initscripts - en to sv translation catalogue (1017 entries)

en: 		Press 'I' to enter interactive startup.
sv: 		Tryck "I" för att använda interaktiv uppstart.

en: 		Welcome to
sv: 		Välkommen till

en: 	-R 		: recursively dependency checking
sv: 	-R 		: rekursiv kontroll av beroenden

en: 	-c configfile	: specify config file
sv: 	-c konfigfil	: ange konfigfil

en: 	-r kernelrelease: specify kernel release version
sv: 	-r kärnutgåva: ange version för kärnutgåva

en: 	-y 		: answer yes for all questions.
sv: 	-y 		: svara ja på alla frågor.

en: 	script(s)	: specify systemtap scripts
sv: 	skript	: ange systemtap-skript

en:  done.
sv:  färdig.

en:  failed.
sv:  misslyckades.

en:  failed; no link present.  Check cable?
sv:  misslyckades; det finns inte någon länk. Kontrollera kabeln?

en: $0: $DEVICE not a character device?
sv: $0: $DEVICE är ingen teckenenhet?

en: $0: /etc/sysconfig/ktune does not exist.
sv: $0: /etc/sysconfig/ktune finns inte.

en: $0: CPU microcode data file not present ($DATAFILE)
sv: $0: CPU-mikrokoddatafilen inte tillgänglig ($DATAFILE)

en: $0: Link is down
sv: $0: Länken är nere

en: $0: Usage: daemon [+/-nicelevel] {program}
sv: $0: Användning: daemon [+/-nicenivå] {program}

en: $0: call me as 'halt' or 'reboot' please!
sv: $0: anropa mig som "halt" eller "reboot"!

en: $0: configuration for ${1} not found.
sv: $0: konfiguration för ${1} hittades inte.

en: $0: error: $prog is not running
sv: $0: fel: $prog är inte startat

en: $0: error: insufficient privileges
sv: $0: fel: otillräckliga privilegier

en: $0: error: program not installed
sv: $0: fel: programmet är inte installerat

en: $0: kernel does not have CPU microcode device support
sv: $0: kärnan har inte stöd för CPU-mikrokodenheter

en: $0: microcode device $DEVICE doesn't exist?
sv: $0: mikrokodenheten $DEVICE finns inte?

en: $0: reload not supported
sv: $0: omladdning stöds inte

en: $1 not available
sv: $1 är inte tillgänglig

en: $BASENAME already running.
sv: $BASENAME körs redan.

en: $BASENAME error exporting databases, check ${CONFIGDIRECTORY}/rpm/db_export.log
sv: $BASENAME fel vid export av databaser, kontrollera ${CONFIGDIRECTORY}/rpm/db_export.log

en: $BASENAME error importing databases, check ${CONFIGDIRECTORY}/rpm/db_import.log
sv: $BASENAME fel vid import av databaser, kontrollera ${CONFIGDIRECTORY}/rpm/db_import.log

en: $BASENAME exporting databases
sv: $BASENAME exporterar databaser

en: $BASENAME importing databases
sv: $BASENAME importerar databaser

en: $DAEMON is not set.
sv: $DAEMON är inte satt.

en: $NAME is attached to $DEVICE
sv: $NAMN är fäst vid $DEVICE

en: $NAME: already running
sv: $NAME redan startad.

en: $alias device ${DEVICE} does not seem to be present, delaying initialization.
sv: $alias-enheten ${DEVICE} verkar inte finnas, fördröjer initiering.

en: $base (pid $pid) is running...
sv: $base (pid $pid) kör...

en: $base dead but pid file exists
sv: $base är död men pid-fil finns

en: $base dead but subsys locked
sv: $base är död men undersystemet låst

en: $base is stopped
sv: $base är stoppad

en: $base reload
sv: $base läses om

en: $base shutdown
sv: nerstängning av $base

en: $base startup
sv: uppstart av $base

en: $dst: LUKS requires non-random key, skipping
sv: $dst: LUKS kräver icke-slumpad nyckel , hoppar över

en: $dst: no value for cipher option, skipping
sv: $dst: inget värde för cipher-flaggan, hoppar över

en: $dst: no value for hash option, skipping
sv: $dst: inget värde för hash-flaggan, hoppar över

en: $dst: no value for size option, skipping
sv: $dst: inget värde för storleks-flaggan, hoppar över

en: $file is not owned by "$user"
sv: $file ägs inte av "$user"

en: $file is not readable by "$user"
sv: $file är inte läsbar av "$user"

en: $named reload
sv: $named omläsning

en: $prog abort
sv: $prog avbryts

en: $prog already running
sv: $prog kör redan

en: $prog check
sv: kontroll av $prog

en: $prog compiled
sv: $prog kompilerat

en: $prog dead but pid file exists
sv: $prog är död men pid-fil finns

en: $prog dead but subsys locked
sv: $prog är död men undersystemet låst

en: $prog flush
sv: $prog tömmes

en: $prog is already running.
sv: $prog kör redan.

en: $prog is already stopped.
sv: $prog är redan stoppad.

en: $prog is running
sv: $prog kör

en: $prog is running...
sv: $prog kör...

en: $prog is stopped
sv: $prog är stoppat

en: $prog not running
sv: $prog kör inte

en: $prog reload
sv: $prog läses om

en: $prog shutdown
sv: $prog stängs ner

en: $prog start
sv: uppstart av $prog

en: $prog startup
sv: uppstart av $prog

en: $prog status is unknown
sv: $prog-status är okänd

en: $prog stop
sv: $prog stoppas

en: $prog stopping
sv: $prog stoppas

en: $prog: Synchronizing with time server:
sv: $prog: Synkroniserar med tidsserver:

en: $prog: already running
sv: $prog: kör redan

en: $s compilation failed
sv: $s kompileringen misslyckades

en: $s is dead, but another script is running.
sv: $s är dött, men ett annat skript är startat.

en: $s is stopped
sv: $s är stoppad

en: $s$pid is running...
sv: $s$pid är startad...

en: ${IP6TABLES}: ${_IPV} is disabled.
sv: ${IP6TABLES}: ${_IPV} är avslaget.

en: ${IP6TABLES}: /sbin/$IP6TABLES does not exist.
sv: ${IP6TABLES}: /sbin/$IP6TABLES finns inte.

en: ${IP6TABLES}: Applying firewall rules:
sv: ${IP6TABLES}: Tillämpar brandväggsregler:

en: ${IP6TABLES}: Firewall is not configured.
sv: ${IP6TABLES}: Brandväggen är inte konfigurerad.

en: ${IP6TABLES}: Firewall is not running.
sv: ${IP6TABLES}: Brandväggen är inte igång.

en: ${IP6TABLES}: Firewall modules are not loaded.
sv: ${IP6TABLES}: Brandväggsmoduler är inte inlästa.

en: ${IP6TABLES}: Flushing firewall rules:
sv: ${IP6TABLES}: Tömmer brandväggsregler:

en: ${IP6TABLES}: Loading additional modules:
sv: ${IP6TABLES}: Laddar ytterligare moduler:

en: ${IP6TABLES}: Saving firewall rules to $IP6TABLES_DATA:
sv: ${IP6TABLES}: Sparar brandväggsregler till $IP6TABLES_DATA:

en: ${IP6TABLES}: Setting chains to policy $policy:
sv: ${IP6TABLES}: Ställer in kedjor till policyn $policy:

en: ${IP6TABLES}: Unloading modules:
sv: ${IP6TABLES}: Laddar ur moduler:

en: ${IPTABLES}: ${_IPV} is disabled.
sv: ${IPTABLES}: ${_IPV} är avslaget.

en: ${IPTABLES}: /sbin/$IPTABLES does not exist.
sv: ${IPTABLES}: /sbin/$IPTABLES finns inte.

en: ${IPTABLES}: Applying firewall rules:
sv: ${IPTABLES}: Tillämpar brandväggsregler:

en: ${IPTABLES}: Firewall is not configured.
sv: ${IPTABLES}: Brandväggen är inte konfigurerad.

en: ${IPTABLES}: Firewall is not running.
sv: ${IPTABLES}: Brandväggen kör inte.

en: ${IPTABLES}: Firewall modules are not loaded.
sv: ${IPTABLES}: Brandväggsmoduler är inte inlästa.

en: ${IPTABLES}: Flushing firewall rules:
sv: ${IP6TABLES}: Tömmer brandväggsregler:

en: ${IPTABLES}: Loading additional modules:
sv: ${IPTABLES}: Laddar ytterligare moduler:

en: ${IPTABLES}: Saving firewall rules to $IPTABLES_DATA:
sv: ${IPTABLES}: Sparar brandväggsregler till $IPTABLES_DATA:

en: ${IPTABLES}: Setting chains to policy $policy:
sv: ${IPTABLES}: Ställer in kedjor till policyn $policy:

en: ${IPTABLES}: Unloading modules:
sv: ${IPTABLES}: Laddar ur moduler:

en: ${SERVICE}: unrecognized service
sv: ${SERVICE}: okänd tjänst

en: ${base} (pid $pid) is running...
sv: ${base} (pid $pid) kör...

en: ${base} dead but pid file exists
sv: ${base} är död men pid-fil finns

en: ${base} dead but subsys locked
sv: ${base} är död men undersystemet låst

en: ${base} is stopped
sv: ${base} är stoppad

en: %s is password protected
sv: %s är lösenordsskyddad

en: 'No route to host' adding route '$networkipv6' via gateway '$gatewayipv6' through device '$device'
sv: "Ingen rutt till värd" vid tillägg av rutten "$networkipv6" via gatewayen "$gatewayipv6" genom enheten "$device"

en: ($pid) is running...
sv: ($pid) kör...

en: (Repair filesystem)
sv: (Reparera filsystem)

en: (no mouse is configured)
sv: (ingen mus är konfigurerad)

en: (not starting, no services registered)
sv: (startar inte, inga tjänster registrerade)

en: *** $0 can not be called in this way
sv: *** $0 kan inte anropas på detta sätt

en: *** /etc/selinux/config indicates you want to manually fix labeling
sv: *** /etc/selinux/config visar att du vill sköta märkningen manuellt

en: *** An error occurred during the file system check.
sv: *** Ett fel inträffade under filsystemskontrollen.

en: *** Disabling security enforcement for system recovery.
sv: *** Avaktiverar upprätthållning av säkerheten för systemåterhämtning.

en: *** Dropping you to a shell; the system will continue
sv: *** Öppnar ett skal för dig; systemet kommer att fortsätta köra

en: *** Dropping you to a shell; the system will reboot
sv: *** Ger dig ett skal; systemet kommer att startas om

en: *** Please see /usr/share/doc/clamav-server-*/README how
sv: *** Se /usr/share/doc/clamav-server-*/README how

en: *** Relabeling could take a very long time, depending on file
sv: *** Ommärkning kan ta väldigt lång tid, beroende på fil

en: *** Run 'setenforce 1' to reenable.
sv: *** Kör 'setenforce 1' för aktivera igen.

en: *** Warning -- SELinux ${SELINUXTYPE} policy relabel is required.
sv: *** Varning -- SELinux ${SELINUXTYPE} policy-märkning krävs.

en: *** Warning -- SELinux ${SELINUXTYPE} policy relabel is required.
sv: *** Varning -- SELinux ${SELINUXTYPE} policy ommärkning krävs.

en: *** Warning -- SELinux is active
sv: *** Varning -- SELinux är aktiverad

en: *** Warning -- the system did not shut down cleanly.
sv: *** VARNING -- systemet stängdes inte ner korrekt.

