    sorteervolgorde.  Stel 'LC_ALL=C' in voor de traditionele sorteervolgorde
    die de gewone bytewaarde gebruikt.

en: %.*s: invalid conversion specification
nl: %.*s: ongeldige conversiespecificatie

en: %lu user | %lu users
nl[0]: %lu gebruiker
nl[1]: %lu gebruikers

en: %s (for regexp %s)
nl: %s (voor reguliere expressie %s)

en: %s -> %s (unbackup)
nl: %s -> %s (uit reservekopie hersteld)

en: %s [-d] terminated abnormally
nl: %s [-d] is niet normaal beëindigd

en: %s and %s are the same file
nl: %s en %s zijn hetzelfde bestand

en: %s exists but is not a directory
nl: %s bestaat maar is geen map

en: %s has appeared;  following end of new file
nl: %s is verschenen;  het einde van het nieuwe bestand wordt gevolgd

en: %s has become accessible
nl: %s is toegankelijk geworden

en: %s has become inaccessible
nl: %s is ontoegankelijk geworden

en: %s has been replaced with a remote file. giving up on this name
nl: %s is vervangen door een bestand op afstand, gestopt met volgen van deze naam

en: %s has been replaced with an untailable file; giving up on this name
nl: %s is vervangen door een bestand dat niet gevolgd kan worden;
    gestopt met volgen van deze naam

en: %s has been replaced;  following end of new file
nl: %s is vervangen;  het einde van het nieuwe bestand wordt gevolgd

en: %s has unknown file type
nl: %s heeft onbekend bestandstype

en: %s has unusable, apparently negative size
nl: %s: bestand heeft onbruikbare, kennelijk negatieve grootte

en: %s home page: <%s>
nl: %s homepage: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
nl: %s webpagina: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: %s is not a valid positive integer
nl: %s is geen geldig positief geheel getal

en: %s is too large
nl: %s is te groot

en: %s may be used only on a SELinux kernel
nl: %s kan alleen worden gebruikt in een SELinux-kernel

en: %s was specified but %s was not
nl: %s is gespecificeerd maar %s niet

en: %s%s argument `%s' too large
nl: argument van %s%s is te groot: '%s'

en: %s: %s is so large that it is not representable
nl: %s: %s is zo groot dat het niet weergegeven kan worden

en: %s: %s: line number out of range
nl: %s: %s: regelnummer buiten bereik

en: %s: %s: match not found
nl: %s: %s: geen overeenkomst gevonden

en: %s: %s:%s: disorder:
nl: %s: %s:%s: wanorde:

en: %s: FAILED open or read
nl: %s: openen of lezen is MISLUKT

en: %s: No such user
nl: %s: Onbekende gebruiker

en: %s: `}' is required in repeat count
nl: %s: '}' is vereist bij een herhalingsaantal

en: %s: binary operator expected
nl: tweezijdige operator werd verwacht, %s gevonden

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
nl: %s: kan relatieve symbolische koppelingen alleen in huidige map maken

en: %s: cannot change nonblocking mode
nl: %s: kan de niet-blokkerende modus niet herstellen

en: %s: cannot find name for user ID %lu
nl: %s: kan geen gebruikersnaam vinden voor gebruiker-ID %lu

en: %s: cannot follow end of this type of file; giving up on this name
nl: %s: kan het einde van dit type bestand niet volgen;
    gestopt met volgen van deze naam

en: %s: cannot lseek back to original position
nl: %s: kan niet terugspringen naar de originele positie

en: %s: cannot overwrite directory
nl: %s: kan de map niet overschrijven

en: %s: cannot rewind
nl: %s: kan niet terugspoelen

en: %s: cannot seek
nl: %s: kan geen 'seek' doen

en: %s: cannot seek to end-relative offset %s
nl: %s: kan niet naar eind-relatieve positie %s springen

en: %s: cannot seek to offset %s
nl: %s: kan niet naar positie %s springen

en: %s: cannot seek to relative offset %s
nl: %s: kan niet naar relatieve positie %s springen

en: %s: cannot shred append-only file descriptor
nl: %s: kan een alleen-toevoegen-bestand niet vernietigen

en: %s: cannot skip
nl: %s: kan niet overslaan

en: %s: cannot skip to specified offset
nl: %s: kan niet naar de gespecificeerde positie springen

en: %s: closing delimiter `%c' missing
nl: %s: afsluitend scheidingsteken '%c' ontbreekt

en: %s: couldn't reset non-blocking mode
nl: %s: kan de niet-blokkerende modus niet herstellen

en: %s: descend into directory %s?
nl: %s: afdalen in map %s?

en: %s: descend into write-protected directory %s?
nl: %s: afdalen in voor schrijven beschermde map %s?

en: %s: end of file
nl: %s: einde van bestand

en: %s: equivalence class operand must be a single character
nl: %s: de inhoud van een equivalentieklasse moet een enkel teken zijn

en: %s: error truncating
nl: %s: fout bij inkorten

en: %s: error writing at offset %s
nl: %s: fout tijdens schrijven op positie %s

en: %s: expected a numeric value
nl: %s: een numerieke waarde werd verwacht

en: %s: failed to close
nl: %s: sluiten is mislukt

en: %s: failed to open for writing
nl: %s: openen voor schrijven is mislukt

en: %s: failed to remove
nl: %s: verwijderen is mislukt

en: %s: fcntl failed
nl: %s: manipuleren van bestandsdescriptor is mislukt

en: %s: fdatasync failed
nl: %s: synchronisatie van data in geheugen en op schijf (fdatasync) is mislukt

en: %s: file has negative size
nl: %s: bestand heeft een negatieve grootte

en: %s: file has shrunk too much
nl: %s: bestand is te veel geslonken

en: %s: file too large
nl: %s: bestand is te groot

en: %s: file too long
nl: %s: bestand is te lang

en: %s: file truncated
nl: %s: bestand is ingekort

en: %s: fstat failed
nl: %s: opvragen van bestandsstatus is mislukt

en: %s: fsync failed
nl: %s: synchronisatie van data in geheugen en op schijf (fsync) is mislukt

en: %s: hard link not allowed for directory
nl: %s: een harde koppeling naar een map is niet toegestaan

en: %s: input contains a loop:
nl: %s: invoer bevat een lus:

en: %s: input contains an odd number of tokens
nl: %s: invoer bevat een oneven aantal elementen

en: %s: input file is output file
nl: %s: invoerbestand is gelijk aan uitvoerbestand

en: %s: integer expected after delimiter
nl: %s: geheel getal verwacht na scheidingsteken

en: %s: invalid PID
nl: %s: ongeldig procesnummer

en: %s: invalid count at start of %s
nl: %s: ongeldig aantal bij het begin van %s

en: %s: invalid directive
nl: %s: ongeldige directief

en: %s: invalid field specification %s
nl: %s: ongeldige veldspecificatie %s

en: %s: invalid file size
nl: %s: ongeldige bestandsgrootte

en: %s: invalid file type
nl: %s: ongeldig bestandstype

en: %s: invalid maximum number of unchanged stats between opens
nl: %s: ongeldig maximum aantal onveranderde statusopvragingen

en: %s: invalid number
nl: %s: ongeldig getal

en: %s: invalid number of bytes
nl: %s: ongeldig aantal bytes

en: %s: invalid number of lines
nl: %s: ongeldig aantal regels

en: %s: invalid number of passes
nl: %s: ongeldig aantal doorlopen

en: %s: invalid number of seconds
nl: %s: ongeldig aantal seconden

en: %s: invalid number to ignore
nl: %s: ongeldig aantal uit te sluiten

en: %s: invalid option -- '%c'
nl: %s: ongeldige optie -- %c

en: %s: invalid pattern
nl: %s: ongeldig patroon

en: %s: invalid process id
nl: ongeldig proces-ID: %s

en: %s: invalid regular expression: %s
nl: %s: ongeldige reguliere expressie: %s

en: %s: invalid signal
nl: ongeldig signaal: %s

en: %s: invalid suffix length
nl: %s: ongeldige lengte voor achtervoegsel

en: %s: line number must be greater than zero
nl: %s: regelnummer moet groter zijn dan nul

en: %s: line number out of range
nl: %s: regelnummer buiten bereik

en: %s: lseek failed
nl: %s: 'lseek' is mislukt

en: %s: multiple signals specified
nl: meer dan één signaal gegeven: %s

en: %s: new permissions are %s, not %s
nl: %s: nieuwe toegangsrechten zijn %s, niet %s

en: %s: no properly formatted %s checksum lines found
nl: %s: geen correct opgemaakte regels met %s-controlesommen gevonden

en: %s: no size information for this device
nl: %s: geen grootte-informatie voor dit apparaat

en: %s: not listing already-listed directory
nl: %s: map wordt niet opnieuw getoond

en: %s: number of bytes is too large
nl: %s: aantal bytes is te groot

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
nl: %s: optie '%c%s' staat geen argument toe

en: %s: option '%s' is ambiguous
nl: %s: optie '%s' is niet eenduidig

en: %s: option '%s' requires an argument
nl: %s: optie '%s' vereist een argument

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
nl: %s: optie '--%s' staat geen argument toe

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
nl: %s: optie '-W %s' staat geen argument toe

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
nl: %s: optie '-W %s' is niet eenduidig

en: %s: option requires an argument -- '%c'
nl: %s: optie vereist een argument -- %c'

en: %s: overwrite %s?
nl: %s: %s overschrijven?

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...
nl: %s: doorloop %lu/%lu (%s)...

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s
nl: %s: doorloop %lu/%lu (%s)...%s

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%
nl: %s: doorloop %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%

en: %s: read error
nl: %s: fout bij lezen

en: %s: remove %s %s?
nl: %s: %s %s verwijderen?

en: %s: remove all arguments recursively?
nl: %s: alle argumenten recursief verwijderen?

en: %s: remove all arguments?
nl: %s: alle argumenten verwijderen?

en: %s: remove write-protected %s %s?
nl: %s: %s %s (schrijfbeveiligd) verwijderen?

en: %s: removed
nl: %s: verwijderd

en: %s: removing
nl: %s: verwijderen

en: %s: renamed to %s
nl: %s: hernoemd tot %s

en: %s: replace %s?
nl: %s: %s vervangen?

en: %s: seek failed
nl: %s: 'seek' is mislukt

en: %s: too many checksum lines
nl: %s: te veel regels met controlesommen

en: %s: try to overwrite %s, overriding mode %04lo (%s)?
nl: %s: proberen om %s te overschrijven, modus %04lo (%s) negeren?

en: %s: unable to determine maximum file name length
nl: %s: kan maximum lengte van een bestandsnaam niet bepalen

en: %s: unable to perform all requested operations
nl: %s: kan niet alle gevraagde acties uitvoeren

en: %s: unary operator expected
nl: eenzijdige operator werd verwacht, %s gevonden

en: %s: unrecognized option '%c%s'
nl: %s: onbekende optie '%c%s'

en: %s: unrecognized option '--%s'
nl: %s: onbekende optie '--%s'

en: %s: value not completely converted
nl: %s: waarde is niet volledig geconverteerd

en: %s: write error
nl: %s: fout bij schrijven

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
nl: %s:%lu: ongeldige regel;  tweede token ontbreekt

en: %s:%lu: invalid zero-length file name
nl: %s:%lu: ongeldige bestandsnaam (lengte nul)

en: %s:%lu: unrecognized keyword %s
nl: %s:%lu: niet-herkend sleutelwoord %s

en: %s}: integer required between `{' and `}'
nl: %s}: geheel getal is vereist tussen '{' en '}'

en: '
nl: ’

en: ')' expected
nl: ')' werd verwacht

en: ')' expected, found %s
nl: ')' werd verwacht, %s gevonden

en: (C)
nl: ©

en: * file systems that cache in temporary locations, such as NFS
    version 3 clients
    
    * compressed file systems
nl: * bestandssystemen die een cache bijhouden in tijdelijke locaties,
      zoals versie 3 NFS-cliënten
    
    * gecomprimeerde bestandssystemen

en: * log-structured or journaled file systems, such as those supplied with
    AIX and Solaris (and JFS, ReiserFS, XFS, Ext3, etc.)
    
    * file systems that write redundant data and carry on even if some writes
    fail, such as RAID-based file systems
    
    * file systems that make snapshots, such as Network Appliance's NFS server
nl: * log- of journal-bestandssystemen, zoals meegeleverd met AIX en Solaris
      (en ook JFS, ReiserFS, XFS, Ext3, enzovoort)
    
    * bestandssystemen die redundante gegevens wegschrijven en zelfs doorgaan als
      het schrijven fout gaat, zoals RAID-gebaseerde bestandssystemen
    
    * bestandssystemen die snapshots maken, zoals NFS-server van Network Appliance

en: ,  load average: %.2f
nl: ,  gemiddelde belasting: %.2f

en: --%s argument %s too large
nl: --%s argument %s is te groot

en: --context (-Z) works only on an SELinux-enabled kernel
nl: optie '-Z' of '--context' werkt alleen in een kernel met SELinux

en: --reflink can be used only with --sparse=auto
nl: --reflink kan alleen worden gebruikt met --sparse=auto

en: -R --dereference requires either -H or -L
nl: -R --dereference vereist of -H of -L

en: -R -h requires -P
nl: -R -h vereist -P

en: -ef does not accept -l
nl: -ef accepteert geen -l

en: -nt does not accept -l
nl: -nt accepteert geen -l

en: -ot does not accept -l
nl: -ot accepteert geen -l

en: <internal>
nl: <intern>

en: ???
nl: (onbekend)

en: Aborted
nl: Afgebroken

en: Address family for hostname not supported
nl: Adresfamilie voor hostnaam wordt niet ondersteund

en: Alarm clock
nl: Wekker

en: All arguments to long options are mandatory for short options.
nl: (Een verplicht argument bij een lange optie geldt ook voor de korte vorm.)

en: All requests done
nl: Alle verzoeken zijn gedaan

en: Argument buffer too small
nl: Argumentenbuffer is te klein

en: Bad system call
nl: Niet bestaande systeemoproep

en: Bad value for ai_flags
nl: Ongeldige waarde voor 'ai_flags'

en: Broken pipe
nl: Pipe niet in orde

en: Bus error
nl: Busfout

en: CAUTION: Note that shred relies on a very important assumption:
    that the file system overwrites data in place.  This is the traditional
    way to do things, but many modern file system designs do not satisfy this
    assumption.  The following are examples of file systems on which shred is
    not effective, or is not guaranteed to be effective in all file system modes:
nl: WAARSCHUWING: Het commando 'shred' neemt aan dat het bestandssysteem de
    bestandsinhoud ter plekke overschrijft.  Dit is de traditionele manier
    van doen, maar veel moderne bestandssystemen werken niet meer zo.
    Op de volgende bestandssystemen is 'shred' niet effectief of is het
    niet gegarandeerd dat het werkt in elke modus van het bestandssysteem:

en: COMMENT
nl: NOTITIE

en: CPU time limit exceeded
nl: Limiet op CPU-tijd overschreden

en: Call the link function to create a link named FILE2 to an existing FILE1.
nl: Een harde koppeling maken met de naam BESTAND2 naar bestaand BESTAND1.

en: Call the unlink function to remove the specified FILE.
nl: Het gegeven BESTAND verwijderen.

en: Change the effective user id and group id to that of USER.
    
