libc 2.10.1 - en to id translation catalogue (1322 entries)

en: 		Access Rights :
id: 		Hak Akses     :

en: 		Attributes    :
id: 		Atribut       :

en: 	%s [-abkCLNTM][-Dname[=value]] [-i size] [-I [-K seconds]] [-Y path] infile
id: 	%s [-abkCLNTM][-Dnama[=nilai]] [-i size] [-I [-K detik]] [-Y jalur] infile

en: 	Access rights:
id: 	Hak akses:

en: 	Entry data of type %s
id: 	Tipe dari masukan data %s

en: 	Name       : %s
id: 	Nama       : %s

en: 	Public Key :
id: 	Kunci Umum :

en: 	Type         : %s
id: 	Tipe         : %s

en: 	Universal addresses (%u)
id: 	Alamat universal (%u)

en: 	[%d]	Name          : %s
id: 	[%d]	Nama          : %s

en: 	not a dynamic executable
id: 	bukan sebuah aplikasi dinamis

en: 
    Group Members :
id: 
    Anggota Grup :

en: 
    SELinux AVC Statistics:
    
    %15u  entry lookups
    %15u  entry hits
    %15u  entry misses
    %15u  entry discards
    %15u  CAV lookups
    %15u  CAV hits
    %15u  CAV probes
    %15u  CAV misses
id: 
    SELinux AVC Statistik:
    
    %15u  pencarian masukan
    %15u  mengena masukan
    %15u  mis masukan
    %15u  mengabaikan masukan
    %15u  pencarian CAV
    %15u  mengena CAV
    %15u  probes CAV
    %15u  misses CAV

en: 
    Time to Live  :
id: 
    Waktu untuk Hidup :

en:             %2lus  server runtime
id:             %2lus server waktu jalan

en:         %2um %2lus  server runtime
id:         %2um %2lus server waktu jalan

en:        %s -a [pathname]
id:        %s -a [nama-jalur]

en:        rpcinfo -b prognum versnum
id:        rpcinfo -b nomor program versnum

en:        rpcinfo -d prognum versnum
id:        rpcinfo -d nomor program versnum

en:        rpcinfo [ -n portnum ] -t host prognum [ versnum ]
id:        rpcinfo [ -n nomor port ] -t host prognum [ versnum ]

en:     %2uh %2um %2lus  server runtime
id:     %2uh %2um %2lus server waktu jalan

en:     Data Length = %u
id:     Panjang Data = %u

en:     Explicit members:
id:     Anggota eksplisit:

en:     Explicit nonmembers:
id:     Eksplisif bukan anggota:

en:     Implicit members:
id:     Anggota implisit:

en:     Implicit nonmembers:
id:     Implisit bukan anggota:

en:     No explicit members
id:     Bukan anggota eksplisit

en:     No explicit nonmembers
id:     Bukan eksplisif bukan anggota

en:     No implicit members
id:     Bukan anggota implisit

en:     No implicit nonmembers
id:     Bukan implisit bukan anggota

en:     No recursive members
id:     Bukan anggota rekursif

en:     No recursive nonmembers
id:     Bukan rekursif bukan anggota

en:     Recursive members:
id:     Anggota rekursif:

en:     Recursive nonmembers:
id:     Rekursif bukan anggota

en:    program vers proto   port
id:    aplikasi vers proto  port

en:   or:
id:   atau:

en:  (SKIPPED)
id:  (DILEWATI)

en:  (changed)
id:  (berubah)

en:  (first)
id:  (pertama)

en:  (rule from "%s", line %d)
id:  (aturan dari "%s", baris %d)

en:  [OPTION...]
id:  [PILIHAN...]

en: "%s" is no directory; ignored
id: "%s" bukan sebuah direktori; diabaikan

en: "%s", line %d: %s
id: "%s", baris %d: %s

en: "Zone %s" line and -l option are mutually exclusive
id: "Daerah %s" baris dan pilihan -l secara mutual ekslusif

en: "Zone %s" line and -p option are mutually exclusive
id: "Daerah %s" baris dan pilihan -p secara mutual ekslusif

en: "infile" is required for template generation flags.
id: "infile" dibutuhkan untuk template pembuatan flags.