en: *** problems. Dropping you to a shell; the system will reboot
sv: *** problem. Ger dig ett skal; systemet kommer att startas om

en: *** system size and speed of hard drives.
sv: *** systemstorlek och hastighet på hårddiskar.

en: *** the clamav-server can be configured
sv: *** clamav-server kan konfigureras

en: *** when you leave the shell.
sv: *** när du lämnar skalet.

en: /etc/sysconfig/network-scripts/chat-${DEVNAME} does not exist
sv: /etc/sysconfig/network-scripts/chat-${DEVNAME} finns inte

en: /etc/sysconfig/network-scripts/chat-${DEVNAME} does not exist for ${DEVICE}
sv: /etc/sysconfig/network-scripts/chat-${DEVNAME} finns inte för ${DEVICE}

en: /proc entries are not fixed
sv: /proc-posterna är inte fixade

en: /proc entries were fixed
sv: /proc-poster fixades

en: /proc filesystem unavailable
sv: /proc-filsystemet är inte tillgängligt

en: 6to4 configuration is not valid
sv: 6till4-konfiguration är inte giltig

en: Active CIFS mountpoints:
sv: Aktiva CIFS-monteringspunkter:

en: Active NCP mountpoints:
sv: Aktiva NCP-monteringspunkter:

en: Active NFS mountpoints:
sv: Aktiva NFS-monteringspunkter:

en: Active network block devices:
sv: Aktiva nätverksblockenheter:

en: Adding udev persistent rules
sv: Lägger till persistenta regler för udev

en: An old version of the database format was found.
sv: En gammal version av databasformatet hittades.

en: Applying ${ELEVATOR} elevator:
sv: Applicerar ${ELEVATOR}-hiss:

en: Applying Intel CPU microcode update:
sv: Utför uppdatering av Intel-CPU-mikrokod:

en: Applying arptables firewall rules:
sv: Verkställer arptables-brandväggsregler:

en: Applying ktune sysctl settings:
sv: Applicerar ktune sysctl-inställningar:

en: Applying sysctl settings from $SYSCTL_POST:
sv: Applicerar sysctl-inställningar från $SYSCTL_POST:

en: Argument 1 is empty but should contain interface name - skip IPv6to4 initialization
sv: Argument 1 är tomt men ska innehålla gränssnittsnamn - hoppa över IPv6to4 initiering

en: Automatic reboot in progress.
sv: Automatisk omstart pågår.

en: Avahi DNS daemon is not running
sv: Avahi-DNS-demonen kör inte

en: Avahi DNS daemon is running
sv: Avahi-DNS-demonen kör

en: Avahi daemon is not running
sv: Avahi-demonen kör inte

en: Avahi daemon is running
sv: Avahi-demonen kör

en: Binary handler for Windows applications already registered
sv: Binärhanterare för Windowsprogram är redan registrerad

en: Binding NIS service:
sv: Binder NIS-tjänst:

en: Bridge support not available: brctl not found
sv: Bryggstöd är inte tillgängligt: brctl hittades inte

en: Bringing up interface $i:
sv: Sätter igång gränssnittet $i:

en: Bringing up loopback interface:
sv: Sätter igång loopback-gränssnittet:

en: CIM server ($pid) is running
sv: CIM server ($pid) kör

en: CIM server is not running
sv: CIM server kör inte

en: CRITICAL
sv: KRITISKT

en: CTDB is already running
sv: CTDB kör redan

en: Can not find util-vserver installation (the file '$UTIL_VSERVER_VARS' would be expected); aborting...
sv: Kan inte hitta installationen av util-vserver (filen "$UTIL_VSERVER_VARS" förväntades); avbryter...

en: Can't find $PRIVOXY_BIN, exit.
sv: Kan inte hitta $PRIVOXY_BIN, avsluta.

en: Can't find $PRIVOXY_CONF, exit.
sv: Kan inte hitta $PRIVOXY_CONF, avsluta.

en: Cannot add IPv6 address '$address' on dev '$device'
sv: Kan inte lägga till IPv6-adressen "$address" på enheten "$device"

en: Cannot delete IPv6 address '$address' on dev '$device'
sv: Kan inte ta bort IPv6-adressen "$address" på enheten "$device"

en: Cannot enable IPv6 privacy method '$IPV6_PRIVACY', not supported by kernel
sv: Kan inte aktivera IPv6 privacy metod '$IPV6_PRIVACY', stöds ej av kärnan

en: Cannot find user $CYPHESISUSER to run cyphesis service.
sv: Kan inte hitta användare $CYPHESISUSER för att starta cyphesis-tjänsten.

en: Changing target policies to DROP:
sv: Ändrar målpolicy till DROP:

en: Check Oprofile driver loaded ...
sv: Kontrollerar Oprofile-drivrutin inläst ...

en: Check Oprofile filesystem group/permission...
sv: Kontrollerar Oprofile-filsystems grupp/rättigheter...

en: Check Oprofile filesystem mounted ...
sv: Kontrollerar att Oprofile-filsystemet är monterat ...

en: Checking Configuration:
sv: Kontrollerar konfigurationen:

en: Checking SMART devices now:
sv: Kontrollerar SMART-enheter nu:

en: Checking configuration files for $prog:
sv: Kontrollerar konfigurationsfiler för $prog:

en: Checking database format in
sv: Kontrollerar databasformat i

en: Checking filesystems
sv: Kontrollerar filsystem

en: Checking for $prog daemon:
sv: Letar efter $prog demonen:

en: Checking for ctdbd service:
sv: Kontrollerar ctdbd-tjänsten:

en: Checking local filesystem quotas:
sv: Kontrollerar kvoter för lokala filsystem:

en: Checking network-attached filesystems
sv: Kontrollerar nätverksanslutna filsystem

en: Cleaning up systemtap scripts:
sv: Rensar upp systemtap-skript:

en: Clearing all current rules and user defined chains:
sv: Tar bort nuvarande regler och egendefinierade kedjor:

en: Compiling systemtap scripts:
sv: Kompilerar systemtap-skript:

en: Configuration file /etc/radvd.conf missing
sv: Konfigurationsfilen /etc/radvd.conf saknas

en: Configuration file /etc/sysconfig/arptables missing
sv: Konfigurationsfilen /etc/sysconfig/arptables saknas

en: Configuration file or keys are invalid
sv: Konfigurationsfilen eller nycklarna är ogiltiga

en: Configured CIFS mountpoints:
sv: Konfigurerade CIFS-monteringspunkter:

en: Configured NCP mountpoints:
sv: Konfigurerade NCP-monteringspunkter:

en: Configured NFS mountpoints:
sv: Ställde in NFS-monteringspunkter:

en: Configured devices:
sv: Konfigurerade enheter:

en: Configured network block devices:
sv: Konfigurerade nätverksblockenheter:

en: Could not check for running PostgreSQL database.
sv: Kunde inte leta efter startade PostgreSQL-databaser.

en: Could not set 802.1Q VLAN parameters.
sv: Kunde inte ställa in parametrar för 802.1Q-VLAN.

en: Creating PostgreSQL account:
sv: Skapar PostgreSQL-konto:

en: Creating PostgreSQL database:
sv: Skapar PostgreSQL-databas:

en: Creating required directories
sv: Skapar nödvändiga kataloger

en: Current elevator settings:
sv: Aktuella hissinställningar:

en: Current ktune sysctl settings:
sv: Aktuella ktune sysctl-inställningar:

en: Currently active devices:
sv: Aktiva enheter:

en: DEBUG
sv: FELSÖK

en: DSA key generation
sv: DSA-nyckelgenerering

en: DSS key generation
sv: DSS-nyckelgenerering

en: Denyhosts already running.
sv: Denyhosts kör redan.

en: Dependency loop detected on $s
sv: Beroendeloop upptäcktes på $s

en: Detaching loopback device $dev:
sv: Kopplar från loopback-enheten $dev:

en: Determining IP information for ${DEVICE}...
sv: Bestämmer IP-information för ${DEVICE}...

en: Device ${DEVICE} does not seem to be present, delaying initialization.
sv: Enheten ${DEVICE} verkar inte finnas, fördröjer initiering.

en: Device ${DEVICE} has MAC address ${FOUNDMACADDR}, instead of configured address ${HWADDR}. Ignoring.
sv: Enheten ${DEVICE} har MAC-adressen ${FOUNDMACADDR} istället för den konfigurerade adressen ${HWADDR}. Ignorerar.

en: Device ${DEVICE} has different MAC address than expected, ignoring.
sv: Enheten ${DEVICE} har annan MAC-adress än den som förväntades, ignorerar.

en: Device '$DEVICE' is already up, please shutdown first
sv: Enheten "$DEVICE" är redan uppe, stäng ner först

en: Device '$DEVICE' isn't supported as a valid GRE device name.
sv: Enhet '$DEVICE' stöds inte som ett giltigt GRE-enhetsnamn.

en: Device '$DEVICE' isn't supported here, use IPV6_AUTOTUNNEL setting and restart (IPv6) networking
sv: Enheten "$DEVICE" stöds inte här, använd inställningen IPV6_AUTOTUNNEL och starta om (IPv6-)nätverksanslutningen

en: Device '$device' doesn't exist
sv: Enheten "$device" finns inte

en: Device '$device' enabling didn't work
sv: Aktivering av enheten "$device" fungerade inte

en: Device 'tun6to4' (from '$DEVICE') is already up, shutdown first
sv: Enheten "tun6to4" (från "$DEVICE") är redan uppe, stäng ner först

en: Disabling IPv4 automatic defragmentation:
sv: Avaktiverar automatisk IPv4-defragmentering:

en: Disabling IPv4 packet forwarding:
sv: Avaktiverar vidarebefordran av IPv4-paket:

en: Disabling Moodle cron job:
sv: Inaktiverar Moodle-cronjobbet:

en: Disabling denyhosts cron service:
sv: Avaktiverar denyhosts cron-tjänst:

en: Disabling monthly Smolt update:
sv: Avaktiverar månatlig Smolt-uppdatering:

en: Disabling netconsole
sv: Avaktiverar netconsole

en: Disabling nightly apt update:
sv: Avaktiverar nattlig apt-uppdatering:

en: Disabling nightly yum update:
sv: Avaktiverar nattlig yum-uppdatering:

en: Dumping state in /tmp/sec.dump:
sv: Loggar läge i /tmp/sec.dump:

en: ERROR
sv: FEL

en: ERROR: [ipv6_log] Cannot log to channel '$channel'
sv: FEL: [ipv6_log] Kan inte logga till kanalen "$channel"

en: ERROR: [ipv6_log] Loglevel isn't valid '$level' (arg 2)
sv: FEL: [ipv6_log] Loggnivån är inte giltig "$level" (arg 2)

en: ERROR: [ipv6_log] Missing 'message' (arg 1)
sv: FEL: [ipv6_log] "message" saknas (arg 1)

en: ERROR: [ipv6_log] Syslog is chosen, but binary 'logger' doesn't exist or isn't executable
sv: FEL: [ipv6_log] Syslog är vald, men binär 'logger' finns inte eller är inte körbar

en: ERROR: could not add vlan ${VID} as ${DEVICE} on dev ${PHYSDEV}
sv: FEL: kunde inte lägga till vlan ${VID} som ${DEVICE} på enhet ${PHYSDEV}

en: Enabling /etc/fstab swaps:
sv: Aktiverar /etc/fstab växlingsutrymme:

en: Enabling Bluetooth devices:
sv: Aktiverar Bluetooth-tjänster:

en: Enabling Moodle cron job:
sv: Aktiverar Moodle-cronjobbet:

en: Enabling denyhosts cron service:
sv: Aktiverar denyhosts cron-tjänsten:

en: Enabling local filesystem quotas:
sv: Aktiverar kvoter för lokala filsystem:

en: Enabling local swap partitions:
sv: Aktiverar lokala växlingspartitioner:

en: Enabling monthly Smolt checkin:
sv: Aktiverar månatlig Smolt-incheckning:

en: Enabling nightly apt update:
sv: Aktiverar nattlig apt-uppdatering:

en: Enabling nightly yum update:
sv: Aktiverar nattlig yum-uppdatering:

en: Entering interactive startup
sv: Går in i interaktiv uppstart

en: Entering non-interactive startup
sv: Går in i automatisk uppstart

en: Error adding address ${IPADDR} for ${DEVICE}.
sv: Fel vid tillägg av adressen ${IPADDR} för ${DEVICE}.

