policycoreutils - en to da translation catalogue (646 entries)

en: %s changed labels.
da: %s ændrede mærker.

en: %s is already in %s
da: %s findes allerede i %s

en: %s is not a valid context
da: %s er ikke en gyldig kontekst

en: %s is not in %s
da: %s findes ikke i %s

en: %s must be a directory
da: %s skal være en mappe

en: %s!  Could not get current context for %s, not relabeling tty.
da: %s!  Kunne ikke hente aktuel kontekst for %s, ommærker ikke tty.

en: %s!  Could not get new context for %s, not relabeling tty.
da: %s!  Kunne ikke modtage ny kontekst for %s, ommærker ikke tty.

en: %s!  Could not set new context for %s
da: %s!  Kunne ikke sætte ny kontekst for %s

en: %s:  Can't load policy and enforcing mode requested:  %s
da: %s:  Kan ikke indlæse regelsæt og anmodet tvungen tilstand:  %s

en: %s:  Can't load policy:  %s
da: %s:  Kan ikke indlæse regelsæt:  %s

en: %s:  Policy is already loaded and initial load requested
da: %s:  Regelsæt er allerede indlæst og første indlæsning anmodet

en: ******************** IMPORTANT ***********************
da: ********************* VIGTIGT ************************

en: <b>Applications</b>
da: <b>Programmer</b>

en: <b>Login Users</b>
da: <b>Logindbrugere</b>

en: <b>Root Users</b>
da: <b>Administratorbrugere</b>

en: <b>Select:</b>
da: <b>Vælg:</b>

en: <b>TCP Ports</b>
da: <b>TCP-porte</b>

en: <b>UDP Ports</b>
da: <b>UDP-porte</b>

en: Add
da: Tilføj

en: Add %s
da: Tilføj %s

en: Add Booleans Dialog
da: Tilføj Boolesker-dialog

en: Add File Context
da: Tilføj filkontekst

en: Add Network Port
da: Tilføj netværksport

en: Add SELinux Login Mapping
da: Tilføj SELinux-indlogningstilknytning

en: Add SELinux Network Ports
da: Tilføj SELinux-netværksporte

en: Add SELinux User
da: Tilføj SELinux-bruger

en: Add SELinux User Mapping
da: Tilføj SELinux-brugertilknytning

en: Add User
da: Tilføj bruger

en: Addr %s is defined in policy, cannot be deleted
da: Adresse %s er defineret i regelsæt, kan ikke slettes

en: Addr %s is not defined
da: Adresse %s er ikke defineret

en: Admin
da: Administrator

en: Admin User Role
da: Administratorbrugerrolle

en: All
da: Alle

en: Allow SELinux webadm user to manage unprivileged users home directories
da: Tillad SELinuc-webadministratorbrugeren at håndtere upriviligerede brugeres hjemmemapper

en: Allow SELinux webadm user to read unprivileged users home directories
da: Tillad SELinux-webadministratorbrugeren at læse upriviligerede brugeres hjemmemapper

en: Allow Samba to share nfs directories
da: Tillad Samba at dele NFS-mapper

en: Allow Spam Assassin daemon network access
da: Tillad Spam Assassin-tjeneste netværksadgang

en: Allow X-Windows server to map a memory region as both executable and writable
da: Tillad X Windows-server at tilknytte en hukommelsesregion som både kørbar og skrivbar

en: Allow all daemons the ability to use unallocated ttys
da: Tillad alle tjenester muligheden til at bruge uallokerede tty'er

en: Allow all daemons to write corefiles to /
da: Tillad alle tjenester at skrive kernefiler til /

en: Allow cdrecord to read various content. nfs, samba, removable devices, user temp and untrusted content files
da: Tillad cdrecord at læse forskelligt indhold. nfs, samba, flytbare enheder, bruger midlertidige og ikke betroet indhold-filer

en: Allow clients to write to X shared memory
da: Tillad klienter at skrive til X-delt hukommelse

en: Allow daemons to run with NIS
da: Tillad tjenester at køre med NIS

en: Allow evolution and thunderbird to read user files
da: Tillad Evolution og Thunderbird at læse brugerfiler

en: Allow gadmin SELinux user account to execute files in home directory or /tmp
da: Tillad administrator-SELinux-brugerkonto at køre filer i hjemmemappe eller /tmp

en: Allow guest SELinux user account to execute files in home directory or /tmp
da: Tillad gæste-SELinux-brugerkonto at køre filer i hjemmemappe eller /tmp

en: Allow java executable stack
da: Tillad Java-kørbarstak

en: Allow mount to mount any directory
da: Tillad mount at montere enhver mappe

en: Allow mount to mount any file
da: Tillad mount at montere enhver fil

en: Allow mplayer executable stack
da: Tillad mplayer-kørbarstak

en: Allow normal user to execute ping
da: Tillad normal bruger at køre ping

en: Allow pppd to be run for a regular user
da: Tillad pppd at blive kørt for en almindelig bruger

en: Allow privileged utilities like hotplug and insmod to run unconfined
da: Tillad priviligerede værktøjer, som f.eks. hotplug og insmod at køre ubegrænset

en: Allow programs to read files in non-standard locations (default_t)
da: Tillad programmer at læse filer i ikke-standard placeringer (standar_d)

en: Allow rc scripts to run unconfined, including any daemon started by an rc script that does not have a domain transition explicitly defined
da: Tillad rc-skripter at køre ubegrænset, inklusiv enhver tjeneste startet af et rc-skript som ikke har en domæneoverførsel eksplicit defineret

en: Allow regular users direct mouse access (only allow the X server)
da: Tillad normale brugere direkte museadgang (kun tillad X-serveren)

en: Allow rpm to run unconfined
da: Tillad rpm at køre ubegrænset

en: Allow sasl authentication server to read /etc/shadow
da: Tillad SASL-godkendelsesserver at læse /etc/shadow

en: Allow spamd to access home directories
da: Tillad spamd adgang til hjemmemapper

en: Allow squid daemon to connect to the network
da: Tillad squid-tjeneste at forbinde til netværket

en: Allow ssh logins as sysadm_r:sysadm_t
da: Tillad ssh-indlogninger som sysadm_r:sysadm_t

en: Allow ssh to run from inetd instead of as a daemon
da: Tillad ssh at køre fra inetd istedet for som en tjeneste

en: Allow ssh to run ssh-keysign
da: Tillad SSH at køre ssh-keysign

en: Allow staff SELinux user account to execute files in home directory or /tmp
da: Tillad stabs-SELinux-brugerkonto at køre filer i hjemmemappe eller /tmp

en: Allow staff Web Browsers to write to home directories
da: Tillad stabs webbrowsere at skrive til hjemmemapper

en: Allow staff_r users to search the sysadm home dir and read files (such as ~/.bashrc)
da: Tillad stabsbrugere at søge i systemadministratorens hjemmemappe og læsefiler (f.eks. ~/.bashrc)

