nano 1.9.99pre0 - en to gl translation catalogue (349 entries)

en: 
     Compiled options:
gl: 
    Opcións compiladas:

en: 
    Buffer not written to %s: %s
gl: 
    Non se gravou o buffer en %s: %s

en: 
    Buffer not written: %s
gl: 
    Non se gravou o buffer: %s

en: 
    Buffer written to %s
gl: 
    Gravouse o buffer en %s

en: 
    Press Enter to continue starting nano.
gl: 
    Prema enter para seguir cargando nano.

en:  (to replace)
gl:  (para substituír)

en:  (to replace) in selection
gl:  (para substituír) na selección

en:  Email: nano@nano-editor.org	Web: http://www.nano-editor.org/
gl:  Correo-e: nano@nano-editor.org	Web: http://www.nano-editor.org/

en:  GNU nano version %s (compiled %s, %s)
gl:  GNU nano versión %s (compilado %s, %s)

en:  The following function keys are available in Browser Search mode:
gl:  As seguintes teclas de función están dispoñibles no modo de Navegación de Busca:

en:  [Backup]
gl:  [CopiaSeg]

en:  [Backwards]
gl:  [Cara a Atrás]

en:  [Case Sensitive]
gl:  [Sensible ás Maiúsculas/Minúsculas]

en:  [DOS Format]
gl:  [Formato DOS]

en:  [Mac Format]
gl:  [Formato Mac]

en:  [Regexp]
gl:  [ExpReg]

en: "%.*s%s" not found
gl: Non se atopou "%.*s%s"

en: "%s" is a device file
gl: "%s" é un ficheiro de dispositivo

en: "%s" is a directory
gl: "%s" é un directorio

en: "%s" not found
gl: Non se atopou "%s"

en: "start=" requires a corresponding "end="
gl: "start=" precisa dun "end=" correspondente

en: %sWords: %lu  Lines: %ld  Chars: %lu
gl: %sVerbas: %lu  Liñas: %ld  Caracteres: %lu

en: (ignored, for Pico compatibility)
gl: (ignórase, para compatibilidade con Pico)

en: (more)
gl: (máis)

en: (parent dir)
gl: (dir pai)

en: +LINE,COLUMN
gl: +LIÑA,COLUMNA

en: --quotestr=<str>
gl: --quotestr=<cad>

en: --syntax=<str>
gl: --syntax <cad>

en: -Q <str>
gl: -Q <cad>

en: -Y <str>
gl: -Y <cad>

en: Aa
gl: TtAa

en: All
gl: Todo

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
gl: Ademáis, premendo Esc dúas veces e escribindo un decimal de tres díxitos dende 000 a 255 introducirá o carácter co correspondente valor. As seguintes entradas están dispoñibles na fiestra do editor principal. As teclas alternativas son amosadas entre parénteses:

en: Append
gl: Engadir

en: Append Selection to File
gl: Engadir a Selección ó Ficheiro

en: Argument '%s' has an unterminated "
gl: O argumento %s ten un " sen rematar

en: Auto indent
gl: Autosangría

en: Auto save on exit, don't prompt
gl: Gravar ó saíren, sen preguntar

en: Automatically indent new lines
gl: Sangra-las novas liñas automáticamente

en: Back
gl: Atrás

en: Background color "%s" cannot be bright
gl: A cor de fondo "%s" non pode ser relucente

en: Backspace
gl: Retroceso

en: Backup File
gl: Facer Copia Seg

en: Backup files
gl: Facer Copia Seg

en: Backwards
gl: Atrás

en: Bad quote string %s: %s
gl: Cadea de cita %s incorrecta: %s

en: Bad regex "%s": %s
gl: Expresión regular "%s" incorrecta: %s

en: Beg of Par
gl: Prin Parág

en: Brought to you by:
gl: Por cortesía de:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
gl: Texto de Axuda de Ir ó Directorio do Navegador
    
     Introduza o nome do directorio ó que quere pasar.
    
