GNU wget 1.12-pre6 - en to id translation catalogue (377 entries)

en: 
        The file is already fully retrieved; nothing to do.
id: 
         File sudah secara penuh diterima; tidak ada yang harus dilakukan lagi.

en: 
    %*s[ skipping %sK ]
id: 
    %*s[ melewatkan %sK ]

en: 
    %s received, redirecting output to %s.
id: 
    %s diterima, meneruskan output ke %s.

en: 
    %s received.
id: 
    %s diterima.

en: 
    Originally written by Hrvoje Niksic <hniksic@xemacs.org>.
id: 
    Originalnya ditulis oleh Hrvoje Niksic <hniksic@xemacs.org>.

en: 
    REST failed, starting from scratch.
id: 
    REST gagal, memulai dari awal.

en:        --ask-password            prompt for passwords.
id:        --ask-password            tanya untuk kata sandi.

en:        --auth-no-challenge     send Basic HTTP authentication information
                                   without first waiting for the server's
                                   challenge.
id:        --auth-no-challenge     Kirim informasi otentifikasi standar HTTP tanpa
                                   harus menunggu untuk ditanyai oleh server.

en:        --bind-address=ADDRESS    bind to ADDRESS (hostname or IP) on local host.
id:        --bind-address=ADDRESS    bind ke ADDRESS (hostname atau IP) pada local host.

en:        --ca-certificate=FILE    file with the bundle of CA's.
id:        --ca-certificate=FILE    file yang berisi CA's.

en:        --ca-directory=DIR       directory where hash list of CA's is stored.
id:        --ca-directory=DIR       direktori dimana hash list dari CA's disimpan

en:        --certificate-type=TYPE  client certificate type, PEM or DER.
id:        --certificate-type=TYPE  tipe sertifikate client, PEM atau DER.

en:        --connect-timeout=SECS    set the connect timeout to SECS.
id:        --connect-timeout=SECS    set the connect timeout pada SECS.

en:        --content-disposition   honor the Content-Disposition header when
                                   choosing local file names (EXPERIMENTAL).
id:        --content-disposition   Lihat header Content-Disposition ketika memilih
                                   berkas lokal (EKSPERIMEN).

en:        --cut-dirs=NUMBER          ignore NUMBER remote directory components.
id:        --cut-dirs=NUMBER           abaikan NUMBER remote komponen direktori.

en:        --default-page=NAME     Change the default page name (normally
                                   this is `index.html'.).
id:        --default-page=NAMA     Ubah nama halaman baku (biasanya
                                   ini `index.html'.).

en:        --delete-after       delete files locally after downloading them.
id:        --delete-after       delete files locally sesudah mendownloadnya.

en:        --dns-timeout=SECS        set the DNS lookup timeout to SECS.
id:        --dns-timeout=SECS        set the DNS lookup timeout pada SECS.

en:        --egd-file=FILE          file naming the EGD socket with random data.
id:        --egd-file=FILE          penamaan file EGD socket dengan data random.

en:        --exclude-domains=LIST      comma-separated list of rejected domains.
id:        --exclude-domains=LIST      list yang dipisahkan oleh koma yang berisidomains yang direject/tolak.

en:        --follow-ftp                follow FTP links from HTML documents.
id:        --follow-ftp                ikuti link FTP dari dokumen HTML.

en:        --follow-tags=LIST          comma-separated list of followed HTML tags.
id:        --follow-tags=LIST          list yang dipisahkan oleh koma yang berisitag HTML yang diikuti

en:        --ftp-password=PASS     set ftp password to PASS.
id:        --ftp-password=PASS     set ftp password pada PASS.

en:        --ftp-stmlf             Use Stream_LF format for all binary FTP files.
id:        --ftp-stmlf             Gunakan format Stream_LF untuk seluruh berkas binari FTP.

en:        --ftp-user=USER         set ftp user to USER.
id:        --ftp-user=USER         set ftp user pada USER.

en:        --header=STRING         insert STRING among the headers.
id:        --header=STRING         masukkan STRING dalam headers.

en:        --http-password=PASS    set http password to PASS.
id:        --http-password=PASS    set http password pada PASS.

en:        --http-user=USER        set http user to USER.
id:        --http-user=USER        set http user pada USER.

en:        --ignore-case             ignore case when matching files/directories.
id:        --ignore-case             abaikan besar/kecil huruf ketika mencocokan files/direktori..

en:        --ignore-length         ignore `Content-Length' header field.
id:        --ignore-length         abaikan `Content-Length' bagian header.

en:        --ignore-tags=LIST          comma-separated list of ignored HTML tags.
id:        --ignore-tags=LIST          list yang dipisahkan oleh koma yang berisitag HTML yang diabaikan.

en:        --keep-session-cookies  load and save session (non-permanent) cookies.
id:        --keep-session-cookies  load dan simpan session (non-permanen) cookies.

en:        --limit-rate=RATE         limit download rate to RATE.
id:        --limit-rate=RATE         batasi kecepatan download ke RATE.

en:        --load-cookies=FILE     load cookies from FILE before session.
id:        --load-cookies=FILE     load cookies dari FILE sebelum session.

en:        --local-encoding=ENC      use ENC as the local encoding for IRIs.
id:        --local-encoding=ENC      gunakan ENC sebagai pengkodean lokal untuk IRI.

en:        --max-redirect          maximum redirections allowed per page.
id:        --max-redirect          batas maksimal yang diperbolehkan untuk redirection setiap halaman.