en: Error occured while calculating the IPv6to4 prefix
sv: Ett fel inträffade vid beräkning av IPv6till4-prefixet

en: Error occurred while calculating the IPv6to4 prefix
sv: Ett fel inträffade vid beräkning av IPv6till4-prefixet

en: Error, some other host already uses address ${IPADDR}.
sv: Fel, någon annan värd använder redan adressen ${IPADDR}.

en: Error. Default principal database does not exist.
sv: Fel. Den primära standarddatabasen finns inte.

en: Error. This appears to be a slave server, found kpropd.acl
sv: Fel. Detta verkar vara en sekundär server, hittat kpropd.acl

en: Error: no valid $cfg found.
sv: Fel: ingen giltig $cfg hittad.

en: Exporting $BASENAME databases:
sv: Exporterar $BASENAME databaser:

en: FAILED
sv: MISSLYCKADES

en: Failed to bring up ${DEVICE}.
sv: Misslyckades med att sätta igång ${DEVICE}.

en: Failed to make cache directory ($CACHE_PATH)
sv: Misslyckades att skapa cache-katalog ($CACHE_PATH)

en: Failed to make stat directory ($STAT_PATH)
sv: Misslyckades att utföra stat på katalogen ($STAT_PATH)

en: Failed to run "$s". ($ret)
sv: Kunde inte starta "$s". ($ret)

en: Failed to sort dependency
sv: Misslyckades att sortera beroenden

en: Failed to stop "$s".
sv: Misslyckades med att stoppa "$s".

en: Fixing /proc entries visibility
sv: Fixar synlighet på poster i /proc

en: Flushing all chains:
sv: Tömmer alla kedjor:

en: Flushing all current rules and user defined chains:
sv: Tömmer nuvarande regler och egendefinierade kedjor:

en: Generate configuration puppet:
sv: Genererar konfigurations-puppet:

en: Generate configuration puppetmaster:
sv: Genererar konfiguration för puppetmaster:

en: Generating RSA key for server $MONOTONE_KEYID
sv: Genererar RSA-nyckel för server $MONOTONE_KEYID

en: Generating SSH1 RSA host key:
sv: Genererar RSA-värdnyckel för SSH1:

en: Generating SSH2 DSA host key:
sv: Genererar DSA-värdnyckel för SSH2:

en: Generating SSH2 RSA host key:
sv: Genererar RSA-värdnyckel för SSH2:

en: Generating chrony command key:
sv: Genererar kommandonyckel för chrony:

en: Generating dropbear DSS host key:
sv: Genererar DSS-värdnyckel för dropbear:

en: Generating dropbear RSA host key:
sv: Genererar RSA-värdnyckel för dropbear:

en: Generating exim certificate:
sv: Generera exim-certifikat:

en: Generating udev makedev cache file
sv: Genererar udevs makedev-cachefil

en: Generating unbound control key and certificate:
sv: Generera utgående kontrollnyckel och certifikat:

en: Given IPv4 address '$ipv4addr' is not globally usable
sv: Angivna IPv4-adressen "$ipv4addr" är inte globalt användbar

en: Given IPv6 MTU '$ipv6_mtu' is out of range
sv: Angiven IPv6-MTU "$ipv6_mtu" är utanför intervallet

en: Given IPv6 default device '$device' doesn't exist or isn't up
sv: Angivna IPv6-standardenheten "$device" finns inte eller är inte uppe

en: Given IPv6 default device '$device' requires an explicit nexthop
sv: Angivna IPv6-standardenheten "$device" kräver en explicit nexthop

en: Given IPv6 default gateway '$address' has scope '$device_scope' defined, given default gateway device '$device' will be not used
sv: Angivna IPv6-standardgatewayen "$address" har omfattningen "$device_scope" angiven, angivna standardgatewayenheten "$device" kommer inte att användas

en: Given IPv6 default gateway '$address' is link-local, but no scope or gateway device is specified
sv: Angivna IPv6-standardgatewayen "$address" är lokal för länken, men ingen omfattning eller gatewayenhet är angiven

en: Given IPv6 default gateway '$address' is not in proper format
sv: Angivna IPv6-standardgatewayen "$address" är inte i korrekt format

en: Given address '$addr' is not a global IPv4 one (arg 1)
sv: Angivna adressen "$addr" är inte en global IPv4-adress (arg 1)

en: Given address '$addr' is not a valid IPv4 one (arg 1)
sv: Angivna adressen "$addr" är inte en giltig IPv4-adress (arg 1)

en: Given device '$device' is not supported (arg 1)
sv: Angivna enheten "$device" stöds inte (arg 1)

en: Given pidfile '$pidfile' doesn't exist, cannot send trigger to radvd
sv: Angivna pidfilen "$pidfile" finns inte, kan inte skicka trigger till radvd

en: Given remote address '$addressipv4tunnel' on tunnel device '$device' is already configured on device '$devnew'
sv: Angivna fjärradressen "$addressipv4tunnel" på tunnlingsenheten "$device" är redan konfigurerad på enheten "$devnew"

en: Global IPv6 forwarding is disabled in configuration, but not currently disabled in kernel
sv: Global IPv6-vidarebefordran är avaktiverad i denna konfiguration, men är för tillfället inte avaktiverad i kärnan

en: Global IPv6 forwarding is enabled in configuration, but not currently enabled in kernel
sv: Global IPv6-vidarebefordran är aktiverad i konfigurationen, men inte aktiverad i kärnan för tillfället

en: Graceful shutdown of old $prog:
sv: Snygg nedstängning av gammal $prog:

en: Halting system...
sv: Stoppar systemet...

en: INSECURE MODE FOR $key
sv: OSÄKERT LÄGE FÖR $key

en: INSECURE OWNER FOR $key
sv: OSÄKER ÄGARE FÖR $key

en: IPv6to4 configuration needs an IPv4 address on related interface or otherwise specified
sv: IPv6till4-konfiguration behöver en IPv4-adress på ett relaterat gränssnitt eller angiven på annat sätt

en: Importing $BASENAME databases:
sv: Importerar $BASENAME databaser:

en: Importing packets to monotone database:
sv: Importerar paket till monotone-dabasen:

en: Initializing MySQL database:
sv: Initierar MySQL-databas:

en: Initializing OpenCT smart card terminals:
sv: Initierar OpenCT-terminaler för smarta kort:

en: Initializing database
sv: Initierar databas

en: Initializing database:
sv: Initierar databas:

en: Initializing netconsole
sv: Initierar netconsole

en: Insufficient privilege
sv: Otillräckliga rättigheter

en: Invalid tunnel type $TYPE
sv: Ogiltig tunneltyp $TYPE

en: Kernel is not compiled with IPv6 support
sv: Kärnan har inte kompilerats med stöd för IPv6

en: Key file for $dst not found, skipping
sv: Nyckelfil för $dst hittades inte, hoppar över

en: Killing all running contexts
sv: Dödar alla kontext som körs

en: Loading $module kernel module:
sv: Läser in $module-kärnmodul:

en: Loading Firmware
sv: Läser in mikroprogram

en: Loading ISDN modules
sv: Läser in ISDN-moduler

en: Loading database with rules:
sv: Läser in databas med regler:

en: Loading default device map
sv: Läser in standard-enhetskarta

en: Loading drivers
sv: Laddar drivrutiner

en: Loading new virus-database:
sv: Läser in ny virusdatabas:

en: Manifest does not exist: $PUPPETMASTER_MANIFEST
sv: Manifestet finns inte: $PUPPETMASTER_MANIFEST

en: Missing config file $PARENTCONFIG.
sv: Konfigurationsfilen $PARENTCONFIG saknas.

en: Missing parameter 'IPv4 address' (arg 1)
sv: Parametern "IPv4-adress" (arg 1) saknas

en: Missing parameter 'IPv4-tunnel address' (arg 2)
sv: Parametern "IPv4-tunneladress" (arg 2) saknas

en: Missing parameter 'IPv6 MTU' (arg 2)
sv: Parametern "IPv6-MTU" (arg 2) saknas

en: Missing parameter 'IPv6 address' (arg 2)
sv: Parametern "IPv6-adress" (arg 2) saknas

en: Missing parameter 'IPv6-address' (arg 2)
sv: Parametern "IPv6-adress" (arg 2) saknas

en: Missing parameter 'IPv6-gateway' (arg 2)
sv: Parametern "IPv6-gateway" (arg 2) saknas

en: Missing parameter 'IPv6-network' (arg 1)
sv: Parametern "IPv6-nätverk" (arg 1) saknas

en: Missing parameter 'address' (arg 1)
sv: Parametern "adress" (arg 1) saknas

en: Missing parameter 'device' (arg 1)
sv: Parametern "enhet" saknas (arg 1)

en: Missing parameter 'global IPv4 address' (arg 2)
sv: Parametern "global IPv4-adress" (arg 2) saknas

en: Missing parameter 'local IPv4 address' (arg 2)
sv: Parametern "lokal IPv4-adress" (arg 2) saknas

en: Missing parameter 'selection' (arg 2)
sv: Parametern "urval" saknas (arg 2)

en: Missing remote IPv4 address of tunnel, configuration is not valid
sv: IPv4-fjärradress för tunnel saknas, konfigurationen är inte giltig

en: Mldonkey (mlnet) is stopped
sv: Mldonkey (mlnet) är stoppat

en: Module $module is loaded.
sv: Modul $module har laddats.

en: Module $module isn't loaded.
sv: Modul $module är inte laddad.

en: Monthly smolt check-in is disabled.
sv: Månatligt smolt incheckning är avaktiverad.

en: Monthly smolt check-in is enabled.
sv: Månatlig smolt incheckning är aktiverad.

en: Moodle cron job is disabled.
sv: Moodles cron-jobb är avaktiverat.

en: Moodle cron job is enabled.
sv: Moodles cron-jobb är aktiverat.

en: Mounting CIFS filesystems:
sv: Monterar CIFS-filsystem:

en: Mounting NCP filesystems:
sv: Monterar NCP-filsystem:

en: Mounting NFS filesystems:
sv: Monterar NFS-filsystem:

en: Mounting local filesystems:
sv: Monterar lokala filsystem:

en: Mounting other filesystems:
sv: Monterar andra filsystem:

en: Mounting zfs partitions:
sv: Monterar zfs-partitioner:

en: Moving
sv: Flyttar

en: Moving old server passphrase file to new location:
sv: Flyttar lösenordsfilen för gamla servern till ny plats:

en: NOTICE
sv: OBS

en: NTP server not specified in $ntpstep or $ntpconf
sv: Ingen NTP-server är angiven i $ntpstep eller $ntpconf

en: Netlabel is stopped.
sv: Netlabel är stoppad.

