bison 2.4 - en to ga translation catalogue (142 entries)

en: 
    Execution times (seconds)
ga: 
    Agaí rite (soicindí)

en: 
    Operation modes:
      -h, --help                 display this help and exit
      -V, --version              output version information and exit
          --print-localedir      output directory containing locale-dependent data
          --print-datadir        output directory containing skeletons and XSLT
      -y, --yacc                 emulate POSIX Yacc
      -W, --warnings=[CATEGORY]  report the warnings falling in CATEGORY
ga: 
    Móid oibre:
      -h, --help                 taispeáin an chabhair seo agus scoir
      -V, --version              taispeáin eolas faoin leagan agus scoir
          --print-localedir      taispeáin an chomhadlann ina bhfuil sonraí logchaighdeáin
          --print-datadir        taispeáin an chomhadlann ina bhfuil creatlacha agus XSLT
      -y, --yacc                 déan aithris ar yacc POSIX
      -W, --warnings=[CATAGÓIR]  taispeáin na rabhaidh atá i gCATAGÓIR

en: 
    Report bugs to <%s>.
ga: 
    Seol tuairiscí ar fhabhtanna chuig <%s>.

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as an error
ga:     Coinbhleacht idir riail %d agus teaghrán comharthach %s: réitíodh mar earráid

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as reduce
ga:     Coinbhleacht idir riail %d agus teaghrán comharthach %s: réitíodh mar laghdú

en:     Conflict between rule %d and token %s resolved as shift
ga:     Coinbhleacht idir riail %d agus teaghrán comharthach %s: réitíodh mar iomlaoid

en:  TOTAL                 :
ga:  IOMLÁN                :

en:  on left:
ga:  ar clé:

en:  on right:
ga:  ar dheis:

en:  type %d is %s
ga:  de chineál %d is %s

en: $$ for the midrule at $%d of `%s' has no declared type
ga: Níl aon chineál fógartha ag $$ na meánrialach ag $%d de `%s'

en: $$ of `%s' has no declared type
ga: Níl aon chineál fógartha ag $$ de `%s'

en: $%d of `%s' has no declared type
ga: Níl aon chineál fógartha ag $%d de `%s'

en: $default
ga: $réamhshocraithe

en: %%expect-rr applies only to GLR parsers
ga: Níl %%expect-rr in úsáid ach le parsálaithe GLR

en: %d nonterminal useless in grammar | %d nonterminals useless in grammar
ga[0]: %d slonn inlaghdaithe gan tairbhe sa ghramadach
ga[1]: %d shlonn inlaghdaithe gan tairbhe sa ghramadach
ga[2]: %d shlonn inlaghdaithe gan tairbhe sa ghramadach
ga[3]: %d slonn inlaghdaithe gan tairbhe sa ghramadach
ga[4]: %d slonn inlaghdaithe gan tairbhe sa ghramadach

en: %d rule useless in grammar | %d rules useless in grammar
ga[0]: %d riail gan tairbhe sa ghramadach
ga[1]: %d riail gan tairbhe sa ghramadach
ga[2]: %d riail gan tairbhe sa ghramadach
ga[3]: %d riail gan tairbhe sa ghramadach
ga[4]: %d riail gan tairbhe sa ghramadach

en: %s affects only GLR parsers
ga: Níl %s curtha i bhfeidhm ach ar pharsálaithe GLR

en: %s must be followed by positive number
ga: Ní foláir uimhir dheimhneach a theacht i ndiaidh %s

en: %s redeclaration for %s
ga: athfhógra %s ar %s

en: %s redeclaration for <%s>
ga: athfhógra %s ar <%s>

en: %s: illegal option -- %c
ga: %s: rogha neamhcheadaithe -- %c

en: %s: invalid option -- %c
ga: %s: rogha neamhbhailí -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
ga: %s: ní cheadaítear argóint i ndiaidh na rogha `%c%s'

en: %s: option `%s' is ambiguous
ga: %s: Tá an rogha `%s' débhríoch

en: %s: option `%s' requires an argument
ga: %s: tá argóint de dhíth i ndiaidh na rogha `%s'

