coreutils 7.6 - en to da translation catalogue (1227 entries)

en: 
      ( EXPRESSION )               EXPRESSION is true
      ! EXPRESSION                 EXPRESSION is false
      EXPRESSION1 -a EXPRESSION2   both EXPRESSION1 and EXPRESSION2 are true
      EXPRESSION1 -o EXPRESSION2   either EXPRESSION1 or EXPRESSION2 is true
da: 
      ( UDTRYK )                   UDTRYK er sandt
      ! UDTRYK                     UDTRYK er falsk
      UDTRYK1 -a UDTRYK2           bÃ¥de UDTRYK1 og UDTRYK2 er sande
      UDTRYK1 -o UDTRYK2           mindst Ã©t af udtrykkene er sande

en: 
      --check-order     check that the input is correctly sorted, even
                          if all input lines are pairable
      --nocheck-order   do not check that the input is correctly sorted
da: 
      --check-order     kontrollÃ©r om inddata er korrekt sorteret, selv
                          hvis alle inddatalinjer kan parinddeles
      --nocheck-order   kontrollÃ©r ikke om inddata er korrekt sorteret

en: 
      -a, --all         same as -b -d --login -p -r -t -T -u
      -b, --boot        time of last system boot
      -d, --dead        print dead processes
      -H, --heading     print line of column headings
da: 
      -a, --all         samme som -b -d --login -p -r -t -T -u
      -b, --boot        tid for seneste systemopstart
      -d, --dead        udskriv dÃžde processer
      -H, --heading     udskriv linje med kolonneoverskrifter

en: 
      -b FILE     FILE exists and is block special
      -c FILE     FILE exists and is character special
      -d FILE     FILE exists and is a directory
      -e FILE     FILE exists
da: 
      -b FIL      FIL findes og er en specialfil for blokadgang
      -c FIL      FIL findes og er en specialfil for tegnadgang
      -d FIL      FIL findes og er et katalog
      -e FIL      FIL findes

en: 
      -l              produce long format output for the specified USERs
      -b              omit the user's home directory and shell in long format
      -h              omit the user's project file in long format
      -p              omit the user's plan file in long format
      -s              do short format output, this is the default
da: 
      -l              udskriv i langt format for de angivne BRUGERe
      -b              udelad brugerens hjemmekatalog og skal i det lange format
      -h              udelad brugerens projektfil i det lange format
      -p              udelad brugerens planfil i det lange format
      -s              udskriv i kort format, dette er standard

en: 
      -n STRING            the length of STRING is nonzero
      STRING               equivalent to -n STRING
      -z STRING            the length of STRING is zero
      STRING1 = STRING2    the strings are equal
      STRING1 != STRING2   the strings are not equal
da: 
      -n STRENG            lÃŠngden af STRENG er forskellig fra nul
      STRENG               samme som -n STRENG
      -z STRENG            lÃŠngden af STRENG er nul
      STRENG1 = STRENG2    strengene er ens
      STRENG1 != STRENG2   strengene er forskellige

en: 
      ARG1 * ARG2       arithmetic product of ARG1 and ARG2
      ARG1 / ARG2       arithmetic quotient of ARG1 divided by ARG2
      ARG1 % ARG2       arithmetic remainder of ARG1 divided by ARG2
da: 
      ARG1 * ARG2       aritmetisk produkt af ARG1 og ARG2
      ARG1 / ARG2       aritmetisk kvotient af ARG1 divideret med ARG2
      ARG1 % ARG2       aritmetisk rest af ARG1 divideret med ARG2

en: 
      ARG1 + ARG2       arithmetic sum of ARG1 and ARG2
      ARG1 - ARG2       arithmetic difference of ARG1 and ARG2
da: 
      ARG1 + ARG2       aritmetisk sum af ARG1 og ARG2
      ARG1 - ARG2       aritmetisk forskel mellem ARG1 og ARG2

en: 
      ARG1 < ARG2       ARG1 is less than ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 is less than or equal to ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 is equal to ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 is unequal to ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 is greater than or equal to ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 is greater than ARG2
da: 
      ARG1 < ARG2       ARG1 er mindre end ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 er mindre end eller lig med ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 er lig med ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 er ikke lig med ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 er stÃžrre end eller lig med ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 er stÃžrre end ARG2

en: 
      FILE1 -ef FILE2   FILE1 and FILE2 have the same device and inode numbers
      FILE1 -nt FILE2   FILE1 is newer (modification date) than FILE2
      FILE1 -ot FILE2   FILE1 is older than FILE2
da: 
      FIL1 -ef FIL2     FIL1 og FIL2 har samme enheds- og inodenummer
      FIL1 -nt FIL2     FIL1 er nyere (ÃŠndringstidspunkt) end FIL2
      FIL1 -ot FIL2     FIL1 er ÃŠldre end FIL2

en: 
      INTEGER            copy up to but not including specified line number
      /REGEXP/[OFFSET]   copy up to but not including a matching line
      %REGEXP%[OFFSET]   skip to, but not including a matching line
      {INTEGER}          repeat the previous pattern specified number of times
      {*}                repeat the previous pattern as many times as possible
    
    A line OFFSET is a required `+' or `-' followed by a positive integer.
da: 
      HELTAL               kopier frem til, men ikke med, angivet linjenummer
      /REGUDT/[POSITION]   kopier frem til, men ikke med, en 'passende' linje
      %REGUDT%[POSITION]   hop frem til, men ikke med, en 'passende' linje
      {HELTAL}             gentag forrige mÃžnster sÃ¥ mange gange som angivet
      {*}                  gentag forrige mÃžnster sÃ¥ mange gange som muligt
    
    En linje-POSITION skal vÃŠre '+' eller '-' fulgt af et positivt heltal

en: 
      INTEGER1 -eq INTEGER2   INTEGER1 is equal to INTEGER2
      INTEGER1 -ge INTEGER2   INTEGER1 is greater than or equal to INTEGER2
      INTEGER1 -gt INTEGER2   INTEGER1 is greater than INTEGER2
      INTEGER1 -le INTEGER2   INTEGER1 is less than or equal to INTEGER2
      INTEGER1 -lt INTEGER2   INTEGER1 is less than INTEGER2
      INTEGER1 -ne INTEGER2   INTEGER1 is not equal to INTEGER2
da: 
      HELTAL1 -eq HELTAL2          HELTAL1 er lig med HELTAL2
      HELTAL1 -ge HELTAL2          HELTAL1 er stÃžrre end eller lig med HELTAL2
      HELTAL1 -gt HELTAL2          HELTAL1 er stÃžrre end HELTAL2
      HELTAL1 -le HELTAL2          HELTAL1 er mindre end eller lig med HELTAL2
      HELTAL1 -lt HELTAL2          HELTAL1 er mindre end HELTAL2
      HELTAL1 -ne HELTAL2          HELTAL1 er forskellig fra HELTAL2

en: 
      STRING : REGEXP   anchored pattern match of REGEXP in STRING
    
      match STRING REGEXP        same as STRING : REGEXP
      substr STRING POS LENGTH   substring of STRING, POS counted from 1
      index STRING CHARS         index in STRING where any CHARS is found, or 0
      length STRING              length of STRING
da: 
      STRENG : REGUDTRYK      forankret mÃžnstersÃžgning efter REGUDTRYK i STRENG
    
      match STRENG REGUDTRYK  samme som STRENG : REGUDTRYK
      subtr STRENG POS LÃNGDE delstreng af STRENG, POS regnes fra 1
      index STRENG BOGST      index i STRENG hvor BOGST fandtes, eller 0
      length STRENG           lÃŠngden af STRENG

en: 
      a         number all lines
      t         number only nonempty lines
      n         number no lines
      pBRE      number only lines that contain a match for the basic regular
                expression, BRE
    
    FORMAT is one of:
    
      ln   left justified, no leading zeros
      rn   right justified, no leading zeros
      rz   right justified, leading zeros
da: 
      a         nummerÃ©r alle linjer
      t         nummerÃ©r kun ikke-tomme linjer
      n         nummerÃ©r ingen linjer
      pBRE      nummerÃ©r kun linjer som matcher det basale regulÃŠre udtryk BRE
    
    FORMAT er et af fÃžlgende:
    
      ln   venstrejusteret, ingen indledende nuller
      rn   hÃžjrejusteret, ingen indledende nuller
      rz   hÃžjrejusteret, indledende nuller

en: 
      b      create a block (buffered) special file
      c, u   create a character (unbuffered) special file
      p      create a FIFO
da: 
      b      opret en blok-specialfil (bufret) 
      c, u   opret en tegn-specialfil (ubufret) 
      p      opret en FIFO

en: 
    # users=%lu
da: 
    # brugere=%lu

en: 
    A field is a run of blanks (usually spaces and/or TABs), then non-blank
    characters.  Fields are skipped before chars.
da: 
    Et felt er en rÃŠkke blanke tegn (sÃŠdvanligvis mellemrum og/eller tabulatorer),
    fulgt af ikke-blanke tegn.  Felter hoppes over fÃžr tegn.

en: 
    A lightweight `finger' program;  print user information.
    The utmp file will be %s.
da: 
    Et letvÃŠgts "finger"-program; udskriver brugerinformation.
    utmp-filen vil vÃŠre %s.

en: 
    A mere - implies -i.  If no COMMAND, print the resulting environment.
da: 
    En - for sig selv medfÃžrer -i.  Hvis ingen KOMMANDO er angivet, udskriv
    det resulterende miljÃž.

en: 
    A mere - implies -l.   If USER not given, assume root.
da: 
    En enkelt - medfÃžrer -l. Hvis BRUGER ikke er angivet, antag root.

en: 
    After any flags comes an optional field width, as a decimal number;
    then an optional modifier, which is either
    E to use the locale's alternate representations if available, or
    O to use the locale's alternate numeric symbols if available.
da: 
    Efter eventuelle flag fÃžlger valgfrit en feltbredde, som er et decimaltal;
    derefter et valgfrit modifikationstegn, som er enten
    E for at bruge lokaltilpassede reprÃŠsentationer, hvis tilgÃŠngelige, eller
    O for at bruge lokaltilpassede numeriske symboler, hvis tilgÃŠngelige.

en: 
    An omitted EXPRESSION defaults to false.  Otherwise,
    EXPRESSION is true or false and sets exit status.  It is one of:
da: 
    Et udeladt UDTRYK er som standard falsk.  Ellers er 
    UDTRYK sandt eller falsk og afgÃžr returvÃŠrdien.  Det er Ã©n af:

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
da: 
    Som et specialtilfÃŠlde laver cp en sikkerhedskopi af KILDE nÃ¥r flagene for
    'force' og 'backup' er angivet, og KILDE og MÃ
    L er samme navn for en eksisterende,
    regulÃŠr fil.

en: 
    BLOCKS and BYTES may be followed by the following multiplicative suffixes:
    c =1, w =2, b =512, kB =1000, K =1024, MB =1000*1000, M =1024*1024, xM =M
    GB =1000*1000*1000, G =1024*1024*1024, and so on for T, P, E, Z, Y.
    
    Each CONV symbol may be:
da: 
    BLOKKE og BYTE kan have fÃžlgende multiplikative suffikser:
    c =1, w =2, b =512, kB =1000, K =1024, MB =1000*1000, M=1024*1024, xM =M
    GB =1000*1000*1000, G =1024*1024*1024 og sÃ¥ videre for T, P, E, Z, Y.
    
    Hvert KONV-symbol kan vÃŠre:

en: 
    Beware that many operators need to be escaped or quoted for shells.
    Comparisons are arithmetic if both ARGs are numbers, else lexicographical.
    Pattern matches return the string matched between \( and \) or null; if
    \( and \) are not used, they return the number of characters matched or 0.
da: 
    VÃŠr opmÃŠrksom pÃ¥ at mange operatorer skal beskyttes mod kommandofortolkeren,
    f.eks. med gÃ¥seÃžjne. Sammenligninger er aritmetiske hvis begge
    ARGumenter er tal, ellers leksikografiske. MÃžnster-sammenligninger
    returnerer strengen som passede pÃ¥ mÃžnstret mellem \( og \) eller null.
    Hvis \( og \) ikke bruges, returneres antal tegn som passede eller 0.

en: 
    Both MAJOR and MINOR must be specified when TYPE is b, c, or u, and they
    must be omitted when TYPE is p.  If MAJOR or MINOR begins with 0x or 0X,
    it is interpreted as hexadecimal; otherwise, if it begins with 0, as octal;
    otherwise, as decimal.  TYPE may be:
da: 
    BÃ¥de OVERNR og UNDERNR skal angives nÃ¥r TYPE er b, c eller u, og de mÃ¥ ikke
    angives nÃ¥r TYPE er p.  Hvis OVERNR eller UNDERNR begynder med 0x eller 0X,
    forstÃ¥s det som heksadecimalt; ellers, hvis de begynder med 0, som oktalt;
    ellers decimalt. TYPE kan vÃŠre:

en: 
    By default, rm does not remove directories.  Use the --recursive (-r or -R)
    option to remove each listed directory, too, along with all of its contents.
da: 
    Som standard fjerner rm ikke kataloger.  Brug flaget --recursive (-r eller -R)
    for at fjerne hvert anfÃžrt katalog ogsÃ¥, sammen med alt indhold.

en: 
    By default, selects -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn.  CC are
    two delimiter characters for separating logical pages, a missing
    second character implies :.  Type \\ for \.  STYLE is one of:
da: 
    Forvalgt er -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn. CC er
    to skilletegn for at skille logiske sider, et manglende tegn nummer to
    implicerer ':'. Brug \\ for \. STIL er en af:

en: 
    Combination settings:
     * [-]LCASE      same as [-]lcase
       cbreak        same as -icanon
       -cbreak       same as icanon
da: 
    Kombinationsindstillinger:
     * [-]LCASE      samme som [-]lcase
       cbreak        samme som -icanon
       -cbreak       samme som icanon

en: 
    Control settings:
       [-]clocal     disable modem control signals
       [-]cread      allow input to be received
     * [-]crtscts    enable RTS/CTS handshaking
       csN           set character size to N bits, N in [5..8]
da: 
    Kontrollindstillinger:
      [-]clocal      deaktivÃ©r signaler for modem-kontrol
      [-]cread       lad inddata blive modtaget
    * [-]crtscts     aktivÃ©r RTS/CTS-forhandling ('handshaking')
      csN            sÃŠt tegnstÃžrrelse til N bit, N i [5..8]

en: 
    Each FLAG symbol may be:
    
      append    append mode (makes sense only for output; conv=notrunc suggested)
da: 
    Hvert FLAG-symbol kan vÃŠre:
    
      append    tilfÃžjelsestilstand (kun meningsfuld ved udskrift;
                conv=notrunc anbefales)

en: 
    Each MODE is of the form `[ugoa]*([-+=]([rwxXst]*|[ugo]))+'.
da: 
    Hver TILSTAND er pÃ¥ formen '[ugoa]*([-+=]([rwxXst]*|[ugo]))+'.

en: 
    Examples:
      %s /usr/bin/sort       Output "sort".
      %s include/stdio.h .h  Output "stdio".
da: 
    Eksempler:
      %s /usr/bin/sort       Udskrift "sort".
      %s include/stdio.h .h  Udskrift "stdio".

en: 
    Examples:
      %s /usr/bin/sort  Output "/usr/bin".
      %s stdio.h        Output ".".
da: 
    Eksempler:
      %s /usr/bin/sort  Udskrift "/usr/bin".
      %s stdio.h        Udskrift ".".

en: 
    Examples:
      %s f - g  Output f's contents, then standard input, then g's contents.
      %s        Copy standard input to standard output.
da: 
    Eksempler:
      %s f - g  Udskriv f's indhold, dernÃŠst standard-ind, dernÃŠst g's indhold.
      %s        KopiÃ©r standard-ind til standard-ud.

en: 
    Examples:
      %s root /u        Change the owner of /u to "root".
      %s root:staff /u  Likewise, but also change its group to "staff".
      %s -hR root /u    Change the owner of /u and subfiles to "root".
da: 
    Eksempler:
      %s root /u        SÃŠt ejeren af /u til "root".
      %s root:ansatte /u  Tilsvarende, men sÃŠt ogsÃ¥ dens gruppe til "ansatte".
      %s -hR root /u    SÃŠt ejeren af /u og underfiler til "root".

en: 
    Examples:
      %s staff /u      Change the group of /u to "staff".
      %s -hR staff /u  Change the group of /u and subfiles to "staff".
da: 
    Eksempler:
      %s ansatte /u      SÃŠt gruppen for /u til "ansatte".
      %s -hR ansatte /u  SÃŠt gruppen for /u og underfiler til "ansatte".

en: 
    Except for -h and -L, all FILE-related tests dereference symbolic links.
    Beware that parentheses need to be escaped (e.g., by backslashes) for shells.
    INTEGER may also be -l STRING, which evaluates to the length of STRING.
da: 
    PÃ¥ nÃŠr for -h og -L, vil alle FIL-relaterede test dereferere symbolske lÃŠnker.
    VÃŠr opmÃŠrksom pÃ¥ at parenteser skal undviges (f.eks. med omvendt skrÃ¥streg)
    for skaller.
    HELTAL kan ogsÃ¥ vÃŠre -l STRENG, som evalueres til lÃŠngden af STRENG.

en: 
    Exit status is 0 if EXPRESSION is neither null nor 0, 1 if EXPRESSION is null
    or 0, 2 if EXPRESSION is syntactically invalid, and 3 if an error occurred.
da: 
    Afslutningskode er 0 hvis UDTRYK er hverken null eller 0, 1 hvis UDTRYK er null
    eller 0, 2 hvis UDTRYK indeholder syntaksfejl, og 3 hvis der opstod en fejl.

en: 
    Exit status:
     0  if OK,
     1  if minor problems (e.g., cannot access subdirectory),
     2  if serious trouble (e.g., cannot access command-line argument).
da: 
    Afslutningskode:
     0  hvis OK,
     1  hvis mindre problemer (f.eks.: kan ikke tilgÃ¥ underkatalog),
     2  hvis alvorlige problemer (f.eks.: kan ikke tilgÃ¥ kommandolinjeargument).

en: 
    FORMAT controls the output.  Interpreted sequences are:
    
      %%   a literal %
      %a   locale's abbreviated weekday name (e.g., Sun)
da: 
    FORMAT styrer udskriften.  Fortolkede sekvenser er:
    
      %%     et ordret %-tegn
      %a     lokaliseret, forkortet ugedagsnavn (f.eks. sÃžn)

en: 
    Handle the tty line connected to standard input.  Without arguments,
    prints baud rate, line discipline, and deviations from stty sane.  In
    settings, CHAR is taken literally, or coded as in ^c, 0x37, 0177 or
    127; special values ^- or undef used to disable special characters.
da: 
    HÃ¥ndtÃ©r tty-linjen koblet til standard-ind. Uden argumenter, udskriv
    bitrate, linjedisciplin og afvigelse fra 'stty sane'. I indstillinger tages
    TEGN bogstaveligt eller kodet som i ^c, 0x37, 0177 eller 127; specielle
    vÃŠrdier, ^- eller undef bruges for at deaktivere specielle tegn

en: 
    If FILE is -, shred standard output.
    
    Delete FILE(s) if --remove (-u) is specified.  The default is not to remove
    the files because it is common to operate on device files like /dev/hda,
    and those files usually should not be removed.  When operating on regular
    files, most people use the --remove option.
da: 
    Hvis FIL er  -, sÃ¥ makulÃ©r standard-uddata.
    
    Slet FILer hvis --remove (-u) er angivet. Standardhandlingen er, ikke at fjerne 
    filerne, fordi det er almindeligt at behandle enhedsfiler som /dev/hda,
    og disse filer bÃžr normalt ikke fjernes.  Ved behandling af almindelige filer,
    bruger de fleste flaget --remove.

en: 
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
    If ARG1 ARG2 given, -m presumed: `am i' or `mom likes' are usual.
da: 
    Hvis FIL ikke er angivet, brug %s. %s som FIL er almindeligt.
    Hvis ARG1 ARG2 er angivet, antages -m: "am i" eller "mom likes" er almindeligt.

en: 
    If FILE is specified, read it to determine which colors to use for which
    file types and extensions.  Otherwise, a precompiled database is used.
    For details on the format of these files, run `dircolors --print-database'.
da: 
    Hvis FIL er angivet, lÃŠs den for at bestemme hvilke farver der skal bruges til
    hvilke filtyper og endelser. Ellers bliver en foroversat database brugt.
    For detaljer om formatet af disse filer kÃžr 'dircolors --print-database'.

en: 
    If FIRST or INCREMENT is omitted, it defaults to 1.  That is, an
    omitted INCREMENT defaults to 1 even when LAST is smaller than FIRST.
    FIRST, INCREMENT, and LAST are interpreted as floating point values.
    INCREMENT is usually positive if FIRST is smaller than LAST, and
    INCREMENT is usually negative if FIRST is greater than LAST.
da: 
    Hvis FÃRSTE eller FORÃGELSE udelades, er den forvalgte vÃŠrdi 1.  Dermed svarer
    en udeladt FORÃGELSE til 1, selv nÃ¥r SIDSTE er mindre end FÃRSTE.  FÃRSTE,
    FORÃGELSE og SIDSTE tolkes som flydende talvÃŠrdier.  FORÃGELSE bÃžr vÃŠre
    positiv hvis FÃRSTE er mindre end SIDSTE, og negativ ellers.

en: 
    If a FILE is -, copy again to standard output.
da: 
    Hvis en FIL er -, kopieres igen til standard-uddata.

en: 
    If first and second call formats both apply, the second format is assumed
    if the last operand begins with + or (if there are 2 operands) a digit.
    An OFFSET operand means -j OFFSET.  LABEL is the pseudo-address
    at first byte printed, incremented when dump is progressing.
    For OFFSET and LABEL, a 0x or 0X prefix indicates hexadecimal;
    suffixes may be . for octal and b for multiply by 512.
da: 
    Hvis kommandoen kan opfattes i henhold til sÃ¥vel fÃžrste som anden 
    parameterform, antages anden form hvis sidste operand begynder med + eller, 
    hvis der er flere end to operander, et ciffer.  Ved en AFSÃT-operand forstÃ¥s 
    -j AFSÃT.  MÃRKE er pseudoadressen til den fÃžrste udskrevne byte, som Ãžges
    mens udskriften pÃ¥gÃ¥r. For AFSÃT og MÃRKE indikerer en 0x- eller
    0X-forstavelse hexadecimalt talformat. Endelser kan vÃŠre '.' for oktal, og b
    for blokke pÃ¥ 512 bytes.

en: 
    If no command is given, run ``${SHELL} -i'' (default: /bin/sh).
da: 
    Hvis ingen kommando er angivet, kÃžr '${SHELL} -i' (default: /bin/sh).

en: 
    If standard input is a terminal, redirect it from /dev/null.
    If standard output is a terminal, append output to `nohup.out' if possible,
    `$HOME/nohup.out' otherwise.
    If standard error is a terminal, redirect it to standard output.
    To save output to FILE, use `%s COMMAND > FILE'.
da: 
    Hvis standard-ind er en terminal, sÃ¥ omdirigÃ©r den fra /dev/null.
    Hvis standard-ud er en terminal, sÃ¥ fÃžj uddata til 'nohup.out' hvis muligt,
    ellers '$HOME/nohup.out'.
    Hvis standard-fejl er en terminal, sÃ¥ omdirigÃ©r den til standard-ud.
    Brug '%s KOMMANDO > FIL' for at gemme udskriften til FIL.

en: 
    Input settings:
       [-]brkint     breaks cause an interrupt signal
       [-]icrnl      translate carriage return to newline
       [-]ignbrk     ignore break characters
       [-]igncr      ignore carriage return
da: 
    Indstillinger for inddata:
       [-]brkint     afbrydning forÃ¥rsager et afbrydningssignal
       [-]icrnl      transformÃ©r vognretur til linjeskift
       [-]ignbrk     ignorÃ©r afbrydningstegn
       [-]igncr      ignorÃ©r vognretur

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
da: 
    Licens GPLv3+: GNU GPL version 3 eller nyere <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    Dette er frit programmel: du kan frit ÃŠndre og videredistribuere det.
    Der gives INGEN GARANTI, i den grad som loven tillader dette.

en: 
    Local settings:
       [-]crterase   echo erase characters as backspace-space-backspace
     * crtkill       kill all line by obeying the echoprt and echoe settings
     * -crtkill      kill all line by obeying the echoctl and echok settings
da: 
    Lokale indstillinger:
       [-]crterase   ekko slettetegn som baktegn-mellemrum-baktegn
     * crtkill       drÃŠb hele linjen ved at bruge indstillingerne 
                     for echoprt og echoe
     * -crtkill      drÃŠb hele linjen ved at bruge indstillingerne
                     for echoctl og echok

en: 
    NOTE: [ honors the --help and --version options, but test does not.
    test treats each of those as it treats any other nonempty STRING.
da: 
    BEMÃRK: [ respekterer flagene --help og --version, men test gÃžr ikke.
    test behandler hver af disse som den behandler enhver anden ikke-tom STRENG.

en: 
    NOTE: your shell may have its own version of %s, which usually supersedes
    the version described here.  Please refer to your shell's documentation
    for details about the options it supports.
da: 
    BEMÃRK: din skal har mÃ¥ske sin egen version af %s, som normalt erstatter
    versionen beskrevet her.  ReferÃ©r venligst til din skals dokumentation for
    detaljer angÃ¥ende de understÃžttede flag.

en: 
    Note that if you use rm to remove a file, it is usually possible to recover
    the contents of that file.  If you want more assurance that the contents are
    truly unrecoverable, consider using shred.
da: 
    BemÃŠrk at hvis du bruger 'rm' til at fjerne en fil, er det normalt muligt at
    genskabe indholdet af denne fil. Hvis du Ãžnsker stÃžrre sikkerhed for at indholdet
    virkelig ikke kan genskabes, sÃ¥ overvej at bruge 'shred'.

en: 
    Note that the -d and -t options accept different time-date formats.
da: 
    BemÃŠrk at -d og -t flagene tager forskellige tidspunkts- og dato-formater.

en: 
    Note that the -r and -s options are mutually exclusive.
da: 
    BemÃŠrk at flagene -r og -s ikke kan bruges samtidigt.

en: 
    Optional - before SETTING indicates negation.  An * marks non-POSIX
    settings.  The underlying system defines which settings are available.
da: 
    Eventuelt '-' fÃžr INDSTILLING indikerer en modsat indstilling. '*' markerer
    indstillinger som ikke fÃžlger POSIX-standarden. Det underliggende system
    definerer hvilke indstillinger som er tilgÃŠngelige.

en: 
    Output settings:
     * bsN           backspace delay style, N in [0..1]
     * crN           carriage return delay style, N in [0..3]
     * ffN           form feed delay style, N in [0..1]
     * nlN           newline delay style, N in [0..1]
da: 
    Indstillinger for uddata:
    * bsN           baktegn-forsinkelsesstil, N i [0..1]
    * crN           vognretur-forsinkelsesstil, N i [0..3]
    * ffN           sideskift-forsinkelsesstil, N i [0..1]
    * nlN           linjeskift-forsinkelsesstil, N i [0..1]

en: 
    Owner is unchanged if missing.  Group is unchanged if missing, but changed
    to login group if implied by a `:' following a symbolic OWNER.
    OWNER and GROUP may be numeric as well as symbolic.
da: 
    Ejer forbliver uÃŠndret hvis udeladt.  Gruppe forbliver uÃŠndret hvis andet
    ikke er angivet, men bliver sat til det samme som login-gruppen hvis det er
    angivet med et ':', som fÃžlger efter en symbolsk EJER.
    EJER og GRUPPE kan vÃŠre numerisk eller symbolsk.

en: 
    POS is F[.C][OPTS], where F is the field number and C the character position
    in the field; both are origin 1.  If neither -t nor -b is in effect, characters
    in a field are counted from the beginning of the preceding whitespace.  OPTS is
    one or more single-letter ordering options, which override global ordering
    options for that key.  If no key is given, use the entire line as the key.
    
    SIZE may be followed by the following multiplicative suffixes:
da: 
    POS er F[.T][FLAG], hvor F er et feltnummer og T en tegnposition i feltet;
    begge starter ved 1.  Hvis hverken -t eller -b er valgt, vil tegn i et felt
    tÃŠlles fra begyndelsen af det foregÃ¥ende omrÃ¥de af blanke tegn.  FLAG er sat
    sammen af et eller flere enkeltbogstavs-flag, som tilsidesÃŠtter globale
    sorteringsflag for denne nÃžgle.  Hvis ingen nÃžgle er angivet, bruges hele
    linjen som nÃžgle.
    
    STÃR kan efterfÃžlges af de fÃžlgende multiplikative endelser:

en: 
    Print the value of EXPRESSION to standard output.  A blank line below
    separates increasing precedence groups.  EXPRESSION may be:
    
      ARG1 | ARG2       ARG1 if it is neither null nor 0, otherwise ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1 if neither argument is null or 0, otherwise 0
da: 
    Udskriv vÃŠrdien af UDTRYK til standard-ud. En tom linje nedenfor adskiller grupper
    med voksende prioritet. UDTRYK kan vÃŠre:
    
      ARG1 | ARG2       ARG1 hvis det hverken er null eller 0, ellers ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1 hvis intet af argumenterne er null eller 0, ellers 0

en: 
    RADIX is d for decimal, o for octal, x for hexadecimal or n for none.
    BYTES is hexadecimal with 0x or 0X prefix, and may have a multiplier suffix:
    b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
    GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, and so on for T, P, E, Z, Y.
    Adding a z suffix to any type displays printable characters at the end of each
    output line.
da: 
    RADIX er d for decimal, o for oktal, x for hexadecimal eller n for ingen.
    BYTE er hexadecimal med 0x- eller 0X-prÃŠfiks, og kan have et multiplikativt
    suffiks: "b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024, 
    GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024 og sÃ¥ videre for T, P, E, Z, Y.
    TilfÃžjes suffikset z til TYPE, vil skrivbare tegn blive vist ved slutningen 
    af hver linje af udskriften.

en: 
    Read standard input if FILE is -.  Each PATTERN may be:
da: 
    LÃŠs standard-ind nÃ¥r FIL er '-'. Hvert MÃNSTER kan vÃŠre:

en: 
    Report %s bugs to %s
da: 
    RapportÃ©r %s-fejl til %s

en: 
    SETs are specified as strings of characters.  Most represent themselves.
    Interpreted sequences are:
    
      \NNN            character with octal value NNN (1 to 3 octal digits)
      \\              backslash
      \a              audible BEL
      \b              backspace
      \f              form feed
      \n              new line
      \r              return
      \t              horizontal tab
da: 
    MÃNGDE er angivet med strenge af tegn.  De fleste tegn stÃ¥r for sig
    selv. FÃžlgende sekvenser tolkes specielt:
    
      \NNN            tegn med oktalvÃŠrdi NNN (1 til 3 oktale cifre)
      \\              omvendt skrÃ¥streg
      \a              hÃžrbar BEL
      \b              baktegn
      \f              sideskift (FF)
      \n              linjeskift (LF)
      \r              vognretur (CR)
      \t              vandret tabulator

en: 
    SIGNAL may be a signal name like `HUP', or a signal number like `1',
    or the exit status of a process terminated by a signal.
    PID is an integer; if negative it identifies a process group.
da: 
    SIGNAL kan vÃŠre et signalnavn sÃ¥som 'HUP' eller et signalnummer sÃ¥som
    '1', eller en slutstatus fra en proces afsluttet af et signal. PID
    er et heltal; hvis det er negativt, identificerer det en procesgruppe.

en: 
    SIZE is a number.  For TYPE in doux, SIZE may also be C for
    sizeof(char), S for sizeof(short), I for sizeof(int) or L for
    sizeof(long).  If TYPE is f, SIZE may also be F for sizeof(float), D
    for sizeof(double) or L for sizeof(long double).
da: 
    STÃR er et tal.  For TYPE lig med d, o, u eller x, kan STÃR ogsÃ¥ vÃŠre
    C for sizeof(char), S for sizeof(short), I for sizeof(int) eller L for 
    sizeof(long).  NÃ¥r TYPE er f, kan STÃR vÃŠre F for sizeof(float), 
    D for sizeof(double) eller L for sizeof(long double).

en: 
    SIZE may also be prefixed by one of the following modifying characters:
    `+' extend by, `-' reduce by, `<' at most, `>' at least,
    `/' round down to multiple of, `%' round up to multiple of.
da: 
    STÃR kan ogsÃ¥ fÃžlge efter et af fÃžlgende ÃŠndringstegn: '+' udvid med,
    '-' formindsk med, '<' hÃžjst, '>' mindst, '/' rund ned til multiplum af,
    '%' rund op til multiplum af.

en: 
    Sending a %s signal to a running `dd' process makes it
    print I/O statistics to standard error and then resume copying.
    
