initscripts - en to fi translation catalogue (1003 entries)

en: 		Press 'I' to enter interactive startup.
fi: 		Paina "I" siirtyäksesi vuorovaikutteiseen käynnistykseen.

en: 		Welcome to
fi: 		Tervetuloa

en: 	-R 		: recursively dependency checking
fi: 	-R 		: rekursiivinen riippuvuuksien tarkistus

en: 	-c configfile	: specify config file
fi: 	-c configfile	: määritä asetustiedosto

en: 	-r kernelrelease: specify kernel release version
fi: 	-r kernelrelease: määritä ytimen julkaisuversio

en: 	-y 		: answer yes for all questions.
fi: 	-y 		: vastaa kyllä kaikkiin kysymyksiin.

en: 	script(s)	: specify systemtap scripts
fi: 	script(s)	: määritä systemtap-komentosarjat

en:  done.
fi:  valmis.

en:  failed.
fi:  epäonnistui.

en:  failed; no link present.  Check cable?
fi:  epäonnistui: ei linkkiä. Tarkista kaapeli?

en: $0: $DEVICE not a character device?
fi: $0: $DEVICE ei ole merkkilaite?

en: $0: /etc/sysconfig/ktune does not exist.
fi: $0: tiedostoa /etc/sysconfig/ktune ei ole.

en: $0: CPU microcode data file not present ($DATAFILE)
fi: $0: prosessorin mikrokoodin sisältävää tiedostoa ei löydy ($DATAFILE)

en: $0: Link is down
fi: $0: Yhteys on poikki

en: $0: Usage: daemon [+/-nicelevel] {program}
fi: $0: Käyttö: palvelu [+/-nice-taso] {ohjelma}

en: $0: call me as 'halt' or 'reboot' please!
fi: $0: käytä komentoja "halt" tai "reboot"!

en: $0: configuration for ${1} not found.
fi: $0: ${1}:n asetuksia ei löytynyt.

en: $0: error: $prog is not running
fi: $0: virhe: $prog ei ole käynnissä

en: $0: error: insufficient privileges
fi: $0: virhe: ei riittäviä oikeuksia

en: $0: error: program not installed
fi: $0: virhe: ohjelma ei ole asennettuna

en: $0: kernel does not have CPU microcode device support
fi: $0: ytimessä ei ole prosessorin mikrokoodilaitteen tukea

en: $0: microcode device $DEVICE doesn't exist?
fi: $0: mikrokoodilaite $DEVICE ei ole olemassa?

en: $0: reload not supported
fi: $0: komentoa reload ei tueta

en: $1 not available
fi: $1 ei ole saatavilla

en: $BASENAME already running.
fi: $BASENAME on jo käynnissä.

en: $BASENAME error exporting databases, check ${CONFIGDIRECTORY}/rpm/db_export.log
fi: $BASENAME virhe tietokantojen viennissä, katso ${CONFIGDIRECTORY}/rpm/db_export.log

en: $BASENAME error importing databases, check ${CONFIGDIRECTORY}/rpm/db_import.log
fi: $BASENAME virhe tietokantojen tuonnissa, katso ${CONFIGDIRECTORY}/rpm/db_import.log

en: $BASENAME exporting databases
fi: $BASENAME viedään tietokantoja

en: $BASENAME importing databases
fi: $BASENAME tuodaan tietokantoja

en: $DAEMON is not set.
fi: $DAEMON ei ole asetettu.

en: $NAME is attached to $DEVICE
fi: $NAME on liitetty laitteeseen $DEVICE

en: $NAME: already running
fi: $NAME: on jo käynnissä

en: $alias device ${DEVICE} does not seem to be present, delaying initialization.
fi: $alias-laitetta ${DEVICE} ei löydy, viivästetään alustusta.

en: $base (pid $pid) is running...
fi: $base (pid $pid) on käynnissä...

en: $base dead but pid file exists
fi: $base on kuollut, mutta pid-tiedosto on olemassa

en: $base dead but subsys locked
fi: $base kuollut, mutta alijärjestelmä lukittu

en: $base is stopped
fi: $base on pysäytetty

en: $base reload
fi: $base uudelleenlataus

en: $base shutdown
fi: $base suljetaan

en: $base startup
fi: $base käynnistys

en: $dst: LUKS requires non-random key, skipping
fi: $dst: LUKS tarvitsee avaimen, joka ei ole satunnainen, ohitetaan

en: $dst: no value for cipher option, skipping
fi: $dst: cipher-valitsimelle ei ole arvoa, ohitetaan

en: $dst: no value for hash option, skipping
fi: $dst: hash-valitsimelle ei ole arvoa, ohitetaan

en: $dst: no value for size option, skipping
fi: $dst: koko-valitsimelle ei ole arvoa, ohitetaan

en: $file is not owned by "$user"
fi: "$user" ei ole tiedoston $file omistaja

en: $file is not readable by "$user"
fi: $file ei ole käyttäjän "$user" luettavissa

en: $file:
fi: $file

en: $named reload
fi: $named uudelleenlataus

en: $prog abort
fi: $prog keskeytetty

en: $prog already running
fi: $prog on jo käynnissä

en: $prog check
fi: $prog-tarkastus

en: $prog compiled
fi: $prog on käännetty

en: $prog dead but pid file exists
fi: $prog on kuollut, mutta pid-tiedosto on olemassa

en: $prog dead but subsys locked
fi: $prog on kuollut, mutta alijärjestelmä on lukittu

en: $prog is already running.
fi: $prog on jo käynnissä.

en: $prog is already stopped.
fi: $prog on jo pysäytetty

en: $prog is running
fi: $prog on käynnissä

en: $prog is running...
fi: $prog on käynnissä...

en: $prog is stopped
fi: $prog on pysäytetty

en: $prog not running
fi: $prog ei ole käynnissä

en: $prog reload
fi: $prog uudelleenlataus

en: $prog shutdown
fi: $prog sulkeminen

en: $prog start
fi: $prog käynnistys

en: $prog startup
fi: $prog käynnistys

en: $prog status is unknown
fi: ohjelman $prog tila on tuntematon

en: $prog stop
fi: $prog lopetus

en: $prog stopping
fi: $prog lopetus

en: $prog: Synchronizing with time server:
fi: $prog: Synkronoidaan kello aikapalvelimesta:

en: $prog: already running
fi: $prog on jo käynnissä

en: $s compilation failed
fi: $s: käännös epäonnistui

en: $s is dead, but another script is running.
fi: $ on kuollut, mutta toinen komentosarja on suorituksessa.

en: $s is stopped
fi: $s on pysäytetty

en: $s$pid is running...
fi: $s$pid on käynnissä...

en: ${IP6TABLES}: ${_IPV} is disabled.
fi: ${IP6TABLES}: ${_IPV} on poissa käytöstä.

en: ${IP6TABLES}: /sbin/$IP6TABLES does not exist.
fi: ${IP6TABLES}: Tiedostoa /sbin/$IP6TABLES ei ole.

en: ${IP6TABLES}: Applying firewall rules:
fi: ${IP6TABLES}: Otetaan palomuurisäännöt käyttöön:

en: ${IP6TABLES}: Firewall is not configured.
fi: ${IP6TABLES}: Palomuuria ei ole asetettu.

en: ${IP6TABLES}: Firewall is not running.
fi: ${IP6TABLES}: Palomuuri ei ole käynnissä.

en: ${IP6TABLES}: Firewall modules are not loaded.
fi: ${IP6TABLES}: Palomuurimoduuleja ei ole ladattu.

en: ${IP6TABLES}: Flushing firewall rules:
fi: ${IP6TABLES}: Poistetaan palomuurisäännöt:

en: ${IP6TABLES}: Loading additional modules:
fi: ${IP6TABLES}: Ladataan lisämoduulit:

en: ${IP6TABLES}: Saving firewall rules to $IP6TABLES_DATA:
fi: ${IP6TABLES}: Tallennetaan palomuurisäännöt tiedostoon $IP6TABLES_DATA:

en: ${IP6TABLES}: Setting chains to policy $policy:
fi: ${IP6TABLES}: Asetetaan ketjuihin säännöt $policy:

en: ${IP6TABLES}: Unloading modules:
fi: ${IP6TABLES}: Poistetaan moduulit:

en: ${IPTABLES}: ${_IPV} is disabled.
fi: ${IPTABLES}: ${_IPV} on poissa käytöstä.

en: ${IPTABLES}: /sbin/$IPTABLES does not exist.
fi: ${IPTABLES}: Tiedostoa /sbin/$IPTABLES ei löydy.

en: ${IPTABLES}: Applying firewall rules:
fi: ${IPTABLES}: Otetaan palomuurisäännöt käyttöön:

en: ${IPTABLES}: Firewall is not configured.
fi: ${IPTABLES}: Palomuuria ei ole asetettu.

en: ${IPTABLES}: Firewall is not running.
fi: ${IPTABLES}: Palomuuri ei ole käynnissä..

en: ${IPTABLES}: Firewall modules are not loaded.
fi: ${IPTABLES}: Palomuurimoduuleja ei ole ladattu.

en: ${IPTABLES}: Flushing firewall rules:
fi: ${IPTABLES}: Poistetaan palomuurisäännöt:

en: ${IPTABLES}: Loading additional modules:
fi: ${IPTABLES}: Ladataan lisämoduulit:

en: ${IPTABLES}: Saving firewall rules to $IPTABLES_DATA:
fi: ${IPTABLES}: Tallennetaan palomuurisäännöt tiedostoon $IPTABLES_DATA:

en: ${IPTABLES}: Setting chains to policy $policy:
fi: ${IPTABLES}: Asetetaan ketjuihin säännöt $policy:

en: ${IPTABLES}: Unloading modules:
fi: ${IPTABLES}: Poistetaan moduulit:

en: ${SERVICE}: unrecognized service
fi: ${SERVICE}: tuntematon palvelu

en: ${base} (pid $pid) is running...
fi: ${base} (pid $pid) on käynnissä...

en: ${base} dead but pid file exists
fi: ${base} on kuollut, mutta pid-tiedosto on olemassa

en: ${base} dead but subsys locked
fi: ${base} kuollut, mutta alijärjestelmä lukittu

en: ${base} is stopped
fi: ${base} on pysäytetty

en: %s is password protected
fi: %s on salasanasuojattu

en: 'No route to host' adding route '$networkipv6' via gateway '$gatewayipv6' through device '$device'
fi: Virhe "Ei reititystä isäntään" lisättäessä reittiä "$networkipv6" laitteelle "$device" yhdyskäytävän "$gatewayipv6" kautta

en: ($pid) is running...
fi: ($pid) on käynnissä...

en: (Repair filesystem)
fi: (Tiedostojärjestelmän korjaus)

en: (no mouse is configured)
fi: (hiirtä ei ole konfiguroitu)

en: (not starting, no services registered)
fi: (ei käynnistetä, yhtään palvelua ei ole rekisteröity)

en: *** $0 can not be called in this way
fi: *** $0 ei voi kutsua näin

en: *** /etc/selinux/config indicates you want to manually fix labeling
fi: *** tiedoston /etc/selinux/config mukaan haluat itse korjata nimiöinnin

en: *** An error occurred during the file system check.
fi: *** Tiedostojärjestelmän tarkistuksessa tapahtui virhe.

en: *** Disabling security enforcement for system recovery.
fi: *** Poistetaan turvallisuusvaatimukset, jotta järjestelmä voidaan palauttaa.

en: *** Dropping you to a shell; the system will continue
fi: *** Poistutaan komentoriville; järjestelmä jatkaa

en: *** Dropping you to a shell; the system will reboot
fi: *** Poistutaan komentoriville; järjestelmä käynnistyy uudelleen

en: *** Please see /usr/share/doc/clamav-server-*/README how
fi: *** Katso ohjeita tiedostosta /usr/share/doc/clamav-server-*/README

en: *** Relabeling could take a very long time, depending on file
fi: *** Uudelleennimiöiminen voi viedä erittäin kauan aikaa, riippuen tiedosto-

en: *** Run 'setenforce 1' to reenable.
fi: *** Suorita ”setenforce 1” ottaaksesi uudelleen käyttöön.

en: *** Warning -- SELinux ${SELINUXTYPE} policy relabel is required.
fi: *** Varoitus -- SELinuxin ${SELINUXTYPE} -käytännön uudelleennimiöinti tarvitaan.