en: Allow stunnel daemon to run as standalone, outside of xinetd
da: Tillad stunnel-tjeneste at køre for sig selv, udenfor xinetd

en: Allow sysadm SELinux user account to execute files in home directory or /tmp
da: Tillad systemadministrator-SELinux-brugerkonto at køre filer i hjemmemappe eller /tmp

en: Allow sysadm_t to directly start daemons
da: Tillad sysadm_t at starte tjenester direkte

en: Allow the mozilla browser to read user files
da: Tillad Mozilla-browseren at læse brugerfiler

en: Allow unconfined SELinux user account to execute files in home directory or /tmp
da: Tillad ubegrænset-SELinux-brugerkonto at køre filer i hjemmemappe eller /tmp

en: Allow unconfined to dyntrans to unconfined_execmem
da: Tillad ubegrænset at dyntrans til unconfined_execmem

en: Allow unlabeled packets to flow on the network
da: Tillad umærkede pakker at flyde på netværket

en: Allow user SELinux user account to execute files in home directory or /tmp
da: Tillad bruger-SELinux-brugerkonto at køre filer i hjemmemappe eller /tmp

en: Allow user to connect to mysql socket
da: Tillad bruger at forbinde til MySQL-sokkel

en: Allow user to connect to postgres socket
da: Tillad bruger at forbinde til Postgre-sokkel

en: Allow user to r/w noextattrfile (FAT, CDROM, FLOPPY)
da: Tillad bruger at læse/skrive noextattrfile (FAT, cd-rom, floppy)

en: Allow user to stat ttyfiles
da: Tillad bruger at føre statisk over tty-filer

en: Allow user_r to reach sysadm_r via su, sudo, or userhelper. Otherwise, only staff_r can do so
da: Tillad bruger at nå systemadministrator via su, sudo eller userhelper. Normalt kan kun staben gøre sådan

en: Allow users to control network interfaces (also needs USERCTL=true)
da: Tillad brugere at håndtere netværksgrænseflader (kræver også USERCTL=true)

en: Allow users to execute the mount command
da: Tillad brugere at køre mount-kommandoen

en: Allow users to run TCP servers (bind to ports and accept connection from the same domain and outside users)  disabling this forces FTP passive mode and may change other protocols
da: Tillad brugere at køre TCP-servere (forbinde til porte og acceptér forbindelse fra det samme domæne og brugere udenfor)  at deaktivere dette tvinger FTP passivtilstand og kan ændre andre protokoller

en: Allow users to run the dmesg command
da: Tillad brugere at køre dmesg-kommandoen

en: Allow users to rw usb devices
da: Tillad brugere at læse/skrive til USB-enheder

en: Allow xdm logins as sysadm_r:sysadm_t
da: Tillad xdm-indlogninger som sysadm_r:sysadm_t

en: Allow xen to read/write physical disk devices
da: Tillad xen at læse/skrive til fysiske diskenheder

en: Allow xguest SELinux user account to execute files in home directory or /tmp
da: Tillad xgæste-SELinux-brugerkonto at køre filer i hjemmemappe eller /tmp

en: Allow xinetd to run unconfined, including any services it starts that do not have a domain transition explicitly defined
da: Tillad xinetd at køre ubegrænset, inklusiv enhver tjeneste den starter som ikke har en domæneoverførsel eksplicit defineret

en: Application
da: Program

en: Are you sure you want to delete %s '%s'?
da: Er du sikker på at du vil slette %s "%s"?

en: Bad format %s: Record %s
da: Dårligt format %s: Notér %s

en: Boolean
da: Boolesk

en: Boolean %s is defined in policy, cannot be deleted
da: Boolesk %s er defineret i regelsæt, kan ikke slettes

en: Boolean %s is not defined
da: Boolesk %s er ikke defineret

en: Boolean Name
da: Navn på boolesk

en: Can not combine +/- with other types of categories
da: Kan ikke kombinere +/- med andre typer af kategorier

en: Can not have multiple sensitivities
da: Kan ikke have flere følsomheder

en: Can not modify sensitivity levels using '+' on %s
da: Kan ikke ændre følsomhedsniveau ved at bruge "+" på %s

en: Cannot find your entry in the shadow passwd file.
da: Kan ikke finde din post i skyggeadgangskode-filen.

en: Cannot read policy store.
da: Kan ikke læse regelsætlager.

en: Change process mode to enforcing
da: Ændr procestilstand til gennemtving

en: Change process mode to permissive.
da: Ændr procestilstand til tolerant.

en: Changing the policy type will cause a relabel of the entire file system on the next boot. Relabeling takes a long time depending on the size of the file system.  Do you wish to continue?
da: At ændre regelsættypen vil resultere i en ommærkning af hele filsystemet ved næste opstart. Ommærkning tager lang tid, alt efter størrelsen på filsystemet.  Vil du fortsætte?

en: Changing to SELinux disabled requires a reboot.  It is not recommended.  If you later decide to turn SELinux back on, the system will be required to relabel.  If you just want to see if SELinux is causing a problem on your system, you can go to permissive mode which will only log errors and not enforce SELinux policy.  Permissive mode does not require a reboot    Do you wish to continue?
da: At ændre til SELinux deaktiveret kræver en genstart.  Dette er ikke anbefalet.  Hvis du senere vælger at aktivere SELinux igen, vil systemet kræver en ommærkning.  Hvis du bare ønsker at se om SELinux er skyld i et problem på dit system, kan du gå i tolerant-tilstand, som kun vil logge fejl og ikke tvinge SELinux-regelsæt  Tolerant-tilstand kræver ikke en genstart    Vil du fortsætte?

en: Changing to SELinux enabled will cause a relabel of the entire file system on the next boot. Relabeling takes a long time depending on the size of the file system.  Do you wish to continue?
da: At ændre til SELinux aktiveret vil resultere i en ommærkning af hele filsystemet ved næste opstart. Ommærkning tager lang tid, alt efter størrelsen på filsystemet.  Vil du fortsætte?