     Se o completado co tabulador non está desactivado, pode emprega-la tecla Tab para (tratar de) completar automáticamente o nome do directorio.
    
     As seguintes teclas de función están dispoñibles no modo Ir a Directorio do Navegador:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
gl: Texto de Axuda do Comando Busca
    
     Introduza as palabras ou caracteres que quere buscar, e prema Intro. Se hai correspondencia para o texto que introduciu, a pantalla actualizarase na posición da aparición máis cercana de correspondencia da cadea de busca.
    
     Amosará a cadea de busca anterior en corchetes despois do indicativo Busca:. Ó premer Intro sen introducir ningún texto farase a busca anterior.

en: Can now UnJustify!
gl: ¡Agora pode Des-Xustificar!

en: Can't go outside of %s in restricted mode
gl: Non se pode saír de %s no modo restrinxido

en: Can't insert file from outside of %s
gl: Non se pode inserir un ficheiro de fóra de %s

en: Can't move up a directory
gl: Non se pode ascender por un directorio

en: Can't write outside of %s
gl: Non se pode escribir fóra de %s

en: Cancel
gl: Cancelar

en: Cancel the current function
gl: Cancela-la función actual

en: Cancelled
gl: Cancelado

en: Cannot add a color command without a syntax command
gl: Non se pode engadir unha directiva de cor sen unha directiva de sintaxe

en: Cannot prepend or append to a symlink with --nofollow set
gl: Non se pode engadir ó principio ou ó final a unha ligazón simbólica con --nofollow set

en: Cannot unset flag "%s"
gl: Non se pode desactiva-lo indicador "%s"

en: Case Sens
gl: Maiú/Minú

en: Close
gl: Pechar

en: Close the current file buffer / Exit from nano
gl: Pecha-lo ficheiro cargado actualmente/Saír de nano

en: Color "%s" not understood.
    Valid colors are "green", "red", "blue",
    "white", "yellow", "cyan", "magenta" and
    "black", with the optional prefix "bright"
    for foreground colors.
gl: Non se entende a cor "%s".
    As cores válidas son "green", "red", "blue", 
    "white", "yellow", "cyan", "magenta" e
    "black", co prefixo opcional "bright".
    para cores de fronte

en: Color syntax highlighting
gl: Resaltado de sintaxe con cores

en: Come on, be reasonable
gl: Vamos, sexa razoable

en: Command "%s" not allowed in included file
gl: O comando "%s" non está permitido no ficheiro incluído

en: Command "%s" not understood
gl: O comando "%s" non se comprendeu

en: Command to execute [from %s]
gl: Comando a executar [dende %s]

en: Command to execute in new buffer [from %s]
gl: Comando a executar nun novo buffer [dende %s]

en: Constant cursor position display
gl: Posición do cursor constante

en: Constantly show cursor position
gl: Amosa-la posición do cursor constantemente

en: Conversion of typed tabs to spaces
gl: Conversión de lingüetas escritas a espacios

en: Convert typed tabs to spaces
gl: Convertir as lingüetas escritas a espacios

en: Copy Text
gl: Copiar

en: Copy the current line and store it in the cutbuffer
gl: Copia-la liña actual e gardala no buffer de cortado

en: Could not create pipe
gl: Non se puido crear unha canle

en: Could not fork
gl: Non se puido iniciar outro proceso

en: Could not get size of pipe buffer
gl: Non se puido obte-lo tamaño do buffer da canle

en: Could not pipe
gl: Non se puido establecer unha canle

en: Count the number of words, lines, and characters
gl: Conta-lo número de palabras, liñas, e caracteres

en: Creating misspelled word list, please wait...
gl: Creando a lista de palabras mal escritas, agarde...