en: *** Warning -- SELinux ${SELINUXTYPE} policy relabel is required.
fi: *** Varoitus -- SELinux ${SELINUXTYPE} käytännön uudelleennimiöinti vaaditaan.

en: *** Warning -- SELinux is active
fi: *** Varoitus -- SELinux on käytössä

en: *** Warning -- the system did not shut down cleanly.
fi: *** Varoitus -- järjestelmä ei sammunut siististi.

en: *** problems. Dropping you to a shell; the system will reboot
fi: *** Poistutaan komentoriville; järjestelmä käynnistyy uudelleen

en: *** system size and speed of hard drives.
fi: *** järjestelmän koosta ja kiintolevyjen nopeudesta.

en: *** the clamav-server can be configured
fi: *** clamav-palvelin voidaan konfiguroida

en: *** when you leave the shell.
fi: *** kun poistut komentotulkista.

en: /etc/sysconfig/network-scripts/chat-${DEVNAME} does not exist
fi: Tiedostoa /etc/sysconfig/network-scripts/chat-${DEVNAME} ei ole

en: /etc/sysconfig/network-scripts/chat-${DEVNAME} does not exist for ${DEVICE}
fi: Tiedostoa /etc/sysconfig/network-scripts/chat-${DEVNAME} ei ole olemassa laitteelle ${DEVICE}

en: /proc filesystem unavailable
fi: /proc-tiedostojärjestelmä ei ole käytössä

en: 6to4 configuration is not valid
fi: 6to4-konfiguraatio on virheellinen

en: Active CIFS mountpoints:
fi: Aktiiviset CIFS-liitospisteet:

en: Active NCP mountpoints:
fi: Aktiiviset NCP-liitoskohdat:

en: Active NFS mountpoints:
fi: Aktiiviset NFS-liitoskohdat:

en: Active network block devices:
fi: Aktiiviset verkon tiedostojärjestelmät:

en: Adding udev persistent rules
fi: Lisätään pysyvät udev-säännöt

en: An old version of the database format was found.
fi: Vanha versio tietokantaformaatista löydettiin.

en: Applying ${ELEVATOR} elevator:
fi: Otetaan käyttöön ${ELEVATOR} -elevator:

en: Applying Intel CPU microcode update:
fi: Asetetaan Intel-prosessorin mikrokoodipäivitystä:

en: Applying arptables firewall rules:
fi: Otetaan arptables-palomuurisäännöt käyttöön:

en: Applying ktune sysctl settings:
fi: Otetaan käyttöön ktunen sysctl-asetukset:

en: Applying sysctl settings from $SYSCTL_POST:
fi: Otetaan käyttöön sysctl-asetukset kohteesta $SYSCTL_POST:

en: Argument 1 is empty but should contain interface name - skip IPv6to4 initialization
fi: Argumentti 1 on tyhjä, mutta sen pitäisi sisältää verkkolaitteen nimi - ohitetaan IPv6to4-alustus

en: Automatic reboot in progress.
fi: Automaattinen uudelleenkäynnistys käynnissä.

en: Avahi DNS daemon is not running
fi: Avahi DNS -palvelu ei ole käynnissä

en: Avahi DNS daemon is running
fi: Avahi DNS -palvelu on käynnissä

en: Avahi daemon is not running
fi: Avahi-palvelu ei ole käynnissä

en: Avahi daemon is running
fi: Avahi-palvelu on käynnissä

en: Binary handler for Windows applications already registered
fi: Windows-sovellusten binäärikäsittelijä on jo rekisteröity

en: Binding NIS service:
fi: Liitetään NIS-palvelu:

en: Bridge support not available: brctl not found
fi: Bridge-tuki ei ole saatavilla: brctl ei löydy

en: Bringing up interface $i:
fi: Otetaan liitäntä $i käyttöön:

en: Bringing up loopback interface:
fi: Otetaan loopback-liitäntä käyttöön:

en: CIM server ($pid) is running
fi: SIM-palvelin ($pid) on käynnissä

en: CIM server is not running
fi: CIM-palvelin ei ole käynnissä

en: CRITICAL
fi: KRIITTINEN

en: CTDB is already running
fi: CTDB on jo käynnissä

en: Can not find util-vserver installation (the file '$UTIL_VSERVER_VARS' would be expected); aborting...
fi: Util-vserver-asennusta ei löydy (tiedoston '$UTIL_VSERVER_VARS' oletettiin olevan olemassa), keskeytetään...

en: Can't find $PRIVOXY_BIN, exit.
fi: $PRIVOXY_BIN ei löydy, poistutaan.

en: Can't find $PRIVOXY_CONF, exit.
fi: $PRIVOXY_CONF ei löydy, poistutaan.

en: Cannot add IPv6 address '$address' on dev '$device'
fi: Ei voi lisätä IPv6-osoitetta '$address' laitteelle '$device'

en: Cannot delete IPv6 address '$address' on dev '$device'
fi: Ei voi poistaa IPv6-osoitetta '$address' laitteella '$device'

en: Cannot enable IPv6 privacy method '$IPV6_PRIVACY', not supported by kernel
fi: Ei voi ottaa käyttöön IPv6-yksityisyysmenetelmää ”$IPV6_PRIVACY”, koska ydin ei tue sitä

en: Cannot find user $CYPHESISUSER to run cyphesis service.
fi: Käyttäjää $CYPHESISUSER ei löydy cyphesis-palvelun käynnistämiseksi.

en: Changing target policies to DROP:
fi: Muutetaan kohdesäännöksi DROP:

en: Check Oprofile driver loaded ...
fi: Tarkista onko Oprofilen ajuri ladattuna...

en: Check Oprofile filesystem group/permission...
fi: Tarkista Oprofilen tiedostojärjestelmäryhmä/-oikeudet

en: Check Oprofile filesystem mounted ...
fi: Tarkistetaan että Oprofile-tiedostojärjestelmä on liitetty...

en: Checking Configuration:
fi: Tarkistetaan asetuksia:

en: Checking SMART devices now:
fi: Tarkistetaan SMART-laitteet nyt:

en: Checking configuration files for $prog:
fi: Tarkistetaan ohjelman $prog asetustiedostoja:

en: Checking database format in
fi: Viedään tietokantamuoto tietokantaan

en: Checking filesystems
fi: Tarkistetaan tiedostojärjestelmät

en: Checking for $prog daemon:
fi: Etsitään $prog-palvelua:

en: Checking for ctdbd service:
fi: Tarkistetaan ctdbd-palvelua:

en: Checking local filesystem quotas:
fi: Tarkistetaan paikalliset tied.järj. tilankäyttörajoitukset:

en: Checking network-attached filesystems
fi: Tarkastetaan verkosta liitetyt tiedostojärjestelmät

en: Cleaning up systemtap scripts:
fi: Siivotaan systemtap-komentosarjoja:

en: Clearing all current rules and user defined chains:
fi: Tyhjennetään kaikki nykyiset säännöt ja käyttäjän määrittelemät ketjut:

en: Compiling systemtap scripts:
fi: Käännetään systemtap-komentosarjoja:

en: Configuration file /etc/radvd.conf missing
fi: Asetustiedosto /etc/radvd.conf puuttuu

en: Configuration file /etc/sysconfig/arptables missing
fi: Asetustiedosto /etc/sysconfig/arptables puuttuu

en: Configuration file or keys are invalid
fi: Asetustiedosto tai avaimet ovat virheellisiä

en: Configured CIFS mountpoints:
fi: Konfiguroidut CIFS-liitoskohdat:

en: Configured NCP mountpoints:
fi: Konfiguroidut NCP-liitoskohdat:

en: Configured NFS mountpoints:
fi: Konfiguroidut NFS-liitoskohdat:

en: Configured devices:
fi: Konfiguroidut laitteet:

en: Configured network block devices:
fi: Konfiguroidut verkon lohkolaitteet:

en: Could not check for running PostgreSQL database.
fi: PostgreSQL-tietokannan käynnissäoloa ei voitu tarkastaa.

en: Could not set 802.1Q VLAN parameters.
fi: 802.1Q VLAN -asetuksia ei voitu tehdä.

en: Creating PostgreSQL account:
fi: Luodaan PostgreSQL-tili:

en: Creating PostgreSQL database:
fi: Luodaan PostgreSQL-tietokanta:

en: Creating required directories
fi: Luodaan vaadittuja hakemistoja

en: Current elevator settings:
fi: Nykyiset elevator-asetukset:

en: Current ktune sysctl settings:
fi: Nykyiset ktunen sysctl-asetukset:

en: Currently active devices:
fi: Tällä hetkellä aktiiviset laitteet:

en: DEBUG
fi: VIANETS.

en: DSA key generation
fi: DSA-avaimen generointi

en: DSS key generation
fi: DSS-avaimen generointi

en: Denyhosts already running.
fi: Denyhosts on jo käynnissä.

en: Dependency loop detected on $s
fi: Riippuvuussilmukka tunnistettu: $s

en: Detaching loopback device $dev:
fi: Irrotetaan loopback-laite $dev:

en: Determining IP information for ${DEVICE}...
fi: Selvitetään IP-tiedot laitteelle ${DEVICE}...

en: Device ${DEVICE} does not seem to be present, delaying initialization.
fi: Laite ${DEVICE} ei ole käytettävissä, viivästetään alustusta.

en: Device ${DEVICE} has MAC address ${FOUNDMACADDR}, instead of configured address ${HWADDR}. Ignoring.
fi: Laitteella ${DEVICE} on MAC-osoite ${FOUNDMACADDR} asetetun osoitteen ${HWADDR} sijaan. Ohitetaan.

en: Device ${DEVICE} has different MAC address than expected, ignoring.
fi: Laitteen ${DEVICE} MAC-osoite odottamaton, ohitetaan.

en: Device '$DEVICE' is already up, please shutdown first
fi: Laite '$DEVICE' on jo käytössä, sulje se ensin

en: Device '$DEVICE' isn't supported as a valid GRE device name.
fi: Laite ”$DEVICE” on virheellinen GRE-laitenimi.

en: Device '$DEVICE' isn't supported here, use IPV6_AUTOTUNNEL setting and restart (IPv6) networking
fi: Laite '$DEVICE' ei ole tuettu, käytä IPV6_AUTOTUNNEL-asetusta ja käynnistä IPv6-verkko uudelleen

en: Device '$device' doesn't exist
fi: Laitetta "$device" ei ole olemassa

en: Device '$device' enabling didn't work
fi: Laitteen "$device" käynnistäminen ei onnistunut

en: Device 'tun6to4' (from '$DEVICE') is already up, shutdown first
fi: Laite "tun6to4" ("$DEVICE":sta) on jo käytössä, sulje se ensin

en: Disabling IPv4 automatic defragmentation:
fi: Estetään IPv4:n automaattinen defragmentointi:

en: Disabling IPv4 packet forwarding:
fi: Estetään IPv4-pakettien välitys:

en: Disabling Moodle cron job:
fi: Poistetaan Moodle cron job käytöstä:

en: Disabling denyhosts cron service:
fi: Poistetaan käytöstä denyhostsin cron-palvelu:

en: Disabling monthly Smolt update:
fi: Poistetaan kuukausittainen Smolt-päivitys käytöstä:

en: Disabling netconsole
fi: Poistetaan netconsole käytöstä

en: Disabling nightly apt update:
fi: Poistetaan jokaöinen apt-päivitys käytöstä:

en: Disabling nightly yum update:
fi: Poistetaan jokaöinen yum-päivitys käytöstä:

en: Dumping state in /tmp/sec.dump:
fi: Tehdään tilavedos tiedostoon /tmp/sec.dump:

en: ERROR
fi: VIRHE

en: ERROR: [ipv6_log] Cannot log to channel '$channel'
fi: VIRHE: [ipv6_log] lokia ei voida kirjoittaa: '$channel'

en: ERROR: [ipv6_log] Loglevel isn't valid '$level' (arg 2)
fi: VIRHE: [ipv6_log] lokitaso ei ole kelvollinen '$level' (argumentti 2)

en: ERROR: [ipv6_log] Missing 'message' (arg 1)
fi: VIRHE: [ipv6_log] Puuttuva "message" (argumentti 1)

en: ERROR: [ipv6_log] Syslog is chosen, but binary 'logger' doesn't exist or isn't executable
fi: VIRHE: [ipv6_log] Syslog on valittuna, mutta binääritiedostoa ”logger” ei ole olemassa tai se ei ole suoritettava ohjelma