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
ga: %s: ní cheadaítear argóint i ndiaidh na rogha `--%s'

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
ga: %s: ní cheadaítear argóint i ndiaidh na rogha `-W %s'

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
ga: %s: Tá an rogha `-W %s' débhríoch

en: %s: option requires an argument -- %c
ga: %s: tá argóint de dhíth i ndiaidh na rogha -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
ga: %s: rogha anaithnid `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
ga: %s: rogha anaithnid `--%s'

en: %u bitset_allocs, %u freed (%.2f%%).
ga: %u bitset_allocs, %u scaoilte (%.2f%%).

en: %u bitset_resets, %u cached (%.2f%%)
ga: %u bitset_resets, %u curtha i dtaisce (%.2f%%)

en: %u bitset_sets, %u cached (%.2f%%)
ga: %u bitset_sets, %u curtha i dtaisce (%.2f%%)

en: %u bitset_tests, %u cached (%.2f%%)
ga: %u bitset_tests, %u curtha i dtaisce (%.2f%%)

en: Accumulated runs = %u
ga: Rití carnacha = %u

en: Bad stats file size.
ga: Méid comhaid staitistice earráideach.

en: Bitset statistics:
ga: Staitistic Bitset:

en: Copyright (C) %d Free Software Foundation, Inc.
ga: Copyright © %d Free Software Foundation, Inc.

en: Could not open stats file for writing.
ga: Níorbh fhéidir an comhad staitistice a oscailt chun scríobh ann.

en: Could not read stats file.
ga: Níorbh fhéidir an comhad staitistice a léamh.

en: Could not write stats file.
ga: Níorbh fhéidir scríobh ar an chomhad staitistice.

en: Generate LALR(1) and GLR parsers.
ga: Gin parsálaithe LALR(1) agus GLR.

en: Grammar
ga: Gramadach

en: I/O error
ga: Earráid I/A

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
ga: Is riachtanach le rogha ghearr aon argóint atá riachtanach leis an rogha fhada.

en: Nonterminals useless in grammar
ga: Sloinn inlaghdaithe gan tairbhe sa ghramadach

en: Nonterminals, with rules where they appear
ga: Sloinn inlaghdaithe, le rialacha más cuí

en: Output:
          --defines[=FILE]       also produce a header file
      -d                         likewise but cannot specify FILE (for POSIX Yacc)
      -r, --report=THINGS        also produce details on the automaton
          --report-file=FILE     write report to FILE
      -v, --verbose              same as `--report=state'
      -b, --file-prefix=PREFIX   specify a PREFIX for output files
      -o, --output=FILE          leave output to FILE
      -g, --graph[=FILE]         also output a graph of the automaton
      -x, --xml[=FILE]           also output an XML report of the automaton
                                 (the XML schema is experimental)
ga: Aschur:
          --defines[=COMHAD]     gin comhad ceanntásca freisin
      -d                         mar an gcéanna, ach gan COMHAD (le haghaidh Yacc POSIX)
      -r, --report=RUDAÍ         tabhair sonraí faoin uathoibreán
          --report-file=COMHAD   scríobh tuairisc i gCOMHAD
      -v, --verbose              ar comhbhrí le `--report=state'
      -b, --file-prefix=RÉIMÍR   RÉIMÍR ar aschomhaid
      -o, --output=COMHAD        scríobh aschur sa CHOMHAD
      -g, --graph[=COMHAD]       scríobh graf an uathoibreáin
      -x, --xml[=COMHAD]         scríobh tuairisc ar an uathoibreán mar XML
                                 (is trialach é an scéimre XML)