en: Nightly apt update is disabled.
sv: Nattlig apt-uppdatering är avaktiverad.

en: Nightly apt update is enabled.
sv: Nattlig apt-uppdatering är aktiverad.

en: Nightly yum update is disabled.
sv: Nattlig yum-uppdatering är avaktiverad.

en: Nightly yum update is enabled.
sv: Nattlig yum-uppdatering är aktiverad.

en: No 802.1Q VLAN support available in kernel for device ${DEVICE}
sv: Inget stöd för 802.1Q-VLAN tillgängligt i kärnan för enheten ${DEVICE}

en: No 802.1Q VLAN support available in kernel.
sv: Inget stöd för 802.1Q-VLAN tillgängligt i kärnan.

en: No parameters given to setup a default route
sv: Inga parametrar angivna för att konfigurera en standardrutt

en: No reason given for sending trigger to radvd
sv: Ingen orsak angiven för att skicka trigger till radvd

en: No scripts exist.
sv: Inga skript finns.

en: Not stopping $prog: iscsi sessions still active
sv: Stoppar inte $prog: iscsi-sessioner fortfarande aktiva

en: On the next boot fsck will be forced.
sv: Vid nästa uppstart kommer fsck att köras.

en: On the next boot fsck will be skipped.
sv: Vid nästa uppstart kommer fsck att hoppas över.

en: Options:
sv: Flaggor:

en: PASSED
sv:   LYCKADES

en: PHYSDEV should be set for device ${DEVICE}
sv: PHYSDEV borde ställas in för enheten ${DEVICE}

en: PORT environment is not set.
sv: Miljövariabel PORT är inte definerad

en: Package sendmail-cf is required to update configuration.
sv: Paketet sendmail-cf krävs för uppdatering av konfiguration.

en: Path to vshelper has been set
sv: Sökväg till vshelper har satts

en: Path to vshelper has not been set
sv: Sökvägen till vshelper har inte satts

en: Pidfile '$pidfile' is empty, cannot send trigger to radvd
sv: Pidfilen "$pidfile" är tom, kan inte skicka trigger till radvd

en: Please restart network with '/sbin/service network restart'
sv: Starta om nätverket med "/sbin/service network restart"

en: Please run makehistory and/or makedbz before starting innd.
sv: Var vänlig och kör makehistory och/eller makedbz innan innd startas.

en: Please stand by while rebooting the system...
sv: Vänta medan systemet startas om...

en: Populating cyphesis world:
sv: Populerar cyphesis-världen:

en: PostgreSQL server is not running.
sv: PostgreSQL-server är inte startad.

en: Pre-0.26 monotone database must be migrated by hand:
sv: Monotone databaser före v0.26 måste migreras för hand:

en: Preparing $PROG certificate:
sv: Förbereder $PROG-certifikat:

en: Preparing $PROG config:
sv: Förbereder $PROG-konfiguration:

en: Process accounting is disabled.
sv: Processbokföring är avaktiverad.

en: Process accounting is enabled.
sv: Processbokföring är aktiverad.

en: RSA key generation
sv: RSA-nyckelgenerering

en: RSA1 key generation
sv: RSA1-nyckelgenerering

en: Re-reading $prog configuration:
sv: Läser om konfiguration av $prog:

en: Registering binary handler for Windows applications:
sv: Registrerar binärhanterare för Windowsprogram:

en: Registering binary handler for qemu applications
sv: Registrerar binärhanterare för qemu applikationer

en: Reloading
sv: Läser om

en: Reloading $DCBD is not supported:
sv: Omladdning av $DCBD stöds inte:

en: Reloading $PROG:
sv: Läser om $PROG:

en: Reloading $SERVICE configuration:
sv: Läser om $SERVICE konfiguration:

en: Reloading $desc ($prog):
sv: Laddar om $desc ($prog):

en: Reloading $prog
sv: Läser om $prog

en: Reloading $prog configuration:
sv: Läser om konfiguration av $prog:

en: Reloading $prog daemon configuration:
sv: Läser om konfiguration av $prog-demonen:

en: Reloading $prog for $ez_name:
sv: Läser om $prog för $ez_name:

en: Reloading $prog2:
sv: Laddar om $prog2:

en: Reloading $prog:
sv: Läser om $prog:

en: Reloading $prog:
sv: Läser om $prog:

en: Reloading ${NAME}
sv: Läser om ${NAME}

en: Reloading ${NAME} service:
sv: Laddar om ${NAME}-tjänsten:

en: Reloading ${NAME}:
sv: Läser om ${NAME}:

en: Reloading ${prog_base}:
sv: Läser om ${prog_base}:

en: Reloading ${prog} config file:
sv: Läser om  konfigurationsfilen för ${prog}:

en: Reloading ${prog} conig file:
sv: Läser om konfigurationsfilen för $prog:

en: Reloading Avahi DNS daemon...
sv: Läser om Avahi-DNS demonen...

en: Reloading Avahi daemon...
sv: Läser om Avahi-demonen...

en: Reloading CRLs:
sv: Läser om CRL:er:

en: Reloading Condor daemons:
sv: Läser om Condor-demoner:

en: Reloading INN Service:
sv: Läser om INN-tjänsten:

en: Reloading NIS service:
sv: Läser om NIS-tjänsten:

en: Reloading RADIUS server:
sv: Läser om RADIUS-server:

en: Reloading acpi daemon:
sv: Läser om acpi-demon:

en: Reloading atop daemon configuration:
sv: Läser om atop-demonens konfiguration:

en: Reloading config for $prog:
sv: Läser om konfig för $prog:

en: Reloading configuration:
sv: Läser om konfiguration:

en: Reloading cyrus.conf file:
sv: Läser om cyrus.conf-filen:

en: Reloading exim:
sv: Läser om exim:

en: Reloading icecast:
sv: Läser om icecast:

en: Reloading infrared remote control daemon ($prog):
sv: Läser om demonen för infraröd fjärrstyrning ($prog):

en: Reloading maps
sv: Läser om mappningar

en: Reloading nsca:
sv: Läser om nsca:

en: Reloading postfix:
sv: Läser om postfix:

en: Reloading rules configuration...
sv: Läser om regelkonfiguration:

en: Reloading ser2net
sv: Läser om ser2net

en: Reloading ser2net:
sv: Läser om ser2net:

en: Reloading smb.conf file:
sv: Läser om smb.conf-filen:

en: Reloading smokeping:
sv: Läser om smokeping:

en: Reloading syslog-ng:
sv: Läser om syslog-ng:

en: Reloading xenconsoled daemon:
sv: Läser om xenconsoled-demonen:

en: Reloading xend daemon:
sv: Läser om xend-demon:

en: Remounting root filesystem in read-write mode:
sv: Monterar om rotfilsystemet i skrivbart läge:

en: Removing user defined chains:
sv: Tar bort egendefinierade kedjor:

en: Reopening $prog log file:
sv: Öppnar loggfil för $prog igen:

en: Rescanning IB Subnet:
sv: Läser om IB-subnät:

en: Resetting built-in chains to the default ACCEPT policy:
sv: Återställer inbyggda kedjor till standard-ACCEPT-policyn:

en: Resetting hostname ${HOSTNAME}:
sv: Ställer in värdnamnet ${HOSTNAME}:

en: Restarting $prog for $file:
sv: Startar om $prog för $file:

en: Restarting $prog:
sv: Startar om $prog:

en: Restarting $prog:
sv: Startar om $prog:

en: Restarting Shorewall:
sv: Startar om Shorewall:

en: Restarting Video Disk Recorder ($prog):
sv: Startar om Video Disk Recorder ($prog):

en: Restarting puppet:
sv: Startar om puppet:

en: Resuming logging:
sv: Återupptar loggning:

en: Retrigger failed udev events
sv: Retrigger misslyckades med udev-händelser

en: Reverting to ${KERNEL_ELEVATOR} elevator:
sv: Återgår till ${KERNEL_ELEVATOR}-hiss:

en: Reverting to saved sysctl settings:
sv: Återgår till sparade sysctl-inställningar:

en: Rotating logs:
sv: Roterar loggar:

en: Saving $desc ($prog):
sv: Sparar $desc ($prog):

en: Saving current rules to $ARPTABLES_CONFIG
sv: Sparar nuvarande regler till $ARPTABLES_CONFIG

en: Saving current rules to $ARPTABLES_CONFIG:
sv: Sparar nuvarande regler till $ARPTABLES_CONFIG:

en: Saving mixer settings
sv: Sparar mixerinställningar

en: Saving random seed:
sv: Sparar slumpat frö:

en: See $SYSDOCDIR/postgresql-$PGVERSION/README.rpm-dist for more information.
sv: Se $SYSDOCDIR/postgresql-$PGVERSION/README.rpm-dist för mer information.

en: Sending all processes the KILL signal...
sv: Skickar signalen KILL till alla processer...

en: Sending all processes the TERM signal...
sv: Skickar signalen TERM till alla processer...

en: Sending switchover request to $NAME
sv: Skickar förfrågan att byta över till $NAME

en: Server address not specified in /etc/sysconfig/netconsole
sv: Serveradress ej angiven i /etc/sysconfig/netconsole

en: Server key already installed
sv: Servernyckeln är redan installerad

en: Service $prog does not support the reload action:
sv: Tjänsten $prog stöder inte ominläsningsfunktionen:

en: Service ${0##*/} does not support the reload action:
sv: Tjänsten ${0##*/} stödjer inte funktionen ominläsning:

en: Setting 802.1Q VLAN parameters:
sv: Ställer in parametrar för 802.1Q-VLAN:

en: Setting NIS domain name $NISDOMAIN:
sv: Ställer in NIS-domännamnet $NISDOMAIN:

en: Setting NIS domain:
sv: Ställer in NIS-domän:

en: Setting hostname ${HOSTNAME}:
sv: Ställer in värdnamnet ${HOSTNAME}:

en: Setting network parameters...
sv: Ställer in nätverksparametrar...