en: Compatibility
da: Kompatibilitet

en: Configue SELinux
da: Konfigurér SELinux

en: Context
da: Kontekst

en: Copyright (c)2006 Red Hat, Inc.
    Copyright (c) 2006 Dan Walsh <dwalsh@redhat.com>
da: Ophavsret (c) 2006 Red Hat, Inc.
    Ophavsret (c) 2006 Dan Walsh <dwalsh@redhat.com>

en: Could not add SELinux user %s
da: Kunne ikke tilføje SELinux-bruger %s

en: Could not add addr %s
da: Kunne ikke tilføje adresse %s

en: Could not add file context for %s
da: Kunne ikke tilføje filkontekst for %s

en: Could not add interface %s
da: Kunne ikke tilføje grænseflade %s

en: Could not add login mapping for %s
da: Kunne ikke tilføje indlogningstilknytning for %s

en: Could not add port %s/%s
da: Kunne ikke tilføje port %s/%s

en: Could not add prefix %s for %s
da: Kunne ikke tilføje præfiks %s til %s

en: Could not add role %s for %s
da: Kunne ikke tilføje rolle %s til %s

en: Could not check if SELinux user %s is defined
da: Kunne ikke kontrollere om SELinux-bruger %s er defineret

en: Could not check if addr %s is defined
da: Kunne ikke kontrollere om adresse %s er defineret

en: Could not check if boolean %s is defined
da: Kunne ikke kontrollere om boolesk %s er defineret

en: Could not check if file context for %s is defined
da: Kunne ikke kontrollere om filkontekst for %s er defineret

en: Could not check if interface %s is defined
da: Kunne ikke kontrollere om grænseflade %s er defineret

en: Could not check if login mapping for %s is defined
da: Kunne ikke kontrollere om indlogningtilknytning for %s er defineret

en: Could not check if port %s/%s is defined
da: Kunne ikke kontrollere om port %s/%s er defineret

en: Could not close descriptors.
da: Kunne ikke lukke deskriptorerne.

en: Could not commit semanage transaction
da: Kunne ikke sende semanage-transaktion

en: Could not create SELinux user for %s
da: Kunne ikke oprette SELinux-bruger for %s

en: Could not create a key for %s
da: Kunne ikke oprette en nøgle til %s

en: Could not create a key for %s/%s
da: Kunne ikke oprette en nøgle for %s/%s

en: Could not create addr for %s
da: Kunne ikke oprette adresse for %s

en: Could not create context for %s
da: Kunne ikke oprette kontekst for %s

en: Could not create context for %s/%s
da: Kunne ikke oprette kontekst til %s/%s

en: Could not create file context for %s
da: Kunne ikke oprette filkontekst for %s

en: Could not create interface for %s
da: Kunne ikke oprette grænseflade for %s

en: Could not create key for %s
da: Kunne ikke oprette nøgle til %s

en: Could not create login mapping for %s
da: Kunne ikke oprette indlogningtilknytning for %s

en: Could not create port for %s/%s
da: Kunne ikke oprette port til %s/%s

en: Could not create semanage handle
da: Kunne ikke oprette semanage-håndtering

en: Could not delete SELinux user %s
da: Kunne ikke fjerne SELinux-bruger %s

en: Could not delete addr %s
da: Kunne ikke slette adresse %s

en: Could not delete boolean %s
da: Kunne ikke slette boolesk %s

en: Could not delete file context for %s
da: Kunne ikke slette filkontekst for %s

en: Could not delete interface %s
da: Kunne ikke slette grænseflade %s

en: Could not delete login mapping for %s
da: Kunne ikke slette indlogningstilknytning for %s

en: Could not delete port %s/%s
da: Kan ikke slette port %s/%s

en: Could not delete the file context %s
da: Kunne ikke slette filkonteksten %s

en: Could not delete the port %s
da: Kunne ikke slette porten %s

en: Could not determine enforcing mode.
da: Kunne ikke bestemme tvungentilstand.

en: Could not establish semanage connection
da: Kunne ikke starte en semanage-forbindelse

en: Could not extract key for %s
da: Kunne ikke finde nøgle for %s

en: Could not list SELinux modules
da: Kunne ikke liste SELinux-moduler

en: Could not list SELinux users
da: Kunne ikke liste SELinux-brugere

en: Could not list addrs
da: Kunne ikke liste adresser

en: Could not list booleans
da: Kunne ikke liste boolesker

en: Could not list file contexts
da: Kunne ikke liste filkontekst

en: Could not list interfaces
da: Kunne ikke liste grænseflader

en: Could not list local file contexts
da: Kunne ikke liste lokale filkontekster

en: Could not list login mappings
da: Kunne ikke liste indlogningstilknytninger

en: Could not list ports
da: Kunne ikke liste porte

en: Could not list roles for user %s
da: Kunne ikke liste roller for bruger %s

en: Could not list the file contexts
da: Kunne ikke liste filkontekster

en: Could not list the ports
da: Kunne ikke liste portene

en: Could not modify SELinux user %s
da: Kunne ikke ændre SELinux-bruger %s

en: Could not modify addr %s
da: Kunne ikke ændre adresse %s

en: Could not modify boolean %s
da: Kunne ikke ændre boolesk %s

en: Could not modify file context for %s
da: Kunne ikke ændre filkontekst for %s

en: Could not modify interface %s
da: Kunne ikke ændre grænseflade %s

en: Could not modify login mapping for %s
da: Kunne ikke ændre indlogningstilknytning for %s

en: Could not modify port %s/%s
da: Kunne ikke ændre port %s/%s

en: Could not open file %s
da: Kunne ikke åbne filen %s

en: Could not query addr %s
da: Kunne ikke forespørge adresse %s

en: Could not query file context %s
da: Kunne ikke forespørge filkontekst %s

en: Could not query file context for %s
da: Kunne ikke forespørge filkontekst for %s

en: Could not query interface %s
da: Kunne ikke spørge grænseflade %s

en: Could not query port %s/%s
da: Kunne ikke forespørge port %s/%s

en: Could not query seuser for %s
da: Kunne ikke forespørge seuser om %s

en: Could not query user for %s
da: Kunne ikke forespørge bruger om %s

en: Could not remove permissive domain %s (remove failed)
da: Kunne ikke fjerne tilladelsesdomæne %s (fjernelse fejlede)

en: Could not set MLS level for %s
da: Kunne ikke indstille MLS-niveau for %s

en: Could not set MLS range for %s
da: Kunne ikke indstille MLS-interval for %s

en: Could not set SELinux user for %s
da: Kunne ikke indstille SELinux-bruger for %s

en: Could not set active value of boolean %s
da: Kunne ikke indstille aktiv værdi af boolesk %s

en: Could not set addr context for %s
da: Kunne ikke indstille adressekontekst for %s

en: Could not set exec context to %s.
da: Kunne ikke sætte kørselskontekst til %s.