en: Parser:
      -L, --language=LANGUAGE    specify the output programming language
                                 (this is an experimental feature)
      -S, --skeleton=FILE        specify the skeleton to use
      -t, --debug                instrument the parser for debugging
          --locations            enable locations computation
      -p, --name-prefix=PREFIX   prepend PREFIX to the external symbols
      -l, --no-lines             don't generate `#line' directives
      -k, --token-table          include a table of token names
ga: Parsálaí:
      -L, --language=TEANGA      socraigh an ríomhtheanga le haschur
                                 (gné thurgnamhach é seo)
      -S, --skeleton=COMHAD      socraigh an chreatlach le húsáid
      -t, --debug                ullmhaigh an parsálaí le haghaidh dífhabhtaithe
          --locations            cumasaigh ríomh na suímh
      -p, --name-prefix=RÉIMÍR   cuir RÉIMÍR roimh gach siombail sheachtrach
      -l, --no-lines             ná gin treoracha `#line'
      -k, --token-table          cuir tábla d'ainmneacha teaghrán san áireamh

en: Rules useless in grammar
ga: Rialacha gan tairbhe sa ghramadach

en: Rules useless in parser due to conflicts
ga: Rialacha gan tairbhe sa pharsálaí de bhrí coinbhleachtaí

en: State %d
ga: Staid %d

en: THINGS is a list of comma separated words that can include:
      `state'        describe the states
      `itemset'      complete the core item sets with their closure
      `lookahead'    explicitly associate lookahead tokens to items
      `solved'       describe shift/reduce conflicts solving
      `all'          include all the above information
      `none'         disable the report
ga: Is éard atá i RUDAÍ ná liosta focal, scartha le camóga, as na roghanna seo:
      `state'        déan cur síos ar na staideanna
      `itemset'      comhlíon na croíthacair míre lena gclabhsúr
      `look-ahead'   ceangail teaghráin réamhfheiceála le míreanna go follasach
      `solved'       réiteach de choinbhleachtaí iomlaoid/laghdú
      `all'          cuir gach sonra thuas san áireamh
      `none'         díchumasaigh an tuairisc

en: Terminals unused in grammar
ga: Sloinn dolaghdaithe gan úsáid sa ghramadach

en: Terminals, with rules where they appear
ga: Sloinn dolaghdaithe, le rialacha más cuí

en: The same is true for optional arguments.
ga: Agus mar an gcéanna le haghaidh argóintí roghnacha freisin.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
ga: Is saorbhogearra an ríomhchlár seo; féach ar an bhunchód le haghaidh
    coinníollacha cóipeála.  Níl baránta ar bith ann; go fiú níl baránta ann
    d'INDÍOLTACHT nó FEILIÚNACHT D'FHEIDHM AR LEITH.

en: Try `%s --help' for more information.
ga: Bain triail as `%s --help' chun tuilleadh eolais a fháil.

en: Unknown system error
ga: Earráid chórais anaithnid

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
ga: Úsáid: %s [ROGHA]... COMHAD

en: Valid arguments are:
ga: Na hargóintí bailí:

en: Warning categories include:
      `midrule-values'  unset or unused midrule values
      `yacc'            incompatibilities with POSIX YACC
      `all'             all the warnings
      `no-CATEGORY'     turn off warnings in CATEGORY
      `none'            turn off all the warnings
      `error'           treat warnings as errors
ga: Seo iad catagóirí na rabhadh:
      `midrule-values'  luachanna meánrialach gan socrú nó gan úsáid
      `yacc'            neamh-chomhoiriúintí le YACC POSIX
      `all'             gach rabhadh
      `no-CATAGÓIR'     ná taispeáin rabhaidh ó CATAGÓIR
      `none'            ná taispeáin rabhaidh ar bith
      `error'           caith le rabhaidh mar earráidí

en: Written by Robert Corbett and Richard Stallman.
ga: Le Robert Corbett agus Richard Stallman.