en: Setting path to vshelper
sv: Ställer in sökväg för vshelper

en: Setting up Logical Volume Management:
sv: Ställer in logisk volymhantering (LVM):

en: Setting up a new ${PEERCONF} config file
sv: Ställer in en ny ${PEERCONF}-konfigurationsfil

en: Shuting down Bandwidthd network traffic monitor:
sv: Stänger ner bandbreddsnätverksövervakaren:

en: Shutting down $BASENAME:
sv: Stänger ner $BASENAME:

en: Shutting down $DCBD:
sv: Stänger av $DCBD:

en: Shutting down $KIND services:
sv: Stänger ner $KIND-tjänster:

en: Shutting down $NAME:
sv: Stänger av $NAME:

en: Shutting down $PROG:
sv: Stänger av $PROG:

en: Shutting down $desc ($prog):
sv: Stänger ner $desc ($prog):

en: Shutting down $prog
sv: Stänger av $prog

en: Shutting down $prog for $ez_name:
sv: Stänger ner $prog för $ez_name:

en: Shutting down $prog:
sv: Stänger av $prog:

en: Shutting down $progbase:
sv: Stänger av $progbase:

en: Shutting down ${desc} (${prog}):
sv: Stänger av ${desc} (${prog}):

en: Shutting down ${prog_base}:
sv: Stänger ner ${prog_base}:

en: Shutting down ${prog}:
sv: Stänger av ${prog}:

en: Shutting down APM daemon:
sv: Stänger ner APM-demonen:

en: Shutting down Audio Entropy daemon:
sv: Stänger ner Audio Entropy-demonen:

en: Shutting down Avahi DNS daemon:
sv: Stänger ner Avahi DNS-demonen:

en: Shutting down Avahi daemon:
sv: Stänger ner Avahi-demonen:

en: Shutting down BitTorrent seed client:
sv: Stänger ner BitTorrent-fröklienten:

en: Shutting down BitTorrent tracker:
sv: Stänger ner BitTorrent-spåraren:

en: Shutting down CIM server:
sv: Stänger ner CIM-server:

en: Shutting down DAAP server:
sv: Stänger av DAAP-server:

en: Shutting down HPI SNMP sub-agent daemon:
sv: Stänger av HPI SNMP-subagentdemonen:

en: Shutting down NFS daemon:
sv: Stänger ner NFS-demonen:

en: Shutting down NFS mountd:
sv: Stänger ner NFS mountd:

en: Shutting down NFS quotas:
sv: Stänger ner NFS-diskkvoter:

en: Shutting down NFS services:
sv: Stänger ner NFS-tjänster:

en: Shutting down NIS service:
sv: Stänger ner NIS-tjänst:

en: Shutting down RPC svcgssd:
sv: Stänger ner RPC svcgssd:

en: Shutting down SQLgrey:
sv: Stänger ner SQLgrey:

en: Shutting down ZABBIX agent:
sv: Stänger av ZABBIX-agenten:

en: Shutting down ZABBIX proxy:
sv: Stänger av ZABBIX-proxy:

en: Shutting down ZABBIX server:
sv: Stänger av ZABBIX-servern:

en: Shutting down amavisd-snmp-subagent:
sv: Stänger av amavisd-snmp-subagent:

en: Shutting down argus:
sv: Stänger ner argus:

en: Shutting down auto nice daemon:
sv: Stänger ner "auto nice"-demonen:

en: Shutting down console mouse services:
sv: Stänger ner konsollmustjänster:

en: Shutting down ctdbd service:
sv: Stänger ner ctdbd-tjänster:

en: Shutting down cyphesis:
sv: Stänger ner cyphesis:

en: Shutting down dund:
sv: Stänger ner dund:

en: Shutting down exim:
sv: Stänger ner exim:

en: Shutting down greylistd:
sv: Stänger ner greylistd:

en: Shutting down icecast streaming daemon:
sv: Stänger ner demonen icecast streaming:

en: Shutting down interface $i:
sv: Stänger ner gränssnittet $i:

en: Shutting down kernel logger:
sv: Stänger av kärnloggaren:

en: Shutting down ladvd:
sv: Stänger ner ladvd:

en: Shutting down loopback interface:
sv: Stänger ner loopback-gränssnittet:

en: Shutting down network plug daemon:
sv: Stänger ner nätverksinstickmodul-demonen:

en: Shutting down openvpn:
sv: Stänger ner openvpn:

en: Shutting down pand:
sv: Stänger av pand:

en: Shutting down pkcsslotd:
sv: Stänger av pkcsslotd:

en: Shutting down postfix:
sv: Stänger ner postfix:

en: Shutting down process accounting:
sv: Stänger ner processbokföring:

en: Shutting down restorecond:
sv: Stänger ner restorecond:

en: Shutting down rfcomm:
sv: Stänger av rfcomm:

en: Shutting down router discovery services:
sv: Stänger ner tjänster för routerupptäckt:

en: Shutting down sm-client:
sv: Stänger ner sm-client:

en: Shutting down system logger:
sv: Stänger ner systemloggaren:

en: Shutting down telescope daemon:
sv: Stänger ner telescope-demonen:

en: Shutting down up-imapproxy daemon:
sv: Stänger av up-imapproxy-demonen:

en: Shutting down upsdrvctl:
sv: Stänger av ipsdrvctl:

en: Something bad happened, manual intervention required, maybe restart?
sv: Något dåligt hände, manuella åtgärder krävs, kanske omstart?

en: Staring new master $prog:
sv: Startar ny master $prog:

en: Start freshclam
sv: Startar freshclam

en: Start service $1 (Y)es/(N)o/(C)ontinue? [Y]
sv: Starta tjänsten $1 (J)a/(N)ej/(F)ortsätt? [J]

en: Starting $BASENAME:
sv: Startar $BASENAME:

en: Starting $DCBD:
sv: Startar $DCBD:

en: Starting $ID:
sv: Startar $ID:

en: Starting $KIND services:
sv: Startar $KIND-tjänster:

en: Starting $NAME:
sv: Startar $NAME:

en: Starting $PRIVOXY_PRG:
sv: Startar $PRIVOXY_PRG:

en: Starting $PROG:
sv: Startar $PROG:

en: Starting $PROG:
sv: Startar $PROG:

en: Starting $SERVICE daemon:
sv: Startar $SERVICE-demonen:

en: Starting $SERVICE:
sv: Startar $SERVICE:

en: Starting $desc ($prog):
sv: Startar $desc ($prog):

en: Starting $display_name:
sv: Startar $display_name:

en: Starting $master_prog:
sv: Startar $master_prog:

en: Starting $name:
sv: Startar $name:

en: Starting $prog
sv: Startar $prog

en: Starting $prog daemon:
sv: Startar $prog-demonen:

en: Starting $prog for $ez_name:
sv: Startar $prog för $ez_name:

en: Starting $prog for $file:
sv: Startar $prog för $file:

en: Starting $prog for $site:
sv: Startar $prog för $site:

en: Starting $prog instance
sv: Startar $prog-instansen:

en: Starting $prog2:
sv: Startar $prog2:

en: Starting $prog:
sv: Startar $prog:

en: Starting $prog: $conf, $INTERFACES, $DRIVERS
sv: Startar $prog: $conf, $INTERFACES, $DRIVERS

en: Starting $progbase:
sv: Startar $progbase:

en: Starting $progname:
sv: Startar $progname:

en: Starting $type $name:
sv: Startar $type $name:

en: Starting ${NAME} service:
sv: Startar ${NAME}-tjänsten:

en: Starting ${desc} (${prog}):
sv: Startar ${desc} (${prog}):

en: Starting ${ifprog}:
sv: Startar ${ifprog}:

en: Starting ${prog_base}:
sv: Startar ${prog_base}:

en: Starting ${prog}:
sv: Startar ${prog}:

en: Starting Audio Entropy daemon...
sv: Startar "Audio Entropy"-demonen...

en: Starting Avahi DNS daemon...
sv: Startar Avahi DNS-demonen...

en: Starting Avahi daemon...
sv: Startar Avahi-demonen...

en: Starting Bandwidthd network traffic monitor:
sv: Startar bandbreddsnätverksövervakaren:

en: Starting BitTorrent seed client:
sv: Startar BitTorrent-fröklienten:

en: Starting BitTorrent tracker:
sv: Startar BitTorrent-spåraren:

en: Starting CGroup Rules Engine Daemon...
sv: Startar demonen för CGroup Rules Engine...

en: Starting CallWeaver:
sv: Startar CallWeaver:

en: Starting Condor daemons:
sv: Startar Condor-demoner:

en: Starting Corosync Cluster Engine ($prog):
sv: Startar Corosync Cluster Engine ($prog):

en: Starting Crossfire game server:
sv: Startar spelserver Crossfire:

en: Starting DAAP server:
sv: Startar DAAP-server:

en: Starting Frozen Bubble server(s):
sv: Startar servrar för Frozen Bubble:

en: Starting GNU Krell Monitors server ($prog):
sv: Startar GNU Krell Monitors-server ($prog):

en: Starting GNU cfengine environmental history daemon:
sv: Startar miljöhistoriksdemonen GNU cfengine:

en: Starting Gadget daemon:
sv: Startar Gadget-demonen:

en: Starting Gnokii SMS daemon ($prog):
sv: Startar Gnokii SMS-demonen ($prog):

en: Starting HAL daemon:
sv: Startar HAL-demonen:

en: Starting ICQ transport:
sv: Startar ICQ-transport:

en: Starting INND system:
sv: Startar INND-systemet:

en: Starting Mldonkey (mlnet):
sv: Startar Mldonkey (mlnet):

en: Starting MogileFS tracker daemon:
sv: Startar MogileFS spårningsdemon:

en: Starting NFS daemon:
sv: Startar NFS-demonen:

en: Starting NFS mountd:
sv: Startar NFS mountd:

en: Starting NFS quotas:
sv: Startar NFS-diskkvoter:

en: Starting NFS services:
sv: Startar NFS-tjänster:

en: Starting NFS statd:
sv: Startar NFS statd:

en: Starting NIS service:
sv: Startar NIS-tjänst:

en: Starting NetworkManager daemon:
sv: Startar NetworkManager-demonen:

en: Starting Open Hardware Manager:
sv: Startar Open Hardware Manager:

en: Starting OpenAIS ($prog):
sv: Startar OpenAIS ($prog):

en: Starting OpenSCADA daemon:
sv: Startar OpenSCADA-demonen:

en: Starting PC/SC smart card daemon ($prog):
sv: Startar PC/SC-demonen för smarta kort ($prog):

en: Starting Perlbal:
sv: Startar Perlbal:

en: Starting Pound:
sv: Startar Pound:

en: Starting Qpid AMQP daemon:
sv: Startar Qpid AMQP-demonen:

en: Starting RADIUS server:
sv: Startar RADIUS-server:

en: Starting RPC gssd:
sv: Startar RPC gssd:

en: Starting RPC idmapd:
sv: Startar RPC idmapd:

en: Starting RPC svcgssd:
sv: Startar RPC svcgssd:

en: Starting SCSI target daemon:
sv: Startar SCSI-måldemon:

en: Starting SQLgrey:
sv: Startar SQLgrey:

en: Starting Shorewall:
sv: Startar Shorewall:

en: Starting UPS driver controller:
sv: Startar UPS-drivrutinskontrollern:

en: Starting UPS monitor (master):
sv: Startar UPS-övervakaren (master):

en: Starting UPS monitor (slave):
sv: Startar UPS-övervakaren (slave):

en: Starting Video Disk Recorder ($prog):
sv: Startar Video Disk Recorder ($prog):

en: Starting Wesnoth game server:
sv: Startar spelserver för Wesnoth:

en: Starting Xpilot game server:
sv: Startar spelserver Xpilot:

en: Starting YP map server:
sv: Startar YP-mappning-server:

en: Starting YP passwd service:
sv: Startar YP-lösenordstjänsten:

en: Starting YP server services:
sv: Startar YP-servertjänster:

en: Starting ZABBIX agent:
sv: Startar ZABBIX-agent:

en: Starting ZABBIX proxy:
sv: Startar ZABBIX-proxy:

en: Starting ZABBIX server:
sv: Startar ZABBIX-servern:

en: Starting abrt daemon:
sv: Startar abrt-demonen:

en: Starting acpi daemon:
sv: Startar acpi-demonen:

en: Starting all MaraDNS processes:
sv: Startar alla MaraDNS-processer:

en: Starting all MaraDNS-Zoneserver processes:
sv: Startar alla MaraDNS-Zoneserver-processer:

en: Starting amavisd-snmp-subagent:
sv: Startar amavisd-snmp-subagent:

en: Starting argus:
sv: Startar argus:

en: Starting arptables_jf
sv: Startar arptables_jf

en: Starting asterisk:
sv: Startar asterisk:

en: Starting auto nice daemon:
sv: Startar automatisk nice-demon:

en: Starting capi4linux:
sv: Startar capi4linux:

en: Starting certmaster daemon:
sv: Startar certmaster-demon:

en: Starting cobbler daemon:
sv: Startar cobbler-demonen:

en: Starting console mouse services:
sv: Startar konsollmustjänster:

en: Starting ctdbd service:
sv: Startar ctdbd-tjänst:

en: Starting cyphesis:
sv: Startar cyphesis:

en: Starting denyhosts:
sv: Startar denyhosts:

en: Starting distributed compiler daemon:
sv: Startar distribuerad kompileringsdemon:

en: Starting distributed compiler scheduler:
sv: Startar distribuerad kompileringsschemaläggare:

en: Starting dund:
sv: Startar dund:

en: Starting ejabberd:
sv: Startar ejabberd:

en: Starting exim:
sv: Startar exim:

en: Starting fail2ban:
sv: Startar fail2ban:

en: Starting func daemon:
sv: Startar func-demonen:

en: Starting greylistd:
sv: Startar greylistd:

en: Starting hard disk temperature monitor daemon ($prog):
sv: Startar demonen för övervakning av hårddisktemperatur ($prog):

en: Starting icecast streaming daemon:
sv: Startar icecast streaming-demonen:

en: Starting incrond:
sv: Startar incrond:

en: Starting infrared remote control daemon ($prog):
sv: Startar demonen för infraröd fjärrstyrning ($prog):

en: Starting infrared remote control mouse daemon ($prog2):
sv: Startar demonen för infraröd fjärrstyrningsmus ($prog2):

en: Starting ipmi_poweroff driver:
sv: Startar ipmi_poweroff-drivrutinen:

en: Starting ipmi_watchdog driver:
sv: Startar ipmi_wathdog-drivrutinen:

en: Starting kernel logger:
sv: Startar kärnloggaren:

en: Starting ladvd:
sv: Startar ladvd:

en: Starting liquidwar game server:
sv: Startar spelserver liquidwar:

en: Starting monotone server:
sv: Startar monotone-server:

en: Starting named:
sv: Startar named:

en: Starting network plug daemon:
sv: Startar nätverks-plug-demonen:

en: Starting nsd:
sv: Startar nsd:

en: Starting openvpn:
sv: Startar openvpn:

en: Starting pand:
sv: Startar pand:

en: Starting pdns-recursor:
sv: Startar pdns-recursor:

en: Starting pkcsslotd:
sv: Startar pkcsslotd:

en: Starting pmud daemon:
sv: Startar pmud-demonen:

en: Starting postfix:
sv: Startar postfix:

en: Starting preload daemon:
sv: Startar preload-demon:

en: Starting process accounting:
sv: Startar processbokföring:

en: Starting puppet:
sv: Startar puppet:

en: Starting puppetmaster:
sv: Startar puppetmaster:

en: Starting restorecond:
sv: Startar restorecond:

en: Starting rfcomm:
sv: Startar rfcomm:

en: Starting router discovery:
sv: Startar router-detektering:

en: Starting rstat services:
sv: Startar rstat-tjänster:

en: Starting rusers services:
sv: Startar rusers-tjänster:

en: Starting rwho services:
sv: Startar rwho-tjänster:

en: Starting sge_shadowd:
sv: Startar sge_shadowd:

en: Starting sm-client:
sv: Startar sm-client:

en: Starting smokeping:
sv: Startar smokeping:

en: Starting snake-server:
sv: Startar snake-server:

en: Starting supervisord:
sv: Startar supervisord:

en: Starting syslog-ng:
sv: Startar syslog-ng:

en: Starting system logger:
sv: Startar systemloggaren:

en: Starting system message bus:
sv: Startar systemmeddelandebuss:

en: Starting telescope daemon:
sv: Startar telescope-demonen:

en: Starting unbound:
sv: Startar unbound:

en: Starting up $prog:
sv: Startar $prog:

en: Starting up APM daemon:
sv: Startar APM-demonen:

en: Starting up CIM server:
sv: Startar upp CIM-server:

en: Starting up HPI SNMP sub-agent daemon:
sv: Startar HPI SNMP-underagentdemonen:

en: Starting up-imapproxy daemon:
sv: Startar up-imapproxy-demonen:

en: Starting uuidd:
sv: Startar uuidd:

en: Starting vbi proxy daemon:
sv: Startar demonen vbi proxy:

en: Starting xen blktapctrl daemon:
sv: Startar xen blktapctrl-demon:

en: Starting xenconsoled daemon:
sv: Startar xenconsoled-demon:

en: Starting xend daemon:
sv: Startar xend-demon:

en: Starting xenner daemons
sv: Startar xenner-demoner:

en: Starting xenstored daemon:
sv: Startar xenstored-demon:

en: Starting yum-updatesd:
sv: Startar yum-updatesd:

en: Stoping Gadget daemon:
sv: Stoppar Gadget-demonen:

en: Stoping xen blktapctrl daemon:
sv: Stoppar xen blktapctrl-demon:

en: Stopping $PRIVOXY_PRG:
sv: Stoppar $PRIVOXY_PRG:

en: Stopping $PROG:
sv: Stoppar $PROG:

en: Stopping $PROG:
sv: Stoppar $PROG:

en: Stopping $SERVICE daemon:
sv: Stoppar $SERVICE-demonen:

en: Stopping $SERVICE:
sv: Stoppar $SERVICE:

en: Stopping $desc ($prog):
sv: Stoppar $desc ($prog):

en: Stopping $display_name:
sv: Stoppar $display_name:

en: Stopping $master_prog:
sv: Stoppar $master_prog:

en: Stopping $name:
sv: Stoppar $name:

en: Stopping $prog
sv: Stoppar $prog

en: Stopping $prog daemon:
sv: Stoppar $prog-demonen:

en: Stopping $prog for $file:
sv: Stoppar $prog för $file:

en: Stopping $prog2:
sv: Stoppar $prog2:

en: Stopping $prog:
sv: Stoppar $prog:

en: Stopping $progname:
sv: Stoppar $progname:

en: Stopping $type $name:
sv: Stoppar $type $name:

en: Stopping ${NAME} service:
sv: Stoppar ${NAME}-tjänsten:

en: Stopping ${ifprog}:
sv: Stoppar ${ifprog}:

en: Stopping CGroup Rules Engine Daemon...
sv: Stoppar demonen CGroup Rules Engine...

en: Stopping CallWeaver:
sv: Stoppar CallWeaver:

en: Stopping Condor daemons:
sv: Stoppar Condor-demoner:

en: Stopping Corosync Cluster Engine ($prog):
sv: Stoppar Corosync Cluster Engine ($prog):

en: Stopping Crossfire game server:
sv: Stoppar spelserver Crossfire:

en: Stopping Frozen Bubble server(s):
sv: Stoppar servrar för Frozen Bubble

en: Stopping GNU Krell Monitors server ($prog):
sv: Stoppar GNU Krell Monitors-server ($prog):

en: Stopping GNU cfengine environmental history daemon:
sv: Stoppar miljöhistoriksdemonen GNU cfengine:

en: Stopping Gnokii SMS daemon ($prog):
sv: Stoppar Gnokii SMS-demonen ($prog):

en: Stopping HAL daemon:
sv: Stoppar HAL-demonen:

en: Stopping INN actived service:
sv: Stoppar INN-actived-tjänsten:

en: Stopping INND service (PID not found, the hard way):
sv: Stoppar INND-tjänsten (den hårda vägen, hittade inte PID):

en: Stopping INND service (gently):
sv: Stoppar INND-tjänsten (försiktigt):

en: Stopping INND service (the hard way):
sv: Stoppar INND-tjänsten (den hårda vägen):

en: Stopping INNFeed service:
sv: Stoppar INNFeed-tjänsten:

en: Stopping INNWatch service:
sv: Stoppar INNWatch-tjänsten:

en: Stopping MaraDNS-Zoneserver:
sv: Stoppar MaraDNS-Zoneserver:

en: Stopping MaraDNS:
sv: Stoppar MaraDNS:

en: Stopping Mldonkey (mlnet):
sv: Stoppar Mldonkey (mlnet):

en: Stopping MogileFS tracker daemon:
sv: Stoppar MogileFS spårningsdemon:

en: Stopping NFS locking:
sv: Stoppar NFS-låsning:

en: Stopping NFS statd:
sv: Stoppar NFS statd:

en: Stopping NetworkManager daemon:
sv: Stoppar NetworkManager-demonen:

en: Stopping Open Hardware Manager:
sv: Stoppar Open Hardware Manager:

en: Stopping OpenAIS ($prog):
sv: Stoppar OpenAIS ($prog):

en: Stopping OpenCT smart card terminals:
sv: Stoppar OpenCT-terminaler för smarta kort:

en: Stopping OpenSCADA daemon:
sv: Stoppar OpenSCADA-demonen:

en: Stopping PC/SC smart card daemon ($prog):
sv: Stoppar PC/SC-demonen för smarta kort ($prog):

en: Stopping Perlbal:
sv: Stoppar Perbal:

en: Stopping Pound:
sv: Stoppar Pound:

en: Stopping Qpid AMQP daemon:
sv: Stoppar Qpid AMQP-demonen:

en: Stopping RADIUS server:
sv: Stoppar RADIUS-server:

en: Stopping RPC gssd:
sv: Stoppar RPC gssd:

en: Stopping RPC idmapd:
sv: Stoppar RPC idmapd:

en: Stopping SCSI target daemon:
sv: Stoppar SCSI-måldemon:

en: Stopping Shorewall:
sv: Stoppar Shorewall:

en: Stopping UPS monitor:
sv: Stoppar UPS-övervakare:

en: Stopping Video Disk Recorder ($prog):
sv: Stoppar Video Disk Recorder ($prog):

en: Stopping Wesnoth game server:
sv: Stoppar spelserver Wesnoth:

en: Stopping Xpilot game server:
sv: Stoppar spelserver Xpilot:

en: Stopping YP map server:
sv: Stoppar YP-mappning-server:

en: Stopping YP passwd service:
sv: Stoppar YP-lösenordstjänsten:

en: Stopping YP server services:
sv: Stoppar YP-servertjänster:

en: Stopping abrt daemon:
sv: Stoppar abrt-demonen:

en: Stopping acpi daemon:
sv: Stoppar acpi-demonen:

en: Stopping all ${MODULE_NAME} drivers:
sv: Stoppar alla ${MODULE_NAME}-drivrutiner:

en: Stopping all running guests
sv: Stoppar alla körande gäster

en: Stopping asterisk:
sv: Stoppar asterisk:

en: Stopping capi4linux:
sv: Stoppar capi4linux:

en: Stopping certmaster daemon:
sv: Stoppar certmaster-demonen:

en: Stopping cobbler daemon:
sv: Stoppar cobbler-demon:

en: Stopping denyhosts:
sv: Stoppar denyhosts:

en: Stopping disk encryption for $dst
sv: Stoppar diskkryptering för $dst

en: Stopping distributed compiler daemon:
sv: Stoppar distribuerad kompileringsdemon:

en: Stopping distributed compiler scheduler:
sv: Stoppar distribuerad kompileringsschemaläggare:

en: Stopping fail2ban:
sv: Stoppar fail2ban:

en: Stopping func daemon:
sv: Stoppar func-demonen:

en: Stopping hard disk temperature monitor daemon ($prog):
sv: Stoppar demonen för övervakning av hårddisktemperatur ($prog):

en: Stopping ibmasm:
sv: Stoppar ibmasm:

en: Stopping incrond:
sv: Stoppar incrond:

en: Stopping infrared remote control daemon ($prog):
sv: Stoppar demonen för infraröd fjärrstyrning ($prog):

en: Stopping infrared remote control mouse daemon ($prog2):
sv: Stoppar demonen för infraröd fjärrstyrningsmus ($prog2):

en: Stopping ipmi_poweroff driver:
sv: Stoppar ipmi_poweroff-drivrutinen:

en: Stopping ipmi_watchdog driver:
sv: Stoppar ipmi_watchdog-drivrutinen:

en: Stopping liquidwar game server:
sv: Stoppar spelserver för liquidwar:

en: Stopping monotone server:
sv: Stoppar monotone-server:

en: Stopping named:
sv: Stoppar named:

en: Stopping nsd:
sv: Stoppar nsd:

en: Stopping pdns-recursor:
sv: Stoppar pdns-recursor:

en: Stopping preload daemon:
sv: Stoppar preload-demon:

en: Stopping puppet:
sv: Stoppar puppet:

en: Stopping puppetmaster:
sv: Stoppar puppetmaster:

en: Stopping rstat services:
sv: Stoppar rstat-tjänster:

en: Stopping rusers services:
sv: Stoppar rusers-tjänster:

en: Stopping rwho services:
sv: Stoppar rwho-tjänster:

en: Stopping smokeping:
sv: Stoppar smokeping:

en: Stopping supervisord:
sv: Stoppar supervisord:

en: Stopping syslog-ng:
sv: Stoppar syslog-ng:

en: Stopping system message bus:
sv: Stoppar systemmeddelandebuss:

en: Stopping unbound:
sv: Stoppar unbound:

en: Stopping uuidd:
sv: Stoppar uuidd:

en: Stopping vbi proxy daemon:
sv: Stoppar demonen vbi proxy:

en: Stopping xenconsoled daemon:
sv: Stoppar xenconsoled-demon:

en: Stopping xend daemon:
sv: Stoppar xend-demon:

en: Stopping xenner daemons
sv: Stoppar xenner-demoner

en: Stopping xenstored daemon:
sv: Stoppar xenstored-demon:

en: Stopping yum-updatesd:
sv: Stoppar yum-updatesd:

en: Stray lockfile present; removing it.
sv: Kvarbliven låsfil finns, tar bort den.

en: Syncing hardware clock to system time
sv: Synkroniserar hårdvaruklockan med systemtiden

en: Table: $table
sv: Tabell: $table

en: Tap support not available: tunctl not found
sv: Tap-stöd är inte tillgängligt: tunctl finns inte

en: Targets still in use. Cannot shutdown service.
sv: Mål används fortfarande.  Kan inte stänga av tjänst.

en: Telling INIT to go to single user mode.
sv: Säger till INIT att gå till enanvändarläge.

en: To lose old key remove file
sv: För att glömma gammal nyckel, ta bort filen

en: Tunnel device '$device' bringing up didn't work
sv: Uppsättning av tunnlingsenheten "$device" fungerade inte

en: Tunnel device '$device' creation didn't work
sv: Skapande av tunnlingsenheten "$device" lyckades inte

en: Tunnel device 'sit0' enabling didn't work
sv: Aktivering av tunnelenheten "sit0" fungerade inte

en: Turning off allow_ypbind SELinux boolean
sv: Stänger av SELinux-flaggan allow_ypbind

en: Turning off quotas:
sv: Stänger av diskkvoter:

en: Turning off swap:
sv: Stänger av växlingsutrymme:

en: Turning on allow_ypbind SELinux boolean
sv: Aktiverar SELinux-flaggan allow_ypbind

en: Unconfigured: $prog, /etc/gkrellmd.conf not found
sv: Ej konfigurerad: $prog, /etc/kgrellmd.conf finns inte

en: Unconfigured: $prog, see /etc/sysconfig/hddtemp:
sv: Ej konfigurerad: $prog, se /etc/sysconfig/hddtemp:

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unloading ISDN modules
sv: Tömmer ISDN-moduler

en: Unmounting $mountpoint:
sv: Avmonterar $mountpoint:

en: Unmounting CIFS filesystems:
sv: Avmonterar CIFS-filsystem:

en: Unmounting NCP filesystems:
sv: Avmonterar NCP-filsystem:

en: Unmounting file systems
sv: Avmonterar filsystem

en: Unmounting loopback filesystems (retry):
sv: Avmonterar loopback-filsystem (återförsök):

en: Unmounting loopback filesystems:
sv: Avmonterar loopback-filsystem:

en: Unmounting pipe file systems (retry):
sv: Avmonterar rörfilsystem (återförsök):

en: Unmounting pipe file systems:
sv: Avmonterar rörfilsystem:

en: Unregistering binary handler for Windows applications:
sv: Avregistrerar binärhanterare för Windowsprogram:

en: Unregistering binary handler for qemu applications
sv: Avregistrerar binärhanterare för qemu-program

en: Unsupported mechanism '$mechanism' for sending trigger to radvd
sv: Mekanismen "$mechanism" stöds inte vid skickande av trigger till radvd

en: Unsupported reason '$reason' for sending trigger to radvd
sv: Orsaken "$reason" stöds inte vid skickande av trigger till radvd

en: Unsupported selection '$selection' specified (arg 2)
sv: Urvalet "$selection" stöds inte (arg 2)

en: Updating RPMS in group $group:
sv: Uppdaterar RPM-paket i gruppen $group:

en: Usage $0 {start|stop|restart|condrestart|save|status}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|condrestart|save|status}

en: Usage: $0 (start|stop|restart|condrestart|status)
sv: Användning: $0 (start|stop|restart|condrestart|status)

en: Usage: $0 {condrestart|try-restart|start|stop|restart|reload|force-reload|status}
sv: Användning: $0 {condrestart|try-restart|start|stop|restart|reload|force-reload|status}

en: Usage: $0 {start|forcestart|stop|status|restart|orcerestart|reload|condrestart}
sv: Användning: $0 {start|forcestart|stop|status|restart|orcerestart|reload|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|force-reload|reload|try-restart|status}
sv: Användning: $0 {start|stop|force-reload|report|try-restart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|force-reload|restart|try-restart|status}
sv: Användning: $0 {start|stop|force-reload|restart|try-restart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|reload|configtest|status|force-reload|upgrade|restart}
sv: Användning: $0 {start|stop|reload|configtest|status|force-reload|upgrade|restart}

en: Usage: $0 {start|stop|reload|force-reload|report|restart|try-restart|status}
sv: Användning: $0 {start|stop|reload|force-reload|report|restart|try-restart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|reload|restart|dump|status}
sv: Användning: $0 {start|stop|reload|restart|dump|status}

en: Usage: $0 {start|stop|reload|restart|showsysctl}
sv: Användning: $0 {start|stop|reload|restart|showsysctl}

en: Usage: $0 {start|stop|reload|restart|status}
sv: Användning: $0 {start|stop|reload|restart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|reload}
sv: Användning: $0 {start|stop|reload}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|configtest|status}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|condrestart|configtest|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|reload|rehash|status}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|condrestart|reload|rehash|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|reload|status|force-reload}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|condrestart|reload|status|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|reload|status}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|condrestart|reload|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|status|panic|save}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|condrestart|status|panic|save}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|status}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|condrestart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload|status}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|try-restart|status|force-reload}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|condrestart|try-restart|status|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condstart|condrestart|status|condstop}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|condstart|condrestart|status|condstop}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condstart|condrestart|status}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|condstart|condrestart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condstop|condrestart|status}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|condstop|condrestart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|abort|flush|check|status|condrestart}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|reload|abort|flush|check|status|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart|checkconfig}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart|checkconfig}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart|status}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|force-reload|condrestart|try-restart|status}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|reload|force-reload|condrestart|try-restart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|force-reload|condrestart}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|reload|force-reload|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|status|condrestart}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|reload|status|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|status}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|reload|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|status|condrestart|configtest}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|status|condrestart|configtest}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|status|condrestart|try-restart|reload|force-reload}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|status|condrestart|try-restart|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|status|condrestart}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|status|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|status|cron|condrestart}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|status|cron|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|status}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|try-restart|condrestart|reload|force-reload|status}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|try-restart|condrestart|reload|force-reload|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|try-restart|force-reload|status}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|try-restart|force-reload|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|try-restart|reload|force-reload|status}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|try-restart|reload|force-reload|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|try-restart|status|force-reload}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart|try-restart|status|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|restart}
sv: Användning: $0 {start|stop|restart}

en: Usage: $0 {start|stop|softstop|status|restart|try-restart|reload|force-reload}
sv: Användning: $0 {start|stop|softstop|status|restart|try-restart|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|condrestart|reload|restart}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|condrestart|reload|restart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|condrestart|restart}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|condrestart|restart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|reload|restart|condrestart|probe}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|reload|restart|condrestart|probe}

en: Usage: $0 {start|stop|status|reload|restart|condrestart}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|reload|restart|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|condstop|reload|force-reload|initdb}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|condstop|reload|force-reload|initdb}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|force-reload}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|rotate|resume}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|rotate|resume}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|rotate}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|rotate}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|stats|notify|reload|rebuild|running|update}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|stats|notify|reload|rebuild|running|update}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload|cyclelogs|online|offline|command}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload|cyclelogs|online|offline|command}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|try-restart|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|force-reload|reload|condrestart|try-restart}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|force-reload|reload|condrestart|try-restart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|force-reload}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|pause|continue|reload|force-reload|condrestart|condstop}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|pause|continue|reload|force-reload|condrestart|condstop}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|probe|condrestart|condstop}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|probe|condrestart|condstop}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|propagate}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|propagate}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload|condrestart}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|reload|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart|genconfig}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart|genconfig}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart|once|genconfig}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart|once|genconfig}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|try-restart}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload|try-restart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|try-restart|force-reload}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|try-restart|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|try-restart|reload|force-reload}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart|try-restart|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|restart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|try-restart|restart|force-reload|reload}
sv: Användning: $0 {start|stop|status|try-restart|restart|force-reload|reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status}
sv: Användning: $0 {start|stop|status}

en: Usage: $0 {start|stop|switch|status|restart|condrestart|condstop|reload|force-reload}
sv: Användning: $0 {start|stop|switch|status|restart|condrestart|condstop|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop}
sv: Användning: $0 {start|stop}

en: Usage: $0 {start}
sv: Användning: $0 {start}

en: Usage: $BASENAME {start|stop|restart|reload|condrestart|status|quickstart|quickstop}
sv: Användning: $BASENAME {start|stop|restart|reload|condrestart|status|quickstart|quickstop}

en: Usage: $PRIVOXY_PRG {start|stop|reload|restart|condrestart|status|top}
sv: Användning: $PRIVOXY_PRG {start|stop|reload|restart|condrestart|status|top}

en: Usage: $PROG {start|stop|restart|reload|condrestart|status}
sv: Användning: $PROG {start|stop|restart|reload|condrestart|status}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status
sv: Användning: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status

