initscripts - en to da translation catalogue (1012 entries)

en: 		Press 'I' to enter interactive startup.
da: 		Tryk 'I' for interaktiv opstart.

en: 		Welcome to
da: 		Velkommen til

en: 	-R 		: recursively dependency checking
da: 	-R 		: rekursiv afhængighedskontrol

en: 	-c configfile	: specify config file
da: 	-c configfile	: angiv konfigurationsfil

en: 	-r kernelrelease: specify kernel release version
da: 	-r kernelrelease: angiv kerneudgivelsesversion

en: 	-y 		: answer yes for all questions.
da: 	-y 		: svar ja til alle spørgsmålene.

en: 	script(s)	: specify systemtap scripts
da: 	script(s)	: angiv systemtap-skripter

en:   OK
da:   O.k.

en:  done.
da:  gennemført.

en:  failed.
da:  mislykkedes.

en:  failed; no link present.  Check cable?
da:  mislykkedes; intet link tilstede.  Kontrollér kablet?

en: $0: $DEVICE not a character device?
da: $0: $DEVICE ikke en tegn-enhed?

en: $0: /etc/sysconfig/ktune does not exist.
da: $0: /etc/sysconfig/ktune eksisterer ikke.

en: $0: CPU microcode data file not present ($DATAFILE)
da: $0: CPU-mikrokodedatafil ikke tilstede ($DATAFILE)

en: $0: Link is down
da: $0: Forbindelsen er nede

en: $0: Usage: daemon [+/-nicelevel] {program}
da: $0: Brug: dæmon [+/-niceniveau] {program}

en: $0: call me as 'halt' or 'reboot' please!
da: $0: kald mig med "halt" eller "reboot", tak!

en: $0: configuration for ${1} not found.
da: $0: konfiguration for ${1} ikke fundet.

en: $0: error: $prog is not running
da: $0: fejl: $prog kører ikke

en: $0: error: insufficient privileges
da: $0: fejl: ikke tilstrækkelige rettigheder

en: $0: error: program not installed
da: $0: fejl: program ikke installeret

en: $0: kernel does not have CPU microcode device support
da: $0: kerne har ikke understøttelse for CPU-mikrokode-enhed

en: $0: microcode device $DEVICE doesn't exist?
da: $0: mikrokode-enhed $DEVICE eksisterer ikke?

en: $0: reload not supported
da: $0: genindlæsning er ikke understøttet

en: $1 not available
da: $1 ikke tilgængeligt

en: $BASENAME already running.
da: $BASENAME kører allerede.

en: $BASENAME error exporting databases, check ${CONFIGDIRECTORY}/rpm/db_export.log
da: $BASENAME fejl under eksportering af databaser, kontrollér ${CONFIGDIRECTORY}/rpm/db_export.log

en: $BASENAME error importing databases, check ${CONFIGDIRECTORY}/rpm/db_import.log
da: $BASENAME-fejl ved importering af databaser, kontrollér ${CONFIGDIRECTORY}/rpm/db_import.log

en: $BASENAME exporting databases
da: $BASENAME eksporterer databaser

en: $BASENAME importing databases
da: $BASENAME importerer databaser

en: $DAEMON is not set.
da: $DAEMON er ikke indstillet.

en: $NAME is attached to $DEVICE
da: $NAME er tilsluttet $DEVICE

en: $NAME: already running
da: $NAME: kører allerede

en: $alias device ${DEVICE} does not seem to be present, delaying initialization.
da: $alias-enhed ${DEVICE} ser ikke ud til at være tilstede, venter med initialisering.

en: $base (pid $pid) is running...
da: $base (pid $pid) kører...

en: $base dead but pid file exists
da: $base er død, men PID-fil eksisterer

en: $base dead but subsys locked
da: $base er død, men undersystemet er låst

en: $base is stopped
da: $base er stoppet

en: $base reload
da: genindlæs $base

en: $base shutdown
da: $base nedlukning

en: $base startup
da: $base opstart

en: $dst: LUKS requires non-random key, skipping
da: $dst: LUKS kræver ikke-tilfældig nøgle, springer over

en: $dst: no value for cipher option, skipping
da: $dst: ingen værdi for cipher-tilvalg, springer over

en: $dst: no value for hash option, skipping
da: $dst: ingen værdi for hash-tilvalg, springer over

en: $dst: no value for size option, skipping
da: $dst: ingen værdi for størrelsestilvalg, springer over

en: $file is not owned by "$user"
da: $file ejes ikke af "$user"

en: $file is not readable by "$user"
da: $file kan ikke læses af "$user"

en: $named reload
da: genindlæs $named

en: $prog abort
da: $prog afbrydes

en: $prog already running
da: $prog kører allerede

en: $prog check
da: $prog kontrol

en: $prog compiled
da: $prog er kompileret

en: $prog dead but pid file exists
da: $prog død, men PID-fil eksisterer

en: $prog dead but subsys locked
da: $prog død, men subsys er låst

en: $prog flush
da: $prog udskrives

en: $prog is already running.
da: $prog kører allerede.

en: $prog is already stopped.
da: $prog er allerede stoppet.

en: $prog is running
da: $prog kører

en: $prog is running...
da: $prog kører...

en: $prog is stopped
da: $prog er stoppet

en: $prog not running
da: $prog kører ikke

en: $prog reload
da: genindlæs $prog

en: $prog shutdown
da: $prog nedlukning

en: $prog startup
da: $prog opstart

en: $prog status is unknown
da: $prog status er ukendt

en: $prog stopping
da: $prog stopper

en: $prog: Synchronizing with time server:
da: $prog: Synkroniserer med tidsserver:

en: $prog: already running
da: $prog: kører allerede

en: $s compilation failed
da: $s kompilering mislykkedes

en: $s is dead, but another script is running.
da: $s er død, men et andet skript kører.

en: $s is stopped
da: $s er stoppet

en: $s$pid is running...
da: $s$pid kører...

en: ${IP6TABLES}: ${_IPV} is disabled.
da: ${IP6TABLES}: ${_IPV} er deaktiveret.

en: ${IP6TABLES}: /sbin/$IP6TABLES does not exist.
da: ${IP6TABLES}: /sbin/$IP6TABLES eksisterer ikke.

en: ${IP6TABLES}: Applying firewall rules:
da: ${IP6TABLES}: Indfører regler for firewall:

en: ${IP6TABLES}: Firewall is not configured.
da: ${IP6TABLES}: Firewall er ikke konfigureret.

en: ${IP6TABLES}: Firewall is not running.
da: ${IP6TABLES}: Firewall kører ikke.

en: ${IP6TABLES}: Firewall modules are not loaded.
da: ${IP6TABLES}: Firewall-moduler er ikke indlæst.

en: ${IP6TABLES}: Flushing firewall rules:
da: ${IP6TABLES}: Udskriver regler for firewall:

en: ${IP6TABLES}: Loading additional modules:
da: ${IP6TABLES}: Indlæser yderligere moduler:

en: ${IP6TABLES}: Saving firewall rules to $IP6TABLES_DATA:
da: ${IP6TABLES}: Gemmer regler for firewall til $IP6TABLES_DATA:

en: ${IP6TABLES}: Setting chains to policy $policy:
da: ${IP6TABLES}: Sætter kæder til regelsæt $policy:

en: ${IP6TABLES}: Unloading modules:
da: ${IP6TABLES}: Afindlæser moduler:

en: ${IPTABLES}: ${_IPV} is disabled.
da: ${IPTABLES}: ${_IPV} er deaktiveret.

en: ${IPTABLES}: /sbin/$IPTABLES does not exist.
da: ${IPTABLES}: /sbin/$IPTABLES eksisterer ikke.

en: ${IPTABLES}: Applying firewall rules:
da: ${IPTABLES}: Indfører regler for firewall:

en: ${IPTABLES}: Firewall is not configured.
da: ${IPTABLES}: Firewall er ikke konfigureret.

en: ${IPTABLES}: Firewall is not running.
da: ${IPTABLES}: Firewall kører ikke.

en: ${IPTABLES}: Firewall modules are not loaded.
da: ${IPTABLES}: Firewall-moduler er ikke indlæst.

en: ${IPTABLES}: Flushing firewall rules:
da: ${IPTABLES}: Udskriver regler for firewall:

en: ${IPTABLES}: Loading additional modules:
da: ${IPTABLES}: Indlæser yderligere moduler:

en: ${IPTABLES}: Saving firewall rules to $IPTABLES_DATA:
da: ${IPTABLES}: Gemmer regler for firewall til $IPTABLES_DATA:

en: ${IPTABLES}: Setting chains to policy $policy:
da: ${IPTABLES}: Sætter kæder til regelsæt $policy:

en: ${IPTABLES}: Unloading modules:
da: ${IPTABLES}: Udlæser moduler:

en: ${SERVICE}: unrecognized service
da: ${SERVICE}: ukendt tjeneste

en: ${base} (pid $pid) is running...
da: ${base} (pid $pid) kører...

en: ${base} dead but pid file exists
da: ${base} død, men PID-fil eksisterer

en: ${base} dead but subsys locked
da: ${base} er død, men subsys er låst

en: ${base} is stopped
da: ${base} er stoppet

en: %s is password protected
da: %s er bekyttet med adgangskode

en: 'No route to host' adding route '$networkipv6' via gateway '$gatewayipv6' through device '$device'
da: "Ingen rute til vært" ved tilføjelse af ruten "$networkipv6" via gatewayen "$gatewayipv6" ved enheden "$device"

en: ($pid) is running...
da: ($pid) kører...

en: (Repair filesystem)
da: (Reparér filsystem)

en: (no mouse is configured)
da: (der er ikke konfigureret nogen mus)

en: (not starting, no services registered)
da: (starter ikke, ingen tjenester registreret)

en: *** $0 can not be called in this way
da: *** $0 kan ikke kaldes på denne måde

en: *** /etc/selinux/config indicates you want to manually fix labeling
da: *** /etc/selinux/config viser, at du vil behandle mærkningen manuelt

en: *** An error occurred during the file system check.
da: *** Der opstod fejl under kontrol af filsystemet.

en: *** Disabling security enforcement for system recovery.
da: *** Deaktiverer håndhævelsen af sikkerheden for systemretablering.

en: *** Dropping you to a shell; the system will continue
da: *** Efterlader dig i en skal; systemet vil fortsætte

en: *** Dropping you to a shell; the system will reboot
da: *** Efterlader dig i en skal; systemet vil genstarte

en: *** Please see /usr/share/doc/clamav-server-*/README how
da: *** Se /usr/share/doc/clamav-server-*/README for hvordan

en: *** Relabeling could take a very long time, depending on file
da: *** Ommærkning kan tage meget lang tid, afhængig af fil

en: *** Run 'setenforce 1' to reenable.
da: *** Kør "setenforce 1" for at genaktivere.

en: *** Warning -- SELinux ${SELINUXTYPE} policy relabel is required.
da: *** Advarsel -- SELinux ${SELINUXTYPE} ommærkning af regelsæt er påkrævet.

en: *** Warning -- SELinux ${SELINUXTYPE} policy relabel is required.
da: *** Advarsel -- SELinux ${SELINUXTYPE} regelsæt-ommærkning er påkrævet.