en: Could not set file context for %s
da: Kunne ikke indstille filkontekst for %s

en: Could not set interface context for %s
da: Kunne ikke indstille grænsefladekontekst for %s

en: Could not set mask for %s
da: Kunne ikke indstille maske for %s

en: Could not set message context for %s
da: Kunne ikke indstille meddelelseskontekst for %s

en: Could not set mls fields in addr context for %s
da: Kunne ikke indstille MLS-felter i adressekontekst for %s

en: Could not set mls fields in file context for %s
da: Kunne ikke indstille MLS-felter i filkontekst for %s

en: Could not set mls fields in interface context for %s
da: Kunne ikke indstille MLS-felter i grænsefladekontekst for %s

en: Could not set mls fields in port context for %s/%s
da: Kunne ikke indstille MLS-felter i portkontekst for %s/%s

en: Could not set name for %s
da: Kunne ikke indstille navn for %s

en: Could not set permissive domain %s (module installation failed)
da: Kunne ikke indstille tilladelsesdomæne %s (installation af modul fejlede)

en: Could not set port context for %s/%s
da: Kunne ikke indstille portkontekst for %s/%s

en: Could not set role in addr context for %s
da: Kunne ikke indstille rolle i adressekontekst for %s

en: Could not set role in file context for %s
da: Kunne ikke indstille rolle i filkontekst for %s

en: Could not set role in interface context for %s
da: Kunne ikke indstille rolle i grænsefladekontekst for %s

en: Could not set role in port context for %s/%s
da: Kunne ikke indstille rolle i portkontekst for %s/%s

en: Could not set type in addr context for %s
da: Kunne ikke indstille type i adressekontekst for %s

en: Could not set type in file context for %s
da: Kunne ikke indstille type i filkontekst for %s

en: Could not set type in interface context for %s
da: Kunne ikke indstille type i grænsefladekontekst for %s

en: Could not set type in port context for %s/%s
da: Kunne ikke indstille type i portkontekst for %s/%s

en: Could not set user in addr context for %s
da: Kunne ikke indstille bruger i adressekontekst for %s

en: Could not set user in file context for %s
da: Kunne ikke indstille bruger i filkontekst for %s

en: Could not set user in interface context for %s
da: Kunne ikke indstille bruger i grænsefladekontekst for %s

en: Could not set user in port context for %s/%s
da: Kunne ikke indstille bruger i portkontekst for %s/%s

en: Could not start semanage transaction
da: Kunne ikke starte semanage-transaktion

en: Could not test MLS enabled status
da: Kunne ikke teste MLS-aktiveret status

en: Couldn't get default type.
da: Kunne ikke hente standardtype.

en: Create/Manipulate temporary files in /tmp
da: Opret/Manipulér midlertidige filer i /tmp

en: Current Enforcing Mode
da: Nuværende tvangstilstand

en: Customized
da: Tilpasset

en: DBUS System Daemon
da: DBUS-systemdæmon

en: Databases
da: Databaser

en: Delete %s
da: Slet %s

en: Delete File Context
da: Slet filkontekst

en: Delete Network Port
da: Slet netværksport

en: Delete SELinux User Mapping
da: Slet SELinux-brugertilknytning

en: Delete User
da: Slet bruger

en: Description
da: Beskrivelse

en: Disable Audit
da: Deaktivér revisionsspor

en: Disable SELinux protection for Cluster Server
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for Cluster-server

en: Disable SELinux protection for Evolution
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for Evolution

en: Disable SELinux protection for Hal daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for Hal-tjeneste

en: Disable SELinux protection for NIS Password Daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for NIS-adgangskodetjeneste

en: Disable SELinux protection for NIS Transfer Daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for NIS-overførselstjeneste

en: Disable SELinux protection for NetworkManager
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for NetworkManager

en: Disable SELinux protection for Thunderbird
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for Thunderbird

en: Disable SELinux protection for acct daemon
da: Deaktivér SELinux beskyttelse for acct-tjeneste

en: Disable SELinux protection for amanda
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for amanda

en: Disable SELinux protection for amavis
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for amavis

en: Disable SELinux protection for apmd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for apmd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for arpwatch daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for arpwatch-tjeneste

en: Disable SELinux protection for auditd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for auditd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for automount daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for automount-tjeneste

en: Disable SELinux protection for avahi
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for avahi

en: Disable SELinux protection for bluetooth daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for bluetooth-tjeneste

en: Disable SELinux protection for canna daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for canna-tjeneste

en: Disable SELinux protection for cardmgr daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for cardmgr-tjeneste

en: Disable SELinux protection for ciped daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for ciped-tjeneste

en: Disable SELinux protection for clamd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for clamd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for clamscan
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for clamscan

en: Disable SELinux protection for clvmd
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for clvmd

en: Disable SELinux protection for comsat daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for comsat-tjeneste

en: Disable SELinux protection for courier daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for courier-tjeneste

en: Disable SELinux protection for cpucontrol daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for cpucontrol-tjeneste

en: Disable SELinux protection for cpuspeed daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for cpuspeed-tjeneste

en: Disable SELinux protection for crond daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for crond-tjeneste

en: Disable SELinux protection for cups hplip daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for cups hplip-tjeneste

en: Disable SELinux protection for cupsd back end server
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for cupsd-backend-server

en: Disable SELinux protection for cupsd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for cupsd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for cupsd_lpd
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for cupsd_lpd

en: Disable SELinux protection for cvs daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for cvs-tjeneste

en: Disable SELinux protection for cyrus daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for cyrus-tjeneste

en: Disable SELinux protection for dbskkd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for dbskkd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for dbusd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for dbusd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for dccd
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for dccd

en: Disable SELinux protection for dccifd
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for dccifd

en: Disable SELinux protection for dccm
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for dccm

en: Disable SELinux protection for ddt daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for ddt-tjeneste

en: Disable SELinux protection for devfsd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for devfsd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for dhcpc daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for dhcpc-tjeneste

en: Disable SELinux protection for dhcpd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for dhcp-tjeneste

en: Disable SELinux protection for dictd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for dictd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for distccd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for distccd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for dmesg daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for dmesg-tjeneste

en: Disable SELinux protection for dnsmasq daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for dnsmasq-tjeneste

en: Disable SELinux protection for dovecot daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for dovecot-tjeneste

en: Disable SELinux protection for entropyd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for etropyd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for fetchmail
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for fetchmail

en: Disable SELinux protection for fingerd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for fingerd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for freshclam daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for freshclam-tjeneste

en: Disable SELinux protection for fsdaemon daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for fsdaemon-tjeneste

en: Disable SELinux protection for games
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for spil

en: Disable SELinux protection for gpm daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for gpm-tjeneste

en: Disable SELinux protection for gss daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for gss-tjeneste

en: Disable SELinux protection for hostname daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for hostname-tjeneste

en: Disable SELinux protection for hotplug daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for hotplug-tjeneste

en: Disable SELinux protection for howl daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for howl-tjeneste

en: Disable SELinux protection for http suexec
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for http-suexec

en: Disable SELinux protection for httpd rotatelogs
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for httpd rotatelogs

en: Disable SELinux protection for hwclock daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for hwclock-tjeneste

en: Disable SELinux protection for i18n daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for i18n-tjeneste

en: Disable SELinux protection for imazesrv daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for imazesrv-tjeneste

en: Disable SELinux protection for inetd child daemons
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for inetd-undertjenester

en: Disable SELinux protection for inetd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for inetd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for innd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for innd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for iptables daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for iptables-tjeneste

en: Disable SELinux protection for ircd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for ircd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for irqbalance daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for irqbalance-tjeneste

