authconfig 6.1.9 - en to no translation catalogue (240 entries)

en:  <Tab>/<Alt-Tab> between elements   |   <Space> selects   |  <F12> next screen
no:  <Tab>/<Alt-Tab> mellom elementer   |   <Mellomrom> velger |  <F12> neste skjerm

en: <b>Authentication Configuration</b>
no: <b>Autentiseringskonfigurasjon</b>

en: <b>Local Authentication Options</b>
no: <b>Alternativ for lokal autentisering</b>

en: <b>Other Authentication Options</b>
no: <b>Andre alternativer for autentisering</b>

en: <b>Smart Card Authentication Options</b>
no: <b>Alternativer for autentisering med smartkort</b>

en: <b>User Account Configuration</b>
no: <b>Konfigurasjon av brukerkonto</b>

en: <domain>
no: <domene>

en: <lowest-highest>
no: <lavest-høyest>

en: <module>
no: <modul>

en: <name>
no: <navn>

en: <realm>
no: <område>

en: <server>
no: <tjener>

en: <servers>
no: <tjenere>

en: <small><b>Tip:</b> Smart cards support logging into both local and centrally managed accounts.</small>
no: <small><b>Tips:</b> Smartkort støtter innlogging til både lokale og sentralt håndterte kontoer.</small>

en: <small><b>Tip:</b> This is managed via /etc/security/access.conf.</small>
no: <small><b>Tips:</b> Dette styres via /etc/security/access.conf.</small>

en: <workgroup>
no: <arbeidsgruppe>

en: ADS Realm:
no: ADS-område:

en: Ad_min Servers:
no: Ad_min-tjenere:

en: Admin Server:
no: Admin-tjener:

en: Advanced _Options
no: Avanserte alter_nativer

en: Alert
no: Varsel

en: All configuration files which were modified by the previous authentication configuration change will be restored from backup. Revert the changes?
no: Alle konfigurasjonsfiler som er endret av tidligere endring i konfigurasjon av autentisering vil gjenopprettes fra sikkerhetskopi. Forkast endringene?

en: Allow offline _login
no: Tillat frakoblet på_logging

en: Aut_hentication Method:
no: Aute_ntiseringsmetode:

en: Authentication
no: Autentisering

en: Authentication Configuration
no: Autentiseringskonfigurasjon

en: Authentication module %s/pam_%s.so is missing. Authentication process might not work correctly.
no: Autentiseringsmodul %s/pam_%s.so mangler. Autentiseringsprosessen vil kanskje ikke fungere.

en: Back
no: Tilbake

en: Bad smart card removal action specified.
no: Ugyldig handling spesifisert ved fjerning av smart card.

en: Base DN:
no: Basis DN:

en: Cache Information
no: Informasjon om buffer

en: Cancel
no: Avbryt

en: Card Re_moval Action:
no: H_andling ved fjerning av kort:

en: Certificate _URL:
no: _URL for sertifikat:

en: Click this button if you did not download a CA certificate yet or you have not set the CA certificate up by other means.
no: Klikk på denne knappen hvis du ikke har lastet ned et CA-sertifikat ennå eller hvis du ikke har satt opp CA-sertifikatet på annen måte.

en: Control how the system verifies users who attempt to log in
no: Kontroller hvordan systemet verifiserer brukere som prøver å logge inn

en: Create _home directories on the first login
no: Lag _hjemmekataloger ved første pålogging

en: Do not configure _NTP
no: Ikke konfigurer _NTP

en: Do_n't Save
no: Ikke _lagre

en: Domain Administrator:
no: Domeneadministrator:

en: Domain Controllers:
no: Domenekontrollere:

en: Domain _administrator:
no: Domene_administrator:

en: Domain:
no: Domene:

en: Download CA Certificate
no: Last ned CA-sertifikat

en: Enable _fingerprint reader support
no: Aktiver støtte for _fingeravtrykkleser

en: Enable _local access control
no: Slå på _lokal tilgangskontroll

en: Enable _smart card support
no: Slå på støtte for _smartkort

en: Error downloading CA certificate
no: Feil ved nedlasting av CA-sertifikat

en: Fingerprint authentication allows you to log in by scanning your finger with the fingerprint reader.
no: Autentisering med fingeravtrykkleser lar deg logge inn ved å skanne en finger med fingeravtrykkleser.

en: Fingerprint reader
no: Fingeravtrykkleser

en: Hashing or crypto algorithm used for storing passwords of local users
no: Hash eller krypteringsalgoritme som brukes for å lagre passord for lokale brukere

en: Hostname or ldap:// or ldaps:// URI pointing to the LDAP server.
no: Vertsnavn eller ldap:// eller ldaps:// URI som peker til LDAP-tjeneren.