en:        --no-cache              disallow server-cached data.
id:        --nocache               dissallow server-cached data.

en:        --no-check-certificate   don't validate the server's certificate.
id:        --no-check-certificate   jangan memvalidasi server certificate.

en:        --no-cookies            don't use cookies.
id:        --no-cookies            jangan menggunakan cookies.

en:        --no-dns-cache            disable caching DNS lookups.
id:        --no-dns-cache            matikan caching dari DNS lookups.

en:        --no-glob               turn off FTP file name globbing.
id:        --no-glob               matikan FTP nama file globbing.

en:        --no-http-keep-alive    disable HTTP keep-alive (persistent connections).
id:        --no-http-keep-alive    disable HTTP keep-alive (persistent koneksi).

en:        --no-iri                  turn off IRI support.
id:        --no-iri                  non-aktifkan dukungan IRI.

en:        --no-passive-ftp        disable the "passive" transfer mode.
id:        --no-passive-ftp        disable the "passive" mode trasfer.

en:        --no-proxy                explicitly turn off proxy.
id:        --no-proxy                secara eksplisit mematikan proxy.

en:        --no-remove-listing     don't remove `.listing' files.
id:        --no-remove-listing     jangan hapus file `.listing'.

en:        --password=PASS           set both ftp and http password to PASS.
id:        --password=PASS           set kedua ftp dan http password pada PASS.

en:        --post-data=STRING      use the POST method; send STRING as the data.
id:        --post-data=STRING      gunakan metoda POST; kirim STRING sebagai data.

en:        --post-file=FILE        use the POST method; send contents of FILE.
id:        --post-file=FILE        gunakan metoda POST; kirim isi dari FILE.

en:        --prefer-family=FAMILY    connect first to addresses of specified family,
                                     one of IPv6, IPv4, or none.
id:        --prefer-family=FAMILY    hubungi terlebih dahulu alamat dari family  yang dispesifikasikan,
                                     salah satu dari IPv6, IPv4 atau none.

en:        --private-key-type=TYPE  private key type, PEM or DER.
id:        --private-key-type=TYPE  tipe private key, PEM atau DER.

en:        --progress=TYPE           select progress gauge type.
id:        --progress=TYPE           pilih tipe gauge progress.

en:        --protocol-directories     use protocol name in directories.
id:        --protocol-directories     gunakan nama protocol dalam direktori.

en:        --proxy-password=PASS   set PASS as proxy password.
id:        --proxy-password=PASS   set PASS sebagai password proxy.

en:        --proxy-user=USER       set USER as proxy username.
id:        --proxy-user=USER       set USER sebagai username proxy.

en:        --random-file=FILE       file with random data for seeding the SSL PRNG.
id:        --random-file=FILE       file dengan data acak untuk seeding SSL PRNG.

en:        --random-wait             wait from 0...2*WAIT secs between retrievals.
id:        --random-wait             tunggu dari 0...2*WAIT secs diantara pengambilan.

en:        --read-timeout=SECS       set the read timeout to SECS.
id:        --read-timeout=SECS       set the read timeout pada SECS.

en:        --referer=URL           include `Referer: URL' header in HTTP request.
id:        --referer=URL           masukkan `Referer: URL' header dalam HTTP request.

en:        --remote-encoding=ENC     use ENC as the default remote encoding.
id:        --remote-encoding=ENC     gunakan ENC sebagai pengkodean baku remote.

en:        --restrict-file-names=OS  restrict chars in file names to ones OS allows.
id:        --restrict-file-names=OS  restrict karakter dalam nama file ke salah satu dari yang dibolehkan oleh OS.

en:        --retr-symlinks         when recursing, get linked-to files (not dir).
id:        --retr-symlinks         ketika berekursif, ambil linked-to files (bukan dir).

en:        --retry-connrefused       retry even if connection is refused.
id:        --retry-connrefused       coba lagi walaupun koneksi ditolak.

en:        --save-cookies=FILE     save cookies to FILE after session.
id:        --save-cookies=FILE     simpan cookies pada FILE sesudah session.

en:        --save-headers          save the HTTP headers to file.
id:        --save-headers          simpan HTTP headers pada file.

en:        --secure-protocol=PR     choose secure protocol, one of auto, SSLv2,
                                    SSLv3, and TLSv1.
id:        --secure-protocol=PR     pilih secure protocolm salah satu dari auto,
                                    SSLv2, SSLv3, dan TLSv1.

en:        --spider                  don't download anything.
id:        --spider                  jangan mendownload apapun.

en:        --strict-comments    turn on strict (SGML) handling of HTML comments.
id:        --strict-comments    hidupkan strick (SGML) handling dari komentar HTML.

en:        --user=USER               set both ftp and http user to USER.
id:        --user=USER               set kedua ftp dan http user pada USER.

en:        --waitretry=SECONDS       wait 1..SECONDS between retries of a retrieval.
id:        --waitretry=SECONDS       tunggu 1..SECONDS diantara pencobaan dari sebuah pengambilan.

en:        --wdebug              print Watt-32 debug output.
id:        --wdebug               tampilkan keluaran Watt-32 debug.

en:     %s (env)
id:     %s (lingkungan)

en:     %s (system)
id:     %s (sistem)

en:     %s (user)
id:     %s (pengguna)

en:    in
id:    dalam

en:   -4,  --inet4-only              connect only to IPv4 addresses.
id:   -4,  --inet4-only              hanya menghubungi ke alamat IPv4 saja.