      -, -l, --login               make the shell a login shell
      -c, --command=COMMAND        pass a single COMMAND to the shell with -c
      -f, --fast                   pass -f to the shell (for csh or tcsh)
      -m, --preserve-environment   do not reset environment variables
      -p                           same as -m
      -s, --shell=SHELL            run SHELL if /etc/shells allows it
nl: Het effectieve gebruiker-ID en groeps-ID wijzigen in die van GEBRUIKER.
    
      -, -l, --login               van de shell een login-shell maken
      -c, --command=COMMANDO       een enkel COMMANDO naar de shell sturen met '-c'
      -f, --fast                   '-f' aan de shell meegeven (voor csh of tcsh)
      -m, --preserve-environment   de omgevingsvariabelen niet resetten
      -p                           hetzelfde als '-m'
      -s, --shell=SHELL            SHELL uitvoeren (als /etc/shells dit toestaat)

en: Change the group of each FILE to GROUP.
    With --reference, change the group of each FILE to that of RFILE.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
          --dereference      affect the referent of each symbolic link (this is
                             the default), rather than the symbolic link itself
nl: De groep van elk gegeven BESTAND veranderen naar de gegeven GROEP,
    of naar de groep van REFERENTIEBESTAND.
    
      -c, --changes           een melding geven voor elk veranderd bestand
          --dereference       niet de symbolische koppelingen zelf bewerken, maar
                                de bestanden waarnaar ze verwijzen (standaard)

en: Change the mode of each FILE to MODE.
    
      -c, --changes           like verbose but report only when a change is made
nl: De modus van elk gegeven BESTAND veranderen naar de gegeven MODUS,
    of naar de modus van REFERENTIEBESTAND.
    
      -c, --changes            een melding geven voor elk veranderd bestand

en: Change the owner and/or group of each FILE to OWNER and/or GROUP.
    With --reference, change the owner and group of each FILE to those of RFILE.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
          --dereference      affect the referent of each symbolic link (this is
                             the default), rather than the symbolic link itself
nl: De eigenaar en/of groep van elk gegeven BESTAND veranderen naar de gegeven
    EIGENAAR en/of GROEP, of naar de eigenaar en groep van REFERENTIEBESTAND.
    
      -c, --changes           een melding geven voor elk veranderd bestand
          --dereference       niet de symbolische koppelingen zelf bewerken, maar
                                de bestanden waarnaar ze verwijzen (standaard)

en: Change the security context of each FILE to CONTEXT.
    With --reference, change the security context of each FILE to that of RFILE.
    
      -h, --no-dereference   affect symbolic links instead of any referenced file
nl: De beveiligingscontext van elk gegeven BESTAND veranderen naar CONTEXT.
    Met --reference, wijzig deze van BESTAND naar de beveiligingscontext van REFERENTIEBESTAND.
    
      -h  --no-dereference   symbolische koppelingen bewerken in plaats van
                             de bestanden waarnaar ze verwijzen

en: Child exited
nl: Kindproces beëindigd

en: Compare sorted files FILE1 and FILE2 line by line.
nl: De gesorteerde bestanden BESTAND1 en BESTAND2 regel voor regel vergelijken.

en: Concatenate FILE(s), or standard input, to standard output.
    
      -A, --show-all           equivalent to -vET
      -b, --number-nonblank    number nonempty output lines
      -e                       equivalent to -vE
      -E, --show-ends          display $ at end of each line
      -n, --number             number all output lines
      -s, --squeeze-blank      suppress repeated empty output lines
nl: Gegeven bestanden (of standaardinvoer) samenvoegen naar standaarduitvoer.
    
      -A, --show-all           hetzelfde als '-vET'
      -b, --number-nonblank    niet-blanco uitvoerregels nummeren
      -e                       hetzelfde als '-vE'
      -E, --show-ends          een $ weergeven aan het einde van alle regels
      -n, --number             alle uitvoerregels nummeren
      -s, --squeeze-blank      herhaalde blanco regels negeren

en: Continued
nl: Doorgegaan

en: Convert blanks in each FILE to tabs, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Elk BESTAND naar standaarduitvoer sturen met witruimte geconverteerd naar tabs.
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND - is, wordt standaardinvoer gelezen.

en: Convert tabs in each FILE to spaces, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Elk BESTAND naar standaarduitvoer sturen met tabs geconverteerd naar spaties.
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND - is, wordt standaardinvoer gelezen.

en: Copy SOURCE to DEST, or multiple SOURCE(s) to DIRECTORY.
nl: Een BRON naar een BESTEMMING kopiëren, of BRON(nen) naar een MAP.

en: Copy a file, converting and formatting according to the operands.
    
      bs=BYTES        read and write BYTES bytes at a time (also see ibs=,obs=)
      cbs=BYTES       convert BYTES bytes at a time
      conv=CONVS      convert the file as per the comma separated symbol list
      count=BLOCKS    copy only BLOCKS input blocks
      ibs=BYTES       read BYTES bytes at a time (default: 512)
nl: Een bestand kopiëren, converteren en opmaken aan de hand van de argumenten.
    
      bs=BYTES         lees en schrijf telkens BYTES bytes (zie ook ibs= en obs=)
      cbs=BYTES        steeds dit aantal bytes tegelijk converteren
      conv=CONVERSIES  bestand converteren volgens deze kommagescheiden methodes
      count=BLOKKEN    slechts BLOKKEN invoerblokken kopiëren
      ibs=BYTES        lees BYTES bytes tegelijk (standaard: 512)

en: Copy standard input to each FILE, and also to standard output.
    
      -a, --append              append to the given FILEs, do not overwrite
      -i, --ignore-interrupts   ignore interrupt signals
nl: Standaardinvoer naar elk gegeven BESTAND kopiëren, én naar standaarduitvoer.
    
      -a, --append              aan BESTAND(en) toevoegen, niet overschrijven
      -i, --ignore-interrupts   interruptsignalen negeren

en: Create a temporary file or directory, safely, and print its name.
    TEMPLATE must contain at least 3 consecutive `X's in last component.
    If TEMPLATE is not specified, use tmp.XXXXXXXXXX, and --tmpdir is implied.
nl: Een tijdelijk bestand of map op een veilige manier aanmaken en de naam tonen.
    SJABLOON moet minstens 3 elkaar opvolgende X-en bevatten in de laatste component.
    Als geen SJABLOON gegeven is, wordt 'tmp.XXXXXXXXXX' gebruikt en --tmpdir is
    impliciet.

en: Create named pipes (FIFOs) with the given NAMEs.
nl: Voor elke gegeven NAAM een benoemde pijp (FIFO) aanmaken.

en: Create the DIRECTORY(ies), if they do not already exist.
nl: De gegeven MAP(pen) aanmaken (als ze nog niet bestaan).

en: Create the special file NAME of the given TYPE.
nl: Het speciale bestand NAAM aanmaken van het gegeven TYPE.

en: Diagnose invalid or unportable file names.
    
      -p                  check for most POSIX systems
      -P                  check for empty names and leading "-"
          --portability   check for all POSIX systems (equivalent to -p -P)
nl: Op ongeldige of niet-overdraagbare bestandsnamen controleren.
    
      -p                  controle uitvoeren voor de meeste POSIX-systemen
      -P                  controle uitvoeren op lege namen en "-" vooraan
          --portability   controle voor alle POSIX-systemen (hetzelfde als -p -P)

en: Directory:
nl: Map:

en: Display file or file system status.
    
      -L, --dereference     follow links
      -f, --file-system     display file system status instead of file status
nl: Toon bestand of status van bestandssysteem.
    
      -L, --dereference     symbolische koppelingen volgen
      -f, --file-system     status tonen van bestandssysteem i.p.v. van bestand

en: Display the current time in the given FORMAT, or set the system date.
    
      -d, --date=STRING         display time described by STRING, not `now'
      -f, --file=DATEFILE       like --date once for each line of DATEFILE
nl: De huidige datum en/of tijd tonen (in de gegeven OPMAAK),
    of de systeemdatum en/of -tijd instellen (Maand, Dag, uren, minuten).
    
      -d, --date=DATUMTIJD         deze DATUMTIJD tonen i.p.v. de huidige tijd
      -f, --file=DATUMTIJDBESTAND  als '--date' voor elke regel in DATUMTIJDBESTAND

en: Drop any supplemental groups, assume the user-ID and group-ID of the specified
    USER (numeric ID or user name), and run COMMAND with any specified ARGUMENTs.
    Exit with status 111 if unable to assume the required user and group ID.
    Otherwise, exit with the exit status of COMMAND.
    This program is useful only when run by root (user ID zero).
nl: Alle aanvullende groepen vergeten, gebruiker-ID en groeps-ID van de gegeven
    GEBRUIKERSNAAM (naam of numeriek) aannemen, en het gegeven COMMANDO uitvoeren
    met de eventuele ARGUMENTen.
    De afsluitwaarde is 111 als gevraagde gebruiker-ID en groeps-ID niet ingesteld
    konden worden, anders de afsluitwaarde van het COMMANDO.
    Dit programma is alleen nuttig voor root (gebruiker-ID nul).

en: EMT trap
nl: EMT-trap

en: EXIT
nl: AFSLUITING

en: Each range is one of:
    
      N     N'th byte, character or field, counted from 1
      N-    from N'th byte, character or field, to end of line
      N-M   from N'th to M'th (included) byte, character or field
      -M    from first to M'th (included) byte, character or field
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Een bereik kan zijn:
    
      N     N-de byte, teken of veld (tellend vanaf 1)
      N-    van N-de byte, teken of veld, tot het einde van de regel
      N-M   van N-de tot en met M-de byte, teken of veld
      -M    van eerste tot en met M-de byte, teken of veld
    
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND - is, wordt standaardinvoer gelezen.

en: Echo the STRING(s) to standard output.
    
      -n             do not output the trailing newline
nl: De gegeven TEKENREEKS(en) naar standaarduitvoer sturen.
    
      -n    geen nieuweregel-teken achtervoegen

en: Exit with a status code indicating failure.
nl: Eindigen met de afsluitwaarde die mislukking aangeeft.

en: Exit with a status code indicating success.
nl: Eindigen met de afsluitwaarde die succes aangeeft.

en: Exit with the status determined by EXPRESSION.
nl: Eindigen met de afsluitwaarde die bepaald wordt door de gegeven EXPRESSIE.

en: F. Pinard
nl: François Pinard

en: FAILED
nl: MISLUKT

en: FIXME: unknown
nl: (onbekend)

en: FORMAT must be suitable for printing one argument of type `double';
    it defaults to %.PRECf if FIRST, INCREMENT, and LAST are all fixed point
    decimal numbers with maximum precision PREC, and to %g otherwise.
nl: OPMAAK moet passend zijn voor het tonen van één argument van het type 'double';
    de standaardopmaak is %.PRECf als EERSTE, STAP en LAATSTE allemaal decimale
    vastekommagetallen zijn met een maximale precisie PREC, anders %g.

en: Fifos do not have major and minor device numbers.
nl: FIFO's hebben geen hoofd- en subapparaatnummers.

en: File size limit exceeded
nl: Limiet op bestandsgrootte overschreden

en: Filesystem
nl: Bestandssysteem

en: Filesystem    Type
nl: Bestandssystm Type

en: Filter adjacent matching lines from INPUT (or standard input),
    writing to OUTPUT (or standard output).
    
    With no options, matching lines are merged to the first occurrence.
nl: Bij elkaar staande gelijke regels uit INVOER (of standaardinvoer)
    uitfilteren en eenmalig schrijven naar UITVOER (of standaarduitvoer).
    
    Zonder opties worden gelijke regels samengevoegd bij eerst voorkomen.

en: Floating point exception
nl: Drijvende-komma-uitzondering

en: For complete documentation, run: info coreutils '%s invocation'
nl: Voor volledige documentatie, geef commando: info coreutils '%s invocation'

en: For each pair of input lines with identical join fields, write a line to
    standard output.  The default join field is the first, delimited
    by whitespace.  When FILE1 or FILE2 (not both) is -, read standard input.
    
      -a FILENUM        print unpairable lines coming from file FILENUM, where
                          FILENUM is 1 or 2, corresponding to FILE1 or FILE2
      -e EMPTY          replace missing input fields with EMPTY
nl: Voor elk paar invoerregels met identieke samenvoegvelden een regel naar
    standaarduitvoer sturen.  Het standaard samenvoegveld is het eerste veld,
    afgebakend door witruimte.  Als ofwel BESTAND1 ofwel BESTAND2 gelijk aan
    '-' is, wordt standaardinvoer gelezen.
    
      -a NUMMER          onpaarbare regels uit bestand NUMMER tonen, waar NUMMER
                           1 of 2 is, overeenkomend met BESTAND1 of BESTAND2
      -e TEKST           ontbrekende invoervelden vervangen door "TEKST"

en: Force changed blocks to disk, update the super block.
nl: Veranderde blokken naar schijf schrijven, het superblok bijwerken.

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
nl: Algemene hulp bij gebruik van GNU-software: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Hangup
nl: Ophangen

en: I/O possible
nl: I/O mogelijk

en: IDLE
nl: LEDIG

en: Idle
nl: Ledig

en: If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
nl: Als geen BESTAND gegeven is, wordt %s gebruikt.
    Gebruik van %s als BESTAND is algemeen.

en: Illegal instruction
nl: Niet bestaande instructie

en: In addition, file system backups and remote mirrors may contain copies
    of the file that cannot be removed, and that will allow a shredded file
    to be recovered later.
nl: Spiegellocaties en reservekopieën van bestandssystemen kunnen kopieën van
    vernietigde bestanden bevatten die door 'shred' niet gezien worden, zodat
    het dus mogelijk is dat de bestanden later toch hersteld worden.

en: In real life:
nl: Echte naam:

en: In the 1st form, create a link to TARGET with the name LINK_NAME.
    In the 2nd form, create a link to TARGET in the current directory.
    In the 3rd and 4th forms, create links to each TARGET in DIRECTORY.
    Create hard links by default, symbolic links with --symbolic.
    When creating hard links, each TARGET must exist.  Symbolic links
    can hold arbitrary text; if later resolved, a relative link is
    interpreted in relation to its parent directory.
nl: In de 1ste vorm: een koppeling naar DOEL maken met de naam KOPPELINGSNAAM.
    In de 2de vorm: een koppeling naar DOEL maken in de huidige MAP.
    In de 3de en 4de vorm: koppelingen maken naar elk DOEL in MAP.
    Standaard wordt een harde koppeling gemaakt, met --symbolic een symbolische.
    Bij het maken van een harde koppeling moet elk DOEL bestaan.  Symbolische
    koppelingen kunnen een willekeurige tekst bevatten; bij het later oplossen wordt
    een relatieve koppeling geïnterpreteerd in relatie tot zijn ouder-map.

en: In the case of ext3 file systems, the above disclaimer applies
    (and shred is thus of limited effectiveness) only in data=journal mode,
    which journals file data in addition to just metadata.  In both the
    data=ordered (default) and data=writeback modes, shred works as usual.
    Ext3 journaling modes can be changed by adding the data=something option
    to the mount options for a particular file system in the /etc/fstab file,
    as documented in the mount man page (man mount).
nl: In het geval van het ext3-bestandssysteem is de bovenstaande uitzondering van
    toepassing (en is 'shred' dus beperkt effectief) enkel in de modus data=journal,
    waarbij behalve van de metagegevens ook van de bestandsgegevens een journal
    gemaakt wordt.  In de modussen data=ordered (standaard) en data=writeback werkt
    'shred' normaal.  De ext3-journal-modus kan gewijzigd worden door in /etc/fstab
    een optie 'data=IETS' op te nemen bij de mount-opties voor een bestandssysteem,
    zoals gedocumenteerd in de man-pagina van mount ('man mount').