en: IPA R_ealm:
no: IPA-områd_e:

en: IPA _Domain:
no: IPA-_domene:

en: IPA _Server:
no: IPA-_tjener:

en: IPAv2 Settings
no: Innstillinger for IPAv2

en: IPAv2 password
no: IPAv2-passord

en: If the home directory of an user doesn't exist yet it will be created automatically on his first login.
no: Hvis hjemmekatalogen til en bruker ikke eksisterer ennå vil denne opprettes automatisk ved første innlogging.

en: Ignore
no: Ignorer

en: Join Domain
no: Meld inn i domene

en: Join Settings
no: Innstillinger for innmelding

en: Joining Winbind Domain
no: Blir med i Winbind-domene

en: Kerberos Settings
no: Innstillinger for Kerberos

en: Kerberos password
no: Kerberos-passord

en: LDAP Search _Base DN:
no: _Base DN for LDAP-søk:

en: LDAP Settings
no: Instillinger for LDAP

en: LDAP _Server:
no: LDAP-_tjener:

en: LDAP authentication
no: LDAP-autentisering

en: LDAP password
no: LDAP-passord

en: Local accounts only
no: Kun lokale kontoer

en: Local authorization is sufficient
no: Lokal autorisasjon er tilstrekkelig

en: Lock
no: Lås

en: NIS Settings
no: NIS-innstillinger

en: NIS _Domain:
no: NIS-_domene:

en: NIS _Server:
no: NIS-_tjener:

en: NIS password
no: NIS-passord

en: Next
no: Neste

en: No
no: Nei

en: Password
no: Passord

en: Password:
no: Passord:

en: R_ealm:
no: Områd_e:

en: Realm:
no: Område:

en: Require smart car_d for login
no: K_rev smartkort for pålogging

en: Restore the configuration files backed up before the previous configuration change
no: Gjenopprett konfigurasjonsfilene som ble sikkerhetskopiert før forrige konfigurasjonsendring

en: Revert
no: Forkast endringer

en: Save Settings
no: Lagre innstillinger

en: Security Model:
no: Sikkerhetsmodell:

en: Server:
no: Tjener:

en: Smart card authentication allows you to log in using a certificate and key associated with a smart card.
no: Autentisering med Smart Card lar deg logge inn ved bruk av et sertifikat og en nøkkel assosiert med et Smartcard.

en: Some of the configuration changes you've made should be saved to disk before continuing.  If you do not save them, then your attempt to join the domain may fail.  Save changes?
no: Noen av endringene du har gjort i konfigurasjonen bør lagres til disk før du fortsetter. Hvis du ikke lagrer dem vil ditt forsøk på å bli medlem av domenet feile. Lagre endringene?

en: Te_mplate Shell:
no: _Mal-skall:

en: Template Shell:
no: Mal-_skall:

en: The %s file was not found, but it is required for %s support to work properly.
    Install the %s package, which provides this file.
no: Filen %s ble ikke funnet, men er nødvendig for at støtte for %s skal fungere riktig.
    Installer pakken %s, som inneholder denne filen.

en: To connect to a LDAP server with TLS protocol enabled you need a CA certificate which signed your server's certificate. Copy the certificate in the PEM format to the '%s' directory.
    Then press OK.
no: For å koble til en LDAP-tjener med TLS-protokollen trenger du et CA-sertifikat som signerte din tjeners sertifikat. Kopier sertifikatet i PEM-format til katalogen «%s».
    Trykk OK etter å ha gjort dette.

en: To verify the LDAP server with TLS protocol enabled you need a CA certificate which signed the server's certificate. Please fill in the URL where the CA certificate in the PEM format can be downloaded from.
no: For å koble til en LDAP-tjener med TLS-protokollen trenger du CA-sertifikatet som signerte din tjeners sertifikat. Vennligst oppgi en URL hvor CA-sertifikatet kan lastes ned i PEM-format.

en: Unable to initialize graphical environment. Most likely cause of failure
    is that the tool was not run using a graphical environment. Please either
    start your graphical user interface or set your DISPLAY variable.
no: Kan ikke initiere det grafiske miljøet. Den mest sannsylige feilårsaken
    er at verktøyet ikke ble kjørt i et grafisk miljø. Vennligst start
    ditt grafiske brukergrensesnitt eller sett miljøvariabelen DISPLAY.

en: Unknown password hashing algorithm specified, using sha256.
no: Ukjent hash-algoritme oppgitt for passord, bruker sha256.