en: ERROR: could not add vlan ${VID} as ${DEVICE} on dev ${PHYSDEV}
fi: VIRHE: laitteeseen ${PHYSDEV} ei voitu lisätä vlania ${VID} laitteena ${DEVICE}

en: Enabling /etc/fstab swaps:
fi: Otetaan käyttöön /etc/fstab-sivutustilat:

en: Enabling Bluetooth devices:
fi: Otetaan käyttöön Bluetooth-laitteet:

en: Enabling Moodle cron job:
fi: Otetaan käyttöön Moodle cron job

en: Enabling denyhosts cron service:
fi: Otetaan käyttöön denyhosts cron -palvelu:

en: Enabling local filesystem quotas:
fi: Otetaan käyttöön paikalliset tiedostojärjestelmien tilarajoitukset:

en: Enabling local swap partitions:
fi: Otetaan käyttöön paikalliset sivutusosiot:

en: Enabling monthly Smolt checkin:
fi: Otetaan käyttöön kuukausittainen Smolt-päivitys:

en: Enabling nightly apt update:
fi: Otetaan käyttöön jokaöinen apt-päivitys:

en: Enabling nightly yum update:
fi: Otetaan käyttöön jokaöinen yum-päivitys:

en: Entering interactive startup
fi: Siirrytään vuorovaikutteiseen käynnistykseen

en: Entering non-interactive startup
fi: Siirrytään vuorovaikutuksettomaan käynnistykseen

en: Error adding address ${IPADDR} for ${DEVICE}.
fi: Virhe lisättäessä osoitetta ${IPADDR} laitteelle ${DEVICE}

en: Error occured while calculating the IPv6to4 prefix
fi: Virhe laskettaessa IPv6to4-etuliitettä

en: Error occurred while calculating the IPv6to4 prefix
fi: Virhe laskettaessa IPv6to4-etuliitettä

en: Error, some other host already uses address ${IPADDR}.
fi: Virhe, osoite ${IPADDR} on jo käytössä.

en: Error. Default principal database does not exist.
fi: Virhe. Ensisijaista oletustietokantaa ei ole olemassa.

en: Error. This appears to be a slave server, found kpropd.acl
fi: Virhe. Tämä näyttää olevan orjapalvelin, kpropd.acl löytyi

en: Error: no valid $cfg found.
fi: Virhe: kelvollista asetustiedostoa $cfg ei löytynyt

en: Exporting $BASENAME databases:
fi: Viedään $BASENAME-tietokannat:

en: FAILED
fi: VIRHE

en: Failed to bring up ${DEVICE}.
fi: Laitteen ${DEVICE} käynnistys ei onnistunut.

en: Failed to make cache directory ($CACHE_PATH)
fi: Välimuistihakemiston ($CACHE_PATH) luominen epäonnistui

en: Failed to run "$s". ($ret)
fi: Komennon "$s" suoritus epäonnistui. ($ret)

en: Failed to stop "$s".
fi: "$s": pysäytys epäonnistui.

en: Flushing all chains:
fi: Tyhjennetään kaikki ketjut:

en: Flushing all current rules and user defined chains:
fi: Poistetaan kaikki nykyiset säännöt ja käyttäjän määrittelemät ketjut:

en: Generating RSA key for server $MONOTONE_KEYID
fi: Luodaan RSA-avain palvelimelle $MONOTONE_KEYID

en: Generating SSH1 RSA host key:
fi: Generoidaan SSH1 RSA-konenimiavain:

en: Generating SSH2 DSA host key:
fi: Generoidaan SSH2 DSA-konenimiavain:

en: Generating SSH2 RSA host key:
fi: Generoidaan SSH2 RSA-konenimiavain:

en: Generating chrony command key:
fi: Generoidaan chrony-komentoavain:

en: Generating dropbear DSS host key:
fi: Generoidaan dropbearin DSS-koneavain:

en: Generating dropbear RSA host key:
fi: Generoidaan dropbearin RSA-koneavain:

en: Generating exim certificate:
fi: Luodaan exim-sertifikaatti:

en: Generating udev makedev cache file
fi: Luodaan udevin makedev-välimuistitiedosto

en: Generating unbound control key and certificate:
fi: Luodaan unbound-hallinta-avain ja -sertifikaatti:

en: Given IPv4 address '$ipv4addr' is not globally usable
fi: Annettu IPv4-osoite '$ipv4addr' ei ole yleisesti käytettävissä

en: Given IPv6 MTU '$ipv6_mtu' is out of range
fi: Annettu IPv6 MTU "$ipv6_mtu" on sallitun alueen ulkopuolella

en: Given IPv6 default device '$device' doesn't exist or isn't up
fi: Annettu IPv6-oletuslaite "$device" ei ole olemassa tai se ei ole käynnissä

en: Given IPv6 default device '$device' requires an explicit nexthop
fi: Annettu IPv6-oletuslaite "$device" vaatii määritellyn nexthop:in

en: Given IPv6 default gateway '$address' has scope '$device_scope' defined, given default gateway device '$device' will be not used
fi: Annettu IPv6-oletusyhdyskäytävän "$address" näkyvyysalue on "$device_scope", annettua oletusyhdyskäytävälaitetta "$device" ei käytetä

en: Given IPv6 default gateway '$address' is link-local, but no scope or gateway device is specified
fi: Annettu IPv6-oletusyhdyskäytävä "$address" on "link-local", mutta laajuutta tai yhdyskäytävää ei ole määritelty

en: Given IPv6 default gateway '$address' is not in proper format
fi: Annettu IPv6-oletusyhdyskäytävä "$address" on virheellinen.

en: Given address '$addr' is not a global IPv4 one (arg 1)
fi: Annettu osoite '$ipv4addr' ei ole yleinen IPv4-osoite (argumentti 1)

en: Given address '$addr' is not a valid IPv4 one (arg 1)
fi: Annettu IPv4-osoite '$ipv4addr' on virheellinen (argumentti 1)

en: Given device '$device' is not supported (arg 1)
fi: Annettu laite "$device" ei ole tuettu (argumentti 1)

en: Given pidfile '$pidfile' doesn't exist, cannot send trigger to radvd
fi: Annettu pid-tiedosto "$pidfile" ei ole olemassa, ei voida lähettää merkkisignaalia radvd:lle

en: Given remote address '$addressipv4tunnel' on tunnel device '$device' is already configured on device '$devnew'
fi: Annettu etäosoite "$addressipv4tunnel" tunnelilaitteessa "$device" on jo asetettu laitteelle "$devnew"

en: Global IPv6 forwarding is disabled in configuration, but not currently disabled in kernel
fi: Yleinen IPv6 välitys on estetty asetuksissa, mutta ei ytimessä

en: Global IPv6 forwarding is enabled in configuration, but not currently enabled in kernel
fi: Yleinen IPv6-välitys on sallittu asetuksissa, mutta ei ytimessä

en: Halting system...
fi: Sammutetaan järjestelmä...

en: INSECURE MODE FOR $key
fi: TURVATON TILA TIEDOSTOLLE $key

en: INSECURE OWNER FOR $key
fi: TURVATON OMISTAJA AVAIMELLE $key

en: IPv6to4 configuration needs an IPv4 address on related interface or otherwise specified
fi: IPv6to4-konfiguraatio tarvitsee liitännän IPv4-osoitteen.

en: Importing $BASENAME databases:
fi: Tuodaan $BASENAME-tietokannat:

en: Importing packets to monotone database:
fi: Tuodaan paketteja monotone-tietokantaan:

en: Initializing MySQL database:
fi: Alustetaan MySQL-tietokanta:

en: Initializing OpenCT smart card terminals:
fi: Alustetaan OpenCT-älykorttilukijat

en: Initializing database
fi: Alustetaan tietokanta

en: Initializing database:
fi: Alustetaan tietokanta:

en: Initializing netconsole
fi: Alustetaan netconsole

en: Insufficient privilege
fi: Ei riittäviä oikeuksia

en: Invalid tunnel type $TYPE
fi: Virheellinen tunnelityyppi $TYPE

en: Kernel is not compiled with IPv6 support
fi: Ydintä ei ole käännetty IPv6-tuen kanssa

en: Key file for $dst not found, skipping
fi: Avaintiedostoa kohteelle $dst ei löytynyt, ohitetaan

en: Loading $module kernel module:
fi: Ladataan ytimen moduuli $module:

en: Loading Firmware
fi: Ladataan laiteohjelmisto

en: Loading ISDN modules
fi: Ladataan ISDN-moduulit

en: Loading database with rules:
fi: Ladataan sääntötietokanta:

en: Loading default device map
fi: Ladataan oletuslaitekartta

en: Loading drivers
fi: Ladataan ajureita

en: Loading new virus-database:
fi: Ladataan uusi virustietokanta:

en: Missing config file $PARENTCONFIG.
fi: Puuttuva asetustiedosto $PARENTCONFIG.

en: Missing parameter 'IPv4 address' (arg 1)
fi: Puuttuva parametri "IPv4 address" (argumentti 1)

en: Missing parameter 'IPv4-tunnel address' (arg 2)
fi: Puuttuva parametri "IPv4-tunnelin osoite" (argumentti 2)

en: Missing parameter 'IPv6 MTU' (arg 2)
fi: Puuttuva parametri "IPv6 MTU" (argumentti 2)

en: Missing parameter 'IPv6 address' (arg 2)
fi: Puuttuva parametri "IPv6 address" (argumentti 2)

en: Missing parameter 'IPv6-address' (arg 2)
fi: Puuttuva parametri "IPv6-osoite" (argumentti 2)

en: Missing parameter 'IPv6-gateway' (arg 2)
fi: Puuttuva parametri "IPv6-gateway" (argumentti 2)

en: Missing parameter 'IPv6-network' (arg 1)
fi: Puuttuva parametri "IPv6-verkko" (argumentti 1)

en: Missing parameter 'address' (arg 1)
fi: Puuttuva parametri "address" (argumentti 1)

en: Missing parameter 'device' (arg 1)
fi: Puuttuva parametri "device" (argumentti 1)

en: Missing parameter 'global IPv4 address' (arg 2)
fi: Puuttuva parametri "yleinen IPv4-osoite" (argumentti 2)

en: Missing parameter 'local IPv4 address' (arg 2)
fi: Puuttuva parametri "paikallinen IPv4-osoite" (argumentti 2)

en: Missing parameter 'selection' (arg 2)
fi: Puuttuva parametri "selection" (argumentti 2)

en: Missing remote IPv4 address of tunnel, configuration is not valid
fi: Tunnelin toisen pään IPv4-osoite puuttuu, asetukset väärin

en: Mldonkey (mlnet) is stopped
fi: Mldonkey (mlnet) on pysäytetty

en: Module $module is loaded.
fi: Moduuli $module on ladattu.

en: Module $module isn't loaded.
fi: Moduulia $module ei ole ladattu.

en: Monthly smolt check-in is disabled.
fi: Kuukausittainen smol-päivitys on poissa käytöstä

en: Monthly smolt check-in is enabled.
fi: Kuukausittainen smolt-päivitys on käytössä.

en: Moodle cron job is disabled.
fi: Moodlen cron-työ on poissa käytöstä.

en: Moodle cron job is enabled.
fi: Moodlen cron-työ on käytössä.

en: Mounting CIFS filesystems:
fi: Liitetään CIFS-tiedostojärjestelmät:

en: Mounting NCP filesystems:
fi: Liitetään NCP-tiedostojärjestelmät:

en: Mounting NFS filesystems:
fi: Liitetään NFS-tiedostojärjestelmät:

en: Mounting local filesystems:
fi: Liitetään paikalliset tiedostojärjestelmät:

en: Mounting other filesystems:
fi: Liitetään muut tiedostojärjestelmät:

en: Mounting zfs partitions:
fi: Liitetään zfs-osiot:

en: Moving
fi: Siirretään

en: Moving old server passphrase file to new location:
fi: Siirretään vanha palvelimen salalausetiedosto uuteen sijaintiin:

en: NOTICE
fi: HUOMAUTUS

en: NTP server not specified in $ntpstep or $ntpconf
fi: NTP-palvelinta ei ole määritetty kohteissa $ntpstep tai $ntpconf

en: Netlabel is stopped.
fi: Netlabel on pysäytetty.

en: Nightly apt update is disabled.
fi: Jokaöinen apt-päivitys on pois käytöstä.