      $ dd if=/dev/zero of=/dev/null& pid=$!
      $ kill -%s $pid; sleep 1; kill $pid
      18335302+0 records in
      18335302+0 records out
      9387674624 bytes (9.4 GB) copied, 34.6279 seconds, 271 MB/s
    
    Options are:
da: 
    Sendes et %s-signal til en kÃžrende 'dd'-proces, vil den udskrive
    I/O-statistik til standard-fejl og sÃ¥ fortsÃŠtte kopieringen.
    
      $ dd if=/dev/zero of=/dev/null& pid=$!
      $ kill -%s $pid; sleep 1; kill $pid
      18335302+0 blokke ind
      18335302+0 blokke ud
      9387674624 byte (9.4 GB) kopieret, 34.6279 sekunder, 271 MB/s
    
    Mulige flag:

en: 
    Special characters:
     * dsusp CHAR    CHAR will send a terminal stop signal once input flushed
       eof CHAR      CHAR will send an end of file (terminate the input)
       eol CHAR      CHAR will end the line
da: 
    Specialtegn:
     * dsusp TEGN  TEGN sender et stopsignal sÃ¥ snart inddata er slut.
       eof TEGN    TEGN sender et filslut (afslutter inddata)
       eol TEGN    TEGN afslutter linjen

en: 
    Special settings:
       N             set the input and output speeds to N bauds
     * cols N        tell the kernel that the terminal has N columns
     * columns N     same as cols N
da: 
    Specialindstillinger:
       N             sÃŠt ind- og uddatahastighed til N baud
     * cols N        sig til kernen at terminalen har N kolonner
     * columns N     samme som cols N

en: 
    TYPE is made up of one or more of these specifications:
    
      a          named character, ignoring high-order bit
      c          ASCII character or backslash escape
da: 
    TYPE bestÃ¥r af en eller flere af disse specifikationer:
    
      a          navngivet tegn, idet mest betydende (high-order) bit ignoreres
      c          ASCII-tegn eller omvendt skrÃ¥stregsnotation

en: 
    The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
da: 
    Suffikset for sikkerhedskopiering er '~', med mindre andet er angivet med
    --suffix eller SIMPLE_BACKUP_SUFFIX. Versionskontrolmetoden kan vÃŠlges med
    --backup flaget eller vha. miljÃžvariabelen VERSION_CONTROL. Gyldige vÃŠrdier er:

en: 
    The data are encoded as described for the base64 alphabet in RFC 3548.
    When decoding, the input may contain newlines in addition to the bytes of
    the formal base64 alphabet.  Use --ignore-garbage to attempt to recover
    from any other non-alphabet bytes in the encoded stream.
da: 
    Dataene er kodet som beskrevet for base64-alfabetet i RFC 3548. Under
    afkodning mÃ¥ inddata indeholde linjeskiftstegn ud over de byte som findes
    i det formelle base64-alfabet.  Brug --ignore-garbage for at forsÃžge at
    fortsÃŠtte pÃ¥ trods af andre ikke-alfabetiske byte i den kodede strÃžm.

en: 
    The following three options are useful only when verifying checksums:
          --quiet             don't print OK for each successfully verified file
          --status            don't output anything, status code shows success
      -w, --warn              warn about improperly formatted checksum lines
da: 
    De fÃžlgende tre flag bruges kun ved kontrol af kontrolsummer:
          --quiet             udskriv ikke O.k. for hver godkendt fil
          --status            udskriv ikke noget, statuskode angiver resultat
      -w, --warn              advar om fejlformaterede kontrolsum-linjer

en: 
    The sums are computed as described in %s.  When checking, the input
    should be a former output of this program.  The default mode is to print
    a line with checksum, a character indicating type (`*' for binary, ` ' for
    text), and name for each FILE.
da: 
    Summerne bliver beregnet som beskrevet i %s. Ved kontrol skal
    inddata vÃŠre tidligere uddata fra dette program.  Forvalgt 
    tilstand er at udskrive en linje med kontrolsum, et tegn som indikerer
    type ('*' for binÃŠr, ' ' for tekst), og navnet pÃ¥ hver FIL.

en: 
    The valid format sequences for files (without --file-system):
    
      %a   Access rights in octal
      %A   Access rights in human readable form
      %b   Number of blocks allocated (see %B)
      %B   The size in bytes of each block reported by %b
      %C   SELinux security context string
da: 
    De gyldige format-sekvenser for filer (uden --file-system):
    
      %a   Adgangsrettigheder oktalt
      %A   Adgangsrettigheder pÃ¥ lÃŠsevenlig form
      %b   Antal blokke allokeret (se %B)
      %B   StÃžrrelsen i byte for hver blok rapporteret af %b
      %C   Streng for SELinux-sikkerhedskontekst

en: 
    This install program copies files (often just compiled) into destination
    locations you choose.  If you want to download and install a ready-to-use
    package on a GNU/Linux system, you should instead be using a package manager
    like yum(1) or apt-get(1).
    
    In the first three forms, copy SOURCE to DEST or multiple SOURCE(s) to
    the existing DIRECTORY, while setting permission modes and owner/group.
    In the 4th form, create all components of the given DIRECTORY(ies).
da: 
    Dette installationsprogram kopierer filer (ofte umiddelbart efter kompilering)
    til destinationer, du vÃŠlger.  Hvis du Ãžnsker at hente og installere en
    brugsklar pakke pÃ¥ et GNU/Linux-system, bÃžr du i stedet anvende et
    pakkehÃ¥ndteringsprogram sÃ¥som yum(1) eller apt-get(1).
    
    De fÃžrste tre formater kopierer KILDE til MÃ
    L, eller flere KILDEr til det
    eksisterende KATALOG, mens adgangsrettigheder og ejer/gruppe indstilles.
    Med fjerde format oprettes alle komponenter af de givne KATALOGer.

en: 
    To remove a file whose name starts with a `-', for example `-foo',
    use one of these commands:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo
da: 
    For at fjerne en fil hvis navn begynder med et '-', for eksempel '-foo',
    kan du bruge en af disse kommandoer:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo

en: 
    Traditional format specifications may be intermixed; they accumulate:
      -a   same as -t a,  select named characters, ignoring high-order bit
      -b   same as -t o1, select octal bytes
      -c   same as -t c,  select ASCII characters or backslash escapes
      -d   same as -t u2, select unsigned decimal 2-byte units
da: 
    Traditionelle formatangivelser kan blandes, og de akkumulerer:
      -a   samme som -t a,  vÃŠlg navngivne tegn, idet hÃžjeste bit ignoreres
      -b   samme som -t o1, vÃŠlg oktalbyte
      -c   samme som -t c,  vÃŠlg ASCII-tegn eller omvendt skrÃ¥stregsnotation
      -d   samme som -t u2, vÃŠlg decimale 2-byte-enheder uden fortegn

en: 
    Translation occurs if -d is not given and both SET1 and SET2 appear.
    -t may be used only when translating.  SET2 is extended to length of
    SET1 by repeating its last character as necessary.  Excess characters
    of SET2 are ignored.  Only [:lower:] and [:upper:] are guaranteed to
    expand in ascending order; used in SET2 while translating, they may
    only be used in pairs to specify case conversion.  -s uses SET1 if not
    translating nor deleting; else squeezing uses SET2 and occurs after
    translation or deletion.
da: 
    Translation sker hvis -d ikke er givet, og bÃ¥de MÃNGDE1 og MÃNGDE2 er der.
    -t kan kun bruges ved translation.  MÃNGDE2 bliver udvidet til lÃŠngden af
    MÃNGDE1 ved at repetere dets sidste tegn om nÃždvendigt.  Ekstra tegn i MÃNGDE2
    ignoreres.  Kun [:lower:] og [:upper:] garanteres at udvide i stigende orden;
    de bruges i MÃNGDE2, og mÃ¥ kun anvendes til at angive versalkonvertering.  -s
    bruger MÃNGDE1 hvis der hverken translateres eller slettes; sammenklemning 
    bruger MÃNGDE2 og sker efter translation eller sletning.

en: 
    Use one, and only one of -b, -c or -f.  Each LIST is made up of one
    range, or many ranges separated by commas.  Selected input is written
    in the same order that it is read, and is written exactly once.
da: 
    Brug netop Ã©n af -b, -c eller -f.  Hver LISTE bestÃ¥r af enten Ã©t interval,
    eller mange intervaller adskilt af kommaer.  De valgte inddata skrives i
    samme rÃŠkkefÃžlge som de lÃŠses, og skrives netop Ã©n gang.

en: 
    With no FILE or if FILE is -, read Standard Input.  `-F /' by default.
da: 
    Ved ingen FIL eller hvis FIL er -, lÃŠses fra standard-ind. '-F /' er
    forvalgt.

en: 
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
da: 
    Hvis ingen FIL er angivet, eller FIL er -, lÃŠses fra standard-ind.

en: 
    With no options, produce three-column output.  Column one contains
    lines unique to FILE1, column two contains lines unique to FILE2,
    and column three contains lines common to both files.
da: 
    Uden flag udskrives tre kolonner.  Kolonne 1 indeholder filer, der
    kun findes i FIL1; kolonne to indeholder filer, der kun findes i
    FIL2, mens kolonne tre indeholder linjer fÃŠlles for begge filer.

en: 
    Without any OPTION, print some useful set of identified information.
da: 
    Uden nogen FLAG udskrives et nyttigt udvalg af identificeret information.

en: 
    Write an unambiguous representation, octal bytes by default,
    of FILE to standard output.  With more than one FILE argument,
    concatenate them in the listed order to form the input.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
da: 
    Skriv en entydig reprÃŠsentation, oktale byte forvalgt, af FIL
    til standard-ud. Med mere end Ã©t FIL-argument sammenkÃŠdes de i
    den angivne rÃŠkkefÃžlge som inddata. Hvis ingen FIL er angivet,
    eller FIL er -, lÃŠses fra standard-ind.

en:       --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
      -f, --force                  do not prompt before overwriting
      -i, --interactive            prompt before overwrite
      -n, --no-clobber             do not overwrite an existing file
    If you specify more than one of -i, -f, -n, only the final one takes effect.
da:       --backup[=KONTROL]       lav sikkerhedskopi af hver eksisterende mÃ¥lfil
      -b                           ligesom --backup, men tager ikke noget argument
      -f, --force                  overskriv eksisterende filer uden bekrÃŠftelse
      -i, --interactive            bekrÃŠft fÃžr overskrivning af filer
      -n, --no-clobber             overskriv ikke nogen eksisterende filer
    Hvis du angiver mere end Ã©n af -i, -f eller -n, vil kun den sidste gÃŠlde.

en:       --backup[=CONTROL]      make a backup of each existing destination file
      -b                          like --backup but does not accept an argument
      -d, -F, --directory         allow the superuser to attempt to hard link
                                    directories (note: will probably fail due to
                                    system restrictions, even for the superuser)
      -f, --force                 remove existing destination files
da:       --backup[=KONTROL]      lav sikkerhedskopi af hver eksisterende
                                    destinationsfil
      -b                          som --backup, men tager ikke noget argument
      -d, -F, --directory         tillad superbrugeren at forsÃžge at oprette
                                    hÃ¥rde lÃŠnker til kataloge (bemÃŠrk: dette vil
                                    sandsynligvis slÃ¥ fejl pÃ¥ grund af
                                    systembegrÃŠnsninger, selv for superbrugeren)
      -f, --force                 fjern eksisterende destinationsfiler

en:       --backup[=CONTROL]  make a backup of each existing destination file
      -b                  like --backup but does not accept an argument
      -c                  (ignored)
      -C, --compare       compare each pair of source and destination files, and
                            in some cases, do not modify the destination at all
      -d, --directory     treat all arguments as directory names; create all
                            components of the specified directories
da:       --backup[=KONTROL]  opret sikkerhedskopi af hver eksisterende
                                destinationsfil
      -b                  som --backup, men accepterer ikke et argument
      -c                  (ignoreres)
      -C, --compare       sammenlign hvert par af kilde- og destinationsfiler, og
                            ÃŠndr ikke destinationsfilen i visse tilfÃŠlde
      -d, --directory     behandl alle argumenter som katalognavne; opret alle
                            komponenter i de angivne kataloger.

en:       --batch-size=NMERGE   merge at most NMERGE inputs at once;
                                for more use temp files
da:       --batch-size=NFLET    flet hÃžjst NFLET ind-elementer pÃ¥ en gang;
                                brug midlertidige filer hvis utilstrÃŠkkeligt

en:       --complement        complement the set of selected bytes, characters
                                or fields
da:       --complement        omvend mÃŠngden af valgte byte, tegn eller felter

en:       --files0-from=F    read input from the files specified by
                               NUL-terminated names in file F;
                               If F is - then read names from standard input
      -L, --max-line-length  print the length of the longest line
      -w, --words            print the word counts
da:       --files0-from=F    lÃŠs inddata fra filerne angivet ved NUL-afsluttede
                               navne i filen F;
                               Hvis F er -, sÃ¥ lÃŠs navne fra standard-ind
      -L, --max-line-length  udskriv lÃŠngden af den lÃŠngste linje
      -w, --words            udskriv ordtallene

en:       --files0-from=F   summarize disk usage of the NUL-terminated file
                              names specified in file F;
                              If F is - then read names from standard input
      -H                    equivalent to --dereference-args (-D)
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
          --si              like -h, but use powers of 1000 not 1024
da:       --files0-from=F   giv oversigt over diskforbrug for de NUL-afsluttede
                              filnavne angivet i filen F;
                              Hvis F er -, sÃ¥ lÃŠs navne fra standard-ind
      -H                    samme som --dereference-args (-D)
      -h, --human-readable  udskriv stÃžrrelser i lÃŠsevenligt format
                              (f.eks. 1K 234M 2G)
          --si              som -h, men brug potenser af 1000 frem for 1024

en:       --from=CURRENT_OWNER:CURRENT_GROUP
                             change the owner and/or group of each file only if
                             its current owner and/or group match those specified
                             here.  Either may be omitted, in which case a match
                             is not required for the omitted attribute.
da:       --from=AKTUELLE_EJER:AKTUELLE_GRUPPE
                             ÃŠndr kun ejer og/eller gruppe for hver fil, hvis
                             filens aktuelle ejer eller gruppe er lig dem angivet
                             her. Ejer eller gruppe kan udelades, i sÃ¥ fald er overensstemmelse
                             ikke krÃŠvet for den udeladte attribut.

en:       --group-directories-first
                                 group directories before files.
                                   augment with a --sort option, but any
                                   use of --sort=none (-U) disables grouping
da:       --group-directories-first
                                 gruppÃ©r kataloger fÃžr filer.
                                   kan bruges med --sort-flaget, men enhver brug
                                   af --sort=none (-U) deaktiverer gruppering

en:       --help     display this help and exit
da:       --help     vis denne hjÃŠlpetekst og afslut

en:       --indicator-style=WORD  append indicator with style WORD to entry names:
                                   none (default), slash (-p),
                                   file-type (--file-type), classify (-F)
      -i, --inode                print the index number of each file
      -I, --ignore=PATTERN       do not list implied entries matching shell PATTERN
      -k                         like --block-size=1K
da:       --indicator-style=ORD  tilfÃžj indikator med stilen ORD til elementer:
                                   none (standard), slash (-p),
                                   file-type (--file-type), classify (-F),
      -i, --inode                vis indeksnummer for hver fil
      -I, --ignore=MÃNSTER       vis ikke filer, der matcher skalmÃžnstret MÃNSTER
      -k, --kilobytes            ligesom --block-size=1K

en:       --lookup      attempt to canonicalize hostnames via DNS
      -m                only hostname and user associated with stdin
      -p, --process     print active processes spawned by init
da:       --lookup      forsÃžg at normalisere vÃŠrtsnavne ved hjÃŠlp af DNS
      -m                kun vÃŠrtsnavn og brugernavn associeret med stdin
      -p, --process     udskriv aktive processer startet af init

en:       --no-preserve-root  do not treat `/' specially
          --preserve-root   do not remove `/' (default)
      -r, -R, --recursive   remove directories and their contents recursively
      -v, --verbose         explain what is being done
da:       --no-preserve-root  behandl ikke '/' specielt
          --preserve-root   fjern ikke '/' (standard)
      -r, -R, --recursive   fjern kataloger og deres indhold rekursivt
      -v, --verbose         forklar hvad der bliver gjort

en:       --no-preserve-root  do not treat `/' specially (the default)
          --preserve-root     fail to operate recursively on `/'
da:       --no-preserve-root  behandl ikke '/' specielt (standard)
          --preserve-root     operÃ©r ikke rekursivt pÃ¥ '/'

en:       --no-preserve-root  do not treat `/' specially (the default)
          --preserve-root    fail to operate recursively on `/'
da:       --no-preserve-root  behandl ikke '/' specielt (standard)
          --preserve-root    operÃ©r ikke rekursivt pÃ¥ '/'

en:       --no-preserve=ATTR_LIST  don't preserve the specified attributes
          --parents                use full source file name under DIRECTORY
da:       --no-preserve=ATTRLISTE  bevar ikke de angivne attributter
          --parents                brug det fulde kildefilnavn under KATALOG

en:       --one-file-system  when removing a hierarchy recursively, skip any
                              directory that is on a file system different from
                              that of the corresponding command line argument
da:       --one-file-system  nÃ¥r et hierarki fjernes rekursivt, sÃ¥ spring ethvert
                              katalog over, der findes pÃ¥ et andet filsystem end
                              det, som svarer til kommandolinjeargumentet

en:       --pid=PID            with -f, terminate after process ID, PID dies
      -q, --quiet, --silent    never output headers giving file names
          --retry              keep trying to open a file even when it is or
                                 becomes inaccessible; useful when following by
                                 name, i.e., with --follow=name
da:       --pid=PID            med -f, terminÃ©r efter proces med ID, PID er dÃžd
      -q, --quiet, --silent    udskriv ikke overskrifter med filnavne
          --retry              forsÃžg fortsat med at Ã¥bne en fil, selv nÃ¥r den er
                                 eller bliver utilgÃŠngelig; brugbar nÃ¥r der gives
                                 et efterfÃžlgende navn, f.eks. med --follow=name

en:       --preserve-context  preserve SELinux security context
      -Z, --context=CONTEXT  set SELinux security context of files and directories
da:       --preserve-context  behold SELinux-sikkerhedskontekst
      -Z, --context=KONTEKST  sÃŠt SELinux-sikkerhedskontekst for filer og kataloger

en:       --reference=RFILE  use RFILE's security context rather than specifying
                             a CONTEXT value
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
da:       --reference=RFIL    brug RFILs sikkerhedskontekst i steedet for at
                              angive en KONTEKST-vÃŠrdi
      -R, --recursive         operÃ©r pÃ¥ filer og kataloger rekursivt
      -v, --verbose           vis en meddelelse for hver fil som behandles

en:       --rfc-3339=TIMESPEC   output date and time in RFC 3339 format.
                                TIMESPEC=`date', `seconds', or `ns' for
                                date and time to the indicated precision.
                                Date and time components are separated by
                                a single space: 2006-08-07 12:34:56-06:00
      -s, --set=STRING          set time described by STRING
      -u, --utc, --universal    print or set Coordinated Universal Time
da:       --rfc-3339=TIDSSPEC   udskriv dato og tid i RFC 3339-format.
                                TIMESPEC='date', 'seconds', eller 'ns' for
                                dato og tid i den angivne prÃŠcision.
                                Dato- og tidsdele adskilles af et enkelt
                                mellemrum: 2006-08-07 12:34:56-06:00
      -s, --set=STRENG          indstil tiden som beskrevet af STRENG
      -u, --utc, --universal    udskriv eller indstil universel tid (UTC)

en:       --strip-trailing-slashes  remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
da:       --strip-trailing-slashes  fjern evt. skrÃ¥streger i slutningen af 
                                     hvert KILDE-argument
      -S, --suffix=SUFFIKS         tilsidesÃŠt det sÃŠdvanlige sikkerhedskopi-suffiks

en:       --time            show time of the last modification of any file in the
                              directory, or any of its subdirectories
          --time=WORD       show time as WORD instead of modification time:
                              atime, access, use, ctime or status
          --time-style=STYLE  show times using style STYLE:
                              full-iso, long-iso, iso, +FORMAT
                              FORMAT is interpreted like `date'
da:       --time            vis sidste modifikationstid som den seneste 
                              modifikationstids for enhver fil i mappen og dens 
                              undermapper
          --time=ORD        vis tid som ORD frem for modifikationstid:
                              atime, access, use, ctime eller status
          --time-style=STIL  vis tidspunkter med stilen STIL:
                              full-iso, long-iso, iso, +FORMAT
                              FORMAT fortolkes som i 'date'

en:       --time-style=STYLE     with -l, show times using style STYLE:
                                 full-iso, long-iso, iso, locale, +FORMAT.
                                 FORMAT is interpreted like `date'; if FORMAT is
                                 FORMAT1<newline>FORMAT2, FORMAT1 applies to
                                 non-recent files and FORMAT2 to recent files;
                                 if STYLE is prefixed with `posix-', STYLE
                                 takes effect only outside the POSIX locale
da:       --time-style=STIL      bruges med -l; vis tidspunkter med stilen STIL:
                                 full-iso, long-iso, iso, locale, +FORMAT.
                                 FORMAT fortolkes som 'date'; hvis FORMAT er
                                 FORMAT1<linjeskift>FORMAT2, gÃŠlder FORMAT1 for
                                 ÃŠldre filer, og FORMAT2 for nyere filer;
                                 hvis 'posix-' sÃŠttes foran STYLE, vil STYLE kun
                                 blive anvendt udenfor POSIX-lokalet

en:       --verbose           print a diagnostic just before each
                                output file is opened
da:       --verbose           skriv informationer til standard-fejl lige
                                fÃžr hver udfil Ã¥bnes

en:       --version  output version information and exit
da:       --version  vis versionsinformation og afslut

en:    -evenp        same as -parenb cs8
     * [-]lcase      same as xcase iuclc olcuc
       litout        same as -parenb -istrip -opost cs8
       -litout       same as parenb istrip opost cs7
       nl            same as -icrnl -onlcr
       -nl           same as icrnl -inlcr -igncr onlcr -ocrnl -onlret
da:    -evenp        samme som -parenb cs8
     * [-]lcase      samme som xcase iuclc olcuc
       litout        samme som -parenb -istrip -opost cs8
       -litout       samme som parenb istrip opost cs7
       nl            samme som -icrnl -onlcr
       -nl           samme som icrnl -inlcr -igncr onlcr -ocrnl -onlret

en:    [-]cstopb     use two stop bits per character (one with `-')
       [-]hup        send a hangup signal when the last process closes the tty
       [-]hupcl      same as [-]hup
       [-]parenb     generate parity bit in output and expect parity bit in input
       [-]parodd     set odd parity (even with `-')
da:   [-]cstopb      brug to stop-bit per tegn (Ã©n med '-')
      [-]hup         send et hangup-signal nÃ¥r den sidste proces lukker tty-en
      [-]hupcl       samme som [-]hup
      [-]parenb      generÃ©r paritetsbit ved skriving og forvent paritetsbit ved
                     lÃŠsning
      [-]parodd      sÃŠt ulige paritet (lige paritet med '-')

en:    [-]ignpar     ignore characters with parity errors
     * [-]imaxbel    beep and do not flush a full input buffer on a character
       [-]inlcr      translate newline to carriage return
       [-]inpck      enable input parity checking
       [-]istrip     clear high (8th) bit of input characters
da:    [-]ignpar     ignorÃ©r tegn med paritetsfejl
     * [-]imaxbel    bip-signal, men tÃžm ikke fuld inddatabuffer pÃ¥ grund af
                     et tegn
       [-]inlcr      transformÃ©r linjeskift til vognretur
       [-]inpck      muliggÃžr paritetskontrol af inddata
       [-]istrip     nulstil den hÃžje (8.) bit i et inddatategn

en:    [-]isig       enable interrupt, quit, and suspend special characters
       [-]noflsh     disable flushing after interrupt and quit special characters
     * [-]prterase   same as [-]echoprt
     * [-]tostop     stop background jobs that try to write to the terminal
     * [-]xcase      with icanon, escape with `\' for uppercase characters
da:    [-]isig       aktivÃ©r specialtegn for afbrydning, afslut og hvile
       [-]noflsh     deaktivÃ©r rensning efter afbrydningssignaler og 
                     specialsluttegn
     * [-]prterase   samme som [-]echoprt
     * [-]tostop     stop baggrundsjob som forsÃžger at skrive til terminalen
     * [-]xcase      sammen med icanon, brug "\" som kontrolsekvens
                     for store bogstaver

en:    cooked        same as brkint ignpar istrip icrnl ixon opost isig
                     icanon, eof and eol characters to their default values
       -cooked       same as raw
       crt           same as echoe echoctl echoke
da:    cooked        samme som at sÃŠtte brkint ignpar istrip icrnl ixon opost
                     isig icanon, eof og eol til deres standardvÃŠrdier
       -cooked       samme som raw
       crt           samme som echoe echoctl echoke

en:    dec           same as echoe echoctl echoke -ixany intr ^c erase 0177
                     kill ^u
     * [-]decctlq    same as [-]ixany
       ek            erase and kill characters to their default values
       evenp         same as parenb -parodd cs7
da:    dec           samme som echoe echoctl echoke -ixany intr ^c erase 0177
                     kill ^u
     * [-]decctlq    samme som [-]ixany
       ek            slette- og drÃŠbertegn sÃŠttes til deres standardvÃŠrdier
       evenp         samme som parenb -parodd cs7

en:    ispeed N      set the input speed to N
     * line N        use line discipline N
       min N         with -icanon, set N characters minimum for a completed read
       ospeed N      set the output speed to N
da:    ispeed N      sÃŠt inddatahastighed til N
     * line N        anvend linjedisciplin N
       min N         med -icanon, sÃŠt N tegn til minimum for en afsluttet lÃŠsning
       ospeed N      sÃŠt udskriftshastighed til N

en:    oddp          same as parenb parodd cs7
       -oddp         same as -parenb cs8
       [-]parity     same as [-]evenp
       pass8         same as -parenb -istrip cs8
       -pass8        same as parenb istrip cs7
da:    oddp          samme som parenb parodd cs7
       -oddp         samme som -parenb cs8
       [-]parity     samme som [-]evenp
       pass8         samme som -parenb -istrip cs8
       -pass8        samme som parenb istrip cs7

en:    raw           same as -ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck -istrip
                     -inlcr -igncr -icrnl  -ixon  -ixoff  -iuclc  -ixany
                     -imaxbel -opost -isig -icanon -xcase min 1 time 0
       -raw          same as cooked
da:    raw           samme som -ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck -istrip
                     -inlcr -igncr -icrnl  -ixon  -ixoff  -iuclc  -ixany
                     -imaxbel -opost -isig -icanon -xcase min 1 time 0
       -raw          samme som cooked

en:    sane          same as cread -ignbrk brkint -inlcr -igncr icrnl -iutf8
                     -ixoff -iuclc -ixany imaxbel opost -olcuc -ocrnl onlcr
                     -onocr -onlret -ofill -ofdel nl0 cr0 tab0 bs0 vt0 ff0
                     isig icanon iexten echo echoe echok -echonl -noflsh
                     -xcase -tostop -echoprt echoctl echoke, all special
                     characters to their default values
da:    sane          samme som cread -ignbrk brkint -inlcr -igncr icrnl -iutf8
                     -ixoff -iuclc -ixany imaxbel opost -olcuc -ocrnl onlcr
                     -onocr -onlret -ofill -ofdel nl0 cr0 tab0 bs0 vt0 ff0
                     isig icanon iexten echo echoe echok -echonl -noflsh
                     -xcase -tostop -echoprt echoctl echoke, alle specialtegn
                     sÃŠttes til deres standardvÃŠrdier.

en:    stop CHAR     CHAR will stop the output
       susp CHAR     CHAR will send a terminal stop signal
     * swtch CHAR    CHAR will switch to a different shell layer
     * werase CHAR   CHAR will erase the last word typed
da:    stop TEGN   TEGN stopper udskriften
       susp TEGN   TEGN sender et terminalstopsignal
     * swtch TEGN  TEGN skifter til en anden skÃ¡l
     * werase TEGN TEGN sletter det senest skrevne ord

en:   %%      a single %
      %b      ARGUMENT as a string with `\' escapes interpreted,
              except that octal escapes are of the form \0 or \0NNN
    
    and all C format specifications ending with one of diouxXfeEgGcs, with
    ARGUMENTs converted to proper type first.  Variable widths are handled.
da:   %%      et enkelt %
      %b      ARGUMENT som en streng med '\'-kontrolsekvenser tolkes, med den 
              undtagelse at oktale kontrolsekvenser er pÃ¥ formen \0 eller \0NNN
    
    og alle specifikationer i C-format som slutter med en af diouxXfeEgGcs, med 
    ARGUMENTer konverterede til en passende type fÃžrst. Variable bredder behandles.