en: Use DNS to _locate KDCs for realms
no: Bruk DNS for å _lokalisere KDCer for områder

en: Use DNS to locate KDCs for realms
no: Bruk DNS for å lokalisere KDCer for områder

en: Use DNS to resolve hosts to realms
no: Bruk DNS for oppslag av verter til områder

en: Use D_NS to resolve hosts to realms
no: Bruk D-NS for oppslag av verter til områder

en: Use Fingerprint reader
no: Bruk fingeravtrykkleser

en: Use IPAv2
no: Bruk IPAv2

en: Use Kerberos
no: Bruk Kerberos

en: Use LDAP
no: Bruk LDAP

en: Use LDAP Authentication
no: Bruk LDAP-autentisering

en: Use MD5 Passwords
no: Bruk MD5-passord

en: Use NIS
no: Bruk NIS

en: Use Shadow Passwords
no: Bruk skyggepassord

en: Use TLS
no: Bruk TLS

en: Use Transport Layer Security extension for LDAP as defined by RFC-2830. It must not be ticked with ldaps server URI.
no: Bruk Transport Layer Security utvidelsen for LDAP som definert av RFC-2830. Denne må ikke krysses av sammen med ldaps URI til tjener.

en: Use Winbind
no: Bruk Winbind

en: Use Winbind Authentication
no: Bruk Winbind-autentisering

en: Use _TLS to encrypt connections
no: Bruk _TLS for å kryptere tilkoblinger

en: Use the "Join Domain" button to join the IPAv2 domain.
no: Bruk knappen «Bli med i domene» for å bli med i IPAv2-domenet.

en: User Information
no: Informasjon om bruker

en: Warning
no: Advarsel

en: When enabled /etc/security/access.conf will be consulted for authorization of users access.
no: Hvis aktivert vil /etc/security/access.conf sjekkes for autorisasjon av brukers aksess.

en: Winbind ADS R_ealm:
no: Winbind ADS-om_råde:

en: Winbind Domain Co_ntrollers:
no: Winbind-domeneko_ntrollere:

en: Winbind Settings
no: Innstillinger for Winbind

en: Winbind _Domain:
no: Winbind-_domene:

en: Winbind authentication
no: Winbind-autentisering

en: Winbind password
no: Winbind-passord

en: Yes
no: Ja

en: You must provide ldaps:// server address or use TLS for LDAP authentication.
no: Du må oppgi tjeneradresse for ldaps:// eller bruk TLS til LDAP-autentisering.

en: _Download CA Certificate...
no: Last ne_d CA-sertifikat...

en: _Identity & Authentication
no: Identitet & autentisering

en: _Join Domain...
no: _Bli med i domene...

en: _KDCs:
no: _KDCer:

en: _Password Hashing Algorithm:
no: Hash-algoritme for _passord:

en: _Password:
no: _Passord:

en: _Security Model:
no: _Sikkerhetsmodell:

en: _User Account Database:
no: Br_ukerkontodatabase:

en: action to be taken on smart card removal
no: handling som skal utføress når smartcard fjernes

en: authenticate system accounts by local files only
no: autentiser systemkontoer kun via lokale filer

en: authenticate system accounts by network services
no: autentiser systemkontoer via nettverkstjenester

en: authorize local users also through remote service
no: autoriser lokale brukere gjennom ekstern tjeneste også

en: caching
no: mellomlagring

en: can only be run as root
no: kan bare kjøres av root

en: check access.conf during account authorization
no: sjekk access.conf under autorisering av konto

en: configures winbind to allow offline login
no: konfigurerer winbind til å tillate frakoblet pålogging

en: configures winbind to assume that users with no domain in their user names are domain users
no: konfigurerer winbind til å anta at brukere uten et domene i sitt brukernavn er domenebrukere

en: configures winbind to assume that users with no domain in their user names are not domain users
no: konfigurerer winbind til å anta at brukere uten domenedel i brukernavn ikke er domenebrukere

en: configures winbind to prevent offline login
no: konfigurerer winbind til å forhindre frakoblet pålogging

en: create home directories for users on their first login
no: lag hjemmekataloger for brukere ved første pålogging

en: default LDAP base DN
no: forvalgt LDAP basis DN

en: default LDAP server hostname or URI
no: vertsnavn eller URI til forvalgt LDAP-tjener

en: default NIS domain
no: standard NIS-domene

en: default NIS server
no: forvalgt NIS-tjener

en: default hesiod LHS
no: forvalgt LHS for hesiod

en: default hesiod RHS
no: forvalgt RHS for hesiod

en: default kerberos KDC
no: standard kerberos KDC

en: default kerberos admin server
no: forvalgt kerberos admin-tjener

en: default kerberos realm
no: forvalgt kerberos område

en: default realm for samba and winbind when security=ads
no: forvalgt område for samba og winbind når security=ads