en: Infinity B
nl: oneindig

en: Information request
nl: Informatieverzoek

en: Interrupted by a signal
nl: Onderbroken door een signaal

en: Invalid back reference
nl: Ongeldige terugverwijzing

en: Invalid character class name
nl: Ongeldige tekenklassenaam

en: Invalid collation character
nl: Ongeldig samengesteld teken

en: Invalid content of \{\}
nl: Ongeldige inhoud van \{\}

en: Invalid preceding regular expression
nl: Ongeldige voorafgaande reguliere expressie

en: Invalid range end
nl: Ongeldig bereikeinde

en: Invalid regular expression
nl: Ongeldige reguliere expressie

en: Killed
nl: Afgebroken

en: LINE
nl: LIJN

en: List information about the FILEs (the current directory by default).
    Sort entries alphabetically if none of -cftuvSUX nor --sort.
nl: Informatie tonen over de gegeven BESTANDen (standaard over de huidige map).
    De items worden alfabetisch gesorteerd als geen van de opties '-cftuvSUX'
    noch '--sort' gegeven is.

en: Login
nl: Naam

en: Login name:
nl: Gebruikersnaam:

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
nl: (Een verplicht argument bij een lange optie geldt ook voor de korte vorm.)

en: Memory allocation failure
nl: Onvoldoende geheugen beschikbaar

en: Memory exhausted
nl: Onvoldoende geheugen beschikbaar

en: NAME
nl: NAAM

en: Name
nl: Volledige naam

en: Name or service not known
nl: Naam of dienst is onbekend

en: No address associated with hostname
nl: Aan hostnaam is geen adres verbonden

en: No match
nl: Geen overeenkomsten

en: No previous regular expression
nl: Geen eerdere reguliere expressie

en: Non-recoverable failure in name resolution
nl: Onherstelbaar probleem in naamsherleiding

en: Only one string may be given when deleting without squeezing repeats.
nl: Slechts één tekenreeks mag gegeven worden bij verwijderen zonder samendrukken.

en: Option --string without a number implies 3; option --width without a number
    implies 32.  By default, od uses -A o -t oS -w16.
nl:   
    Optie '--string' zonder een getal betekent 3; '--width' zonder een getal
    betekent 32.  Standaard voor 'od' is '-A o -t oS -w16'.

en: Ordering options:
nl: Sorteeropties:

en: Other options:
nl: Andere opties:

en: Output a permuted index, including context, of the words in the input files.
nl: Een gepermuteerde index produceren, inclusief context,
    van de woorden in de invoerbestanden.

en: Output commands to set the LS_COLORS environment variable.
    
    Determine format of output:
      -b, --sh, --bourne-shell    output Bourne shell code to set LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        output C shell code to set LS_COLORS
      -p, --print-database        output defaults
nl: De commando's het voor instellen van de omgevingsvariabele LS_COLOR tonen.
    
      -b, --sh, --bourne-shell    Bourne shell-code tonen
      -c, --csh, --c-shell        C shell-code tonen
      -p, --print-database        de standaard kleurenlijst tonen

en: Output fixed-size pieces of INPUT to PREFIXaa, PREFIXab, ...; default
    size is 1000 lines, and default PREFIX is `x'.  With no INPUT, or when INPUT
    is -, read standard input.
nl: Stukken van de INVOER met een vaste grootte schrijven naar VOORVOEGSELaa,
    VOORVOEGSELab, VOORVOEGSELac, ...  De standaard grootte is 1000 regels en
    het standaard VOORVOEGSEL is 'x'.
    
    Zonder INVOER, of wanneer INVOER - is, wordt standaardinvoer gelezen.

en: Output pieces of FILE separated by PATTERN(s) to files `xx00', `xx01', ...,
    and output byte counts of each piece to standard output.
nl: Het gegeven BESTAND opdelen aan de hand van het gegeven PATROON of de gegeven
    patronen, de delen naar de bestanden 'xx00', 'xx01', 'xx02', enz. schrijven,
    en het aantal bytes van elk deel op standaarduitvoer tonen.

en: Output platform dependent limits in a format useful for shell scripts.
nl: Voer platformafhankelijke limieten uit in een formaat dat bruikbaar is in shell-scripts.

en: Output who is currently logged in according to FILE.
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
nl: Tonen wie er (volgens BESTAND) momenteel ingelogd zijn.
    
    Als geen BESTAND gegeven is, wordt %s gebruikt.
    Gebruik van %s als BESTAND is algemeen.

en: Overwrite the specified FILE(s) repeatedly, in order to make it harder
    for even very expensive hardware probing to recover the data.
nl: Gegeven BESTAND(en) meerdere malen overschrijven, om het zelfs voor heel
    dure apparatuur moeilijk te maken de inhoud ervan te herstellen.

en: Packaged by %s
nl: In pakketvorm gebracht door %s

en: Packaged by %s (%s)
nl: In pakketvorm gebracht door %s (%s)

en: Paginate or columnate FILE(s) for printing.
nl: Van de gegeven BESTAND(en) pagina's of kolommen maken om af te drukken.

en: Parameter string not correctly encoded
nl: Parametertekst is niet juist gecodeerd

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Power failure
nl: Energieuitval

en: Premature end of regular expression
nl: Voortijdig einde van reguliere expressie

en: Print ARGUMENT(s) according to FORMAT, or execute according to OPTION:
nl: De gegeven OPMAAK gebruiken om eventuele ARGUMENTen weer te geven.

en: Print CRC checksum and byte counts of each FILE.
nl: De CRC-controlesom en het aantal bytes tonen van elk gegeven BESTAND.

en: Print NAME with any leading directory components removed.
    If specified, also remove a trailing SUFFIX.
nl: De NAAM zonder de voorafgaande mapcomponenten tonen.
    Indien gegeven, ook het ACHTERVOEGSEL verwijderen.

en: Print NAME with its trailing /component removed; if NAME contains no /'s,
    output `.' (meaning the current directory).
nl: De gegeven NAAM tonen zonder het laatste '/...'-element;
    als NAAM geen '/' bevat, dan '.' tonen (de huidige map).

en: Print certain system information.  With no OPTION, same as -s.
    
      -a, --all                print all information, in the following order,
                                 except omit -p and -i if unknown:
      -s, --kernel-name        print the kernel name
      -n, --nodename           print the network node hostname
      -r, --kernel-release     print the kernel release
nl: Bepaalde systeeminformatie tonen.  Geen OPTIE is hetzelfde als '-s'.
    
      -a, --all                alle informatie in de onderstaande volgorde tonen
                                 (maar '-p' en '-i' welaten als deze onbekend zijn)
      -s, --kernel-name        het soort kernel tonen
      -n, --nodename           de hostnaam van de machine tonen
      -r, --kernel-release     het versienummer van de kernel tonen

en: Print checksum and block counts for each FILE.
    
      -r              use BSD sum algorithm, use 1K blocks
      -s, --sysv      use System V sum algorithm, use 512 bytes blocks
nl: Voor elk BESTAND een controlesom en het aantal blokken tonen.
    
      -r              BSD-sommatie-algoritme gebruiken en 1K-blokken
      -s, --sysv      System V-sommatie-algoritme gebruiken en blokken van 512 bytes

en: Print group memberships for each USERNAME or, if no USERNAME is specified, for
    the current process (which may differ if the groups database has changed).
nl: Toon het lidmaatschap van groepen voor elke GEBRUIKERSNAAM of, als er geen GEBRUIKERSNAAM is,
    voor het huidige proces (die kunnen verschillen als de groepenadministratie gewijzigd is).

en: Print information about users who are currently logged in.
nl: Toon informatie over gebruikers die nu zijn ingelogd.

en: Print machine architecture.
nl: De machinearchitectuur tonen.

en: Print newline, word, and byte counts for each FILE, and a total line if
    more than one FILE is specified.  With no FILE, or when FILE is -,
    read standard input.
      -c, --bytes            print the byte counts
      -m, --chars            print the character counts
      -l, --lines            print the newline counts
nl: Het aantal regels, woorden en bytes voor elk gegeven BESTAND tonen,
    plus een totaalscore als meer dan één BESTAND gegeven is.
    
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND - is, wordt standaardinvoer gelezen.
    
      -c, --bytes,           het aantal bytes tonen
      -m, --chars            het aantal tekens tonen
      -l, --lines-           het aantal regels tonen (in feite het aantal LF-tekens)

en: Print numbers from FIRST to LAST, in steps of INCREMENT.
    
      -f, --format=FORMAT      use printf style floating-point FORMAT
      -s, --separator=STRING   use STRING to separate numbers (default: \n)
      -w, --equal-width        equalize width by padding with leading zeroes
nl: De getallen van EERSTE tot LAATSTE tonen, met stapgrootte STAP.
    
      -f, --format=OPMAAK     te gebruiken drijvendekomma-opmaak (als bij 'printf')
      -s, --separator=TEKST   te gebruiken getallenscheiding (standaard: \n)
      -w, --equal-width       breedte gelijkmaken door toevoegen van voorloopnullen

en: Print or change terminal characteristics.
    
      -a, --all          print all current settings in human-readable form
      -g, --save         print all current settings in a stty-readable form
      -F, --file=DEVICE  open and use the specified DEVICE instead of stdin
nl: Terminalkarakteristieken tonen of instellen.
    
      -a, --all            alle huidige instellingen in leesbare vorm tonen
      -g, --save           alle huidige instellingen in herbruikbare vorm tonen
      -F, --file=APPARAAT  te gebruiken apparaat in plaats van standaardinvoer

en: Print selected parts of lines from each FILE to standard output.
nl: De geselecteerde delen van regels uit elk BESTAND naar standaarduitvoer sturen.

en: Print the current time, the length of time the system has been up,
    the number of users on the system, and the average number of jobs
    in the run queue over the last 1, 5 and 15 minutes.
nl: De huidige tijd tonen, de tijdsduur dat het systeem in bedrijf is, het aantal
    gebruikers op het systeem, en het gemiddelde aantal taken dat uitgevoerd werd
    in de laatste 1, 5 en 15 minuten.

en: Print the file name of the terminal connected to standard input.
    
      -s, --silent, --quiet   print nothing, only return an exit status
nl: De bestandsnaam tonen van de terminal die verbonden is met standaardinvoer.
    
      -s, --silent, --quiet    niets tonen, alleen een afsluitwaarde retourneren

en: Print the first 10 lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: De eerste 10 regels van elk gegeven BESTAND naar standaarduitvoer kopiëren.
    Als meer dan één BESTAND gegeven is, wordt de uitvoer van elk bestand
    voorafgegaan door een kopje met de bestandsnaam.  Zonder BESTAND, of
    wanneer BESTAND - is, wordt standaardinvoer gelezen.

en: Print the full filename of the current working directory.
nl: De volledige bestandsnaam van de huidige werkmap tonen.

en: Print the last %d lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: De laatste %d regels van elk gegeven BESTAND naar standaarduitvoer kopiëren.
    Als meer dan één BESTAND gegeven is, wordt de uitvoer van elk bestand
    voorafgegaan door een kopje met de bestandsnaam.  Zonder BESTAND, of
    wanneer BESTAND - is, wordt standaardinvoer gelezen.

en: Print the name of the current user.
nl: De naam van de huidige gebruiker tonen.

en: Print the number of processing units available to the current process,
    which may be less than the number of online processors
nl: Toon het aantal processoreenheden die beschikbaar zijn voor het huidige proces,
    dit kan minder zijn dan het aantal processoren dat online is

en: Print the prime factors of each specified integer NUMBER.  If none
    are specified on the command line, read them from standard input.
nl: Toon de priemgetallen waaruit elk gegeven geheel GETAL is opgebouwd.
    Zonder argumenten op de commandoregel, worden deze van standaardinvoer gelezen.

en: Print the user name associated with the current effective user ID.
    Same as id -un.
nl: De gebruikersnaam tonen die hoort bij het huidige effectieve gebruiker-ID.
    Hetzelfde als 'id -un'.

en: Print user and group information for the specified USERNAME,
    or (when USERNAME omitted) for the current user.
    
      -a              ignore, for compatibility with other versions
      -Z, --context   print only the security context of the current user
      -g, --group     print only the effective group ID
      -G, --groups    print all group IDs
      -n, --name      print a name instead of a number, for -ugG
      -r, --real      print the real ID instead of the effective ID, with -ugG
      -u, --user      print only the effective user ID
nl: Gebruikers- en groepsinformatie tonen van GEBRUIKERSNAAM,
    of, bij weglaten van GEBRUIKERSNAAM, die van de huidige gebruiker tonen.
    
      -a              genegeerde optie, voor compatibiliteit met andere versies
      -Z, --context   alleen de beveiligingscontext van huidige gebruiker tonen
      -g, --group     alleen het effectieve groeps-ID tonen
      -G, --groups    alle groeps-ID's tonen
      -n, --name      namen in plaats van nummers tonen, bij -ugG
      -r, --real      echte ID in plaats van effectieve ID tonen, bij -ugG
      -u, --user      alleen het effectieve gebruikers-ID tonen

en: Print value of a symbolic link or canonical file name
nl: De waarde van een symbolische koppeling of echte naam tonen

en: Processing request in progress
nl: Bezig met verwerken van verzoek

en: Profiling timer expired
nl: Timer voor profilering afgelopen

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Real-time signal %d
nl: Realtime signaal %d

en: Reformat each paragraph in the FILE(s), writing to standard output.
    The option -WIDTH is an abbreviated form of --width=DIGITS.
nl: Deel de alinea's in het/de BESTAND(en) opnieuw in en schrijf naar standaarduitvoer.
    De optie -BREEDTE is een afkorting van --width=GETAL.

en: Regular expression too big
nl: Reguliere expressie is te groot

en: Remove (unlink) the FILE(s).
    
      -f, --force           ignore nonexistent files, never prompt
      -i                    prompt before every removal
nl: Gegeven BESTAND(en) verwijderen.
    
      -f, --force             niet-bestaande bestanden negeren, geen vragen stellen
      -i                      voor elke verwijdering om bevestiging vragen

en: Remove the DIRECTORY(ies), if they are empty.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignore each failure that is solely because a directory
                        is non-empty
nl: Verwijder de MAP(pen), als ze leeg zijn.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      negeer elke fout die alleen voortkomt uit een niet-lege map

en: Rename SOURCE to DEST, or move SOURCE(s) to DIRECTORY.
nl: BRON hernoemen naar BESTEMMING, of BRON(nen) verplaatsen naar MAP.

en: Repeatedly output a line with all specified STRING(s), or `y'.
nl: Voortdurend een regel met de gegeven TEKST (of anders 'y') produceren.

en: Report %s bugs to: %s
nl: Rapporteer %s-gebreken(bugs) aan: %s

en: Report %s translation bugs to <http://translationproject.org/team/>
nl: Rapporteer %s-vertalingsfouten aan <vertaling@vrijschrift.org>
    of kijk op <http://translationproject.org/team/nl.html>

en: Request canceled
nl: Verzoek is geannuleerd

en: Request not canceled
nl: Verzoek is niet geannuleerd

en: Resource lost
nl: Hulpbron verloren

en: Run COMMAND with an adjusted niceness, which affects process scheduling.
    With no COMMAND, print the current niceness.  Nicenesses range from
    %d (most favorable scheduling) to %d (least favorable).
    