en:   %A   locale's full weekday name (e.g., Sunday)
      %b   locale's abbreviated month name (e.g., Jan)
      %B   locale's full month name (e.g., January)
      %c   locale's date and time (e.g., Thu Mar  3 23:05:25 2005)
da:   %A   lokaliseret fuldt ugedagsnavn (f.eks. sÃžndag)
      %b   lokaliseret forkortet mÃ¥nedsnavn (f.eks. jan)
      %B   lokaliseret fuldt mÃ¥nedsnavn (f.eks. januar)
      %c   lokaliseret dato og tid (f.eks. lÃžr 04 nov 1989 12:02:33 CET)

en:   %C   century; like %Y, except omit last two digits (e.g., 20)
      %d   day of month (e.g, 01)
      %D   date; same as %m/%d/%y
      %e   day of month, space padded; same as %_d
da:   %C   Ã¥rhundrede; som %Y, dog udelades sidste to cifre (f.eks. 20)
      %d   dag i mÃ¥ned (f.eks. 01)
      %D   dato; samme som %m/%d/%y
      %e   dag i mÃ¥ned, indledende nul erstattet med blanktegn; samme som %_d

en:   %F   full date; same as %Y-%m-%d
      %g   last two digits of year of ISO week number (see %G)
      %G   year of ISO week number (see %V); normally useful only with %V
da:   %F   fuld dato; samme som %Y-%m-%d
      %g   sidste to cifre af Ã¥ret ved ISO-ugetal (se %G)
      %G   Ã¥ret ved ISO-ugetal (se %V); er normalt kun nyttig sammen med %V

en:   %S   second (00..60)
      %t   a tab
      %T   time; same as %H:%M:%S
      %u   day of week (1..7); 1 is Monday
da:   %S   sekund (00..60)
      %t   en tabulator
      %T   tid; samme som %H:%M:%S
      %u   dag i ugen (1..7), 1 betyder mandag

en:   %U   week number of year, with Sunday as first day of week (00..53)
      %V   ISO week number, with Monday as first day of week (01..53)
      %w   day of week (0..6); 0 is Sunday
      %W   week number of year, with Monday as first day of week (00..53)
da:   %U   ugenummer, med sÃžndag som fÃžrste dag i ugen (00..53)
      %V   ISO-ugenummer, med mandag som fÃžrste dag i ugen (01..53)
      %w   ugedag (0..6); sÃžndag reprÃŠsenteres som 0
      %W   ugenummer, med mandag som fÃžrste dag i ugen (00..53)

en:   %d   Device number in decimal
      %D   Device number in hex
      %f   Raw mode in hex
      %F   File type
      %g   Group ID of owner
      %G   Group name of owner
da:   %d - Enhedsnummer decimalt
      %D - Enhedsnummer i hex
      %f - RÃ¥ tilstand i hex
      %F - Filtype
      %g - Gruppe-ID pÃ¥ ejer
      %G - Gruppenavn pÃ¥ ejer

en:   %h   Number of hard links
      %i   Inode number
      %n   File name
      %N   Quoted file name with dereference if symbolic link
      %o   I/O block size
      %s   Total size, in bytes
      %t   Major device type in hex
      %T   Minor device type in hex
da:   %h   Antal hÃ¥rde lÃŠnker
      %i   Inode-nummer
      %n   Filnavn
      %N   Citeret filnavn med dereference hvis symbolsk lÃŠnke
      %o   I/O-blokstÃžrrelse
      %s   Total stÃžrrelse, i byte
      %T   Overenhedstype i hex
      %t   Underenhedstype i hex

en:   %h   same as %b
      %H   hour (00..23)
      %I   hour (01..12)
      %j   day of year (001..366)
da:   %h   samme som %b
      %H   time (00-23)
      %I   time (01-12)
      %j   dag pÃ¥ Ã¥ret (001-366)

en:   %i   File System ID in hex
      %l   Maximum length of filenames
      %n   File name
      %s   Block size (for faster transfers)
      %S   Fundamental block size (for block counts)
      %t   Type in hex
      %T   Type in human readable form
da:   %i   Filsystems-ID i hex
      %l   StÃžrste lÃŠngde pÃ¥ filnavne
      %n   Filnavn
      %s   BlokstÃžrrelse (for hurtigere overfÃžrsler)
      %S   Fundamental blokstÃžrrelse (for blokoptÃŠllinger)
      %t   Type i hex
      %T   Type pÃ¥ lÃŠsevenlig form

en:   %k   hour ( 0..23)
      %l   hour ( 1..12)
      %m   month (01..12)
      %M   minute (00..59)
da:   %k   time ( 0-23)
      %l   time ( 1-12)
      %m   mÃ¥ned (01-12)
      %M   minut (00-59)

en:   %n   a newline
      %N   nanoseconds (000000000..999999999)
      %p   locale's equivalent of either AM or PM; blank if not known
      %P   like %p, but lower case
      %r   locale's 12-hour clock time (e.g., 11:11:04 PM)
      %R   24-hour hour and minute; same as %H:%M
      %s   seconds since 1970-01-01 00:00:00 UTC
da:   %n   en ny linje
      %N   nanosekunder (000000000..999999999)
      %p   lokaleafhÃŠngig ÃŠkvivalent til AM eller PM; blank hvis ukendt
      %P   som %p, men med smÃ¥ bogstaver
      %r   lokaleafhÃŠngig tid, 12-timers (f.eks. 06:31:44)
      %R   24-timers tid i timer og minutter; samme som %H:%M
      %s   sekunder siden 1970-01-01 00:00:00 UTC

en:   %u   User ID of owner
      %U   User name of owner
      %x   Time of last access
      %X   Time of last access as seconds since Epoch
      %y   Time of last modification
      %Y   Time of last modification as seconds since Epoch
      %z   Time of last change
      %Z   Time of last change as seconds since Epoch
da:   %u   Bruger-ID pÃ¥ ejer
      %U   Brugernavn pÃ¥ ejer
      %x   Tidspunkt for sidste tilgang
      %X   Tidspunkt for sidste tilgang som sekunder siden Epoken
      %y   Tidspunkt for sidste indholdsÃŠndring
      %Y   Tidspunkt for sidste indholdsÃŠndring som sekunder siden Epoken
      %z   Tidspunkt for sidste filegenskabsÃŠndring
      %Z   Tidspunkt for sidste filegenskabsÃŠndring som sekunder siden Epoken

en:   %x   locale's date representation (e.g., 12/31/99)
      %X   locale's time representation (e.g., 23:13:48)
      %y   last two digits of year (00..99)
      %Y   year
da:   %x   lokaleafhÃŠngigt datoformat (f.eks. 08-03-2009)
      %X   lokaleafhÃŠngigt tidsformat (f.eks. 23:13:48)
      %y   sidste to cifre i Ã¥rstallet (00..99)
      %Y   Ã¥r

en:   %z   +hhmm numeric timezone (e.g., -0400)
      %:z  +hh:mm numeric timezone (e.g., -04:00)
      %::z  +hh:mm:ss numeric time zone (e.g., -04:00:00)
      %:::z  numeric time zone with : to necessary precision (e.g., -04, +05:30)
      %Z   alphabetic time zone abbreviation (e.g., EDT)
    
    By default, date pads numeric fields with zeroes.
da:   %z   +hhmm numerisk tidszone (f.eks. -0400)
      %:z  +hh:mm numerisk tidszone (f.eks. -04:00)
      %::z  +hh:mm:ss numerisk tidszone (f.eks. -04:00:00)
      %:::z  numerisk tidszone med : til nÃždvendig prÃŠcision (f.eks., -04, +05:30)
      %Z   alfabetisk forkortelse for tidszone (f.eks., EDT)
    
    Som standard vil date udfylde eventuelle ekstra cifre ned nuller.

en:   + TOKEN                    interpret TOKEN as a string, even if it is a
                                   keyword like `match' or an operator like `/'
    
      ( EXPRESSION )             value of EXPRESSION
da:   + ELEMENT                  tolk ELEMENT som en streng, selv om den er et
                                   nÃžgleord som "match" eller en operator som "/"
      ( UDTRYK )                 vÃŠrdien af UDTRYK

en:   +FIRST_PAGE[:LAST_PAGE], --pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]
                        begin [stop] printing with page FIRST_[LAST_]PAGE
      -COLUMN, --columns=COLUMN
                        output COLUMN columns and print columns down,
                        unless -a is used. Balance number of lines in the
                        columns on each page.
da:   +FÃRSTE_SIDE[:SIDSTE_SIDE], --pages=FÃRSTE_SIDE[:SIDSTE_SIDE]
                        start [slut] udskrift med FÃRSTE_[SIDSTE_]SIDE
      -KOLONNER, --columns=KOLONNER
                        lav KOLONNER-kolonners udskrift og skriv kolonner nedad
                        medmindre '-a' er angivet. BalancÃ©r antal linjer
                        i kolonnerne pÃ¥ hver side.

en:   --output-delimiter=STR  separate columns with STR
da:   --output-delimiter=STR  adskil kolonner med STR

en:   -A, --address-radix=RADIX   decide how file offsets are printed
      -j, --skip-bytes=BYTES      skip BYTES input bytes first
da:   -A, --address-radix=RADIX   bestem hvordan filafsÃŠt udskrives
      -j, --skip-bytes=BYTE       overspring fÃžrste BYTE fra hver fil

en:   -A, --auto-reference           output automatically generated references
      -G, --traditional              behave more like System V `ptx'
      -F, --flag-truncation=STRING   use STRING for flagging line truncations
da:   -A, --auto-reference           udskriv automatisk genererede referencer
      -G, --traditional              vÃŠr mere som System V's 'ptx'
      -F, --flag-truncation=STRENG   brug STRENG for at markere linjeafkortning

en:   -B, --block-size=SIZE  use SIZE-byte blocks
      -b, --bytes           equivalent to `--apparent-size --block-size=1'
      -c, --total           produce a grand total
      -D, --dereference-args  dereference only symlinks that are listed on the
                              command line
da:   -B, --block-size=STÃR  brug blokke af stÃžrrelse STÃR byte
      -b, --bytes           svarer til '--apparent-size --block-size=1'
      -c, --total           angiv samlet sum
      -D, --dereference-args  dereferÃ©r kun symbolske lÃŠnker, som angives pÃ¥
                              kommandolinjen

en:   -D                  create all leading components of DEST except the last,
                            then copy SOURCE to DEST
      -g, --group=GROUP   set group ownership, instead of process' current group
      -m, --mode=MODE     set permission mode (as in chmod), instead of rwxr-xr-x
      -o, --owner=OWNER   set ownership (super-user only)
da:   -D                   opret alle indledende komponenter af MÃ
    L undtagen den
                             sidste, kopiÃ©r derefter KILDE til MÃ
    L
      -g, --group=GRUPPE   vÃŠlg gruppeejerskab, i stedet for processens
                             nuvÃŠrende gruppe
      -m, --mode=TILSTAND  vÃŠlg adgangsrettigheder (som chmod), frem for rwxr-xr-x
      -o, --owner=EJER     vÃŠlg ejerskab (kun superbruger)

en:   -D, --all-repeated[=delimit-method]  print all duplicate lines
                            delimit-method={none(default),prepend,separate}
                            Delimiting is done with blank lines.
      -f, --skip-fields=N   avoid comparing the first N fields
      -i, --ignore-case     ignore differences in case when comparing
      -s, --skip-chars=N    avoid comparing the first N characters
      -u, --unique          only print unique lines
      -z, --zero-terminated  end lines with 0 byte, not newline
da:   -D, --all-repeated[=adskillelses-metode]   udskriv alle gentagne linjer
                            adskillelses-metode={none(forvalgt),prepend,separate}
                            Adskillelse gÃžres med blanke linjer.
      -f, --skip-fields=N   sammenlign ikke de fÃžrste N felter
      -i, --ignore-case     ignorÃ©r forskelle med store og smÃ¥ bogstaver
      -s, --skip-chars=N    sammenlign ikke de fÃžrste N tegn
      -u, --unique          udskriv kun unikke linjer
      -z, --zero-terminated  afslut linjer med 0-byte frem for linjeskift

en:   -D, --date-format=FORMAT
                        use FORMAT for the header date
      -e[CHAR[WIDTH]], --expand-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        expand input CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -F, -f, --form-feed
                        use form feeds instead of newlines to separate pages
                        (by a 3-line page header with -F or a 5-line header
                        and trailer without -F)
da:   -D, --date-format=FORMAT
                        brug FORMAT for dato i overskriften
      -e[TEGN[BREDDE]], --expand-tabs[=TEGN[BREDDE]]
                        udvid ind-TEGN (TABs) til BREDDE blanktegn (8)
      -F, -f, --form-feed
                        brug sideskift(FF) i stedet for linjeskift for at
                        separere sider (med et 3-linjers sidehoved med -F eller
                        et 5-linjers hoved og bund uden -F)

en:   -G, --no-group             in a long listing, don't print group names
      -h, --human-readable       with -l, print sizes in human readable format
                                   (e.g., 1K 234M 2G)
          --si                   likewise, but use powers of 1000 not 1024
da:   -G, --no-group             skriv ikke gruppenavne ved langt format
      -h, --human-readable       bruges med -l; skriv stÃžrrelser pÃ¥ lÃŠsevenlig form
                                   (f.eks. 1K 234M 2G)
          --si                   det samme, men brug 1000 som grundtal, ikke 1024

en:   -H, --dereference-command-line
                                 follow symbolic links listed on the command line
          --dereference-command-line-symlink-to-dir
                                 follow each command line symbolic link
                                 that points to a directory
          --hide=PATTERN         do not list implied entries matching shell PATTERN
                                   (overridden by -a or -A)
da:   -H, --dereference-command-line
                                 fÃžlg symbolske lÃŠnker angivet pÃ¥ kommandolinjen
          --dereference-command-line-symlink-to-dir
                                 fÃžlg hver symbolsk lÃŠnke angivet pÃ¥ kommandolinjen,
                                 der peger pÃ¥ et katalog
          --hide=MÃNSTER         udskriv ikke elementer, der matcher skalmÃžnstret
                                 MÃNSTER (tilsidesÃŠttes af -a eller -A)

en:   -I                    prompt once before removing more than three files, or
                              when removing recursively.  Less intrusive than -i,
                              while still giving protection against most mistakes
          --interactive[=WHEN]  prompt according to WHEN: never, once (-I), or
                              always (-i).  Without WHEN, prompt always
da:   -I                    spÃžrg Ã©n gang fÃžr mere end tre filer fjernes, eller nÃ¥r
                              der fjernes rekursivt.  Mindre pÃ¥trÃŠngende end -i,
                              men beskytter stadig mod de fleste fejltagelser
          --interactive[=NÃ
    R]  spÃžrg jf. NÃ
    R: never, once (-I), eller always (-i).
                              Uden NÃ
    R spÃžrges altid

en:   -L FILE     FILE exists and is a symbolic link (same as -h)
      -O FILE     FILE exists and is owned by the effective user ID
      -p FILE     FILE exists and is a named pipe
      -r FILE     FILE exists and read permission is granted
      -s FILE     FILE exists and has a size greater than zero
da:   -L FIL      FIL findes og er en symbolsk lÃŠnke (samme som -h)
      -O FIL      FIL findes og ejes af det effektive bruger-ID
      -p FIL      FIL findes og er en navngivet datakanal
      -r FIL      FIL findes og er lÃŠsbar
      -s FIL      FIL findes og har stÃžrrelse stÃžrre end nul

en:   -L, --dereference     dereference all symbolic links
      -P, --no-dereference  don't follow any symbolic links (this is the default)
      -0, --null            end each output line with 0 byte rather than newline
      -S, --separate-dirs   do not include size of subdirectories
      -s, --summarize       display only a total for each argument
da:   -L, --dereference     fÃžlg alle symbolske lÃŠnker
      -P, --no-dereference  fÃžlg ingen symbolske lÃŠnker (standard)
      -0, --null            afslut hver udskriftslinje med 0-byte frem for 
                              linjeskift
      -S, --separate-dirs   medtag ikke stÃžrrelsen pÃ¥ underkataloger
      -s, --summarize       vis kun sum for hvert argument

en:   -M, --macro-name=STRING        macro name to use instead of `xx'
      -O, --format=roff              generate output as roff directives
      -R, --right-side-refs          put references at right, not counted in -w
      -S, --sentence-regexp=REGEXP   for end of lines or end of sentences
      -T, --format=tex               generate output as TeX directives
da:   -M, --macro-name=STRENG        makronavn at bruge i stedet for 'xx'
      -O, --format=roff              generÃ©r udskrift som roff-direktiver
      -R, --right-side-refs          placÃ©r referencerne pÃ¥ hÃžjre side, ikke
                                     talt med i -w
      -S, --sentence-regexp=REGUDT   for slutningen af linjer eller slutningen af
                                     sÃŠtninger
      -T, --format=tex               generÃ©r udskrift som TeX-direktiver

en:   -N, --read-bytes=BYTES      limit dump to BYTES input bytes
      -S, --strings[=BYTES]       output strings of at least BYTES graphic chars
      -t, --format=TYPE           select output format or formats
      -v, --output-duplicates     do not use * to mark line suppression
      -w, --width[=BYTES]         output BYTES bytes per output line
          --traditional           accept arguments in traditional form
da:   -N, --read-bytes=BYTE       begrÃŠns dump til BYTE indbyte
      -S, --strings[=BYTE]        udskriv strenge med mindst BYTE grafiske tegn
      -t, --format=TYPE           vÃŠlg udformater
      -v, --output-duplicates     brug ikke * for at markere linjefjernelse
      -w, --width[=BYTE]          skriv BYTE byte per udlinje
          --traditional           acceptÃ©r argumenter pÃ¥ traditionel form

en:   -P, --portability     use the POSIX output format
          --sync            invoke sync before getting usage info
      -t, --type=TYPE       limit listing to file systems of type TYPE
      -T, --print-type      print file system type
      -x, --exclude-type=TYPE   limit listing to file systems not of type TYPE
      -v                    (ignored)
da:   -P, --portability     brug POSIX-format for uddata
          --sync            kÃžr sync fÃžr hentning af forbrugsinfo
      -t, --type=TYPE       vis kun filsystemer af typen TYPE
      -T, --print-type      vis filsystemtype
      -x, --exclude-type=TYPE   vis kun filsystemer som ikke er af typen TYPE
      -v                    (ignoreret)

en:   -S                         sort by file size
          --sort=WORD            sort by WORD instead of name: none -U,
                                 extension -X, size -S, time -t, version -v
          --time=WORD            with -l, show time as WORD instead of modification
                                 time: atime -u, access -u, use -u, ctime -c,
                                 or status -c; use specified time as sort key
                                 if --sort=time
da:   -S                         sortÃ©r efter filstÃžrrelse
          --sort=ORD             sortÃ©r efter ORD frem for navn: none -U,
                                 extension -X, size -S, time -t, version -v
          --time=ORD             bruges med -l; vis tidspunkt som ORD frem for
                                 ÃŠndringstidspunkt: atime -u, access -u, use -u,
                                 ctime -c eller status -c; brug den angivne tid
                                 som sorteringsnÃžgle, hvis --sort=time

en:   -S FILE     FILE exists and is a socket
      -t FD       file descriptor FD is opened on a terminal
      -u FILE     FILE exists and its set-user-ID bit is set
      -w FILE     FILE exists and write permission is granted
      -x FILE     FILE exists and execute (or search) permission is granted
da:   -S FIL      FIL findes og er en sokkel
      -t FD       fildeskriptor FD er Ã¥bnet i en terminal
      -u FIL      FIL findes og dens set-user-ID-bit er sat
      -w FIL      FIL findes og er skrivbar
      -x FIL      FIL findes og kan eksekveres (eller sÃžges)

en:   -S, --suffix=SUFFIX         override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  specify the DIRECTORY in which to create
                                    the links
      -T, --no-target-directory   treat LINK_NAME as a normal file
      -v, --verbose               print name of each linked file
da:   -S, --suffix=SUFFIKS        tilsidesÃŠt det sÃŠdvanlige sikkerhedskopi-suffiks
          --target-directory=KATALOG  angiv det KATALOG som lÃŠnkerne skal oprettes i
      -T, --no-target-directory   behandl LÃNKENAVN som en normal fil
      -v, --verbose               skriv navnet pÃ¥ hver fil, der lÃŠnkes

en:   -SSTRING, --sep-string[=STRING]
                        separate columns by STRING,
                        without -S: Default separator <TAB> with -J and <space>
                        otherwise (same as -S" "), no effect on column options
      -t, --omit-header  omit page headers and trailers
da:   -SSTRENG, --sep-string[=STRENG]
                        adskil kolonner med STRENG.
                        Uden -S: Forvalgt skilletegn er <TAB> med -J og <mellemrum>
                        ellers (samme som -S" ").  Ingen effekt pÃ¥ kolonneflag
      -t, --omit-header  brug ikke sidehoved og -fod

en:   -T, --omit-pagination
                        omit page headers and trailers, eliminate any pagination
                        by form feeds set in input files
      -v, --show-nonprinting
                        use octal backslash notation
      -w, --width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters for
                        multiple text-column output only, -s[char] turns off (72)
da:   -T, --omit-pagination
                        brug ikke sidehoved og -fod, og eliminer eventuel
                        sidenummerering fra sideskift (form feed) i indfiler
      -v, --show-nonprinting
                        brug oktal omvendt skrÃ¥stregsnotation
      -w SIDEBREDDE, --width=SIDEBREDDE
                        sÃŠt altid sidebredde til SIDEBREDDE (72) kolonner.  Kun for
                        flerkolonneudskrift, -s[tegn] slÃ¥r fra (72)

en:   -T, -w, --mesg    add user's message status as +, - or ?
      -u, --users       list users logged in
          --message     same as -T
          --writable    same as -T
da:   -T, -w, --mesg    tilfÃžj brugeres meddelelsestatus som +, - eller ?
      -u, --users       list indloggede brugere
          --message     samme som -T
          --writeable   samme som -T

en:   -W, --page-width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters always,
                        truncate lines, except -J option is set, no interference
                        with -S or -s
da:   -W, --page-width=SIDEBREDDE
                        sÃŠt sidebredde til SIDEBREDDE (72) kolonner, altid.
                        Afkort linjer hvis -J ikke er sat. PÃ¥virker ikke -S
                        eller -s

en:   -W, --word-regexp=REGEXP       use REGEXP to match each keyword
      -b, --break-file=FILE          word break characters in this FILE
      -f, --ignore-case              fold lower case to upper case for sorting
      -g, --gap-size=NUMBER          gap size in columns between output fields
      -i, --ignore-file=FILE         read ignore word list from FILE
      -o, --only-file=FILE           read only word list from this FILE
da:   -W, --word-regexp=REGUDT       brug REGUDT for at ramme hvert nÃžgleord
      -b, --break-file=FIL           tegn for orddeling i denne FIL
      -f, --ignore-case              lav smÃ¥ bogstaver om til store for sortering
      -g, --gap-size=TAL             stÃžrrelse pÃ¥ mellemrum mellem kolonner i udfelter
      -i, --ignore-file=FIL          lÃŠs liste over ord som skal ignoreres fra
                                     denne FIL
      -o, --only-file=FIL            lÃŠs kun ordliste fra denne FIL

en:   -Z, --context=CTX  set the SELinux security context of NAME to CTX
da:   -Z, --context=KONT  sÃŠt SELinux-sikkerhedskontekst for NAVN til KONT

en:   -Z, --context=CTX  set the SELinux security context of each NAME to CTX
da:   -Z, --context=KONT  sÃŠt SELinux-sikkerhedskontekst for hvert NAVN til KONT

en:   -a, --across      print columns across rather than down, used together
                        with -COLUMN
      -c, --show-control-chars
                        use hat notation (^G) and octal backslash notation
      -d, --double-space
                        double space the output
da:   -a, --across      skriv kolonner henover i stedet for nedad. Bruges
                        sammen med -KOLONNER
      -c, --show-control-chars
                        brug hat-notation (^G) og oktal omvendt skrÃ¥stregsnotation
      -d, --double-space
                        dobbelt afstand i udskriften

en:   -a, --all                  do not ignore entries starting with .
      -A, --almost-all           do not list implied . and ..
          --author               with -l, print the author of each file
      -b, --escape               print octal escapes for nongraphic characters
da:   -a, --all                  skjul ikke filer som starter med .
      -A, --almost-all           vis ikke underforstÃ¥et . og ..
          --author               bruges med -l; skriv forfatter for hver fil
      -b, --escape               skriv oktale koder for ikke-grafiske tegn

en:   -a, --all             include dummy file systems
      -B, --block-size=SIZE  use SIZE-byte blocks
          --total           produce a grand total
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
da:   -a, --all             medtag uÃŠgte filsystemer
      -B, --block-size=STÃR  brug blokke af stÃžrrelse STÃR byte
          --total           udskriv en samlet sum
      -h, --human-readable  skriv stÃžrrelser pÃ¥ en lÃŠsevenlig form 
                            (f.eks. 1K 234M 2G)
      -H, --si              det samme, men brug 1000 som grundtal, ikke 1024

en:   -a, --all             write counts for all files, not just directories
          --apparent-size   print apparent sizes, rather than disk usage; although
                              the apparent size is usually smaller, it may be
                              larger due to holes in (`sparse') files, internal
                              fragmentation, indirect blocks, and the like
da:   -a, --all             udskriv antal for alle filer, ikke kun kataloger
          --apparent-size   udskriv tilsyneladende stÃžrrelser i stedet for 
                              diskforbrug; selvom den tilsyneladende stÃžrrelse
                              normalt er mindre, kan den vÃŠre stÃžrre pÃ¥ grund af 
                              huller i (ikke-sammenhÃŠngende) filer, intern 
                              fragmentering, indirekte blokke og lignende

en:   -a, --all        convert all blanks, instead of just initial blanks
          --first-only  convert only leading sequences of blanks (overrides -a)
      -t, --tabs=N     have tabs N characters apart instead of 8 (enables -a)
      -t, --tabs=LIST  use comma separated LIST of tab positions (enables -a)
da:   -a, --all        konvertÃ©r alle blanke, frem for blot foranstillede blanke
          --first-only  konvertÃ©r kun indledende rÃŠkker af blanke (tilsidesÃŠt -a)
      -t, --tabs=N     hav tabulatorer N tegn fra hinanden frem for 8 (medfÃžrer -a)
      -t, --tabs=LISTE  brug en kommasepareret LISTE med tabulatorpositioner
                         (medfÃžrer -a)

en:   -a, --archive                same as -dR --preserve=all
          --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
          --copy-contents          copy contents of special files when recursive
      -d                           same as --no-dereference --preserve=links
da:   -a, --archive                samme som -dR --preserve=all
          --backup[=KONTROL]       lav sikkerhedskopi af hver eksisterende mÃ¥lfil
      -b                           ligesom --backup, men tager ikke noget argument
          --copy-contents          kopiÃ©r indholdet af specialfiler nÃ¥r rekursiv
      -d                           samme som --no-dereference --preserve=links

en:   -a, --suffix-length=N   use suffixes of length N (default %d)
      -b, --bytes=SIZE        put SIZE bytes per output file
      -C, --line-bytes=SIZE   put at most SIZE bytes of lines per output file
      -d, --numeric-suffixes  use numeric suffixes instead of alphabetic
      -l, --lines=NUMBER      put NUMBER lines per output file
da:   -a, --suffix-length=N   brug endelser med lÃŠngden N (forvalg %d)
      -b, --bytes=STÃR        skriv STÃR byte i hver udfil
      -C, --line-bytes=STÃR   skriv maksimalt STÃR byte med linjer per udfil
      -d, --numeric-suffixes  brug numeriske suffikser frem for alfabetiske
      -l, --lines=ANTAL       skriv ANTAL linjer i hver udfil

en:   -b, --before             attach the separator before instead of after
      -r, --regex              interpret the separator as a regular expression
      -s, --separator=STRING   use STRING as the separator instead of newline
da:   -b, --before             indsÃŠt separator fÃžr i stedet for efter
      -r, --regex              fortolk separatoren som et regulÃŠrt udtryk
      -s, --separator=STRENG   brug STRENG som separator i stedet for linjeskift

en:   -b, --binary            read in binary mode
da:   -b, --binary            binÃŠr lÃŠsetilstand

en:   -b, --binary            read in binary mode (default unless reading tty stdin)
da:   -b, --binary            binÃŠr lÃŠsetilstand (forvalg pÃ¥ nÃŠr ved lÃŠsning fra 
                                tty-stdin)

en:   -b, --body-numbering=STYLE      use STYLE for numbering body lines
      -d, --section-delimiter=CC      use CC for separating logical pages
      -f, --footer-numbering=STYLE    use STYLE for numbering footer lines
da:   -b, --body-numbering=STIL       brug STIL til nummerering
      -d, --section-delimiter=CC      brug CC til at skille logiske sider
      -f, --footer-numbering=STIL     brug STIL til at nummerere bundtekst

en:   -b, --bytes         count bytes rather than columns
      -s, --spaces        break at spaces
      -w, --width=WIDTH   use WIDTH columns instead of 80
da:   -b, --bytes         tÃŠl byte i stedet for kolonner
      -s, --spaces        ombryd ved mellemrum
      -w, --width=BREDDE  brug BREDDE kolonner i stedet for 80

en:   -b, --bytes=LIST        select only these bytes
      -c, --characters=LIST   select only these characters
      -d, --delimiter=DELIM   use DELIM instead of TAB for field delimiter
da:   -b, --bytes=LISTE       vÃŠlg kun disse byte
      -c, --characters=LISTE  vÃŠlg kun disse tegn
      -d, --delimiter=SKILLE  brug SKILLE i stedet for TAB som feltskilletegn

en:   -b, --ignore-leading-blanks  ignore leading blanks
      -d, --dictionary-order      consider only blanks and alphanumeric characters
      -f, --ignore-case           fold lower case to upper case characters
da:   -b, --ignore-leading-blanks  ignorÃ©r indledende blanke
      -d, --dictionary-order      tag kun blanke og alfanumeriske tegn i betragtning
      -f, --ignore-case           behandl smÃ¥ bogstaver som store bogstaver

en:   -b, --suffix-format=FORMAT  use sprintf FORMAT instead of %02d
      -f, --prefix=PREFIX        use PREFIX instead of `xx'
      -k, --keep-files           do not remove output files on errors
da:   -b, --suffix-format=FORMAT  brug sprintf-FORMAT i stedet for %02d
      -f, --prefix=PRÃFIKS       brug PRÃFIKS i stedet for 'xx'
      -k, --keep-files           fjern ikke udfiler ved fejl

en:   -c  --format=FORMAT   use the specified FORMAT instead of the default;
                              output a newline after each use of FORMAT
          --printf=FORMAT   like --format, but interpret backslash escapes,
                              and do not output a mandatory trailing newline.
                              If you want a newline, include \n in FORMAT.
      -t, --terse           print the information in terse form
da:   -c  --format=FORMAT   brug det angivne FORMAT frem for standardformatet;
                              udskriv linjeskift efter hvert brug af FORMAT
          --printf=FORMAT   som --format, men fortolk omvendt
                              skrÃ¥stregsnotation, og udskriv ikke obligatorisk
                              afsluttende linjeskift.  Vil du have et linjeskift,
                              sÃ¥ tilfÃžj \n i FORMAT.
      -t, --terse           udskriv information kortfattet

en:   -c, --check             read %s sums from the FILEs and check them
da:   -c, --check             lÃŠs %s-summer fra FILerne og tjek dem

en:   -c, --check, --check=diagnose-first  check for sorted input; do not sort
      -C, --check=quiet, --check=silent  like -c, but do not report first bad line
          --compress-program=PROG  compress temporaries with PROG;
                                  decompress them with PROG -d
          --files0-from=F       read input from the files specified by
                                NUL-terminated names in file F;
                                If F is - then read names from standard input
da:   -c, --check, --check=diagnose-first  kontrollÃ©r sortering af data; sortÃ©r ikke
      -C, --check=quiet, --check=silent  som -c, men anfÃžr ikke fÃžrste fejllinje
          --compress-program=PROG  komprimÃ©r midlertidige med PROG;
                                  udpak dem med PROG -d
          --files0-from=F       lÃŠs inddata fra filerne angivet ved NUL-afsluttede
                                navne i filen F; hvis F er -, sÃ¥ lÃŠs filnavne
                                fra standard-ind

en:   -c, --count           prefix lines by the number of occurrences
      -d, --repeated        only print duplicate lines
da:   -c, --count           begynd linjer med antal forekomster
      -d, --repeated        udskriv kun linjer der er flere af

en:   -c, --crown-margin        preserve indentation of first two lines
      -p, --prefix=STRING       reformat only lines beginning with STRING,
                                  reattaching the prefix to reformatted lines
      -s, --split-only          split long lines, but do not refill
da:   -c, --crown-margin        behold indrykning for de fÃžrste to linjer
      -p, --prefix=STRENG       omformatÃ©r kun linjer som begynder med STRENG;
                                  prÃŠfikset sammensÃŠttes igen med omformaterede
                                  linjer
      -s, --split-only          opdel lange linjer, men fyld ikke op