en: Cur Pos
gl: Pos Act

en: Cut Text
gl: Cortar Txt

en: Cut from cursor to end of line
gl: Cortar dende o cursor á fin da liña

en: Cut from the cursor position to the end of the file
gl: Cortar dende a posición do cursor ata a fin do ficheiro

en: Cut the current line and store it in the cutbuffer
gl: Corta-la liña actual e gardala no buffer de cortado

en: Cut to end
gl: Cortar ata a fin

en: CutTillEnd
gl: Cortar Fin

en: DOS Format
gl: Formato DOS

en: Delete
gl: Borrar

en: Delete the character to the left of the cursor
gl: Borra-lo carácter á esquerda do cursor

en: Delete the character under the cursor
gl: Borra-lo carácter de embaixo do cursor

en: Detect word boundaries more accurately
gl: Detectar contornos das verbas máis axustadamente

en: Directory for saving unique backup files
gl: Directorio para gravar ficheiros de copia de seguridade únicos

en: Display the position of the cursor
gl: Amosa-la posición do cursor

en: Display this help text
gl: Amosar esta axuda

en: Do quick statusbar blanking
gl: Facer baleirado rápido da barra de estado

en: Don't add newlines to the ends of files
gl: Non engadir novas liñas ó final dos ficheiros

en: Don't convert files from DOS/Mac format
gl: Non converti-los ficheiros do formato DOS/Mac

en: Don't follow symbolic links, overwrite
gl: Non segui-las ligazóns simbólicas, sobreescribir

en: Don't look at nanorc files
gl: Non mirar nos ficheiros nanorc

en: Don't show the two help lines
gl: Non amosa-las dúas liñas de axuda

en: Don't wrap long lines
gl: Non corta-las liñas longas

en: Edit a replacement
gl: Editar unha substitución

en: Enable alternate speller
gl: Usar un corrector ortográfico alternativo

en: Enable multiple file buffers
gl: Admitir varios buffers de ficheiros

en: Enable smart home key
gl: Emprega-la tecla 'smart home'

en: Enable suspension
gl: Permitir suspender

en: Enable the use of the mouse
gl: Emprega-lo rato

en: End
gl: Fin

en: End of Par
gl: Fin Parág

en: Enter
gl: Intro

en: Enter line number, column number
gl: Introduza número de liña, número de columna

en: Error in %s on line %lu:
gl: Erro en %s na liña %lu:

en: Error invoking "%s"
gl: Erro ó chamar a "%s"

en: Error invoking "sort -f"
gl: Erro ó chamar a "sort -f"

en: Error invoking "spell"
gl: Erro ó chamar a "spell"

en: Error invoking "uniq"
gl: Erro ó chamar a "uniq"

en: Error reading %s: %s
gl: Erro lendo %s : %s

en: Error writing %s: %s
gl: Erro escribindo %s: %s

en: Error writing temp file: %s
gl: Erro escribindo ficheiro temporal: %s

en: Execute Command
gl: Executar Comando

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or a new buffer in multiple file buffer mode). If you need another blank buffer, do not enter any command.
    
     The following function keys are available in Execute Command mode:
gl: Texto de Axuda dos Comandos Externos
    
     Este modo permítelle inseri-la saída dun comando executado polo intérprete de comandos no buffer actual (ou noutro buffer no modo multibuffer). Se vostede necesita outro buffer baleiro, non introduza ningún comando.
    
     As seguintes teclas de función están dispoñibles no modo de Comandos Externos:

en: Execute external command
gl: Executar un comando externo

en: Exit
gl: Saír

en: Exit from nano
gl: Saír de nano

en: Exit from the file browser
gl: Sair do navegador de ficheiros

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
gl: Texto de Axuda do Navegador de Ficheiros
    
     O navegador de ficheiros emprégase para amosar visualmente a estructura de directorios para escoller un ficheiro que ler ou escribir. Pode usa-las teclas das frechas ou AvPáx/RePáx para navegar polos ficheiros, e S ou Intro para escolle-lo ficheiro seleccionado ou entrar no directorio seleccionado. Para subir un nivel, escolla o directorio chamado ".." na parte de enriba da lista de ficheiros.
    