      -n, --adjustment=N   add integer N to the niceness (default 10)
nl: Het gegeven COMMANDO uitvoeren met een aangepaste procesbeleefdheid;
    als geen COMMANDO gegeven is, dan de huidge procesbeleefdheid tonen.
    Beleefdheidswaarden lopen van %d (krijgt meeste tijd) tot %d (minste tijd).
    
      -n, --adjustment=GETAL  dit getal (standaard 10) optellen bij de beleefdheid

en: Run COMMAND with root directory set to NEWROOT.
nl: Het gegeven COMMANDO (plus ARGUMENTEN) uitvoeren met NIEUWEROOT als basismap.

en: Run COMMAND, ignoring hangup signals.
nl: Het gegeven COMMANDO uitvoeren, 'hangup'-signalen negerend.

en: Run COMMAND, with modified buffering operations for its standard streams.
nl: Voer COMMANDO uit met gewijzigde bufferingsoperaties voor zijn standaard streams.

en: Run a program in a different security context.
    With neither CONTEXT nor COMMAND, print the current security context.
    
      CONTEXT            Complete security context
      -c, --compute      compute process transition context before modifying
      -t, --type=TYPE    type (for same role as parent)
      -u, --user=USER    user identity
      -r, --role=ROLE    role
      -l, --range=RANGE  levelrange
nl: Het gegeven COMMANDO in een andere beveiligingscontext uitvoeren.
    Zonder CONTEXT of COMMANDO, de huidige beveiligingscontext tonen.
    CONTEXT is een volledige SELinux-beveiligingscontext.
    
      -c, --compute         procesovergangscontext berekenen voor het wijzigen
      -l, --range=BEREIK    te gebruiken niveaubereik
      -r, --role=ROL        te gebruiken rol
      -t, --type=TYPE       te gebruiken type (voor dezelfde rol als de ouder)
      -u, --user=GEBRUIKER  te gebruiken gebruikersidentiteit

en: Segmentation fault
nl: Segmentatiefout

en: Send signals to processes, or list signals.
nl: Signalen naar processen zenden, of signaalnamen opsommen.

en: Servname not supported for ai_socktype
nl: Servicenaam wordt niet ondersteund voor 'ai_socktype'

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
nl: Zet LC_ALL='C' om het probleem te omzeilen.

en: Set each NAME to VALUE in the environment and run COMMAND.
    
      -i, --ignore-environment  start with an empty environment
      -0, --null           end each output line with 0 byte rather than newline
      -u, --unset=NAME     remove variable from the environment
nl: De gegeven WAARDE aan omgevingsvariabele NAAM toekennen en COMMANDO uitvoeren.
    
      -i, --ignore-environment   alle ongenoemde omgevingsvariabelen verwijderen
      -0, --null           beëindig elke regel met een 0-byte, niet met nieuweregel
      -u, --unset=NAAM     de genoemde variabele uit de omgeving verwijderen

en: Show information about the file system on which each FILE resides,
    or all file systems by default.
nl: Gebruikte en beschikbare ruimte tonen van alle aangekoppelde bestandssystemen,
    of van de bestandssystemen waarop de gegeven BESTANDen zich bevinden.

en: Shrink or extend the size of each FILE to the specified size
    
    A FILE argument that does not exist is created.
    
    If a FILE is larger than the specified size, the extra data is lost.
    If a FILE is shorter, it is extended and the extended part (hole)
    reads as zero bytes.
nl: Vergroot of verklein elk BESTAND tot de gespecificeerde grootte
    
    Een BESTAND argument dat niet bestaat wordt aangemaakt.
    
    Als een BESTAND groter is dan de gespecificeerde grootte, dan gaan de extra gegevens verloren.
    Als een BESTAND kleiner is, dan wordt het uitgebreid en het uitgebreide deel (gat)
    leest als nul-bytes.

en: Special files require major and minor device numbers.
nl: Speciale bestanden vereisen hoofd- en subapparaatnummers.

en: Stack fault
nl: Fout in de stack

en: Start COMMAND, and kill it if still running after NUMBER seconds.
    SUFFIX may be `s' for seconds (the default), `m' for minutes,
    `h' for hours or `d' for days.
nl: Start COMMANDO en breek het af als het na NUMMER seconden nog draait.
    ACHTV mag `s' voor seconden zijn (de standaard), `m' voor minuten,
    `h' voor uren of `d' voor dagen.

en: Stopped
nl: Gestopt

en: Stopped (signal)
nl: Gestopt (signaal)

en: Stopped (tty input)
nl: Gestopt (tty-invoer)

en: Stopped (tty output)
nl: Gestopt (tty-uitvoer)

en: Success
nl: Gelukt

en: Summarize disk usage of each FILE, recursively for directories.
nl: Het schijfgebruik samenvatten van elk gegeven BESTAND, recursief voor mappen.

en: System error
nl: Systeemfout

en: TIME
nl: TIJD

en: Temporary failure in name resolution
nl: Tijdelijk probleem in naamsherleiding

en: Terminated
nl: Beëindigd

en: The following optional flags may follow `%':
    
      -  (hyphen) do not pad the field
      _  (underscore) pad with spaces
      0  (zero) pad with zeros
      ^  use upper case if possible
      #  use opposite case if possible
nl: De volgende opmaakcodes mogen direct na elke '%' ingevoegd worden:
    
      -  (koppelteken) geen voorloop gebruiken
      _  (liggend streepje) voorloopspaties gebruiken
      0  (nul) voorloopnullen gebruiken (standaard)
      ^  hoofdletters gebruiken, indien mogelijk
      #  hoofd- in kleine letters wijzigen en omgekeerd, indien mogelijk

en: The following options modify how a hierarchy is traversed when the -R
    option is also specified.  If more than one is specified, only the final
    one takes effect.
    
      -H                     if a command line argument is a symbolic link
                             to a directory, traverse it
      -L                     traverse every symbolic link to a directory
                             encountered
      -P                     do not traverse any symbolic links (default)
nl: De volgende opties veranderen de wijze van doorlopen van de mappenhiërarchie
    als optie '-R' gegeven is.  Bij meerdere van deze opties, geldt de laatste.
    
      -H      als een argument op de opdrachtregel een symbolische koppeling
              naar een map is, dan deze map doorlopen
      -L      elke symbolische koppeling naar een map volgen
      -P      symbolische koppelingen niet volgen (standaard)

en: The strings compared were %s and %s.
nl: De te vergelijken tekenreeksen waren %s en %s.

en: Torbjorn Granlund
nl: Torbjörn Granlund

en: Trace/breakpoint trap
nl: Traceer-/breekpunt-trap

en: Trailing backslash
nl: Backslash aan het eind

en: Translate, squeeze, and/or delete characters from standard input,
    writing to standard output.
    
      -c, -C, --complement    use the complement of SET1
      -d, --delete            delete characters in SET1, do not translate
      -s, --squeeze-repeats   replace each input sequence of a repeated character
                                that is listed in SET1 with a single occurrence
                                of that character
      -t, --truncate-set1     first truncate SET1 to length of SET2
nl: Tekens van standaardinvoer vertalen, samendrukken en/of verwijderen, en naar
    standaarduitvoer sturen.
    
      -c, -C, --complement    het complement van SET1 gebruiken 
      -d, --delete            tekens in SET1 verwijderen, niet vertalen
      -s, --squeeze-repeats   herhalingen van een teken uit SET1 vervangen door
                                slechts één zo'n teken
      -t, --truncate-set1     SET1 eerst afkappen tot de lengte van SET2

en: Try `%s --help' for more information.
nl: Typ '%s --help' voor meer informatie.

en: Try `%s ./%s' to remove the file %s.
nl: Typ '%s ./%s' om het bestand %s te verwijderen.

en: Two strings must be given when both deleting and squeezing repeats.
nl: Er moeten twee tekenreeken gegeven worden wanneer beiden, verwijderen en samendrukken, zich herhaalt.

en: Two strings must be given when translating.
nl: Bij omzetting zijn twee tekenreeksen nodig.

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: Unknown signal %d
nl: Onbekend signaal %d

en: Unknown system error
nl: Onbekende systeemfout

en: Unmatched ( or \(
nl: Ongepaarde ( of \(

en: Unmatched ) or \)
nl: Ongepaarde ) of \)

en: Unmatched [ or [^
nl: Ongepaarde [ of [^

en: Unmatched \{
nl: Ongepaarde \{

en: Update the access and modification times of each FILE to the current time.
    
    A FILE argument that does not exist is created empty, unless -c or -h
    is supplied.
    
    A FILE argument string of - is handled specially and causes touch to
    change the times of the file associated with standard output.
nl: De toegangs- en wijzigingstijden van elk BESTAND op de huidige tijd instellen.
    
    Elk BESTANDsargument dat niet bestaat wordt als een leeg bestand aangemaakt,
    tenzij -c of -h wordt meegegeven.
    
    Het BESTANDsargument '-' wordt speciaal behandeld: het zorgt ervoor dat 'touch'
    de tijdsstempels van het bestand verbonden met standaarduitvoer wijzigt.

en: Urgent I/O condition
nl: Urgente I/O-conditie

en: Usage: %s
nl: Gebruik: %s

en: Usage: %s COMMAND [ARG]...
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik:  %s COMMANDO [ARGUMENT]...
         of:  %s OPTIE

en: Usage: %s CONTEXT COMMAND [args]
      or:  %s [ -c ] [-u USER] [-r ROLE] [-t TYPE] [-l RANGE] COMMAND [args]
nl: Gebruik:  %s CONTEXT COMMANDO [ARGUMENTEN]
         of:  %s [OPTIE]... COMMANDO [ARGUMENTEN]

en: Usage: %s EXPRESSION
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik:  %s EXPRESSIE
         of:  %s OPTIE

en: Usage: %s FILE
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik:  %s BESTAND
         of:  %s OPTIE

en: Usage: %s FILE1 FILE2
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik:  %s BESTAND1 BESTAND2
         of:  %s OPTIE

en: Usage: %s FORMAT [ARGUMENT]...
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik:  %s OPMAAK [ARGUMENT]...
         of:  %s OPTIE

en: Usage: %s NAME
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik:  %s NAAM
         of:  %s OPTIE

en: Usage: %s NAME [SUFFIX]
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik:  %s NAAM [ACHTERVOEGSEL]
         of:  %s OPTIE

en: Usage: %s NUMBER[SUFFIX]...
      or:  %s OPTION
    Pause for NUMBER seconds.  SUFFIX may be `s' for seconds (the default),
    `m' for minutes, `h' for hours or `d' for days.  Unlike most implementations
    that require NUMBER be an integer, here NUMBER may be an arbitrary floating
    point number.  Given two or more arguments, pause for the amount of time
    specified by the sum of their values.
nl: Gebruik:  %s AANTAL[ACHTERVOEGSEL]...
         of:  %s OPTIE
    
    Gedurende het gegeven AANTAL seconden pauzeren.
    
    Het ACHTERVOEGSEL mag respectievelijk 's' zijn voor seconden (standaard),
    'm' voor minuten, 'h' voor uren, of 'd' voor dagen.  Het AANTAL mag een
    willekeurig drijvendepuntgetal zijn.  Bij twee of meer AANTALlen wordt
    er gepauzeerd gedurende een tijd die de som is van de waarden.

en: Usage: %s OPTION... COMMAND
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... COMMANDO

en: Usage: %s OPTION... FILE...
nl: Gebruik: %s OPTIE... BESTAND...

en: Usage: %s OPTION... [FILE]...
nl: Gebruik:  %s OPTIE... [BESTAND]...

en: Usage: %s [-F DEVICE | --file=DEVICE] [SETTING]...
      or:  %s [-F DEVICE | --file=DEVICE] [-a|--all]
      or:  %s [-F DEVICE | --file=DEVICE] [-g|--save]
nl: Gebruik: %s [-F APPARAAT | --file=APPARAAT] [INSTELLING]...
        of:  %s [-F APPARAAT | --file=APPARAAT] [-a|--all]
        of:  %s [-F APPARAAT | --file=APPARAAT] [-g|--save]

en: Usage: %s [-WIDTH] [OPTION]... [FILE]...
nl: Gebruik:  %s [-BREEDTE] [OPTIE]... [BESTAND]...

en: Usage: %s [-s SIGNAL | -SIGNAL] PID...
      or:  %s -l [SIGNAL]...
      or:  %s -t [SIGNAL]...
nl: Gebruik:  %s [-s SIGNAAL | -SIGNAAL] PID...
         of:  %s -l [SIGNAAL]...
         of:  %s -t [SIGNAAL]...

en: Usage: %s [FILE]...
      or:  %s [OPTION]
nl: Gebruik:  %s [BESTAND]...
         of:  %s [OPTIE]

en: Usage: %s [NAME]
      or:  %s OPTION
    Print or set the hostname of the current system.
nl: Gebruik:  %s [NAAM]
         of:  %s OPTIE
    
    De hostnaam van het huidige systeem tonen of instellen.

en: Usage: %s [NUMBER]...
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik:  %s [GETAL]...
         of:  %s OPTIE

en: Usage: %s [OPERAND]...
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik:  %s [ARGUMENT]...
         of:  %s OPTIE

en: Usage: %s [OPTION]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]

en: Usage: %s [OPTION]
    Print the numeric identifier (in hexadecimal) for the current host.
nl: Gebruik: %s [OPTIE]
    De numerieke aanduiding (in hexadecimaal) van de huidige host tonen.

en: Usage: %s [OPTION] NEWROOT [COMMAND [ARG]...]
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik:  %s [OPTIE] NIEUWEROOT [COMMANDO [ARGUMENT]...]
         of:  %s OPTIE

en: Usage: %s [OPTION] NUMBER[SUFFIX] COMMAND [ARG]...
      or:  %s [OPTION]
nl: Gebruik: %s [OPTIE] GETAL[ACHTV] COMMANDO [ARGUMENT]...
        of:  %s [OPTIE]

en: Usage: %s [OPTION] [COMMAND [ARG]...]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE] [COMMANDO [ARGUMENT]...]

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]
    Write totally ordered list consistent with the partial ordering in FILE.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Gebruik:  %s [OPTIE] [BESTAND]
    
    Een volledig, topologisch gesorteerde lijst produceren,
    overeenkomend met de gegeven bestaande volgorde.
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND - is, wordt standaardinvoer gelezen.

en: Usage: %s [OPTION]...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]...

en: Usage: %s [OPTION]... CONTEXT FILE...
      or:  %s [OPTION]... [-u USER] [-r ROLE] [-l RANGE] [-t TYPE] FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... CONTEXT BESTAND...
         of:  %s [OPTIE]... [-u GBRKR] [-r ROL] [-l BEREIK] [-t TYPE] BESTAND...
         of:  %s [OPTIE]... --reference=REFERENTIEBESTAND BESTAND...

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... MAP...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... KOPPELINGSNAAM

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... BESTAND PATROON...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... BESTAND...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... BESTAND1 BESTAND2

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... GROEP BESTAND...
         of:  %s [OPTIE]... --reference=REFERENTIEBESTAND BESTAND...

en: Usage: %s [OPTION]... LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST INCREMENT LAST
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... LAATSTE
         of:  %s [OPTIE]... EERSTE LAATSTE
         of:  %s [OPTIE]... EERSTE STAP LAATSTE

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL-MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... MODUS[,MODUS]... BESTAND
         of:  %s [OPTIE]... OCTALE_MODUS BESTAND...
         of:  %s [OPTIE]... --reference=REFERENTIEBESTAND BESTAND...