en:   -6,  --inet6-only              connect only to IPv6 addresses.
id:   -6,  --inet6-only              hanya menghubungi ke alamat IPv6 saja.

en:   -A,  --accept=LIST               comma-separated list of accepted extensions.
id:   -A,  --accept=LIST               list yang dipisahkan oleh koma yang berisiekstensi yang diterima.

en:   -B,  --base=URL            resolves HTML input-file links (-i -F)
                                 relative to URL.
id:   -B,  --base=URL            telusuri berkas masukan HTML (-i -F)
                                 relatif ke URL.

en:   -D,  --domains=LIST              comma-separated list of accepted domains.
id:   -D,  --domains=LIST              list yang dipisahkan oleh koma yang berisidomains yang dibolehkan.

en:   -E,  --adjust-extension      save HTML/CSS documents with proper extensions.
id:   -E,  --adjust-extension      simpan HTML/CSS dokumen dengan ekstensi yang sesuai.

en:   -F,  --force-html          treat input file as HTML.
id:   -F,  --force-html          perlakukan input file sebagai HTML.

en:   -H,  --span-hosts                go to foreign hosts when recursive.
id:   -H,  --span-hosts                pergi ke host asing ketika recursive.

en:   -I,  --include-directories=LIST  list of allowed directories.
id:   -I,  --include-directories=LIST  list dari direktori yang dibolehkan.

en:   -K,  --backup-converted   before converting file X, back up as X.orig.
id:   -K,  --backup-converted   sebelum mengubah file X, backup sebagai X.orig.

en:   -K,  --backup-converted   before converting file X, back up as X_orig.
id:   -K,  --backup-converted   sebelum mengubah berkas X, backup sebagai X.orig.

en:   -L,  --relative                  follow relative links only.
id:   -L,  --relative                  hanya mengikuti links relative saja.

en:   -N,  --timestamping            don't re-retrieve files unless newer than
                                     local.
id:   -N,  --timestamping            jangan mengambil kembali file kecuali file
                                     lebih baru dari file local.

en:   -O,  --output-document=FILE    write documents to FILE.
id:   -O,  --output-document=FILE    tulis document pada FILE.

en:   -P,  --directory-prefix=PREFIX  save files to PREFIX/...
id:   -P,  --directory-prefix=PREFIX  simpan file pada PREFIX/...

en:   -Q,  --quota=NUMBER            set retrieval quota to NUMBER.
id:   -Q,  --quota=NUMBER            set pengambilan quota pada NUMBER.

en:   -R,  --reject=LIST               comma-separated list of rejected extensions.
id:   -R,  --reject=LIST               list yang dipisahkan oleh koma yang berisiekstensi yang ditolak.

en:   -S,  --server-response         print server response.
id:   -S,  --server-response         tampilkan balasan server.

en:   -T,  --timeout=SECONDS         set all timeout values to SECONDS.
id:   -T,  --timeout=SECONDS         set semua nilai timeout pada SECONDS.

en:   -U,  --user-agent=AGENT      identify as AGENT instead of Wget/VERSION.
id:   -U,  --user-agent=AGENT      identifikasi sebagai AGEN daripada sebagai Wget/VERSION.

en:   -V,  --version           display the version of Wget and exit.
id:   -V,  --version           menampilkan versi dari Wget dan keluar.

en:   -X,  --exclude-directories=LIST  list of excluded directories.
id:   -X,  --exclude-directories=LIST   list dari direktori yang diabaikan.

en:   -a,  --append-output=FILE  append messages to FILE.
id:   -a,  --append-output=FILE  tambahkan pesan pada FILE.

en:   -b,  --background        go to background after startup.
id:   -b,  --background        pergi ke background setelah memulai.

en:   -c,  --continue                resume getting a partially-downloaded file.
id:   -c,  --continue                lanjutkan mengambil file yang terdownload  sebagian.

en:   -d,  --debug               print lots of debugging information.
id:   -d,  --debug               tampilkan banyak informasi debugging.

en:   -e,  --execute=COMMAND   execute a `.wgetrc'-style command.
id:   -e,  --execute=COMMAND   menjalankan sebuah perintah `.wgetrc'-style.

en:   -h,  --help              print this help.
id:   -h,  --help              menampilkan bantuan ini.

en:   -i,  --input-file=FILE     download URLs found in local or external FILE.
id:   -i,  --input-file=BERKAS    download URLs ditemukan dalam lokal atau BERKAS eksternal.

en:   -k,  --convert-links      make links in downloaded HTML or CSS point to
                                local files.
id:   -k,  --convert-links      buat links dalam HTML yang didownload atau CSS yang
                                menunjuk ke berkas lokal.

en:   -l,  --level=NUMBER       maximum recursion depth (inf or 0 for infinite).
id:   -l,  --level=NUMBER      maksimum kedalaman rekursi (inf atau 0 untuk tak terhingga).

en:   -m,  --mirror             shortcut for -N -r -l inf --no-remove-listing.
id:   -m,  --mirror             shortcut untuk -N -r -l inf --no-remove-listing.

en:   -nH, --no-host-directories      don't create host directories.
id:   -nH, --no-host-directories      jangan buat host directories.