     As seguintes teclas de función están dispoñibles no navegador de ficheiros:

en: File Name to Append to
gl: Ficheiro ó que Engadir

en: File Name to Prepend to
gl: Ficheiro ó que Engadir polo Principio

en: File Name to Write
gl: Ficheiro a Gravar

en: File exists, OVERWRITE ?
gl: O ficheiro xa existe, ¿SOBRESCRIBIR?

en: File to insert [from %s]
gl: Ficheiro a inserir [dende %s]

en: File to insert into new buffer [from %s]
gl: Ficheiro a inserir nun novo buffer [dende %s]

en: File:
gl: Ficheiro:

en: Find Other Bracket
gl: Busca-la Parella

en: Finished checking spelling
gl: Rematou a corrección ortográfica

en: First File
gl: Prim Fich

en: First Line
gl: Prim Liña

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
gl: Arranxa-lo problema de confusión Retroceso/Borrar

en: Fix numeric keypad key confusion problem
gl: Solucionar problema de confusión de teclado numérico

en: For ncurses:
gl: Por ncurses:

en: Forward
gl: Adiante

en: FullJstify
gl: Xustificar

en: Get Help
gl: Axuda

en: Go To Dir
gl: Ir ó Dir

en: Go To Directory
gl: Ir ó Directorio

en: Go To Line
gl: Ir Á Liña

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
gl: Texto de Axuda de Ir Á Liña
    
     Introduza o número da liña á que quere ir e prema Intro. Se hai menos liñas de texto que o número introducido, váiselle levar á derradeira liña do ficheiro.
    
     As seguintes teclas de función están dispoñibles no modo Ir Á Liña:

en: Go To Text
gl: Ir Ó Texto

en: Go to directory
gl: Ir ó directorio

en: Go to file browser
gl: Ir ó navegador de ficheiros

en: Go to line and column number
gl: Ir a un número de liña e columna

en: Go to the first file in the list
gl: Ir ó primeiro ficheiro na lista

en: Go to the last file in the list
gl: Ir ó derradeiro ficheiro na lista

en: Help mode
gl: Modo axuda

en: Home
gl: Inicio

en: I can't find my home directory!  Wah!
gl: ¡Non podo atopa-lo meu directorio de inicio! ¡Aaah!

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
gl: Se vostede seleccionou texto con marca e fixo busca con substitución, só correspondencias no texto seleccionado serán substituídos.
    
     As seguintes teclas de función están dispoñibles en modo Busca:

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
gl: Se vostede precisa doutro buffer baleiro, non introduza un nome de ficheiro, nin escriba un nome de ficheiro inexistente na entrada do nome de ficheiro a insertar e prema Intro
    
     As seguintes teclas de función están dispoñibles no modo de Inserción de Ficheiro:

en: In Selection:
gl: In Selección:

en: Indent Text
gl: Sangrar

en: Indent the current line
gl: Sangra-la liña actual

en: Insert File
gl: Insertar Ficheiro

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
gl: Texto de Axuda de Inserción dun Ficheiro
    
     Introduza o nome dun ficheiro a inserir no buffer de ficheiro actual na posición actual do cursor.
    