en:   -c, --no-create        do not create any files
da:   -c, --no-create        opret ikke nogen filer

en:   -d, --delimiters=LIST   reuse characters from LIST instead of TABs
      -s, --serial            paste one file at a time instead of in parallel
da:   -d, --delimiters=LISTE  brug tegn fra LISTE i stedet for tabulatorer
      -s, --serial            indsÃŠt en fil ad gangen i stedet for i parallel

en:   -e             enable interpretation of backslash escapes
      -E             disable interpretation of backslash escapes (default)
da:   -e             aktivÃ©r fortolkning af omvendt skrÃ¥stregsnotation
      -E             deaktivÃ©r fortolkning af omvendt skrÃ¥stregsnotation (standard)

en:   -e             enable interpretation of backslash escapes (default)
      -E             disable interpretation of backslash escapes
da:   -e             aktivÃ©r fortolkning af omvendt skrÃ¥stregsnotation (standard)
      -E             deaktivÃ©r fortolkning af omvendt skrÃ¥stregsnotation

en:   -f                         do not sort, enable -aU, disable -ls --color
      -F, --classify             append indicator (one of */=>@|) to entries
          --file-type            likewise, except do not append `*'
          --format=WORD          across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                   single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            like -l --time-style=full-iso
da:   -f                         sortÃ©r ikke, brug -aU, brug ikke -ls --color
      -F, --classify             fÃžj en angivelse (*/=@|) til elementerne
          --file-type            det samme, men tilfÃžj ikke '*'
          --format=ORD           'across' -x, 'commas' -m, 'horizontal' -x,
                                   'long' -l, 'single-column' -1, 'verbose' -l, 
                                   'vertical' -C
          --full-time            ligesom -l --time-style=full-iso

en:   -f              omit the line of column headings in short format
      -w              omit the user's full name in short format
      -i              omit the user's full name and remote host in short format
      -q              omit the user's full name, remote host and idle time
                      in short format
da:   -f              udelad linjen med kolonneoverskrifter i kort format
      -w              udelad brugerens fulde navn i kort format
      -i              udelad brugerens fulde navn og fjernvÃŠrt i kort
                      format
      -q              udelad brugerens fulde navn, fjernvÃŠrt og
                      inaktiv tid i kort format

en:   -f   same as -t fF, select floats
      -i   same as -t dI, select decimal ints
      -l   same as -t dL, select decimal longs
      -o   same as -t o2, select octal 2-byte units
      -s   same as -t d2, select decimal 2-byte units
      -x   same as -t x2, select hexadecimal 2-byte units
da:   -f   samme som -t fF, vÃŠlg flydende tal
      -i   samme som -t dI, vÃŠlg decimalheltal
      -l   samme som -t dL, vÃŠlg lange decimalheltal
      -o   samme som -t o2, vÃŠlg oktale 2-byte-enheder
      -s   samme som -t d2, vÃŠlg decimale 2-byte-enheder
      -x   samme som -t x2, vÃŠlg hexadecimale 2-byte-enheder

en:   -f FILE     FILE exists and is a regular file
      -g FILE     FILE exists and is set-group-ID
      -G FILE     FILE exists and is owned by the effective group ID
      -h FILE     FILE exists and is a symbolic link (same as -L)
      -k FILE     FILE exists and has its sticky bit set
da:   -f FIL      FIL findes og er en almindelig fil
      -g FIL      FIL findes og har sÃŠt-gruppe-ID-bitten sat
      -G FIL      FIL findes og ejes af det effektive gruppe-ID
      -h FIL      FIL findes og er en symbolsk lÃŠnke (samme som -L)
      -k FIL      FIL findes med klÃŠbebitten sat

en:   -f, --canonicalize            canonicalize by following every symlink in
                                    every component of the given name recursively;
                                    all but the last component must exist
      -e, --canonicalize-existing   canonicalize by following every symlink in
                                    every component of the given name recursively,
                                    all components must exist
da:   -f, --canonicalize            normalisÃ©r ved at fÃžlge hver symlÃŠnke i hver
                                    komponent i det givne navn rekursivt; alle pÃ¥
                                    nÃŠr sidste komponent skal eksistere
      -e, --canonicalize-existing   normalisÃ©r ved at fÃžlge hver symlÃŠnke i hver
                                    komponent i det givne navn rekursivt; alle
                                    komponenter skal eksistere

en:   -f, --fields=LIST       select only these fields;  also print any line
                                that contains no delimiter character, unless
                                the -s option is specified
      -n                      (ignored)
da:   -f, --fields=LISTE      vÃŠlg kun disse felter; udskriv ogsÃ¥ enhver
                              linje som ikke indeholder et skilletegn, medmindre
                              flaget -s er angivet
      -n                      (ignoreres)

en:   -f, --follow[={name|descriptor}]
                               output appended data as the file grows;
                               -f, --follow, and --follow=descriptor are
                               equivalent
      -F                       same as --follow=name --retry
da:   -f, --follow[={navn|deskriptor}]
                               udskriv tilfÃžjede data efterhÃ¥nden som filen
                               vokser; -f, --follow, og --follow=deskriptor er
                               det samme
      -F                       det samme som --follow=navn --retry

en:   -f, --force                  if an existing destination file cannot be
                                     opened, remove it and try again (redundant if
                                     the -n option is used)
      -i, --interactive            prompt before overwrite (overrides a previous -n
                                      option)
      -H                           follow command-line symbolic links in SOURCE
da:   -f, --force                  hvis en eksisterende mÃ¥lfil ikke kan Ã¥bnes, sÃ¥
                                     fjern den og prÃžv igen (unÃždvendig hvis
                                     flaget -n bruges)
      -i, --interactive            bed om bekrÃŠftelse fÃžr overskrivning af filer
                                     (tilsidesÃŠtter tidligere -n-flag)
      -H                           fÃžlg symbolske lÃŠnker fra kommandolinje
                                     i KILDE

en:   -f, --silent, --quiet   suppress most error messages
      -v, --verbose           output a diagnostic for every file processed
          --reference=RFILE   use RFILE's mode instead of MODE values
      -R, --recursive         change files and directories recursively
da:   -f, --silent, --quiet   udelad de fleste fejlmeldinger
      -v, --verbose           udskriv en meddelelse for hver fil som behandles
          --reference=RFIL    brug RFILs tilstand i stedet for TILSTAND-vÃŠrdier
      -R, --recursive         ÃŠndr filer og kataloger rekursivt

en:   -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's group rather than specifying a
                             GROUP value
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
da:   -f, --silent, --quiet   udelad de fleste fejlmeldinger
          --reference=RFIL    brug RFILs gruppe i stedet for at angive
                              GRUPPE-vÃŠrdi
      -R, --recursive         operÃ©r pÃ¥ filer og kataloger rekursivt
      -v, --verbose           vis en meddelelse for hver fil som behandles

en:   -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's owner and group rather than
                             specifying OWNER:GROUP values
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
da:   -f, --silent, --quiet  udelad de fleste fejlmeldinger
          --reference=RFIL   brug ejer og gruppe af RFIL i stedet for at bruge
                             de angivne EJER:GRUPPE-vÃŠrdier
      -R, --recursive        operÃ©r pÃ¥ filer og kataloger rekursivt
      -v, --verbose          vis oplysninger for hver fil der behandles

en:   -g                         like -l, but do not list owner
da:   -g                         som -l, men udskriv ikke ejer

en:   -g GID[,GID1...]  also set the primary group-ID to the numeric GID, and
                        (if specified) supplemental group IDs to GID1, ...
da:   -g GID[,GID1...]  sÃŠt ogsÃ¥ primÃŠr gruppe-ID til den numeriske GID, og
                        (hvis angivet) supplerende gruppe-ID'er til GID1, ...

en:   -g, --general-numeric-sort  compare according to general numerical value
      -i, --ignore-nonprinting    consider only printable characters
      -M, --month-sort            compare (unknown) < `JAN' < ... < `DEC'
da:   -g, --general-numeric-sort  sammenlign ifÃžlge generel numerisk vÃŠrdi
      -i, --ignore-nonprinting    tag kun synlige tegn i betragtning
      -M, --month-sort            sammenlign (ukendt) < 'JAN' < ... < 'DEC'

en:   -h, --header=HEADER
                        use a centered HEADER instead of filename in page header,
                        -h "" prints a blank line, don't use -h""
      -i[CHAR[WIDTH]], --output-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        replace spaces with CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -J, --join-lines  merge full lines, turns off -W line truncation, no column
                        alignment, --sep-string[=STRING] sets separators
da:   -h, --header=OVERSKRIFT
                        brug centreret OVERSKRIFT i stedet for filnavn i sidehoved;
                        -h "" skriver en blank linje.  Brug ikke -h"".
      -i[TEGN[BREDDE]], --output-tabs=[TEGN[BREDDE]]
                        erstat mellemrum med TEGN (TAB) med tabulatorer af 
                          BREDDE (8)
      -J, --join-lines  flet fulde linjer.  Deaktiverer linjeafkortning ved -W,
                        ingen kolonnejustering, --sep-string[=STRENG] sÃŠtter
                          separatorer

en:   -h, --no-dereference   affect each symbolic link instead of any referenced
                             file (useful only on systems that can change the
                             ownership of a symlink)
da:   -h, --no-dereference   ÃŠndr symbolske lÃŠnker i stedet for refererede filer
                             (kun for systemer der kan ÃŠndre ejerskabet af
                             en symlÃŠnke)

en:   -i, --ignore-case  ignore differences in case when comparing fields
      -j FIELD          equivalent to `-1 FIELD -2 FIELD'
      -o FORMAT         obey FORMAT while constructing output line
      -t CHAR           use CHAR as input and output field separator
da:   -i, --ignore-case  skeln ikke mellem store/smÃ¥ bogstaver ved sammenligning 
                          af felter
      -j FELT           samme som '-1 FELT -2 FELT'
      -o FORMAT         fÃžlg FORMAT ved sammensÃŠtning af udlinje
      -t TEGN           brug TEGN som feltseparator for ind- og udfelter

en:   -i, --initial       do not convert tabs after non blanks
      -t, --tabs=NUMBER   have tabs NUMBER characters apart, not 8
da:   -i, --initial       konvertÃ©r ikke tabulatorer efter ikke-blanke tegn
      -t, --tabs=ANTAL    hav tabulatorer ANTAL tegn fra hinanden, ikke 8

en:   -i, --inodes          list inode information instead of block usage
      -k                    like --block-size=1K
      -l, --local           limit listing to local file systems
          --no-sync         do not invoke sync before getting usage info (default)
da:   -i, --inodes          skriv inodeinformation i stedet for blokforbrug
      -k                    som --block-size=1K
      -l, --local           vis kun lokale filsystemer
          --no-sync         kÃžr ikke sync fÃžr hentning af forbrugsinfo (standard)

en:   -k                    like --block-size=1K
      -l, --count-links     count sizes many times if hard linked
      -m                    like --block-size=1M
da:   -k                    som --block-size=1K
      -l, --count-links     tÃŠl stÃžrrelser flere gange for hÃ¥rde lÃŠnker
      -m                    som --block-size=1M

en:   -k, --key=POS1[,POS2]     start a key at POS1 (origin 1), end it at POS2
                                (default end of line)
      -m, --merge               merge already sorted files; do not sort
da:   -k, --key=POS1[,POS2]     start en nÃžgle ved POS1 (nulpunkt 1), afslut den
                                ved POS2 (som standard ved linjeafslutning)
      -m, --merge               flet allerede sorterede filer; sortÃ©r ikke

en:   -l                         use a long listing format
      -L, --dereference          when showing file information for a symbolic
                                   link, show information for the file the link
                                   references rather than for the link itself
      -m                         fill width with a comma separated list of entries
da:   -l                         brug langt listeformat
      -L, --dereference          nÃ¥r der vises filinformation for symbolske lÃŠnker,
                                   sÃ¥ vis information for filen, som lÃŠnken peger
                                   pÃ¥, frem for lÃŠnken selv
      -m                         brug hele skÃŠrmbredden med en liste adskilt af
                                   kommaer

en:   -l, --length=PAGE_LENGTH
                        set the page length to PAGE_LENGTH (66) lines
                        (default number of lines of text 56, and with -F 63)
      -m, --merge       print all files in parallel, one in each column,
                        truncate lines, but join lines of full length with -J
da:   -l, --length=SIDELÃNGDE
                        sÃŠt sidelÃŠngde til SIDELÃNGDE (66) linjer
                        (forvalgt antal tekstlinjer er 56, eller 63 med -F)
      -m, --merge       udskriv alle filer parallelt, en i hver kolonne;
                        afkort linjer, men flet linjer af fuld lÃŠngde med -J

en:   -l, --link                   link files instead of copying
      -L, --dereference            always follow symbolic links in SOURCE
da:   -l, --link                   lÃŠnk filer i stedet for at kopiere
      -L, --dereference            fÃžlg altid symbolske lÃŠnker i KILDE

en:   -l, --login       print system login processes
da:   -l, --login       udskriv systemlogindprocesser

en:   -m, --canonicalize-missing    canonicalize by following every symlink in
                                    every component of the given name recursively,
                                    without requirements on components existence
      -n, --no-newline              do not output the trailing newline
      -q, --quiet,
      -s, --silent                  suppress most error messages
      -v, --verbose                 report error messages
da:   -m, --canonicalize-missing    normalisÃ©r ved at fÃžlge hver symlÃŠnke i hver
                                    komponent i det givne navn rekursivt, uden
                                    krav pÃ¥ eksistensen af komponenter
      -n, --no-newline              udskriv ikke det afsluttende linjeskift
      -q, --quiet,
      -s, --silent                  udelad de fleste fejlmeddelelser
      -v, --verbose                 udskriv fejlmeddelelser

en:   -m, --mode=MODE    set file permission bits to MODE, not a=rw - umask
da:   -m, --mode=TILSTAND  sÃŠt filrettigheder til TILSTAND, ikke a=rw - umask

en:   -m, --mode=MODE   set file mode (as in chmod), not a=rwx - umask
      -p, --parents     no error if existing, make parent directories as needed
      -v, --verbose     print a message for each created directory
      -Z, --context=CTX  set the SELinux security context of each created
                          directory to CTX
da:   -m, --mode=TILSTAND  sÃŠt rettigheder (som chmod), ikke a=rwx - umask
      -p, --parents     opret overkataloger om nÃždvendigt, ingen fejl hvis findes
      -v, --verbose     udskriv en besked for hvert katalog som oprettes
      -Z, --context=KONT  sÃŠt SELinux-sikkerhedskontekst for hvert oprettet 
                          katalog til KONT

en:   -n, --digits=DIGITS        use specified number of digits instead of 2
      -s, --quiet, --silent      do not print counts of output file sizes
      -z, --elide-empty-files    remove empty output files
da:   -n, --digits=CIFRE         brug angivet antal cifre i stedet for 2
      -s, --quiet, --silent      vis ikke stÃžrrelsen af udfilerne
      -z, --elide-empty-files    fjern tomme udfiler

en:   -n, --no-clobber             do not overwrite an existing file (overrides
                                     a previous -i option)
      -P, --no-dereference         never follow symbolic links in SOURCE
da:   -n, --no-clobber             overskriv ikke en eksisterende fil
                                     (tilsidesÃŠtter eventuelt tidligere flag -i)
      -P, --no-dereference         fÃžlg aldrig symbolske lÃŠnker i KILDE

en:   -n, --numeric-uid-gid      like -l, but list numeric user and group IDs
      -N, --literal              print raw entry names (don't treat e.g. control
                                   characters specially)
      -o                         like -l, but do not list group information
      -p, --indicator-style=slash
                                 append / indicator to directories
da:   -n, --numeric-uid-gid      ligesom -l, men skriv bruger- og gruppe-ID med tal
      -N, --literal              skriv rÃ¥ elementnavne (behandl ikke f.eks.
                                   kontroltegn anderledes)
      -o                         ligesom -l, men vis ikke gruppeinformation
      -p  --indicator-style=slash
                                 tilfÃžj skrÃ¥streg som indikator for kataloger

en:   -n[SEP[DIGITS]], --number-lines[=SEP[DIGITS]]
                        number lines, use DIGITS (5) digits, then SEP (TAB),
                        default counting starts with 1st line of input file
      -N, --first-line-number=NUMBER
                        start counting with NUMBER at 1st line of first
                        page printed (see +FIRST_PAGE)
da:   -n[SEP[CIFRE]], --number-lines[=SEP[CIFRE]]
                        nummerÃ©r linjer, brug CIFRE (5) cifre, sÃ¥ SEP (TAB);
                        forvalgt tÃŠlling starter med fÃžrste linje af indfil
      -N, --first-line-number=NUMMER
                        start tÃŠlling med NUMMER pÃ¥ fÃžrste linje pÃ¥ fÃžrste side
                        som skrives (se +FÃRSTE_SIDE)

en:   -o, --indent=MARGIN
                        offset each line with MARGIN (zero) spaces, do not
                        affect -w or -W, MARGIN will be added to PAGE_WIDTH
      -r, --no-file-warnings
                        omit warning when a file cannot be opened
da:   -o, --indent=MARGEN
                        indryk linjer MARGEN (nul) mellemrum, idet -w og -W ikke
                        pÃ¥virkes.  MARGEN vil blive lagt til SIDEBREDDE
      -r, --no-file-warnings
                        advar ikke nÃ¥r en fil ikke kan Ã¥bnes

en:   -o, --io-blocks        Treat SIZE as number of IO blocks instead of bytes
da:   -o, --io-blocks        Fortolk STÃR som antal IO-blokke frem for byte

en:   -o, --output=FILE         write result to FILE instead of standard output
      -s, --stable              stabilize sort by disabling last-resort comparison
      -S, --buffer-size=SIZE    use SIZE for main memory buffer
da:   -o, --output=FIL          udskriv resultat til FIL frem for standard-uddata
      -s, --stable              stabilisÃ©r sortering ved deaktivering af
                                  sidste-udvejs-sammenligning
      -S, --buffer-size=STÃR    brug stÃžrrelsen STÃR for indre hukommelsesbuffer

en:   -p                           same as --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=ATTR_LIST]   preserve the specified attributes (default:
                                     mode,ownership,timestamps), if possible
                                     additional attributes: context, links, xattr,
                                     all
da:   -p                           samme som --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=ATTRLISTE]   bevar filattributter om muligt (standard:
                                     mode,ownership,timestamps), om muligt
                                     yderligere attributter: context, links, xattr,
                                     all

en:   -p, --parents   remove DIRECTORY and its ancestors; e.g., `rmdir -p a/b/c' is
                        similar to `rmdir a/b/c a/b a'
      -v, --verbose   output a diagnostic for every directory processed
da:   -p, --parents   slet KATALOG og dets overkataloger.  F.eks. virker
                      'rmdir -p a/b/c' ligesom 'rmdir a/b/c a/b a'
      -v, --verbose   vis meddelelse for hvert katalog som behandles

en:   -p, --preserve-timestamps   apply access/modification times of SOURCE files
                            to corresponding destination files
      -s, --strip         strip symbol tables
          --strip-program=PROGRAM  program used to strip binaries
      -S, --suffix=SUFFIX  override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  copy all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory  treat DEST as a normal file
      -v, --verbose       print the name of each directory as it is created
da:   -p, --preserve-timestamps  brug samme lÃŠse-/ÃŠndringstider pÃ¥ MÃ
    L-filerne
                            som der er pÃ¥ KILDE-filerne.
      -s, --strip         fjern symboltabeller
          --strip-program=PROGRAM  program, der bruges til at fjerne binÃŠrkode
      -S, --suffix=SUFFIKS  tilsidesÃŠt det sÃŠdvanlige sikkerhedskopi-suffiks
      -t, --target-directory=KATALOG  kopiÃ©r alle KILDE-argumenter ind i KATALOG
      -T, --no-target-directory  behandl MÃ
    L som en normal fil
      -v, --verbose       skriv navnet pÃ¥ hvert katalog nÃ¥r det bliver oprettet

en:   -q, --count       all login names and number of users logged on
      -r, --runlevel    print current runlevel
      -s, --short       print only name, line, and time (default)
      -t, --time        print last system clock change
da:   -q, --count       alle indlogningsnavne og antal indloggede brugere
      -r, --runleve     skriv aktuelt kÃžrselsniveau
      -s, --short       skriv kun navn, linje og tid (standard)
      -t, --time        skriv seneste ÃŠndring af systemklokken

en:   -q, --hide-control-chars   print ? instead of non graphic characters
          --show-control-chars   show non graphic characters as-is (default
                                 unless program is `ls' and output is a terminal)
      -Q, --quote-name           enclose entry names in double quotes
          --quoting-style=WORD   use quoting style WORD for entry names:
                                   literal, locale, shell, shell-always, c, escape
da:   -q, --hide-control-chars   skriv ? i stedet for ikke-grafiske tegn
          --show-control-chars   vis ikke-grafiske tegn som de er (standard med
                                   mindre programmet er 'ls' og uddata er en
                                   terminal)
      -Q, --quote-name           sÃŠt filnavne i gÃ¥seÃžjne
          --quoting-style=ORD    brug anfÃžrselsstil ORD for filnavn:
                                   literal, locale, shell, shell-always, c
                                   eller escape

en:   -q, --quiet, --silent    never print headers giving file names
      -v, --verbose            always print headers giving file names
da:   -q, --quiet, --silent    udskriv ikke overskrifter med filnavne fÃžrst
      -v, --verbose            skriv altid overskrifter med filnavne fÃžrst

en:   -r, --reference=FILE      display the last modification time of FILE
      -R, --rfc-2822            output date and time in RFC 2822 format.
                                Example: Mon, 07 Aug 2006 12:34:56 -0600
da:   -r, --reference=FIL       vis sidste ÃŠndringsdato for FIL
      -R, --rfc-2822            udskriv dato og tid i henhold til RFC-2822
                                Eksempel: Sun, 08 Mar 2009 14:56:49 +0100

en:   -r, --reference=FILE   use this FILE's size
      -s, --size=SIZE        use this SIZE
da:   -r, --reference=FIL    brug denne FILs stÃžrrelse
      -s, --size=STÃR        brug denne STÃRrelse

en:   -r, --reference=FILE   use this file's times instead of current time
      -t STAMP               use [[CC]YY]MMDDhhmm[.ss] instead of current time
      --time=WORD            change the specified time:
                               WORD is access, atime, or use: equivalent to -a
                               WORD is modify or mtime: equivalent to -m
da:   -r, --reference=FIL    brug denne fils tider frem for nuvÃŠrende klokkeslÃŠt
      -t STEMPEL             brug MMDDttmm[[HH]Ã
    Ã
    ][.ss] frem for nuvÃŠrende
                               klokkeslÃŠt
          --time=ORD         ÃŠndr den angivne tid:
                               hvis ORD er access, atime eller use, gÃžr som -a
                               hvis ORD er mtime eller modify, gÃžr som -m

en:   -r, --references               first field of each line is a reference
      -t, --typeset-mode               - not implemented -
      -w, --width=NUMBER             output width in columns, reference excluded
da:   -r, --references               fÃžrste felt i hver linje er en reference
      -t, --typeset-mode               - ikke implementeret -
      -w, --width=BREDDE             udskriftbredde for kolonner, eksklusive
                                       referencer

en:   -r, --reverse              reverse order while sorting
      -R, --recursive            list subdirectories recursively
      -s, --size                 print the allocated size of each file, in blocks
da:   -r, --reverse              sortÃ©r i omvendt rÃŠkkefÃžlge
      -R, --recursive            vis underkataloger rekursivt
      -s, --size                 skriv allokeret stÃžrrelse for hver fil i blokke

en:   -s, --only-delimited    do not print lines not containing delimiters
          --output-delimiter=STRING  use STRING as the output delimiter
                                the default is to use the input delimiter
da:   -s, --only-delimited    udskriv ikke linjer som ikke indeholder skilletegn
          --output-delimiter=STRENG  brug STRENG som forvalgt ud-skilletegn.
                                forvalgt er at bruge ind-skilletegnet

en:   -s, --signal=SIGNAL
                       specify the signal to be sent on timeout.
                       SIGNAL may be a name like `HUP' or a number.
                       See `kill -l` for a list of signals
da:   -s, --signal=SIGNAL
                       angiv signalet, der skal sendes ved tidsudlÃžb.
                       SIGNAL kan vÃŠre et navn sÃ¥som 'HUP' eller et tal.
                       Se 'kill -l' for en liste af signaler

en:   -s, --signal=SIGNAL, -SIGNAL
                       specify the name or number of the signal to be sent
      -l, --list       list signal names, or convert signal names to/from numbers
      -t, --table      print a table of signal information
da:   -s, --signal=SIGNAL, -SIGNAL
                       angiv navnet eller nummeret pÃ¥ signalet som skal sendes
      -l, --list       list signalnavne, eller konvertÃ©r signalnavn til/fra
                       nummer
      -t, --table      skriv en tabel med signalinformation

en:   -s, --symbolic-link          make symbolic links instead of copying
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  copy all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory    treat DEST as a normal file
da:   -s, --symbolic-link          opret symbolske lÃŠnker i stedet for at kopiere
      -S, --suffix=SUFFIKS         tilsidesÃŠt det sÃŠdvanlige sikkerhedskopi-suffiks
      -t, --target-directory=KATALOG  kopiÃ©r alle KILDE-argumenter til KATALOG
      -T, --no-target-directory    behandl MÃ
    L som en normal fil

en:   -t                         sort by modification time
      -T, --tabsize=COLS         assume tab stops at each COLS instead of 8
da:   -t                         sortÃ©r efter ÃŠndringstidspunkt
      -T, --tabsize=KOLONNER     antag tabulatorstop pÃ¥ KOLONNER frem for 8

en:   -t                       equivalent to -vT
      -T, --show-tabs          display TAB characters as ^I
      -u                       (ignored)
      -v, --show-nonprinting   use ^ and M- notation, except for LFD and TAB
da:   -t                       samme som -vT
      -T, --show-tabs          vis tabulatorer som ^I
      -u                       (ignoreret)
      -v, --show-nonprinting   brug ^ og M- notation, undtagen for LFD og TAB

en:   -t, --field-separator=SEP  use SEP instead of non-blank to blank transition
      -T, --temporary-directory=DIR  use DIR for temporaries, not $TMPDIR or %s;
                                  multiple options specify multiple directories
      -u, --unique              with -c, check for strict ordering;
                                  without -c, output only the first of an equal run
da:   -t, --field-separator=SEP  brug SEP i stedet for ikke-mellemrum til 
                                 mellemrums-overgang
      -T, --temporary-directory=KAT  brug KAT til mellemlagring, ikke $TMPDIR eller
                                  %s; flere flag angiver flere kataloger
      -u, --unique              med -c: tjek for streng ordning
                                  uden -c: udskriv kun den fÃžrste af en rÃŠkke ens

en:   -t, --tabs=LIST     use comma separated list of explicit tab positions
da:   -t, --tabs=LISTE    brug komma-separeret LISTE med tab-positioner

en:   -t, --tagged-paragraph    indentation of first line different from second
      -u, --uniform-spacing     one space between words, two after sentences
      -w, --width=WIDTH         maximum line width (default of 75 columns)
da:   -t, --tagged-paragraph    indrykning for fÃžrste linje er forskellig fra nÃŠste
      -u, --uniform-spacing     et mellemrum mellem ord, to efter sÃŠtninger
      -w, --width=BREDDE        maksimal linjelÃŠngde (ellers 75 kolonner)

en:   -t, --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory    treat DEST as a normal file
      -u, --update                 move only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
da:   -t, --target-directory=KATALOG  flyt alle KILDE-argumenter ind i KATALOG
      -T, --no-target-directory    behandl MÃ
    L som en normal fil
      -u, --update                 flyt kun hvis KILDE-filen er nyere end
                                     mÃ¥lfilen, eller nÃ¥r mÃ¥lfilen ikke findes
      -v, --verbose                forklar hvad der sker

en:   -t, --text              read in text mode (default if reading tty stdin)
da:   -t, --text              tekstlÃŠsetilstand (forvalg ved lÃŠsning af 
                                tty-stdind)

en:   -t, --text              read in text mode (default)
da:   -t, --text              tekstlÃŠsetilstand (forvalg)

en:   -u, --remove   truncate and remove file after overwriting
      -v, --verbose  show progress
      -x, --exact    do not round file sizes up to the next full block;
                       this is the default for non-regular files
      -z, --zero     add a final overwrite with zeros to hide shredding
da:   -u, --remove   afkort og fjern fil efter overskrivningen
      -v, --verbose  vis fremskridt
      -x, --exact    rund ikke filstÃžrrelser op til den nÃŠste fulde blok;
                       dette er forvalg for ikke-regulÃŠre filer
      -z, --zero     overskriv til slut med nuller for at skjule makulering

en:   -u, --update                 copy only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -x, --one-file-system        stay on this file system
da:   -u, --update                 kopiÃ©r kun hvis KILDE-filen er nyere end
                                     mÃ¥lfilen, eller nÃ¥r mÃ¥lfilen ikke findes
      -v, --verbose                forklar hvad der sker
      -x, --one-file-system        bliv pÃ¥ dette filsystem

en:   -u, --user=USER        set user USER in the target security context
      -r, --role=ROLE        set role ROLE in the target security context
      -t, --type=TYPE        set type TYPE in the target security context
      -l, --range=RANGE      set range RANGE in the target security context
da:   -u, --user=BRUGER      sÃŠt brugeren BRUGER i mÃ¥lsikkerhedskonteksten
      -r, --role=ROLLE       sÃŠt rollen ROLLE i mÃ¥lsikkerhedskonteksten
      -t, --type=TYPE        set typen TYPE i mÃ¥lsikkerhedskonteksten
      -l, --range=INTERVAL   sÃŠt intervallet INTERVAL i mÃ¥lsikkerhedskonteksten

en:   -v FILENUM        like -a FILENUM, but suppress joined output lines
      -1 FIELD          join on this FIELD of file 1
      -2 FIELD          join on this FIELD of file 2
      --check-order     check that the input is correctly sorted, even
                          if all input lines are pairable
      --nocheck-order   do not check that the input is correctly sorted
da:   -v FILNR          som -a FILNR, men drop flettede ud-linjer
      -1 FELT           flet ved dette FELT fra fil 1
      -2 FELT           flet ved dette FELT fra fil 2
      --check-order     kontrollÃ©r om indlinjerne er korrekt sorteret, selv hvis
                          alle indlinjer kan parinddeles
      --nocheck-order   kontrollÃ©r ikke om indlinjerne er korrekt sorteret

en:   -v, --kernel-version     print the kernel version
      -m, --machine            print the machine hardware name
      -p, --processor          print the processor type or "unknown"
      -i, --hardware-platform  print the hardware platform or "unknown"
      -o, --operating-system   print the operating system
da:   -v, --kernel-version     udskriv kernens version
      -m, --machine            udskriv maskintypen
      -p, --processor          udskriv processortypen
      -i, --hardware-platform  udskriv maskinelplatform
      -o, --operating-system   udskriv operativsystemet

en:   -v, --starting-line-number=NUMBER  first line number on each logical page
      -w, --number-width=NUMBER       use NUMBER columns for line numbers
da:   -v, --starting-line-number=ANTAL  fÃžrste linjenummer pÃ¥ hver logisk side
      -w, --number-width=ANTAL        brug ANTAL kolonner til linjenummerering

en:   -w, --check-chars=N   compare no more than N characters in lines
da:   -w, --check-chars=N   sammenlign ikke mere end N tegn per linje

en:   -w, --width=COLS           assume screen width instead of current value
      -x                         list entries by lines instead of by columns
      -X                         sort alphabetically by entry extension
      -Z, --context              print any SELinux security context of each file
      -1                         list one file per line
da:   -w, --width=KOLONNER       antag denne skÃŠrmbredde i stedet for aktuel vÃŠrdi
      -x                         vis elementer linjevis i stedet for kolonnevis
      -X                         sortÃ©r alfabetisk efter filendelser
      -Z, --context              udskriv eventuel SELinux-sikkerhedskontekst for
                                   hver fil
      -1                         vis Ã©n fil per linje

en:   -w, --wrap=COLS       Wrap encoded lines after COLS character (default 76).
                            Use 0 to disable line wrapping.
    