en: Disable SELinux protection for iscsi daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for iscsi-tjeneste

en: Disable SELinux protection for jabberd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for jabberd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for kadmind daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for kadmind-tjeneste

en: Disable SELinux protection for klogd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for klogd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for krb5kdc daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for krb5kdc-tjeneste

en: Disable SELinux protection for ktalk daemons
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for ktalk-tjenester

en: Disable SELinux protection for kudzu daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for kudzu-tjeneste

en: Disable SELinux protection for locate daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for locate-tjeneste

en: Disable SELinux protection for lpd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for lpd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for lrrd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for lrrd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for lvm daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for lvm-tjeneste

en: Disable SELinux protection for mailman
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for mailman

en: Disable SELinux protection for mdadm daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for mdadm-tjeneste

en: Disable SELinux protection for monopd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for monopd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for mrtg daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for mrtg-tjeneste

en: Disable SELinux protection for mysqld daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for mysqld-tjeneste

en: Disable SELinux protection for nagios daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for nagios-tjeneste

en: Disable SELinux protection for named daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for named-tjeneste

en: Disable SELinux protection for nessusd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for nessusd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for nfsd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for nfsd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for nmbd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for nmbd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for nrpe daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for nrpe-tjeneste

en: Disable SELinux protection for nscd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for nscd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for nsd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for nst-tjeneste

en: Disable SELinux protection for ntpd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for ntpd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for oddjob
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for oddjob

en: Disable SELinux protection for oddjob_mkhomedir
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for oddjob_mkhomedir

en: Disable SELinux protection for openvpn daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for openvpn-tjeneste

en: Disable SELinux protection for pam daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for PAM-tjeneste

en: Disable SELinux protection for pegasus
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for pegasus

en: Disable SELinux protection for perdition daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for perdition-tjeneste

en: Disable SELinux protection for portmap daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for portmap-tjeneste

en: Disable SELinux protection for portslave daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for portslave-tjeneste

en: Disable SELinux protection for postfix
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for postfix

en: Disable SELinux protection for postgresql daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for postgresql-tjeneste

en: Disable SELinux protection for pptp
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for pptp

en: Disable SELinux protection for prelink daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for prelink-tjeneste

en: Disable SELinux protection for privoxy daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for privoxy-tjeneste

en: Disable SELinux protection for ptal daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for ptal-tjeneste

en: Disable SELinux protection for pxe daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for pxe-tjeneste

en: Disable SELinux protection for pyzord
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for pyzord

en: Disable SELinux protection for quota daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for quota-tjeneste

en: Disable SELinux protection for radiusd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for radiusd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for radvd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for radvd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for rdisc
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for rdisc

en: Disable SELinux protection for readahead
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for readahead

en: Disable SELinux protection for restorecond
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for restorecond

en: Disable SELinux protection for rhgb daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for rhgb-tjeneste

en: Disable SELinux protection for ricci
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for ricci

en: Disable SELinux protection for ricci_modclusterd
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for ricci_modclusterd

en: Disable SELinux protection for rlogind daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for rlogind-tjeneste

en: Disable SELinux protection for rpcd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for rpcd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for rshd
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for rshd

en: Disable SELinux protection for rsync daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for rsync-tjeneste

en: Disable SELinux protection for saslauthd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for saslauthd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for scannerdaemon daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for scannerdaemon-tjeneste

en: Disable SELinux protection for sendmail daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for sendmail-tjeneste

en: Disable SELinux protection for setrans
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for setrans

en: Disable SELinux protection for setroubleshoot daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for setroubleshoot-tjeneste

en: Disable SELinux protection for slapd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for slapd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for slrnpull daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for slrnpull-tjeneste

en: Disable SELinux protection for smbd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for smbd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for snmpd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for snmpd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for snort daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for snort-tjeneste

en: Disable SELinux protection for sound daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for sound-tjeneste

en: Disable SELinux protection for soundd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for soundd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for spamd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for spamd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for speedmgmt daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for speedmgmt-tjeneste

en: Disable SELinux protection for squid daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for squid-tjeneste

en: Disable SELinux protection for ssh daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for ssh-tjeneste

en: Disable SELinux protection for stunnel daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for stunnel-tjeneste

en: Disable SELinux protection for swat daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for swat-tjeneste

en: Disable SELinux protection for sxid daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for sxid-tjeneste

en: Disable SELinux protection for syslogd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for syslogd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for system cron jobs
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for system cron-job

en: Disable SELinux protection for tcp daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for tcp-tjeneste

en: Disable SELinux protection for telnet daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for telnet-tjeneste

en: Disable SELinux protection for tftpd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for tftpd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for the web browsers
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for webbrowsere

en: Disable SELinux protection for transproxy daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for transproxy-tjeneste

en: Disable SELinux protection for udev daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for udev-tjeneste

en: Disable SELinux protection for uml daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for uml-tjeneste

en: Disable SELinux protection for updfstab daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for updfstab-tjeneste

en: Disable SELinux protection for uptimed daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for uptimed-tjeneste

en: Disable SELinux protection for uucpd daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for uupcd-tjeneste

en: Disable SELinux protection for vmware daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for vmware-tjeneste

en: Disable SELinux protection for watchdog daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for watchdog-tjeneste

en: Disable SELinux protection for winbind daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for windbind-tjeneste

en: Disable SELinux protection for xdm daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for xdm-tjeneste

en: Disable SELinux protection for xen control
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for xen-kontrol

en: Disable SELinux protection for xen daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for xen-tjeneste

en: Disable SELinux protection for xfs daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for xfs-tjeneste

en: Disable SELinux protection for ypbind daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for ypbind-tjeneste

en: Disable SELinux protection for ypserv daemon
da: Deaktivér SELinux-beskyttelse for ypserv-tjeneste

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Disabled
    Permissive
    Enforcing
da: Deaktiveret
    Tolerant
    Gennemtving

en: Do not allow any processes to load kernel modules
da: Tillad ikke nogen processer at indlæse kernemoduler

en: Do not allow any processes to modify kernel SELinux policy
da: Tillad ikke nogen processer at ændre kerne-SELinux-regelsæt

en: Do not allow transition to sysadm_t, sudo and su effected
da: Tillad ikke overførsler til sysadm_t, sudo and su berørt

en: Do not audit things that we know to be broken but which are not security risks
da: Gennemgå ikke ting, som vi ved er i stykker, men som ikke er sikkerhedsfarlige

en: Edit Network Port
da: Redigér netværksport

en: Enable Audit
da: Aktivér revisionsspor

en: Enable/Disable additional audit rules, that are normally not reported in the log files.
da: Aktivér/deaktivér ekstra revisionsregler, som ikke normalt er rapporteret i logfilerne.

en: Enforcing
da: Gennemtving

en: Enter complete path for executable to be confined.
da: Indtast fuld sti til kørbar som skal begrænses.