     Se compilou nano con soporte de múltiples buffers de ficheiro e activa os buffers múltiples cos modificadores de liña de comando -F ou --multibuffer, co selector Meta-F ou cun ficheiro nanorc, a inserción dun ficheiro fará que se cargue nun buffer separado (empregue Meta-< e > para cambiar entre buffers de ficheiro).

en: Insert a newline at the cursor position
gl: Inserir unha nova liña na posición do cursor

en: Insert a tab at the cursor position
gl: Inserir unha lingüeta na posición do cursor

en: Insert another file into the current one
gl: Inserir outro ficheiro no actual

en: Insert the next keystroke verbatim
gl: Inseri-la seguinte entrada literal

en: Invoke the spell checker, if available
gl: Chamar ó corrector ortográfico, se hai un

en: Justify
gl: Xustif

en: Justify the current paragraph
gl: Xustifica-lo parágrafo actual

en: Justify the entire file
gl: Xustifica-lo ficheiro completo

en: Key invalid in non-multibuffer mode
gl: Tecla non válida no modo sen multibuffer

en: Key invalid in view mode
gl: Tecla non válida no modo ver

en: Last File
gl: Derr Fich

en: Last Line
gl: Derr Liña

en: Log & read search/replace string history
gl: Gravar e le-la historia de cadeas a buscar/substituír

en: Long line wrapping
gl: Axuste de liñas longas

en: Mac Format
gl: Formato Mac

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
gl: Axuda principal de nano
    
     O editor nano está deseñado para emula-la funcionalidade e facilidade de uso do editor de texto UW Pico. Hai catro seccións principais no editor: a liña superior amosa a versión do programa, o nome do ficheiro que se está a editar, e se o ficheiro está modificado ou non. A seguinte é a fiestra principal do editor, que amosa o ficheiro que se edita. A liña de estado é a terceira liña dende o fondo e amosa as mensaxes importantes.

en: Mark Set
gl: Marca Posta

en: Mark Text
gl: Marcar

en: Mark Unset
gl: Marca Quitada

en: Mark text at the cursor position
gl: Marca-lo texto na posición actual do cursor

en: Missing color name
gl: Falla o nome da cor

en: Missing flag
gl: Falla o indicador

en: Missing regex string
gl: Perdeuse a cadea de expreg

en: Missing syntax name
gl: Falla o nome da sintaxe

en: Modified
gl: Modificado

en: Mouse support
gl: Soporte de rato

en: Move back one character
gl: Recuar un carácter

en: Move back one word
gl: Recuar unha verba

en: Move forward one character
gl: Avanzar un carácter

en: Move forward one word
gl: Avanzar unha verba

en: Move to the beginning of the current line
gl: Ir ó principio da liña actual

en: Move to the beginning of the current paragraph
gl: Ir ó principio do parágrafo actual

en: Move to the end of the current line
gl: Ir á fin da liña actual

en: Move to the end of the current paragraph
gl: Ir á fin do parágrafo actual

en: Move to the first line of the file
gl: Ir á primeira liña do ficheiro

en: Move to the last line of the file
gl: Ir á derradeira liña do ficheiro

en: Move to the matching bracket
gl: Mover ata a parella do delimitador

en: Move to the next line
gl: Pasar á liña seguinte

en: Move to the next screen
gl: Pasar á seguinte pantalla

en: Move to the previous line
gl: Pasar á liña anterior

en: Move to the previous screen
gl: Pasar á pantalla anterior

en: Multiple file buffers
gl: Múltiples buffers de ficheiro

en: New Buffer
gl: Novo Buffer

en: New File
gl: Ficheiro Novo

en: Next File
gl: Seguinte Ficheiro

en: Next Line
gl: Liña Seg

en: Next Page
gl: Páx Seg

en: Next Word
gl: Verba Seguinte

en: NextHstory
gl: Seg Hist

en: No
gl: Non

en: No Replace
gl: Non Subst

en: No conversion from DOS/Mac format
gl: Sen conversión do formato DOS/Mac

en: No current search pattern
gl: Non hai patrón de busca

en: No matching bracket
gl: Non se atopou a parella do delimitador

en: No more open file buffers
gl: Non hai máis ficheiros abertos

en: Non-blank characters required
gl: Se requiren caracteres non baleiros

en: Not a bracket
gl: Non é un delimitador

en: Option		GNU long option		Meaning
gl: Opción		Opción longa GNU		Significado

en: Option		Meaning
gl: Opción		Significado

en: Option "%s" requires an argument
gl: A opción "%s" precisa dun argumento

en: Option is not a valid multibyte string
gl: A opción non é unha cadea multibyte válida