en: Usage: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status|fullstatus|graceful|help|configtest}
sv: Användning: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status|fullstatus|graceful|help|configtest}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status}
sv: Användning: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|condrestart|status|help}
sv: Användning: $prog {start|stop|restart|condrestart|status|help}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|condrestart|status}
sv: Användning: $prog {start|stop|restart|condrestart|status}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|force-reload|condrestart|status}
sv: Användning: $prog {start|stop|restart|force-reload|condrestart|status}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|reload|condrestart|status|help}
sv: Användning: $prog {start|stop|restart|reload|condrestart|status|help}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|status|compile|cleanup} [option]
sv: Användning: $prog {start|stop|restart|status|compile|cleanup} [option]

en: Usage: $prog {start|stop|restart|status|condrestart}
sv: Användning: $prog {start|stop|restart|status|condrestart}

en: Usage: $prog {start|stop|restart}
sv: Användning: $prog {start|stop|restart}

en: Usage: $prog {start|stop|status|reload|restart|condrestart|force-reload|try-restart} [<configfile.{yml|conf}>]
sv: Användning: $prog {start|stop|status|reload|restart|condrestart|force-reload|try-restart} [<configfile.{yml|conf}>]

en: Usage: $prog {start|stop|status|restart|condrestart}
sv: Användning: $prog {start|stop|status|restart|condrestart}

en: Usage: $prog {start|stop|status|restart|reload|condrestart}
sv: Användning: $prog {start|stop|status|restart|reload|condrestart}

en: Usage: $prog {start|stop|status|restart|try-restart}
sv: Användning: $prog {start|stop|status|restart|try-restart}

en: Usage: $progname {start|stop|restart|condrestart|status}
sv: Användning: $prog {start|stop|restart|condrestart|status}

en: Usage: $service {start|stop|restart|list|status|clean}
sv: Användning: $service {start|stop|restart|list|status|clean}

en: Usage: ${IP6TABLES} {start|stop|restart|condrestart|status|panic|save}
sv: Användning: ${IP6TABLES} {start|stop|restart|condrestart|status|panic|save}

en: Usage: ${IPTABLES} {start|stop|restart|condrestart|status|panic|save}
sv: Användning: ${IPTABLES} {start|stop|restart|condrestart|status|panic|save}

en: Usage: apmd {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart}
sv: Användning: apmd {start|stop|status|restart|reload|force-reload|condrestart}

en: Usage: drbdlinksclean {start|stop|status|restart|force-reload}
sv: Användning: drbdlinksclean {start|stop|status|restart|force-reload}

en: Usage: ifup <device name>
sv: Användning: ifup <enhetsnamn>

en: Usage: killproc [-p pidfile] [ -d delay] {program} [-signal]
sv: Användning: killproc [-p pidfil] [ -d fördröjning] {program} [-signal]

en: Usage: killproc {program} [signal]
sv: Användning: killproc {program} [signal]

en: Usage: nfs {start|stop|status|restart|reload|condrestart|condstop}
sv: Användning: nfs {start|stop|status|restart|reload|condrestart|conststop}

en: Usage: pidfileofproc {program}
sv: Användning: pidfileofproc {program}

en: Usage: pidofproc [-p pidfile] {program}
sv: Användning: pidofproc [-p pidfil] {program}

en: Usage: pure-ftpd {start|stop|restart|reload|condrestart|status}
sv: Användning: pure-ftpd {start|stop|restart|reload|condrestart|status}

en: Usage: status [-p pidfile] {program}
sv: Användning: status [-p pidfil] {program}

en: Usage: status {program}
sv: Användning: status {program}

en: Usage: sys-unconfig
sv: Användning: sys-unconfig

en: Use "scandvb -o vdr" from the dvb-apps package to create one.
sv: Använd "scandvd -o vdr" från dvb-apps paketet för att skapa en.

en: Users cannot control this device.
sv: Användare kan inte styra denna enhet.

en: Using 6to4 and RADVD IPv6 forwarding usually should be enabled, but it isn't
sv: Användning av 6till4- och RADVD IPv6-vidarebefordran bör normalt vara aktiverat, men det är det inte

en: VNC server
sv: VNC-server

en: WARN
sv: VARNING

en: WARNING
sv: VARNING

en: WARNING: vconfig not able to disable REORDER_HDR on ${DEVICE}
sv: VARNING: vconfig kan inte avaktivera REORDER_HDR på ${DEVICE}

en: Waiting for network...
sv: Väntar på nätverk...

en: Waiting for reader attach/detach events...
sv: Väntar på anslutnings- och frånkopplings-händelser för läsaren...

en: Warning: $prog may not have exited, start/restart may fail
sv: Varning: $prog kanske inte har avslutats, start/omstart kan misslyckas

en: Warning: configured MTU '$IPV6TO4_MTU' for 6to4 exceeds maximum limit of '$tunnelmtu', ignored
sv: Varning: konfigurerade MTU:n "$IPV6TO4_MTU" för 6till4 överskrider maxgränsen för "$tunnelmtu", ignorerar

en: Warning: interface 'tun6to4' does not support 'IPV6_DEFAULTGW', ignored
sv: Varning: gränssnittet "tun6to4" stöder inte "IPV6_DEFAULTGW", ignorerar

en: Warning: ipppd (kernel 2.4.x and below) doesn't support IPv6 using encapsulation 'syncppp'
sv: Varning: ipppd (2.4.x-kärnor och därunder) stöder inte IPv6 med inkapslingen "syncppp"

en: Warning: link doesn't support IPv6 using encapsulation 'rawip'
sv: Varning: länken stöder inte IPv6 med inkapslingen "rawip"

en: Wine binary format handlers are not registered.
sv: Binärformathanterare för Wine är inte registrerade.

en: Wine binary format handlers are registered.
sv: Binärformathanterare för Wine är registrerade.

en: You need to upgrade the data format before using PostgreSQL.
sv: Du måste uppgradera dataformatet innan du använder PostgreSQL.

en: adsl-start does not exist or is not executable for ${DEVICE}
sv: adsl-start finns inte eller är inte körbar för ${DEVICE}

en: amd shutdown
sv: nerstängning av amd

en: cC
sv: fFcC

en: certs generation
sv: cert-generering

en: clement stop
sv: stopp av clement

en: common address redundancy protocol daemon
sv: demon för protokollet för allmän adressredundans (carp)

en: conf addition
sv: konfigurationstillägg

en: database check
sv: databasfel

en: database initialization
sv: databasinitiering

en: dead but pid file exists
sv: död men pid-fil finns

en: dead but subsys locked
sv: död men undersystemet låst

en: denyhosts cron service is disabled.
sv: denyhosts cron-tjänsten är avaktiverad.

en: denyhosts cron service is enabled.
sv: denyhosts cron-tjänst är aktiverad.

en: domain is '$NISDOMAIN'
sv: domän är '$NISDOMAIN'

en: domain not found
sv: domän hittades inte

en: error in $FILE: IPADDR_START and IPADDR_END don't agree
sv: fel i $FILE: IPADDR_START och IPADDR_END stämmer inte överens

en: error in $FILE: IPADDR_START greater than IPADDR_END
sv: fel i $FILE: IPADDR_START är större än IPADDR_END

en: error in $FILE: already seen device $parent_device:$DEVNUM in $devseen
sv: fel i $FILE: enheten $parent_device:$DEVNUM har redan setts i $devseen

en: error in $FILE: already seen ipaddr $IPADDR in $ipseen
sv: fel i $FILE: ipadressen $IPADDR har redan synts i $ipseen

en: error in $FILE: didn't specify device or ipaddr
sv: fel i $FILE: angav inte enhet eller ipadress

en: error in $FILE: invalid alias number
sv: fel i $FILE: ogiltigt aliasnummer

en: error in ifcfg-${parent_device}: files
sv: fel i ifcfg-${parent_device}:-filer

en: failed to clean cache $s.ko
sv: misslyckades att rensa cache $s.ko

en: found CRASH file, srv not started
sv: hittade CRASH-fil, srv inte startad

en: freshclam daemon NOT up and running (please check this)
sv: freshclam-demonen INTE uppe och kör (undersök detta)

en: ifup-ppp for ${DEVICE} exiting
sv: ifup-ppp för ${DEVICE} avslutar

en: ifup-ppp for ${DEVNAME} exiting
sv: ifup-ppp för ${DEVNAME} avslutar

en: innd shutdown
sv: nerstängning av innd

en: irattach shutdown
sv: nerstängning av irattach

en: irattach startup
sv: uppstart av irattach

en: is stopped
sv: är stoppat

en: key generation
sv: nyckelgenerering

en: killing ctdbd
sv: dödar ctdbd

en: ktune stettings are not applied.
sv: ktune-inställningar är inte applicerade.

en: move passphrase file
sv: flytta lösenordsfilen

en: named: already running
sv: named: körs redan

en: netconsole module loaded
sv: Modulen netconsole har laddats

en: netconsole module not loaded
sv: Modul netconsole är inte laddad

en: netconsole: can't resolve MAC address of $SYSLOGADDR
sv: netconsole: kan inte hitta MAC-adressen för $SYSLOGADDR

en: no dictionaries installed
sv: inga ordböcker är installerade

en: not reloading $httpd due to configuration syntax error
sv: läser inte om $httpd på grund av syntaxfel i konfigurationen

en: not reloading due to configuration syntax error
sv: läser inte om på grund av syntaxfel i konfigurationen

en: packet import
sv: paketimport

en: parse error
sv: inläsningsfel

en: pppd does not exist or is not executable
sv: pppd finns inte eller är inte körbar

en: pppd does not exist or is not executable for ${DEVICE}
sv: pppd finns inte eller är inte körbar för ${DEVICE}

en: pppd started for ${DEVNAME} on ${MODEMPORT} at ${LINESPEED}
sv: pppd startad för ${DEVNAME} på ${MODEMPORT} med ${LINESPEED}

en: program is dead and /var/lock lock file exists
sv: programmet är dött och låsningfil i /var/lock existerar

en: program is dead and /var/run pid file exists
sv: programmet är dött och pid-fil finns i /var/run

en: program is not running
sv: programmet kör inte

en: program or service status is unknown
sv: programs eller tjänsts status är okänd

en: qemu binary format handlers are not registered.
sv: Binärformathanterare för qemu är inte registrerade.

en: qemu binary format handlers are registered.
sv: Binärformathanterare för qemu är registrerade.

en: radvd control enabled, but config is not complete
sv: radvd-styrning är aktiverad, men konfigurationen är inte färdig

en: radvd not (properly) installed, triggering failed
sv: radvd är inte (korrekt) installerat, triggande misslyckades

en: reload
sv: omläsning

en: reloading sm-client:
sv: läser om sm-client:

en: restart
sv: omstart

en: restarting $prog...
sv: startar om $prog...

en: stale lock files may be present in $directory
sv: kvarblivna låsfiler kan finnas i $directory

en: status $rc of $prog
sv: status $rc av $prog

en: to
sv: till

en: usage: $0 <net-device>
sv: användning: $0 <nätverksenhet>

en: usage: ifdown <device name>
sv: användning: ifdown <enhetsnamn>

en: usage: ifup-aliases <net-device> [<parent-config>]
sv: användning: ifup-aliases <nätverksenhet> [<förälderkonfiguration>]

en: usage: ifup-routes <net-device> [<nickname>]
sv: användning: ifup-routes <nätverksenhet> [<smeknamn>]

en: vncserver shutdown
sv: vncserver stängs ner

en: vncserver start
sv: uppstart av vncserver

en: vncserver startup
sv: uppstart av vncserver

en: yY
sv: jJyY