      -d, --decode          Decode data.
      -i, --ignore-garbage  When decoding, ignore non-alphabet characters.
da:   -w, --wrap=KOLNR      Ombryd kodede linjer efter tegn KOLNR (forvalg 76).
                            Brug 0 for at deaktivere linjeombrydning.
    
      -d, --decode          Afkod data.
      -i, --ignore-garbage  IgnorÃ©r ikke-alfabetiske tegn under kodning.

en:   -x, --one-file-system    skip directories on different file systems
      -X, --exclude-from=FILE  exclude files that match any pattern in FILE
          --exclude=PATTERN    exclude files that match PATTERN
          --max-depth=N     print the total for a directory (or file, with --all)
                              only if it is N or fewer levels below the command
                              line argument;  --max-depth=0 is the same as
                              --summarize
da:   -x, --one-file-system    udelad kataloger pÃ¥ andre filsystemer
      -X, --exclude-from=FIL   udelad filer som svarer til et hvilket som
                                 helst mÃžnster i FIL.
          --exclude=MÃNSTER    udelad filer som svarer til MÃNSTER
          --max-depth=N     vis kun totalsum for et katalog (eller fil, med --all)
                            hvis det er N eller fÃŠrre niveauer under kommandolinje-
                            argumentet;  --max-depth=0 er det samme som
                            --summarize

en:   -z, --zero-terminated     end lines with 0 byte, not newline
da:   -z, --zero-terminated     afslut linjer med en 0 byte, ikke ny-linje

en:   Processes in
    an uninterruptible sleep state also contribute to the load average.
da:   Processer i
    uafbrydelig sovetilstand bidrager ogsÃ¥ til belastningsmiddeltallet.

en:   [:graph:]       all printable characters, not including space
      [:lower:]       all lower case letters
      [:print:]       all printable characters, including space
      [:punct:]       all punctuation characters
      [:space:]       all horizontal or vertical whitespace
      [:upper:]       all upper case letters
      [:xdigit:]      all hexadecimal digits
      [=CHAR=]        all characters which are equivalent to CHAR
da:   [:graph:]       alle skrivbare tegn, undtaget blanke tegn
      [:lower:]       alle smÃ¥ bogstaver
      [:print:]       alle skrivbare tegn, inkluderet blanke tegn
      [:punct:]       alle tegnsÃŠtningstegn
      [:space:]       alle vandrette og lodrette blanke tegn
      [:upper:]       alle store bogstaver
      [:xdigit:]      alle hexadecimale cifre
      [=TEGN=]        alle tegn som er lig TEGN

en:   \v              vertical tab
      CHAR1-CHAR2     all characters from CHAR1 to CHAR2 in ascending order
      [CHAR*]         in SET2, copies of CHAR until length of SET1
      [CHAR*REPEAT]   REPEAT copies of CHAR, REPEAT octal if starting with 0
      [:alnum:]       all letters and digits
      [:alpha:]       all letters
      [:blank:]       all horizontal whitespace
      [:cntrl:]       all control characters
      [:digit:]       all digits
da:   \v              lodret tabulator
      TEGN1-TEGN2     alle tegn fra TEGN1 til TEGN2, stigende
      [TEGN*]         i MÃNGDE2, kopier af TEGN indtil samme lÃŠngde til MÃNGDE1
      [TEGN*ANTAL]    ANTAL kopier af TEGN, ANTAL er oktal, hvis det begynder med 0
      [:alnum:]       alle bogstaver og tal
      [:alpha:]       alle bogstaver
      [:blank:]       alle vandrette blanke tegn
      [:cntrl:]       alle kontroltegn
      [:digit:]       alle cifre

en:   ascii     from EBCDIC to ASCII
      ebcdic    from ASCII to EBCDIC
      ibm       from ASCII to alternate EBCDIC
      block     pad newline-terminated records with spaces to cbs-size
      unblock   replace trailing spaces in cbs-size records with newline
      lcase     change upper case to lower case
da:   ascii     fra EBCDIC til ASCII
      ebcdic    fra ASCII til EBCDIC
      ibm       fra ASCII til alterneret EBCDIC
      block     udfyld felter afsluttet med linjeskift med mellemrum til
                cbs-stÃžrrelse
      unblock   erstat afsluttende mellemrum med linjeskift i blokke med stÃžrrelse
                som givet i cbs
      lcase     lav store bogstaver om til smÃ¥

en:   binary    use binary I/O for data
da:   binary    brug binÃŠr I/O til data

en:   cio       use concurrent I/O for data
da:   cio       brug parallel data-I/O

en:   d[SIZE]    signed decimal, SIZE bytes per integer
      f[SIZE]    floating point, SIZE bytes per integer
      o[SIZE]    octal, SIZE bytes per integer
      u[SIZE]    unsigned decimal, SIZE bytes per integer
      x[SIZE]    hexadecimal, SIZE bytes per integer
da:   d[STÃR]    decimal med fortegn, STÃR byte per tal
      f[STÃR]    flydende tal, STÃR byte per tal
      o[STÃR]    oktal, STÃR byte per tal
      u[STÃR]    decimal uden fortegn, STÃR byte per tal
      x[STÃR]    hexadecimal, STÃR byte per tal

en:   direct    use direct I/O for data
da:   direct    brug direkte data-I/O

en:   directory  fail unless a directory
da:   directory  meld fejl for ikke-kataloger

en:   dsync     use synchronized I/O for data
da:   dsync     brug synkroniseret I/O til data

en:   fullblock  accumulate full blocks of input (iflag only)
da:   fullblock  opsaml fulde ind-blokke (kun iflag)

en:   if=FILE         read from FILE instead of stdin
      iflag=FLAGS     read as per the comma separated symbol list
      obs=BYTES       write BYTES bytes at a time (default: 512)
      of=FILE         write to FILE instead of stdout
      oflag=FLAGS     write as per the comma separated symbol list
      seek=BLOCKS     skip BLOCKS obs-sized blocks at start of output
      skip=BLOCKS     skip BLOCKS ibs-sized blocks at start of input
      status=noxfer   suppress transfer statistics
da:   if=FIL          lÃŠs fra FIL i stedet for stdin
      iflag=FLAG      lÃŠs som angivet ved kommaadskilt liste af symboler
      obs=BYTE        skriv BYTE byte ad gangen (standard: 512)
      of=FIL          skriv til FIL i stedet for stdout
      oflag=FLAG      skriv som angivet ved kommaadskilt liste af symboler
      seek=BLOKKE     udelad BLOKKE blokke med obs-stÃžrrelse fra
                      begyndelsen af uddata
      skip=BLOKKE     udelad BLOKKE blokke med ibs-stÃžrrelse fra
                      begyndelsen af inddata
      status=noxfer   udelad statistik for overfÃžrsel

en:   noatime   do not update access time
da:   noatime   opdatÃ©r ikke tilgangstid

en:   nocreat   do not create the output file
      excl      fail if the output file already exists
      notrunc   do not truncate the output file
      ucase     change lower case to upper case
      swab      swap every pair of input bytes
da:   nocreat   opret ikke udfilen
      excl      meld fejl hvis udfilen allerede findes
      notrunc   afkort ikke udfilen
      ucase     ÃŠndr smÃ¥ bogstaver til store bogstaver
      swab      ombyt hvert par af ind-byte

en:   noctty    do not assign controlling terminal from file
da:   noctty    tildel ikke styrende terminal fra fil

en:   noerror   continue after read errors
      sync      pad every input block with NULs to ibs-size; when used
                with block or unblock, pad with spaces rather than NULs
      fdatasync  physically write output file data before finishing
      fsync     likewise, but also write metadata
da:   noerror   fortsÃŠt efter lÃŠsefejl
      sync      udfyld hver ind-blok med NUL op til ibs-stÃžrrelse; ved brug
                af block eller unblock, udfyldes med blanktegn frem for NUL.
      fdatasync  skriv data til udfil fysisk fÃžr der afsluttes
      fsync     tilsvarende, men skriv ogsÃ¥ metadata

en:   nofollow  do not follow symlinks
da:   nofollow  fÃžlg ikke symbolske lÃŠnker

en:   nolinks   fail if multiply-linked
da:   nolinks   meld fejl hvis lÃŠnket flere gange

en:   nonblock  use non-blocking I/O
da:   nonblock  brug ikkeblokerende I/O

en:   none, off       never make backups (even if --backup is given)
      numbered, t     make numbered backups
      existing, nil   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      simple, never   always make simple backups
da:   none, off       lav aldrig sikkerhedskopier (selvom --backup er givet)
      numbered, t     lav nummererede sikkerhedskopier
      existing, nil   nummererede, hvis nummererede sikkerhedskopier eksisterer,
                      ellers enkle sikkerhedskopier
      simple, never   lav altid enkle sikkerhedskopier

en:   sync      likewise, but also for metadata
da:   sync      tilsvarende, men ogsÃ¥ for metadata

en:   text      use text I/O for data
da:   text      brug tekst-I/O til data

en:  %4s-blocks      Used Available Use%%
da:  %4s-blokke     Brugt   Tilbage Brug%%

en:  %H:%M%P
da:  %H:%M

en:  %s-blocks      Used Available Capacity
da:  %s-blokke      Brugt Tilbage Kapacitet

en:  (backup: %s)
da:  (sikkerhedskopi: %s)

en:  * [-]ctlecho    echo control characters in hat notation (`^c')
       [-]echo       echo input characters
     * [-]echoctl    same as [-]ctlecho
       [-]echoe      same as [-]crterase
       [-]echok      echo a newline after a kill character
da:  * [-]ctlecho    ekko kontroltegn med hatnotation ("^c")
       [-]echo       ekko indtastede tegn
     * [-]echoctl    samme som [-]ctlecho
       [-]echoe      samme som [-]crterase
       [-]echok      ekko et linjeskift efter et drÃŠbertegn

en:  * [-]echoke     same as [-]crtkill
       [-]echonl     echo newline even if not echoing other characters
     * [-]echoprt    echo erased characters backward, between `\' and '/'
       [-]icanon     enable erase, kill, werase, and rprnt special characters
       [-]iexten     enable non-POSIX special characters
da:  * [-]echoke     samme som [-]crtkill
       [-]echonl     ekko linjeskift selv om ingen andre tegn ekkoes
     * [-]echoprt    ekko slettede tegn baglÃŠns, mellem "\" og "/"
       [-]icanon     aktivÃ©r specialtegnene erase, kill, werase og rprnt
       [-]iexten     aktivÃ©r specialtegn som ikke er POSIX-tegn

en:  * [-]iuclc      translate uppercase characters to lowercase
     * [-]ixany      let any character restart output, not only start character
       [-]ixoff      enable sending of start/stop characters
       [-]ixon       enable XON/XOFF flow control
       [-]parmrk     mark parity errors (with a 255-0-character sequence)
       [-]tandem     same as [-]ixoff
da:  * [-]iuclc      transformÃ©r store til smÃ¥ bogstaver
     * [-]ixany      tillad hvilket tegn som helst at genstarte udskrift, 
                     ikke kun starttegn
       [-]ixoff      aktivÃ©r start/stop-tegn
       [-]ixon       aktivÃ©r XON/XOFF-flydningskontrol
       [-]parmrk     markÃ©r paritetsfejl (med en 255-0 tegnsekvens)
       [-]tandem     samme som [-]ixoff

en:  * [-]iutf8      assume input characters are UTF-8 encoded
da:  * [-]iutf8      antag at ind-tegn er UTF-8-kodet

en:  * [-]ocrnl      translate carriage return to newline
     * [-]ofdel      use delete characters for fill instead of null characters
     * [-]ofill      use fill (padding) characters instead of timing for delays
     * [-]olcuc      translate lowercase characters to uppercase
     * [-]onlcr      translate newline to carriage return-newline
     * [-]onlret     newline performs a carriage return
da: * [-]ocrnl      transformÃ©r vognretur til linjeskift
    * [-]ofdel      brug slettetegn til fyld i stedet for null-tegn
    * [-]ofill      brug fyld-tegn (padding) i stedet for forsinkelses-timing
    * [-]olcuc      transformÃ©r smÃ¥ bogstaver til store
    * [-]onlcr      transformÃ©r linjeskift til vognretur-linjeskift
    * [-]onlret     linjeskift foretager vognretur

en:  * [-]onocr      do not print carriage returns in the first column
       [-]opost      postprocess output
     * tabN          horizontal tab delay style, N in [0..3]
     * tabs          same as tab0
     * -tabs         same as tab3
     * vtN           vertical tab delay style, N in [0..1]
da: * [-]onocr      skriv ikke vognreturer i fÃžrste kolonne
      [-]opost      efterbehandl uddata
    * tabN          vandret tab-forsinkelsesstil, N i [0..3]
    * tabs          samme som tab0
    * -tabs         samme som tab3
    * vtN           lodret tab-forsinkelsesstil, N i [0..1]

en:  * eol2 CHAR     alternate CHAR for ending the line
       erase CHAR    CHAR will erase the last character typed
       intr CHAR     CHAR will send an interrupt signal
       kill CHAR     CHAR will erase the current line
da:  * eol2 TEGN   alternativt TEGN for linjeslut
       erase TEGN  TEGN sletter det senest skrevne tegn
       intr TEGN   TEGN sender et afbrydningssignal
       kill TEGN   TEGN sletter nuvÃŠrende linje

en:  * lnext CHAR    CHAR will enter the next character quoted
       quit CHAR     CHAR will send a quit signal
     * rprnt CHAR    CHAR will redraw the current line
       start CHAR    CHAR will restart the output after stopping it
da:  * lnext TEGN  TEGN skriver nÃŠste tegn som et specialtegn
       quit  TEGN  TEGN sender en afslutningssignal
     * rprnt TEGN  TEGN genskriver nuvÃŠrende linje
       start TEGN  TEGN starter udskrift igen efter at have stoppet den

en:  * rows N        tell the kernel that the terminal has N rows
     * size          print the number of rows and columns according to the kernel
       speed         print the terminal speed
       time N        with -icanon, set read timeout of N tenths of a second
da:  * rows N        sig til kernen at terminalen har N linjer
     * size          udskriv antal linjer og kolonner ifÃžlge kernen
       speed         udskriv terminalens hastighed
       time N        med -icanon, sÃŠt timeout for lÃŠsning til N tiendedels sekunder

en:  Mounted on
da:  Monteret pÃ¥

en:  context=%s
da:  kontekst=%s

en:  groups=
da:  grupper=

en:  old
da:  gammel

en:  on repetition %s
da:  ved gentagelse %s

en: % 1% of memory, b 1, K 1024 (default), and so on for M, G, T, P, E, Z, Y.
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
    *** WARNING ***
    The locale specified by the environment affects sort order.
    Set LC_ALL=C to get the traditional sort order that uses
    native byte values.
da: % 1% af hukommelse, b 1, k 1024 (forvalgt), og sÃ¥ videre for M, G, T, P, E, Z, Y.
    
    Hvis ingen FIL er angivet, eller FIL er -, lÃŠses fra standard-ind.
    
    *** ADVARSEL ***
    Lokalet angivet i miljÃžet pÃ¥virker sorteringsordenen.
    SÃŠt LC_ALL=C for at fÃ¥ den traditionelle sorteringsorden som benytter
    de interne byte-vÃŠrdier.

en: %.*s: invalid conversion specification
da: %.*s: ugyldig specifikation for konvertering

en: %b %e  %Y
da: %e %b  %Y

en: %b %e %H:%M
da: %e %b %H:%M

en: %lu user | %lu users
da[0]: %lu bruger
da[1]: %lu brugere

en: %s (for regexp %s)
da: %s (for regudtryk %s)

en: %s -> %s (unbackup)
da: %s -> %s (fjern sikkerhedskopi)

en: %s [-d] terminated abnormally
da: %s [-d] afsluttede uplanmÃŠssigt

en: %s and %s are the same file
da: %s og %s er den samme fil

en: %s exists but is not a directory
da: %s eksisterer, men er ikke et katalog

en: %s has appeared;  following end of new file
da: %s er dukket op.  FÃžlger slutningen af ny fil

en: %s has become accessible
da: %s er blevet tilgÃŠngelig

en: %s has become inaccessible
da: %s er blevet utilgÃŠngelig

en: %s has been replaced with an untailable file; giving up on this name
da: %s er blevet erstattet af en fil, der ikke kan kÃžres 'tail' pÃ¥; giver op for dette navn

en: %s has been replaced;  following end of new file
da: %s er blevet erstattet.  FÃžlger slutningen af ny fil

en: %s has unknown file type
da: %s har ukendt filtype

en: %s has unusable, apparently negative size
da: %s har en ubrugelig, tilsyneladende negativ stÃžrrelse

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
da: Hjemmeside for %s: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: %s is not a valid positive integer
da: %s er ikke et gyldigt positivt heltal

en: %s is too large
da: %s er for stor

en: %s was specified but %s was not
da: %s blev angivet, men ikke %s

en: %s%s argument `%s' too large
da: %s%s-argumentet '%s' er for stort

en: %s: %s is so large that it is not representable
da: %s: %s er sÃ¥ stor at den ikke kan reprÃŠsenteres

en: %s: %s: line number out of range
da: %s: %s: linjenummer uden for omrÃ¥de

en: %s: %s: match not found
da: %s: %s: ingen trÃŠffer fundet

en: %s: %s:%s: disorder:
da: %s: %s:%s: uorden:

en: %s: FAILED open or read
da: %s: FEJL ved Ã¥bning eller lÃŠsning

en: %s: No such user
da: %s: Ingen sÃ¥dan bruger

en: %s: `}' is required in repeat count
da: %s: '}' er nÃždvendig i gentagelsesantal

en: %s: binary operator expected
da: %s: binÃŠr operator forventet

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
da: %s: kan kun oprette relative symbolske lÃŠnker i aktuelt katalog

en: %s: cannot change nonblocking mode
da: %s: kan ikke ÃŠndre ikke-blokerende tilstand

en: %s: cannot find name for user ID %lu
da: %s: kan ikke finde navnet for bruger-ID %lu

en: %s: cannot follow end of this type of file; giving up on this name
da: %s: kan ikke fÃžlge slutningen pÃ¥ denne filtype; giver op for dette navn

en: %s: cannot lseek back to original position
da: %s: kan ikke sÃžge (lseek) tilbage til oprindelige position

en: %s: cannot overwrite directory
da: %s: kan ikke overskrive katalog

en: %s: cannot rewind
da: %s: kan ikke tilbagespole

en: %s: cannot seek
da: %s: kan ikke sÃžge

en: %s: cannot seek to end-relative offset %s
da: %s: kan ikke sÃžge til afsÃŠt relativt til slutningen %s

en: %s: cannot seek to offset %s
da: %s: kan ikke sÃžge til afsÃŠt %s

en: %s: cannot seek to relative offset %s
da: %s: kan ikke sÃžge til relativt afsÃŠt %s

en: %s: cannot shred append-only file descriptor
da: %s: kan ikke makulere beskriver for fil, der kun kan tilfÃžjes til

en: %s: cannot skip
da: %s: kan ikke overspringe

en: %s: cannot skip to specified offset
da: %s: kan ikke springe til det angivne afsÃŠt

en: %s: closing delimiter `%c' missing
da: %s: afsluttende skilletegn '%c' mangler

en: %s: couldn't reset non-blocking mode
da: %s: kunne ikke nulstille ikke-blokerende tilstand

en: %s: descend into directory %s?
da: %s: gÃ¥ ned i katalog %s?

en: %s: descend into write-protected directory %s?
da: %s: gÃ¥ ned i skrivebeskyttet katalog %s?

en: %s: end of file
da: %s: filslut

en: %s: equivalence class operand must be a single character
da: %s: ÃŠkvivalensklasseoperanden skal vÃŠre et enkelt tegn

en: %s: error truncating
da: %s: fejl ved afkortning

en: %s: error writing at offset %s
da: %s: fejl ved skrivning fra afsÃŠt %s

en: %s: expected a numeric value
da: %s: forventede en numerisk vÃŠrdi

en: %s: failed to close
da: %s: kunne ikke lukke

en: %s: failed to open for writing
da: %s: kunne ikke Ã¥bne til skrivning

en: %s: failed to remove
da: %s: kunne ikke fjerne

en: %s: fcntl failed
da: %s: fcntl mislykkedes

en: %s: fdatasync failed
da: %s: fdatasync mislykkedes

en: %s: file has negative size
da: %s: fil har negativ stÃžrrelse

en: %s: file has shrunk too much
da: %s: filen er krympet for meget

en: %s: file too large
da: %s: fil for stor

en: %s: file too long
da: %s: fil for lang

en: %s: file truncated
da: %s: fil afkortet

en: %s: fstat failed
da: %s: fstat mislykkedes

en: %s: fsync failed
da: %s: fsync mislykkedes

en: %s: hard link not allowed for directory
da: %s: hÃ¥rd lÃŠnke ikke tilladt for katalog

en: %s: input contains a loop:
da: %s: inddata indeholder en lÃžkke:

en: %s: input contains an odd number of tokens
da: %s: inddata indeholder et ulige antal elementer

en: %s: input file is output file
da: %s: indfil er udfil

en: %s: integer expected after delimiter
da: %s: heltal forventedes efter skilletegn

en: %s: invalid PID
da: %s: ugyldig PID

en: %s: invalid count at start of %s
da: %s: ugyldigt antal ved starten af %s

en: %s: invalid directive
da: %s: ugyldigt direktiv

en: %s: invalid field specification %s
da: %s: ugyldig feltangivelse %s

en: %s: invalid file size
da: %s: ugyldig filstÃžrrelse

en: %s: invalid file type
da: %s: ugyldig filtype

en: %s: invalid maximum number of unchanged stats between opens
da: %s: ugyldig maksimum antal af uÃŠndrede resultater af kald til stat() mellem kald til open()

en: %s: invalid number
da: %s: ugyldigt tal

en: %s: invalid number of bytes
da: %s: ugyldigt antal byte

en: %s: invalid number of lines
da: %s: ugyldigt antal linjer

en: %s: invalid number of passes
da: %s: ugyldigt antal gennemlÃžb

en: %s: invalid number of seconds
da: %s: ugyldigt antal sekunder

en: %s: invalid pattern
da: %s: ugyldigt mÃžnster

en: %s: invalid process id
da: %s: ugyldig proces-id

en: %s: invalid regular expression: %s
da: %s: ugyldigt regulÃŠrt udtryk: %s

en: %s: invalid signal
da: %s: ugyldigt signal

en: %s: invalid suffix length
da: %s: ugyldig lÃŠngde pÃ¥ endelse

en: %s: line number must be greater than zero
da: %s: linjenummeret skal vÃŠre stÃžrre end nul

en: %s: line number out of range
da: %s: linjenummer uden for omrÃ¥de

en: %s: lseek failed
da: %s: lseek mislykkedes

en: %s: multiple signals specified
da: %s: flere signaler angivet

en: %s: new permissions are %s, not %s
da: %s: nye adgangsrettigheder er %s, ikke %s

en: %s: no properly formatted %s checksum lines found
da: %s: ingen rigtigt formatterede %s-kontrolsumlinjer fundet

en: %s: no size information for this device
da: %s: ingen stÃžrrelsesinformation for denne enhed

en: %s: not listing already-listed directory
da: %s: viser ikke allerede vist katalog

en: %s: number of bytes is too large
da: %s: antal byte er for stort

en: %s: overwrite %s?
da: %s: overskriv %s?

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...
da: %s: gennemlÃžb %lu/%lu (%s)...

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s
da: %s: gennemlÃžb %lu/%lu (%s)...%s

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%
da: %s: gennemlÃžb %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%

en: %s: read error
da: %s: lÃŠsefejl

en: %s: remove %s %s?
da: %s: fjern %s %s?

en: %s: remove all arguments recursively?
da: %s: fjern alle argumenter rekursivt?

en: %s: remove all arguments?
da: %s: fjern alle argumenter?

en: %s: remove write-protected %s %s?
da: %s: fjern skrivebeskyttet %s %s?

en: %s: removed
da: %s: slettet

en: %s: removing
da: %s: sletter

en: %s: renamed to %s
da: %s: omdÃžbt til %s

en: %s: replace %s?
da: %s: overskriv %s?

en: %s: seek failed
da: %s: sÃžgning mislykkedes

en: %s: too many checksum lines
da: %s: for mange kontrolsumlinjer

en: %s: try to overwrite %s, overriding mode %04lo (%s)?
da: %s: forsÃžg at overskrive %s, uden hensyn til tilstand %04lo (%s)?

en: %s: unable to determine maximum file name length
da: %s: kan ikke bestemme maksimal filnavnslÃŠngde

en: %s: unable to perform all requested operations
da: %s: ikke i stand til at udfÃžre alle forespurgte operationer

en: %s: unary operator expected
da: %s: unÃŠr operator forventet

en: %s: value not completely converted
da: %s: vÃŠrdi ikke fuldstÃŠndig konverteret

en: %s: write error
da: %s: skrivefejl

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
da: %s:%lu: ugyldig linje; mangler andet element

en: %s:%lu: invalid zero-length file name
da: %s:%lu: ugyldigt filnavn af lÃŠngde nul

en: %s:%lu: unrecognized keyword %s
da: %s:%lu: ukendt nÃžgleord %s

en: %s}: integer required between `{' and `}'
da: %s}: heltal krÃŠves mellem '{' og '}'

en: ')' expected
da: ')' forventet

en: ')' expected, found %s
da: ')' forventet, fandt %s

en: * file systems that cache in temporary locations, such as NFS
    version 3 clients
    
    * compressed file systems
da: * filsystemer, der mellemlagrer pÃ¥ midlertidige steder, sÃ¥som NFS version
    3-klienter
    
    * komprimerede filsystemer

en: * log-structured or journaled file systems, such as those supplied with
    AIX and Solaris (and JFS, ReiserFS, XFS, Ext3, etc.)
    
    * file systems that write redundant data and carry on even if some writes
    fail, such as RAID-based file systems
    
    * file systems that make snapshots, such as Network Appliance's NFS server
da: * log-strukturerede eller journaliserende filsystemer, sÃ¥som dem der leveres
    med AIX og Solaris (og JFS, ReiserFS, XFS, Ext3 osv.)
    
    * filsystemer som skriver redundante data og fortsÃŠtter selv om nogle
    skrivninger mislykkes, sÃ¥som RAID-baserede filsystemer
    
    * filsystemer som laver Ãžjebliksbilleder, sÃ¥som Network Appliances' NFS-server

en: ,  load average: %.2f
da: ,  belastningennemsnit: %.2f

en: --%s argument %s too large
da: argumentet %2$s til --%1$s er for stort

en: --context (-Z) works only on an SELinux-enabled kernel
da: --context (-Z) virker kun pÃ¥ en kerne, der understÃžtter SELinux

en: -R --dereference requires either -H or -L
da: -R --dereference krÃŠver enten -H eller -L

en: -R -h requires -P
da: -R -h krÃŠver -P

en: -ef does not accept -l
da: -ef accepterer ikke -l

en: -nt does not accept -l
da: -nt accepterer ikke -l

en: -ot does not accept -l
da: -ot accepterer ikke -l

en: <internal>
da: <intern>

en: Address family for hostname not supported
da: Adressefamilie for vÃŠrtsnavn understÃžttes ikke

en: All arguments to long options are mandatory for short options.
da: Alle argumenter til lange flag er obligatoriske for de korte flag.

en: All requests done
da: Alle forespÃžrgsler fuldendt

en: Argument buffer too small
da: Argumentbuffer er for lille

en: Bad value for ai_flags
da: Ugyldig vÃŠrdi for ai_flags

en: CAUTION: Note that shred relies on a very important assumption:
    that the file system overwrites data in place.  This is the traditional
    way to do things, but many modern file system designs do not satisfy this
    assumption.  The following are examples of file systems on which shred is
    not effective, or is not guaranteed to be effective in all file system modes:
da: PAS PÃ
    : BemÃŠrk at 'shred' bygger pÃ¥ en meget vigtig antagelse:
    at filsystemet overskriver data pÃ¥ stedet.  Dette er den traditionelle
    mÃ¥de at det pÃ¥, men mange moderne filsystemtyper opfylder ikke denne
    antagelse.  Det fÃžlgende er eksempler pÃ¥ filsystemer hvor 'shred' ikke vil
    fungere efter hensigten, eller ikke vil fungere i alle filsystemtilstande:

en: COMMENT
da: KOMMENTAR

en: Call the link function to create a link named FILE2 to an existing FILE1.
da: Kald funktionen link for at oprette en lÃŠnke FIL2 til en
    eksisterende FIL1.

en: Call the unlink function to remove the specified FILE.
da: Kald funktionen unlink for at fjerne angivet FIL.

en: Change the effective user id and group id to that of USER.
    
      -, -l, --login               make the shell a login shell
      -c, --command=COMMAND        pass a single COMMAND to the shell with -c
      -f, --fast                   pass -f to the shell (for csh or tcsh)
      -m, --preserve-environment   do not reset environment variables
      -p                           same as -m
      -s, --shell=SHELL            run SHELL if /etc/shells allows it
da: Ãndr den effektive bruger-id og gruppe-id til BRUGER.
    
      -, -l, --login               gÃžr skallen til en login-skal
      -c, --command=KOMMANDO       send en enkelt kommando til skallen med -c
      -f, --fast                   send -f til skallen (for csh eller tcsh)
      -m, --preserve-environment   nulstil ikke miljÃžvariable
      -s, --shell=SHELL            kÃžr SHELL hvis /etc/shells tillader det

en: Change the group of each FILE to GROUP.
    With --reference, change the group of each FILE to that of RFILE.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
          --dereference      affect the referent of each symbolic link (this is
                             the default), rather than the symbolic link itself
da: Ãndr gruppemedlemskab af hver FIL til GRUPPE.
    Med --reference ÃŠndres gruppemedlemskab af hver FIL til samme som for RFIL.
    
      -c, --changes          som verbose, men fortÃŠl kun om ÃŠndringer
          --dereference      ÃŠndr referent for hver symbolsk lÃŠnke (standard)
                             i stedet for den symbolske lÃŠnke selv

en: Change the mode of each FILE to MODE.
    
      -c, --changes           like verbose but report only when a change is made
da: Ãndr tilstanden for for hver FIL til TILSTAND.
    
      -c, --changes           som verbose, men anfÃžr kun udfÃžrte ÃŠndringer

en: Change the owner and/or group of each FILE to OWNER and/or GROUP.
    With --reference, change the owner and group of each FILE to those of RFILE.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
          --dereference      affect the referent of each symbolic link (this is
                             the default), rather than the symbolic link itself
da: Ãndr ejer og/eller gruppe for hver FIL til EJER og/eller GRUPPE.
    Med --reference ÃŠndres ejer og gruppe for hver FIL til de samme som RFIL.
    