en: Prepend
gl: Engadir ó Princ

en: Prepend Selection to File
gl: Engadir a Selección ó Ficheiro polo Principio

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
gl: Conserva-las teclas XON (^Q) e XOFF (^S)

en: Prev Line
gl: Liña Ant

en: Prev Page
gl: Páx Prev

en: Prev Word
gl: Verba Anterior

en: PrevHstory
gl: Hist Prev

en: Previous File
gl: Ficheiro Anterior

en: Print version information and exit
gl: Amosar información sobre a versión e saír

en: Quoting string
gl: Cadea de citado

en: Read %lu line | Read %lu lines
gl[0]: Leuse %lu liña
gl[1]: Léronse %lu liñas

en: Read %lu line (Converted from DOS and Mac format) | Read %lu lines (Converted from DOS and Mac format)
gl[0]: Leuse %lu liña (Convertida dos formatos DOS e Mac)
gl[1]: Léronse %lu liñas (Convertidas dos formatos DOS e Mac)

en: Read %lu line (Converted from DOS format) | Read %lu lines (Converted from DOS format)
gl[0]: Leuse %lu liña (Convertida do formato DOS)
gl[1]: Léronse %lu liñas (Convertidas do formato DOS)

en: Read %lu line (Converted from Mac format) | Read %lu lines (Converted from Mac format)
gl[0]: Leuse %lu liña (Convertida do formato Mac)
gl[1]: Léronse %lu liñas (Convertidas do formato Mac)

en: Read File
gl: Ler Fich

en: Reading File
gl: Lendo o Ficheiro

en: Recall the next search/replace string
gl: Recupera-la seguinte cadea de busca/substitución

en: Recall the previous search/replace string
gl: Recupera-la anterior cadea de busca/substitución

en: Received SIGHUP or SIGTERM
gl: Recibiuse SIGHUP ou SIGTERM

en: Refresh
gl: Actualizar

en: Refresh (redraw) the current screen
gl: Actualiza-la pantalla actual

en: Regex strings must begin and end with a " character
gl: As cadeas de expresión regular deben comezar e rematar cun carácter "

en: Regexp
gl: ExpReg

en: Repeat last search
gl: Repetir última busca

en: Replace
gl: Substituir

en: Replace a string or a regular expression
gl: Substituir unha cadea ou expresión regular

en: Replace this instance?
gl: ¿Substituír?

en: Replace with
gl: Substituír por

en: Replaced %lu occurrence | Replaced %lu occurrences
gl[0]: Fíxose %lu substitución
gl[1]: Fixéronse %lu substitucións

en: Requested fill size "%s" is invalid
gl: O tamaño de recheo solicitado "%s" non é válido

en: Requested tab size "%s" is invalid
gl: O tamaño de tabulación solicitado "%s" non é válido

en: Restricted mode
gl: Modo restrinxido

en: Reverse the direction of the search
gl: Inverti-la dirección de busca

en: Save backups of existing files
gl: Facer unha copia dos ficheiros existentes

en: Save file under DIFFERENT NAME ?
gl: ¿Gravar ficheiro baixo NOME DIFERENTE?

en: Save modified buffer (ANSWERING "No" WILL DESTROY CHANGES) ?
gl: ¿Grava-lo buffer modificado (SE RESPOSTA "Non" PERDERANSE OS CAMBIOS)?

en: Scroll Down
gl: Desprazar abaixo

en: Scroll Up
gl: Desprazar arriba

en: Scroll down one line without scrolling the cursor
gl: Desprazar abaixo unha liña sen despraza-lo cursor

en: Scroll up one line without scrolling the cursor
gl: Desprazar arriba unha liña sen despraza-lo cursor

en: Search
gl: Busca

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
gl: Texto de Axuda do Comando Busca
    
     Introduza as palabras ou caracteres que quere buscar, e prema Intro. Se hai correspondencia para o texto que introduciu, a pantalla será actualizada na posición da aparición máis cercana da cadea de busca.
    