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
id: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter membutuhkan sebuah nilai

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
id: %.*s: Parameter ARGP_HELP_FMT tidak dikenal

en: %1$s: definition does not end with `END %1$s'
id: %1$s: definisi tidak berakhir dengan `END %1$s'

en: %15d  current number of threads
    %15d  maximum number of threads
    %15lu  number of times clients had to wait
    %15s  paranoia mode enabled
    %15lu  restart internal
id: %15d  jumlah thread sekarang
    %15d  maksimum jumlah threads
    %15lu jumlah dari kesempatan client untuk menunggu
    %15s  mode paranoia diaktifkan
    %15lu restart internal

en: %3ud %2uh %2um %2lus  server runtime
id: %3ud %u2d %2um %2lus server waktu jalan

en: %d libs found in cache `%s'
id: %d libs ditemukan dalam cache `%s'

en: %s in ruleless zone
id: %s dalam daerah tidak beraturan

en: %s is a 32 bit ELF file.
id: %s adalah sebuah berkas ELF 32 bit.

en: %s is a 64 bit ELF file.
id: %s adalah sebuah berkas ELF 64 bit.

en: %s is for unknown machine %d.
id: %s adalah untuk mesin tidak dikenal %d.

en: %s is not a known library type
id: %s bukan tipe perpustakaan yang dikenal

en: %s is not a shared object file (Type: %d).
id: %s bukan sebuah berkas objek terbagi (Tipe: %d).

en: %s is not a symbolic link
id: %s bukan sebuah link simbolis

en: %s is not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start.
id: %s bukan sebuah berkas ELF - ini memiliki magis bytes salah di awal.

en: %s%s%s:%u: %s%sAssertion `%s' failed.
id: %s%s%s:%u: %s%sAssertion `%s' gagal.

en: %s%s%s:%u: %s%sUnexpected error: %s.
id: %s%s%s:%u: %s%sError tidak terduga: %s.

en: %s%sUnknown signal %d
id: %s%sSinyal tidak dikenal %d

en: %s: %d did not sign extend correctly
id: %s: %d tidak menandai ektensi secara benar

en: %s: %s; low version = %lu, high version = %lu
id: %s: %s; versi rendah = %lu, versi tinggi = %lu

en: %s: %s; why = %s
id: %s: %s; kenapa = %s

en: %s: %s; why = (unknown authentication error - %d)
id: %s: %s; kenapa = (error authentifikasi tidak diketahui - %d)

en: %s: '%s' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
id: %s: '%s' tanpa pencocokan 'ifdef' atau 'ifndef'

en: %s: 'endif' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
id: %s: 'endif' tanpa pencocokan 'ifdef' atau 'ifndef'

en: %s: <mb_cur_max> must be greater than <mb_cur_min>
id: %s: <mb_cur_max> harus lebih besar dari <mb_cur_min>

en: %s: C preprocessor failed with exit code %d
id: %s: C preprosesor gagal dengan kode keluar %d

en: %s: C preprocessor failed with signal %d
id: %s: C preprosesor gagal dengan sinyal %d

en: %s: Can't create %s: %s
id: %s: Tidak dapat membuat %s: %s

en: %s: Can't create directory %s: %s
id: %s: Tidak dapat membuat direktori %s: %s

en: %s: Can't link from %s to %s: %s
id: %s: Tidak dapat menghubungkan dari %s ke %s: %s

en: %s: Can't open %s: %s
id: %s: Tidak dapat membuka %s: %s

en: %s: Can't remove %s: %s
id: %s: Tidak dapat menghapus %s: %s

en: %s: Error closing %s: %s
id: %s: Error menutup %s: %s

en: %s: Error reading %s
id: %s: Error membaca %s

en: %s: Error writing %s
id: %s: Error menulis %s

en: %s: Leap line in non leap seconds file %s
id: %s: Baris leap dalam bukan leap detik berkas %s