      -c, --changes          som verbose, men rapportÃ©r kun ÃŠndringer
          --dereference      foretag ÃŠndringerne pÃ¥ referenten af hver symbolsk
                             lÃŠnke (standard) i stedet for den symbolske lÃŠnke selv

en: Change the security context of each FILE to CONTEXT.
    With --reference, change the security context of each FILE to that of RFILE.
    
      -h, --no-dereference   affect symbolic links instead of any referenced file
da: Ãndr sikkerhedskonteksten for hver FIL til KONTEKST.
    Med --reference, ÃŠndr sikkerhedskonteksten for hver FIL til den for RFIL.
    
      -h, --no-dereference   virk pÃ¥ symbolske lÃŠnker frem for refereret fil

en: Compare sorted files FILE1 and FILE2 line by line.
da: Sammenlign de sorterede filer FIL1 og FIL2 linjevis.

en: Concatenate FILE(s), or standard input, to standard output.
    
      -A, --show-all           equivalent to -vET
      -b, --number-nonblank    number nonempty output lines
      -e                       equivalent to -vE
      -E, --show-ends          display $ at end of each line
      -n, --number             number all output lines
      -s, --squeeze-blank      suppress repeated empty output lines
da: SammensÃŠt FILer eller standard-ind, til standard-ud.
    
      -A, --show-all           samme som -vET
      -b, --number-nonblank    nummerÃ©r ikke-blanke ud-linjer
      -e                       samme som -vE
      -E, --show-ends          skriv $ i slutningen af hver linje
      -n, --number             nummerÃ©r alle ud-linjer
      -s, --squeeze-blank      aldrig mere end Ã©n blank linje ad gangen

en: Convert blanks in each FILE to tabs, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
da: KonvertÃ©r mellemrum i hver FIL til tabulatorer, og skriv til standard-ud.
    Uden en FIL, eller nÃ¥r FIL er -, lÃŠses standard-ind.

en: Convert tabs in each FILE to spaces, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
da: KonvertÃ©r tabulatorer i hver FIL til mellemrum, skriv til standard-ud.
    Hvis ingen FIL er angivet, eller FIL er -, lÃŠses fra standard-ind.

en: Copy SOURCE to DEST, or multiple SOURCE(s) to DIRECTORY.
da: KopiÃ©r KILDE til MÃ
    L eller en eller flere KILDEr til KATALOG.

en: Copy a file, converting and formatting according to the operands.
    
      bs=BYTES        read and write BYTES bytes at a time (also see ibs=,obs=)
      cbs=BYTES       convert BYTES bytes at a time
      conv=CONVS      convert the file as per the comma separated symbol list
      count=BLOCKS    copy only BLOCKS input blocks
      ibs=BYTES       read BYTES bytes at a time (default: 512)
da: KopiÃ©r en fil med konvertering og formatering som angivet.
    
      bs=BYTE         lÃŠs og skriv BYTE byte ad gangen (se ogsÃ¥ ibs=,obs=)
      cbs=BYTE        konvertÃ©r BYTE byte ad gangen
      conv=KONV       konvertÃ©r fil som angivet ved kommaadskilt liste af symboler
      count=BLOKKE    kopiÃ©r kun BLOKKE indblokke
      ibs=BYTE        lÃŠs BYTE byte ad gangen (standard: 512)

en: Copy standard input to each FILE, and also to standard output.
    
      -a, --append              append to the given FILEs, do not overwrite
      -i, --ignore-interrupts   ignore interrupt signals
da: Kopier standard-ind til hver FIL og til standard-ud.
    
      -a, --append              tilfÃžj til de angivne FILer, overskriv ikke
      -i, --ignore-interrrupts  ignorer afbrydningssignaler

en: Create named pipes (FIFOs) with the given NAMEs.
da: Opret navngivne datakanaler (FIFOer) med angivne NAVNe.

en: Create the DIRECTORY(ies), if they do not already exist.
da: Opret KATALOG(erne), hvis de ikke allerede eksisterer.

en: Create the special file NAME of the given TYPE.
da: Opret specialfilen NAVN med den angivne TYPE.

en: Diagnose invalid or unportable file names.
    
      -p                  check for most POSIX systems
      -P                  check for empty names and leading "-"
          --portability   check for all POSIX systems (equivalent to -p -P)
da: DiagnosticÃ©r ugyldige eller uportable filnavne.
    
      -p                  kontrollÃ©r for de fleste POSIX-systemer
      -P                  kontrollÃ©r for tomme navne og indledende "-"
          --portability   kontrollÃ©r for alle POSIX-systemer (svarer til -p -P)

en: Directory:
da: Katalog:

en: Display file or file system status.
    
      -L, --dereference     follow links
      -f, --file-system     display file system status instead of file status
da: Vis fil- eller filsystemstatus.
    
      -L, --dereference     fÃžlg lÃŠnker
      -f, --file-system     vis filsystemstatus fremfor filstatus

en: Display the current time in the given FORMAT, or set the system date.
    
      -d, --date=STRING         display time described by STRING, not `now'
      -f, --file=DATEFILE       like --date once for each line of DATEFILE
da: Vis det nuvÃŠrende klokkeslÃŠt i det givne FORMAT, eller indstil systemtiden.
    
      -d, --date=STRENG         vis klokkeslÃŠttet beskrevet ved STRENG, ikke 'nu'
      -f, --file=DATOFIL        som --date for hver linje af DATOFIL

en: Drop any supplemental groups, assume the user-ID and group-ID of the specified
    USER (numeric ID or user name), and run COMMAND with any specified ARGUMENTs.
    Exit with status 111 if unable to assume the required user and group ID.
    Otherwise, exit with the exit status of COMMAND.
    This program is useful only when run by root (user ID zero).
da: Smid eventuelle supplerende grupper vÃŠk, antag bruger-ID og gruppe-ID for den
    angivne BRUGER (numerisk ID eller brugernavn), og kÃžr KOMMANDO med eventuelle
    angivne ARGUMENTer.  Afslut med status 111 hvis det ikke er muligt at antage
    den krÃŠvede bruger- og gruppe-ID.  Afslut ellers med afslutningskode for
    KOMMANDO.  Dette program er kun nyttigt, nÃ¥r det kÃžres som root (bruger-ID 0).

en: EXIT
da: AFSLUT

en: Each range is one of:
    
      N     N'th byte, character or field, counted from 1
      N-    from N'th byte, character or field, to end of line
      N-M   from N'th to M'th (included) byte, character or field
      -M    from first to M'th (included) byte, character or field
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
da: Hvert interval er en af fÃžlgende:
    
      N     N'te byte, tegn eller felt, talt fra 1
      N-    fra N'te byte, tegn eller felt, til slutningen af linjen
      N-M   fra N'te til M'te (til og med) byte, tegn eller felt
      -M    fra fÃžrste til M'te (til og med) byte, tegn eller felt
    
    Hvis ingen FIL er angivet, eller FIL er -, lÃŠses fra standard-ind.

en: Echo the STRING(s) to standard output.
    
      -n             do not output the trailing newline
da: Ekko STRENGene til standard-ud.
    
      -n             udskriv ikke afsluttende linjeskiftstegn

en: Exit with a status code indicating failure.
da: Afslut med en statuskode som angiver fejl.

en: Exit with a status code indicating success.
da: Afslut med en statuskode som angiver succes.

en: Exit with the status determined by EXPRESSION.
da: ReturnÃ©r med en statusvÃŠrdi som bestemmes af UDTRYK.

en: F. Pinard
da: FranÃ§ois Pinard

en: FAILED
da: MISLYKKEDES

en: FIXME: unknown
da: FIXMIG: ukendt

en: FORMAT must be suitable for printing one argument of type `double';
    it defaults to %.PRECf if FIRST, INCREMENT, and LAST are all fixed point
    decimal numbers with maximum precision PREC, and to %g otherwise.
da: FORMAT skal vÃŠre egnet til at udskrive et argument af typen 'double'; som
    standard er det %.PRÃCf hvis FÃRSTE, FORÃGELSE og SIDSTE alle er
    decimaltal med fast komma og maksimal prÃŠcision PRÃC, ellers %g.

en: Fifos do not have major and minor device numbers.
da: Fifoer har ikke over- og underenhedsnumre.

en: Filesystem
da: Filsystem

en: Filesystem    Type
da: Filsystem     Type

en: For each pair of input lines with identical join fields, write a line to
    standard output.  The default join field is the first, delimited
    by whitespace.  When FILE1 or FILE2 (not both) is -, read standard input.
    
      -a FILENUM        print unpairable lines coming from file FILENUM, where
                          FILENUM is 1 or 2, corresponding to FILE1 or FILE2
      -e EMPTY          replace missing input fields with EMPTY
da: Skriv en linje til standard-ud for hvert par af ind-linjer med ens flettefelt.
    Det forvalgte flettefelt er det fÃžrste felt, begrÃŠnset af blanktegn. Hvis FIL1 
    eller FIL2 (ikke begge) er -, lÃŠses fra standard-ind.
    
      -a FILNR          udskriv linjer som ikke kan parinddeles fra fil FILNR,
                          hvor FILNR er 1 eller 2 svarende til FIL1 eller FIL2
      -e TOM            erstat manglende ind-felter med TOM

en: Force changed blocks to disk, update the super block.
da: Gem ÃŠndrede blokke til disk, opdatÃ©r superblokken.

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
da: Generel hjÃŠlp til GNU-programmel: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: IDLE
da: INAKTIV

en: Idle
da: Inaktiv

en: If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
da: Hvis FIL ikke er angivet, bruges %s.  %s som FIL er almindeligt.

en: In addition, file system backups and remote mirrors may contain copies
    of the file that cannot be removed, and that will allow a shredded file
    to be recovered later.
da: Derudover kan sikkerhedskopier af filsystemer og eksterne spejlinger indeholde
    kopier af filen, som ikke kan fjernes, og som vil tillade senere genskabelse af
    en makuleret fil.

en: In real life:
da: I virkeligheden:

en: In the 1st form, create a link to TARGET with the name LINK_NAME.
    In the 2nd form, create a link to TARGET in the current directory.
    In the 3rd and 4th forms, create links to each TARGET in DIRECTORY.
    Create hard links by default, symbolic links with --symbolic.
    When creating hard links, each TARGET must exist.  Symbolic links
    can hold arbitrary text; if later resolved, a relative link is
    interpreted in relation to its parent directory.
da: I 1. form: Opret en lÃŠnke til MÃ
    L med navnet LÃNKENAVN.
    I 2. form: Opret en lÃŠnke til MÃ
    L i det nuvÃŠrende katalog.
    I 3. og 4. form: Opret lÃŠnker til hvert MÃ
    L i KATALOG.
    Opret hÃ¥rde lÃŠnker som standard, eller symbolske lÃŠnker med --symbolic.
    NÃ¥r der oprettes hÃ¥rde lÃŠnker, skal hvert MÃ
    L eksistere.  Symbolske
    lÃŠnker kan indeholde vilkÃ¥rlig tekst; en relativ lÃŠnke fortolkes i
    relation til dets overkatalog.

en: In the case of ext3 file systems, the above disclaimer applies
    (and shred is thus of limited effectiveness) only in data=journal mode,
    which journals file data in addition to just metadata.  In both the
    data=ordered (default) and data=writeback modes, shred works as usual.
    Ext3 journaling modes can be changed by adding the data=something option
    to the mount options for a particular file system in the /etc/fstab file,
    as documented in the mount man page (man mount).
da: For ext3-filsystemer gÃŠlder ovenstÃ¥ende kun i 'data=journal'-tilstand (og 
    shred er derfor af begrÃŠnset nytte), hvilket journaliserer fildata ud over
    blot metadata.  I begge tilstandende, data=ordered (standard) og data=writeback,
    vil shred fungere som normalt.  Ext3-journaliseringstilstande kan ÃŠndres ved at
    tilfÃžje flaget data=noget til monteringsflagene for et givet filsystem i filen
    /etc/fstab, som dokumenteret i man-siden for mount (man mount).

en: Infinity B
da: Uendelig B

en: Interrupted by a signal
da: Afbrudt af signal

en: Invalid back reference
da: Ugyldig baglÃŠns reference

en: Invalid character class name
da: Ugyldigt navn pÃ¥ tegnklasse

en: Invalid collation character
da: Ugyldigt kollationeringstegn

en: Invalid content of \{\}
da: Ugyldigt indhold af \{\}

en: Invalid preceding regular expression
da: Ugyldigt forudgÃ¥ende regulÃŠrt udtryk

en: Invalid range end
da: Ugyldigt intervalendepunkt

en: Invalid regular expression
da: Ugyldigt regulÃŠrt udtryk

en: LINE
da: LINJE

en: List information about the FILEs (the current directory by default).
    Sort entries alphabetically if none of -cftuvSUX nor --sort.
da: Vis information om FILer (nuvÃŠrende katalog med mindre andet er angivet).
    SortÃ©r filerne alfabetisk hvis ingen af flagene -cftuvSUX eller --sort
    er givet.

en: Login name:
da: Login-navn:

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
da: Obligatoriske argumenter til lange flag er ogsÃ¥ obligatoriske for de korte.

en: Memory allocation failure
da: Fejl ved hukommelsesallokering

en: Memory exhausted
da: Hukommelsen opbrugt

en: NAME
da: NAVN

en: Name
da: Navn

en: Name or service not known
da: Navn eller tjeneste ukendt

en: No address associated with hostname
da: Ingen adresse associeret med vÃŠrtsnavn

en: No match
da: Ingen trÃŠffer

en: No previous regular expression
da: Intet foregÃ¥ende regulÃŠrt udtryk

en: Non-recoverable failure in name resolution
da: Uoverkommelig fejl ved navneoplÃžsning

en: OK
da: O.k.

en: Only one string may be given when deleting without squeezing repeats.
da: Kun Ã©n streng kan angives, nÃ¥r der slettes uden sammenklemning af gentagelser.

en: Option --string without a number implies 3; option --width without a number
    implies 32.  By default, od uses -A o -t oS -w16.
da: Flaget --string uden et tal implicerer 3. Flaget --width uden et tal
    implicerer 32.  Normalt bruger od: -A o -t oS -w16.

en: Ordering options:
da: Sorteringsflag:

en: Other options:
da: Andre flag:

en: Output a permuted index, including context, of the words in the input files.
da: Udskriv et permuteret indeks, med kontekst, over ordene i inddatafilerne.

en: Output commands to set the LS_COLORS environment variable.
    
    Determine format of output:
      -b, --sh, --bourne-shell    output Bourne shell code to set LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        output C shell code to set LS_COLORS
      -p, --print-database        output defaults
da: Udskriv kommandoer for at sÃŠtte miljÃžvariablen LS_COLORS.
    
    Bestem ud-format:
      -b, --sh, --bourne-shell    udskriv Bourne shell-kode for at sÃŠtte LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        udskriv C skal-kode for at sÃŠtte LS_COLORS
      -p, --print-data-base       udskriv den interne database

en: Output fixed-size pieces of INPUT to PREFIXaa, PREFIXab, ...; default
    size is 1000 lines, and default PREFIX is `x'.  With no INPUT, or when INPUT
    is -, read standard input.
da: Skriv stykker af fast stÃžrrelse af INDDATA til PRÃFIKSaa, PRÃFIKSab, ...;
    forvalgt stÃžrrelse er 1000 linjer, og forvalgt PRÃFIKS er 'x'. Hvis ingen
    INDDATA er angivet, eller INDDATA er -, lÃŠses fra standard-ind.

en: Output pieces of FILE separated by PATTERN(s) to files `xx00', `xx01', ...,
    and output byte counts of each piece to standard output.
da: Udskriv dele af FIL adskilt af MÃNSTER til filerne 'xx01', 'xx02',...,
    og vis antal byte for hver del pÃ¥ standard-ud.

en: Output platform dependent limits in a format useful for shell scripts.
da: Udskriv platformsafhÃŠngige grÃŠnser i et format, der er nyttigt til skalscript.

en: Output who is currently logged in according to FILE.
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
da: Udskriv hvem som for Ãžjeblikket er logget ind ifÃžlge FIL.
    Hvis FIL ikke er angivet bruges %s. %s som FIL er almindeligt.

en: Overwrite the specified FILE(s) repeatedly, in order to make it harder
    for even very expensive hardware probing to recover the data.
da: Overskiv de angivne FILER gentagne gange for at gÃžre det svÃŠrere for
    selv meget dyrt genoprettelsesudstyr at genskabe data.

en: Paginate or columnate FILE(s) for printing.
da: SidenummerÃ©r eller omform FIL(er) til kolonner for udskrivning.

en: Parameter string not correctly encoded
da: Parameterstreng er ikke korrekt kodet

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Premature end of regular expression
da: Uventet afslutning af regulÃŠrt udtryk

en: Print ARGUMENT(s) according to FORMAT, or execute according to OPTION:
da: Udskriv ARGUMENTer ifÃžlge FORMAT, eller eksekvÃ©r ifÃžlge FLAG:

en: Print CRC checksum and byte counts of each FILE.
da: Udskriv CRC-kontrolsum og byteantal for hver FIL.

en: Print NAME with any leading directory components removed.
    If specified, also remove a trailing SUFFIX.
da: Udskriv NAVN med eventuelle indledende katalog-komponenter fjernet.
    Hvis SUFFIKS er angivet, fjernes ogsÃ¥ afsluttende SUFFIKS.

en: Print NAME with its trailing /component removed; if NAME contains no /'s,
    output `.' (meaning the current directory).
da: Udskriv NAVN med alt fra sidste '/' fjernet; Hvis NAVN ikke indeholder nogen '/'-er, udskriv '.' (for nuvÃŠrende katalog).

en: Print certain system information.  With no OPTION, same as -s.
    
      -a, --all                print all information, in the following order,
                                 except omit -p and -i if unknown:
      -s, --kernel-name        print the kernel name
      -n, --nodename           print the network node hostname
      -r, --kernel-release     print the kernel release
da: Udskriv visse systeminformationer.  Hvis ingen FLAG blev angivet, bruges -s.
    
      -a, --all                udskriv al information i fÃžlgende rÃŠkkefÃžlge,
                                 pÃ¥nÃŠr udeladelse af -p og -i hvis ukendt:
      -s, --kernel-name        udskriv kernens navn
      -n, --nodename           udskriv maskinens vÃŠrtsnavn pÃ¥ netvÃŠrket
      -r, --kernel-release     udskriv kernens udgave

en: Print checksum and block counts for each FILE.
    
      -r              use BSD sum algorithm, use 1K blocks
      -s, --sysv      use System V sum algorithm, use 512 bytes blocks
da: Udskriv kontrolsum og blokantal for hver FIL.
    
      -r              brug BSD-sumalgoritme, brug 1K-blokke
      -s, --sysv      brug System V-sumalgoritme, brug 512 byte-blokke

en: Print group memberships for each USERNAME or, if no USERNAME is specified, for
    the current process (which may differ if the groups database has changed).
da: Udskriv gruppemedlemsskaber for hvert BRUGERNAVN eller, hvis intet BRUGERNAVN
    er angivet, for den aktuelle proces (som kan vÃŠre forskellige hvis gruppens
    database er ÃŠndret).

en: Print information about users who are currently logged in.
da: Udskriv information om brugere som er logget ind lige nu.

en: Print machine architecture.
da: Udskriv maskinarkitektur.

en: Print newline, word, and byte counts for each FILE, and a total line if
    more than one FILE is specified.  With no FILE, or when FILE is -,
    read standard input.
      -c, --bytes            print the byte counts
      -m, --chars            print the character counts
      -l, --lines            print the newline counts
da: Udskriv antal linjeskift, ord og byte for hver FIL, samt en linje med summerne
    heraf, hvis mere end Ã©n FIL er angivet.  Uden FIL, eller hvis FIL er -, lÃŠses
    standard-ind.
      -c, --bytes            udskriv antal byte
      -m, --chars            udskriv antal tegn
      -l, --lines            udskriv antal linjeskift

en: Print numbers from FIRST to LAST, in steps of INCREMENT.
    
      -f, --format=FORMAT      use printf style floating-point FORMAT
      -s, --separator=STRING   use STRING to separate numbers (default: \n)
      -w, --equal-width        equalize width by padding with leading zeroes
da: Udskriv tallene fra FÃRSTE til SIDSTE, med trin pÃ¥ FORÃGELSE.
    
      -f, --format=FORMAT      brug printf-lignende FORMAT til flydende tal
      -s, --separator=STRENG   brug STRENG til at separere tallene (forvalgt: \n)
      -w, --equal-width        gÃžr bredden ens ved at foranstille nuller

en: Print or change terminal characteristics.
    
      -a, --all          print all current settings in human-readable form
      -g, --save         print all current settings in a stty-readable form
      -F, --file=DEVICE  open and use the specified DEVICE instead of stdin
da: Udskriv eller ÃŠndr terminal-egenskaber.
    
      -a, --all         udskriv alle nuvÃŠrende indstillinger i lÃŠsevenlig form
      -g, --save        udskriv alle nuvÃŠrende indstillinger i stty-lÃŠsbar form
      -F, --file=ENHED  Ã¥bn og brug den angivne ENHED i stedet for stdin

en: Print selected parts of lines from each FILE to standard output.
da: Udskriv valgte dele af linjerne fra hver FIL til standard-ud.

en: Print the current time, the length of time the system has been up,
    the number of users on the system, and the average number of jobs
    in the run queue over the last 1, 5 and 15 minutes.
da: Udskriv den aktuelle tid, hvor lÃŠnge systemet har vÃŠret oppe,
    antal brugere pÃ¥ systemet, og det gennemsnitlige antal opgaver
    i kÃžrselskÃžen for de seneste 1, 5 og 15 minutter.

en: Print the file name of the terminal connected to standard input.
    
      -s, --silent, --quiet   print nothing, only return an exit status
da: Udskriv filnavnet for terminalen som er koblet til standard-ind.
    
      -s, --silent, --quiet   udskriv ikke noget, returnÃ©r kun en afslutningsstatus

en: Print the first 10 lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
da: Skriv de fÃžrste 10 linjer af hver FIL til standard-ud.
    Med mere end en FIL angivet udskrives filnavnet fÃžr hver FIL.
    Hvis ingen FIL er angivet, eller FIL er -, lÃŠses fra standard-ind.

en: Print the full filename of the current working directory.
da: Udskriv hele filnavnet pÃ¥ det aktuelle arbejdskatalog.

en: Print the last %d lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
da: Skriv de sidste %d linjer af hver FIL til standard-ud.
    Med mere end en FIL angivet, udskriv filnavnet fÃžr hver FIL.
    Hvis ingen FIL er angivet, eller FIL er -, lÃŠses fra standard-ind.

en: Print the name of the current user.
da: Udskriv navnet pÃ¥ den nuvÃŠrende bruger.

en: Print the prime factors of each specified integer NUMBER.  If none
    are specified on the command line, read them from standard input.
da: Udskriv primfaktorerne til alle angivne heltal TAL.  Hvis ingen
    argumenter er angivet pÃ¥ kommandolinjen, lÃŠses de fra standard-ind.

en: Print the user name associated with the current effective user ID.
    Same as id -un.
da: Udskriv brugernavnet tilknyttet den nuvÃŠrende effektive bruger-ID.
    Samme som id -un.

en: Print user and group information for the specified USERNAME,
    or (when USERNAME omitted) for the current user.
    
      -a              ignore, for compatibility with other versions
      -Z, --context   print only the security context of the current user
      -g, --group     print only the effective group ID
      -G, --groups    print all group IDs
      -n, --name      print a name instead of a number, for -ugG
      -r, --real      print the real ID instead of the effective ID, with -ugG
      -u, --user      print only the effective user ID
da: Udskriv bruger- og gruppeinformation for det angivne BRUGERNAVN, 
    eller den nuvÃŠrende bruger, hvis BRUGERNAVN er udeladt.
    
      -a               ignoreres, for kompatibilitet med andre versioner
      -Z, --context    udskriv kun sikkerhedskontekst for den nuvÃŠrende bruger
      -g, --group      udskriv kun det effektive gruppe-ID
      -G, --groups     udskriv alle gruppe-ID'er
      -n, --name       udskriv et navn i stedet for et nummer, for -ugG
      -r, --real       udskriv virkeligt ID i stedet for effektivt, for -ugG
      -u, --user       udskriv kun det effektive bruger-ID

en: Processing request in progress
da: ForespÃžrgsel under behandling

en: Project:
da: Projekt:

en: Reformat each paragraph in the FILE(s), writing to standard output.
    The option -WIDTH is an abbreviated form of --width=DIGITS.
da: OmformatÃ©r hvert afsnit i FILerne, og skriv til standard-ud.
    Flaget -BREDDE er en forkortet form af --width=BREDDE.

en: Regular expression too big
da: RegulÃŠrt udtryk er for stort

en: Remove (unlink) the FILE(s).
    
      -f, --force           ignore nonexistent files, never prompt
      -i                    prompt before every removal
da: Fjern (aflÃŠnk) FILerne.
    
      -f, --force           ignorer filer, der ikke findes; spÃžrg aldrig
      -i                    spÃžrg fÃžr hver sletning

en: Remove the DIRECTORY(ies), if they are empty.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignore each failure that is solely because a directory
                        is non-empty
da: Slet KATALOGer, hvis de er tomme.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignorÃ©r alle fejl som udelukkende skyldes at kataloget
                        ikke er tomt

en: Rename SOURCE to DEST, or move SOURCE(s) to DIRECTORY.
da: OmdÃžb KILDE til MÃ
    L eller flyt KILDE(r) til KATALOG.

en: Repeatedly output a line with all specified STRING(s), or `y'.
da: Skriv gentagne gange en linje med alle specificerede STRENG'e, eller "y"

en: Report %s translation bugs to <http://translationproject.org/team/>
da: RapportÃ©r fejl i oversÃŠttelser for %s to <http://translationproject.org/team/>

en: Request canceled
da: ForespÃžrgsel annulleret

en: Request not canceled
da: ForespÃžrgsel ikke annulleret

en: Run COMMAND with an adjusted niceness, which affects process scheduling.
    With no COMMAND, print the current niceness.  Nicenesses range from
    %d (most favorable scheduling) to %d (least favorable).
    
      -n, --adjustment=N   add integer N to the niceness (default 10)
da: KÃžr KOMMANDO med ÃŠndret prioritet (niceness), hvilket pÃ¥virker
    procesplanlÃŠgningen.  Uden KOMMANDO udskrives den aktuelle prioritet.
    Prioriteter gÃ¥r fra %d (hÃžjest prioritet) til %d (lavest prioritet).
    
      -n, --adjustment=N   lÃŠg heltallet N til prioriteten (standard: 10)

en: Run COMMAND with root directory set to NEWROOT.
da: KÃžr KOMMANDO med rod-kataloget sat til NYROD.

en: Run COMMAND, ignoring hangup signals.
da: KÃžr KOMMANDO og ignorÃ©r hangup-signaler.

en: Run a program in a different security context.
    With neither CONTEXT nor COMMAND, print the current security context.
    
      CONTEXT            Complete security context
      -c, --compute      compute process transition context before modifying
      -t, --type=TYPE    type (for same role as parent)
      -u, --user=USER    user identity
      -r, --role=ROLE    role
      -l, --range=RANGE  levelrange
da: KÃžr et program i en anden sikkerhedskontekst.
    Uden KONTEKST og KOMMANDO udskrives den aktuelle sikkerhedskontekst.
    
      KONTEKST           fuld sikkerhedskontekst
      -c, --compute      beregn procestransitionskontekst fÃžr modifikation
      -t, --type=TYPE    type (for samme rolle som forÃŠlder)
      -u, --user=BRUGER  brugeridentitet
      -r, --role=ROLLE   rolle
      -l, --range=INTERV niveauinterval

en: Send signals to processes, or list signals.
da: Send signaler til processer, eller vis signaler.

en: Servname not supported for ai_socktype
da: Servname understÃžttes ikke for ai_socktype

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
da: SÃŠt LC_ALL='C' for at omgÃ¥ problemet.

en: Shell:
da: Skal:

en: Show information about the file system on which each FILE resides,
    or all file systems by default.
da: Vis information om filsystemet som FIL ligger pÃ¥, eller som 
    standard alle filsystemer.

en: Shrink or extend the size of each FILE to the specified size
    
    A FILE argument that does not exist is created.
    
    If a FILE is larger than the specified size, the extra data is lost.
    If a FILE is shorter, it is extended and the extended part (hole)
    reads as zero bytes.
da: Formindsk eller udvid stÃžrrelsen af hver FIL til den angivne stÃžrrelse
    
    Et FIL-argument som ikke findes, oprettes.
    
    Fylder en FIL mere end den angivne stÃžrrelse, vil de ekstra data gÃ¥ tabt.
    Fylder en FIL mindre, vil den blive udvidet, og den udvidede del (hullet)
    sÃŠttes til nul-byte.

en: Special files require major and minor device numbers.
da: Specialfiler krÃŠver over- og underenhedsnummer.

en: Start COMMAND, and kill it if still running after NUMBER seconds.
    SUFFIX may be `s' for seconds (the default), `m' for minutes,
    `h' for hours or `d' for days.
da: Start KOMMANDO, og drÃŠb den hvis den stadig kÃžrer efter ANTAL sekunder.
    SUFFIKS kan vÃŠre 's' for sekunder (standard), 'm' for minutter,
    'h' for timer eller 'd' for dage.

en: Summarize disk usage of each FILE, recursively for directories.
da: OpsummÃ©r diskforbrug for hver FIL, rekursivt for kataloger.

en: System error
da: Systemfejl

en: TIME
da: TID

en: Temporary failure in name resolution
da: Midlertidig fejl under navneoplÃžsning

en: The following optional flags may follow `%':
    
      -  (hyphen) do not pad the field
      _  (underscore) pad with spaces
      0  (zero) pad with zeros
      ^  use upper case if possible
      #  use opposite case if possible
da: FÃžlgende valgfri flag kan fÃžlge '%':
    
      -  (bindestreg) udfyld ikke ekstra cifre
      _  (understreg) udfyld med blanktegn
      0  (nul) udfyld med nuller
      ^  brug store bogstaver hvis muligt
      #  brug store/smÃ¥ bogstaver omvendt, hvis muligt

en: The following options modify how a hierarchy is traversed when the -R
    option is also specified.  If more than one is specified, only the final
    one takes effect.
    
      -H                     if a command line argument is a symbolic link
                             to a directory, traverse it
      -L                     traverse every symbolic link to a directory
                             encountered
      -P                     do not traverse any symbolic links (default)
da: FÃžlgende flag ÃŠndrer mÃ¥den hvorpÃ¥ et hierarki gennemlÃžbes nÃ¥r flaget -R
    ogsÃ¥ angives.  Hvis mere end et angives, vil kun det sidst valgte vÃŠre
    gyldigt.
    
      -H                     hvis kommandolinjeargumentet er en symbolsk lÃŠnke
                             til et katalog, sÃ¥ gennemlÃžb dette
      -L                     gennemlÃžb enhver symbolsk kataloglÃŠnke, der mÃždes
                             undervejs
      -P                     gennemlÃžb ingen symbolske lÃŠnker (standard)

en: The strings compared were %s and %s.
da: De sammenlignede strenge var %s og %s.

en: Torbjorn Granlund
da: TorbjÃ¶rn Granlund

en: Trailing backslash
da: Afsluttende omvendt skrÃ¥streg

en: Try `%s --help' for more information.
da: PrÃžv '%s --help' for mere information.

en: Try `%s ./%s' to remove the file %s.
da: PrÃžv '%s ./%s' for at fjerne filen %s.

en: Two strings must be given when both deleting and squeezing repeats.
da: To strenge skal vÃŠre givet ved bÃ¥de sletning og sammenklemning af gentagelser.

en: Two strings must be given when translating.
da: To strenge skal vÃŠre givet ved transformering.