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... NAAM TYPE [HOOFDNUMMER SUBNUMMER]

en: Usage: %s [OPTION]... NAME...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... NAAM...

en: Usage: %s [OPTION]... SET1 [SET2]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... SET1 [SET2]

en: Usage: %s [OPTION]... [ FILE | ARG1 ARG2 ]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... [ BESTAND | ARG1 ARG2 ]

en: Usage: %s [OPTION]... [+FORMAT]
      or:  %s [-u|--utc|--universal] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... [+OPMAAK]
         of:  %s [-u|--utc|--universal] MMDDuumm[[EE]JJ][.ss]

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY SOURCE...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... [-T] BRON BESTEMMING
         of:  %s [OPTIE]... BRON... MAP
         of:  %s [OPTIE]... -t MAP BRON...

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY SOURCE...
      or:  %s [OPTION]... -d DIRECTORY...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... [-T] BRON DOEL
         of:  %s [OPTIE]... BRON... MAP
         of:  %s [OPTIE]... -t MAP BRON...
         of:  %s [OPTIE]... -d MAP...

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] TARGET LINK_NAME   (1st form)
      or:  %s [OPTION]... TARGET                  (2nd form)
      or:  %s [OPTION]... TARGET... DIRECTORY     (3rd form)
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY TARGET...  (4th form)
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... [-T] DOEL KOPPELINGSNAAM   (1ste vorm)
         of:  %s [OPTIE]... DOEL                       (2de vorm)
         of:  %s [OPTIE]... DOEL... MAP                (3de vorm)
         of:  %s [OPTIE]... -t MAP DOEL...             (4de vorm)

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [NAME=VALUE]... [COMMAND [ARG]...]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... [-] [NAAM=WAARDE]... [COMMANDO [ARGUMENT]...]

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [USER [ARG]...]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... [-] [GEBRUIKER [ARGUMENT]...]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... [BESTAND]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
      or:  %s -e [OPTION]... [ARG]...
      or:  %s -i LO-HI [OPTION]...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... BESTAND
         of:  %s -e [OPTIE]... [ARGUMENT]...
         of:  %s -i LAAG-HOOG [OPTIE]...

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
    Base64 encode or decode FILE, or standard input, to standard output.
nl: Gebruik:  %s [OPTIE] [BESTAND]
    
    Het gegeven BESTAND (of standaardinvoer) volgens de base64-methode
    coderen of decoderen naar standaarduitvoer.

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... [BESTAND]...

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s [-abcdfilosx]... [FILE] [[+]OFFSET[.][b]]
      or:  %s --traditional [OPTION]... [FILE] [[+]OFFSET[.][b] [+][LABEL][.][b]]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... [BESTAND]...
         of:  %s [-abcdfilosx] [BESTAND] [[+]POSITIE[.][b]]
         of:  %s --traditional [OPTIES] [BSTND] [[+]POSITIE[.][b] [+][LABEL][.][b]]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s [OPTION]... --files0-from=F
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... [BESTAND]...
         of:  %s [OPTIE]... --files0-from=LIJSTBESTAND

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
    Print or check %s (%d-bit) checksums.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Gebruik:  %s [OPTIE] [BESTAND]...
    Toon of controleer %s (%d bits) controlesommem.
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND - is, wordt van standaardinvoer gelezen.

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... [INVOER [UITVOER]]

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [PREFIX]]
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [INVOER [VOORVOEGSEL]]

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT]...   (without -G)
      or:  %s -G [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... [INVOER]...   (zonder -G)
         of:  %s -G [OPTIE]... [INVOER [UITVOER]]

en: Usage: %s [OPTION]... [OWNER][:[GROUP]] FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... [EIGENAAR][:[GROEP]] BESTAND...
         of:  %s [OPTIE]... --reference=REFERENTIEBESTAND BESTAND...

en: Usage: %s [OPTION]... [TEMPLATE]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... [SJABLOON]

en: Usage: %s [OPTION]... [USERNAME]
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... [GEBRUIKERSNAAM]

en: Usage: %s [OPTION]... [USERNAME]...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... [GEBRUIKERSNAAM]

en: Usage: %s [OPTION]... [USER]...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE]... [GEBRUIKER]...

en: Usage: %s [OPTION]... [VARIABLE]...
    Print the values of the specified environment VARIABLE(s).
    If no VARIABLE is specified, print name and value pairs for them all.
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [VARIABELE]...
    De waarde van de gegeven omgevingsVARIABELE(n) weergeven.
    Wanneer geen VARIABELE is gegeven de waarden van alle omgevingsvariabelen.

en: Usage: %s [SHORT-OPTION]... USER COMMAND [ARGUMENT]...
      or:  %s LONG-OPTION
nl: Gebruik:  %s [KORTE-OPTIE]... GEBRUIKERSNAAM COMMANDO [ARGUMENT]...
      of:  %s LANGE-OPTIE

en: Usage: %s [SHORT-OPTION]... [STRING]...
      or:  %s LONG-OPTION
nl: Gebruik: %s [KORTE-OPTIE] ... [TEKST]...
        of:  %s LANGE-OPTIE

en: Usage: %s [STRING]...
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik:  %s [TEKST]
         of:  %s OPTIE

en: Usage: %s [ignored command line arguments]
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik:  %s [argumenten worden genegeerd]
         of:  %s OPTIE

en: Usage: test EXPRESSION
      or:  test
      or:  [ EXPRESSION ]
      or:  [ ]
      or:  [ OPTION
nl: Gebruik:  test EXPRESSIE
         of:  test
         of:  [ EXPRESSIE ]
         of:  [ ]
         of:  [ OPTIE

en: User defined signal 1
nl: Gebruikergedefinieerd signaal 1

en: User defined signal 2
nl: Gebruikergedefinieerd signaal 2

en: Using -s ignores -L and -P.  Otherwise, the last option specified controls
    behavior when the source is a symbolic link, defaulting to %s.
nl: Gebruik van -s negeert -L en -P.  Anders controleert de laatst gespecificeerde optie
    het gedrag wanneer de bron een symbolische koppeling is, standaard wordt dit %s.

en: Valid arguments are:
nl: Geldige argumenten zijn:

en: Valid format sequences for file systems:
    
      %a   Free blocks available to non-superuser
      %b   Total data blocks in file system
      %c   Total file nodes in file system
      %d   Free file nodes in file system
      %f   Free blocks in file system
      %C   SELinux security context string
nl: Geldige opmaakspecificaties voor bestandssystemen zijn:
    
      %a   beschikbare vrije blokken voor niet-systeembeheerders
      %b   totaal aantal blokken met gegevens in bestandssysteem
      %c   totaal aantal inodes in bestandssysteem
      %d   aantal vrije inodes in bestandssysteem
      %f   aantal vrije blokken in bestandssysteem
      %C   SELinux-beveiligingscontext-tekenreeks

en: Virtual timer expired
nl: Virtuele timer afgelopen

en: WARNING: --page-increment is deprecated; use --line-increment instead
nl: WAARSCHUWING:chuwiageiiner-menreserve-context' is verouderd; gebruik in plaline-incrementeserve-context

en: WARNING: --preserve_context is deprecated; use --preserve-context instead
nl: Waarschuwing: optie '--preserve-context' is verouderd; gebruik in plaats daarvan --preserve-context

en: WARNING: Circular directory structure.
    This almost certainly means that you have a corrupted file system.
    NOTIFY YOUR SYSTEM MANAGER.
    The following directory is part of the cycle:
      %s
nl: WAARSCHUWING: Oneindige lus gevonden in de mappenstructuur.
    Dit betekent vrijwel zeker dat het bestandssysteem beschadigd is.
    ** MELD DIT AAN UW SYSTEEMBEHEERDER. **
    De volgende map is onderdeel van de lus:
      %s

en: WARNING: ignoring --context (-Z); this kernel is not SELinux-enabled
nl: Waarschuwing: optie '--context' (-Z) wordt genegeerd; deze kernel heeft geen SELinux ingesteld

en: WARNING: ignoring --preserve-context; this kernel is not SELinux-enabled
nl: Waarschuwing: optie '--preserve-context' wordt genegeerd; deze kernel heeft geen SELinux ingesteld

en: WARNING: ignoring --strip-program option as -s option was not specified
nl: Waarschuwing: optie --strip-program wordt genegeerd omdat optie -s niet is gespecificeerd

en: Warning:
nl: Waarschuwing:

en: When
nl: Ingelogd

en: Where
nl: Waar

en: Window changed
nl: Venster gewijzigd

en: With --follow (-f), tail defaults to following the file descriptor, which
    means that even if a tail'ed file is renamed, tail will continue to track
    its end.  This default behavior is not desirable when you really want to
    track the actual name of the file, not the file descriptor (e.g., log
    rotation).  Use --follow=name in that case.  That causes tail to track the
    named file in a way that accommodates renaming, removal and creation.
nl: Met --follow (-f) volgt 'tail' de bestandsdescriptor, wat betekent dat het bestand
    nog steeds gevolgd wordt als de bestandsnaam is gewijzigd. Dit standaard gedrag
    is niet gewenst als u echt de naam wilt volgen en niet de bestandsdescriptor,
    bijvoorbeeld bij logrotatie.  Gebruik in dat geval '--follow=name'.  Dat maakt
    dat 'tail' het genoemde bestand volgt op een manier die is aangepast aan wanneer
    het wordt hernoemd, verwijderd en opnieuw aangemaakt.

en: Wrap input lines in each FILE (standard input by default), writing to
    standard output.
nl: Elk BESTAND naar standaarduitvoer sturen met de regels op een bepaalde lengte
    afgebroken.  Zonder argumenten wordt standaardinvoer gelezen.

en: Write a random permutation of the input lines to standard output.
nl: Een willekeurige verwisseling van de invoerregels naar standaarduitvoer sturen.

en: Write each FILE to standard output, last line first.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Elk gegeven BESTAND naar standaarduitvoer schrijven, laatste regel eerst.
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND - is, wordt standaardinvoer gelezen.

en: Write each FILE to standard output, with line numbers added.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Elk gegeven BESTAND naar standaarduitvoer sturen, met regelnummers toegevoegd.
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND - is, wordt standaardinvoer gelezen.

en: Write lines consisting of the sequentially corresponding lines from
    each FILE, separated by TABs, to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: De overeenkomstige regels uit de gegeven BESTANDen scheiden met tabs en naar
    naar standaarduitvoer sturen.  Oftewel: de bestanden als kolommen samenvoegen.
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND - is, wordt standaardinvoer gelezen.

en: Write sorted concatenation of all FILE(s) to standard output.
nl: Gegeven BESTAND(en) samenvoegen en gesorteerd naar standaarduitvoer sturen.

en: Written by %s and %s.
nl: Geschreven door %s en %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s en anderen.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s en %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    en %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s, %s, %s en %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s, %s en %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s en %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s
    en %s.

en: Written by %s, %s, and %s.
nl: Geschreven door %s, %s en %s.

en: Written by %s.
nl: Geschreven door %s.

en: [=c=] expressions may not appear in string2 when translating
nl: bij omzetting mogen '[=t=]'-expressies niet voorkomen in SET2

en: ^[yY]
nl: ^[jJyY]

en: `
nl: ‘

en: `-%c' extra characters or invalid number in the argument: %s
nl: '-%c', overtollige tekens of ongeldig getal in het argument: %s

en: `--pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]' missing argument
nl: '--pages=EERSTE[:LAATSTE]', ontbrekend argument

en: `-N NUMBER' invalid starting line number: %s
nl: '-N AANTAL', ongeldig beginregelnummer: %s

en: `-W PAGE_WIDTH' invalid number of characters: %s
nl: '-W PAGINABREEDTE', ongeldig aantal tekens: %s

en: `-l PAGE_LENGTH' invalid number of lines: %s
nl: '-l PAGINALENGTE', ongeldig aantal regels: %s

en: `-o MARGIN' invalid line offset: %s
nl: '-o MARGE', ongeldige regelpositie: %s

en: `-w PAGE_WIDTH' invalid number of characters: %s
nl: '-w PAGINABREEDTE', ongeldig aantal tekens: %s

en: a command must be given with an adjustment
nl: bij een aanpassing moet er een commando gegeven worden

en: accessing %s
nl: toegangzoeken tot %s

en: ai_family not supported
nl: 'ai_family' wordt niet ondersteund

en: ai_socktype not supported
nl: 'ai_socktype' wordt niet ondersteund

en: ambiguous argument %s for %s
nl: argument %s van %s is niet eenduidig

en: an input delimiter may be specified only when operating on fields
nl: een scheidingsteken mag alleen gegeven worden als met velden gewerkt wordt

en: appending output to %s
nl: uitvoer wordt aan %s toegevoegd

en: backing up %s would destroy source;  %s not copied
nl: een reservekopie van %s zou de bron vernietigen;  %s is niet gekopieerd

en: backing up %s would destroy source;  %s not moved
nl: een reservekopie van %s zou de bron vernietigen;  %s is niet verplaatst

en: backup type
nl: reservekopiemethode

en: block special file
nl: blok-apparaat

en: block special files not supported
nl: blok-apparaatbestanden worden niet ondersteund

en: both SI and IEC prefixes present on units
nl: beide SI en IEC voorvoegsels aanwezig als eenheden

en: both files cannot be standard input
nl: niet beide bestanden mogen de standaardinvoer zijn

en: byte offset %s is too large
nl: byte-positie %s is te groot

en: can't apply partial context to unlabeled file %s
nl: kan gedeeltelijke context niet toepassen op ongelabeld bestand %s

en: can't get process context
nl: kan de context van het proces niet verkrijgen

en: cannot access %s
nl: kan geen toegang krijgen tot %s

en: cannot backup %s
nl: kan geen reservekopie maken van %s

en: cannot both summarize and show all entries
nl: kan niet zowel alleen totalen tonen als alle items tonen

en: cannot change ownership of %s
nl: kan de eigenaar van %s niet veranderen

en: cannot change permissions of %s
nl: kan de toegangsrechten van %s niet veranderen

en: cannot change root directory to %s
nl: kan '%s' niet als basismap instellen

en: cannot change to directory %s
nl: kan niet naar map %s gaan

en: cannot chdir to root directory
nl: kan hoofdmap niet als huidige map instellen

en: cannot combine --target-directory (-t) and --no-target-directory (-T)
nl: opties '--target-directory' (-t) en '--no-target-directory' (-T) gaan niet samen

en: cannot combine --target-directory and --no-target-directory
nl: opties '--target-directory' en '--no-target-directory' gaan niet samen

en: cannot combine -e and -i options
nl: opties '-e' en '-i' gaan niet samen

en: cannot combine any two of {ascii,ebcdic,ibm}
nl: slechts één van {ascii,ebcdic,ibm} is mogelijk

en: cannot combine block and unblock
nl: 'block' en 'unblock' gaan niet samen

en: cannot combine excl and nocreat
nl: 'excl' en 'nocreat' gaan niet samen

en: cannot combine lcase and ucase
nl: 'lcase' en 'ucase' gaan niet samen

en: cannot combine mode and --reference options
nl: een expliciete modus gaat niet samen met optie '--reference'

en: cannot combine signal with -l or -t
nl: een signaal gaat niet samen met optie '-l' of '-t'

en: cannot compare file names %s and %s
nl: kan de bestandsnamen %s en %s niet vergelijken

en: cannot convert U+%04X to local character set
nl: kan U+%04X niet converteren naar de lokale tekenset