     Vaise amosa-la cadea de busca anterior en corchetes despois do indicativo Busca:. Ó premer Intro sen introducir ningún texto farase a busca anterior.

en: Search Wrapped
gl: Buscando dende o Principio

en: Search for a string or a regular expression
gl: Buscar cadea ou expresión regular

en: Set operating directory
gl: Establece-lo directorio de traballo

en: Set width of a tab to #cols columns
gl: Establece-lo ancho das tabulacións a #cols columnas

en: Set wrapping point at column #cols
gl: Establecer punto de corte na columna #cols

en: Show this message
gl: Amosar esta mensaxe

en: Smart home key
gl: Tecla 'smart home'

en: Smooth scrolling
gl: Desprazamento suave

en: Sorry, support for this function has been disabled
gl: Sentímolo, desactivouse o soporte desta función

en: Space
gl: Espacio

en: Special thanks to:
gl: Gracias en especial a:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
gl: Texto de Axuda do Corrector Ortográfico
    
     O corrector ortográfico comproba a ortografía de todo o texto do ficheiro actual. Cando se atopa unha palabra descoñecida, resáltase e pódese editar unha que a substitúa. Despois vai preguntar se se cambian tódalas aparicións da palabra errada no ficheiro actual, ou, se vostede escolleu texto dentro da marca, no texto escollido.
    
     Existen as seguintes funcións no modo Corrector Ortográfico:

en: Spell checking failed: %s
gl: Fallou a corrección ortográfica: %s

en: Spell checking failed: %s: %s
gl: Fallou a corrección ortográfica: %s: %s

en: Start at line LINE, column COLUMN
gl: Comezar na liña número LIÑA, columna número COLUMNA

en: Suspension
gl: Suspender

en: Switch to the next file buffer
gl: Cambiar ó buffer de ficheiro seguinte

en: Switch to the previous file buffer
gl: Cambiar ó buffer de ficheiro anterior

en: Switched to %s
gl: Cambiouse a %s

en: Syntax "%s" has no color commands
gl: A sintaxe "%s" non ten directiva de cor

en: Syntax definition to use for coloring
gl: Definición de sintaxe a empregar para colorear

en: Tab
gl: Tabulador

en: Thank you for using nano!
gl: ¡Gracias por usar nano!

en: The "default" syntax must take no extensions
gl: A sintaxe "por defecto" non debe tomar extensións

en: The "none" syntax is reserved
gl: A sintaxe "ningunho" está reservada

en: The Free Software Foundation
gl: A Free Software Foundation

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     The notation for shortcuts is as follows: Control-key sequences are notated with a caret (^) symbol and can be entered either by using the Control (Ctrl) key or pressing the Escape (Esc) key twice.  Escape-key sequences are notated with the Meta (M-) symbol and can be entered using either the Esc, Alt, or Meta key depending on your keyboard setup.
gl: As derradeiras dúas liñas amosan os atallos de teclado máis usados no editor.
    
     A notación para os atallos de teclado é como sigue: As secuencias coa tecla de Control son nomeadas cun caret (^) e pode ser introducida usando a tecla de Control (Ctrl) ou premendo a tecla de Escape (Esc) dúas veces. As secuencias con tecla de Escape son nomeadas co símbolo Meta (M-) e poden ser introducidas usando as teclas Esc, Alt ou Meta dependendo da configuración do seu teclado.