en: Enter complete path to init script used to start the confined application.
da: Indtast fuld sti til init-skript som bruges til at starte det begrænsede program.

en: Enter unique name for the confined application or user role.
da: Indtast unikt navn for den begrænsede program- eller brugerrolle.

en: Error allocating memory.
da: Fejl ved allokering afhukommelse.

en: Error allocating shell's argv0.
da: Fejl ved allokering af skallens argv0.

en: Error changing uid, aborting.
da: Fejl ved skift af UID, afbryder.

en: Error connecting to audit system.
da: Fejl ved forbindelse til revisionssystem.

en: Error dropping SETUID capability, aborting
da: Fejl ved fjernelse af SETUID-egenskab, afbryder

en: Error dropping capabilities, aborting
da: Fejl ved fjernelse af egenskaber, afbryder

en: Error freeing caps
da: Fejl ved frigivelse af caps

en: Error initializing capabilities, aborting.
da: Fejl ved initialisering af egenskaber, afbryder.

en: Error resetting KEEPCAPS, aborting
da: Fejl ved nulstilling af KEEPCAPS, afbryder

en: Error sending audit message.
da: Fejl ved afsendelse af revisionsmeddelelse.

en: Error setting KEEPCAPS, aborting
da: Fejl ved indstilling af KEEPCAPS, afbryder

en: Error setting capabilities, aborting
da: Fejl ved indstilling af egenskaber, afbryder.

en: Error!  Could not open %s.
da: Fejl!  Kunne ikke åbne %s.

en: Error!  Shell is not valid.
da: Fejl!  Skallen er ugyldig.

en: Error: multiple levels specified
da: Fejl: flere niveauer angivet

en: Error: multiple roles specified
da: Fejl: flere roller angivet

en: Error: multiple types specified
da: Fejl: flere typer angivet

en: Error: you are not allowed to change levels on a non secure terminal
da: Fejl: du har ikke tilladelse til at ændre niveauer fra en usikker terminal

en: Executable
da: Kørbar

en: Existing User Roles
da: Eksisterende brugerroller

en: Existing_User
da: Eksisterende _bruger

en: Failed to close tty properly
da: Kunne ikke lukke tty ordentligt

en: File
    Specification
da: Fil
    angivelse

en: File
    Type
da: Fil
    type

en: File Contexts file
da: Filkontekst-fil

en: File Labeling
da: Filmærkning

en: File Specification
da: Filangivelse

en: File Type
da: Filtype

en: File context for %s is defined in policy, cannot be deleted
da: Filkontekst for %s er defineret i regelsæt, kan ikke slettes

en: File context for %s is not defined
da: Filkontekst for %s er ikke defineret

en: Games
da: Spil

en: Generate new policy module
da: Generér nyt regelsætmodul

en: Group View
da: Gruppevisning

en: HTTPD Service
da: HTTPD-tjeneste

en: Init script
da: Init-skript

en: Interacts with the terminal
da: Interagerer med terminalen

en: Interface %s is defined in policy, cannot be deleted
da: Grænseflade %s er defineret i regelsæt, kan ikke slettes

en: Interface %s is not defined
da: Grænsefladen %s er ikke defineret

en: Interface file
da: Grænseflade-fil

en: Internet Services Daemon (inetd)
da: Internet-tjenester-dæmon (inetd)

en: Internet Services Daemon are daemons started by xinetd
da: Internet-tjenester-dæmon er tjenester som startes af xinetd

en: Invalid file specification
da: Ugyldig filangivelse

en: Labeling
da: Mærkning

en: Linux Group %s does not exist
da: Linux-gruppe %s findes ikke

en: Linux User %s does not exist
da: Linux-bruger %s findes ikke

en: List View
da: Listevisning

en: Load Policy Module
da: Indlæs regelsætmodul

en: Load policy module
da: Kan ikke indlæse regelsætlager

en: Lockdown...
da: Luk ned...

en: Login
    Name
da: Logind
    navn

en: Login '%s' is required
da: Logind "%s" er påkrævet

en: Login Name
da: Logindnavn

en: Login mapping for %s is defined in policy, cannot be deleted
da: Indlogningstilknytning for %s er defineret i regelsæt, kan ikke slettes

en: Login mapping for %s is not defined
da: Indlogningstilknytning for %s er ikke defineret

en: MCS Level
da: MCS-niveau

en: MCS Range
da: MCS-interval

en: MLS/
    MCS Range
da: MLS/
    MCS-interval

en: MLS/MCS
    Level
da: MLS/MCS
    niveau

en: MLS/MCS Range
da: MLS/MCS-interval

en: Memory Protection
da: Hukommelsesbeskyttelse

en: Minimal Terminal User Role
da: Minimal terminalbrugerrolle

en: Minimal X Windows User Role
da: Minimal X Windows-brugerrolle

en: Modify %s
da: Ændr %s

en: Modify File Context
da: Ændr filkontekst

en: Modify SELinux User Mapping
da: Ændr SELinux-brugertilknytning

en: Modify User
da: Ændr bruger

en: Modify an existing login user record.
da: Ændr en eksisterende logindbrugers post.

en: Module %s.pp already loaded in current policy.
    Do you want to continue?
da: Modul %s.pp allerede indlæst i nuværende regelsæt.
    Vil du fortsætte?

en: Module Name
da: Modulnavn

en: Mount
da: Montér

en: Name
da: Navn

en: Name Service
da: Navnetjeneste

en: Network Configuration
da: Netværkskonfiguration

en: Network Port
da: Netværksport

en: No context in file %s
da: Ingen kontekst i filen %s

en: Node Address is required
da: Knudeadresse er påkrævet

en: Node Netmask is required
da: Knude-netmaske er påkrævet

en: Not yet implemented
da: Ikke implementeret endnu

en: Options Error %s
da: Tilvalgsfejl %s

en: Out of memory!
da: Løbet tør for hukommelse!