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
nl: kan U+%04X niet converteren naar de lokale tekenset: %s

en: cannot copy a directory, %s, into itself, %s
nl: kan map %s niet kopiëren naar in zichzelf (%s)

en: cannot copy cyclic symbolic link %s
nl: kan cyclische symbolische koppeling %s niet kopiëren

en: cannot create directory %s
nl: kan map %s niet aanmaken

en: cannot create fifo %s
nl: kan fifo %s niet aanmaken

en: cannot create hard link %s to %s
nl: kan geen harde koppeling %s maken naar %s

en: cannot create link %s
nl: kan koppeling %s niet aanmaken

en: cannot create link %s to %s
nl: kan de koppeling %s naar %s niet aanmaken

en: cannot create regular file %s
nl: kan het normale bestand %s niet aanmaken

en: cannot create special file %s
nl: kan speciaal bestand %s niet aanmaken

en: cannot create symbolic link %s
nl: kan symbolische koppeling %s niet aanmaken

en: cannot create symbolic link %s to %s
nl: kan symbolische koppeling %s naar %s niet aanmaken

en: cannot create temporary file in %s
nl: kan tijdelijk bestand %s niet aanmaken

en: cannot dereference %s
nl: kan koppeling(en) %s niet volgen

en: cannot determine device and inode of %s
nl: kan het apparaat en de inode van %s niet bepalen

en: cannot determine hostname
nl: kan hostnaam niet achterhalen

en: cannot determine location of %s. reverting to polling
nl: kan de locatie van '%s' niet bepalen, terugleren naar pollen

en: cannot do ioctl on %s
nl: kan geen ioctl() doen op '%s'

en: cannot find name for group ID %lu
nl: kan geen naam vinden bij groeps-ID %lu

en: cannot find name for user ID %lu
nl: kan geen naam vinden bij gebruiker-ID %lu

en: cannot follow %s by name
nl: kan %s niet op naam volgen

en: cannot force target context to %s and preserve it
nl: kan doelcontext niet zowel behouden als op %s instellen

en: cannot fstat %s
nl: kan status van %s niet opvragen

en: cannot get current directory
nl: kan huidige map niet opvragen

en: cannot get niceness
nl: kan de huidige beleefdheidswaarde niet verkrijgen

en: cannot get system name
nl: kan de naam van het systeem niet verkrijgen

en: cannot lseek %s
nl: kan geen 'lseek' doen op %s

en: cannot make both hard and symbolic links
nl: kan niet zowel harde als symbolische koppelingen maken

en: cannot make directory %s
nl: kan map %s niet aanmaken

en: cannot move %s to %s
nl: kan %s niet verplaatsten naar %s

en: cannot move %s to a subdirectory of itself, %s
nl: kan %s niet verplaatsten naar een submap van zichzelf, %s

en: cannot move directory onto non-directory: %s -> %s
nl: kan een map niet verplaatsten naar een niet-map: %s -> %s

en: cannot open %s for reading
nl: kan %s niet openen om te lezen

en: cannot open %s for writing
nl: kan %s niet openen om te schrijven

en: cannot open directory %s
nl: kan map %s niet openen

en: cannot operate on dangling symlink %s
nl: kan niet werken op loze symbolische koppeling %s

en: cannot overwrite directory %s with non-directory
nl: kan map %s niet overschrijven met een niet-map

en: cannot overwrite non-directory %s with directory %s
nl: kan niet-map %s niet overschrijven met map %s

en: cannot perform formatted output
nl: kan geformatteerde uitvoer niet uitvoeren

en: cannot preserve extended attributes, cp is built without xattr support
nl: kan de uitgebreide attributen niet bewaren, cp is gebouwd zonder xattr-ondersteuning

en: cannot preserve security context without an SELinux-enabled kernel
nl: kan beveiligingscontext niet behouden zonder een kernel met SELinux

en: cannot print "only" of more than one choice
nl: kan niet meer dan één ding "alleen" tonen

en: cannot print only names or real IDs in default format
nl: kan in standaardinformatie niet alleen namen of alleen echte ID's tonen

en: cannot print security context when user specified
nl: kan beveiligingscontext niet tonen als een gebruikersnaam gegeven is

en: cannot read directory %s
nl: kan map %s niet lezen

en: cannot read file names from %s
nl: kan geen bestandsnamen uit %s lezen

en: cannot read file system information for %s
nl: kan informatie in bestandssysteem niet lezen voor %s

en: cannot read realtime clock
nl: kan de realtime-klok niet lezen

en: cannot read symbolic link %s
nl: kan symbolische koppeling %s niet lezen

en: cannot read table of mounted file systems
nl: kan tabel van aangekoppelde bestandssystemen niet lezen

en: cannot remove %s
nl: kan %s niet verwijderen

en: cannot remove directory: %s
nl: kan map '%s' niet verwijderen

en: cannot reposition file pointer for %s
nl: kan de bestandspositieaanduider van %s niet verplaatsen

en: cannot run %s
nl: kan %s niet uitvoeren

en: cannot set %s
nl: kan %s geen waarde geven

en: cannot set date
nl: kan datum niet instellen

en: cannot set group id
nl: kan groeps-ID niet instellen

en: cannot set group-ID to %lu
nl: kan groeps-ID niet op %lu instellen

en: cannot set groups
nl: kan de groepen niet instellen

en: cannot set hostname; this system lacks the functionality
nl: kan hostnaam niet instellen; dit systeem biedt deze functionaliteit niet

en: cannot set name to %s
nl: kan de naam niet wijzigen naar %s

en: cannot set niceness
nl: kan beleefdheidswaarde niet instellen

en: cannot set time stamps for %s
nl: kan de tijdsstempels van %s niet instellen

en: cannot set user id
nl: kan gebruiker-ID niet instellen

en: cannot set user-ID to %lu
nl: kan gebruiker-ID niet op %lu instellen

en: cannot skip past end of combined input
nl: kan niet voorbij het einde van de gecombineerde invoer springen

en: cannot specify --null (-0) with command
nl: kan --null (-0) niet met dit commando specificeren

en: cannot specify both printing across and printing in parallel
nl: kan niet zowel verticaal als horizontaal afdrukken

en: cannot specify number of columns when printing in parallel
nl: bij horizontaal afdrukken kan het aantal kolommen niet worden opgegeven

en: cannot specify times from more than one source
nl: optie '-t' gaat niet samen met '-d' of '-r'

en: cannot split in more than one way
nl: kan niet op meerdere manieren splitsen

en: cannot stat %s
nl: kan status van %s niet opvragen

en: cannot stat current directory (now %s)
nl: kan status van huidige map %s niet opvragen

en: cannot stat standard input
nl: kan stat niet toepassen op standaardinvoer

en: cannot touch %s
nl: kan tijdsstempels van %s niet wijzigen

en: cannot un-backup %s
nl: kan %s niet uit reservekopie herstellen

en: cannot unlink %s
nl: kan %s niet verwijderen

en: cannot unset %s
nl: kan %s niet verwijderen

en: cannot watch %s
nl: kan %s niet bewaken

en: cannot watch parent directory of %s
nl: kan de hogere map van %s niet bewaken

en: cannot work around kernel bug after all
nl: kan toch niet om de 'kernel bug' heen werken

en: changed group of %s to %s
nl: de groep van %s is veranderd naar %s

en: changed ownership of %s to %s
nl: de eigenaar van %s is veranderd naar %s

en: changing group of %s
nl: veranderen van de groep van %s

en: changing ownership of %s
nl: veranderen van de eigenaar van %s

en: changing permissions of %s
nl: veranderen van toegangsrechten van %s

en: changing security context of %s
nl: veranderen van beveiligingscontext van %s

en: character offset is zero
nl: tekenpositie is nul

en: character out of range
nl: teken ligt buiten het toegestane bereik

en: character special file
nl: byte-apparaat

en: character special files not supported
nl: byte-apparaatbestanden worden niet ondersteund

en: clearing permissions for %s
nl: wissen van toegangsrechten van %s

en: clock change
nl: klok is verzet

en: close failed
nl: sluiten is mislukt

en: closing %s
nl: %s wordt gesloten

en: closing %s (fd=%d)
nl: sluiten van %s (bestandsdescriptor=%d)

en: closing directory %s
nl: sluiten van map %s

en: closing input file %s
nl: sluiten van invoerbestand %s

en: closing output file %s
nl: sluiten van uitvoerbestand %s

en: closing standard input
nl: standaardinvoer wordt gesloten

en: compatibility mode supports at most one file
nl: compatibiliteitsmodus mag hooguit met één bestand

en: conflicting empty-field replacement strings
nl: conflicterende vervangingstekenreeksen voor lege velden

en: conflicting security context specifiers given
nl: conflicterende specificaties voor beveiligingscontext gegeven

en: could not set buffering of %s to mode %s
nl: instellen van buffering van %s in modus %s kan niet

en: couldn't create process for %s -d
nl: kan geen proces voor '%s -d' aanmaken

en: couldn't create temporary file
nl: kan geen tijdelijk bestand aanmaken

en: couldn't execute %s
nl: kan %s niet uitvoeren

en: couldn't execute %s -d
nl: kan '%s -d' niet uitvoeren

en: couldn't find directory entry in %s with matching i-node
nl: kan geen mapitem vinden in %s met een overeenkomende inode

en: couldn't get boot time
nl: kan de opstarttijd niet vinden

en: created directory %s
nl: map %s is aangemaakt

en: creating directory %s
nl: aanmaken van map %s

en: creating file %s
nl: aanmaken van bestand %s

en: creating hard link %s
nl: aanmaken van harde koppeling %s

en: creating hard link %s => %s
nl: aanmaken van harde koppeling %s => %s

en: creating hard link to %.0s%s
nl: aanmaken van harde koppeling naar %.0s%s

en: creating symbolic link %s
nl: aanmaken van symbolische koppeling %s

en: creating symbolic link %s -> %s
nl: aanmaken van symbolische koppeling %s -> %s

en: delimiter list ends with an unescaped backslash: %s
nl: lijst met scheidingstekens eindigt met onaangehaalde backslash: %s

en: directory
nl: map

en: division by zero
nl: deling door nul

en: dup2 failed
nl: dup2() is mislukt

en: empty %s not allowed
nl: een lege %s is niet toegestaan

en: empty file name
nl: lege bestandsnaam

en: empty tab
nl: lege tab

en: error closing file
nl: fout bij sluiten van bestand

en: error in regular expression matcher
nl: fout in zoeken met reguliere expressie

en: error in regular expression search
nl: fout in zoeken met reguliere expressie

en: error initializing month strings
nl: Fout bij het initialiseren van maand-tekenreeksen

en: error monitoring inotify event
nl: fout bij monitoren van inotify-gebeurtenis

en: error reading %s
nl: fout bij lezen van %s

en: error reading inotify event
nl: fout bij lezen van inotify-gebeurtenis

en: error waiting for command
nl: fout bij het wachten op een commando

en: error writing %s
nl: fout bij schrijven van %s

en: extra argument %s
nl: overtollig argument: %s

en: extra operand %s
nl: overtollig argument: %s

en: extra operand %s
nl: extra operand: %s

en: extra operand %s not allowed with -%c
nl: overtollig argument %s is niet toegestaan bij -%c

en: failed to change context of %s to %s
nl: kan de context van %s niet veranderen naar %s

en: failed to change group of %s to %s
nl: kan de groep van %s niet veranderen naar %s

en: failed to change mode of %s to %04lo (%s)
nl: kan modus van %s niet in %04lo (%s) veranderen

en: failed to change ownership of %s
nl: kan de eigenaar van %s niet veranderen

en: failed to change ownership of %s to %s
nl: kan de eigenaar van %s niet veranderen naar %s

en: failed to chdir to %s
nl: kan niet naar map %s gaan

en: failed to clone %s
nl: kan %s niet klonen

en: failed to compute a new context
nl: kan geen nieuwe context berekenen

en: failed to create directory via template %s
nl: kan geen map aanmaken via sjabloon %s

en: failed to create file via template %s
nl: kan geen bestand aanmaken via sjabloon %s

en: failed to create security context: %s
nl: kan beveiligingscontext niet aanmaken: %s

en: failed to get attributes of %s
nl: kan de attributen van %s niet verkrijgen

en: failed to get current context
nl: kan de huidige context niet verkrijgen

en: failed to get file system create context
nl: kan de aanmaakcontext van het bestandssysteem niet verkrijgen

en: failed to get groups for the current process
nl: kan de groepen van het huidige proces niet verkrijgen

en: failed to get groups for user %s
nl: kan de groepen van gebruiker %s niet verkrijgen

en: failed to get security context of %s
nl: kan de beveiligingscontext van %s niet verkrijgen

en: failed to lookup file %s
nl: kan bestand %s niet vinden

en: failed to open %s
nl: kan %s niet openen

en: failed to preserve authorship for %s
nl: behouden van het auteurschap van %s is mislukt

en: failed to preserve ownership for %s
nl: behouden van het eigenaarschap van %s is mislukt

en: failed to preserve permissions for %s
nl: behouden van de toegangsrechten van %s is mislukt

en: failed to preserve times for %s
nl: behouden van de tijdsstempels van %s is mislukt

en: failed to redirect standard error
nl: kan standaardfoutuitvoer niet omleiden

en: failed to redirect stderr to /dev/null
nl: kan standaardfoutuitvoer niet omleiden naar /dev/null

en: failed to remove %s
nl: kan %s niet verwijderen

en: failed to remove directory %s
nl: kan map %s niet verwijderen

en: failed to render standard input unusable
nl: kan standaardinvoer niet als niet bruikbaar interpreteren

en: failed to reopen %s with mode %s
nl: opnieuw openen van %s in modus %s is mislukt

en: failed to restore the default file creation context
nl: kan de standaard aanmaakcontext niet herstellen

en: failed to return to initial working directory
nl: kan niet terugkeren naar de initiële werkmap

en: failed to run command %s
nl: kan commando %s niet uitvoeren

en: failed to set %s security context component to %s
nl: kan component %s van beveiligingscontext niet instellen op %s

en: failed to set additional groups
nl: aanvullende groepen instellen is mislukt

en: failed to set default file creation context to %s
nl: kan de standaard aanmaakcontext niet instellen op %s

en: failed to set group-ID
nl: instellen van groep-ID is mislukt

en: failed to set new range %s
nl: kan nieuw bereik %s niet instellen

en: failed to set new role %s
nl: kan nieuwe rol %s niet instellen

en: failed to set new type %s
nl: kan nieuw type %s niet instellen

en: failed to set new user %s
nl: kan nieuwe gebruiker %s niet instellen

en: failed to set supplemental group(s)
nl: kan geen aanvullende groep(en) instellen

en: failed to set the copy of stderr to close on exec
nl: kan kopie van standaardfoutuitvoer niet instellen om te sluiten bij uitvoering

en: failed to set the security context of %s to %s
nl: kan de beveiligingscontext van %s niet naar %s veranderen

en: failed to set user-ID
nl: instellen van gebruiker-ID is mislukt

en: failed to stat %s
nl: kan status van %s niet opvragen

en: failed to turn off O_DIRECT: %s
nl: O_DIRECT afschakelen is mislukt: %s

en: failed to update the environment with %s
nl: het bijwerken van de omgeving met %s is mislukt

en: fdatasync failed for %s
nl: 'fdatasync' is mislukt voor %s

en: fflush failed
nl: alles naar schijf wegschrijven (fflush) is mislukt

en: field number %s is too large
nl: veldnummer %s is te groot

en: field number is zero
nl: veldnummer is nul

en: fields and positions are numbered from 1
nl: velden en posities worden genummerd vanaf 1

en: file %d is not in sorted order
nl: bestand %d is niet gesorteerd

en: file operands cannot be combined with --files0-from
nl: bestandsargumenten gaan niet samen met de optie '--files0-from'

en: file operands cannot be combined with --print-database (-p)
nl: optie '--print-database' (-p) gaat niet samen met bestanden als parameter

en: file system type %s both selected and excluded
nl: bestandssysteemtype %s is zowel gekozen als uitgesloten

en: fork system call failed
nl: kan geen nieuw proces starten

en: format %s ends in %%
nl: het formaat %s eindigt in %%

en: format %s has no %% directive
nl: het formaat %s heeft geen %% aanwijzing

en: format %s has too many %% directives
nl: het formaat %s heeft teveel %% aanwijzingen

en: format %s has unknown %%%c directive
nl: het formaat %s heeft een onbekende %%%c aanwijzing

en: format string may not be specified when printing equal width strings
nl: een opmaak en uitvoer van gelijke breedte gaan niet samen

en: fsync failed for %s
nl: 'fsync' is mislukt voor %s

en: fts_close failed
nl: fts_close is mislukt

en: fts_read failed
nl: fts_read() is mislukt

en: getpass: cannot open /dev/tty
nl: getpass: kan /dev/tty niet openen

en: getting new attributes of %s
nl: verkrijgen van nieuwe attributen van %s

en: group of %s retained as %s
nl: de groep van %s blijft %s

en: iconv function not available
nl: de functie iconv() is niet beschikbaar

en: iconv function not usable
nl: de functie iconv() is onbruikbaar

en: ignoring all arguments
nl: alle argumenten worden genegeerd

en: ignoring input
nl: invoer wordt genegeerd

en: ignoring input and appending output to %s
nl: invoer wordt genegeerd en uitvoer wordt aan %s toegevoegd

en: ignoring input and redirecting stderr to stdout
nl: invoer wordt genegeerd en standaardfoutuitvoer gaat naar standaarduitvoer