en: default smart card module to use
no: smartcard-modul som skal brukes som forvalg

en: dialog was cancelled
no: dialogen ble avbrutt

en: disable IPAv2 for user information and authentication by default
no:  av IPAv2 for brukerinformasjon og autentisering som forvalg

en: disable LDAP for authentication by default
no: ikke bruk LDAP som standard for autentisering

en: disable LDAP for user information by default
no: ikke bruk LDAP som standard for brukerinformasjon

en: disable MD5 passwords by default
no: slå av bruk av MD5-passord som standard

en: disable NIS for user information by default
no: ikke bruk NIS som standard for brukerinformasjon

en: disable SSSD for authentication by default (still used for supported configurations
no: slå av SSSD som standard for autentisering (brukes fortsatt for støttede konfigurasjoner)

en: disable SSSD for user information by default (still used for supported configurations)
no: ikke bruk SSSD som standard for brukerinformasjon (brukes fremdeles for støttede konfigurasjoner)

en: disable authentication with fingerprint readers by default
no: ikke bruk autentisering med fingeravtrykkleser som standard

en: disable authentication with smart card by default
no: ikke bruk autentisering med smartcard som standard

en: disable caching of user credentials in SSSD by default
no: slå av mellomlagring av påloggingsinformasjon i SSSD som standard

en: disable caching of user information by default
no: deaktiver mellomlagring av brukerinformasjon som standard

en: disable hesiod for user information by default
no: ikke bruk hesiod som standard for brukerinformasjon

en: disable kerberos authentication by default
no: ikke bruk kerberos autentisering som standard

en: disable shadowed passwords by default
no: ikke bruk skyggepassord som standard

en: disable use of DNS to find kerberos KDCs
no: deaktiver bruk av DNS for å finne kerberos-KDCer

en: disable use of DNS to find kerberos realms
no: deaktiver bruk av DNS for å finne kerberos-områder

en: disable use of RFC-2307bis schema for LDAP user information lookups
no: slå av bruk av RFC2307bis schema for oppslag av LDAP-brukerinformasjon

en: disable use of TLS with LDAP (RFC-2830)
no: slå av bruk av TLS med LDAP (RFC-2830)

en: disable winbind for authentication by default
no: ikke bruk winbind som standard for autentisering

en: disable winbind for user information by default
no: ikke bruk winbind som standard for brukerinformasjon

en: disable wins for hostname resolution
no: deaktiver wins for oppslag av vertsnavn

en: display Back instead of Cancel in the main dialog of the TUI
no: vis Tilbake i stedet for Avbryt i hovedvinduet i tekstbasert grensesnitt

en: do not check access.conf during account authorization
no: ikke sjekk access.conf under autorisering av konto

en: do not create home directories for users on their first login
no: ikke lag hjemmekataloger for brukere ved første pålogging

en: do not display the deprecated text user interface
no: ikke vis tekstbasert brukergrensesnitt

en: do not prefer dns over wins or nis for hostname resolution
no: ikke foretrekk dns før wins eller nis for oppslag av vertsnavn

en: do not require smart card for authentication by default
no: ikke krev bruk av smartcard som standard for autentisering

en: do not setup the NTP against the IPAv2 domain
no: ikke konfigurer NTP mot IPAv2-domenet

en: do not start/stop portmap, ypbind, and nscd
no: ikke start/stopp portmap, ypbind og nscd

en: do not update the configuration files, only print new settings
no: ikke oppdater konfigurasjonsfilene, skriv kun ut nye innstillinger

en: enable IPAv2 for user information and authentication by default
no: slå på IPAv2 for brukerinformasjon og autentisering som forvalg

en: enable LDAP for authentication by default
no: bruk LDAP som standard for autentisering

en: enable LDAP for user information by default
no: bruk LDAP som standard for brukerinformasjon

en: enable MD5 passwords by default
no: bruk MD5-passord som standard

en: enable NIS for user information by default
no: bruk NIS som standard for brukerinformasjon

en: enable SSSD for authentication by default with manually managed configuration
no: bruk SSSD som standard for autentisering med manuelt håndtert konfigurasjon

en: enable SSSD for user information by default with manually managed configuration
no: bruk SSSD som standard for brukerinformasjon med manuelt håndtert konfigurasjon

en: enable authentication with fingerprint readers by default
no: bruk autentisering med fingeravtrykkleser som standard

en: enable authentication with smart card by default
no: bruk autentisering med smartcard som standard