en: *** Warning -- SELinux is active
da: *** Advarsel -- SELinux er aktiv

en: *** Warning -- the system did not shut down cleanly.
da: *** Advarsel -- systemet blev ikke lukket pænt ned.

en: *** problems. Dropping you to a shell; the system will reboot
da: *** problemer. Efterlader dig i en skal; systemet vil genstarte

en: *** system size and speed of hard drives.
da: *** systemstørrelse og hastighed på harddiske.

en: *** the clamav-server can be configured
da: *** clamav-serveren kan konfigureres

en: *** when you leave the shell.
da: *** når du forlader skallen.

en: /etc/sysconfig/network-scripts/chat-${DEVNAME} does not exist
da: /etc/sysconfig/network-scripts/chat-${DEVNAME} eksisterer ikke

en: /etc/sysconfig/network-scripts/chat-${DEVNAME} does not exist for ${DEVICE}
da: /etc/sysconfig/network-scripts/chat-${DEVNAME} eksisterer ikke for ${DEVICE}

en: /proc entries are not fixed
da: /proc-posterne er ikke rettede

en: /proc entries were fixed
da: /proc-poster er rettet

en: /proc filesystem unavailable
da: filsystem /proc er ikke tilgængeligt

en: 6to4 configuration is not valid
da: 6to4-konfiguration er ugyldig

en: Active CIFS mountpoints:
da: Aktive CIFS-monteringspunkter:

en: Active NCP mountpoints:
da: Aktive NCP-monteringspunkter:

en: Active NFS mountpoints:
da: Aktive NFS-monteringspunkter:

en: Active network block devices:
da: Aktive netværksblokenheder:

en: Adding udev persistent rules
da: Tilføjer vedvarende regler for udev

en: An old version of the database format was found.
da: En gammel version af databaseformatet blev fundet.

en: Applying ${ELEVATOR} elevator:
da: Tilføjer ${ELEVATOR}-elevator:

en: Applying Intel CPU microcode update:
da: Indfører Intel CPU-mikrokode-opdatering:

en: Applying arptables firewall rules:
da: Indfører arptables regler for firewall:

en: Applying ktune sysctl settings:
da: Anvender indstillinger for ktune sysctl:

en: Applying sysctl settings from $SYSCTL_POST:
da: Anvender sysctl-indstillinger fra $SYSCTL_POST:

en: Argument 1 is empty but should contain interface name - skip IPv6to4 initialization
da: Argument 1 er tomt, men skal indeholde grænsefladesnavn - spring IPv6to4 initialisering over

en: Automatic reboot in progress.
da: Automatisk genstart i gang.

en: Avahi DNS daemon is not running
da: Avahi DNS-dæmon kører ikke

en: Avahi DNS daemon is running
da: Avahi-DNS-dæmon kører

en: Avahi daemon is not running
da: Avahi-dæmon kører ikke

en: Avahi daemon is running
da: Avahi-dæmon kører

en: Binary handler for Windows applications already registered
da: Binærhåndtering for Windowsprogrammer allerede registreret

en: Binding NIS service:
da: Forbinder NIS-tjeneste:

en: Bridge support not available: brctl not found
da: Bro-understøttelse er ikke tilgængelig: brctl ikke fundet

en: Bringing up interface $i:
da: Sætter grænseflade $i i drift:

en: Bringing up loopback interface:
da: Sætter loopback-grænsefladen i drift:

en: CIM server ($pid) is running
da: CIM server ($pid) kører

en: CIM server is not running
da: CIM-server kører ikke

en: CRITICAL
da: KRITISK

en: CTDB is already running
da: CTDB kører allerede

en: Can not find util-vserver installation (the file '$UTIL_VSERVER_VARS' would be expected); aborting...
da: Kan ikke finde installationen af util-vserver (filen "$UTIL_VSERVER_VARS" forventedes); afbryder...

en: Can't find $PRIVOXY_BIN, exit.
da: Kan ikke finde $PRIVOXY_BIN, afslutter.

en: Can't find $PRIVOXY_CONF, exit.
da: Kan ikke finde $PRIVOXY_CONF, afslutter.

en: Cannot add IPv6 address '$address' on dev '$device'
da: Kan ikke tilføje IPv6 adresse "$address" på enhed "$device"

en: Cannot delete IPv6 address '$address' on dev '$device'
da: Kan ikke slette IPv6-adresse "$address" på enhed "$device"

en: Cannot enable IPv6 privacy method '$IPV6_PRIVACY', not supported by kernel
da: Kan ikke aktivere IPv6 privat metode "$IPV6_PRIVACY", understøttes ikke af kernen

en: Cannot find user $CYPHESISUSER to run cyphesis service.
da: Kan ikke finde bruger $CYPHESISUSER til at køre cyphesis-tjeneste.

en: Changing target policies to DROP:
da: Ændrer målregelsæt til DROP:

en: Check Oprofile driver loaded ...
da: Kontrollerer om Oprofile-driver er indlæst ...

en: Check Oprofile filesystem group/permission...
da: Kontrollerer gruppe/tilladelse for Oprofile-filsystem...

en: Check Oprofile filesystem mounted ...
da: Kontrollerer om Oprofile-filsystem er monteret ...

en: Checking Configuration:
da: Kontrollerer konfiguration:

en: Checking SMART devices now:
da: Kontrollerer SMART-enheder nu:

en: Checking configuration files for $prog:
da: Kontrollerer konfigurationsfiler for $prog:

en: Checking database format in
da: Kontrollerer databaseformat i

en: Checking filesystems
da: Kontrollerer filsystemer

en: Checking for $prog daemon:
da: Leder efter $prog-dæmon:

en: Checking for ctdbd service:
da: Kigger efter ctbdb-tjeneste:

en: Checking local filesystem quotas:
da: Kontrollerer kvoter for lokale filsystemer:

en: Checking network-attached filesystems
da: Kontrollerer netværksopkoblede filsystemer

en: Cleaning up systemtap scripts:
da: Rydder op i systemtap-skripter:

en: Clearing all current rules and user defined chains:
da: Rydder alle nuværende regler og brugerdefinerede kæder:

en: Compiling systemtap scripts:
da: Kompilerer systemtap-skripter:

en: Configuration file /etc/radvd.conf missing
da: Konfigurationsfil /etc/radvd.conf mangler

en: Configuration file /etc/sysconfig/arptables missing
da: Konfigurationsfil /etc/sysconfig/arptables mangler

en: Configuration file or keys are invalid
da: Konfigurationsfil eller nøgler er ugyldige

en: Configured CIFS mountpoints:
da: Konfigurerede CIFS-monteringspunkter:

en: Configured NCP mountpoints:
da: Konfigurerede NCP-monteringspunkter:

en: Configured NFS mountpoints:
da: Konfigurerede NFS-monteringspunkter:

en: Configured devices:
da: Konfigurerede enheder:

en: Configured network block devices:
da: Konfigurerede netværksblokenheder:

en: Could not check for running PostgreSQL database.
da: Kunne ikke kigge efter kørende PostgreSQL-database.

en: Could not set 802.1Q VLAN parameters.
da: Kunne ikke indstille 802.1Q VLAN-parametre.

en: Creating PostgreSQL account:
da: Opretter PostgreSQL-konto:

en: Creating PostgreSQL database:
da: Opretter PostgreSQL-database:

en: Creating required directories
da: Opretter nødvendige mapper

en: Current elevator settings:
da: Nuværende elevator-indstillinger:

en: Current ktune sysctl settings:
da: Nuværende ktune sysctl-indstillinger:

en: Currently active devices:
da: Nuværende aktive enheder:

en: DEBUG
da: FEJLSØG

en: DSA key generation
da: Generering af DSA-nøgle

en: DSS key generation
da: DSS-nøglegenerering

en: Denyhosts already running.
da: Denyhosts kører allerede.

en: Dependency loop detected on $s
da: Afhængighedsring fundet på $s

en: Detaching loopback device $dev:
da: Frakobler loopback-enhed $dev:

en: Determining IP information for ${DEVICE}...
da: Bestemmer IP-information for ${DEVICE}...

en: Device ${DEVICE} does not seem to be present, delaying initialization.
da: Enheden ${DEVICE} ser ikke ud til at være tilstede, venter med initialisering.

en: Device ${DEVICE} has MAC address ${FOUNDMACADDR}, instead of configured address ${HWADDR}. Ignoring.
da: Enheden ${DEVICE} har MAC-adresse ${FOUNDMACADDR} i stedet for den konfigurerede adresse ${HWADDR}. Ignorerer.

en: Device ${DEVICE} has different MAC address than expected, ignoring.
da: Enhed ${DEVICE} har en anden MAC-adresse end forventet, ignorerer.

en: Device '$DEVICE' is already up, please shutdown first
da: Enhed "$DEVICE" er allerede oppe, luk den venligst ned først

en: Device '$DEVICE' isn't supported as a valid GRE device name.
da: Enhed "$DEVICE" er ikke understøttet som et gyldigt GRE-enhedsnavn.

en: Device '$DEVICE' isn't supported here, use IPV6_AUTOTUNNEL setting and restart (IPv6) networking
da: Enhed "$DEVICE" er ikke understøttet her, brug IPV6_AUTOTUNNEL-opsætning og genstart (IPv6) netværk

en: Device '$device' doesn't exist
da: Enheden "$device" eksisterer ikke

en: Device '$device' enabling didn't work
da: Aktivering af enhed "$device" virkede ikke

en: Device 'tun6to4' (from '$DEVICE') is already up, shutdown first
da: Enhed "tun6to4" (fra "$DEVICE") er allerede oppe, luk ned først

en: Disabling IPv4 automatic defragmentation:
da: Deaktiverer automatisk IPv4-defragmentering:

en: Disabling IPv4 packet forwarding:
da: Deaktiverer IPv4 pakke-videresending:

en: Disabling Moodle cron job:
da: Deaktiverer Moodle-cronjob:

en: Disabling denyhosts cron service:
da: Deaktiverer denyhosts cron-tjeneste:

en: Disabling monthly Smolt update:
da: Deaktiverer månedlig Smolt-opdatering:

en: Disabling netconsole
da: Deaktiverer netconsole

en: Disabling nightly apt update:
da: Deaktiverer natlig apt-opdatering:

en: Disabling nightly yum update:
da: Deaktiverer natlig yum-opdatering:

en: Dumping state in /tmp/sec.dump:
da: Dumper tilstand i /tmp/sec.dump:

en: ERROR
da: FEJL

en: ERROR: [ipv6_log] Cannot log to channel '$channel'
da: ERROR: [ipv6_log] Kan ikke logge til kanal "$channel"

en: ERROR: [ipv6_log] Loglevel isn't valid '$level' (arg 2)
da: FEJL: [ipv6_log] Logniveau er ugyldigt "$level" (arg 2)

en: ERROR: [ipv6_log] Missing 'message' (arg 1)
da: FEJL: [ipv6_log] Mangler "besked" (arg 1)

en: ERROR: [ipv6_log] Syslog is chosen, but binary 'logger' doesn't exist or isn't executable
da: FEJL: [ipv6_log] Syslog er valgt, men binær "logger" eksisterer ikke eller er ikke kørbar

en: ERROR: could not add vlan ${VID} as ${DEVICE} on dev ${PHYSDEV}
da: FEJL: kunne ikke tilføje vlan ${VID} som ${DEVICE} på enhed ${PHYSDEV}

en: Enabling /etc/fstab swaps:
da: Aktiverer /etc/fstab swap-partitioner:

en: Enabling Bluetooth devices:
da: Aktiverer Bluetooth-enheder:

en: Enabling Moodle cron job:
da: Aktiverer Moodle-cronjob:

en: Enabling denyhosts cron service:
da: Aktiverer denyhosts cron-tjeneste:

en: Enabling local filesystem quotas:
da: Aktiverer kvoter for lokale filsystemer:

en: Enabling local swap partitions:
da: Aktiverer lokale swappartitioner:

en: Enabling monthly Smolt checkin:
da: Aktiverer månedlig Smolt-indtjekning:

en: Enabling nightly apt update:
da: Aktiverer natlig apt-opdatering:

en: Enabling nightly yum update:
da: Aktiverer natlig yum-opdatering:

en: Entering interactive startup
da: Går over til interaktiv opstart

en: Entering non-interactive startup
da: Går i ikke-interaktiv opstart

en: Error adding address ${IPADDR} for ${DEVICE}.
da: Fejl under tilføjelse af ${IPADDR} til ${DEVICE}.