en:   -nc, --no-clobber              skip downloads that would download to
                                     existing files.
id:   -nc, --no-clobber              skip downloads yang akan mendownload ke
                                     file yang sudah ada.

en:   -nd, --no-directories           don't create directories.
id:   -nd,  --no-directories          jangan membuat direktori.

en:   -np, --no-parent                 don't ascend to the parent directory.
id:   -np, --no-parent                 jangan merambah direktori atasnya.

en:   -nv, --no-verbose          turn off verboseness, without being quiet.
id:    -nv, --no-verbose          matikan verboseness, tanpa menjadi quiet.

en:   -o,  --output-file=FILE    log messages to FILE.
id:   -o,  --output-file=FILE     pesan log pada FILE.

en:   -p,  --page-requisites    get all images, etc. needed to display HTML page.
id:   -p,  --page-requisites    ambil semua gambar, dll. yang diperlukan untuk menampilkan file HTML.

en:   -q,  --quiet               quiet (no output).
id:   -q,  --quiet               diam (tidak ada output).

en:   -r,  --recursive          specify recursive download.
id:   -r,  --recursive          spesifikasikan untuk mendownload rekursif.

en:   -t,  --tries=NUMBER            set number of retries to NUMBER (0 unlimits).
id:   -t,  --tries=NUMBER            set nomor mencoba ke NUMBER (0 untuk tidak terbatas).

en:   -v,  --verbose             be verbose (this is the default).
id:   -v,  --verbose             jadi verbose (ini yang default).

en:   -w,  --wait=SECONDS            wait SECONDS between retrievals.
id:   -w,  --wait=SECONDS            tunggu SECONDS diantara pengambilan.

en:   -x,  --force-directories        force creation of directories.
id:   -x,  --force-directories        paksa pembuatan direktori.

en:   Issued certificate has expired.
id:   Sertifikat yang diterbikan telah expired.

en:   Issued certificate not yet valid.
id:   Sertifikat yang diterbitkan tidak sah.

en:   Self-signed certificate encountered.
id:   Selft-signed sertifikat ditemukan.

en:   Unable to locally verify the issuer's authority.
id:   Tidak dapat untuk memverifikasi atoritas penerbit secara lokal.

en:   eta %s
id:   akan selesai pada %s

en:  [following]
id:  [mengikuti]

en: %s (%s) - %s saved [%s/%s]
id: %s (%s) - %s disimpan [%s/%s]

en: %s (%s) - %s saved [%s]
id: %s (%s) - %s disimpan [%s]

en: %s (%s) - Connection closed at byte %s.
id: %s (%s) - Hubungan ditutup pada byte %s.

en: %s (%s) - Data connection: %s;
id: %s (%s) - Data koneksi: %s;

en: %s (%s) - Read error at byte %s (%s).
id: %s (%s) - Read error pada byte %s (%s).

en: %s (%s) - Read error at byte %s/%s (%s).
id: %s (%s) - Read error pada byte %s/%s (%s).

en: %s (%s) - written to stdout %s[%s/%s]
id: %s (%s) - disimpan ke stdout %s[%s/%s]

en: %s (%s) - written to stdout %s[%s]
id: %s (%s) - ditulis ke stdout %s[%s]

en: %s URL: %s %2d %s
id: %s: URL: %s %2d %s

en: %s has sprung into existence.
id: %s memiliki sprung kedalam eksistensi.

en: %s request sent, awaiting response...
id: Permintaan %s dikirimkan, menunggu balasan...

en: %s: %s, closing control connection.
id: %s: %s, menutup kontrol koneksi.

en: %s: %s: Failed to allocate %ld bytes; memory exhausted.
id: %s: %s: Gagal untuk mengalokasikan %ld bytes; kehabisan memori.

en: %s: %s: Failed to allocate enough memory; memory exhausted.
id: %s: %s: Gagal untuk mengalokasikan memori yang mencukupi; kehabisan memori.

en: %s: %s: Invalid boolean %s; use `on' or `off'.
id: %s: %s: Boolean tidak valid %s; gunakan `on' atau `off'.

en: %s: %s: Invalid byte value %s
id: %s: %s: Nilai byte tidak valid %s

en: %s: %s: Invalid header %s.
id: %s: %s: Header tidak valid %s.

en: %s: %s: Invalid number %s.
id: %s: %s: Nomor tidak valid %s.

en: %s: %s: Invalid progress type %s.
id: %s: %s: Tipe progress tidak valid %s.

en: %s: %s: Invalid restriction %s,
        use [unix|windows],[lowercase|uppercase],[nocontrol],[ascii].
id: %s: %s: Pembatasan tidak benar %s, 
        gunakan [unix|windows],[lowercase|uppercase],[nocontrol],[ascii].

en: %s: %s: Invalid time period %s
id: %s: %s: Perioda waktu tidak valid %s

en: %s: %s: Invalid value %s.
id: %s: %s: Nilai tidak valid %s.

en: %s: %s:%d: unknown token "%s"
id: %s: %s:%d: token tidak diketahui "%s"

en: %s: %s:%d: warning: %s token appears before any machine name
id: %s: %s:%d: peringatan: %s token terlihat sebelum nama mesin lainnya

en: %s: %s; disabling logging.
id: %s: %s; mematikan logging.

en: %s: Cannot read %s (%s).
id: %s: Tidak dapat membaca %s (%s).

en: %s: Cannot resolve incomplete link %s.
id: %s: Tidak dapat menresolve link yang tidak komplit %s.