en: %s: Memory exhausted: %s
id: %s: Kehabisan memori: %s

en: %s: More than one -L option specified
id: %s: Lebih dari satu pilihan -L dispesifikasikan

en: %s: More than one -d option specified
id: %s: Lebih dari satu pilihan -d dispesifikasikan

en: %s: More than one -l option specified
id: %s: Lebih dari satu pilihan -l dispesifikasikan

en: %s: More than one -p option specified
id: %s: Lebih dari satu pilihan -p dispesifikasikan

en: %s: More than one -y option specified
id: %s: Lebih dari satu pilihan -y dispesifikasikan

en: %s: Too many arguments
id: %s: Terlalu banyak argumen

en: %s: `%s' mentioned more than once in definition of weight %d
id: %s: `%s' disebutkan lebih dari sekali dalam definisi dari berat %d

en: %s: `%s' must be a character
id: %s: `%s' harus berupa sebuah karakter

en: %s: `%s' value does not match `%s' value
id: %s: `%s' nilai tidak cocok dengan nilai `%s'

en: %s: `-1' must be last entry in `%s' field
id: %s: `-1' harus berupa masukan terakhir dalam daerah `%s'

en: %s: `forward' and `backward' are mutually excluding each other
id: %s: `forward' dan `backward' adalah secara muttual excluding satu sama lain

en: %s: `position' must be used for a specific level in all sections or none
id: %s: `posisi' harus digunakan untuk tingkat spesifik dalam seluruh bagian atau kosong

en: %s: `translit_start' section does not end with `translit_end'
id: %s: `translit_start' daerah tidak berakhir dengan `translit_end'

en: %s: bad symbol <%.*s>
id: %s: simbol buruk <%.*s>

en: %s: byte sequence of first character of range is not lower than that of the last character
id: %s: urutan byte dari awal karakter dari jangkauan tidak lebih rendah dari karakter terakhir

en: %s: byte sequences of first and last character must have the same length
id: %s: urutan byte dari karakter awal dan akhir harus memiliki panjang sama

en: %s: cannot have `%s' as end of ellipsis range
id: %s: tidak dapat memiliki `%s' sebagai akhir dari jangkauan ellipsis

en: %s: cannot reorder after %.*s: symbol not known
id: %s: tidak dapat mengurutkan setelah %.*s: simbol tidak diketahui

en: %s: character `%s' in charmap not representable with one byte
id: %s: karakter `%s' dalam charmap tidak dapat direpresentasikan dengan satu byte

en: %s: character `%s' needed as default value not representable with one byte
id: %s: karakter `%s' dibutuhkan sebagai nilai baku tidak dapat direpresentasikan dengan satu byte

en: %s: character `%s' not defined while needed as default value
id: %s: karakter `%s' tidak terdefinisi ketika dibutuhkan sebagai nilai default

en: %s: command was '%s', result was %d
id: %s: perintah adalah '%s', hasil adalah %d

en: %s: destination must not be a directory
id: %s: tujuan tidak boleh berupa sebuah direktori

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not '+' nor '-'
id: %s: tanda direksi dalam string %Zd dalam `era' field bukan '+' ataupun '-'

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not a single character
id: %s: tanda direksi dalam string %Zd dalam daerah `era' bukan sebuah karakter tunggal

en: %s: duplicate `default_missing' definition
id: %s: duplikasi `default_missing' definisi

en: %s: duplicate category version definition
id: %s: duplikasi kategori definisi versi

en: %s: duplicate declaration of section `%s'
id: %s: duplikasi deklarasi dari daerah `%s'

en: %s: duplicate definition of `%s'
id: %s: duplikasi definisi dari `%s'

en: %s: empty category description not allowed
id: %s: deskripsi kategori kosong tidak diperbolehkan

en: %s: empty weight string not allowed
id: %s: berat kosong string tidak diijinkan

en: %s: error in state machine
id: %s: error dalam mesin status

en: %s: failed to remove the old destination
id: %s: gagal untuk menghapus tujuan lama

en: %s: field `%s' declared more than once
id: %s: daerah `%s' terdeklarasi lebih dari sekali