en: Nightly apt update is enabled.
fi: Öinen apt-päivitys on käytössä

en: Nightly yum update is disabled.
fi: Jokaöinen yum-päivitys on pois käytöstä.

en: Nightly yum update is enabled.
fi: Öinen yum-päivitys on käytössä

en: No 802.1Q VLAN support available in kernel for device ${DEVICE}
fi: Ytimessä ei ole 802.1Q VLAN -tukea laitteelle ${DEVICE}

en: No 802.1Q VLAN support available in kernel.
fi: Ytimessä ei ole 802.1Q VLAN -tukea.

en: No parameters given to setup a default route
fi: Parametrejä ei annettu oletusreitin määrittelemiseksi

en: No reason given for sending trigger to radvd
fi: Syytä ei annettu merkkisignaalin lähettämiseksi radvd:lle

en: No scripts exist.
fi: Ei komentosarjoja.

en: Not stopping $prog: iscsi sessions still active
fi: Ei pysäytetä palvelua $prog: iscsi-istuntoja on yhä aktiivisena

en: On the next boot fsck will be forced.
fi: Seuraavalla käynnistyskerralla ajetaan fsck.

en: On the next boot fsck will be skipped.
fi: Seuraavassa käynnistyksessä fsck ohitetaan.

en: Options:
fi: Valinnat:

en: PASSED
fi: ONNISTUI

en: PHYSDEV should be set for device ${DEVICE}
fi: PHYSDEV pitäisi olla asetettuna laitteelle ${DEVICE}

en: PORT environment is not set.
fi: PORT-ympäristömuuttujaa ei ole asetettu.

en: Package sendmail-cf is required to update configuration.
fi: Paketti sendmail-cf vaaditaan asetusten päivittämiseksi.

en: Path to vshelper has been set
fi: Polku vshelperiin on asetettu

en: Path to vshelper has not been set
fi: Polkua vshelperiin ei ole asetettu

en: Pidfile '$pidfile' is empty, cannot send trigger to radvd
fi: Pid-tiedosto "$pidfile" on tyhjä, ei voida lähettää merkkisignaalia radvd:lle

en: Please restart network with '/sbin/service network restart'
fi: Käynnistä verkko uudelleen komennolla "/sbin/service network restart"

en: Please run makehistory and/or makedbz before starting innd.
fi: Suorita makehistory ja/tai makedbz ennen kuin käynnistät innd:n

en: Please stand by while rebooting the system...
fi: Odota, kun järjestelmä käynnistyy uudelleen...

en: Populating cyphesis world:
fi: Populoidaan cyphesis-maailma:

en: PostgreSQL server is not running.
fi: PostgreSQL-palvelin ei ole käynnissä

en: Pre-0.26 monotone database must be migrated by hand:
fi: Versiota 0.26 vanhempi monotone-tietokanta on siirrettävä manuaalisesti:

en: Preparing $PROG certificate:
fi: Valmistellaan $PROG-sertifikaattia:

en: Preparing $PROG config:
fi: Valmistellaan $PROG -asetuksia:

en: Process accounting is disabled.
fi: Prosessien kirjanpito pois käytöstä

en: Process accounting is enabled.
fi: Prosessikirjanpito käytössä

en: RSA key generation
fi: RSA-avaimen generointi

en: RSA1 key generation
fi: RSA1-avaimen generointi

en: Re-reading $prog configuration:
fi: Ladataan $prog-palvelimen konfiguraatio uudelleen:

en: Registering binary handler for Windows applications:
fi: Rekisteröidään Windows-sovellusten binäärikäsittelijä:

en: Registering binary handler for qemu applications
fi: Rekisteröidään binäärikäsittelijä qemu-sovelluksille

en: Reloading
fi: Ladataan uudelleen

en: Reloading $DCBD is not supported:
fi: $DCBD: uudelleenlataamista ei tueta:

en: Reloading $PROG:
fi: Ladataan $PROG uudelleen:

en: Reloading $SERVICE configuration:
fi: Ladataan $SERVICE:n konfiguraatio uudelleen:

en: Reloading $desc ($prog):
fi: Ladataan $desc ($prog) uudelleen:

en: Reloading $prog
fi: Ladataan uudelleen $prog:

en: Reloading $prog configuration:
fi: Ladataan $prog-konfiguraatio uudelleen:

en: Reloading $prog daemon configuration:
fi: Ladataan $prog-palvelimen konfiguraatio uudelleen:

en: Reloading $prog for $ez_name:
fi: Ladataan $prog uudelleen asetuksille $ez_name:

en: Reloading $prog2:
fi: Ladataan $prog2 uudelleen:

en: Reloading $prog:
fi: Ladataan uudelleen $prog:

en: Reloading $prog:
fi: Ladataan $prog uudelleen:

en: Reloading ${NAME}
fi: Ladataan uudelleen ${NAME}:

en: Reloading ${NAME} service:
fi: Ladataan ${NAME}-palvelu uudelleen:

en: Reloading ${NAME}:
fi: Ladataan ${NAME} uudelleen:

en: Reloading ${prog_base}:
fi: Ladataan uudelleen ${prog_base}:

en: Reloading ${prog} config file:
fi: Ladataan ${prog}-asetustiedosto uudelleen:

en: Reloading ${prog} conig file:
fi: Ladataan ${prog}-asetustiedosto uudelleen:

en: Reloading Avahi DNS daemon...
fi: Käynnistetään uudelleen Avahi DNS -palvelu:

en: Reloading Avahi daemon...
fi: Käynnistetään uudelleen Avahi-palvelu:

en: Reloading CRLs:
fi: Ladataan uudelleen CRL:t:

en: Reloading Condor daemons:
fi: Ladataan Condor-palvelut uudelleen:

en: Reloading INN Service:
fi: Ladataan INN-palvelu uudelleen:

en: Reloading NIS service:
fi: Ladataan NIS-palvelu uudelleen:

en: Reloading RADIUS server:
fi: Ladataan RADIUS-palvelin uudelleen:

en: Reloading acpi daemon:
fi: Käynnistetään uudelleen acpi-palvelu:

en: Reloading atop daemon configuration:
fi: Ladataan atop-palvelun asetukset uudelleen:

en: Reloading config for $prog:
fi: Ladataan palvelun $prog asetukset uudelleen:

en: Reloading configuration:
fi: Ladataan konfiguraatio uudelleen:

en: Reloading cyrus.conf file:
fi: Ladataan cyrus.conf-tiedosto uudelleen:

en: Reloading exim:
fi: Käynnistetään uudelleen exim:

en: Reloading icecast:
fi: Ladataan icecast uudelleen:

en: Reloading infrared remote control daemon ($prog):
fi: Ladataan infrapunakaukosäätimen hiiripalvelu uudelleen ($prog):

en: Reloading maps
fi: Ladataan kartat uudelleen

en: Reloading nsca:
fi: Ladataan nsca uudelleen:

en: Reloading postfix:
fi: Ladataan postfix uudelleen:

en: Reloading rules configuration...
fi: Ladataan sääntöasetukset uudelleen:

en: Reloading ser2net
fi: Käynnistetään uudelleen ser2net

en: Reloading ser2net:
fi: Käynnistetään uudelleen ser2net:

en: Reloading smb.conf file:
fi: Ladataan smb.conf-tiedosto uudelleen:

en: Reloading smokeping:
fi: Ladataan smokeping uudelleen:

en: Reloading syslog-ng:
fi: Ladataan syslog-ng uudelleen:

en: Reloading xenconsoled daemon:
fi: Ladataan xenconsoled-palvelu uudelleen:

en: Reloading xend daemon:
fi: Ladataan xend-palvelut uudelleen:

en: Remounting root filesystem in read-write mode:
fi: Liitän juuritiedostojärjestelmän uudelleen luku-kirjoitus-tilassa:

en: Removing user defined chains:
fi: Poistetaan käyttäjän määrittelemät ketjut:

en: Reopening $prog log file:
fi: Avataan $prog:n lokitiedosto uudelleen:

en: Rescanning IB Subnet:
fi: Tutkitaan IB-aliverkko uudelleen:

en: Resetting built-in chains to the default ACCEPT policy:
fi: Palautetaan sisäänrakennetut ketjut oletus-ACCEPT-sääntöön:

en: Resetting hostname ${HOSTNAME}:
fi: Palautetaan konenimeksi ${HOSTNAME}:

en: Restarting $prog for $file:
fi: Käynnistetään $prog-palvelu uudelleen kohteelle $file:

en: Restarting $prog:
fi: Käynnistetään $prog uudelleen:

en: Restarting $prog:
fi: Käynnistetään $prog uudelleen:

en: Restarting Shorewall:
fi: Käynnistetään Shorewall uudelleen:

en: Restarting Video Disk Recorder ($prog):
fi: Käynnistetään uudelleen Video Disk Recorder ($prog):

en: Restarting puppet:
fi: Käynnistetään puppet uudelleen:

en: Resuming logging:
fi: Jatketaan lokiin kirjoittamista:

en: Retrigger failed udev events
fi: Käynnistetään uudelleen epäonnistuneet udev-tapahtumat

en: Reverting to ${KERNEL_ELEVATOR} elevator:
fi: Palataan takaisin elevatoriin ${KERNEL_ELEVATOR}:

en: Reverting to saved sysctl settings:
fi: Palataan tallennettuihin sysctl-asetuksiin:

en: Rotating logs:
fi: Käynnistetään $prog:

en: Saving $desc ($prog):
fi: Tallennetaan $desc ($prog):

en: Saving current rules to $ARPTABLES_CONFIG
fi: Tallennetaan nykyiset säännöt tiedostoon $ARPTABLES_CONFIG

en: Saving current rules to $ARPTABLES_CONFIG:
fi: Talletetaan nykyiset säännöt tiedostoon $ARPTABLES_CONFIG:

en: Saving mixer settings
fi: Tallennetaan mikserin asetukset

en: Saving random seed:
fi: Tallennetaan satunnaislukusiemen:

en: See $SYSDOCDIR/postgresql-$PGVERSION/README.rpm-dist for more information.
fi: Katso lisätietoja tiedostosta $SYSDOCDIR/postgresql-$PGVERSION/README.rpm-dist

en: Sending all processes the KILL signal...
fi: Lähetetään kaikille prosesseille KILL-signaali...

en: Sending all processes the TERM signal...
fi: Lähetetään kaikille prosesseille TERM-signaali...

en: Server address not specified in /etc/sysconfig/netconsole
fi: Palvelimen osoitetta ei ole määritetty tiedostossa /etc/sysconfig/netconsole

en: Server key already installed
fi: Palvelimen avain on jo asennettu

en: Service $prog does not support the reload action:
fi: Palvelu $prog ei tue uudelleenlataustoimintoa:

en: Service ${0##*/} does not support the reload action:
fi: Palvelu ${0##*/} ei tue uudelleenlataustoimintoa:

en: Setting 802.1Q VLAN parameters:
fi: Asetetaan 802.1Q VLAN -parametrit:

en: Setting NIS domain name $NISDOMAIN:
fi: Asetetaan NIS-verkkoalueen nimeksi $NISDOMAIN:

en: Setting NIS domain:
fi: Asetetaan NIS-toimialue:

en: Setting hostname ${HOSTNAME}:
fi: Asetetaan konenimeksi ${HOSTNAME}:

en: Setting network parameters...
fi: Asetetaan verkon parametrit...