en: %s: Couldn't find usable socket driver.
id: %s: Tidak dapat mencari driver socket yang berguna.

en: %s: Error in %s at line %d.
id: %s: Error dalam %s pada baris %d.

en: %s: Invalid --execute command %s
id: %s: Tidak valid --execute perintah %s

en: %s: Invalid URL %s: %s
id: %s: URL tidak valid %s: %s

en: %s: No certificate presented by %s.
id: %s: Tidak ada certificate yang di berikan oleh %s.

en: %s: Syntax error in %s at line %d.
id: %s: Syntax error dalam %s pada baris %d.

en: %s: The certificate of %s has been revoked.
id: %s: Sertifikat dari %s telah dicabut.

en: %s: The certificate of %s hasn't got a known issuer.
id: %s: Sertifikat dari %s belum memperoleh penerbit yang dikenal.

en: %s: The certificate of %s is not trusted.
id: %s: Sertifikat dari %s tidak dipercaya.

en: %s: Unknown command %s in %s at line %d.
id: %s: Perintah tidak diketahui %s dalam %s pada baris %d.

en: %s: WGETRC points to %s, which doesn't exist.
id: %s: WGETRC menunjuk ke %s, dimana itu tidak ada.

en: %s: Warning: Both system and user wgetrc point to %s.
id: %s: Peringatan: Kedua sistem dan pengguna wgetrc menunjuk ke %s.

en: %s: aprintf: text buffer is too big (%ld bytes), aborting.
id: %s: aprintf: penyangga teks terlalu besar (%ld bytes), membatalkan.

en: %s: cannot stat %s: %s
id: %s: tidak dapat melihat statistik %s: %s

en: %s: cannot verify %s's certificate, issued by %s:
id: %s: Tidak dapat memverifikasi sertifikat %s, yang diterbitkan oleh %s:

en: %s: certificate common name %s doesn't match requested host name %s.
id: %s: nama pengguna sertifikat %s tidak cocok dengan yang diberikan oleh hostname %s.

en: %s: certificate common name is invalid (contains a NUL character).
    This may be an indication that the host is not who it claims to be
    (that is, it is not the real %s).
id: %s: nama umum sertifikat tidak valid (berisi sebuah karakter KOSONG).
    Ini mungkin merupakan indikasi bahwa host bukan yang dimaksud
    (mungkin ini bukan %s sesungguhnya).

en: %s: corrupt time-stamp.
id: %s: time-stamp corrupt/rusak.

en: %s: illegal option -- %c
id: %s: pilihan illegal -- %c

en: %s: illegal option -- `-n%c'
id: %s: illegal pilihan -- `-n%c'

en: %s: invalid option -- %c
id: %s: pilihan -- %c tidak valid

en: %s: missing URL
id: %s: hilang URL

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
id: %s: pilihan `%c%s' tidak memperbolehkan sebuah argumen

en: %s: option `%s' is ambiguous
id: %s: pilihan `%s' adalah pilihan yang ambigu

en: %s: option `%s' requires an argument
id: %s: pilihan `%s' membutuhkan sebuah argumen

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
id: %s: pilihan `--%s' tidak memperbolehkan sebuah argumen

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
id: %s: pilihan `-W %s' tidak memperbolehkan sebuah argumen

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
id: %s: pilihan `-W %s' adalah sebuah ambigu

en: %s: option requires an argument -- %c
id: %s: pilihan membutuhkan sebuah argumen -- %c

en: %s: unable to resolve bind address %s; disabling bind.
id: %s: tidak dapat menemukan alamat bind %s; menonaktifkan bind.

en: %s: unable to resolve host address %s
id: %s: tidak dapat menemukan alamat dari %s

en: %s: unknown/unsupported file type.
id: %s: tidak diketahui/tidak disupport tipe file.

en: %s: unrecognized option `%c%s'
id: %s: pilihan `%c%s' tidak diketahui

en: %s: unrecognized option `--%s'
id: %s: pilihan `--%s' tidak diketahui

en: (no description)
id: (tidak ada deskripsi)

en: (try:%2d)
id: (coba:%2d)

en: , %s (%s) remaining
id: , %s (%s) tersisa

en: , %s remaining
id: , %s tersisa

en: ==> CWD not needed.
id: ==> CWD tidak dibutuhkan.

en: ==> CWD not required.
id: ==> CWD tidak diperlukan.

en: Already have correct symlink %s -> %s
id: Sudah memiliki symlink %s -> %s yang benar

en: Authorization failed.
id: Authorisasi gagal.

en: Bad port number
id: Nomor port tidak baik

en: Can't be verbose and quiet at the same time.
id: Tidak dapat verbose dan quiet pada waktu bersamaan.

en: Can't timestamp and not clobber old files at the same time.
id: Tidak dapat timestamp dan tidak menclobber file lama pada waktu bersamaan.

en: Cannot back up %s as %s: %s
id: Tidak dapat membackup %s sebagai %s: %s

en: Cannot convert links in %s: %s
id: Tidak dapat mengubah links dalam %s: %s

en: Cannot get REALTIME clock frequency: %s
id: Tidak dapat memperoleh REALTIME clock frequency: %s

en: Cannot initiate PASV transfer.
id: Tidak dapat menginitialisasi transfer PASV.

en: Cannot open %s: %s
id: Tidak dapat membuka %s: %s

en: Cannot open cookies file %s: %s
id: Tidak dapat membuka berkas cookies %s: %s

en: Cannot parse PASV response.
id: Tidak dapat parse PASV balasan.