en: Error occured while calculating the IPv6to4 prefix
da: Fejl opstod under udregning af IPv6to4-præfikset

en: Error occurred while calculating the IPv6to4 prefix
da: Fejl opstod under udregning af IPv6to4-præfikset

en: Error, some other host already uses address ${IPADDR}.
da: Fejl, en anden vært bruger allerede adressen ${IPADDR}.

en: Error. Default principal database does not exist.
da: Fejl. Standard hoveddatabase eksisterer ikke.

en: Error. This appears to be a slave server, found kpropd.acl
da: Fejl. Dette ser ud til at være en slaveserver, fandt kpropd.acl

en: Error: no valid $cfg found.
da: Fejl: ingen gyldig $cfg fundet.

en: Exporting $BASENAME databases:
da: Eksporterer $BASENAME-databaser:

en: FAILED
da: MISLYKKEDES

en: Failed to bring up ${DEVICE}.
da: Kunne ikke sætte ${DEVICE} op.

en: Failed to make cache directory ($CACHE_PATH)
da: Kunne ikke oprette cache-mappe ($CACHE_PATH)

en: Failed to make stat directory ($STAT_PATH)
da: Kunne ikke gøre status for mappe ($STAT_PATH)

en: Failed to run "$s". ($ret)
da: Kunne ikke køre "$s". ($ret)

en: Failed to sort dependency
da: Kunne ikke sortere afhængihed

en: Failed to stop "$s".
da: Kunne ikke stoppe "$s".

en: Fixing /proc entries visibility
da: Retter synlighed på poster i /proc

en: Flushing all chains:
da: Udskriver alle kæder:

en: Flushing all current rules and user defined chains:
da: Udskriver alle nuværende regler og brugerdefinerede kæder:

en: Generate configuration puppet:
da: Generér konfigurationpuppet:

en: Generate configuration puppetmaster:
da: Genererer konfiguration af puppetmaster:

en: Generating RSA key for server $MONOTONE_KEYID
da: Genererer RSA-nøgle til server $MONOTONE_KEYID

en: Generating SSH1 RSA host key:
da: Genererer SSH1 RSA-værtsnøgle:

en: Generating SSH2 DSA host key:
da: Genererer SSH2 DSA værtsnøgle:

en: Generating SSH2 RSA host key:
da: Genererer SSH2 RSA-værtsnøgle:

en: Generating chrony command key:
da: Genererer chrony kommandonøgle:

en: Generating dropbear DSS host key:
da: Genererer dropbear DSS værtsnøgle:

en: Generating dropbear RSA host key:
da: Genererer dropbear RSA-værtsnøgle:

en: Generating exim certificate:
da: Genererer exim-certifikat:

en: Generating udev makedev cache file
da: Genererer udev makedev cache-fil

en: Generating unbound control key and certificate:
da: Genererer ubundet kontrolnøgle og certifikat:

en: Given IPv4 address '$ipv4addr' is not globally usable
da: Angivet IPv4-adresse "$ipv4addr" kan ikke bruges globalt

en: Given IPv6 MTU '$ipv6_mtu' is out of range
da: Angivne IPv6 MTU "$ipv6_mtu" er udenfor gyldigt interval

en: Given IPv6 default device '$device' doesn't exist or isn't up
da: Angivet IPv6-standardenhed "$device" findes ikke eller er ikke oppe

en: Given IPv6 default device '$device' requires an explicit nexthop
da: Angivne IPv6-standardenhed "$device" kræver et eksplicit nexthop

en: Given IPv6 default gateway '$address' has scope '$device_scope' defined, given default gateway device '$device' will be not used
da: Angivet IPv6-standardgateway "$address" har omfanget "$device_scope" defineret, angivet standardgatewayenhed "$device" vil ikke blive brugt

en: Given IPv6 default gateway '$address' is link-local, but no scope or gateway device is specified
da: Angivne IPv6-standardgateway "$address" er lokal for link, men intet omfang eller gatewayenhed er angivet

en: Given IPv6 default gateway '$address' is not in proper format
da: Angivet IPv6-standardgateway "$address" er ikke i korrekt format

en: Given address '$addr' is not a global IPv4 one (arg 1)
da: Angivne adresse "$addr" er ikke en global IPv4-adresse (arg 1)

en: Given address '$addr' is not a valid IPv4 one (arg 1)
da: Angivet adresse "$addr" er ikke en gyldig IPv4-adresse (arg 1)

en: Given device '$device' is not supported (arg 1)
da: Angivne enhed "$device" understøttes ikke (arg 1)

en: Given pidfile '$pidfile' doesn't exist, cannot send trigger to radvd
da: Angivne PID-fil "$pidfile" findes ikke, kan ikke sende udløser til radvd

en: Given remote address '$addressipv4tunnel' on tunnel device '$device' is already configured on device '$devnew'
da: Angivet ekstern adresse "$addressipv4tunnel" på tunnel-enhed "$device" er allerede konfigureret på enhed "$devnew"

en: Global IPv6 forwarding is disabled in configuration, but not currently disabled in kernel
da: Global videresending for IPv6 er deaktiveret i konfigurationen, men er ikke deaktiveret i kernen

en: Global IPv6 forwarding is enabled in configuration, but not currently enabled in kernel
da: Global videresending for IPv6 er aktiveret i konfigurationen, men ikke aktiveret i kernen

en: Graceful shutdown of old $prog:
da: Yndefuld nedlukning af gammelt $prog:

en: Halting system...
da: Stopper system...

en: INSECURE MODE FOR $key
da: USIKKER TILSTAND FOR $key

en: INSECURE OWNER FOR $key
da: USIKKER EJER FOR $key

en: IPv6to4 configuration needs an IPv4 address on related interface or otherwise specified
da: IPv6to4-konfiguration skal have en IPv4-adresse på den relaterede grænseflade ellers skal det angives

en: Importing $BASENAME databases:
da: Importerer $BASENAME databaser:

en: Importing packets to monotone database:
da: Importerer pakker til monotone-database:

en: Initializing MySQL database:
da: Initialiserer MySQL-database:

en: Initializing OpenCT smart card terminals:
da: Initialiserer OpenCT-smartkortsterminaler:

en: Initializing database
da: Initialiserer database

en: Initializing database:
da: Initialiserer database:

en: Initializing netconsole
da: Initialiserer netconsole

en: Insufficient privilege
da: Ikke tilstrækkelige rettigheder

en: Invalid tunnel type $TYPE
da: Ugyldig tunneltype $TYPE

en: Kernel is not compiled with IPv6 support
da: Kernen er ikke kompileret med understøttelse for IPv6

en: Key file for $dst not found, skipping
da: Nøglefil for $dst ikke fundet, springer over

en: Killing all running contexts
da: Dræber alle kørende kontekster

en: Loading $module kernel module:
da: Indlæser $module kernemodul:

en: Loading Firmware
da: Indlæser firmware

en: Loading ISDN modules
da: Indlæser ISDN-moduler

en: Loading database with rules:
da: Indlæser database med regler:

en: Loading default device map
da: Indlæser standard enhedstilknytning

en: Loading drivers
da: Indlæser drivere

en: Loading new virus-database:
da: Indlæser ny virusdatabase:

en: Manifest does not exist: $PUPPETMASTER_MANIFEST
da: Manifest eksisterer ikke: $PUPPETMASTER_MANIFEST

en: Missing config file $PARENTCONFIG.
da: Mangler konfigurationsfil $PARENTCONFIG.

en: Missing parameter 'IPv4 address' (arg 1)
da: Mangler parameter "IPv4 address" (arg 1)

en: Missing parameter 'IPv4-tunnel address' (arg 2)
da: Mangler parameter "IPv4-tunneladresse" (arg 2)

en: Missing parameter 'IPv6 MTU' (arg 2)
da: Mangler parameter "IPv6 MTU" (arg 2)

en: Missing parameter 'IPv6 address' (arg 2)
da: Mangler parameter "IPv6 address" (arg 2)

en: Missing parameter 'IPv6-address' (arg 2)
da: Mangler parameter "IPv6-adresse" (arg 2)

en: Missing parameter 'IPv6-gateway' (arg 2)
da: Mangler parameter "IPv6-gateway" (arg 2)

en: Missing parameter 'IPv6-network' (arg 1)
da: Mangler parameter "IPv6-netværk" (arg 1)

en: Missing parameter 'address' (arg 1)
da: Mangler parameter "address" (arg 1)

en: Missing parameter 'device' (arg 1)
da: Mangler parameter "enhed" (arg 1)

en: Missing parameter 'global IPv4 address' (arg 2)
da: Mangler parameter "global IPv4-adresse" (arg 2)

en: Missing parameter 'local IPv4 address' (arg 2)
da: Mangler parameter "lokal IPv4-adresse" (arg 2)

en: Missing parameter 'selection' (arg 2)
da: Mangler parameter "'selection'" (arg 2)

en: Missing remote IPv4 address of tunnel, configuration is not valid
da: Mangler ekstern IPv4-adresse på tunnel, konfiguration er ugyldig

en: Mldonkey (mlnet) is stopped
da: Mldonkey (mlnet) er stoppet

en: Module $module is loaded.
da: Modul $module er indlæst.

en: Module $module isn't loaded.
da: $module-modul er ikke indlæst.

en: Monthly smolt check-in is disabled.
da: Månedlig smolt-indtjekning er deaktiveret.

en: Monthly smolt check-in is enabled.
da: Månedlig smolt-indtjekning er aktiveret.

en: Moodle cron job is disabled.
da: Moodle cron-job er deaktiveret.

en: Moodle cron job is enabled.
da: Moodle cron-job er aktiveret.