en: accept
ga: glac leis

en: ambiguous argument %s for %s
ga: argóint dhébhríoch %s chun %s

en: cannot close file
ga: ní féidir comhad a dhúnadh

en: cannot open file `%s'
ga: ní féidir comhad `%s' a oscailt

en: column number overflow
ga: uimhir an cholúin thar maoil

en: conflicting outputs to file %s
ga: aschuir chontrártha scríofa i gcomhad %s

en: conflicts: %d reduce/reduce
ga: coinbhleachtaí: %d laghdú/laghdú

en: conflicts: %d shift/reduce
ga: coinbhleachtaí: %d iomlaoid/laghdú

en: conflicts: %d shift/reduce, %d reduce/reduce
ga: coinbhleachtaí: %d iomlaoid/laghdú, %d laghdú/laghdú

en: count log histogram
ga: histeagram loga áirimh

en: density histogram
ga: histeagram dlúithe

en: empty
ga: folamh

en: empty rule for typed nonterminal, and no action
ga: riail fholamh i gcomhair teaghrán inlaghdaithe le cineál, ach níl aon ghníomh

en: error (nonassociative)
ga: earráid (neamh-chomhthiomsaitheach)

en: expected %d reduce/reduce conflict | expected %d reduce/reduce conflicts
ga[0]: bhíothas ag súil le %d coinbhleacht laghdú/laghdú
ga[1]: bhíothas ag súil le %d choinbhleacht laghdú/laghdú
ga[2]: bhíothas ag súil le %d choinbhleacht laghdú/laghdú
ga[3]: bhíothas ag súil le %d gcoinbhleacht laghdú/laghdú
ga[4]: bhíothas ag súil le %d coinbhleacht laghdú/laghdú

en: expected %d shift/reduce conflict | expected %d shift/reduce conflicts
ga[0]: bhíothas ag súil le %d coinbhleacht iomlaoid/laghdú
ga[1]: bhíothas ag súil le %d choinbhleacht iomlaoid/laghdú
ga[2]: bhíothas ag súil le %d choinbhleacht iomlaoid/laghdú
ga[3]: bhíothas ag súil le %d gcoinbhleacht iomlaoid/laghdú
ga[4]: bhíothas ag súil le %d coinbhleacht iomlaoid/laghdú

en: explicit type given in untyped grammar
ga: cineál follasach i ngramadach gan chineálacha

en: extra operand `%s'
ga: oibreann breise `%s'

en: fatal error
ga: earráid mharfach

en: go to state %d
ga: téigh go staid %d

en: integer out of range: %s
ga: slánuimhir as raon: %s

en: invalid $ value: $%d
ga: luach neamhbhailí $: $%d

en: invalid argument %s for %s
ga: argóint neamhbhailí %s chun %s

en: invalid character: %s
ga: carachtar neamhbhailí: %s

en: invalid directive: %s
ga: treoir neamhbhailí: %s

en: invalid escape sequence: %s
ga: éalúchán neamhbhailí: %s

en: invalid language `%s'
ga: teanga neamhbhailí `%s'

en: invalid null character
ga: carachtar neamhbhailí nialasach

en: invalid null character: %s
ga: carachtar neamhbhailí nialasach: %s

en: line number overflow
ga: líne-uimhir thar maoil

en: memory exhausted
ga: cuimhne ídithe

en: missing `%s' at end of file
ga: `%s' ar iarraidh ag críoch an chomhaid

en: missing `%s' at end of line
ga: `%s' ar iarraidh ag críoch na líne

en: missing identifier in parameter declaration
ga: aitheantóir ar iarraidh i bhfógra paraiméadair

en: missing operand after `%s'
ga: oibreann ar iarraidh i ndiaidh `%s'

en: multiple %s declarations
ga: níos mó ná fógra amháin %s

en: multiple language declarations are invalid
ga: ní cheadaítear níos mó ná teanga amháin

en: multiple skeleton declarations are invalid
ga: ní cheadaítear níos mó ná creatlach amháin