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: Unmatched ( or \(
da: Uparret ( eller \(

en: Unmatched ) or \)
da: Uparret ) eller \)

en: Unmatched [ or [^
da: Uparret [ eller [^

en: Unmatched \{
da: Uparret \{

en: Usage: %s
da: Brug: %s

en: Usage: %s COMMAND [ARG]...
      or:  %s OPTION
da: Brug:    %s KOMMANDO [ARG]...
      eller: %s FLAG

en: Usage: %s CONTEXT COMMAND [args]
      or:  %s [ -c ] [-u USER] [-r ROLE] [-t TYPE] [-l RANGE] COMMAND [args]
da: Brug:    %s KONTEKST KOMMANDO [argr]
      eller: %s [ -c ] [-u BRUGER] [-r ROLLE] [-t TYPE] [-l INTERV] KOMMANDO [argr]

en: Usage: %s EXPRESSION
      or:  %s OPTION
da: Brug:    %s UDTRYK
      eller: %s FLAG

en: Usage: %s FILE
      or:  %s OPTION
da: Brug:   %s FIL
     eller: %s FLAG

en: Usage: %s FILE1 FILE2
      or:  %s OPTION
da: Brug:    %s FIL1 FIL2
      eller: %s FLAG

en: Usage: %s FORMAT [ARGUMENT]...
      or:  %s OPTION
da: Brug:    %s FORMAT [ARGUMENT]...
      eller: %s FLAG

en: Usage: %s NAME
      or:  %s OPTION
da: Brug:   %s NAVN
     eller: %s FLAG

en: Usage: %s NAME [SUFFIX]
      or:  %s OPTION
da: Brug:    %s NAVN [SUFFIKS]
      eller: %s FLAG

en: Usage: %s NUMBER[SUFFIX]...
      or:  %s OPTION
    Pause for NUMBER seconds.  SUFFIX may be `s' for seconds (the default),
    `m' for minutes, `h' for hours or `d' for days.  Unlike most implementations
    that require NUMBER be an integer, here NUMBER may be an arbitrary floating
    point number.  Given two or more arguments, pause for the amount of time
    specified by the sum of their values.
da: Brug:    %s ANTAL[SUFFIKS]...
      eller: %s FLAG
    Sov i ANTAL sekunder.  SUFFIKS kan vÃŠre 's' for at angive sekunder (forvalgt),
    'm' for minutter, 'h' for timer (hours) og 'd' for dage.  I modsÃŠtning til de 
    fleste implementationer, som krÃŠver at ANTAL er et heltal, kan ANTAL her vÃŠre 
    et vilkÃ¥rligt flydende tal.  Givet to eller flere argumenter, soves i
    tidsrummet givet ved vÃŠrdiernes sum.

en: Usage: %s OPTION... FILE...
da: Brug: %s FLAG... FIL...

en: Usage: %s OPTION... [FILE]...
da: Brug: %s FLAG... [FIL]...

en: Usage: %s [-F DEVICE | --file=DEVICE] [SETTING]...
      or:  %s [-F DEVICE | --file=DEVICE] [-a|--all]
      or:  %s [-F DEVICE | --file=DEVICE] [-g|--save]
da: Brug:    %s [-F ENHED | --file=ENHED] [INDSTILLING]...
      eller: %s [-F ENHED | --file=ENHED] [-a|--all]
      eller: %s [-F ENHED | --file=ENHED] [-g|--save]

en: Usage: %s [-WIDTH] [OPTION]... [FILE]...
da: Brug: %s [-BREDDE] [FLAG]... [FIL]...

en: Usage: %s [-s SIGNAL | -SIGNAL] PID...
      or:  %s -l [SIGNAL]...
      or:  %s -t [SIGNAL]...
da: Brug:    %s [-s SIGNAL | -SIGNAL] PID...
      eller: %s -l [SIGNAL]...
      eller: %s -t [SIGNAL]...

en: Usage: %s [FILE]...
      or:  %s [OPTION]
da: Brug:    %s [FIL]...
      eller: %s [FLAG]

en: Usage: %s [NAME]
      or:  %s OPTION
    Print or set the hostname of the current system.
da: Brug:   %s [NAVN]
     eller: %s FLAG
    Udskriv eller indstil vÃŠrtsnavnet for dette system.

en: Usage: %s [NUMBER]...
      or:  %s OPTION
da: Brug:    %s [TAL]...
      eller: %s FLAG

en: Usage: %s [OPERAND]...
      or:  %s OPTION
da: Brug:    %s [OPERAND]...
      eller: %s FLAG

en: Usage: %s [OPTION]
da: Brug: %s [FLAG]

en: Usage: %s [OPTION]
    Print the numeric identifier (in hexadecimal) for the current host.
da: Brug: %s [FLAG]
    Udskriv den numeriske identifikator (heksadecimalt) for denne vÃŠrt.

en: Usage: %s [OPTION] NUMBER[SUFFIX] COMMAND [ARG]...
      or:  %s [OPTION]
da: Brug:    %s [FLAG] ANTAL[SUFFIKS] KOMMANDO [ARG]...
      eller: %s [FLAG]

en: Usage: %s [OPTION] [COMMAND [ARG]...]
da: Brug: %s [FLAG]... [KOMMANDO [ARG]...]

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]
    Write totally ordered list consistent with the partial ordering in FILE.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
da: Brug: %s [FLAG] [FIL]
    Skriv en fuldstÃŠndig sorteret liste konsistent med den delvise sortering
    i FIL. Hvis ingen FIL eller hvis FIL er -, lÃŠses fra standard-ind.

en: Usage: %s [OPTION]...
da: Brug: %s [FLAG]...

en: Usage: %s [OPTION]... CONTEXT FILE...
      or:  %s [OPTION]... [-u USER] [-r ROLE] [-l RANGE] [-t TYPE] FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
da: Brug:    %s [FLAG]... KONTEKSTFIL...
      eller: %s [FLAG]... [-u BRUGER] [-r ROLLE] [-l INTERVAL] [-t TYPE] FIL...
      eller: %s [FLAG]... --reference=RFIL FIL...

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
da: Brug: %s [FLAG]... KATALOG...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
da: Brug: %s [FLAG]... [FIL]

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
da: Brug: %s [FLAG]... FIL MÃNSTER...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
da: Brug: %s [FLAG]... [FIL]...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
da: Brug: %s [FLAG]... FIL1 FIL2

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
da: Brug:    %s [FLAG]... GRUPPE FIL...
      eller: %s [FLAG]... --reference=RFIL FIL...

en: Usage: %s [OPTION]... LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST INCREMENT LAST
da: Brug:    %s [FLAG]... SIDSTE
      eller: %s [FLAG]... FÃRSTE SIDSTE
      eller: %s [FLAG]... FÃRSTE FORÃGELSE SIDSTE

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL-MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
da: Brug:    %s [FLAG]... TILSTAND[,TILSTAND]... FIL...
      eller: %s [FLAG]... OKTAL-TILSTAND FIL...
      eller: %s [FLAG]... --reference=RFIL FIL...

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
da: Brug: %s [FLAG]... NAVN TYPE [OVERNR UNDERNR]

en: Usage: %s [OPTION]... NAME...
da: Brug: %s [FLAG]... NAVN...

en: Usage: %s [OPTION]... SET1 [SET2]
da: Brug: %s [OPTION]... MÃNGDE1 [MÃNGDE2]

en: Usage: %s [OPTION]... [ FILE | ARG1 ARG2 ]
da: Brug: %s [FLAG]... [ FIL | ARG1 ARG2 ]

en: Usage: %s [OPTION]... [+FORMAT]
      or:  %s [-u|--utc|--universal] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]
da: Brug:   %s [FLAG]... [+FORMAT]
     eller: %s [FLAG] [-u|--utc|--universal] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY SOURCE...
da: Brug:    %s [FLAG]... [-T] KILDE MÃ
    L
      eller: %s [FLAG]... KILDE... KATALOG
      eller: %s [FLAG]... -t KATALOG KILDE...

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY SOURCE...
      or:  %s [OPTION]... -d DIRECTORY...
da: Brug:    %s [FLAG]... [-T] KILDE MÃ
    L
      eller: %s [FLAG]... KILDE... KATALOG
      eller: %s [FLAG]... -t KATALOG KILDE...
      eller: %s [FLAG]... -d KATALOG...

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] TARGET LINK_NAME   (1st form)
      or:  %s [OPTION]... TARGET                  (2nd form)
      or:  %s [OPTION]... TARGET... DIRECTORY     (3rd form)
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY TARGET...  (4th form)
da: Brug:    %s [FLAG]... [-T] KILDE LÃNKENAVN     (1. form)
      eller: %s [FLAG]... MÃ
    L                      (2. form)
      eller: %s [FLAG]... MÃ
    L... KATALOG           (3. form)
      eller: %s [FLAG]... -t KATALOG MÃ
    L...        (4. form)

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [NAME=VALUE]... [COMMAND [ARG]...]
da: Brug: %s [FLAG]... [-] [NAVN=VÃRDI]... [KOMMANDO [ARG]...]

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [USER [ARG]...]
da: Brug: %s [FLAG]... [-] [BRUGER [ARG]...]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
da: Brug: %s [FLAG]... [FIL]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
      or:  %s -e [OPTION]... [ARG]...
      or:  %s -i LO-HI [OPTION]...
da: Brug:    %s [FLAG]... [FIL]
      eller: %s -e [FLAG]... [ARG]
      eller: %s -i LAV-HÃJ [FLAG]...

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
    Base64 encode or decode FILE, or standard input, to standard output.
da: Brug: %s [FLAG]... [FIL]
    Kod eller afkod FIL eller standard-ind i Base64, og udskriv til standard-ud.

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
da: Brug: %s [FLAG]... [FIL]...

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s [-abcdfilosx]... [FILE] [[+]OFFSET[.][b]]
      or:  %s --traditional [OPTION]... [FILE] [[+]OFFSET[.][b] [+][LABEL][.][b]]
da: Brug:    %s [FLAG]... [FIL]...
      eller: %s [-abcdfilosx]... [FIL] [[+]AFSÃT[.][b]]
      eller: %s --traditional [FLAG]... [FIL] [[+]AFSÃT[.][b] [+][MÃRKE][.][b]]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s [OPTION]... --files0-from=F
da: Brug:   %s [FLAG]... [FIL]...
     eller: %s [FLAG]... --files0-from=F

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
    Print or check %s (%d-bit) checksums.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
da: Brug: %s [FLAG]... [FIL]...
    Udskriv eller tjek %s-kontrolsummer (%d-bit).
    Hvis ingen FIL er angivet, eller FIL er -, lÃŠses fra standard-ind.

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
da: Brug: %s [FLAG]... [INDDATA [UDDATA]]

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [PREFIX]]
da: Brug: %s [FLAG]... [INDDATA [PRÃFIKS]]

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT]...   (without -G)
      or:  %s -G [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
da: Brug:    %s [FLAG]... [INDDATA]... (uden -G)
      eller: %s -G [FLAG]... [INDDATA [UDDATA]]

en: Usage: %s [OPTION]... [OWNER][:[GROUP]] FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
da: Brug:    %s [FLAG]... [EJER][:[GRUPPE]] FIL...
      eller: %s [FLAG]... --reference=RFIL FIL...

en: Usage: %s [OPTION]... [TEMPLATE]
da: Brug: %s [FLAG]... [SKABELON]

en: Usage: %s [OPTION]... [USERNAME]
da: Brug: %s [FLAG]... [BRUGERNAVN]

en: Usage: %s [OPTION]... [USERNAME]...
da: Brug: %s [FLAG]... [BRUGERNAVN]...

en: Usage: %s [OPTION]... [USER]...
da: Brug: %s [FLAG]... [BRUGER]...

en: Usage: %s [SHORT-OPTION]... USER COMMAND [ARGUMENT]...
      or:  %s LONG-OPTION
da: Brug:    %s [KORT-FLAG]... BRUGER KOMMANDO [ARGUMENT]...
      eller: %s LANGT-FLAG

en: Usage: %s [SHORT-OPTION]... [STRING]...
      or:  %s LONG-OPTION
da: Brug:    %s [KORT-FLAG]... [STRENG]...
      eller: %s LANGT-FLAG

en: Usage: %s [STRING]...
      or:  %s OPTION
da: Brug:    %s [STRENG]...
      eller: %s FLAG

en: Usage: %s [ignored command line arguments]
      or:  %s OPTION
da: Brug:   %s [kommandolinjeargumenter ignoreres]
     eller: %s FLAG

en: Usage: test EXPRESSION
      or:  test
      or:  [ EXPRESSION ]
      or:  [ ]
      or:  [ OPTION
da: Brug:    test UDTRYK
      eller: test
      eller: [ UDTRYK ]
      eller: [ ]
      eller: [ FLAG

en: Valid arguments are:
da: Gyldige argumenter er:

en: Valid format sequences for file systems:
    
      %a   Free blocks available to non-superuser
      %b   Total data blocks in file system
      %c   Total file nodes in file system
      %d   Free file nodes in file system
      %f   Free blocks in file system
      %C   SELinux security context string
da: Gyldige formatsekvenser for filsystemer:
    
      %a   Frie blokke tilgÃŠngelige for ikke-superbruger
      %b   Totale datablokke i filsystem
      %c   Totale filnoder i filsystem
      %d   Frie filnoder i filsystem
      %f   Frie blokke i filsystem
      %C   SELinux-sikkerhedskontekststreng

en: WARNING: Circular directory structure.
    This almost certainly means that you have a corrupted file system.
    NOTIFY YOUR SYSTEM MANAGER.
    The following directory is part of the cycle:
      %s
da: ADVARSEL: CirkulÃŠr katalogstruktur.
    Dette betyder nÃŠsten helt sikkert at du har et Ãždelagt filsystem.
    RAPPORTÃR TIL SYSTEMANSVARLIG.
    FÃžlgende katalog udgÃžr en del af cirklen:
      %s

en: WARNING: ignoring --context (-Z); this kernel is not SELinux-enabled
da: ADVARSEL: ignorerer --context (-Z); denne kerne understÃžtter ikke SELinux

en: WARNING: ignoring --preserve-context; this kernel is not SELinux-enabled
da: ADVARSEL: ignorerer --preserve-context; denne kerne understÃžtter ikke SELinux

en: WARNING: ignoring --strip-program option as -s option was not specified
da: ADVARSEL: ignorerer flaget --strip-program, da flaget -s ikke blev angivet

en: Warning:
da: Advarsel:

en: When
da: HvornÃ¥r

en: Where
da: Hvor

en: Wrap input lines in each FILE (standard input by default), writing to
    standard output.
da: Ombryd linjerne i hver FIL (forvalgt standard-ind), og skriv til standard-ud

en: Write a random permutation of the input lines to standard output.
da: Udskriv en tilfÃŠldig permutation af indlinjerne til standard-ud.

en: Write each FILE to standard output, last line first.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
da: Skriv hver fil til standard-uddata, sidste linje fÃžrst.
    Hvis ingen FIL er angivet, eller FIL er -, lÃŠses fra standard-ind.

en: Write each FILE to standard output, with line numbers added.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
da: Skriv hver fil til standard-ud, med linjenummer lagt til.
    Hvis ingen FIL er angivet, eller FIL er -, lÃŠses fra standard-ind.

en: Write lines consisting of the sequentially corresponding lines from
    each FILE, separated by TABs, to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
da: Skriv linjer som bestÃ¥r af de sekventielt tilsvarende linjer fra hver
    FIL, separeret med tabulatorer, til standard-ud.
    Hvis ingen FIL er angivet, eller FIL er -, lÃŠses fra standard-ind.

en: Write sorted concatenation of all FILE(s) to standard output.
da: Skriv det samlede, sorterede indhold af FILer til standard-uddata.

en: Written by %s and %s.
da: Skrevet af %s og %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, og andre.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, og %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    og %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, og %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, og %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, og %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    og %s.

en: Written by %s, %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, og %s.

en: Written by %s.
da: Skrevet af %s.

en: [=c=] expressions may not appear in string2 when translating
da: [=c=]-udtryk kan ikke optrÃŠde i streng2 under translation

en: ^[yY]
da: ^[YyJj]

en: `
da: '

en: `-%c' extra characters or invalid number in the argument: %s
da: '-%c' ekstra tegn eller ugyldigt tal i argumentet: %s

en: `--pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]' missing argument
da: '--pages=FÃRSTE_SIDE[:SIDSTE_SIDE]' mangler argument

en: `-N NUMBER' invalid starting line number: %s
da: '-N NUMMER' ugyldigt start-linjenummer: %s

en: `-W PAGE_WIDTH' invalid number of characters: %s
da: '-W SIDEBREDDE' ugyldigt antal tegn: %s

en: `-l PAGE_LENGTH' invalid number of lines: %s
da: '-l SIDELÃNGDE' ugyldigt antal linjer: %s

en: `-o MARGIN' invalid line offset: %s
da: '-o MARGEN' ugyldigt linjeafsÃŠt: %s

en: `-w PAGE_WIDTH' invalid number of characters: %s
da: '-w SIDEBREDDE' ugyldigt antal tegn: %s

en: a command must be given with an adjustment
da: en kommando skal vÃŠre givet med en justering

en: accessing %s
da: tilgÃ¥r %s

en: ai_family not supported
da: ai_family understÃžttes ikke

en: ai_socktype not supported
da: ai_socktype understÃžttes ikke

en: ambiguous argument %s for %s
da: flertydigt argument %s til %s

en: an input delimiter may be specified only when operating on fields
da: et inddataskilletegn kan kun specificeres ved arbejde pÃ¥ felter

en: appending output to %s
da: fÃžjer uddata til %s

en: backing up %s would destroy source;  %s not copied
da: sikkerhedskopi af %s vil overskrive kildefil; %s er ikke kopieret

en: backing up %s would destroy source;  %s not moved
da: sikkerhedskopi af %s vil overskrive kildefil; %s er ikke flyttet

en: backup type
da: type af sikkerhedskopi

en: block special file
da: blokspecialfil

en: block special files not supported
da: blokspecialfiler understÃžttes ikke

en: both files cannot be standard input
da: begge filer kan ikke vÃŠre standard-ind

en: byte offset %s is too large
da: byte-startpunktet %s er for stort

en: can't apply partial context to unlabeled file %s
da: kan ikke anvende delvis kontekst til umÃŠrket fil %s

en: can't get process context
da: kan ikke hente proceskontekst

en: cannot access %s
da: kan ikke tilgÃ¥ %s

en: cannot backup %s
da: kan ikke sikkerhedskopiere %s

en: cannot both summarize and show all entries
da: kan ikke bÃ¥de summere og vise alle stÃžrrelser

en: cannot change ownership of %s
da: kan ikke ÃŠndre ejerskab af %s

en: cannot change permissions of %s
da: kan ikke ÃŠndre adgangsrettigheder pÃ¥ %s

en: cannot change root directory to %s
da: kan ikke ÃŠndre rod-kataloget til %s

en: cannot change to directory %s
da: kan ikke gÃ¥ til kataloget %s

en: cannot chdir to root directory
da: kan ikke ÃŠndre til rod-katalog

en: cannot combine --target-directory (-t) and --no-target-directory (-T)
da: kan ikke kombinere --target-directory (-t) og --no-target-directory (-T)

en: cannot combine --target-directory and --no-target-directory
da: kan ikke kombinere --target-directory og --no-target-directory

en: cannot combine -e and -i options
da: kan ikke kombinere flagene -e og -i

en: cannot combine any two of {ascii,ebcdic,ibm}
da: kan ikke kombinere nogen af {ascii,ebcdic,ibm}

en: cannot combine block and unblock
da: kan ikke kombinere block og unblock

en: cannot combine excl and nocreat
da: kan ikke kombinere excl og nocreat

en: cannot combine lcase and ucase
da: kan ikke kombinere lcase og ucase

en: cannot combine mode and --reference options
da: kan ikke kombinere tilstandsangivelse med flaget --reference

en: cannot combine signal with -l or -t
da: kan ikke kombinere signal med -l eller -t

en: cannot compare file names %s and %s
da: kan ikke sammenligne filnavnene %s og %s

en: cannot convert U+%04X to local character set
da: kan ikke konvertere U+%04X til lokalt tegnsÃŠt

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
da: kan ikke konvertere U+%04X til lokalt tegnsÃŠt: %s

en: cannot copy a directory, %s, into itself, %s
da: kan ikke kopiere et katalog, %s, ind i sig selv, %s

en: cannot copy cyclic symbolic link %s
da: kan ikke kopiere cyklisk symbolsk lÃŠnke %s

en: cannot create directory %s
da: kan ikke oprette katalog %s

en: cannot create fifo %s
da: kan ikke oprette fifo %s

en: cannot create hard link %s to %s
da: kan ikke oprette hÃ¥rd lÃŠnke %s til %s

en: cannot create link %s
da: kan ikke oprette lÃŠnke %s

en: cannot create link %s to %s
da: kan ikke oprette lÃŠnke %s til %s

en: cannot create regular file %s
da: kan ikke oprette almindelig fil %s

en: cannot create special file %s
da: kan ikke oprette specialfil %s

en: cannot create symbolic link %s
da: kan ikke oprette symbolsk lÃŠnke %s

en: cannot create symbolic link %s to %s
da: kan ikke oprette symbolsk lÃŠnke %s til %s

en: cannot create temporary file in %s
da: kan ikke oprette midlertidig fil i %s

en: cannot dereference %s
da: kan ikke dereferere %s

en: cannot determine device and inode of %s
da: kan ikke bestemme enhed og inode for %s

en: cannot determine hostname
da: kan ikke bestemme vÃŠrtsnavnet

en: cannot do ioctl on %s
da: kan ikke udfÃžre ioctl pÃ¥ %s

en: cannot find name for group ID %lu
da: kan ikke finde navn for gruppe-ID %lu

en: cannot find name for user ID %lu
da: kan ikke finde navnet for bruger-ID %lu

en: cannot follow %s by name
da: kan ikke fÃžlge %s ved navn

en: cannot force target context to %s and preserve it
da: kan ikke tvinge mÃ¥lkontekst til %s og bibeholde den

en: cannot fstat %s
da: kan ikke udfÃžre fstat() %s

en: cannot get current directory
da: kan ikke finde aktuelt katalog

en: cannot get niceness
da: kan ikke hente prioritet

en: cannot get system name
da: kan ikke finde ud af systemnavnet

en: cannot lseek %s
da: kan ikke udfÃžre lseek() %s

en: cannot make both hard and symbolic links
da: kan ikke lave bÃ¥de hÃ¥rde og symbolske lÃŠnker

en: cannot make directory %s
da: kan ikke oprette katalog %s

en: cannot move %s to %s
da: kan ikke flytte %s til %s

en: cannot move %s to a subdirectory of itself, %s
da: kan ikke flytte %s til et underkatalog af sig selv, %s

en: cannot move directory onto non-directory: %s -> %s
da: kan ikke flytte katalog til ikke-katalog: %s -> %s

en: cannot open %s for reading
da: kan ikke Ã¥bne %s til lÃŠsning

en: cannot open %s for writing
da: kan ikke Ã¥bne %s til skrivning

en: cannot open directory %s
da: kan ikke Ã¥bne katalog %s

en: cannot operate on dangling symlink %s
da: kan ikke operere pÃ¥ dinglende symlÃŠnke %s

en: cannot overwrite directory %s with non-directory
da: kan ikke overskrive katalog %s med ikke-katalog

en: cannot overwrite non-directory %s with directory %s
da: kan ikke overskrive ikke-katalog %s med katalog %s

en: cannot perform formatted output
da: kan ikke udfÃžre formateret udskrift

en: cannot preserve extended attributes, cp is built without xattr support
da: kan ikke beholde udvidede attributer, cp er kompileret uden xattr-understÃžttelse

en: cannot preserve security context without an SELinux-enabled kernel
da: kan ikke beholde sikkerhedskontekst uden en kerne, der understÃžtter SELinux

en: cannot print "only" of more than one choice
da: kan ikke udskrive "kun" for mere en Ã©t valg

en: cannot print only names or real IDs in default format
da: kan ikke udskrive kun navn eller virkelige ID'er i forvalgt format

en: cannot print security context when user specified
da: kan ikke udskrive sikkerhedskontekst nÃ¥r denne er angivet af bruger

en: cannot read directory %s
da: kan ikke lÃŠse katalog %s

en: cannot read file names from %s
da: kan ikke lÃŠse filnavne fra %s

en: cannot read file system information for %s
da: kan ikke lÃŠse information om filsystem for %s

en: cannot read realtime clock
da: kan ikke lÃŠse realtids-ur

en: cannot read symbolic link %s
da: kan ikke lÃŠse symbolsk lÃŠnke %s

en: cannot read table of mounted file systems
da: kan ikke lÃŠse tabellen over monterede filsystemer

en: cannot remove %s
da: kan ikke fjerne %s

en: cannot reposition file pointer for %s
da: kan ikke flytte filpegeren for %s

en: cannot run %s
da: kan ikke kÃžre %s

en: cannot set date
da: kan ikke sÃŠtte dato

en: cannot set group id
da: kan ikke sÃŠtte gruppe-id

en: cannot set group-ID to %lu
da: kan ikke sÃŠtte gruppe-ID til %lu

en: cannot set groups
da: kan ikke sÃŠtte grupper

en: cannot set hostname; this system lacks the functionality
da: kan ikke sÃŠtte vÃŠrtsnavnet; dette system mangler funktionaliteten

en: cannot set name to %s
da: kan ikke sÃŠtte navnet til %s

en: cannot set niceness
da: kan ikke sÃŠtte prioritet

en: cannot set time stamps for %s
da: kan ikke sÃŠtte tidsstempler for %s

en: cannot set user id
da: kan ikke sÃŠtte bruger-id

en: cannot set user-ID to %lu
da: kan ikke sÃŠtte bruger-ID til %lu

en: cannot skip past end of combined input
da: kan ikke springe forbi afslutning af kombineret inddata

en: cannot specify both printing across and printing in parallel
da: kan ikke angive bÃ¥de skrivning pÃ¥ tvÃŠrs og parallel skrivning

en: cannot specify number of columns when printing in parallel
da: kan ikke angive antal kolonner nÃ¥r der skrives parallelt

en: cannot specify times from more than one source
da: kan ikke angive tidspunkter fra mere end Ã©n kilde

en: cannot split in more than one way
da: kan ikke opdele pÃ¥ mere end Ã©n mÃ¥de

en: cannot stat %s
da: kan ikke udfÃžre stat() pÃ¥ %s

en: cannot stat current directory (now %s)
da: kan ikke anvende stat pÃ¥ nuvÃŠrende katalog (nu %s)

en: cannot touch %s
da: kan ikke rÃžre %s

en: cannot un-backup %s
da: kan ikke fjerne sikkerhedskopi af %s

en: cannot unlink %s
da: kan ikke aflÃŠnke %s

en: cannot work around kernel bug after all
da: kan ikke arbejde omkring kernefejl alligevel

en: changed group of %s to %s
da: ÃŠndrede gruppe for %s til %s

en: changed ownership of %s to %s
da: ÃŠndrede ejer af %s til %s

en: changing group of %s
da: ÃŠndrer gruppe for %s

en: changing ownership of %s
da: ÃŠndrer ejerskab for %s

en: changing permissions of %s
da: ÃŠndrer rettigheder pÃ¥ %s

en: changing security context of %s
da: ÃŠndrer sikkerhedskontekst for %s

en: character offset is zero
da: tegnafsÃŠt er nul

en: character out of range
da: tegn uden for omrÃ¥de

en: character special file
da: tegnspecialfil

en: character special files not supported
da: tegnspecialfiler understÃžttes ikke

en: clearing permissions for %s
da: rydder rettigheder for %s

en: clock change
da: tidsÃŠndring

en: close failed
da: fejl ved lukning

en: closing %s
da: lukker %s

en: closing %s (fd=%d)
da: lukker %s (fd=%d)

en: closing directory %s
da: lukker kataloget %s

en: closing input file %s
da: lukker indfil %s

en: closing output file %s
da: lukker uddatafil %s

en: closing standard input
da: lukker standard-ind

en: compatibility mode supports at most one file
da: kompatibilitetstilstand understÃžtter hÃžjst Ã©n fil

en: conflicting empty-field replacement strings
da: modstridende erstatningsstrenge for tomme felter

en: conflicting security context specifiers given
da: der er givet modstridende specifikationer for sikkerhedskontekst

en: couldn't create process for %s -d
da: kunne ikke oprette proces for %s -d

en: couldn't create temporary file
da: kunne ikke oprette midlertidig fil

en: couldn't execute %s
da: kunne ikke eksekvere %s

en: couldn't execute %s -d
da: kunne ikke eksekvere %s -d

en: couldn't find directory entry in %s with matching i-node
da: kunne ikke finde katalogpost i %s med tilsvarende i-node

en: couldn't get boot time
da: kunne ikke finde ud af boot-tid

en: created directory %s
da: oprettede katalog %s

en: creating directory %s
da: opretter katalog %s

en: creating file %s
da: opretter filen %s

en: creating hard link %s
da: opretter hÃ¥rd lÃŠnke %s

en: creating hard link %s => %s
da: opretter hÃ¥rd lÃŠnke %s => %s

en: creating hard link to %.0s%s
da: opretter hÃ¥rd lÃŠnke til %.0s%s

en: creating symbolic link %s
da: opretter symbolsk lÃŠnke %s

en: creating symbolic link %s -> %s
da: opretter symbolsk lÃŠnke %s -> %s

en: delimiter list ends with an unescaped backslash: %s
da: skilletegnslisten slutter med en uundviget omvendt skrÃ¥streg: %s

en: directory
da: katalog

en: division by zero
da: deling med nul

en: dup2 failed
da: fejl ved dup2

en: empty %s not allowed
da: tom %s er ikke tilladt

en: empty file name
da: tomt filnavn

en: empty tab
da: tom tabulator

en: error closing file
da: fejl ved lukning af fil

en: error in regular expression matcher
da: fejl i regulÃŠrt udtryksmatcher

en: error in regular expression search
da: fejl i sÃžgning med regulÃŠrt udtryk

en: error reading %s
da: fejl ved lÃŠsning af %s

en: error writing %s
da: fejl ved skrivning af %s

en: exit=
da: afslut=

en: extra argument %s
da: ekstra argument %s

en: extra operand %s
da: ekstra operand %s

en: extra operand %s
da: ekstra operand %s

en: extra operand %s not allowed with -%c
da: ekstra operand %s er ikke tilladt med -%c

en: failed to change context of %s to %s
da: kunne ikke ÃŠndre kontekst for %s til %s

en: failed to change group of %s to %s
da: kunne ikke ÃŠndre gruppe for %s til %s

en: failed to change mode of %s to %04lo (%s)
da: kunne ikke ÃŠndre tilstand for %s til %04lo (%s)

en: failed to change ownership of %s
da: kunne ikke ÃŠndre ejerskab for %s

en: failed to change ownership of %s to %s
da: kunne ikke ÃŠndre ejerskab pÃ¥ %s til %s

en: failed to chdir to %s
da: kunne ikke foretage chdir til %s

en: failed to compute a new context
da: kunne ikke udregne en ny kontekst

en: failed to create directory via template %s
da: kunne ikke oprette katalog ved hjÃŠlp af skabelon %s

en: failed to create file via template %s
da: kunne ikke oprette fil via skabelonen %s

en: failed to create security context: %s
da: kunne ikke oprette sikkerhedskontekst: %s

en: failed to get attributes of %s
da: kunne ikke hente attributter for %s

en: failed to get current context
da: kunne ikke hente den aktuelle kontekst

en: failed to get file system create context
da: kunne ikke hente filsystemets oprettelseskontekst

en: failed to get groups for the current process
da: kunne ikke hente grupper for den aktuelle proces

en: failed to get groups for user %s
da: kunne ikke hente grupper for brugeren %s

en: failed to get security context of %s
da: kunne ikke hente sikkerhedskontekst for %s

en: failed to lookup file %s
da: kunne ikke slÃ¥ filen %s op

en: failed to open %s
da: kunne ikke Ã¥bne %s

en: failed to preserve authorship for %s
da: kunne ikke bevare forfatter af %s

en: failed to preserve ownership for %s
da: kunne ikke bevare ejerskab for %s

en: failed to preserve permissions for %s
da: kan ikke beholde adgangsrettigheder pÃ¥ %s

en: failed to preserve times for %s
da: kunne ikke beholde tider for %s

en: failed to redirect standard error
da: kunne ikke omdirigere standard-fejl

en: failed to redirect stderr to /dev/null
da: kunne ikke omdirigere stderr til /dev/null

en: failed to remove %s
da: kunne ikke fjerne %s

en: failed to remove directory %s
da: kunne ikke fjerne katalog %s

en: failed to reopen %s with mode %s
da: kunne ikke genÃ¥bne %s i tilstand %s

en: failed to restore the default file creation context
da: kunne ikke genskabe standardkontekst for filoprettelse

en: failed to return to initial working directory
da: kunne ikke vendte tilbage til begyndelsesarbejdskatalog

en: failed to set %s security context component to %s
da: kunne ikke sÃŠtte %s-sikkerhedskontekstkomponent til %s

en: failed to set default file creation context to %s
da: kunne ikke sÃŠtte standardkontekst for filoprettelse til %s

en: failed to set new range %s
da: kunne ikke sÃŠtte nyt interval %s

en: failed to set new role %s
da: kunne ikke sÃŠtte ny rolle %s

en: failed to set new type %s
da: kunne ikke sÃŠtte ny type %s

en: failed to set new user %s
da: kunne ikke sÃŠtte ny bruger %s

en: failed to set supplemental group(s)
da: kunne ikke sÃŠtte supplerende grupper

en: failed to set the copy of stderr to close on exec
da: kunne ikke sÃŠtte kopien af stderr til at lukke ved exec

en: failed to set the security context of %s to %s
da: kunne ikke sÃŠtte sikkerhedskonteksten for %s til %s

en: failed to stat %s
da: kunne ikke foretage stat pÃ¥ %s

en: fdatasync failed for %s
da: fdatasync mislykkedes for %s

en: fflush failed
da: fejl ved fflush

en: field number %s is too large
da: felt nummer %s er for stort

en: field number is zero
da: felt-nummeret er nul

en: fields and positions are numbered from 1
da: felter og positioner nummereres fra 1

en: file %d is not in sorted order
da: filen %d er ikke sorteret

en: file operands cannot be combined with --files0-from
da: filoperander kan ikke kombineres med --files0-from

en: file operands cannot be combined with --print-database (-p)
da: filoperander kan ikke kombineres med --print-database (-p)

en: file system type %s both selected and excluded
da: filsystem af typen %s er bÃ¥de valgt og udeladt

en: fork system call failed
da: systemkaldet fork mislykkedes

en: format %s ends in %%
da: formatet %s slutter med %%

en: format %s has no %% directive
da: formatet %s har intet %%-direktiv

en: format %s has too many %% directives
da: formatet %s har for mange %%-direktiver

en: format %s has unknown %%%c directive
da: formatet %s har et ukendt %%%c-direktiv

en: format string may not be specified when printing equal width strings
da: formatstrengen kan ikke angives nÃ¥r der udskrives strenge
    med ens bredde

en: fsync failed for %s
da: fsync mislykkedes for %s

en: fts_read failed
da: fts_read mislykkedes

en: getpass: cannot open /dev/tty
da: getpass: kan ikke Ã¥bne /dev/tty

en: getting new attributes of %s
da: henter nye attributter for %s

en: group of %s retained as %s
da: gruppe for %s beholdt som %s

en: iconv function not available
da: iconv-funktion ikke til stede

en: iconv function not usable
da: iconv-funktion ikke brugelig

en: ignoring all arguments
da: ignorerer alle argumenter

en: ignoring input
da: ignorerer inddata

en: ignoring input and appending output to %s
da: ignorerer inddata og fÃžjer uddata til %s

en: ignoring input and redirecting stderr to stdout
da: ignorerer inddata og omdirigerer stderr til stdout