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Permissive
da: Tolerant

en: Policy Directory
da: Regelsætmappe

en: Policy Module
da: Regelsætmodul

en: Port %s/%s already defined
da: Port %s/%s allerede defineret

en: Port %s/%s is defined in policy, cannot be deleted
da: Port %s/%s er defineret i regelsæt, kan ikke slettes

en: Port %s/%s is not defined
da: Port %s/%s er ikke defineret

en: Port Number
da: Portnummer

en: Port is required
da: Port er påkrævet

en: Port number "%s" is not valid.  0 < PORT_NUMBER < 65536
da: Portnummer "%s" er ikke gyldigt.  0 < PORT_NUMMER < 65536

en: Ports must be numbers or ranges of numbers from 1 to %d
da: Porte skal have numre eller intervaller af numre fra 1 til %d

en: Prefix
da: Præfiks

en: Printing
da: Udskrift

en: Process Domain
da: Procesdomæne

en: Protocol
da: Protokol

en: Protocol udp or tcp is required
da: Protokol udp eller tcp er påkrævet

en: Relabel on next reboot.
da: Ommærk ved næste genstart.

en: Remove loadable policy module
da: Fjern indlæsbart regelsætmodul

en: Requires at least one category
da: Kræver mindst én kategori

en: Requires prefix or roles
da: Kræver præfiks eller roller

en: Requires prefix, roles, level or range
da: Kræver præfiks, roller, niveau eller interval

en: Requires setype
da: Kræver setype

en: Requires setype or serange
da: Kræver setype eller serange

en: Requires setype, serange or seuser
da: Kræver setype, serange eller seuser

en: Requires seuser or serange
da: Kræver seuser eller serange

en: Revert boolean setting to system default
da: Sæt boolesk-indstilling til systemstandard

en: Role
da: Rolle

en: Root Admin User Role
da: Root-administratorbrugerrolle

en: Run booleans lockdown wizard
da: Kør boolesk-nedlukningsguide

en: SASL authentication server
da: SASL-godkendelsesserver

en: SELinux
    User
da: SELinux
    bruger

en: SELinux Administration
da: Administration af SELinux

en: SELinux Interface
da: SELinux-grænseflade

en: SELinux Policy Generation Tool
da: Regelsætgenereringsværktøj til SELinux

en: SELinux Port
    Type
da: SELinux
    porttype

en: SELinux Port Type
da: SELinux-porttype

en: SELinux Roles
da: SELinux-roller

en: SELinux Service Protection
da: Tjenestebeskyttelse til SELinux

en: SELinux Type
da: SELinux-type

en: SELinux Type is required
da: SELinux-type er påkrævet

en: SELinux User
da: SELinux-bruger

en: SELinux boolean
da: SELinux boolesk

en: SELinux fcontext
da: SELinux kontekst

en: SELinux policy is not managed or store cannot be accessed.
da: SELinux regelsæt er ikke håndteret, eller lager kan ikke tilgåes.

en: SELinux user %s is defined in policy, cannot be deleted
da: SELinux-bruger %s er defineret i regelsæt, kan ikke slettes

en: SELinux user %s is not defined
da: SELinux-bruger %s er ikke defineret

en: SELinux user '%s' is required
da: SELinux-bruger "%s" er påkrævet

en: Select Management Object
da: Vælg håndteringsobjekt

en: Select Ports
da: Vælg porte

en: Select Root Administrator User Role, if this user will be used to administer the machine while running as root.  This user will not be able to login to the system directly.
da: Vælg Root-administratorbrugerrolle, hvis denne bruger skal bruges til at administrere maskinen som administrator (root).  Denne bruger vil ikke være istand til at logge direkte ind i systemet.

en: Select directory to generate policy files in
da: Vælg mappe til at generere regelsætfiler i

en: Select directory(s) that the confined application owns and writes into
da: Vælg mappe(r) som det begrænsede program ejer eller skriver i

en: Select executable file to be confined.
da: Vælg kørbar-fil som skal begrænses.

en: Select file(s) that confined application creates or writes
da: Vælg fil(er) som det begrænsede program opretter eller skriver

en: Select if you wish to relabel then entire file system on next reboot.  Relabeling can take a very long time, depending on the size of the system.  If you are changing policy types or going from disabled to enforcing, a relabel is required.
da: Vælg hvis du vil ommærke hele filsystemet ved næste genstart.  Ommærkning kan tage meget lang tid, alt efter størrelsen på systemet.  Hvis du ændrer regelsættyper eller går fra deaktiveret til gennemtving, er en ommærkning påkrævet.

en: Select init script file to be confined.
da: Vælg init-skript-fil som skal begrænses.

en: Select the domains that you would like this user administer.
da: Vælg domænerne som du vil have denne bruger til at administrere.

en: Select the user roles that will transiton to this applications domains.
da: Vælg brugerrollerne som overføres til disse programdomæner.

en: Selinux
    File Type
da: SELinux
    filtype

en: Semanage transaction already in progress
da: Semanage-transaktion er allerede i gang

en: Semanage transaction not in progress
da: Semanage-transaktion er ikke i gang

en: Sends audit messages
da: Send revisionssmeddelser

en: Sends email
da: Sender e-post

en: Setup Script
da: Indstillingsskript

en: Sorry, -l may be used with SELinux MLS support.
da: Beklager, -l skal bruges med SELinux MLS-understøttelse.

en: Sorry, newrole may be used only on a SELinux kernel.
da: Beklager, newrole kan kun bruges på en SELinux-kerne.

en: Sorry, run_init may be used only on a SELinux kernel.
da: Beklager, run_init kan kun bruges på en SELinux-kerne.

en: Spam Protection
da: Beskyttelse mod spam

en: Standard Init Daemon
da: Standard init-dæmon

en: Standard Init Daemon are daemons started on boot via init scripts.  Usually requires a script in /etc/rc.d/init.d
da: Standard init-dæmon er tjenester som startes under opstart via init-skripter. Kræver normalt et skript i /etc/rc.d/init.d

en: System Default Enforcing Mode
da: Tvangstilstand som systemstandard

en: System Default Policy Type:
da: Regelsættype som systemstandard:

en: This user can login to a machine via X or terminal.  By default this user will have no setuid, no networking, no sudo, no su
da: Denne bruger kan logge ind på en maskine via X eller terminal.  Som standard vil denne bruger ikke have setuid, intet netværk, ingen sudo, ingen su

en: This user will login to a machine only via a terminal or remote login.  By default this user will have  no setuid, no networking, no su, no sudo.
da: Denne bruger vil kun logge ind på en maskine via en terminal eller fjernindlogning. Som standard vil denne bruger ikke have setuid, intet netværk, ingen su, ingen sudo.

en: To make this policy package active, execute:
da: For at gøre denne regelsætpakke aktiv, kør:

en: Toggle between Customized and All Booleans
da: Skift mellem Tilpasset og Alle boolesk

en: Toggle between Customized and All Ports
da: Skift mellem Tilpasset og Alle porte

en: Toggle between all and customized file context
da: Skift mellem alle og tilpasset filkontekst

en: Transition staff SELinux user to Web Browser Domain
da: Overfør stab-SELinux-bruger til webbrowserdomæne

en: Transition sysadm SELinux user to Web Browser Domain
da: Overfør systemadministrator-SELinux-bruger til webbrowserdomæne

en: Transition user SELinux user to Web Browser Domain
da: Overfør bruger-SELinux-bruger til webbrowserdomæne

en: Transition xguest SELinux user to Web Browser Domain
da: Overfør xgæste-SELinux-bruger til webbrowserdomæne

en: Type %s_t already defined in current policy.
    Do you want to continue?
da: Type %s_t allerede defineret i nuværende regelsæt.
    Vil du fortsætte?