en: The nano text editor
gl: O editor de texto nano

en: This is the only occurrence
gl: Esta é a única aparición

en: To Files
gl: A Ficheiros

en: To Spell
gl: Ortografía

en: Toggle appending
gl: Act/des engadir á final

en: Toggle backing up of the original file
gl: Act/des copia de seg. do ficheiro orixinal

en: Toggle prepending
gl: Act/des engadir ó principio

en: Toggle the case sensitivity of the search
gl: Act/des busca sensible ás maiúsculas

en: Toggle the use of DOS format
gl: Act/des grava-lo ficheiro en formato DOS

en: Toggle the use of Mac format
gl: Act/des grava-lo ficheiro en formato Mac

en: Toggle the use of a new buffer
gl: Act/des usar un novo buffer

en: Toggle the use of regular expressions
gl: Act/des empregar expresións regulares

en: Too many backup files?
gl: ¿Demasiados ficheiros de copia de seguridade?

en: Two single-column characters required
gl: Se requiren dous caracteres de columna simple

en: UnCut Text
gl: Pegar Txt

en: UnJustify
gl: Des-Xust

en: Uncut from the cutbuffer into the current line
gl: Pegar do buffer de cortado na liña actual

en: Unicode Input
gl: Entrada Unicode

en: Unindent Text
gl: De-sangrar

en: Unindent the current line
gl: Eliminar sangría na liña actual

en: Unknown Command
gl: Comando Descoñecido

en: Unknown flag "%s"
gl: Indicador descoñecido "%s"

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE,COLUMN] FILE]...
gl: Uso: nano [OPCIÓNS] [[+LIÑA,COLUMNA] FICHEIRO]...

en: Use "fg" to return to nano.
gl: Empregue "fg" para voltar a nano.

en: Use bold instead of reverse video text
gl: Usar texto groso na vez de texto de video reverso

en: Use of one more line for editing
gl: Uso dunha liña máis para editar

en: Use one more line for editing
gl: Usar un ou máis liñas para editar

en: Verbatim Input
gl: Entrada literal

en: View
gl: Ver

en: View mode (read-only)
gl: Modo visualización (só lectura)

en: Where Is
gl: Buscar

en: WhereIs Next
gl: Buscar Seg

en: Whitespace display
gl: Amosar espacios en branco

en: Window size is too small for nano...
gl: A fiestra é pequena de máis para Nano...

en: Word Count
gl: Conta verbas

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
gl: Texto de Axuda da Escritura de Ficheiros
    
     Escriba o nome co que quere garda-lo ficheiro actual e prema Intro para grava-lo ficheiro.
    
     Se seleccionou texto coa marca, pediráselle que grave só a parte seleccionada a un ficheiro separado. Para reduci-la posibilidade de sobrescribi-lo ficheiro actual con só unha parte del, o nome do ficheiro actual non é o nome por defecto neste modo.
    
     As seguintes teclas de función están dispoñibles no modo de Escritura de Ficheiros:

en: Write Selection to File
gl: Gravar a Selección no Ficheiro

en: Write the current file to disk
gl: Grava-lo ficheiro actual no disco

en: WriteOut
gl: Gravar

en: Wrote %lu line | Wrote %lu lines
gl[0]: Escribiuse %lu liña
gl[1]: Escribíronse %lu liñas

en: XOFF ignored, mumble mumble
gl: Ignórase XOFF, mmmm...

en: XON ignored, mumble mumble
gl: Ignórase XON, mmmm...

en: Yes
gl: Si

en: Yy
gl: SsYy

en: and anyone else we forgot...
gl: e a todos os que esquencemos...

en: disabled
gl: desactivado

en: enable/disable
gl: activar/desactivar

en: enabled
gl: activado

en: line %ld/%ld (%d%%), col %lu/%lu (%d%%), char %lu/%lu (%d%%)
gl: liña %ld/%ld (%d%%), col %lu/%lu (%d%%), car %lu/%lu (%d%%)

en: nano is out of memory!
gl: ¡A nano esgotóuselle a memoria!

en: version
gl: versión