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
da: ignorerer ugyldig tabulatorstÃžrrelse i miljÃžvariabelen TABSIZE: %s

en: ignoring invalid value of environment variable QUOTING_STYLE: %s
da: ignorerer ugyldig vÃŠrdi af miljÃžvariabelen QUOTING_STYLE: %s

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
da: ignorerer ugyldig lÃŠngde i miljÃžvariabelen COLUMNS: %s

en: ignoring non-option arguments
da: ignorerer argumenter som ikke er flag

en: incompatible join fields %lu, %lu
da: inkompatible join-felter %lu, %lu

en: incompatible tabs
da: inkompatible tabulatorer

en: incorrect password
da: forkert adgangskode

en: input disappeared
da: inddata forsvandt

en: input line is too long
da: ind-linjen er for lang

en: inter-device move failed: %s to %s; unable to remove target
da: flytning mellem enheder mislykkedes: %s til %s; kan ikke fjerne mÃ¥let

en: invalid %s%s argument `%s'
da: ugyldigt %s%s-argument '%s'

en: invalid --%s argument %s
da: ugyldigt argument %2$s til --%1$s

en: invalid adjustment %s
da: ugyldig justering %s

en: invalid argument %s
da: ugyldigt argument %s

en: invalid argument %s for %s
da: ugyldigt argument %s til %s

en: invalid body numbering style: %s
da: ugyldig nummereringsstil til brÃždtekst: %s

en: invalid byte or field list
da: ugyldig byte- eller feltliste

en: invalid character `%c' in type string %s
da: ugyldigt tegn '%c' i typestrengen %s

en: invalid character class %s
da: ugyldig tegnklasse %s

en: invalid context: %s
da: ugyldig kontekst: %s

en: invalid conversion
da: ugyldig konvertering

en: invalid conversion specifier in suffix: %c
da: ugyldig konverteringsspecifikator i suffiks: %c

en: invalid conversion specifier in suffix: \%.3o
da: ugyldig konverteringsspecifikator i suffiks: \%.3o

en: invalid date %s
da: ugyldig dato %s

en: invalid date format %s
da: ugyldigt datoformat %s

en: invalid decreasing range
da: ugyldigt aftagende interval

en: invalid device %s %s
da: ugyldig enhed %s %s

en: invalid device type %s
da: ugyldig enhedstype %s

en: invalid field number: %s
da: ugyldigt feltnummer: %s

en: invalid field specifier: %s
da: ugyldig specifikation af felt: %s

en: invalid field width: %s
da: ugyldig feltlÃŠngde: %s

en: invalid file number in field spec: %s
da: ugyldigt filnummer i feltspec: %s

en: invalid floating point argument: %s
da: ugyldigt flydende tal-argument: %s

en: invalid footer numbering style: %s
da: ugyldig nummereringsstil til sidefod: %s

en: invalid format precision
da: ugyldig formatprÃŠcision

en: invalid format width
da: ugyldig formatbredde

en: invalid gap width: %s
da: ugyldig hulbredde: %s

en: invalid group
da: ugyldig gruppe

en: invalid group %s
da: ugyldig gruppe %s

en: invalid group: %s
da: ugyldig gruppe: %s

en: invalid header numbering style: %s
da: ugyldig nummereringsstil til sidehoveder: %s

en: invalid input
da: ugyldig inddata

en: invalid input flag
da: ugyldigt ind-flag

en: invalid input range %s
da: ugyldigt talomrÃ¥de %s angivet

en: invalid integer %s
da: ugyldigt heltal %s

en: invalid integer argument %s
da: ugyldig heltalsargument %s

en: invalid line count %s
da: ugyldigt linjetal %s

en: invalid line discipline %s
da: ugyldig linjedisciplin %s

en: invalid line number field width: %s
da: ugyldig bredde pÃ¥ linjenummerfelt: %s

en: invalid line number increment: %s
da: ugyldig Ãžgning af linjenummer: %s

en: invalid line numbering format: %s
da: ugyldigt linjenummerformat: %s

en: invalid line width: %s
da: ugyldig linjelÃŠngde: %s

en: invalid major device number %s
da: ugyldigt overenhedsnummer %s

en: invalid maximum depth %s
da: ugyldig stÃžrste dybde %s

en: invalid minor device number %s
da: ugyldigt underenhedsnummer %s

en: invalid mode
da: ugyldig tilstand

en: invalid mode %s
da: ugyldig tilstand %s

en: invalid mode: %s
da: ugyldig tilstand: %s

en: invalid number %s
da: ugyldigt antal %s

en: invalid number after `,'
da: ugyldigt tal efter ','

en: invalid number after `-'
da: ugyldigt tal efter '-'

en: invalid number after `.'
da: ugyldigt tal efter '.'

en: invalid number at field start
da: ugyldigt tal ved feltbegyndelsen

en: invalid number of blank lines: %s
da: ugyldigt antal tomme linjer: %s

en: invalid number of bytes
da: ugyldigt antal byte

en: invalid number of bytes to compare
da: ugyldigt antal byte at sammenligne

en: invalid number of bytes to skip
da: ugyldigt antal byte at hoppe over

en: invalid number of columns: %s
da: ugyldigt antal kolonner: %s

en: invalid number of fields to skip
da: ugyldigt antal felter at hoppe over

en: invalid number of lines
da: ugyldigt antal linjer

en: invalid number of lines: 0
da: ugyldigt antal linjer: 0

en: invalid option -- %c
da: ugyldigt flag - %c

en: invalid option -- %c; -WIDTH is recognized only when it is the first
    option; use -w N instead
da: ugyldigt flag -- %c; -BREDDE genkendes kun nÃ¥r det er fÃžrste flag;
    brug -w N i stedet

en: invalid output address radix `%c'; it must be one character from [doxn]
da: ugyldig ud-adresse-grundtal '%c'; det skal vÃŠre et af tegnene [doxn]

en: invalid output flag
da: ugyldigt ud-flag

en: invalid page range %s
da: ugyldigt sideinterval %s

en: invalid precision: %s
da: ugyldig prÃŠcision: %s

en: invalid range with no endpoint: -
da: ugyldigt interval uden slutpunkt: -

en: invalid repeat count %s in [c*n] construct
da: ugyldigt gentagelsestal %s i [c*n]-konstruktion

en: invalid spec
da: ugyldig spec

en: invalid starting line number: %s
da: ugyldigt fÃžrste linjenummer: %s

en: invalid status flag
da: ugyldigt statusflag

en: invalid suffix in %s%s argument `%s'
da: ugyldigt suffiks i %s%s-argument '%s'

en: invalid tab size: %s
da: ugyldig tabulatorstÃžrrelse %s

en: invalid template, %s, contains directory separator
da: ugyldig skabelon, %s, indeholder katalogseparator

en: invalid template, %s; with --tmpdir, it may not be absolute
da: ugyldig skabelon, %s; mÃ¥ ikke vÃŠre absolut med --tmpdir

en: invalid time interval %s
da: ugyldigt tidsinterval %s

en: invalid time style format %s
da: ugyldig tidsstilsformat %s

en: invalid trailing option -- %c
da: ugyldigt afsluttende flag -- %c

en: invalid type string %s
da: ugyldig typestreng %s

en: invalid type string %s;
    this system doesn't provide a %lu-byte floating point type
da: ugyldig type-streng %s;
    dette system understÃžtter ikke en %lu-byte flydende-taltype

en: invalid type string %s;
    this system doesn't provide a %lu-byte integral type
da: ugyldig type-streng %s;
    dette system understÃžtter ikke en %lu-byte heltalstype

en: invalid universal character name \%c%0*x
da: ugyldigt universelt tegnnavn \%c%0*x

en: invalid user
da: ugyldig bruger

en: invalid user %s
da: ugyldig bruger %s

en: invalid width: %s
da: ugyldig bredde: %s

en: invalid wrap size: %s
da: ugyldig ombrydningsstÃžrrelse: %s

en: invalid zero-length file name
da: ugyldigt filnavn af lÃŠngde nul

en: it is dangerous to operate recursively on %s
da: det er farligt at operere rekursivt pÃ¥ %s

en: it is dangerous to operate recursively on %s (same as %s)
da: det er farligt at operere rekursivt pÃ¥ %s (samme som %s)

en: last=
da: sidste=

en: leading `-' in a component of file name %s
da: indledende '-' i filnavnskomponenten %s

en: limit %lu exceeded by length %lu of file name %s
da: grÃŠnsen %lu overgÃ¥s af lÃŠngden %lu af filnavnet %s

en: limit %lu exceeded by length %lu of file name component %s
da: grÃŠnsen %lu overgÃ¥s af lÃŠngden %lu af filnavnskomponenten %s

en: line count option -%s%c... is too large
da: linjetalflaget -%s%c... er for stort

en: line number %s is smaller than preceding line number, %s
da: linjenummer %s er mindre end foregÃ¥ende linjenummer, %s

en: line number overflow
da: overlÃžb for linjetal

en: maximum --%s argument with current rlimit is %s
da: stÃžrste argument til --%s med nuvÃŠrende rlimit er %s

en: memory exhausted
da: hukommelsen opbrugt

en: message queue
da: meddelelseskÃž

en: minimum --%s argument is %s
da: mindste argument til --%s er %s

en: misaligned [:upper:] and/or [:lower:] construct
da: fejlplaceret [:upper:]- og/eller [:lower:]-konstruktion

en: missing %% conversion specification in suffix
da: manglende %%-konverteringsspecifikation i suffiks

en: missing `]'
da: manglende ']'

en: missing argument after %s
da: manglende argument efter %s

en: missing argument to %s
da: manglende argument til %s

en: missing character class name `[::]'
da: mangler navn pÃ¥ tegnklasse '[::]'

en: missing conversion specifier in suffix
da: manglende konverteringsspecifikator i suffiks

en: missing destination file operand after %s
da: manglende mÃ¥lfilsoperand efter %s

en: missing equivalence class character `[==]'
da: mangler tegn for ÃŠkvivalensklasse '[==]'

en: missing file operand
da: manglende filoperand

en: missing hexadecimal number in escape
da: manglende heksadecimal-tal i beskyttet tegnsekvens

en: missing list of fields
da: feltliste mangler

en: missing list of positions
da: positionsliste mangler

en: missing operand
da: manglende operand

en: missing operand after %s
da: manglende operand efter %s

en: mode must specify only file permission bits
da: tilstand mÃ¥ kun angive bit for filrettigheder

en: mode of %s changed to %04lo (%s)
da: tilstand for %s ÃŠndret til %04lo (%s)

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
da: tilstand for %s beholdt som %04lo (%s)

en: multi-character tab %s
da: flertegns-tabulator %s

en: multiple -i options specified
da: flere -i-flag angivet

en: multiple -l or -t options specified
da: flere -l eller -t-flag angivet

en: multiple compress programs specified
da: flere compress-programmer angivet

en: multiple delimiters specified
da: flere skilletegn angivet

en: multiple levelranges
da: flere niveauintervaller

en: multiple output files specified
da: flere udfiler angivet

en: multiple output formats specified
da: flere udskriftsformater angivet

en: multiple random sources specified
da: der er angivet flere kilder til tilfÃŠldige tal

en: multiple relative modifiers specified
da: flere relative modifikatorer angivet

en: multiple roles
da: flere roller

en: multiple target directories specified
da: flere mÃ¥lkataloger angivet

en: multiple types
da: flere typer

en: multiple users
da: flere brugere

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
da: hverken symbolsk lÃŠnke %s eller referent er blevet ÃŠndret

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
da: ingen SHELL-miljÃžvariabel, og ingen skal-type angivet med flag

en: no change to ownership of %s
da: ingen ÃŠndring af ejerskab for %s

en: no command specified
da: ingen kommando angivet

en: no file systems processed
da: ingen filsystemer behandlet

en: no files remaining
da: ingen filer tilbage

en: no input from %s
da: ingen inddata fra %s

en: no login name
da: ikke noget login-navn

en: no process ID specified
da: ingen proces-ID angivet

en: no type may be specified when dumping strings
da: ingen type kan angives nÃ¥r strenge gemmes

en: no username specified; at least one must be specified when using -l
da: intet brugernavn angivet; mindst Ã©t skal angives nÃ¥r -l bruges

en: non-numeric argument
da: ikke-numerisk argument

en: nonportable character %s in file name %s
da: uportabelt tegn %s i filnavnet %s

en: not a tty
da: ikke en tty

en: not writing through dangling symlink %s
da: skriver ikke gennem dinglende symlÃŠnke %s

en: number in %s is too large
da: tal i %s er for stort

en: number of bytes
da: antal byte

en: number of lines
da: antal linjer

en: offset overflow while reading file %s
da: overlÃžb for afsÃŠt ved lÃŠsning af fil %s

en: omitting directory %s
da: udelader katalog %s

en: only one [c*] repeat construct may appear in string2
da: kun en [c*] gentagelseskonstruktion kan optrÃŠde i streng2

en: only one device may be specified
da: kun en enhed kan angives

en: only one type of list may be specified
da: kun Ã©n slags liste mÃ¥ bruges

en: open failed
da: fejl ved Ã¥bning

en: opening %s
da: Ã¥bner %s

en: option used in invalid context -- %c
da: flag brugt i ugyldig kontekst -- %c

en: options --backup and --no-clobber are mutually exclusive
da: flagene --backup og --no-clobber kan ikke bruges samtidigt

en: options --compare (-C) and --preserve-timestamps are mutually exclusive
da: flagene --compare (-C) og --preserve-timestamps kan ikke bruges samtidigt

en: options --compare (-C) and --strip are mutually exclusive
da: flagene --compare (-C) og --strip kan ikke bruges samtidigt

en: options `-%s' are incompatible
da: flagene '-%s' er inkompatible

en: output file suffixes exhausted
da: lÃžbet tÃžr for endelser til udfiler

en: overflow extending size of file %s
da: overlÃžb ved udvidelse af filstÃžrrelse for %s

en: overflow rounding up size of file %s
da: overlÃžb ved oprunding af filstÃžrrelse for %s

en: ownership of %s retained
da: ejerskab af %s beholdt

en: ownership of %s retained as %s
da: ejer af %s beholdt som %s

en: page number overflow
da: overlÃžb for sidetal

en: page width too narrow
da: sidebredde for smal

en: preserving permissions for %s
da: beholder rettigheder for %s

en: preserving times for %s
da: beholder tider for %s

en: printing all duplicated lines and repeat counts is meaningless
da: skrivning af alle duplikerede linjer *og* gentagelsesantal giver ikke mening

en: range-endpoints of `%s-%s' are in reverse collating sequence order
da: rÃŠkke-slutpunkt i '%s-%s' er i omvendt sorteringsrÃŠkkefÃžlge

en: read error
da: lÃŠsefejl

en: read failed
da: lÃŠsefejl

en: reading %s
da: lÃŠser %s

en: reading directory %s
da: lÃŠser katalog %s

en: record too large
da: blok er for stor

en: redirecting stderr to stdout
da: omdirigerer stderr til stdout

en: regular empty file
da: almindelig tom fil

en: regular file
da: almindelig fil

en: removed %s
da: fjernede %s

en: removed directory: %s
da: fjernede katalog %s

en: removing directory, %s
da: fjerner katalog, %s

en: run-level
da: kÃžrselsniveau

en: semaphore
da: semafor

en: separator cannot be empty
da: separatoren kan ikke vÃŠre tom

en: set LC_ALL='C' to work around the problem
da: sÃŠt LC_ALL='C' for at omgÃ¥ problemet

en: setting flags for %s
da: sÃŠtter flag for %s

en: setting permissions for %s
da: sÃŠtter adgangsrettigheder pÃ¥ %s

en: setting times of %s
da: sÃŠtter tider for %s

en: shared memory object
da: delt hukommelsesobjekt

en: skip-bytes + read-bytes is too large
da: skip-bytes + read-bytes er for stor

en: skipping %s, since it's on a different device
da: springer %s over, da den er pÃ¥ en anden enhed

en: skipping file %s, as it was replaced while being copied
da: springer filen %s over, da den blev erstattet mens den blev kopieret

en: socket
da: sokkel

en: standard error
da: standard-fejl

en: standard input
da: standard-ind

en: standard input is closed
da: standard-ind er lukket

en: standard output
da: standard-ud

en: stat failed
da: stat() mislykkedes

en: stray character in field spec
da: forvildet tegn i feltangivelse

en: string comparison failed
da: strengsammenligning mislykkedes

en: string transformation failed
da: strengtransformation mislykkedes

en: strip process terminated abnormally
da: strip-proces afsluttede uplanmÃŠssigt

en: suppressing non-delimited lines makes sense
    	only when operating on fields
da: fjernelse af linjer uden skilletegn giver kun mening hvis man opererer
    	med felter

en: symbolic link
da: symbolsk lÃŠnke

en: syntax error
da: syntaksfejl

en: system boot
da: systemstart

en: tab size cannot be 0
da: tabulatorstÃžrrelse kan ikke vÃŠre 0

en: tab size contains invalid character(s): %s
da: tabulatorstÃžrrelsen indeholder ugyldige tegn: %s

en: tab sizes must be ascending
da: tabulatorstÃžrrelser skal vÃŠre stigende

en: tab stop is too large %s
da: tabulatorstop for stort %s

en: tab stop value is too large
da: tabulatorstopvÃŠrdien er for stor

en: tabs are too far apart
da: tabulatorer er for vidt adskilt

en: target %s is not a directory
da: mÃ¥let %s er ikke et katalog

en: target directory not allowed when installing a directory
da: mÃ¥lkatalog ikke tilladt ved installation af et katalog

en: test and/or [
da: kontrollÃ©r og/eller [

en: the --binary and --text options are meaningless when verifying checksums
da: flagene --binary og --text giver ikke mening ved verificering af kontrolsummer

en: the --compare (-C) option is ignored when you specify a mode with non-permission bits
da: flaget --compare (-C) ignoreres nÃ¥r du angiver en tilstand med ikke-adgangsrettighedsbit

en: the --context (-Z) option is obsolete and will be removed
    in a future release
da: flaget --context (-Z) er forÃŠldet og vil blive fjernet i en 
    fremtidig udgave

en: the --quiet option is meaningful only when verifying checksums
da: flaget --quiet har kun betydning ved kontrol af kontrolsummer

en: the --status option is meaningful only when verifying checksums
da: flaget --status har kun betydning ved kontrol af kontrolsummer

en: the --warn option is meaningful only when verifying checksums
da: flaget --warn har kun betydning ved kontrol af kontrolsummer

en: the [c*] construct may appear in string2 only when translating
da: [c*]-konstruktionen kan kun optrÃŠde i streng2 ved translation

en: the [c*] repeat construct may not appear in string1
da: gentagelseskonstruktionen [c*] kan ikke optrÃŠde i streng1

en: the argument %s lacks a leading `+';
    when using an option to specify date(s), any non-option
    argument must be a format string beginning with `+'
da: argumentet %s mangler et indledende '+'; 
    nÃ¥r man bruger et flag for at angive datoer, skal hvert argument,
    der ikke er flag, vÃŠre en formatstreng som begynder med '+'

en: the delimiter must be a single character
da: skilletegnet skal vÃŠre et enkelt tegn

en: the options for verbose and stty-readable output styles are
    mutually exclusive
da: flagene for fyldig og stty-lÃŠsbar udskrift udelukker hinanden

en: the options to output dircolors' internal database and
    to select a shell syntax are mutually exclusive
da: flagene for at udskrive dircolors interne database og at vÃŠlge en
    skÃ¡lsyntaks er gensidigt udelukkende

en: the options to print and set the time may not be used together
da: flagene for at udskrive og sÃŠtte tiden kan ikke bruges sammen

en: the options to specify dates for printing are mutually exclusive
da: flagene for at angive datoer til udskriving kan ikke bruges sammen

en: the strings compared were %s and %s
da: de sammenlignede strenge var %s og %s

en: the strip option may not be used when installing a directory
da: strip-flaget kan ikke bruges ved installation af et katalog

en: the untransformed string was %s
da: den utransformerede streng var %s

en: time %s is out of range
da: tidspunktet %s uden for omrÃ¥de

en: to use user-ID %s you need to use -g too
da: du skal yderligere angive -g hvis du vil anvende bruger-ID %s

en: too few X's in template %s
da: for fÃ¥ X'er i skabelonen %s

en: too many %% conversion specifications in suffix
da: for mange %%-konverteringsspecifikationer i suffiks

en: too many characters in set
da: for mange tegn i mÃŠngde

en: too many repeated lines
da: for mange gentagne linjer

en: too many templates
da: for mange skabeloner

en: total
da: totalt

en: typed memory object
da: typetildelt hukommelsesobjekt

en: unable to display error message
da: kan ikke vise fejlmeddelelse

en: unable to record current working directory
da: kan ikke registrere aktuelt arbejdskatalog

en: unable to set security context %s
da: kunne ikke sÃŠtte sikkerhedskontekst %s

en: unknown binary operator
da: ukendt binÃŠr operator

en: unknown stream
da: ukendt strÃžm

en: unknown user-ID: %s
da: ukendt bruger-ID: %s

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
da: uforstÃ¥elig vÃŠrdi i miljÃžvariabelen LS_COLORS

en: unrecognized operand %s
da: ukendt operand %s

en: unrecognized prefix: %s
da: ukendt prÃŠfiks: %s

en: up %ld day %2d:%02d,   | up %ld days %2d:%02d,
da[0]: oppe %ld dag %2d:%02d,
da[1]: oppe %ld dage %2d:%02d,

en: up ???? days ??:??,
da: oppe ???? dage ??:??,

en: use --no-preserve-root to override this failsafe
da: brug --no-preserve-root for at tilsidesÃŠtte denne sikring

en: user %s does not exist
da: bruger %s eksisterer ikke

en: using arbitrary-precision arithmetic
da: regner med arbitrÃŠr prÃŠcision

en: using restricted shell %s
da: bruger begrÃŠnset skal %s

en: using single-precision arithmetic
da: regner med enkeltprÃŠcision

en: waiting for %s [-d]
da: venter pÃ¥ %s [-d]

en: waiting for strip
da: venter pÃ¥ strip

en: warning: %s: character(s) following character constant have been ignored
da: advarsel: %s: tegn efter tegnkonstant er blevet ignorerede

en: warning: %s: failed to change context to %s
da: advarsel: %s: kunne ikke ÃŠndre kontekst til %s

en: warning: --pid=PID is not supported on this system
da: advarsel: --pid=PID er ikke understÃžttet pÃ¥ dette system

en: warning: --retry is useful mainly when following by name
da: advarsel: --retry er hovedsageligt brugbar ved fÃžlgning af navn

en: warning: PID ignored; --pid=PID is useful only when following
da: advarsel: PID ignoreret; --pid=PID er kun brugbart ved fÃžlgning

en: warning: `touch %s' is obsolete; use `touch -t %04ld%02d%02d%02d%02d.%02d'
da: advarsel: 'touch %s' er forÃŠldet; brug 'touch -t %04ld%02d%02d%02d%02d.%02d'

en: warning: an unescaped backslash at end of string is not portable
da: advarsel: uundveget omvendt skrÃ¥streg ved strengens afslutning er ikke portabel

en: warning: backslash at end of format
da: advarsel: omvendt skrÃ¥streg ved slutningen af format

en: warning: cannot change directory to %s
da: advarsel: kan ikke skifte katalog til %s

en: warning: cannot remove: %s
da: advarsel: kan ikke fjerne: %s

en: warning: following standard input indefinitely is ineffective
da: advarsel: det er ineffektivt at fÃžlge standard-ind pÃ¥ ubestemt tid

en: warning: ignoring excess arguments, starting with %s
da: advarsel: ignorerer overflÃždige argumenter, startende med %s

en: warning: invalid file offset after failed read
da: advarsel: ugyldigt filafsÃŠt efter fejlslagen lÃŠsning

en: warning: invalid width %lu; using %d instead
da: advarsel: ugyldig bredde %lu; bruger %d i stedet

en: warning: line number %s is the same as preceding line number
da: advarsel: linjenummer %s er det samme som foregÃ¥ende

en: warning: source file %s specified more than once
da: advarsel: kildefil %s er angivet mere end Ã©n gang

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%lu
da: advarsel: summering er i konflikt med --max-depth=%lu

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
da: advarsel: summering er det samme som at bruge --max-depth=0

en: warning: the --%s option is obsolete; use --reference
da: advarsel: flaget --%s er forÃŠldet; brug --reference

en: warning: the ambiguous octal escape \%c%c%c is being
    	interpreted as the 2-byte sequence \0%c%c, %c
da: advarsel: den flertydige oktal-undvigesekvens \%c%c%c bliver
    	fortolket som 2-byte-sekvensen \0%c%c, %c

en: warning: unrecognized escape `\%c'
da: advarsel: ukendt undvigesekvens '\%c'

en: warning: working around lseek kernel bug for file (%s)
      of mt_type=0x%0lx -- see <sys/mtio.h> for the list of types
da: advarsel: omgÃ¥r lseek-kernefejl for fil (%s)
      med mt_type=0x%0lx -- se <sys/mtio.h> for listen af typer

en: weird file
da: mÃŠrkvÃŠrdig fil

en: when not truncating set1, string2 must be non-empty
da: nÃ¥r mÃŠngde1 ikke bliver forkortet, kan streng2 ikke vÃŠre tom

en: when reading file names from stdin, no file name of %s allowed
da: nÃ¥r der lÃŠses filnavne fra stdin, mÃ¥ intet filnavn vÃŠre %s

en: when specifying an output style, modes may not be set
da: nÃ¥r en stil for uddata angives kan tilstande ikke sÃŠttes

en: when translating with complemented character classes,
    string2 must map all characters in the domain to one
da: nÃ¥r der translateres med komplementerede tegnklasser
    skal streng2 afbilde alle tegn i domÃŠnet til Ã©n

en: when translating, the only character classes that may appear in
    string2 are `upper' and `lower'
da: ved translation er de eneste tegnklasser som kan vÃŠre i streng2
    'upper' og 'lower'

en: will not copy %s through just-created symlink %s
da: vil ikke kopiere %s gennem netop oprettet symlÃŠnke %s

en: will not create hard link %s to directory %s
da: vil ikke oprette hÃ¥rd lÃŠnke %s til katalog %s

en: will not overwrite just-created %s with %s
da: vil ikke overskrive netop oprettet %s med %s

en: with --parents, the destination must be a directory
da: ved brug af --parents, skal mÃ¥let vÃŠre et katalog

en: write error
da: skrivefejl

en: write error for %s
da: skrivefejl for %s

en: write failed
da: fejl ved skrivning

en: writing %s
da: skriver %s

en: writing to %s
da: skriver til %s

en: you must specify -c, -t, -u, -l, -r, or context
da: du skal angive -c, -t, -u, -l, -r eller kontekst

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
da: du skal angive en liste af byte, tegn eller felter

en: you must specify one of %s or %s
da: du skal angive enten %s eller %s