en: Type Enforcement file
da: Indtast tvangsfil

en: Type is required
da: Type er påkrævet

en: USAGE: run_init <script> <args ...>
      where: <script> is the name of the init script to run,
             <args ...> are the arguments to that script.
da: BRUG: run_init <skript> <args ...>
      hvor: <skript> er navnet på init-skriptet som skal køres,
             <args ...> er argumenterne til dette skript.

en: USER Types automatically get a tmp type
da: USER-typer får automatisk en tmp-type

en: Unable to allocate memory for new_context
da: Kunne ikke allokere hukommelse for new_context

en: Unable to clear environment
da: Kunne ikke nulstille miljø

en: Unable to obtain empty signal set
da: Kunne ikke hente tom signalsæt

en: Unable to restore the environment, aborting
da: Kunne ikke genetablere miljøet, afbryder

en: Unable to restore tty label...
da: Kunne ikke genetablere tty-mærke...

en: Unable to set SIGHUP handler
da: Kunne ikke indstille SIGHUP-håndtering

en: Universal SSL tunnel
da: Universel SSL-tunnel

en: Unknown or missing protocol
da: Ukendt eller manglende protokol

en: Unreserved Ports (>1024)
da: Ikke reserverede porte (>1024)

en: Usage %s -L
da: Brug %s -L

en: Usage %s -L -l user
da: Brug %s -L -l bruger

en: Usage %s -d File ...
da: Brug %s -d fil ...

en: Usage %s -l -d user ...
da: Brug %s -l -d bruger ...

en: Usage %s -l CATEGORY user ...
da: Brug %s -l KATEGORI bruger ...

en: Usage %s -l [[+|-]CATEGORY],...]q user ...
da: Brug %s -l [[+|-]KATEGORI],...]q bruger ...

en: Usage %s CATEGORY File ...
da: Brug %s KATEGORI fil ...

en: Usage %s [[+|-]CATEGORY],...]q File ...
da: Brug %s [[+|-]KATEGORI],...]q fil ...

en: Use -- to end option list.  For example
da: Brug -- for at afslutte tilvalgslisten.  For eksempel

en: User Application
da: Brugerprogram

en: User Application are any application that you would like to confine that is started by a user
da: Brugerprogram er ethvert program, som du vil begrænse som er startet af en bruger

en: User Mapping
da: Brugertilknytning

en: User Privs
da: Brugerprivilegier

en: User Role
da: Brugerrolle

en: User with full networking, no setuid applications without transition, no su, can sudo to Root Administration Roles
da: Bruger med fuldt netværk, ingen setuid-programmer uden overgang, ingen su, kan bruge sudo til Root-administrationsroller

en: User with full networking, no setuid applications without transition, no sudo, no su.
da: Bruger med fuldt netværk, ingen setuid-programmer uden overgang, ingen sudo, ingen su.

en: Uses Pam for authentication
da: Bruger PAM til godkendelse

en: Uses dbus
da: Bruger dbus

en: Uses nsswitch or getpw* calls
da: Bruger nnswitch eller getpw* kald

en: Verify Name
da: Verificér navn

en: Warning!  Could not retrieve tty information.
da: Fejl!  Kunne ikke hente tty-information.

en: Warning! Could not restore context for %s
da: Advarsel! Kunne ikke genetablere kontekst for %s

en: Web Application/Script (CGI)
da: Internetprogram/skript (CGI)

en: Web Applications
da: Internetprogrammer

en: Web Applications/Script (CGI) CGI scripts started by the web server (apache)
da: Internetprogrammer/skript (CGI) CGI-skripter startes af webserveren (apache)

en: Writes syslog messages
da: Skriver syslog-meddelser

en: XServer
da: X-server

en: You must add at least one role for %s
da: Du skal tilføje mindst én rolle for %s

en: You must enter a executable
da: Du skal indtaste en kørbar

en: You must enter a name for your confined process/user
da: Du skal indtaste et navn for din begrænsede handling/bruger

en: You must enter the executable path for your confined process
da: Du skal indtaste den kørbare sti til din begrænsede handling

en: You must select a user
da: Du skal vælge en bruger

en: You must specify one of the following values: %s
da: Du skal angive én af de følgende værdier: %s

en: _Delete
da: _Slet

en: _Properties
da: _Indstillinger

en: all
da: alle

en: all files
    regular file
    directory
    character device
    block device
    socket
    symbolic link
    named pipe
da: alle filer
    standardfil
    mappekarakterenhed
    blokenhed
    sokkel
    symbolsk henvisning
    navngivet kanal

en: authentication failed.
da: godkendelse mislykkedes.

en: cannot find valid entry in the passwd file.
da: kan ikke finde gyldig indgang i passwd-filen.

en: chcat -- -CompanyConfidential /docs/businessplan.odt
da: chcat -- -ForretningsHemmeligt /dok/forretningsplan.odt

en: chcat -l +CompanyConfidential juser
da: chcat -l +ForretningsHemmeligt juser

en: error on reading PAM service configuration.
da: fejl ved læsning af servicekonfiguration af PAM.

en: failed to build new range with level %s
da: kunne ikke bygge nyt interval med niveau %s

en: failed to convert new context to string
da: kunne ikke konvertere ny kontekst til streng

en: failed to exec shell
da: kunne ikke udføre skal

en: failed to get account information
da: kunne ikke hente kontoinformation

en: failed to get new context.
da: kunne ikke hente ny kontekst.

en: failed to get old_context.
da: kunne ikke modtage old_context.

en: failed to initialize PAM
da: kunne ikke initialisere PAM

en: failed to set PAM_TTY
da: kunne ikke indstille PAM_TTY

en: failed to set new range %s
da: kunne ikke indstille nyt interval %s

en: failed to set new role %s
da: kunne ikke indstille ny rolle %s

en: failed to set new type %s
da: kunne ikke indstille ny type %s

en: getpass cannot open /dev/tty
da: getpass kan ikke åbne /dev/tty

en: label37
da: etiket37

en: label38
da: etiket38

en: label39
da: etiket39

en: label41
da: etiket41

en: label42
da: etiket42

en: label44
da: etiket44

en: label50
da: etiket50

en: label59
da: etiket159

en: newrole:  %s:  error on line %lu.
da: ny rolle:  %s:  fejl på linje %lu.

en: newrole: failure forking: %s
da: newrole: fejl ved forgrening: %s

en: newrole: incorrect password for %s
da: newrole: forkert adgangskode for %s

en: newrole: service name configuration hashtable overflow
da: ny rolle: tjenestenavnskonfiguration overløb for hashtabel

en: off
da: inaktiv

en: on
da: aktiv

en: run_init: incorrect password for %s
da: run_init: forkert adgangskode for %s

en: unknown
da: ukendt

en: usage:  %s [-qi]
da: brug:  %s [-qi]

en: use_syslog must be a boolean value
da: use_syslog skal være en boolesk-værdi