en: Cannot specify both --ask-password and --password.
id: Tidak dapat menspesifikasikan baik --ask-password dan --password.

en: Cannot specify both --inet4-only and --inet6-only.
id: Tidak dapat menspesifikasikan berdua --inet4-only dan --inet6-only.

en: Cannot specify both -k and -O if multiple URLs are given, or in combination
    with -p or -r. See the manual for details.
id: Tidak dapat menspesifikasikan kedua duanya -k dan -O jika multiple URL diberikan, atau dalam kombinasi
    dengan -p atau -r. Lihat manual untuk informasi lebih details.

en: Cannot write to %s (%s).
id: Tidak dapat menulis ke %s (%s).

en: Compile:
id: Kompilasi:

en: Connecting to %s:%d...
id: Menghubungi %s:%d...

en: Connecting to %s|%s|:%d...
id: Menghubungi %s|%s|:%d...

en: Continuing in background, pid %d.
id: Melanjutkan di background, pid %d.

en: Continuing in background, pid %lu.
id: Melanjutkan di background, pid %lu.

en: Continuing in background.
id: Melanjutkan di background.

en: Control connection closed.
id: Koneksi kontrol ditutup.

en: Conversion from %s to %s isn't supported
id: Konversi dari %s ke %s belum didukung

en: Converted %d files in %s seconds.
id: Mengubah %d files dalam %s detik.

en: Converting %s...
id: Mengubah %s...

en: Cookie coming from %s attempted to set domain to %s
id: Cookie datang dari %s mencoba untuk menset domain menjadi %s

en: Copyright (C) 2009 Free Software Foundation, Inc.
id: Hak Cipta (C) 2009 Free Software Foundation, Inc.

en: Could not seed PRNG; consider using --random-file.
id: Tidak dapat seed PRNG; pertimbangkan menggunakan --random-file.

en: Creating symlink %s -> %s
id: Membuat symlink %s -> %s

en: Currently maintained by Micah Cowan <micah@cowan.name>.
id: Saat ini dipelihara oleh Micah Cowan <micah@cowan.name>.

en: Data transfer aborted.
id: Data transfer dibatalkan.

en: Directories:
id: Direktori:

en: Directory
id: Direktori

en: Disabling SSL due to encountered errors.
id: Menonaktifkan SSL karena adanya errors.

en: Download quota of %s EXCEEDED!
id: Download quota dari %s TERLEWATI!

en: ERROR: Redirection (%d) without location.
id: ERROR: Redireksi (%d) tanpa lokasi.

en: Encoding %s isn't valid
id: Pengkodean %s tidak valid

en: Error closing %s: %s
id: Error menutup %s: %s

en: Error in proxy URL %s: Must be HTTP.
id: Salah dalam proxy URL %s: Harus berupa HTTP.

en: Error in server greeting.
id: Error dalam salam server.

en: Error in server response, closing control connection.
id: Error dalam balasan server, menutup kontrol koneksi.

en: Error initializing X509 certificate: %s
id: Error menginisialisasi sertifikat X509: %s

en: Error matching %s against %s: %s
id: Gagal mencocokan %s dengan %s: %s

en: Error parsing certificate: %s
id: Error dalam membaca sertifikat: %s.

en: Error parsing proxy URL %s: %s.
id: Salah dalam parsing proxy URL %s: %s.

en: Error writing to %s: %s
id: Error menulis ke %s: %s

en: FINISHED --%s--
    Downloaded: %d files, %s in %s (%s)
id: SELESAI --%s--
    Terambil: %d berkas, %s dalam %s (%s)

en: FTP options:
id: Pilihan FTP:

en: Failed reading proxy response: %s
id: Gagal membaca balasan proxy: %s

en: Failed to unlink symlink %s: %s
id: Gagal untuk meng-unlink symlink %s: %s

en: Failed writing HTTP request: %s.
id: Gagal menulis permintaan HTTP: %s.

en: File %s already there; not retrieving.
id: Berkas %s sudah ada disana; tidak diambil.

en: File %s already there; not retrieving.
id: Berkas %s sudah ada; tidak diambil.

en: File %s exists.
id: Berkas %s ada.

en: File `%s' already there; not retrieving.
id: File `%s' sudah ada disana; tidak diambil.

en: Found %d broken link.
    
     | Found %d broken links.
id[0]: Ditemukan %d link rusak.
id[1]: Ditemukan %d link rusak.

en: Found no broken links.
id: Tidak ditemukan link yang rusak.

en: GNU Wget %s built on %s.
id: GNU Wget %s dibuat di %s.

en: GNU Wget %s built on VMS %s %s.
id: GNU Wget %s dibuat di VMS %s %s.

en: GNU Wget %s, a non-interactive network retriever.
id: GNU Wget %s, adalah sebuah non-interaktif network retriever.

en: Giving up.
id: Menyerah.

en: HTTP options:
id: Pilihan HTTP:

en: HTTPS (SSL/TLS) options:
id: Pilihan HTTPS (SSL/TLS):

en: HTTPS support not compiled in
id: dukungan HTTPS tidak dikompilasi dalam versi ini

en: IPv6 addresses not supported
id: Pengalamatan IPv6 tidak disupport

en: Incomplete or invalid multibyte sequence encountered
id: Tidak lengkap atau tidak valid urutan multibyte ditemui

en: Index of /%s on %s:%d
id: Index dari/%s pada %s:%d

en: Invalid IPv6 numeric address
id: Alamat numerik IPv6 tidak valid

en: Invalid PORT.
id: PORT tidak valid.