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
nl: ongeldige tab-grootte %s in omgevingsvariabele TABSIZE wordt genegeerd

en: ignoring invalid value of environment variable QUOTING_STYLE: %s
nl: ongeldige waarde %s van omgevingsvariabele QUOTING_STYLE wordt genegeerd

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
nl: ongeldige breedte %s in omgevingsvariabele COLUMNS wordt genegeerd

en: ignoring non-option arguments
nl: argumenten die geen optie zijn worden genegeerd

en: incompatible join fields %lu, %lu
nl: incompatibele join-velden: %lu, %lu

en: incompatible tabs
nl: incompatibele tabs

en: incorrect password
nl: onjuist wachtwoord

en: inotify cannot be used, reverting to polling
nl: inotify kan niet worden gebruikt, terugkeren naar pollen

en: input disappeared
nl: invoer is verdwenen

en: input line is too long
nl: invoerregel is te lang

en: inter-device move failed: %s to %s; unable to remove target
nl: verplaatsing tussen apparaten is mislukt: %s naar %s; kan het doel niet verwijderen

en: invalid %s%s argument `%s'
nl: ongeldig argument van %s%s: '%s'

en: invalid --%s argument %s
nl: ongeldig --%s argument %s

en: invalid adjustment %s
nl: ongeldige aanpassing %s

en: invalid argument %s
nl: ongeldig argument: %s

en: invalid argument %s for %s
nl: ongeldig argument %s van %s

en: invalid body numbering style: %s
nl: ongeldige stijl voor regelnummers: %s

en: invalid buffering mode %s for %s
nl: ongeldige bufferingmodus %s voor %s

en: invalid byte or field list
nl: ongeldige lijst van bytes of velden

en: invalid character `%c' in type string %s
nl: ongeldig teken '%c' in opmaakreeks %s

en: invalid character class %s
nl: ongeldige tekenklasse %s

en: invalid context: %s
nl: ongeldige context: %s

en: invalid conversion
nl: ongeldige conversie

en: invalid conversion specifier in suffix: %c
nl: specificatie voor conversie in het achtervoegsel is ongeldig: %c

en: invalid conversion specifier in suffix: \%.3o
nl: specificatie voor conversie in het achtervoegsel is ongeldig: \%.3o

en: invalid date %s
nl: ongeldige datum: %s

en: invalid date format %s
nl: ongeldige datumopmaak %s

en: invalid decreasing range
nl: ongeldig aflopend bereik

en: invalid device %s %s
nl: ongeldig apparaat %s %s

en: invalid device type %s
nl: ongeldig apparaattype %s

en: invalid field number: %s
nl: ongeldig veldnummer: %s

en: invalid field specifier: %s
nl: ongeldige veldspecificatie: %s

en: invalid field width: %s
nl: ongeldige veldbreedte: %s

en: invalid file number in field spec: %s
nl: ongeldig bestandsnummer in veldspecificatie: %s

en: invalid floating point argument: %s
nl: ongeldig drijvendekomma-argument: %s

en: invalid footer numbering style: %s
nl: ongeldige stijl voor voetregelnummering: %s

en: invalid format precision
nl: ongeldige opmaakprecisie

en: invalid format width
nl: ongeldige opmaakbreedte

en: invalid gap width: %s
nl: ongeldige breedte van tussenruimte: %s

en: invalid group
nl: ongeldige groep

en: invalid group %s
nl: ongeldige groep: %s

en: invalid group list %s
nl: ongeldige groepslijst: %s

en: invalid group: %s
nl: ongeldige groep: %s

en: invalid header numbering style: %s
nl: ongeldige stijl voor kopregelnummering: %s

en: invalid input
nl: ongeldige invoer

en: invalid input flag
nl: ongeldige invoervlag

en: invalid input range %s
nl: ongeldig invoerbereik %s

en: invalid integer %s
nl: ongeldig geheel getal %s

en: invalid integer argument %s
nl: ongeldig geheelgetal-argument %s

en: invalid line count %s
nl: ongeldig aantal regels %s

en: invalid line discipline %s
nl: ongeldig lijnprotocol: %s

en: invalid line number field width: %s
nl: ongeldige veldbreedte voor regelnummer: %s

en: invalid line number increment: %s
nl: ongeldige ophoging voor regelnummers: %s

en: invalid line numbering format: %s
nl: ongeldig opmaak voor nummering: %s

en: invalid line width: %s
nl: ongeldige regelbreedte: %s

en: invalid major device number %s
nl: ongeldig hoofdapparaatnummer %s

en: invalid maximum depth %s
nl: ongeldige maximum diepte %s

en: invalid minor device number %s
nl: ongeldig subapparaatnummer %s

en: invalid mode
nl: ongeldige modus

en: invalid mode %s
nl: ongeldige modus %s

en: invalid mode: %s
nl: ongeldige modus: %s

en: invalid number %s
nl: ongeldig getal: %s

en: invalid number after `,'
nl: ongeldig getal na ','

en: invalid number after `-'
nl: ongeldig getal na '-'

en: invalid number after `.'
nl: ongeldig getal na '.'

en: invalid number at field start
nl: ongeldig getal aan het begin van een veld

en: invalid number of blank lines: %s
nl: ongeldig aantal lege regels: %s

en: invalid number of bytes
nl: ongeldig aantal bytes

en: invalid number of bytes to compare
nl: ongeldig aantal bytes om te vergelijken

en: invalid number of bytes to skip
nl: ongeldig aantal bytes om over te slaan

en: invalid number of columns: %s
nl: ongeldige afbreekbreedte: %s

en: invalid number of fields to skip
nl: ongeldig aantal velden om over te slaan

en: invalid number of lines
nl: ongeldig aantal regels

en: invalid number of lines: 0
nl: ongeldig aantal regels: 0

en: invalid option -- %c
nl: ongeldige optie: %c

en: invalid option -- %c; -WIDTH is recognized only when it is the first
    option; use -w N instead
nl: ongeldige optie: '%c';  -GETAL wordt alleen herkend als
    het het eerste argument is; gebruik anders '-w GETAL'

en: invalid output address radix `%c'; it must be one character from [doxn]
nl: ongeldige adressengrondtalcode '%c'; kies een teken uit [doxn]

en: invalid output flag
nl: ongeldige uitvoervlag

en: invalid page range %s
nl: ongeldige paginareeks %s

en: invalid precision: %s
nl: ongeldige precisie: %s

en: invalid range with no endpoint: -
nl: ongeldig bereik zonder eindpunt: -

en: invalid repeat count %s in [c*n] construct
nl: ongeldig herhalingsaantal %s in '[t*n]'-constructie

en: invalid spec
nl: ongeldige aanduiding

en: invalid starting line number: %s
nl: ongeldig regelnummer voor beginregel: %s

en: invalid status flag
nl: ongeldige statusvlag

en: invalid suffix %s, contains directory separator
nl: ongeldige sjabloon %s; bevat mapscheidingsteken

en: invalid suffix in %s%s argument `%s'
nl: ongeldige suffix in argument van %s%s: '%s'

en: invalid tab size: %s
nl: ongeldige tab-grootte: %s

en: invalid template, %s, contains directory separator
nl: ongeldig sjabloon %s; bevat mapscheidingsteken

en: invalid template, %s; with --tmpdir, it may not be absolute
nl: ongeldig sjabloon %s; met '--tmpdir' mag deze niet absoluut zijn

en: invalid time interval %s
nl: ongeldig tijdsinterval %s

en: invalid time style format %s
nl: ongeldige opmaakstijl %s voor de tijd

en: invalid trailing option -- %c
nl: ongeldige optie aan het eind: %c

en: invalid type string %s
nl: ongeldig type: %s

en: invalid type string %s;
    this system doesn't provide a %lu-byte floating point type
nl: ongeldig type: %s;
    dit systeem kent geen %lu-bytes drijvendekommagetal

en: invalid type string %s;
    this system doesn't provide a %lu-byte integral type
nl: ongeldig type: %s;
    dit systeem kent geen %lu-bytes geheel getal

en: invalid universal character name \%c%0*x
nl: ongeldige universele tekennaam \%c%0*x

en: invalid user
nl: ongeldige gebruiker

en: invalid user %s
nl: ongeldige gebruiker: %s

en: invalid width: %s
nl: ongeldige breedte: %s

en: invalid wrap size: %s
nl: ongeldige waarde van -w/--wrap: %s

en: invalid zero-length file name
nl: ongeldige bestandsnaam (lengte nul)

en: it is dangerous to operate recursively on %s
nl: het is gevaarlijk om recursief op %s te werken

en: it is dangerous to operate recursively on %s (same as %s)
nl: het is gevaarlijk om recursief op %s te werken (hetzelfde als %s)

en: last=
nl: vorige=

en: leading `-' in a component of file name %s
nl: een '-' aan het begin van een component in bestandsnaam %s

en: limit %lu exceeded by length %lu of file name %s
nl: limiet %lu is overschreden door de lengte %lu van bestandsnaam %s

en: limit %lu exceeded by length %lu of file name component %s
nl: limiet %lu is overschreden door de lengte %lu van bestandsnaamcomponent %s

en: line buffering stdin is meaningless
nl: regelbuffering van stdin is zonder zin

en: line count option -%s%c... is too large
nl: optie voor regellengte -%s%c... is te groot

en: line number %s is smaller than preceding line number, %s
nl: regelnummer %s is kleiner dan het voorgaande regelnummer, %s

en: line number overflow
nl: regelnummer loopt over

en: maximum --%s argument with current rlimit is %s
nl: maximum --%s argument met huidige rlimit is %s

en: memory exhausted
nl: onvoldoende geheugen beschikbaar

en: message queue
nl: berichtenwachtrij

en: misaligned [:upper:] and/or [:lower:] construct
nl: verkeerd uitgelijnde constructie met [:upper:] en/of [:lower:]

en: missing %% conversion specification in suffix
nl: ontbrekende specificatie voor %%-conversie in achtervoegsel

en: missing `]'
nl: ontbrekende ']'

en: missing argument after %s
nl: ontbrekend argument na %s

en: missing argument to %s
nl: ontbrekend argument van %s

en: missing character class name `[::]'
nl: ontbrekende naam in tekenklasse '[::]'

en: missing conversion specifier in suffix
nl: specificatie voor conversie ontbreekt in achtervoegsel

en: missing destination file operand after %s
nl: ontbrekende bestemming na %s

en: missing equivalence class character `[==]'
nl: ontbrekend teken in equivalentieklasse '[==]'

en: missing file operand
nl: geen bestand opgegeven

en: missing hexadecimal number in escape
nl: ontbrekende hexadecimale cijfers

en: missing list of fields
nl: ontbrekende lijst van velden

en: missing list of positions
nl: ontbrekende lijst van posities

en: missing operand
nl: ontbrekend argument

en: missing operand after %s
nl: ontbrekend argument na %s

en: mode must specify only file permission bits
nl: de modus mag alleen bestandstoegangsrechten opgeven

en: mode of %s changed to %04lo (%s)
nl: modus van %s is veranderd in %04lo (%s)

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
nl: modus van %s blijft %04lo (%s)

en: multi-character tab %s
nl: meerdere tekens in tab %s

en: multiple -i options specified
nl: meer dan één optie '-i' gegeven

en: multiple -l or -t options specified
nl: meer dan één optie '-l' of '-t' gegeven

en: multiple compress programs specified
nl: meer dan één compressieprogramma opgegeven

en: multiple delimiters specified
nl: meer dan één scheiding gegeven

en: multiple levelranges
nl: meerdere niveaubereiken gegeven

en: multiple output files specified
nl: meer dan één uitvoerbestand gegeven

en: multiple output formats specified
nl: meer dan één uitvoeropmaak opgegeven

en: multiple random sources specified
nl: meer dan één bron van willekeurige bytes gegeven

en: multiple relative modifiers specified
nl: meer dan één relatieve wijziging opgegeven

en: multiple roles
nl: meerdere rollen gegeven

en: multiple target directories specified
nl: meer dan één bestemmingsmap opgegeven

en: multiple types
nl: meerdere typen gegeven

en: multiple users
nl: meerdere gebruikers gegeven

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
nl: noch de symbolische koppeling %s noch de referent is veranderd