en: Mounting CIFS filesystems:
da: Monterer CIFS-filsystemer:

en: Mounting NCP filesystems:
da: Monterer NCP-filsystemer:

en: Mounting NFS filesystems:
da: Monterer NFS-filsystemer:

en: Mounting local filesystems:
da: Monterer lokale filsystemer:

en: Mounting other filesystems:
da: Monterer andre filsystemer:

en: Mounting zfs partitions:
da: Monterer ZFS-partitioner:

en: Moving
da: Flytter

en: Moving old server passphrase file to new location:
da: Flytter gammel server-adgangskode-fil til ny placering:

en: NOTICE
da: BEMÆRK

en: NTP server not specified in $ntpstep or $ntpconf
da: NTP-server ikke angivet i $ntpstep eller $ntpconf

en: Netlabel is stopped.
da: Netlabel er stoppet.

en: Nightly apt update is disabled.
da: Natlig apt-opdatering er deaktiveret.

en: Nightly apt update is enabled.
da: Natlig apt-opdatering er aktiveret.

en: Nightly yum update is disabled.
da: Natlig yum-opdatering er deaktiveret.

en: Nightly yum update is enabled.
da: Natlig yum-opdatering er aktiveret.

en: No 802.1Q VLAN support available in kernel for device ${DEVICE}
da: Ingen 802.1Q VLAN-understøttelse tilstede i kernen for enhed ${DEVICE}

en: No 802.1Q VLAN support available in kernel.
da: Ingen 802.1Q VLAN-understøttelse tilstede i kernen.

en: No parameters given to setup a default route
da: Ingen parametre givet til at indstille en standardrute

en: No reason given for sending trigger to radvd
da: Ingen årsag givet for at sende udløser til radvd

en: No scripts exist.
da: Ingen skripter eksisterer.

en: Not stopping $prog: iscsi sessions still active
da: Stopper ikke $prog: iscsi-sessioner er stadig aktive

en: On the next boot fsck will be forced.
da: Ved næste genstart køres fsck ubetinget.

en: On the next boot fsck will be skipped.
da: Ved næste genstart springes fsck over.

en: Options:
da: Indstillinger:

en: PASSED
da: LYKKEDES

en: PHYSDEV should be set for device ${DEVICE}
da: PHYSDEV bør være sat for enhed ${DEVICE}

en: PORT environment is not set.
da: PORT-miljø er ikke indstillet.

en: Package sendmail-cf is required to update configuration.
da: Pakke sendmail-cf er nødvendig for at opdatere konfiguration.

en: Path to vshelper has been set
da: Sti til vshelper er blevet indstillet

en: Path to vshelper has not been set
da: Sti til vshelper er ikke blevet indstillet

en: Pidfile '$pidfile' is empty, cannot send trigger to radvd
da: PID-filen "$pidfile" er tom, kan ikke sende udløser til radvd

en: Please restart network with '/sbin/service network restart'
da: Genstart netværk med "/sbin/service network restart"

en: Please run makehistory and/or makedbz before starting innd.
da: Kør venligst "makehistory" og/eller "makedbz" før du starter innd.

en: Please stand by while rebooting the system...
da: Vent venligst mens systemet genstartes...

en: Populating cyphesis world:
da: Befolker cyphesis verden:

en: PostgreSQL server is not running.
da: PostgreSQL-server kører ikke.

en: Pre-0.26 monotone database must be migrated by hand:
da: Pre-0.26 monotone-database skal migreres manuelt:

en: Preparing $PROG certificate:
da: Forbereder $PROG-certifikat:

en: Preparing $PROG config:
da: Forbereder $PROG-konfiguration:

en: Process accounting is disabled.
da: Procesregnskab er deaktiveret.

en: Process accounting is enabled.
da: Procesregnskab er aktiveret.

en: RSA key generation
da: Generering af RSA-nøgle

en: RSA1 key generation
da: RSA1-nøgle-generering

en: Re-reading $prog configuration:
da: Genindlæser konfiguration af $prog:

en: Registering binary handler for Windows applications:
da: Registrerer binærhåndtering for Windowsprogrammer:

en: Registering binary handler for qemu applications
da: Registrerer binærhåndtering for qemu-programmer

en: Reloading
da: Genindlæser

en: Reloading $DCBD is not supported:
da: Genindlæsning af $DCBD er ikke understøttet:

en: Reloading $PROG:
da: Genindlæser $PROG:

en: Reloading $SERVICE configuration:
da: Genindlæser konfiguration for $SERVICE:

en: Reloading $desc ($prog):
da: Genindlæser $desc ($prog):

en: Reloading $prog
da: Genindlæser $prog

en: Reloading $prog configuration:
da: Genindlæser konfiguration af $prog:

en: Reloading $prog daemon configuration:
da: Genindlæser konfiguration for $prog-dæmon:

en: Reloading $prog for $ez_name:
da: Genindlæser $prog for $ez_name:

en: Reloading $prog2:
da: Genindlæser $prog2:

en: Reloading $prog:
da: Genindlæser $prog:

en: Reloading $prog:
da: Genindlæser $prog:

en: Reloading ${NAME}
da: Genindlæser ${NAME}

en: Reloading ${NAME} service:
da: Genindlæser ${NAME}-tjeneste:

en: Reloading ${NAME}:
da: Genindlæser ${NAME}:

en: Reloading ${prog_base}:
da: Genindlæser ${prog_base}:

en: Reloading ${prog} config file:
da: Genindlæser konfigurationsfilen for $prog:

en: Reloading ${prog} conig file:
da: Genindlæser konfigurationsfil for ${prog}:

en: Reloading Avahi DNS daemon...
da: Genindlæser Avahi DNS-dæmon...

en: Reloading Avahi daemon...
da: Genindlæser Avahi-dæmon...

en: Reloading CRLs:
da: Genindlæser CRL'er:

en: Reloading Condor daemons:
da: Genindlæser Condor-dæmoner:

en: Reloading INN Service:
da: Genindlæser INN-tjeneste:

en: Reloading NIS service:
da: Genindlæser NIS-tjeneste:

en: Reloading RADIUS server:
da: Genindlæser RADIUS-server:

en: Reloading acpi daemon:
da: Genindlæser acpi-dæmon:

en: Reloading atop daemon configuration:
da: Genindlæser atop-dæmon konfiguration:

en: Reloading config for $prog:
da: Genindlæser konfiguration til $prog:

en: Reloading configuration:
da: Genindlæser konfiguration:

en: Reloading cyrus.conf file:
da: Genindlæser cyrus.conf-fil:

en: Reloading exim:
da: Genindlæser exim:

en: Reloading icecast:
da: Genindlæser icecast:

en: Reloading infrared remote control daemon ($prog):
da: Genindlæser dæmon for infrarød fjernstyring ($prog):

en: Reloading maps
da: Genindlæser tilknytninger

en: Reloading nsca:
da: Genindlæser nsca:

en: Reloading postfix:
da: Genindlæser postfix:

en: Reloading rules configuration...
da: Genindlæser konfiguration for regler...

en: Reloading ser2net
da: Genindlæser ser2net

en: Reloading ser2net:
da: Genindlæser ser2net:

en: Reloading smb.conf file:
da: Genindlæser smb.conf-fil:

en: Reloading smokeping:
da: Genindlæser smokeping:

en: Reloading syslog-ng:
da: Genindlæser syslog-ng:

en: Reloading xenconsoled daemon:
da: Genindlæser xenconsoled-dæmon:

en: Reloading xend daemon:
da: Genindlæser xend-dæmon:

en: Remounting root filesystem in read-write mode:
da: Genmonterer rod-filsystem i læse/skrive-tilstand:

en: Removing user defined chains:
da: Fjerner brugerdefinerede kæder:

en: Reopening $prog log file:
da: Genåbner logfil for $prog:

en: Rescanning IB Subnet:
da: Genskanner IB Subnet:

en: Resetting built-in chains to the default ACCEPT policy:
da: Nulstiller indbyggede kæder til det normale ACCEPT-regelsæt:

en: Resetting hostname ${HOSTNAME}:
da: Nulstiller værtsnavn ${HOSTNAME}:

en: Restarting $prog for $file:
da: Genstarter $prog for $file:

en: Restarting $prog:
da: Genstarter $prog:

en: Restarting $prog:
da: Genstarter $prog:

en: Restarting Shorewall:
da: Genstarter Shorewall:

en: Restarting Video Disk Recorder ($prog):
da: Genstarter video disk recorder ($prog):

en: Restarting puppet:
da: Genstarter puppet:

en: Resuming logging:
da: Genoptager logning:

en: Retrigger failed udev events
da: Giv stikord til mislykkede udev-events igen

en: Reverting to ${KERNEL_ELEVATOR} elevator:
da: Går tilbage til ${KERNEL_ELEVATOR}-elevator:

en: Reverting to saved sysctl settings:
da: Går tilbage til gemte sysctl-indstillinger:

en: Rotating logs:
da: Roterer logger:

en: Saving $desc ($prog):
da: Gemmer $desc ($prog):

en: Saving current rules to $ARPTABLES_CONFIG
da: Gemmer nuværende regler til $ARPTABLES_CONFIG

en: Saving current rules to $ARPTABLES_CONFIG:
da: Gemmer nuværende regler til $IPTABLES_CONFIG:

en: Saving mixer settings
da: Gemmer mixer-indstillinger

en: Saving random seed:
da: Gemmer tilfældig seed:

en: See $SYSDOCDIR/postgresql-$PGVERSION/README.rpm-dist for more information.
da: Se $SYSDOCDIR/postgresql-$PGVERSION/README.rpm-dist for yderligere oplysninger.

en: Sending all processes the KILL signal...
da: Sender KILL-signalet til alle processer...

en: Sending all processes the TERM signal...
da: Sender TERM-signalet til alle processer...

en: Sending switchover request to $NAME
da: Sender switchover-anmodning til $NAME

en: Server address not specified in /etc/sysconfig/netconsole
da: Serveradresse ikke angivet i /etc/sysconfig/netconsole

en: Server key already installed
da: Server-nøgle er allerede installeret

en: Service $prog does not support the reload action:
da: Tjeneste $prog understøtter ikke genindlæs-handlingen:

en: Service ${0##*/} does not support the reload action:
da: Tjeneste ${0##*/} understøtter ikke genindlæs-handlingen:

en: Setting 802.1Q VLAN parameters:
da: Sætter 802.1Q VLAN-parametre:

en: Setting NIS domain name $NISDOMAIN:
da: Sætter NIS-domænenavn $NISDOMAIN:

en: Setting NIS domain:
da: Indstiller NIS-domæne:

en: Setting hostname ${HOSTNAME}:
da: Sætter værtsnavn ${HOSTNAME}:

en: Setting network parameters...
da: Sætter netværksparametre...