en: Invalid dot style specification %s; leaving unchanged.
id: Spesifikasi dot style %s tidak valid; membiarkan untuk tidak mengubahnya.

en: Invalid host name
id: Host name tidak valid

en: Invalid name of the symlink, skipping.
id: Nama symlink tidak valid, dilewati.

en: Invalid user name
id: User name tidak valid

en: Last-modified header invalid -- time-stamp ignored.
id: header yang paling akhir dimodifikasi tidak valid -- time-stamp diabaikan.

en: Last-modified header missing -- time-stamps turned off.
id: Header yang paling akhir dimodifikasi hilang -- time-stamps dimatikan.

en: Length:
id: Besar:

en: Length: %s
id: Besar: %s

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later
    <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
id: Lisensi GPLv3+: GNU GPL versi 3 atau lebih
    <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>.
    Ini adalah free software; Anda bebas untuk mengubah dan mendistribusikannya.
    Tidak ada GARANSI, selama masih diijinkan oleh hukum yang berlaku.

en: Link
id: LInk

en: Link:
id: Sambungkan:

en: Loading robots.txt; please ignore errors.
id: Menload file robot.txt; tolong hiraukan kesalahan.

en: Locale:
id: Lokal:

en: Location: %s%s
id: Lokasi: %s%s

en: Logging and input file:
id: Mencatat dan memasukan berkas:

en: Logging in as %s ...
id: Masuk sebagai %s ...

en: Login incorrect.
id: Login tidak benar.

en: Mail bug reports and suggestions to <bug-wget@gnu.org>.
id: Laporkan bug dan saran kepada <bug-wget@gnu.org>.

en: Malformed status line
id: Status line salah format

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
id: Argumen yang wajib untuk pilihan panjang juga wajib untuk pilihan yang pendek.

en: No URLs found in %s.
id: Tidak ada URLs yang ditemukan dalam %s.

en: No certificate found
id: Tidak ada sertifikat yang ditemukan

en: No data received.
id: Tidak ada data yang diterima.

en: No error
id: Tidak ada kesalahan

en: No headers, assuming HTTP/0.9
id: Tidak ada headers, mengasumsikan HTTP/0.9

en: No matches on pattern %s.
id: Tidak ada pola %s yang cocok.

en: No such directory %s.
id: Tidak ada direktori %s.

en: No such file %s.
id: Tidak ada berkas seperti itu %s.

en: No such file %s.
id: Tidak ada berkas %s.

en: No such file or directory %s.
id: Tidak ada berkas atau direktori %s.

en: Not descending to %s as it is excluded/not-included.
id: Tidak turun ke %s karena ini di excluded/tidak termasuk.

en: Not sure
id: Tidak yakin

en: Output will be written to %s.
id: Keluaran akan ditulis ke %s.

en: POST data file %s missing: %s
id: POST data berkas %s hilang: %s

en: Password for user %s:
id: Kata sandi untuk pengguna %s:

en: Password:
id: Kata sandi:

en: Please send bug reports and questions to <bug-wget@gnu.org>.
id: Mohon kirimkan laporan kesalahan dan pertanyaan ke <bug-wget@gnu.org>.

en: Proxy tunneling failed: %s
id: Proxy tunneling gagal: %s

en: Read error (%s) in headers.
id: Read error (%s) dalam headers.

en: Recursion depth %d exceeded max. depth %d.
id: Kedalaman recursion %d melebihi maksimum kedalaman %d.

en: Recursive accept/reject:
id: Recursive diterima/ditolak:

en: Rejecting %s.
id: Menolak %s.

en: Remote file does not exist -- broken link!!!
id: Berkas tidak ada -- link rusak!!!

en: Remote file exists and could contain further links,
    but recursion is disabled -- not retrieving.
id: Berkas tujuan ada dan dapat berisi link, tetap
    recursion dinonaktifkan -- tidak mencoba.

en: Remote file exists and could contain links to other resources -- retrieving.
id: Berkas tujuan telah ada dan mungkin bisa berisi link ke sumber lain -- mengambil.

en: Remote file exists but does not contain any link -- not retrieving.
id: Berkas tujuan ada tapi tidak berisi sumber lain -- tidak diambil.

en: Remote file exists.
id: Berkas tujuan ada.

en: Remote file is newer than local file %s -- retrieving.
id: Berkas remote lebih baru dari berkas lokal %s -- diambil.

en: Remote file is newer, retrieving.
id: File remote lebih baru, diambil.

en: Remote file no newer than local file %s -- not retrieving.
id: Berkas remote tidak ada yang lebih baru dari berkas lokal %s -- tidak diambil.

en: Removed %s.
id: Menghapus %s.

en: Removing %s since it should be rejected.
id: Menghapus %s karena ini seharusnya direject.

en: Removing %s.
id: Menghapus %s.

en: Retrying.
id: Mencoba lagi.

en: Reusing existing connection to %s:%d.
id: Menggunakan koneksi yang sudah ada ke %s:%d.

en: Saving to: %s
id: Simpan ke: %s

en: Scheme missing
id: Skema hilang

en: Server error, can't determine system type.
id: Server error, tidak dapat menentukan tipe sistem.