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
nl: geen omgevingsvariabele SHELL en geen shell-optie gegeven

en: no change to ownership of %s
nl: de eigenaar van %s is onveranderd

en: no command specified
nl: geen commando gegeven

en: no file systems processed
nl: geen bestandssystemen verwerkt

en: no files remaining
nl: geen bestanden meer over

en: no input from %s
nl: geen invoer van %s

en: no login name
nl: geen inlognaam

en: no process ID specified
nl: geen proces-ID gegeven

en: no type may be specified when dumping strings
nl: er mag geen opmaaktype gegeven worden als symboolnamen getoond worden

en: no username specified; at least one must be specified when using -l
nl: als '-l' wordt gebruikt, moet minstes één gebruikersnaam gegeven worden

en: non-numeric argument
nl: niet-numeriek argument

en: nonportable character %s in file name %s
nl: niet-overdraagbaar teken %s in bestandsnaam %s

en: not a tty
nl: geen TTY

en: not writing through dangling symlink %s
nl: kan niet schrijven via loze symbolische koppeling %s

en: number in %s is too large
nl: getal in %s is te groot

en: number of bytes
nl: aantal bytes

en: number of lines
nl: aantal regels

en: offset overflow while reading file %s
nl: positie werd te groot tijdens lezen van bestand %s

en: omitting directory %s
nl: map %s wordt overgeslagen

en: only one [c*] repeat construct may appear in string2
nl: slechts één '[t*]'-herhalingsconstructie mag voorkomen in SET2

en: only one device may be specified
nl: er mag slechts één apparaat gegeven worden

en: only one type of list may be specified
nl: er mag slechts één soort lijst worden opgegeven

en: open failed
nl: openen is mislukt

en: opening %s
nl: openen van %s

en: option used in invalid context -- %c
nl: optie is gebruikt in een ongeldige context -- %c

en: options --backup and --no-clobber are mutually exclusive
nl: de opties --backup en --no-clobber sluiten elkaar uit

en: options --compare (-C) and --preserve-timestamps are mutually exclusive
nl: de opties --compare (-C) en --preserve-timestamps sluiten elkaar uit

en: options --compare (-C) and --strip are mutually exclusive
nl: de opties --compare (-C) en --strip sluiten elkaar uit

en: options `-%s' are incompatible
nl: opties '-%s' gaan niet samen

en: output file suffixes exhausted
nl: achtervoegsels voor uitvoerbestanden zijn verbruikt

en: overflow extending size of file %s
nl: overloop bij het vergroten van de grootte van bestand %s

en: overflow rounding up size of file %s
nl: overloop bij naar boven afronden van de grootte van bestand %s

en: ownership of %s retained
nl: de eigenaar van %s blijft dezelfde

en: ownership of %s retained as %s
nl: de eigenaar van %s blijft %s

en: page number overflow
nl: paginanummer loopt over

en: page width too narrow
nl: te smalle paginabreedte

en: preserving permissions for %s
nl: behouden van toegangsrechten van %s

en: preserving times for %s
nl: behouden van tijdsstempels van %s

en: printing all duplicated lines and repeat counts is meaningless
nl: alle herhaalde regels én de herhalingsaantallen tonen is onzin

en: range-endpoints of `%s-%s' are in reverse collating sequence order
nl: de eindpunten van bereik '%s-%s' staan in omgekeerde volgorde

en: read error
nl: fout bij lezen

en: read failed
nl: lezen is mislukt

en: reading %s
nl: lezen van %s

en: reading directory %s
nl: lezen van map %s

en: record too large
nl: record is te groot

en: redirecting stderr to stdout
nl: standaardfoutuitvoer gaat naar standaarduitvoer

en: regular empty file
nl: leeg normaal bestand

en: regular file
nl: normaal bestand

en: removed %s
nl: %s is verwijderd

en: removed directory: %s
nl: map %s is verwijderd

en: removing directory, %s
nl: verwijderen vam map %s

en: semaphore
nl: semafoor

en: separator cannot be empty
nl: scheidingsteken kan niet leeg zijn

en: set LC_ALL='C' to work around the problem
nl: zet LC_ALL='C' om het probleem te omzeilen

en: setting flags for %s
nl: instellen van vlaggen voor %s

en: setting permissions for %s
nl: instellen van toegangsrechten van %s

en: setting times of %s
nl: instellen van tijdsstempels van %s

en: shared memory object
nl: gedeeld geheugenobject

en: skip-bytes + read-bytes is too large
nl: de som van de argumenten van -j en -N is te groot

en: skipping %s, since it's on a different device
nl: %s wordt overgeslagen, omdat deze zich op een ander apparaat bevindt

en: skipping file %s, as it was replaced while being copied
nl: bestand %s wordt overgeslagen, omdat het werd vervangen tijdens het kopiëren

en: standard error
nl: standaardfoutuitvoer

en: standard input
nl: standaardinvoer

en: standard input is closed
nl: standaardinvoer is gesloten

en: standard output
nl: standaarduitvoer

en: stat failed
nl: opvragen van bestandsstatus is mislukt

en: stderr
nl: standaardfoutuitvoer

en: stdin
nl: standaardinvoer

en: stdout
nl: standaarduitvoer

en: stray character in field spec
nl: loos teken in veldspecificatie

en: string comparison failed
nl: vergelijking van tekenreeksen is mislukt

en: string transformation failed
nl: transformatie van tekenreeks is mislukt

en: strip process terminated abnormally
nl: het proces 'strip' is niet normaal beëindigd

en: suppressing non-delimited lines makes sense
    	only when operating on fields
nl: het onderdrukken van onbegrensde regels heeft
    alleen zin als met velden gewerkt wordt

en: symbolic link
nl: symbolische koppeling

en: syntax error
nl: syntaxfout

en: system boot
nl: gestart

en: tab size cannot be 0
nl: tab-grootte of -positie mag niet 0 zijn

en: tab size contains invalid character(s): %s
nl: tab-grootte of -positie bevat ongeldig(e) teken(s): %s

en: tab sizes must be ascending
nl: tab-posities moeten toenemen

en: tab stop is too large %s
nl: tab-positie is te groot: %s

en: tab stop value is too large
nl: tabpositie is te groot

en: tabs are too far apart
nl: tabs staan te ver van elkaar

en: target %s is not a directory
nl: doel %s is geen map

en: target directory not allowed when installing a directory
nl: doelmap is niet toegestaan bij het installeren van een map

en: test and/or [
nl: 'test'/'['

en: the --binary and --text options are meaningless when verifying checksums
nl: de opties '--binary' en '--text' gelden niet voor het verifiëren van controlesommen

en: the --compare (-C) option is ignored when you specify a mode with non-permission bits
nl: de optie --compare (-C) wordt genegeerd bij een modus met geen-permissie bits

en: the --context (-Z) option is obsolete and will be removed
    in a future release
nl: de --context (-Z) optie is verouderd en zal worden verwijderd
    in een toekomstige release

en: the --quiet option is meaningful only when verifying checksums
nl: de optie '--quiet' geldt alleen voor het verifiëren van controlesommen

en: the --status option is meaningful only when verifying checksums
nl: de optie '--status' geldt alleen voor het verifiëren van controlesommen

en: the --warn option is meaningful only when verifying checksums
nl: de optie '--warn' geldt alleen voor het verifiëren van controlesommen

en: the [c*] construct may appear in string2 only when translating
nl: bij omzetting mag de '[c*]'-constructie alleen in SET2 voorkomen

en: the [c*] repeat construct may not appear in string1
nl: de '[t*]'-herhalingsconstructie mag niet voorkomen in SET1

en: the argument %s lacks a leading `+';
    when using an option to specify date(s), any non-option
    argument must be a format string beginning with `+'
nl: het argument %s begint niet met een plusteken;
    als een optie gebruikt wordt om een datum op te geven,
    moet een gewoon argument een opmaaktekenreeks zijn die begint met '+'

en: the delimiter must be a single character
nl: het scheidingsteken moet een enkel teken zijn

en: the options for verbose and stty-readable output styles are
    mutually exclusive
nl: de opties voor duidelijke en voor 'stty'-leesbare uitvoer gaan niet samen

en: the options to output dircolors' internal database and
    to select a shell syntax are mutually exclusive
nl: de opties voor syntax en kleurenlijst gaan niet samen

en: the options to print and set the time may not be used together
nl: de opties om de tijd te tonen en in te stellen gaan niet samen

en: the options to specify dates for printing are mutually exclusive
nl: de gegeven opties om datums te tonen gaan niet samen

en: the strings compared were %s and %s
nl: de te vergelijken tekenreeksen waren %s en %s

en: the strip option may not be used when installing a directory
nl: de strip-optie mag niet gebruikt worden bij het installeren van een map

en: the untransformed string was %s
nl: de niet-getransformeerde tekenreeks was %s

en: time %s is out of range
nl: tijd %s valt buiten bereik

en: to use user-ID %s you need to use -g too
nl: om gebruiker-ID %s te kunnen gebruiken moet u ook '-g' gebruiken

en: too few X's in template %s
nl: te weinig X'en in sjabloon %s

en: too many %% conversion specifications in suffix
nl: te veel specificaties voor %%-conversie in achtervoegsel

en: too many characters in set
nl: te veel tekens in de set

en: too many repeated lines
nl: te veel herhaalde regels

en: too many templates
nl: te veel sjablonen

en: total
nl: totaal

en: traversal failed: %s
nl: doorlopen is mislukt: %s

en: typed memory object
nl: zelfstandig geheugenobject

en: unable to display error message
nl: foutmelding kon niet getoond worden

en: unable to record current working directory
nl: kan de huidige werkmap niet vastleggen

en: unable to set security context %s
nl: kan beveiligingscontext %s niet instellen

en: unexpected failure: fts_info=%d: %s
    please report to %s
nl: onverwachte fout: fts_info=%d: %s
    gaarne rapporteren aan %s

en: unknown binary operator
nl: onbekende binaire operator

en: unknown status from command (0x%X)
nl: onbekende status van commando (0x%X)

en: unknown stream
nl: onbekende gegevensstroom

en: unknown user-ID: %s
nl: onbekend gebruiker-ID: %s

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
nl: niet-ontleedbare waarde in omgevingsvariabele LS_COLORS

en: unrecognized operand %s
nl: niet-herkend argument: %s

en: unrecognized prefix: %s
nl: niet-herkend voorvoegsel: %s

en: up %ld day %2d:%02d,   | up %ld days %2d:%02d,
nl[0]: in bedrijf %ld dag %2d:%02d,
nl[1]: in bedrijf %ld dagen %2d:%02d,

en: up ???? days ??:??,
nl: in bedrijf ???? dagen ??:??,

en: use --no-preserve-root to override this failsafe
nl: gebruik '--no-preserve-root' om deze drempel te omzeilen

en: user %s does not exist
nl: gebruiker %s bestaat niet

en: using %s to denote standard input does not work in file system mode
nl: gebruik van %s om standaardinvoer aan te duiden werkt niet in bestandssysteem-modus

en: using arbitrary-precision arithmetic
nl: willekeurige precisie berekeningen wordt gebruikt

en: using restricted shell %s
nl: beperkte shell %s wordt gebruikt

en: using single-precision arithmetic
nl: enkele precisie berekeningen worden gebruikt

en: waiting for %s [-d]
nl: wacht op %s [-d]

en: waiting for strip
nl: wachten op 'strip'

en: warning: %s: character(s) following character constant have been ignored
nl: waarschuwing: %s: tekens na tekenconstante zijn genegeerd

en: warning: %s: failed to change context to %s
nl: waarschuwing: %s: kan beveiligingscontext niet wijzigen naar %s

en: warning: --pid=PID is not supported on this system
nl: waarschuwing: '--pid=PID' wordt niet ondersteund op dit systeem

en: warning: --retry is useful mainly when following by name
nl: waarschuwing: '--retry' is gewoonlijk alleen nuttig bij volgen op naam

en: warning: PID ignored; --pid=PID is useful only when following
nl: waarschuwing: procesnummer is genegeerd;
    '--pid=PID' is alleen zinvol bij volgen

en: warning: `touch %s' is obsolete; use `touch -t %04ld%02d%02d%02d%02d.%02d'
nl: waarschuwing: 'touch %s' is verouderd; gebruik 'touch -t %04ld%02d%02d%02d%02d.%02d'

en: warning: an unescaped backslash at end of string is not portable
nl: waarschuwing: een onaangehaalde backslash aan het eind van een tekenreeks
    is niet overdraagbaar

en: warning: backslash at end of format
nl: waarschuwing: backslash aan eind van opmaakaanduiding

en: warning: cannot change directory to %s
nl: waarschuwing: kan map niet wijzigen in %s

en: warning: cannot remove: %s
nl: waarschuwing: kan %s niet verwijderen

en: warning: following standard input indefinitely is ineffective
nl: waarschuwing: het volgen van standaardinvoer zonder beperking is niet effectief

en: warning: ignoring excess arguments, starting with %s
nl: waarschuwing: overbodige argumenten worden genegeerd, beginnend bij %s

en: warning: invalid file offset after failed read
nl: waarschuwing: positie in bestand klopt niet meer na mislukte leesopdracht

en: warning: invalid width %lu; using %d instead
nl: waarschuwing: ongeldige breedte %lu; zal %d gebruiken

en: warning: line number %s is the same as preceding line number
nl: waarschuwing: regelnummer %s is hetzelfde als het voorgaande regelnummer

en: warning: source file %s specified more than once
nl: waarschuwing: bronbestand %s komt meer dan één keer voor

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%lu
nl: fout: totalen tonen gaat niet samen met '--max-depth=%lu'

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
nl: opmerking: totalen tonen is hetzelfde als '--max-depth=0'

en: warning: the --%s option is obsolete; use --reference
nl: waarschuwing: de optie --%s is verouderd; gebruik --reference

en: warning: the ambiguous octal escape \%c%c%c is being
    	interpreted as the 2-byte sequence \0%c%c, %c
nl: waarschuwing: de octale code \%c%c%c is niet eenduidig en wordt
    hier geïnterpreteerd als de volgende twee bytes: \0%c%c, %c

en: warning: unrecognized escape `\%c'
nl: waarschuwing: onbekende stuurcode '\%c'

en: warning: working around lseek kernel bug for file (%s)
      of mt_type=0x%0lx -- see <sys/mtio.h> for the list of types
nl: waarschuwing: er wordt om de 'lseek kernel bug' heen gewerkt voor bestand
    %s met mt_type=0x%0lx -- zie <sys/mtio.h> voor de lijst met typen

en: weird file
nl: merkwaardig bestand

en: when not truncating set1, string2 must be non-empty
nl: als SET1 niet ingekort wordt, mag SET2 niet leeg zijn

en: when reading file names from stdin, no file name of %s allowed
nl: bij het lezen van bestandsnamen van standaardinvoer is bestandsnaam %s niet toegestaan

en: when specifying an output style, modes may not be set
nl: als een uitvoerstijl gegeven is mogen geen modussen ingesteld worden

en: when translating with complemented character classes,
    string2 must map all characters in the domain to one
nl: bij omzetting met gecomplementeerde tekenklassen moet SET2
    alle tekens in het domein naar één afbeelden

en: when translating, the only character classes that may appear in
    string2 are `upper' and `lower'
nl: bij omzetting zijn in SET2 alleen de tekenklassen
    'upper' en 'lower' toegestaan

en: will not copy %s through just-created symlink %s
nl: zal %s niet kopiëren via zojuist gemaakte symbolische koppeling %s

en: will not create hard link %s to directory %s
nl: zal geen harde koppeling %s maken naar map %s

en: will not overwrite just-created %s with %s
nl: zal zojuist gemaakte %s niet overschrijven met %s

en: with --parents, the destination must be a directory
nl: met '--parents' moet de bestemming een map zijn

en: with --suffix, template %s must end in X
nl: met --suffix, moet sjabloon %s eindigen met X

en: write error
nl: fout bij schrijven

en: write error for %s
nl: fout bij schrijven naar %s

en: write failed
nl: schrijven is mislukt

en: writing %s
nl: schrijven van %s

en: writing to %s
nl: schrijven naar %s

en: you must specify -c, -t, -u, -l, -r, or context
nl: u moet -c, -t, -u, -l, -r, of een context opgeven

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
nl: u moet een lijst van bytes, tekens, of velden geven

en: you must specify one of %s or %s
nl: u moet er één uit %s of %s specificeren