en: Setting path to vshelper
da: Indstiller sti til vshelper

en: Setting up Logical Volume Management:
da: Indstiller logisk diskenhedshåndtering:

en: Setting up a new ${PEERCONF} config file
da: Indstiller en ny ${PEERCONF}-konfigurationsfil

en: Shuting down Bandwidthd network traffic monitor:
da: Lukker Bandwidthd netværkstrafikovervåger ned:

en: Shutting down $BASENAME:
da: Lukker $BASENAME ned:

en: Shutting down $DCBD:
da: Lukker $DCBD ned:

en: Shutting down $KIND services:
da: Lukker $KIND-tjenester ned:

en: Shutting down $NAME:
da: Lukker $NAME ned:

en: Shutting down $PROG:
da: Lukker $PROG ned:

en: Shutting down $desc ($prog):
da: Lukker $desc ($prog) ned:

en: Shutting down $prog
da: Lukker $prog ned

en: Shutting down $prog for $ez_name:
da: Lukker $prog for $ez_name ned:

en: Shutting down $prog:
da: Lukker $prog ned:

en: Shutting down $progbase:
da: Lukker $progbase ned:

en: Shutting down ${desc} (${prog}):
da: Lukker ${desc} (${prog}) ned:

en: Shutting down ${prog_base}:
da: Lukker ${prog_base} ned:

en: Shutting down ${prog}:
da: Lukker ${prog} ned:

en: Shutting down APM daemon:
da: Lukker APM-dæmon ned:

en: Shutting down Audio Entropy daemon:
da: Lukker Audio Entropy-dæmon ned:

en: Shutting down Avahi DNS daemon:
da: Lukker Avahi DNS-dæmon ned:

en: Shutting down Avahi daemon:
da: Lukker Avahi-dæmon ned:

en: Shutting down BitTorrent seed client:
da: Lukker BitTorrent-seedklienten ned:

en: Shutting down BitTorrent tracker:
da: Lukker BitTorrent-sporer ned:

en: Shutting down CIM server:
da: Lukker CIM-server ned:

en: Shutting down DAAP server:
da: Lukker DAAP-server ned:

en: Shutting down HPI SNMP sub-agent daemon:
da: Lukker HPI SNMPD underagent-dæmon ned:

en: Shutting down NFS daemon:
da: Lukker NFS-dæmon ned:

en: Shutting down NFS mountd:
da: Lukker NFS-mountd ned:

en: Shutting down NFS quotas:
da: Lukker NFS-kvoter ned:

en: Shutting down NFS services:
da: Lukker NFS-tjenester ned:

en: Shutting down NIS service:
da: Lukker NIS-tjeneste ned:

en: Shutting down RPC svcgssd:
da: Lukker RPC svcgssd ned:

en: Shutting down SQLgrey:
da: Lukker SQLgrey ned:

en: Shutting down ZABBIX agent:
da: Lukker ZABBIX-agent ned:

en: Shutting down ZABBIX proxy:
da: Lukker ZABBIX-proxy ned:

en: Shutting down ZABBIX server:
da: Lukker ZABBIX-server ned:

en: Shutting down amavisd-snmp-subagent:
da: Lukker amavisd-snmp-subagent ned:

en: Shutting down argus:
da: Lukker argus ned:

en: Shutting down auto nice daemon:
da: Lukker auto nice-dæmon ned:

en: Shutting down console mouse services:
da: Lukker konsol-musefunktioner ned:

en: Shutting down ctdbd service:
da: Lukker ctdbd-tjeneste ned:

en: Shutting down cyphesis:
da: Lukker cyphesis ned:

en: Shutting down dund:
da: Lukker dund ned:

en: Shutting down exim:
da: Lukker exim ned:

en: Shutting down greylistd:
da: Lukker greylistd ned:

en: Shutting down icecast streaming daemon:
da: Lukker icecast streaming-dæmon ned:

en: Shutting down interface $i:
da: Lukker grænsefladen $i ned:

en: Shutting down kernel logger:
da: Lukker kernelogger ned:

en: Shutting down ladvd:
da: Lukker ladvd ned:

en: Shutting down loopback interface:
da: Lukker loopback-grænseflade ned:

en: Shutting down network plug daemon:
da: Lukker netværks-plug-dæmon ned:

en: Shutting down openvpn:
da: Lukker openvpn ned:

en: Shutting down pand:
da: Lukker pand ned:

en: Shutting down pkcsslotd:
da: Lukker pkcsslotd ned:

en: Shutting down postfix:
da: Lukker postfix ned:

en: Shutting down process accounting:
da: Lukker procesregnskab ned:

en: Shutting down restorecond:
da: Lukker restorecond ned:

en: Shutting down rfcomm:
da: Lukker rfcomm ned:

en: Shutting down router discovery services:
da: Lukker ruter-opdagelsestjenester ned:

en: Shutting down sm-client:
da: Lukker sm-client ned:

en: Shutting down system logger:
da: Lukker system-loggeren ned:

en: Shutting down telescope daemon:
da: Lukker telescope-dæmon ned:

en: Shutting down up-imapproxy daemon:
da: Lukker up-imapproxyd-dæmon ned:

en: Shutting down upsdrvctl:
da: Lukker upsdrvctl ned:

en: Something bad happened, manual intervention required, maybe restart?
da: Noget dårligt hændte, manuel intervention er nødvendig, måske genstart?

en: Staring new master $prog:
da: Starter ny master $prog:

en: Start service $1 (Y)es/(N)o/(C)ontinue? [Y]
da: Start tjeneste $1 (J)a/(N)ej/(F)ortsæt [J]

en: Starting $BASENAME:
da: Starter $BASENAME:

en: Starting $DCBD:
da: Starter $DCBD:

en: Starting $ID:
da: Starter $ID:

en: Starting $KIND services:
da: Starter $KIND-tjenester:

en: Starting $NAME:
da: Starter $NAME:

en: Starting $PRIVOXY_PRG:
da: Starter $PRIVOXY_PRG:

en: Starting $PROG:
da: Starter $PROG:

en: Starting $PROG:
da: Starter $PROG:

en: Starting $SERVICE daemon:
da: Starter $SERVICE-dæmon:

en: Starting $SERVICE:
da: Starter $SERVICE:

en: Starting $desc ($prog):
da: Starter $desc ($prog):

en: Starting $display_name:
da: Starter $display_name:

en: Starting $master_prog:
da: Starter $master_prog:

en: Starting $name:
da: Starter $name:

en: Starting $prog
da: Starter $prog

en: Starting $prog daemon:
da: Starter $prog-dæmon:

en: Starting $prog for $ez_name:
da: Starter $prog for $ez_name:

en: Starting $prog for $file:
da: Starter $prog for $file:

en: Starting $prog for $site:
da: Starter $prog for $site:

en: Starting $prog instance
da: Starter $prog-instans

en: Starting $prog2:
da: Starter $prog2:

en: Starting $prog:
da: Starter $prog:

en: Starting $prog: $conf, $INTERFACES, $DRIVERS
da: Starter $prog: $conf, $INTERFACES, $DRIVERS

en: Starting $progbase:
da: Starter $progbase:

en: Starting $progname:
da: Starter $progname:

en: Starting $type $name:
da: Starter $type $name:

en: Starting ${NAME} service:
da: Starter ${NAME}-tjeneste:

en: Starting ${desc} (${prog}):
da: Starter ${desc} (${prog}):

en: Starting ${ifprog}:
da: Starter ${ifprog}:

en: Starting ${prog_base}:
da: Starter ${prog_base}:

en: Starting ${prog}:
da: Starter ${prog}:

en: Starting Audio Entropy daemon...
da: Starter Audio Entropy-dæmon...

en: Starting Avahi DNS daemon...
da: Starter Avahi DNS-dæmon...

en: Starting Avahi daemon...
da: Starter Avahi-dæmon...

en: Starting Bandwidthd network traffic monitor:
da: Starter Bandwidthd netværkstrafikovervåger:

en: Starting BitTorrent seed client:
da: Starter BitTorrent-seedklienten:

en: Starting BitTorrent tracker:
da: Starter BitTorrent-sporer:

en: Starting CGroup Rules Engine Daemon...
da: Starter CGroup regelmotor-dæmon...

en: Starting CallWeaver:
da: Starter CallWeaver:

en: Starting Condor daemons:
da: Starter NFS-dæmoner:

en: Starting Corosync Cluster Engine ($prog):
da: Starter Corosync klyngemotor ($prog):

en: Starting Crossfire game server:
da: Starter Crossfire spilserver:

en: Starting DAAP server:
da: Starter DAAP-server:

en: Starting Frozen Bubble server(s):
da: Starter Frozen Bubble-server(e):

en: Starting GNU Krell Monitors server ($prog):
da: Starter GNU Krell Monitors-server ($prog):

en: Starting GNU cfengine environmental history daemon:
da: Starter miljøhistoriksdæmon GNU cfengine:

en: Starting Gadget daemon:
da: Starter Gadget-dæmon:

en: Starting Gnokii SMS daemon ($prog):
da: Starter Gnokii SMS-dæmon ($prog):

en: Starting HAL daemon:
da: Starter HAL-dæmon:

en: Starting ICQ transport:
da: Starter ICQ-transport:

en: Starting INND system:
da: Starter INND-system:

en: Starting Mldonkey (mlnet):
da: Starter Mldonkey (mlnet):

en: Starting MogileFS tracker daemon:
da: Starter MogileFS-sporer-dæmon:

en: Starting NFS daemon:
da: Starter NFS-dæmon:

en: Starting NFS mountd:
da: Starter NFS mountd:

en: Starting NFS quotas:
da: Starter NFS-kvoter:

en: Starting NFS services:
da: Starter NFS-tjenester:

en: Starting NFS statd:
da: Starter NFS statd:

en: Starting NIS service:
da: Starter NIS-tjeneste:

en: Starting NetworkManager daemon:
da: Starter NetworkManager-dæmon:

en: Starting Open Hardware Manager:
da: Starter åben hardwarehåndtering:

en: Starting OpenAIS ($prog):
da: Starter OpenAIS ($prog):

en: Starting OpenSCADA daemon:
da: Starter OpenSCADA-dæmon:

en: Starting PC/SC smart card daemon ($prog):
da: Starter PC/SC-smartkort-dæmon ($prog):

en: Starting Perlbal:
da: Starter Perlbal:

en: Starting Pound:
da: Starter Pound:

en: Starting Qpid AMQP daemon:
da: Starter Qpid AMQP-dæmon:

en: Starting RADIUS server:
da: Starter RADIUS-server:

en: Starting RPC gssd:
da: Starter RPC gssd:

en: Starting RPC idmapd:
da: Starter RPC idmapd:

en: Starting RPC svcgssd:
da: Starter RPC svcgssd:

en: Starting SCSI target daemon:
da: Starter SCSI mål-dæmon:

en: Starting SQLgrey:
da: Starter SQLgrey:

en: Starting Shorewall:
da: Starter Shorewall:

en: Starting UPS driver controller:
da: Starter UPS-driverhåndtering:

en: Starting UPS monitor (master):
da: Starter UPS-overvågning (ansvarlig):

en: Starting UPS monitor (slave):
da: Starter UPS-overvågning (slave):

en: Starting Video Disk Recorder ($prog):
da: Starter video disk recorder ($prog):

en: Starting Wesnoth game server:
da: Starter Wesnoth-spilserveren:

en: Starting Xpilot game server:
da: Starter Xpilot-spilserver:

en: Starting YP map server:
da: Starter YP-map-server:

en: Starting YP passwd service:
da: Starter YP passwd-tjeneste:

en: Starting YP server services:
da: Starter YP-server-tjeneste:

en: Starting ZABBIX agent:
da: Starter ZABBIX-agent:

en: Starting ZABBIX proxy:
da: Starter ZABBIX-proxy:

en: Starting ZABBIX server:
da: Starter ZABBIX-server:

en: Starting abrt daemon:
da: Starter abrt-dæmon:

en: Starting acpi daemon:
da: Starter acpi-dæmon:

en: Starting all MaraDNS processes:
da: Starter alle MaraDNS-processer:

en: Starting all MaraDNS-Zoneserver processes:
da: Starter alle MaraDNS-zoneserver-processer:

en: Starting amavisd-snmp-subagent:
da: Starter amavisd-snmp-subagent:

en: Starting argus:
da: Starter argus:

en: Starting arptables_jf
da: Starter arptables_jf

en: Starting asterisk:
da: Starter asterisk:

en: Starting auto nice daemon:
da: Starter auto nice-dæmon:

en: Starting capi4linux:
da: Starter capi4linux:

en: Starting certmaster daemon:
da: Starter certmaster-dæmon:

en: Starting cobbler daemon:
da: Starter cobbler-dæmon:

en: Starting console mouse services:
da: Starter konsolmuse-tjenester:

en: Starting ctdbd service:
da: Starter ctdbd-tjeneste:

en: Starting cyphesis:
da: Starter cyphesis:

en: Starting denyhosts:
da: Starter denyhosts:

en: Starting distributed compiler daemon:
da: Starter distribueret kompileringsdæmon:

en: Starting distributed compiler scheduler:
da: Starter distribueret kompileringsplanlægger:

en: Starting dund:
da: Starter dund:

en: Starting ejabberd:
da: Starter ejabberd:

en: Starting exim:
da: Starter exim:

en: Starting fail2ban:
da: Starter fail2ban:

en: Starting func daemon:
da: Starter func-dæmon:

en: Starting greylistd:
da: Starter greylistd:

en: Starting hard disk temperature monitor daemon ($prog):
da: Starter dæmon for overvågning af harddisktemperatur ($prog):

en: Starting icecast streaming daemon:
da: Starter icecast streaming-dæmon:

en: Starting incrond:
da: Starter incrond:

en: Starting infrared remote control daemon ($prog):
da: Starter infrarød fjernstyringsdæmon ($prog):

en: Starting infrared remote control mouse daemon ($prog2):
da: Starter dæmon for infrarød fjernstyringsmus ($prog2):

en: Starting ipmi_poweroff driver:
da: Starter ipmi_poweroff-driver:

en: Starting ipmi_watchdog driver:
da: Starter ipmi_watchdog-driver:

en: Starting kernel logger:
da: Starter kerne-logger:

en: Starting ladvd:
da: Starter ladvd:

en: Starting liquidwar game server:
da: Starter liquidwar spil-server:

en: Starting monotone server:
da: Starter monotone-server:

en: Starting named:
da: Starter named:

en: Starting network plug daemon:
da: Starter netværks plug-dæmon:

en: Starting nsd:
da: Starter nsd:

en: Starting openvpn:
da: Starter openvpn:

en: Starting pand:
da: Starter pand:

en: Starting pdns-recursor:
da: Starter pdns-recursor:

en: Starting pkcsslotd:
da: Starter pkcsslotd:

en: Starting pmud daemon:
da: Starter pmud-dæmon:

en: Starting postfix:
da: Starter postfix:

en: Starting preload daemon:
da: Starter preload-dæmon:

en: Starting process accounting:
da: Starter proces-bogholderi:

en: Starting puppet:
da: Starter puppet:

en: Starting puppetmaster:
da: Starter puppetmaster:

en: Starting restorecond:
da: Starter restorecond:

en: Starting rfcomm:
da: Starter rfcomm:

en: Starting router discovery:
da: Starter ruter-opdagelse:

en: Starting rstat services:
da: Starter rstat-tjenester:

en: Starting rusers services:
da: Starter rusers-tjenester:

en: Starting rwho services:
da: Starter rwho-tjenester:

en: Starting sge_shadowd:
da: Starter sge_shadowd:

en: Starting sm-client:
da: Starter sm-client:

en: Starting smokeping:
da: Starter smokeping:

en: Starting snake-server:
da: Starter snake-server:

en: Starting supervisord:
da: Starter supervisord:

en: Starting syslog-ng:
da: Starter system-ng:

en: Starting system logger:
da: Starter system logger:

en: Starting system message bus:
da: Starter system-beskedbus:

en: Starting telescope daemon:
da: Starter telescope-dæmon:

en: Starting unbound:
da: Starter unbound:

en: Starting up $prog:
da: Starter $prog:

en: Starting up APM daemon:
da: Starter APM-dæmon:

en: Starting up CIM server:
da: Starter CIM-server:

en: Starting up HPI SNMP sub-agent daemon:
da: Starter HPI SNMP underagent-dæmon:

en: Starting up-imapproxy daemon:
da: Starter up-imapproxy-dæmon:

en: Starting uuidd:
da: Starter uuidd:

en: Starting vbi proxy daemon:
da: Starter vbi proxy-dæmon:

en: Starting xen blktapctrl daemon:
da: Starter xen blktapctrl-dæmon:

en: Starting xenconsoled daemon:
da: Starter xenconsoled-dæmon:

en: Starting xend daemon:
da: Starter xend-dæmon:

en: Starting xenner daemons
da: Starter xenner-dæmoner

en: Starting xenstored daemon:
da: Starter xenstored-dæmon:

en: Starting yum-updatesd:
da: Starter yum-updatesd:

en: Stoping Gadget daemon:
da: Stopper Gadget-dæmon:

en: Stoping xen blktapctrl daemon:
da: Stopper xen blktapctrl-dæmon:

en: Stopping $PRIVOXY_PRG:
da: Stopper $PRIVOXY_PRG:

en: Stopping $PROG:
da: Stopper $PROG:

en: Stopping $PROG:
da: Stopper $PROG:

en: Stopping $SERVICE daemon:
da: Stopper $SERVICE-dæmon:

en: Stopping $SERVICE:
da: Stopper $SERVICE:

en: Stopping $desc ($prog):
da: Stopper $desc ($prog):

en: Stopping $display_name:
da: Stopper $display_name:

en: Stopping $master_prog:
da: Stopper $master_prog:

en: Stopping $name:
da: Stopper $name:

en: Stopping $prog
da: Stopper $prog

en: Stopping $prog daemon:
da: Stopper $prog-dæmon:

en: Stopping $prog for $file:
da: Stopper $prog for $file:

en: Stopping $prog2:
da: Stopper $prog2:

en: Stopping $prog:
da: Stopper $prog:

en: Stopping $progname:
da: Stopper $progname:

en: Stopping $type $name:
da: Stopper $type $name:

en: Stopping ${NAME} service:
da: Stopper ${NAME}-tjeneste:

en: Stopping ${ifprog}:
da: Stopper ${ifprog}:

en: Stopping CGroup Rules Engine Daemon...
da: Stopper CGroup regelmotor-dæmon...

en: Stopping CallWeaver:
da: Stopper CallWeaver:

en: Stopping Condor daemons:
da: Stopper Condor-dæmoner:

en: Stopping Corosync Cluster Engine ($prog):
da: Stopper Corosync klyngemotor ($prog):

en: Stopping Crossfire game server:
da: Stopper Crossfire-spilserver:

en: Stopping Frozen Bubble server(s):
da: Stopper Frozen Bubble-server(e):

en: Stopping GNU Krell Monitors server ($prog):
da: Stopper GNU Krell Monitors-server ($prog):

en: Stopping GNU cfengine environmental history daemon:
da: Stopper GNU cfengine miljøhistoriktdæmon:

en: Stopping Gnokii SMS daemon ($prog):
da: Stopper Gnokii SMS-dæmon ($prog):

en: Stopping HAL daemon:
da: Stopper HAL-dæmon:

en: Stopping INN actived service:
da: Stopper INN actived-tjeneste:

en: Stopping INND service (PID not found, the hard way):
da: Stopper INND-tjeneste (PID ikke fundet, den hårde måde):

en: Stopping INND service (gently):
da: Stopper INND-tjeneste (pænt):

en: Stopping INND service (the hard way):
da: Stopper INND-tjeneste (den hårde måde):

en: Stopping INNFeed service:
da: Stopper INNFeed-tjeneste:

en: Stopping INNWatch service:
da: Stopper INNWatch-tjeneste:

en: Stopping MaraDNS-Zoneserver:
da: Stopper MaraDNS-zoneserver:

en: Stopping MaraDNS:
da: Stopper MaraDNS:

en: Stopping Mldonkey (mlnet):
da: Stopper Mldonkey (mlnet):

en: Stopping MogileFS tracker daemon:
da: Stopper MogileFS-sporer-dæmon:

en: Stopping NFS locking:
da: Stopper NFS-låsning:

en: Stopping NFS statd:
da: Stopper NFS statd:

en: Stopping NetworkManager daemon:
da: Stopper NetworkManager-dæmon:

en: Stopping Open Hardware Manager:
da: Stopper åben hardwarehåndtering:

en: Stopping OpenAIS ($prog):
da: Stopper OpenAIS ($prog):

en: Stopping OpenCT smart card terminals:
da: Stopper OpenCT-smartkort-terminaler:

en: Stopping OpenSCADA daemon:
da: Stopper OpenSCADA-dæmon:

en: Stopping PC/SC smart card daemon ($prog):
da: Stopper PC/SC smart card-dæmon ($prog):

en: Stopping Perlbal:
da: Stopper Perlbal:

en: Stopping Pound:
da: Stopper Pound:

en: Stopping Qpid AMQP daemon:
da: Stopper Qpid AMQP-dæmon:

en: Stopping RADIUS server:
da: Stopper RADIUS-server:

en: Stopping RPC gssd:
da: Stopper RPC gssd:

en: Stopping RPC idmapd:
da: Stopper RPC idmapd:

en: Stopping SCSI target daemon:
da: Stopper SCSI mål-dæmon:

en: Stopping Shorewall:
da: Stopper Shorewall:

en: Stopping UPS monitor:
da: Stopper UPS-overvågning:

en: Stopping Video Disk Recorder ($prog):
da: Stopper Video Disk Recorder ($prog):

en: Stopping Wesnoth game server:
da: Stopper Wesnoth-spilserver:

en: Stopping Xpilot game server:
da: Stopper Xpilot-spilserver:

en: Stopping YP map server:
da: Stopper YP map-server:

en: Stopping YP passwd service:
da: Stopper YP passwd-tjeneste:

en: Stopping YP server services:
da: Stopper YP-servertjenester:

en: Stopping abrt daemon:
da: Stopper abrt-dæmon:

en: Stopping acpi daemon:
da: Stopper acpi-dæmon:

en: Stopping all ${MODULE_NAME} drivers:
da: Stopper alle ${MODULE_NAME}-drivere:

en: Stopping all running guests
da: Stopper alle kørende gæster

en: Stopping asterisk:
da: Stopper asterisk:

en: Stopping capi4linux:
da: Stopper capi4linux:

en: Stopping certmaster daemon:
da: Stopper certmaster-dæmon:

en: Stopping cobbler daemon:
da: Stopper cobbler-dæmon:

en: Stopping denyhosts:
da: Stopper denyhosts:

en: Stopping disk encryption for $dst
da: Stopper diskkryptering for $dst

en: Stopping distributed compiler daemon:
da: Stopper distribueret kompileringsdæmon:

en: Stopping distributed compiler scheduler:
da: Stopper distribueret kompileringsplanlægger:

en: Stopping fail2ban:
da: Stopper fail2ban:

en: Stopping func daemon:
da: Stopper func-dæmon:

en: Stopping hard disk temperature monitor daemon ($prog):
da: Stopper dæmon for overvågning af harddisktemperatur ($prog):

en: Stopping ibmasm:
da: Stopper ibmasm:

en: Stopping incrond:
da: Stopper incrond:

en: Stopping infrared remote control daemon ($prog):
da: Stopper dæmon for infrarød fjernstyring ($prog):

en: Stopping infrared remote control mouse daemon ($prog2):
da: Stopper dæmon for infrarød fjernstyringsmus ($prog2):

en: Stopping ipmi_poweroff driver:
da: Stopper ipmi_poweroff-driver:

en: Stopping ipmi_watchdog driver:
da: Stopper ipmi_watchdog-driver:

en: Stopping liquidwar game server:
da: Stopper liquidwar-spilserver:

en: Stopping monotone server:
da: Stopper monotone-server:

en: Stopping named:
da: Stopper named:

en: Stopping nsd:
da: Stopper nsd:

en: Stopping pdns-recursor:
da: Stopper pdns-recursor:

en: Stopping preload daemon:
da: Stopper preload-dæmon:

en: Stopping puppet:
da: Stopper puppet:

en: Stopping puppetmaster:
da: Stopper puppetmaster:

en: Stopping rstat services:
da: Stopper rstat-tjenester:

en: Stopping rusers services:
da: Stopper rusers-tjenester:

en: Stopping rwho services:
da: Stopper rwho-tjenester:

en: Stopping smokeping:
da: Stopper smokeping:

en: Stopping supervisord:
da: Stopper supervisord:

en: Stopping syslog-ng:
da: Stopper syslog-ng:

en: Stopping system message bus:
da: Stopper system-beskedbus:

en: Stopping unbound:
da: Stopper unbound:

en: Stopping uuidd:
da: Stopper uuidd:

en: Stopping vbi proxy daemon:
da: Stopper vbi proxy-dæmon:

en: Stopping xenconsoled daemon:
da: Stopper xenconsoled-dæmon:

en: Stopping xend daemon:
da: Stopper xend-dæmon:

en: Stopping xenner daemons
da: Stopper xenner-dæmoner

en: Stopping xenstored daemon:
da: Stopper xenstored-dæmon:

en: Stopping yum-updatesd:
da: Stopper yum-updatesd:

en: Stray lockfile present; removing it.
da: Herreløse låsefiler findes; fjerner dem.

en: Syncing hardware clock to system time
da: Synkroniserer maskinur med systemtid

en: Table: $table
da: Tabel: $table

en: Tap support not available: tunctl not found
da: Tap-understøttelse er ikke tilgængelig: tunctl ikke fundet

en: Targets still in use. Cannot shutdown service.
da: Mål stadig i brug. Kan ikke lukke tjeneste ned.

en: Telling INIT to go to single user mode.
da: Beder INIT om at gå i enkeltbrugertilstand.

en: To lose old key remove file
da: For at slette gammel nøgle, fjern fil

en: Tunnel device '$device' bringing up didn't work
da: Opsætning af tunnelenhed "$device" fungerede ikke

en: Tunnel device '$device' creation didn't work
da: Oprettelse af tunnelenheden "$device" virkede ikke

en: Tunnel device 'sit0' enabling didn't work
da: Aktivering af tunnel-enhed "sit0" virkede ikke

en: Turning off allow_ypbind SELinux boolean
da: Slår allow_ypbind SELinux-boolesk fra

en: Turning off quotas:
da: Slår kvoter fra:

en: Turning off swap:
da: Slår swap fra:

en: Turning on allow_ypbind SELinux boolean
da: Slår allow_ypbind SELinux-boolesk til

en: Unconfigured: $prog, /etc/gkrellmd.conf not found
da: Ukonfigureret: $prog, /etc/gkrellmd.conf ikke fundet

en: Unconfigured: $prog, see /etc/sysconfig/hddtemp:
da: Ukonfigureret: $prog, se /etc/sysconfig/hddtemp:

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unloading ISDN modules
da: Udlæser ISDN-moduler

en: Unmounting $mountpoint:
da: Afmonterer $mountpoint:

en: Unmounting CIFS filesystems:
da: Afmonterer CIFS-filsystemer:

en: Unmounting NCP filesystems:
da: Afmonterer NCP-filsystemer:

en: Unmounting file systems
da: Afmonterer filsystemer

en: Unmounting loopback filesystems (retry):
da: Afmonterer loopback-filsystemer (nyt forsøg):

en: Unmounting loopback filesystems:
da: Afmonterer loopback-filsystemer:

en: Unmounting pipe file systems (retry):
da: Afmonterer rør-filsystemer (nyt forsøg):

en: Unmounting pipe file systems:
da: Afmonterer pipe-filsystemer:

en: Unregistering binary handler for Windows applications:
da: Afregistrerer binærhåndtering for Windowsprogrammer:

en: Unregistering binary handler for qemu applications
da: Afregistrerer binærhåndtering for qemu-programmer

en: Unsupported mechanism '$mechanism' for sending trigger to radvd
da: Ikke-understøttet mekanisme "$mechanism" til afsendelse af udløser til radvd

en: Unsupported reason '$reason' for sending trigger to radvd
da: Årsag "$reason" understøttes ikke ved sending af udløser til radvd

en: Unsupported selection '$selection' specified (arg 2)
da: Udvalg "$selection" understøttes ikke (arg 2)

en: Updating RPMS in group $group:
da: Opdaterer RPM-pakke i gruppen $group:

en: Usage $0 {start|stop|restart|condrestart|save|status}
da: Brug $0 {start|stop|restart|condrestart|save|status}

en: Usage: $0 (start|stop|restart|condrestart|status)
da: Brug: $0 {start|stop|restart|condrestart|status}

en: Usage: $0 {condrestart|try-restart|start|stop|restart|reload|force-reload|status}
da: Brug: $0 {condrestart|try-restart|start|stop|restart|reload|force-reload|status}

en: Usage: $0 {start|forcestart|stop|status|restart|orcerestart|reload|condrestart}
da: Brug: $0 {start|forcestart|stop|status|restart|orcerestart|reload|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|force-reload|reload|try-restart|status}
da: Brug: $0 {start|stop|force-reload|reload|try-restart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|force-reload|restart|try-restart|status}
da: Brug: $0 {start|stop|force-reload|restart|try-restart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|reload|configtest|status|force-reload|upgrade|restart}
da: Brug: $0 {start|stop|reload|configtest|status|force-reload|upgrade|restart}

en: Usage: $0 {start|stop|reload|force-reload|report|restart|try-restart|status}
da: Brug: $0 {start|stop|reload|force-reload|report|restart|try-restart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|reload|restart|dump|status}
da: Brug: $0 {start|stop|reload|restart|dump|status}

en: Usage: $0 {start|stop|reload|restart|showsysctl}
da: Brug: $0 {start|stop|reload|restart|showsysctl}

en: Usage: $0 {start|stop|reload|restart|status}
da: Brug: $0 {start|stop|reload|restart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|reload}
da: Brug: $0 {start|stop|reload}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|configtest|status}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|condrestart|configtest|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|reload|rehash|status}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|condrestart|reload|rehash|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|reload|status|force-reload}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|condrestart|reload|status|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|reload|status}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|condrestart|reload|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|status|panic|save}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|condrestart|status|panic|save}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|status}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|condrestart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload|status}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|try-restart|status|force-reload}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|condrestart|try-restart|status|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condstart|condrestart|status|condstop}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|condstart|condrestart|status|condstop}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condstart|condrestart|status}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|condstart|condrestart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condstop|condrestart|status}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|condstop|condrestart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|abort|flush|check|status|condrestart}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|reload|abort|flush|check|status|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart|checkconfig}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart|checkconfig}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart|status}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|force-reload|condrestart|try-restart|status}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|reload|force-reload|condrestart|try-restart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|force-reload|condrestart}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|reload|force-reload|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|status|condrestart}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|reload|status|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|status}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|reload|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|status|condrestart|configtest}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|status|condrestart|configtest}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|status|condrestart|try-restart|reload|force-reload}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|status|condrestart|try-restart|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|status|condrestart}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|status|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|status|cron|condrestart}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|status|cron|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|status}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|try-restart|condrestart|reload|force-reload|status}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|try-restart|condrestart|reload|force-reload|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|try-restart|force-reload|status}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|try-restart|force-reload|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|try-restart|reload|force-reload|status}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|try-restart|reload|force-reload|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|try-restart|status|force-reload}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|try-restart|status|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|restart}
da: Brug: $0 {start|stop|restart}

en: Usage: $0 {start|stop|softstop|status|restart|try-restart|reload|force-reload}
da: Brug: $0 {start|stop|softstop|status|restart|try-restart|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|condrestart|reload|restart}
da: Brug: $0 {start|stop|status|condrestart|reload|restart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|condrestart|restart}
da: Brug: $0 {start|stop|status|condrestart|restart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|reload|restart|condrestart|probe}
da: Brug: $0 {start|stop|status|reload|restart|condrestart|probe}

en: Usage: $0 {start|stop|status|reload|restart|condrestart}
da: Brug: $0 {start|stop|status|reload|restart|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|condstop|reload|force-reload|initdb}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|condstop|reload|force-reload|initdb}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|force-reload}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|rotate|resume}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|rotate|resume}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|rotate}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|rotate}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|stats|notify|reload|rebuild|running|update}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|stats|notify|reload|rebuild|running|update}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload|cyclelogs|online|offline|command}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload|cyclelogs|online|offline|command}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|force-reload|reload|condrestart|try-restart}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|force-reload|reload|condrestart|try-restart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|force-reload}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|pause|continue|reload|force-reload|condrestart|condstop}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|pause|continue|reload|force-reload|condrestart|condstop}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|probe|condrestart|condstop}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|probe|condrestart|condstop}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|propagate}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|propagate}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload|condrestart}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|reload|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart|genconfig}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart|genconfig}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart|once|genconfig}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart|once|genconfig}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|try-restart}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|try-restart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|try-restart|force-reload}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|try-restart|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|try-restart|reload|force-reload}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|try-restart|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|try-restart|restart|force-reload|reload}
da: Brug: $0 {start|stop|status|try-restart|restart|force-reload|reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status}
da: Brug: $0 {start|stop|status}

en: Usage: $0 {start|stop|switch|status|restart|condrestart|condstop|reload|force-reload}
da: Brug: $0 {start|stop|switch|status|restart|condrestart|condstop|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop}
da: Brug: $0 {start|stop}

en: Usage: $0 {start}
da: Brug: $0 {start}

en: Usage: $BASENAME {start|stop|restart|reload|condrestart|status|quickstart|quickstop}
da: Brug: $BASENAME {start|stop|restart|reload|condrestart|status|quickstart|quickstop}

en: Usage: $PRIVOXY_PRG {start|stop|reload|restart|condrestart|status|top}
da: Brug: $PRIVOXY_PRG {start|stop|reload|restart|condrestart|status|top}

en: Usage: $PROG {start|stop|restart|reload|condrestart|status}
da: Brug: $PROG {start|stop|restart|reload|condrestart|status}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status
da: Brug: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status