en: Setting path to vshelper
fi: Asetetaan polku vshelperiin

en: Setting up Logical Volume Management:
fi: Asetetaan LVM:

en: Setting up a new ${PEERCONF} config file
fi: Asetetaan uutta ${PEERCONF} -asetustiedostoa

en: Shuting down Bandwidthd network traffic monitor:
fi: Suljetaan verkkoliikenteen seurantapalvelu Bandwidthd:

en: Shutting down $BASENAME:
fi: Suljetaan $BASENAME:

en: Shutting down $DCBD:
fi: Suljetaan $DCBD:

en: Shutting down $KIND services:
fi: Suljetaan $KIND -palvelut:

en: Shutting down $NAME:
fi: Suljetaan $NAME:

en: Shutting down $PROG:
fi: Suljetaan $PROG:

en: Shutting down $desc ($prog):
fi: Suljetaan $desc ($prog):

en: Shutting down $prog
fi: Suljetaan $prog

en: Shutting down $prog for $ez_name:
fi: Suljetaan $prog asetuksille $ez_name:

en: Shutting down $prog:
fi: Suljetaan $prog:

en: Shutting down $progbase:
fi: Suljetaan $progbase:

en: Shutting down ${desc} (${prog}):
fi: Suljetaan ${desc} (${prog}):

en: Shutting down ${prog_base}:
fi: Suljetaan ${prog_base}:

en: Shutting down ${prog}:
fi: Suljetaan ${prog}:

en: Shutting down APM daemon:
fi: Suljetaan APM-palvelu:

en: Shutting down Audio Entropy daemon:
fi: Suljetaan Audio Entropy -palvelu:

en: Shutting down Avahi DNS daemon:
fi: Suljetaan Avahi DNS -palvelu:

en: Shutting down Avahi daemon:
fi: Suljetaan Avahi-palvelu:

en: Shutting down BitTorrent seed client:
fi: Suljetaan BitTorrent-asiakas:

en: Shutting down BitTorrent tracker:
fi: Suljetaan BitTorrent tracker:

en: Shutting down CIM server:
fi: Suljetaan CIM-palvelin:

en: Shutting down DAAP server:
fi: Suljetaan DAAP-palvelin:

en: Shutting down NFS daemon:
fi: Suljetaan NFS-palvelu:

en: Shutting down NFS mountd:
fi: Suljetaan NFS:n mountd:

en: Shutting down NFS quotas:
fi: Suljetaan NFS-levytilarajoitukset:

en: Shutting down NFS services:
fi: Suljetaan NFS-palvelut:

en: Shutting down NIS service:
fi: Suljetaan NIS-palvelu:

en: Shutting down RPC svcgssd:
fi: Suljetaan RPC svcgssd:

en: Shutting down SQLgrey:
fi: Suljetaan SQLgrey:

en: Shutting down ZABBIX agent:
fi: Suljetaan ZABBIX-agentti:

en: Shutting down ZABBIX proxy:
fi: Suljetaan ZABBIX-välityspalvelin:

en: Shutting down ZABBIX server:
fi: Suljetaan ZABBIX-palvelin:

en: Shutting down amavisd-snmp-subagent:
fi: Suljetaan amavisd-snmp-subagent:

en: Shutting down argus:
fi: Suljetaan argus:

en: Shutting down auto nice daemon:
fi: Suljetaan automaattinen nice -palvelu:

en: Shutting down console mouse services:
fi: Suljetaan konsolin hiiripalvelut:

en: Shutting down ctdbd service:
fi: Suljetaan ctdbd-palvelu:

en: Shutting down cyphesis:
fi: Suljetaan cyphesis:

en: Shutting down dund:
fi: Suljetaan dund:

en: Shutting down exim:
fi: Suljetaan exim:

en: Shutting down greylistd:
fi: Suljetaan greylistd:

en: Shutting down icecast streaming daemon:
fi: Suljetaan icecast streaming -palvelu:

en: Shutting down interface $i:
fi: Suljetaan liitäntä $i:

en: Shutting down kernel logger:
fi: Suljetaan ytimen lokipalvelu:

en: Shutting down ladvd:
fi: Suljetaan ladvd:

en: Shutting down loopback interface:
fi: Suljetaan loopback-liitäntä:

en: Shutting down network plug daemon:
fi: Suljetaan verkon kytkentäpalvelu:

en: Shutting down openvpn:
fi: Suljetaan openvpn:

en: Shutting down pand:
fi: Suljetaan pand:

en: Shutting down pkcsslotd:
fi: Suljetaan pkcsslotd:

en: Shutting down postfix:
fi: Suljetaan postfix:

en: Shutting down process accounting:
fi: Suljetaan prosessikirjanpito:

en: Shutting down restorecond:
fi: Suljetaan restorecond:

en: Shutting down rfcomm:
fi: Suljetaan rfcomm:

en: Shutting down router discovery services:
fi: Suljetaan reitittimien havaitsemispalvelut:

en: Shutting down sm-client:
fi: Suljetaan sm-asiakas:

en: Shutting down system logger:
fi: Suljetaan järjestelmän lokipalvelu:

en: Shutting down telescope daemon:
fi: Suljetaan telescope-palvelu:

en: Shutting down up-imapproxy daemon:
fi: Suljetaan up-imapproxy-palvelu:

en: Shutting down upsdrvctl:
fi: Suljetaan upsdrvctl:

en: Something bad happened, manual intervention required, maybe restart?
fi: Jotain pahaa tapahtui, tarvitaan manuaalisia muutoksia, ehkä uudelleenkäynnistys?

en: Start freshclam
fi: Käynnistä freshclam

en: Start service $1 (Y)es/(N)o/(C)ontinue? [Y]
fi: Käynnistetäänkö palvelu $1 (K)yllä/(E)i/(J)atka? [K]

en: Starting $BASENAME:
fi: Käynnistetään $BASENAME:

en: Starting $DCBD:
fi: Käynnistetään $DCDB:

en: Starting $ID:
fi: Käynnistetään $ID:

en: Starting $KIND services:
fi: Käynnistetään $KIND-palvelut:

en: Starting $NAME:
fi: Käynnistetään $NAME:

en: Starting $PRIVOXY_PRG:
fi: Käynnistetään $PRIVOXY_PRG:

en: Starting $PROG:
fi: Käynnistetään $PROG:

en: Starting $PROG:
fi: Käynnistetään $PROG:

en: Starting $SERVICE daemon:
fi: Käynnistetään $SERVICE-palvelu:

en: Starting $SERVICE:
fi: Käynnistetään $SERVICE:

en: Starting $desc ($prog):
fi: Käynnistetään $desc ($prog):

en: Starting $display_name:
fi: Käynnistetään $display_name:

en: Starting $master_prog:
fi: Käynnistetään $master_prog:

en: Starting $name:
fi: Käynnistetään $name:

en: Starting $prog
fi: Käynnistetään $prog

en: Starting $prog daemon:
fi: Käynnistetään $prog-palvelu:

en: Starting $prog for $ez_name:
fi: Käynnistetään $prog asetuksille $ez_name:

en: Starting $prog for $file:
fi: Käynnistetään $prog kohteelle $file:

en: Starting $prog for $site:
fi: Käynnistetään $prog-palvelu: $site:

en: Starting $prog instance
fi: Käynnistetään $prog-instanssi

en: Starting $prog2:
fi: Käynnistetään $prog2:

en: Starting $prog:
fi: Käynnistetään $prog:

en: Starting $prog: $conf, $INTERFACES, $DRIVERS
fi: Käynnistetään $prog: $conf, $INTERFACES, $DRIVERS

en: Starting $progbase:
fi: Käynnistetään $progbase:

en: Starting $progname:
fi: Käynnistetään $progname:

en: Starting $type $name:
fi: Käynnistetään $type $name:

en: Starting ${NAME} service:
fi: Käynnistetään ${NAME}-palvelu:

en: Starting ${desc} (${prog}):
fi: Käynnistetään ${desc} (${prog}):

en: Starting ${ifprog}:
fi: Käynnistetään ${ifprog}:

en: Starting ${prog_base}:
fi: Käynnistetään ${prog_base}:

en: Starting ${prog}:
fi: Käynnistetään ${prog}:

en: Starting Audio Entropy daemon...
fi: Käynnistetään Audio Entropy -palvelu...

en: Starting Avahi DNS daemon...
fi: Käynnistetään Avahi DNS -palvelu:

en: Starting Avahi daemon...
fi: Käynnistetään Avahi-palvelu...

en: Starting Bandwidthd network traffic monitor:
fi: Käynnistetään verkkoliikenteen seurantapalvelu Bandwidthd:

en: Starting BitTorrent seed client:
fi: Käynnistetään BitTorrent-asiakas:

en: Starting BitTorrent tracker:
fi: Käynnistetään BitTorrent tracker:

en: Starting CGroup Rules Engine Daemon...
fi: Käynnistetään CGroup Rules Engine -palvelu...

en: Starting CallWeaver:
fi: Käynnistetään CallWeaver:

en: Starting Condor daemons:
fi: Käynnistetään Condor-palvelut:

en: Starting Corosync Cluster Engine ($prog):
fi: Käynnistetään Corosync Cluster Engine ($prog):

en: Starting Crossfire game server:
fi: Käynnistetään Crossfire-pelipalvelin:

en: Starting DAAP server:
fi: Käynnistetään DAAP-palvelin:

en: Starting Frozen Bubble server(s):
fi: Käynnistetään Frozen Bubble -palvelimet:

en: Starting GNU Krell Monitors server ($prog):
fi: Käynnistetään GNU Krell Monitors -palvelin ($prog):

en: Starting GNU cfengine environmental history daemon:
fi: Käynnistetään GNU cfengine -ympäristöhistoriapalvelu:

en: Starting Gadget daemon:
fi: Käynnistetään Gadget-palvelu:

en: Starting Gnokii SMS daemon ($prog):
fi: Käynnistetään Gnokii SMS -palvelu ($prog):

en: Starting HAL daemon:
fi: Käynnistetään HAL-palvelu:

en: Starting ICQ transport:
fi: Käynnistetään ICQ-välitys:

en: Starting INND system:
fi: Käynnistetään INND-järjestelmä:

en: Starting Mldonkey (mlnet):
fi: Käynnistetään Mldonkey (mlnet):

en: Starting MogileFS tracker daemon:
fi: Käynnistetään MobileFS-seurantapalvelu:

en: Starting NFS daemon:
fi: Käynnistetään NFS-palvelu:

en: Starting NFS mountd:
fi: Käynnistetään NFS:n mountd:

en: Starting NFS quotas:
fi: Käynnistetään NFS:n levytilarajoitukset:

en: Starting NFS services:
fi: Käynnistetään NFS-palvelut:

en: Starting NFS statd:
fi: Käynnistetään NFS:n statd:

en: Starting NIS service:
fi: Käynnistetään NIS-palvelu:

en: Starting NetworkManager daemon:
fi: Käynnistetään NetworkManager-palvelu:

en: Starting Open Hardware Manager:
fi: Käynnistetään Open Hardware Manager:

en: Starting OpenAIS ($prog):
fi: Käynnistetään OpenAIS ($prog):

en: Starting OpenSCADA daemon:
fi: Käynnistetään OpenSCADA-palvelu:

en: Starting PC/SC smart card daemon ($prog):
fi: Käynnistetään PC/SC-älykorttipalvelu ($prog):

en: Starting Perlbal:
fi: Käynnistetään Perlbal:

en: Starting Pound:
fi: Käynnistetään Pound:

en: Starting Qpid AMQP daemon:
fi: Käynnistetään Qpid AMQP -palvelu:

en: Starting RADIUS server:
fi: Käynnistetään RADIUS-palvelin:

en: Starting RPC gssd:
fi: Käynnistetään RPC gssd:

en: Starting RPC idmapd:
fi: Käynnistetään RPC idmapd:

en: Starting RPC svcgssd:
fi: Käynnistetään RPC svcgssd:

en: Starting SCSI target daemon:
fi: Käynnistetään SCSI-kohdepalvelu:

en: Starting SQLgrey:
fi: Käynnistetään SQLgrey:

en: Starting Shorewall:
fi: Käynnistetään Shorewall:

en: Starting UPS driver controller:
fi: Käynnistetään UPS-ajurikontrolleri:

en: Starting UPS monitor (master):
fi: Käynnistetään UPS-monitori (master):

en: Starting UPS monitor (slave):
fi: Käynnistetään UPS-monitori (orja):

en: Starting Video Disk Recorder ($prog):
fi: Käynnistetään Video Disk Recorder ($prog):

en: Starting Wesnoth game server:
fi: Käynnistetään Wesnoth-pelipalvelin:

en: Starting Xpilot game server:
fi: Käynnistetään Xpilot-pelipalvelin:

en: Starting YP map server:
fi: Käynnistetään YP-salasanapalvelu:

en: Starting YP passwd service:
fi: Käynnistetään YP-salasanapalvelu:

en: Starting YP server services:
fi: Käynnistetään YP-palvelut:

en: Starting ZABBIX agent:
fi: Käynnistetään ZABBIX-agentti:

en: Starting ZABBIX proxy:
fi: Käynnistetään ZABBIX-välityspalvelin:

en: Starting ZABBIX server:
fi: Käynnistetään ZABBIX-palvelin:

en: Starting abrt daemon:
fi: Käynnistetään abrt-palvelu:

en: Starting acpi daemon:
fi: Käynnistetään acpi-palvelu:

en: Starting all MaraDNS processes:
fi: Käynnistetään kaikki MaraDNS-prosessit:

en: Starting all MaraDNS-Zoneserver processes:
fi: Käynnistetään kaikki MaraDNS-Zoneserver-prosessit:

en: Starting amavisd-snmp-subagent:
fi: Käynnistetään amavisd-snmp-subagent:

en: Starting argus:
fi: Käynnistetään argus:

en: Starting arptables_jf
fi: Käynnistetään arptables_jf

en: Starting asterisk:
fi: Käynnistetään asterisk:

en: Starting auto nice daemon:
fi: Käynnistetään automaattinen nice -palvelu:

en: Starting capi4linux:
fi: Käynnistetään capi4linux:

en: Starting certmaster daemon:
fi: Käynnistetään certmaster-palvelu:

en: Starting cobbler daemon:
fi: Käynnistetään cobbler-palvelu:

en: Starting console mouse services:
fi: Käynnistetään konsolin hiiripalvelut:

en: Starting ctdbd service:
fi: Käynnistetään ctdbd-palvelu:

en: Starting cyphesis:
fi: Käynnistetään cyphesis:

en: Starting denyhosts:
fi: Käynnistetään denyhosts:

en: Starting distributed compiler daemon:
fi: Käynnistetään hajautetun kääntäjän palvelu:

en: Starting distributed compiler scheduler:
fi: Käynnistetään hajautetun kääntäjän vuorotin:

en: Starting dund:
fi: Käynnistetään dund:

en: Starting ejabberd:
fi: Käynnistetään ejabberd:

en: Starting exim:
fi: Käynnistetään exim:

en: Starting fail2ban:
fi: Käynnistetään fail2ban:

en: Starting func daemon:
fi: Käynnistetään func-palvelu:

en: Starting greylistd:
fi: Käynnistetään greylistd:

en: Starting hard disk temperature monitor daemon ($prog):
fi: Käynnistetään kiintolevyjen lämpötilan valvontapalvelu ($prog):

en: Starting icecast streaming daemon:
fi: Käynnistetään icecast streaming -palvelu:

en: Starting incrond:
fi: Käynnistetään incrond:

en: Starting infrared remote control daemon ($prog):
fi: Käynnistetään infrapunakaukosäätimen palvelu: ($prog):

en: Starting infrared remote control mouse daemon ($prog2):
fi: Käynnistetään infrapunakaukosäätimen hiiripalvelu ($prog2):

en: Starting ipmi_poweroff driver:
fi: Käynnistetään ipmi_poweroff-ajuri:

en: Starting ipmi_watchdog driver:
fi: Käynnistetään ipmi_watchdog-ajuri:

en: Starting kernel logger:
fi: Suljetaan ytimen lokipalvelu:

en: Starting ladvd:
fi: Käynnistetään ladvd:

en: Starting liquidwar game server:
fi: Käynnistetään liquidwar-pelipalvelin:

en: Starting monotone server:
fi: Käynnistetään monotone-palvelin:

en: Starting named:
fi: Käynnistetään named:

en: Starting network plug daemon:
fi: Käynnistetään verkon kytkentäpalvelu:

en: Starting nsd:
fi: Käynnistetään nsd:

en: Starting openvpn:
fi: Käynnistetään openvpn:

en: Starting pand:
fi: Käynnistetään pand:

en: Starting pdns-recursor:
fi: Käynnistetään pdns-recursor:

en: Starting pkcsslotd:
fi: Käynnistetään pkcsslotd:

en: Starting pmud daemon:
fi: Käynnistetään pmud-palvelu:

en: Starting postfix:
fi: Käynnistetään postfix:

en: Starting preload daemon:
fi: Käynnistetään preload-palvelu:

en: Starting process accounting:
fi: Otetaan prosessikirjanpito käyttöön:

en: Starting puppet:
fi: Käynnistetään puppet:

en: Starting puppetmaster:
fi: Käynnistetään puppetmaster:

en: Starting restorecond:
fi: Käynnistetään restorecond:

en: Starting rfcomm:
fi: Käynnistetään rfcomm:

en: Starting router discovery:
fi: Käynnistetään reitittimien haku:

en: Starting rstat services:
fi: Käynnistetään rstat-palvelut:

en: Starting rusers services:
fi: Käynnistetään rusers-palvelut:

en: Starting rwho services:
fi: Käynnistetään rwho-palvelut:

en: Starting sge_shadowd:
fi: Käynnistetään sge_shadowd:

en: Starting sm-client:
fi: Käynnistetään sm-asiakas:

en: Starting smokeping:
fi: Käynnistetään smokeping:

en: Starting snake-server:
fi: Käynnistetään snake-server:

en: Starting supervisord:
fi: Käynnistetään supervisord:

en: Starting syslog-ng:
fi: Käynnistetään syslog-ng:

en: Starting system logger:
fi: Käynnistetään järjestelmän lokipalvelu:

en: Starting system message bus:
fi: Käynnistetään järjestelmän viestiväylä:

en: Starting telescope daemon:
fi: Käynnistetään telescope-palvelu:

en: Starting unbound:
fi: Käynnistetään unbound:

en: Starting up $prog:
fi: Käynnistetään $prog:

en: Starting up APM daemon:
fi: Käynnistetään APM-palvelu:

en: Starting up CIM server:
fi: Käynnistetään CIM-palvelin:

en: Starting up-imapproxy daemon:
fi: Käynnistetään up-imapproxy-palvelu:

en: Starting uuidd:
fi: Käynnistetään uuidd:

en: Starting vbi proxy daemon:
fi: Käynnistetään vbi proxy -palvelu:

en: Starting xen blktapctrl daemon:
fi: Käynnistetään xen blktapctrl -palvelu:

en: Starting xenconsoled daemon:
fi: Käynnistetään xenconsoled-palvelu:

en: Starting xend daemon:
fi: Käynnistetään xend-palvelu:

en: Starting xenner daemons
fi: Käynnistetään xenner-palvelut

en: Starting xenstored daemon:
fi: Käynnistetään xenstored-palvelu:

en: Starting yum-updatesd:
fi: Käynnistetään yum-updatesd:

en: Stoping Gadget daemon:
fi: Suljetaan Gadget-palvelu:

en: Stoping xen blktapctrl daemon:
fi: Suljetaan xen blktapctrl -palvelu:

en: Stopping $PRIVOXY_PRG:
fi: Suljetaan $PRIVOXY_PRG:

en: Stopping $PROG:
fi: Suljetaan $PROG:

en: Stopping $PROG:
fi: Suljetaan $PROG:

en: Stopping $SERVICE daemon:
fi: Suljetaan $SERVICE-palvelu:

en: Stopping $SERVICE:
fi: Suljetaan $SERVICE:

en: Stopping $desc ($prog):
fi: Suljetaan $desc ($prog):

en: Stopping $display_name:
fi: Suljetaan $display_name:

en: Stopping $master_prog:
fi: Suljetaan $master_prog:

en: Stopping $name:
fi: Suljetaan $name:

en: Stopping $prog
fi: Suljetaan $prog

en: Stopping $prog daemon:
fi: Suljetaan $prog-palvelu:

en: Stopping $prog for $file:
fi: Suljetaan $prog kohteelle $file:

en: Stopping $prog2:
fi: Suljetaan $prog2:

en: Stopping $prog:
fi: Suljetaan $prog:

en: Stopping $progname:
fi: Suljetaan $progname:

en: Stopping $type $name:
fi: Suljetaan $type $name:

en: Stopping ${NAME} service:
fi: Suljetaan ${NAME}-palvelu:

en: Stopping ${ifprog}:
fi: Suljetaan ${ifprog}:

en: Stopping CGroup Rules Engine Daemon...
fi: Suljetaan CGroup Rules Engine Daemon...

en: Stopping CallWeaver:
fi: Suljetaan CallWeaver:

en: Stopping Condor daemons:
fi: Suljetaan Condor-palvelut:

en: Stopping Corosync Cluster Engine ($prog):
fi: Suljetaan Corosync Cluster Engine ($prog):

en: Stopping Crossfire game server:
fi: Suljetaan Crossfire-pelipalvelin:

en: Stopping Frozen Bubble server(s):
fi: Suljetaan Frozen Bubble -palvelimet:

en: Stopping GNU Krell Monitors server ($prog):
fi: Suljetaan GNU Krell Monitors -palvelin ($prog):

en: Stopping GNU cfengine environmental history daemon:
fi: Pysäytetään GNU cfengine -ympäristöhistoriapalvelu:

en: Stopping Gnokii SMS daemon ($prog):
fi: Suljetaan Gnokii SMS -palvelu ($prog):

en: Stopping HAL daemon:
fi: Suljetaan HAL-palvelu:

en: Stopping INN actived service:
fi: Suljetaan INN actived -palvelu:

en: Stopping INND service (PID not found, the hard way):
fi: Suljetaan INND-palvelu (PIDiä ei löydetty, pakolla):

en: Stopping INND service (gently):
fi: Suljetaan INND-palvelu (siististi):

en: Stopping INND service (the hard way):
fi: Suljetaan INND-palvelu (pakolla):

en: Stopping INNFeed service:
fi: Suljetaan INNFeed-palvelu:

en: Stopping INNWatch service:
fi: Suljetaan INNWatch-palvelu:

en: Stopping MaraDNS-Zoneserver:
fi: Suljetaan MaraDNS-Zoneserver:

en: Stopping MaraDNS:
fi: Suljetaan MaraDNS:

en: Stopping Mldonkey (mlnet):
fi: Suljetaan Mldonkey (mlnet):

en: Stopping MogileFS tracker daemon:
fi: Suljetaan MobileFS-seurantapalvelu:

en: Stopping NFS locking:
fi: Suljetaan NFS:n lukitus:

en: Stopping NFS statd:
fi: Suljetaan NFS:n statd:

en: Stopping NetworkManager daemon:
fi: Suljetaan NetworkManager-palvelu:

en: Stopping Open Hardware Manager:
fi: Suljetaan Open Hardware Manager:

en: Stopping OpenAIS ($prog):
fi: Suljetaan OpenAIS ($prog):

en: Stopping OpenCT smart card terminals:
fi: Suljetaan OpenCT-älykorttilukijat:

en: Stopping OpenSCADA daemon:
fi: Suljetaan OpenSCADA-palvelu:

en: Stopping PC/SC smart card daemon ($prog):
fi: Suljetaan PC/SC-älykorttipalvelu ($prog):

en: Stopping Perlbal:
fi: Suljetaan Perlbal:

en: Stopping Pound:
fi: Suljetaan Pound:

en: Stopping Qpid AMQP daemon:
fi: Suljetaan Qpid AMQP -palvelu:

en: Stopping RADIUS server:
fi: Suljetaan RADIUS-palvelin:

en: Stopping RPC gssd:
fi: Pysäytetään RPC gssd:

en: Stopping RPC idmapd:
fi: Pysäytetään RPC idmapd:

en: Stopping SCSI target daemon:
fi: Suljetaan SCSI-kohdepalvelu:

en: Stopping Shorewall:
fi: Suljetaan Shorewall:

en: Stopping UPS monitor:
fi: Suljetaan UPS-monitori:

en: Stopping Video Disk Recorder ($prog):
fi: Suljetaan Video Disk Recorder ($prog):

en: Stopping Wesnoth game server:
fi: Suljetaan Wesnoth-pelipalvelin:

en: Stopping Xpilot game server:
fi: Suljetaan Xpilot-pelipalvelin:

en: Stopping YP map server:
fi: Suljetaan YP-liitospalvelu:

en: Stopping YP passwd service:
fi: Suljetaan YP-salasanapalvelu:

en: Stopping YP server services:
fi: Suljetaan YP-palvelut:

en: Stopping abrt daemon:
fi: Suljetaan abrt-palvelu:

en: Stopping acpi daemon:
fi: Suljetaan acpi-palvelu:

en: Stopping all ${MODULE_NAME} drivers:
fi: Suljetaan kaikki ${MODULE_NAME} -ajurit:

en: Stopping all running guests
fi: Pysäytetään kaikki suorituksessa olevat vierasjärjestelmät

en: Stopping asterisk:
fi: Suljetaan asterisk:

en: Stopping capi4linux:
fi: Suljetaan capi4linux:

en: Stopping certmaster daemon:
fi: Suljetaan certmaster-palvelu:

en: Stopping cobbler daemon:
fi: Suljetaan cobbler-palvelu:

en: Stopping denyhosts:
fi: Suljetaan denyhosts:

en: Stopping disk encryption for $dst
fi: Suljetaan levyn kryptaus kohteelle $dst:

en: Stopping distributed compiler daemon:
fi: Suljetaan hajautetun kääntäjän palvelu:

en: Stopping distributed compiler scheduler:
fi: Suljetaan hajautetun kääntäjän vuorotin:

en: Stopping fail2ban:
fi: Suljetaan fail2ban:

en: Stopping func daemon:
fi: Suljetaan func-palvelu:

en: Stopping hard disk temperature monitor daemon ($prog):
fi: Pysäytetään kiintolevyjen lämpötilan valvontapalvelu ($prog):

en: Stopping ibmasm:
fi: Suljetaan ibmasm:

en: Stopping incrond:
fi: Suljetaan incrond:

en: Stopping infrared remote control daemon ($prog):
fi: Pysäytetään infrapunakaukosäätimen palvelu ($prog):

en: Stopping infrared remote control mouse daemon ($prog2):
fi: Suljetaan infrapunakaukosäätimen hiiripalvelu ($prog2):

en: Stopping ipmi_poweroff driver:
fi: Suljetaan ipmi_poweroff-ajuri:

en: Stopping ipmi_watchdog driver:
fi: Suljetaan ipmi_watchdog-ajuri:

en: Stopping liquidwar game server:
fi: Suljetaan liquidwar-pelipalvelin:

en: Stopping monotone server:
fi: Suljetaan monotone-palvelin:

en: Stopping named:
fi: Suljetaan named:

en: Stopping nsd:
fi: Suljetaan nsd:

en: Stopping pdns-recursor:
fi: Suljetaan pdns-recursor:

en: Stopping preload daemon:
fi: Suljetaan preload-palvelu:

en: Stopping puppet:
fi: Suljetaan puppet:

en: Stopping puppetmaster:
fi: Suljetaan puppetmaster:

en: Stopping rstat services:
fi: Suljetaan rstat-palvelut:

en: Stopping rusers services:
fi: Suljetaan rusers-palvelut:

en: Stopping rwho services:
fi: Suljetaan rwho-palvelut:

en: Stopping smokeping:
fi: Suljetaan smokeping:

en: Stopping supervisord:
fi: Suljetaan supervisord:

en: Stopping syslog-ng:
fi: Suljetaan syslog-ng:

en: Stopping system message bus:
fi: Suljetaan järjestelmän viestiväylä:

en: Stopping unbound:
fi: Suljetaan unbound:

en: Stopping uuidd:
fi: Suljetaan uuidd:

en: Stopping vbi proxy daemon:
fi: Suljetaan vbi proxy -palvelu:

en: Stopping xenconsoled daemon:
fi: Suljetaan xenconsoled-palvelu:

en: Stopping xend daemon:
fi: Suljetaan xend-palvelu:

en: Stopping xenner daemons
fi: Suljetaan xenner-palvelut

en: Stopping xenstored daemon:
fi: Suljetaan xenstored-palvelu:

en: Stopping yum-updatesd:
fi: Suljetaan yum-updatesd:

en: Stray lockfile present; removing it.
fi: Vanha lukkotiedosto on olemassa, se poistetaan.

en: Syncing hardware clock to system time
fi: Synkronoidaan laitteistokello järjestelmän aikaan

en: Table: $table
fi: Taulu: $table

en: Tap support not available: tunctl not found
fi: Tap-tuki ei ole saatavilla: tunctl:ää ei löydy

en: Targets still in use. Cannot shutdown service.
fi: Kohteita on vielä käytössä. Palvelua ei voida sammuttaa.

en: Telling INIT to go to single user mode.
fi: Pyydetään INIT-ohjelmaa siirtymään yhden käyttäjän tilaan.

en: To lose old key remove file
fi: Vanhan avaimen poistamiseksi poista tiedosto

en: Tunnel device '$device' bringing up didn't work
fi: Tunnelilaitteen "$device" käyttöönottaminen ei onnistunut

en: Tunnel device '$device' creation didn't work
fi: Tunnelilaitteen "$device" luominen ei onnistunut

en: Tunnel device 'sit0' enabling didn't work
fi: Tunnelilaitteen "sit0" käynnistäminen ei onnistunut

en: Turning off allow_ypbind SELinux boolean
fi: Poistetaan käytöstä allow_ypbind-SELinux-totuusarvomuuttuja

en: Turning off quotas:
fi: Otetaan levytilarajoitukset pois käytöstä:

en: Turning off swap:
fi: Otetaan sivutustila pois käytöstä:

en: Turning on allow_ypbind SELinux boolean
fi: Otetaan käyttöön allow_ypbind-SELinux-totuusarvomuuttuja

en: Unconfigured: $prog, /etc/gkrellmd.conf not found
fi: Ei asetettu: $prog, tiedostoa /etc/gkrellmd.conf ei löydy

en: Unconfigured: $prog, see /etc/sysconfig/hddtemp:
fi: Ei asetettu: $prog, katso /etc/sysconfig/hddtemp:

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Unloading ISDN modules
fi: Poistetaan ISDN-moduulit

en: Unmounting $mountpoint:
fi: Irrotetaan $mountpoint:

en: Unmounting CIFS filesystems:
fi: Irrotetaan CIFS-tiedostojärjestelmät:

en: Unmounting NCP filesystems:
fi: Irrotetaan NCP-tiedostojärjestelmät:

en: Unmounting file systems
fi: Irrotetaan tiedostojärjestelmät

en: Unmounting loopback filesystems (retry):
fi: Irrotetaan loop-tiedostojärjestelmät (uudelleenyritys):

en: Unmounting loopback filesystems:
fi: Irrotetaan loopback-tiedostojärjestelmät:

en: Unmounting pipe file systems (retry):
fi: Irrotetaan putki-tiedostojärjestelmät (uudelleenyritys):

en: Unmounting pipe file systems:
fi: Irrotetaan putkitiedostojärjestelmät:

en: Unregistering binary handler for Windows applications:
fi: Poistetaan Windows-sovellusten binäärikäsittelijän rekisteröinti:

en: Unregistering binary handler for qemu applications
fi: Poistetaan qemu-sovellusten binäärikäsittelijän rekisteröinti

en: Unsupported mechanism '$mechanism' for sending trigger to radvd
fi: Ei-tuettu mekanismi "$mechanism" merkkisignaalin lähettämiseksi radvd:lle

en: Unsupported reason '$reason' for sending trigger to radvd
fi: Ei-tuettu syy "$reason" merkkisignaalin lähettämiseksi radvd:lle

en: Unsupported selection '$selection' specified (arg 2)
fi: Ei-tuettu valinta "$selection" määritelty (argumentti 2)

en: Updating RPMS in group $group:
fi: Päivitetään RPM-tiedostoja ryhmässä $group:

en: Usage $0 {start|stop|restart|condrestart|save|status}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|condrestart|save|status}

en: Usage: $0 (start|stop|restart|condrestart|status)
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|condrestart|status}

en: Usage: $0 {condrestart|try-restart|start|stop|restart|reload|force-reload|status}
fi: Käyttö: $0 {condrestart|try-restart|start|stop|restart|reload|force-reload|status}

en: Usage: $0 {start|forcestart|stop|status|restart|orcerestart|reload|condrestart}
fi: Käyttö: $0 {start|forcestart|stop|status|restart|orcerestart|reload|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|force-reload|reload|try-restart|status}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|force-reload|reload|try-restart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|force-reload|restart|try-restart|status}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|force-reload|restart|try-restart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|reload|configtest|status|force-reload|upgrade|restart}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|reload|configtest|status|force-reload|upgrade|restart}

en: Usage: $0 {start|stop|reload|force-reload|report|restart|try-restart|status}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|reload|force-reload|report|restart|try-restart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|reload|restart|dump|status}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|reload|restart|dump|status}

en: Usage: $0 {start|stop|reload|restart|showsysctl}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|reload|restart|showsysctl}

en: Usage: $0 {start|stop|reload|restart|status}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|reload|restart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|reload}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|reload}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|configtest|status}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|condrestart|configtest|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|reload|rehash|status}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|condrestart|reload|rehash|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|reload|status|force-reload}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|condrestart|reload|status|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|reload|status}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|condrestart|reload|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|status|panic|save}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|condrestart|status|panic|save}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|status}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|condrestart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload|status}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|try-restart|status|force-reload}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|condrestart|try-restart|status|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condstart|condrestart|status|condstop}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|condstart|condrestart|status|condstop}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condstart|condrestart|status}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|condstart|condrestart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condstop|condrestart|status}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|condstop|condrestart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|abort|flush|check|status|condrestart}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|reload|abort|flush|check|status|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart|checkconfig}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart|checkconfig}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart|status}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|force-reload|condrestart|try-restart|status}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|reload|force-reload|condrestart|try-restart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|force-reload|condrestart}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|reload|force-reload|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|status|condrestart}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|reload|status|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|status}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|reload|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|status|condrestart|configtest}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|status|condrestart|configtest}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|status|condrestart|try-restart|reload|force-reload}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|status|condrestart|try-restart|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|status|condrestart}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|status|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|status|cron|condrestart}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|status|cron|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|status}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|try-restart|condrestart|reload|force-reload|status}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|try-restart|condrestart|reload|force-reload|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|try-restart|force-reload|status}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|try-restart|force-reload|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|try-restart|reload|force-reload|status}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|try-restart|reload|force-reload|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|try-restart|status|force-reload}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart|try-restart|status|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|restart}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|restart}

en: Usage: $0 {start|stop|softstop|status|restart|try-restart|reload|force-reload}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|softstop|status|restart|try-restart|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|condrestart|reload|restart}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|condrestart|reload|restart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|condrestart|restart}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|condrestart|restart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|reload|restart|condrestart|probe}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|reload|restart|condrestart|probe}

en: Usage: $0 {start|stop|status|reload|restart|condrestart}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|reload|restart|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|condstop|reload|force-reload|initdb}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|condstop|reload|force-reload|initdb}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|force-reload}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|rotate|resume}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|rotate|resume}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|rotate}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|rotate}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|stats|notify|reload|rebuild|running|update}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|stats|notify|reload|rebuild|running|update}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload|cyclelogs|online|offline|command}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload|cyclelogs|online|offline|command}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|force-reload|reload|condrestart|try-restart}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|force-reload|reload|condrestart|try-restart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|force-reload}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|pause|continue|reload|force-reload|condrestart|condstop}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|pause|continue|reload|force-reload|condrestart|condstop}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|probe|condrestart|condstop}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|probe|condrestart|condstop}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|propagate}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|propagate}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload|condrestart}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|reload|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart|genconfig}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart|genconfig}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart|once|genconfig}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart|once|genconfig}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|try-restart}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|try-restart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|try-restart|force-reload}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|try-restart|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|try-restart|reload|force-reload}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart|try-restart|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|restart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|try-restart|restart|force-reload|reload}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status|try-restart|restart|force-reload|reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|status}

en: Usage: $0 {start|stop|switch|status|restart|condrestart|condstop|reload|force-reload}
fi: Käyttö: $0 {start|stop|switch|status|restart|condrestart|condstop|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop}
fi: Käyttö: $0 {start|stop}

en: Usage: $0 {start}
fi: Käyttö: $0 {start}

en: Usage: $BASENAME {start|stop|restart|reload|condrestart|status|quickstart|quickstop}
fi: Käyttö: $BASENAME {start|stop|restart|reload|condrestart|status|quickstart|quickstop}

en: Usage: $PRIVOXY_PRG {start|stop|reload|restart|condrestart|status|top}
fi: Käyttö: $PRIVOXY_PRG {start|stop|reload|restart|condrestart|status|top}

en: Usage: $PROG {start|stop|restart|reload|condrestart|status}
fi: Käyttö: $PROG {start|stop|restart|reload|condrestart|status}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status
fi: Käyttö: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status

en: Usage: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status|fullstatus|graceful|help|configtest}
fi: Käyttö: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status|fullstatus|graceful|help|configtest}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status}
fi: Käyttö: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|condrestart|status|help}
fi: Käyttö: $prog {start|stop|restart|condrestart|status|help}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|condrestart|status}
fi: Käyttö: $prog {start|stop|restart|condrestart|status}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|force-reload|condrestart|status}
fi: Käyttö: $prog {start|stop|restart|force-reload|condrestart|status}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|reload|condrestart|status|help}
fi: Käyttö: $prog {start|stop|restart|reload|condrestart|status|help}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|status|compile|cleanup} [option]
fi: Käyttö: $prog {start|stop|restart|status|compile|cleanup} [valitsin]