en: no rules in the input grammar
ga: níl aon riail sa ghramadach ionchurtha

en: nonterminal useless in grammar: %s
ga: slonn inlaghdaithe gan tairbhe sa ghramadach: %s

en: only one %s allowed per rule
ga: ní cheadaítear ach %s amháin an riail

en: previous declaration
ga: fógra roimhe seo

en: redeclaration for default tagged %%destructor
ga: athfhógra ar %%destructor réamhshocraithe clibeáilte

en: redeclaration for default tagged %%printer
ga: athfhógra ar %%printer réamhshocraithe clibeáilte

en: redeclaration for default tagless %%destructor
ga: athfhógra ar %%destructor réamhshocraithe gan chlib

en: redeclaration for default tagless %%printer
ga: athfhógra ar %%printer réamhshocraithe gan chlib

en: redefining user token number of %s
ga: sainmhíniú nua ar an uimhir theaghráin do %s

en: reduce using rule %d (%s)
ga: laghdaigh, ag úsáid rialach %d (%s)

en: refusing to overwrite the input file %s
ga: diúltaítear inchomhad %s a fhorscríobh

en: result type clash on merge function `%s': <%s> != <%s>
ga: caismirt idir cineálacha toraidh i bhfeidhm chumaiscthe `%s': <%s> != <%s>

en: rule given for %s, which is a token
ga: tugadh riail i gcomhair %s atá ina theaghrán comharthach

en: rule is too long
ga: riail rófhada

en: rule useless in grammar
ga: riail gan tairbhe sa ghramadach

en: rule useless in parser due to conflicts
ga: riail gan tairbhe sa pharsálaí de bhrí coinbhleachtaí

en: shift, and go to state %d
ga: déan iomlaoid, agus téigh go staid %d

en: size log histogram
ga: histeagram loga méid

en: start symbol %s does not derive any sentence
ga: níl aon abairt díorthaithe ón siombail tosaigh %s

en: state %d
ga: staid %d

en: stray `$'
ga: `$' ar strae

en: stray `,' treated as white space
ga: `,' ar seachrán, caith leis mar spás bán

en: stray `@'
ga: `@' ar strae

en: subsidiary program `%s' could not be invoked
ga: níorbh fhéidir an fochlár `%s' a rith

en: symbol %s is used, but is not defined as a token and has no rules
ga: tá siombail %s in úsáid, ach níl sé ina teaghrán comharthach agus níl aon riail aici

en: symbol %s redeclared
ga: athfhógra ar shiombail %s

en: symbol %s redefined
ga: sainmhíniú nua ar shiombail %s

en: symbol `%s' given more than one literal string
ga: tá níos mó ná aon teaghrán litriúil amháin ag an tsiombail `%s'

en: symbol `%s' used more than once as a literal string
ga: siombail `%s' in úsáid níos mó ná uair amháin mar theaghrán litriúil

en: the start symbol %s is a token
ga: is teaghrán comharthach í an tsiombail tosaigh %s

en: the start symbol %s is undefined
ga: siombail tosaigh %s gan sainmhíniú

en: time in %s: %ld.%06ld (%ld%%)
ga: aga i %s: %ld.%06ld (%ld%%)

en: tokens %s and %s both assigned number %d
ga: tá teaghráin chomharthach ann (%s agus %s) leis an uimhir chéanna (%d)

en: too many symbols in input grammar (limit is %d)
ga: an iomarca siombailí sa ghramadach ionchurtha (uasmhéid %d)

en: type clash on default action: <%s> != <%s>
ga: caismirt idir cineálacha leis an ghníomh réamhshocraithe: <%s> != <%s>

en: unrecognized escape sequence: %s
ga: seicheamh éalúcháin anaithnid: %s

en: unset value: $$
ga: luach gan socrú: $$

en: unused value: $%d
ga: luach gan úsáid: $%d

en: warning
ga: rabhadh