en: Server file no newer than local file %s -- not retrieving.
id: Berkas server tidak ada yang lebih baru dari lokal berkas %s -- tidak diambil.

en: Skipping directory %s.
id: Melewati direktori %s.

en: Spider mode enabled. Check if remote file exists.
id: Mode laba-laba diaktifkan. Check jika berkas tujuan ada.

en: Startup:
id: Memulai:

en: Symlinks not supported, skipping symlink %s.
id: Symlink tidak didukung, melewatkan symlink %s.

en: Syntax error in Set-Cookie: %s at position %d.
id: Syntax error dalam Set-Cookie: %s pada posisi %d.

en: Temporary failure in name resolution
id: Resolusi nama untuk sementara gagal

en: The certificate has expired
id: Sertifikat telah habis masa berlakunya.

en: The certificate has not yet been activated
id: Sertifikat belum diaktifkan.

en: The certificate's owner does not match hostname %s
id: Pemilik sertifikat tidak cocok dengan nama host %s.

en: The server refuses login.
id: Server menolak untuk login.

en: The sizes do not match (local %s) -- retrieving.
id: Besar tidak cocok (local %s) -- diambil.

en: The sizes do not match (local %s) -- retrieving.
id: Besar tidak cocok dengan (local %s) -- diambil.

en: This version does not have support for IRIs
id: Versi ini tidak mendukung untuk IRI

en: To connect to %s insecurely, use `--no-check-certificate'.
id: Untuk menghubungi %s secara tidak secure, gunakan `--no-check-certificate'.

en: Try `%s --help' for more options.
id: Coba `%s --help' untuk informasi lebih lanjut.

en: Unable to delete %s: %s
id: Tidak dapat menghapus %s: %s

en: Unable to establish SSL connection.
id: Tidak dapat membuat koneksi SSL.

en: Unhandled errno %d
id: Errno tidak tertangani %d

en: Unknown authentication scheme.
id: Skema authentifikasi tidak diketahui.

en: Unknown error
id: Kesalahan tidak diketahui

en: Unknown host
id: Host tidak diketahui

en: Unknown system error
id: Error sistem tidak diketahui

en: Unknown type `%c', closing control connection.
id: Tipe `%c' tidak diketahui, menutup kontrol koneksi.

en: Unsupported listing type, trying Unix listing parser.
id: Tipe listing tidak disupport, mencoba listing Unix parser.

en: Unsupported scheme %s
id: Skema tidak didukung %s

en: Unterminated IPv6 numeric address
id: Alamat numerik IPv6 tidak diselesaikan

en: Usage: %s NETRC [HOSTNAME]
id: Penggunaan: %s NETRC [HOSTNAME]

en: Usage: %s [OPTION]... [URL]...
id: Penggunaan: %s [PILIHAN]... [URL]...

en: Using %s as listing tmp file.
id: Menggunakan %s sebagai berkas listing sementara.

en: WARNING
id: PERINGATAN

en: WARNING: Can't reopen standard output in binary mode;
             downloaded file may contain inappropriate line endings.
id: PERINGATAN: Tidak dapat membuka keluaran standar dalam mode binari;
                berkas yang diunduh mungkin berisi akhir baris yang tidak sesuai.

en: WARNING: combining -O with -r or -p will mean that all downloaded content
    will be placed in the single file you specified.
id: PERINGATAN: mengkombinasikan -O dengan -r atau -p berarti bahwa semua yang
    akan diambil akan diletakan dalam sebuah berkas yang anda spesifikasikan.

en: WARNING: timestamping does nothing in combination with -O. See the manual
    for details.
id: PERINGATAN: penandawaktu tidak berfungsi dengan pilihan -O. Lihat manual
    untuk informasi lebih lengkap.

en: WARNING: using a weak random seed.
id: PERINGATAN: menggunakan nilai random yang lemah.

en: Warning: wildcards not supported in HTTP.
id: Peringatan: wildcards tidak disupport dalam HTTP.

en: Will not retrieve dirs since depth is %d (max %d).
id: Tidak akan mengambil dir karena kedalamannya %d (maksimal %d).

en: Write failed, closing control connection.
id: Gagal menulis, menutup kontrol koneksi.

en: Wrote HTML-ized index to %s [%s].
id: Menulis HTML-ized indeks ke %s [%s].

en: Wrote HTML-ized index to %s.
id: Menulis HTML-ized indeks ke %s.

en: connected.
id: terhubung.

en: couldn't connect to %s port %d: %s
id: tidak dapat menghubungi %s port %d: %s

en: done.
id: selesai.

en: done.
id: selesai.

en: done.
id: selesai.

en: failed: %s.
id: gagal: %s.

en: failed: No IPv4/IPv6 addresses for host.
id: gagal: Tidak ada alamat IPv4/IPv6 untuk host.

en: failed: timed out.
id: gagal: waktu habis.

en: idn_decode failed (%d): %s
id: idn_decode gagal (%d):%s

en: idn_encode failed (%d): %s
id: idn_encode gagal (%d): %s

en: ignored
id: diabaikan

en: locale_to_utf8: locale is unset
id: local_to_utf8: lokal tidak diset

en: memory exhausted
id: kehabisan memori

en: nothing to do.
id: tidak ada yang bisa dilakukan.

en: time unknown
id: waktu tidak diketahui

en: unspecified
id: tidak dispesifikasikan