en: Usage: $prog {start|stop|restart|status|condrestart}
fi: Käyttö: $prog {start|stop|restart|status|condrestart}

en: Usage: $prog {start|stop|restart}
fi: Käyttö: $prog {start|stop|restart}

en: Usage: $prog {start|stop|status|reload|restart|condrestart|force-reload|try-restart} [<configfile.{yml|conf}>]
fi: Käyttö: $prog {start|stop|status|reload|restart|condrestart|force-reload|try-restart} [<configfile.{yml|conf}>]

en: Usage: $prog {start|stop|status|restart|condrestart}
fi: Käyttö: $prog {start|stop|status|restart|condrestart}

en: Usage: $prog {start|stop|status|restart|reload|condrestart}
fi: Käyttö: $prog {start|stop|status|restart|reload|condrestart}

en: Usage: $prog {start|stop|status|restart|try-restart}
fi: Käyttö: $prog {start|stop|status|restart|try-restart}

en: Usage: $progname {start|stop|restart|condrestart|status}
fi: Käyttö: $prog {start|stop|restart|condrestart|status}

en: Usage: $service {start|stop|restart|list|status|clean}
fi: Käyttö: $service {start|stop|restart|list|status|clean}

en: Usage: ${IP6TABLES} {start|stop|restart|condrestart|status|panic|save}
fi: Käyttö: ${IP6TABLES} {start|stop|restart|condrestart|status|panic|save}

en: Usage: ${IPTABLES} {start|stop|restart|condrestart|status|panic|save}
fi: Käyttö: ${IPTABLES} {start|stop|restart|condrestart|status|panic|save}

en: Usage: apmd {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart}
fi: Käyttö: apmd {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart}

en: Usage: drbdlinksclean {start|stop|status|restart|force-reload}
fi: Käyttö: drbdlinksclean {start|stop|status|restart|force-reload}

en: Usage: ifup <device name>
fi: Käyttö: ifup <laitenimi>

en: Usage: killproc [-p pidfile] [ -d delay] {program} [-signal]
fi: Käyttö: killproc [-p pid-tiedosto] [ -d viive] {ohjelma} [-signaali]

en: Usage: killproc {program} [signal]
fi: Käyttö: killproc {ohjelma} [signaali]

en: Usage: nfs {start|stop|status|restart|reload|condrestart|condstop}
fi: Käyttö: nfs {start|stop|status|restart|reload|condrestart|condstop}

en: Usage: pidfileofproc {program}
fi: Käyttö: ohjelman_pid_tiedosto {ohjelma}

en: Usage: pidofproc [-p pidfile] {program}
fi: Käyttö: pidofproc [-p pidfile] {ohjelma}

en: Usage: pure-ftpd {start|stop|restart|reload|condrestart|status}
fi: Käyttö: pure-ftpd {start|stop|restart|reload|condrestart|status}

en: Usage: status [-p pidfile] {program}
fi: Käyttö: status [-p pid-tiedosto] {ohjelma}

en: Usage: status {program}
fi: Käyttö: status {ohjelma}

en: Usage: sys-unconfig
fi: Käyttö: sys-unconfig

en: Use "scandvb -o vdr" from the dvb-apps package to create one.
fi: Käytä komentoa ”scandvb -o vdr” paketista dvb-apps sellaisen luomiseen.

en: Users cannot control this device.
fi: Normaalit käyttäjät eivät voi hallita tätä laitetta.

en: Using 6to4 and RADVD IPv6 forwarding usually should be enabled, but it isn't
fi: 6to4 ja RADVD IPv6 -välityksien pitäisi yleensä olla käytössä, mutta ne eivät ole

en: VNC server
fi: VNC-palvelin

en: WARN
fi: VAROITUS

en: WARNING
fi: VAROITUS

en: WARNING: vconfig not able to disable REORDER_HDR on ${DEVICE}
fi: VAROITUS: vconfig ei voi sulkea REORDER_HDR:ää laitteessa {$DEVICE}

en: Waiting for network...
fi: Odotetaan verkkoa...

en: Waiting for reader attach/detach events...
fi: Odotetaan lukijan liitto- ja irrotustapahtumia...

en: Warning: $prog may not have exited, start/restart may fail
fi: Varoitus: $prog ei ole ehkä lopettanut, käynnistys tai uudelleenkäynnistys saattaa epäonnistua

en: Warning: configured MTU '$IPV6TO4_MTU' for 6to4 exceeds maximum limit of '$tunnelmtu', ignored
fi: Varoitus: asetettu MTU-arvo "$IPV6TO4_MTU" 6to4:lle ylittää enimmäisarvon "$tunnelmtu", ohitetaan.

en: Warning: interface 'tun6to4' does not support 'IPV6_DEFAULTGW', ignored
fi: Varoitus: liitäntä 'tun6to4' ei tue 'IPV6_DEFAULTGW'-valintaa, ohitetaan

en: Warning: ipppd (kernel 2.4.x and below) doesn't support IPv6 using encapsulation 'syncppp'
fi: Varoitus: ipppd (ytimet 2.4.x ja vanhemmat) eivät tue IPv6:tta 'syncppp'-kapsuloinnilla

en: Warning: link doesn't support IPv6 using encapsulation 'rawip'
fi: Varoitus: yhteys ei tue IPv6:tta rawip-kapsuloinnilla

en: Wine binary format handlers are not registered.
fi: Wine-binääriformaattikäsittelijöitä ei ole rekisteröity.

en: Wine binary format handlers are registered.
fi: Wine-binäärimuodon käsittelijät on rekisteröity.

en: You need to upgrade the data format before using PostgreSQL.
fi: Datamuoto on päivitettävä ennen PostgreSQL:n käyttöä.

en: adsl-start does not exist or is not executable for ${DEVICE}
fi: adsl-start ei ole olemassa tai ei ole suoritettavissa laittelle ${DEVICE}

en: amd shutdown
fi: amd suljetaan

en: cC
fi: cCjJ

en: certs generation
fi: sertifikaattien generointi

en: clement stop
fi: clementin pysäytys

en: common address redundancy protocol daemon
fi: common address redundancy protocol -taustaprosessi

en: database check
fi: tietokannan tarkastus

en: database initialization
fi: tietokannan alustus

en: dead but pid file exists
fi: kuollut, mutta pid-tiedosto on olemassa

en: dead but subsys locked
fi: kuollut, mutta alijärjestelmä lukittu

en: denyhosts cron service is disabled.
fi: denyhosts cron -palvelu on poissa käytöstä

en: denyhosts cron service is enabled.
fi: Denyhosts cron -palvelu on käytössä

en: domain is '$NISDOMAIN'
fi: verkkoalue on ”$NISDOMAIN”

en: domain not found
fi: toimialuetta ei löydy

en: error in $FILE: IPADDR_START and IPADDR_END don't agree
fi: virhe tiedostossa $FILE: IPADDR_START ja IPADDR_END eivät sovi yhteen

en: error in $FILE: IPADDR_START greater than IPADDR_END
fi: virhe tiedostossa $FILE: IPADDR_START suurempi kuin IPADDR_END

en: error in $FILE: already seen device $parent_device:$DEVNUM in $devseen
fi: virhe tiedostossa $FILE: laite $parent_device:$DEVNUM on jo nähty: $devseen

en: error in $FILE: already seen ipaddr $IPADDR in $ipseen
fi: virhe tiedostossa $FILE: jo käytetty IP-osoite $IPADDR muuttujassa $ipseen

en: error in $FILE: didn't specify device or ipaddr
fi: virhe tiedostossa $FILE: laite tai IP-osoite puuttuu

en: error in $FILE: invalid alias number
fi: virhe tiedostossa $FILE: alias-numero ei kelpaa

en: error in ifcfg-${parent_device}: files
fi: virhe ifcfg-${parent_device}:-tiedostoissa

en: failed to clean cache $s.ko
fi: välimuistin $s.ko tyhjennys epäonnistui

en: found CRASH file, srv not started
fi: CRASH-tiedosto löytyi, palvelua ei käynnistetty

en: freshclam daemon NOT up and running (please check this)
fi: freshclam-palvelu EI ole käynnissä (tarkista)

en: ifup-ppp for ${DEVICE} exiting
fi: ifup-ppp laitteelle ${DEVICE} lopettaa

en: ifup-ppp for ${DEVNAME} exiting
fi: ifup-ppp laitteelle ${DEVNAME} lopettaa

en: innd shutdown
fi: innd suljetaan

en: irattach shutdown
fi: irattach suljetaan

en: irattach startup
fi: irattach käynnistys

en: is stopped
fi: on pysäytetty

en: key generation
fi: avaimen generointi

en: killing ctdbd
fi: tapetaan ctdbd

en: ktune stettings are not applied.
fi: ktunen asetuksia ei ole otettu käyttöön.

en: move passphrase file
fi: siirrä salalausetiedosto

en: nN
fi: nNeE

en: named: already running
fi: named: on jo käynnissä

en: netconsole module loaded
fi: netconsole-moduuli on ladattu.

en: netconsole module not loaded
fi: netconsole-moduulia ei ole ladattu.

en: netconsole: can't resolve MAC address of $SYSLOGADDR
fi: netconsole: ei voi selvittää $SYSLOGADDR:n MAC-osoitetta

en: no dictionaries installed
fi: sanakirjoja ei asennettu

en: not reloading $httpd due to configuration syntax error
fi: $httpd ei uudelleenkäynnistetä konfiguraation syntaksivirheen vuoksi

en: not reloading due to configuration syntax error
fi: ei ladata uudelleen, koska konfiguraatiosyntaksissa on virhe

en: packet import
fi: pakettien tuonti

en: parse error
fi: jäsennysvirhe

en: pppd does not exist or is not executable
fi: pppd puuttuu tai ei ole suoritettava

en: pppd does not exist or is not executable for ${DEVICE}
fi: pppd puuttuu tai ei ole ajettava laitteelle ${DEVICE}

en: pppd started for ${DEVNAME} on ${MODEMPORT} at ${LINESPEED}
fi: pppd käynnistetty laitteessa ${DEVNAME} portissa ${MODEMPORT} nopeudella ${LINESPEED}

en: program is dead and /var/lock lock file exists
fi: ohjelma on kuollut ja /var/lock-lukkotiedosto on olemassa

en: program is dead and /var/run pid file exists
fi: ohjelma on kuollut, mutta /var/run-pid-tiedosto on olemassa

en: program is not running
fi: ohjelma ei ole käynnissä

en: program or service status is unknown
fi: ohjelma tai palvelun tila on tuntematon

en: qemu binary format handlers are not registered.
fi: qemu-binäärimuodonkäsittelijöitä ei ole rekisteröity.

en: qemu binary format handlers are registered.
fi: qemu-binäärimuodonkäsittelijät on rekisteröity.

en: radvd control enabled, but config is not complete
fi: radvd-kontrolli käytössä, mutta konfiguraatio epätäydellinen

en: radvd not (properly) installed, triggering failed
fi: radvd ei ole (onnistuneesti) asennettu, merkkisignalointi epäonnistui

en: reload
fi: uudelleenlataus

en: reloading sm-client:
fi: käynnistetään sm-asiakas uudelleen:

en: restart
fi: uudelleenkäynnistys

en: restarting $prog...
fi: käynnistetään $prog uudelleen:

en: stale lock files may be present in $directory
fi: vanhoja lukkotiedostoja voi olla hakemistossa $directory

en: start
fi: käynnistys

en: status $rc of $prog
fi: ohjelman $prog tila $rc

en: usage: $0 <net-device>
fi: käyttö: $0 <verkkolaite>

en: usage: ifdown <device name>
fi: käyttö: ifdown <laitteen nimi>

en: usage: ifup-aliases <net-device> [<parent-config>]
fi: käyttö: ifup-aliases <verkkolaite> [<parent-config>]

en: usage: ifup-routes <net-device> [<nickname>]
fi: käyttö: ifup-routes <verkkolaite> [<lempinimi>]

en: vncserver shutdown
fi: vncserver sulkeutuu

en: vncserver start
fi: vncserver-käynnistys

en: vncserver startup
fi: vnc-palvelimen käynnistys

en: yY
fi: yYkK