en: enable caching of user credentials in SSSD by default
no: bruk mellomlagring av påloggingsinformasjon i SSSD som standard

en: enable caching of user information by default (automatically disabled when SSSD is used)
no: slå på mellomlagring av brukerinformasjon som standard (slås av automatisk når SSSD brukes)

en: enable hesiod for user information by default
no: bruk hesiod som standard for brukerinformasjon

en: enable kerberos authentication by default
no: bruk kerberos autentisering som standard

en: enable shadowed passwords by default
no: bruk skyggepassord som standard

en: enable use of DNS to find kerberos KDCs
no: aktiver bruk av DNS for å finne kerberos-KDCer

en: enable use of DNS to find kerberos realms
no: aktiver bruk av DNS for å finne kerberos-områder

en: enable use of RFC-2307bis schema for LDAP user information lookups
no: slå på bruk av RFC-2306bis schema for oppslag av LDAP-brukerinformasjon

en: enable use of TLS with LDAP (RFC-2830)
no: slå på bruk av TLS med LDAP (RFC-2830)

en: enable winbind for authentication by default
no: bruk winbind som standard for autentisering

en: enable winbind for user information by default
no: bruk winbind som standard for brukerinformasjon

en: enable wins for hostname resolution
no: aktiver wins for oppslag av vertsnavn

en: gid range winbind will assign to domain or ads users
no: gid-område som tildeles domene- eller ads-brukere av winbind

en: hash/crypt algorithm for new passwords
no: hash/krypteringsalgoritme for nye passord

en: join the IPAv2 domain as this account
no: bli med i IPAv2-domenet som denne kontoen

en: join the winbind domain or ads realm now as this administrator
no: bli medlem i winbind-domene eller ads-område som denne administratoren nå

en: load CA certificate from the URL
no: last CA-sertifikat fra URLen

en: local authorization is sufficient for local users
no: lokal autorisasjon er tilstrekkelig for lokale brukere

en: names of servers to authenticate against
no: navn på tjenere det skal autentiseres mot

en: never use SSSD implicitly even for supported configurations
no: aldri bruk SSSD implisitt selv for støttede konfigurasjoner

en: opposite of --test, update configuration files with changed settings
no: motsatt av --test, oppdater konfigurasjonsfilene med endringene

en: prefer dns over wins or nis for hostname resolution
no: foretrekk dns før wins eller nis for oppslag av vertsnavn

en: probe network for defaults and print them
no: søk nettverk etter standardverdier og skriv dem ut

en: require smart card for authentication by default
no: krev bruk av smartcard som standard for autentisering

en: restore the backup of configuration files
no: gjenopprett alle konfigurasjonsfiler fra sikkerhetskopi

en: restore the backup of configuration files saved before the previous configuration change
no: gjenopprett sikkerhetskopi av konfigurasjonsfilene som ble lagret før forrige konfigurasjonsendring

en: save a backup of all configuration files
no: lagre en sikkerhetskopi av alle konfigurasjonsfiler

en: security mode to use for samba and winbind
no: sikkerhetsmodus som skal brukes for samba og winbind

en: setup the NTP against the IPAv2 domain (default)
no: konfigurer NTP mot IPAv2-domenet (forvalgt)

en: shadow password
no: skyggepassord

en: the IPAv2 domain the system should be part of
no: IPAv2-domene systemet skal være en del av

en: the character which will be used to separate the domain and user part of winbind-created user names if winbindusedefaultdomain is not enabled
no: tegn som brukes til å separere domene- og brukerdelen av brukernavn opprettet av winbind hvis winbindusedefaultdomaon ikke er aktivert

en: the directory which winbind-created users will have as home directories
no: hjemmekatalog for brukere som er opprettet via winbind

en: the group which winbind-created users will have as their primary group
no: primærgruppe for brukere opprettet via winbind

en: the realm for the IPAv2 domain
no: område for IPAv2-domenet

en: the server for the IPAv2 domain
no: tjener for IPAv2-domenet

en: the shell which winbind-created users will have as their login shell
no: påloggingsskall for brukere opprettet via winbind

en: uid range winbind will assign to domain or ads users
no: uid-område som tildeles domene- eller ads-brukere av winbind

en: unexpected argument
no: uventet argument

en: update all configuration files
no: oppdater alle konfigurasjonsfiler

en: usage: %s [options]
no: bruk: %s [flagg]

en: use SSSD implicitly if it supports the configuration
no: bruk SSSD implisitt hvis det støttes av konfigurasjonen

en: workgroup authentication servers are in
no: arbeidsgruppe for autentiseringstjenere