en: Usage: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status|fullstatus|graceful|help|configtest}
da: Brug: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status|fullstatus|graceful|help|configtest}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status}
da: Brug: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|condrestart|status|help}
da: Brug: $prog {start|stop|restart|condrestart|status|help}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|condrestart|status}
da: Brug: $prog {start|stop|restart|condrestart|status}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|force-reload|condrestart|status}
da: Brug: $prog {start|stop|restart|force-reload|condrestart|status}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|reload|condrestart|status|help}
da: Brug: $prog {start|stop|restart|reload|condrestart|status|help}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|status|compile|cleanup} [option]
da: Brug: $prog {start|stop|restart|status|compile|cleanup} [tilvalg]

en: Usage: $prog {start|stop|restart|status|condrestart}
da: Brug: $prog {start|stop|restart|status|condrestart}

en: Usage: $prog {start|stop|restart}
da: Brug: $prog {start|stop|restart}

en: Usage: $prog {start|stop|status|reload|restart|condrestart|force-reload|try-restart} [<configfile.{yml|conf}>]
da: Brug: $prog {start|stop|status|reload|restart|condrestart|force-reload|try-restart} [<konfigfil.{yml|conf}>]

en: Usage: $prog {start|stop|status|restart|condrestart}
da: Brug: $prog {start|stop|status|restart|condrestart}

en: Usage: $prog {start|stop|status|restart|reload|condrestart}
da: Brug: $prog {start|stop|status|restart|reload|condrestart}

en: Usage: $prog {start|stop|status|restart|try-restart}
da: Brug: $prog {start|stop|status|restart|try-restart}

en: Usage: $progname {start|stop|restart|condrestart|status}
da: Brug: $progname {start|stop|restart|condrestart|status}

en: Usage: $service {start|stop|restart|list|status|clean}
da: Brug: $service {start|stop|restart|list|status|clean}

en: Usage: ${IP6TABLES} {start|stop|restart|condrestart|status|panic|save}
da: Brug: ${IP6TABLES} {start|stop|restart|condrestart|status|panic|save}

en: Usage: ${IPTABLES} {start|stop|restart|condrestart|status|panic|save}
da: Brug: ${IPTABLES} {start|stop|restart|condrestart|status|panic|save}

en: Usage: apmd {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart}
da: Brug: apmd {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart}

en: Usage: drbdlinksclean {start|stop|status|restart|force-reload}
da: Brug: drbdlinksclean {start|stop|status|restart|force-reload}

en: Usage: ifup <device name>
da: Brug: ifup <enhedsnavn>

en: Usage: killproc [-p pidfile] [ -d delay] {program} [-signal]
da: Brug: killproc [-p pidfile] [ -d delay] {program} [-signal]

en: Usage: killproc {program} [signal]
da: Brug: killproc {program} [signal]

en: Usage: nfs {start|stop|status|restart|reload|condrestart|condstop}
da: Brug: nfs {start|stop|status|restart|reload|condrestart|condstop}

en: Usage: pidfileofproc {program}
da: Brug: pidfileofproc {program}

en: Usage: pidofproc [-p pidfile] {program}
da: Brug: pidofproc [-p pidfile] {program}

en: Usage: pure-ftpd {start|stop|restart|reload|condrestart|status}
da: Brug: pure-ftpd {start|stop|restart|reload|condrestart|status}

en: Usage: status [-p pidfile] {program}
da: Brug: status [-p pidfile] {program}

en: Usage: status {program}
da: Brug: status {program}

en: Usage: sys-unconfig
da: Brug: sys-unconfig

en: Use "scandvb -o vdr" from the dvb-apps package to create one.
da: Brug "scandvb -o vdr" fra dvb-apps-pakken for at oprette en.

en: Users cannot control this device.
da: Brugere kan ikke håndtere denne enhed.

en: Using 6to4 and RADVD IPv6 forwarding usually should be enabled, but it isn't
da: Brug af 6to4 og RADVD IPv6-videresending bør normalt aktiveres, men er det ikke

en: VNC server
da: VNC-server

en: WARN
da: ADVAR

en: WARNING
da: ADVARSEL

en: WARNING: vconfig not able to disable REORDER_HDR on ${DEVICE}
da: ADVARSEL: vconfig kan ikke deaktivere REORDER_HDR på ${DEVICE}

en: Waiting for network...
da: Venter på netværk...

en: Waiting for reader attach/detach events...
da: Venter på tilkoblings-/frakoblingshændelser for læseren...

en: Warning: $prog may not have exited, start/restart may fail
da: Advarsel: $prog er muligvis ikke afsluttet, start/restart kan fejle

en: Warning: configured MTU '$IPV6TO4_MTU' for 6to4 exceeds maximum limit of '$tunnelmtu', ignored
da: Advarsel: konfigureret MTU "$IPV6TO4_MTU" for 6to4 overskrider øvre grænse på "$tunnelmtu", ignoreret

en: Warning: interface 'tun6to4' does not support 'IPV6_DEFAULTGW', ignored
da: Advarsel: grænsesnit "tun6to4" understøtter ikke "IPV6_DEFAULTGW", ignoreret

en: Warning: ipppd (kernel 2.4.x and below) doesn't support IPv6 using encapsulation 'syncppp'
da: Advarsel: ipppd (kerne 2.4.x og tidligere) understøtter ikke IPv6 med indkapsling "syncppp"

en: Warning: link doesn't support IPv6 using encapsulation 'rawip'
da: Advarsel: link understøtter ikke IPv6 med indkapsling "rawip"

en: Wine binary format handlers are not registered.
da: Binærformathåndteringer for Wine er ikke registrerede.

en: Wine binary format handlers are registered.
da: Binærformathåndteringer for Wine er registrerede.

en: You need to upgrade the data format before using PostgreSQL.
da: Du skal opgradere dataformatet, før du kan bruge PostgreSQL.

en: adsl-start does not exist or is not executable for ${DEVICE}
da: adsl-start eksisterer ikke eller er ikke kørbar for $[DEVICE}

en: amd shutdown
da: amd nedlukning

en: certs generation
da: generering af certs

en: common address redundancy protocol daemon
da: almindelig adresseredundans-protokoldæmon

en: conf addition
da: konfigurationstilføjelse

en: database check
da: databasekontrol

en: database initialization
da: initialisering af database

en: dead but pid file exists
da: død, men PID-fil eksisterer

en: dead but subsys locked
da: død, men undersystemet er låst

en: denyhosts cron service is disabled.
da: denyhosts cron-tjeneste er deaktiveret.

en: denyhosts cron service is enabled.
da: denyhosts cron-tjeneste er aktiveret.

en: domain is '$NISDOMAIN'
da: domæne er "$NISDOMAIN"

en: domain not found
da: domæne ikke fundet

en: error in $FILE: IPADDR_START and IPADDR_END don't agree
da: fejl i $FILE: IPADDR_START og IPADDR_END er ikke enige

en: error in $FILE: IPADDR_START greater than IPADDR_END
da: fejl i $FILE: IPADDR_START er større end IPADDR_END

en: error in $FILE: already seen device $parent_device:$DEVNUM in $devseen
da: fejl i $FILE: har allerede set enhed $parent_device:$DEVNUM i $devseen

en: error in $FILE: already seen ipaddr $IPADDR in $ipseen
da: fejl i $FILE: har allerede set ip-adresse $IPADDR i $ipseen

en: error in $FILE: didn't specify device or ipaddr
da: fejl i $FILE: angav ikke enhed eller ip-adresse

en: error in $FILE: invalid alias number
da: fejl i $FILE: ugyldigt aliasnummer

en: error in ifcfg-${parent_device}: files
da: fejl i ifcfg-${parent_device}: filer

en: failed to clean cache $s.ko
da: kunne ikke rense cache $s.ko

en: found CRASH file, srv not started
da: fandt CRASH-fil, srv ikke startet

en: freshclam daemon NOT up and running (please check this)
da: freshclam-dæmon IKKE oppe og køre (kontrollér venligste dette)

en: ifup-ppp for ${DEVICE} exiting
da: ifup-ppp for ${DEVICE} afsluttes

en: ifup-ppp for ${DEVNAME} exiting
da: ifup-ppp for ${DEVNAME} afsluttes

en: innd shutdown
da: innd-nedlukning

en: irattach shutdown
da: irattach nedlukning

en: irattach startup
da: irattach opstart

en: is stopped
da: er stoppet

en: key generation
da: generering af nøgle

en: killing ctdbd
da: dræber dtdbd

en: ktune stettings are not applied.
da: ktune-indstillinger er ikke anvendt.

en: move passphrase file
da: flyt adgangskodefil

en: named: already running
da: named: kører allerede

en: netconsole module loaded
da: netconsole-modul er indlæst

en: netconsole module not loaded
da: netconsole-modul ikke indlæst

en: netconsole: can't resolve MAC address of $SYSLOGADDR
da: netconsole: kan ikke løse MAC-adrasse på $SYSLOGADDR

en: no dictionaries installed
da: ingen ordbøger installeret

en: not reloading $httpd due to configuration syntax error
da: genindlæser ikke $httpd på grund af syntaksfejl i konfiguration

en: not reloading due to configuration syntax error
da: genindlæser ikke på grund af syntaksfejl i konfiguration

en: packet import
da: pakkeimportering

en: parse error
da: tolkningsfejl

en: pppd does not exist or is not executable
da: pppd eksisterer ikke eller er ikke kørbar

en: pppd does not exist or is not executable for ${DEVICE}
da: pppd eksisterer ikke eller er ikke kørbar for ${DEVICE}

en: pppd started for ${DEVNAME} on ${MODEMPORT} at ${LINESPEED}
da: pppd startet for ${DEVNAME} på ${MODEMPORT} med ${LINESPEED}

en: program is dead and /var/lock lock file exists
da: program er død og /var/lock låsefil eksisterer

en: program is dead and /var/run pid file exists
da: program er død og /var/run PID-fil eksisterer

en: program is not running
da: program kører ikke

en: program or service status is unknown
da: status for program eller tjeneste er ukendt

en: qemu binary format handlers are not registered.
da: binærformathåndteringer for qemu er ikke registrerede.

en: qemu binary format handlers are registered.
da: binærformathåndteringer for qemu er registrerede.

en: radvd control enabled, but config is not complete
da: radvd-kontrol aktiveret, men konfigurationen er ikke gennemført

en: radvd not (properly) installed, triggering failed
da: radvd er ikke (korrekt) installeret, udløsning mislykkedes

en: reload
da: genindlæs

en: reloading sm-client:
da: genindlæser sm-client:

en: restart
da: genstart

en: restarting $prog...
da: genstarter $prog...

en: stale lock files may be present in $directory
da: forældrede låsefiler kan findes i $directory

en: status $rc of $prog
da: status $rc af $prog

en: to
da: til

en: usage: $0 <net-device>
da: brug: $0 <netenhed>

en: usage: ifdown <device name>
da: brug: ifdown <enhedsnavn>

en: usage: ifup-aliases <net-device> [<parent-config>]
da: brug: ifup-aliases <netenhed> [<forælder-konfig>]

en: usage: ifup-routes <net-device> [<nickname>]
da: brug: ifup-routes <net-enhed> [<kaldenavn>]

en: vncserver shutdown
da: vncserver nedlukning

en: vncserver startup
da: vncserver opstart

en: yY
da: jJ