en: %s: field `%s' does not contain exactly ten entries
id: %s: daerah `%s' tidak berisi tepat sepuluh masukan

en: %s: field `%s' must not be defined
id: %s: daerah `%s' tidak boleh didefinisikan

en: %s: field `%s' must not be empty
id: %s: daerah `%s' tidak boleh kosong

en: %s: field `%s' not defined
id: %s: daerah `%s' tidak terdefinisi

en: %s: field `%s' undefined
id: %s: daerah `%s' tidak terdefinisi

en: %s: file open error: %m
id: %s: error membuka berkas: %m

en: %s: garbage at end of offset value in string %Zd in `era' field
id: %s: sampah diakhir dari nilai ofset dalam string %Zd dalam daerah `era'

en: %s: garbage at end of starting date in string %Zd in `era' field
id: %s: sampah di akhir dari awal tanggal dalam string %Zd dalam daerah `era'

en: %s: garbage at end of stopping date in string %Zd in `era' field
id: %s: sampah diakhir dari tanggal selesai dalam string %Zd dalam daerah `era'

en: %s: incomplete `END' line
id: %s: tidak lengkap `END'  baris

en: %s: invalid destination: %s
id: %s: tujuan tidak valid: %s

en: %s: invalid escape `%%%c' sequence in field `%s'
id: %s: urutan escape `%%%c' tidak valid dalam daerah `%s'

en: %s: invalid escape sequence in field `%s'
id: %s: urutan escape tidak valid dalam daerah `%s'

en: %s: invalid number for offset in string %Zd in `era' field
id: %s: nomor tidak valid untuk ofset dalam string %Zd dalam daerah `era'

en: %s: invalid number of sorting rules
id: %s: nomor tidak valid untuk aturan pengurutan

en: %s: invalid option -- '%c'
id: %s: pilihan tidak valid -- '%c'

en: %s: invalid starting date in string %Zd in `era' field
id: %s: tanggal mulai tidak valid dalam string %Zd dalam daerah `era'

en: %s: invalid stopping date in string %Zd in `era' field
id: %s: tanggal selesai tidak valid dalam string %Zd dalam daerah `era'

en: %s: invalid value for field `%s'
id: %s: nilai tidak valid untuk daerah `%s'

en: %s: language abbreviation `%s' not defined
id: %s: kependekan bahasa `%s' tidak terdefinisi

en: %s: line %d: bad command `%s'
id: %s: baris %d: perintah buruk `%s'

en: %s: line %d: cannot specify more than %d trim domains
id: %s: baris %d: tidak dapat menspesifikasikan lebih dari %d trims domains

en: %s: line %d: expected `on' or `off', found `%s'
id: %s: baris %d: diduga `on' atau `off', ditemukan `%s'

en: %s: line %d: ignoring trailing garbage `%s'
id: %s: baris %d: mengabaikan akhiran sampah `%s'

en: %s: line %d: list delimiter not followed by domain
id: %s: baris %d: daftar pembatas tidak diikuti oleh domain

en: %s: missing `order_end' keyword
id: %s: hilang `order_end' kata-kunci

en: %s: missing `reorder-end' keyword
id: %s: hilang `reorder-end' kata-kunci

en: %s: missing `reorder-sections-end' keyword
id: %s: hilang `reorder-section-end' kata-kunci

en: %s: missing era format in string %Zd in `era' field
id: %s: hilang format era dalam string %Zd dalam daerah `era'

en: %s: missing era name in string %Zd in `era' field
id: %s: hilang nama era dalam string %Zd dalam daerah `era'

en: %s: more then one 'else'
id: %s: lebih dari satu 'else'

en: %s: multiple order definitions for section `%s'
id: %s: multiple tingkat definisi untuk daerah `%s'

en: %s: multiple order definitions for unnamed section
id: %s: banyak tingkat definisi untuk daerah tidak bernama

en: %s: nested conditionals not supported
id: %s: nested kondisional tidak didukung

en: %s: no PLTREL found in object %s
id: %s: tidak ada PLTREL ditemukan dalam objek %s

en: %s: no correct regular expression for field `%s': %s
id: %s: tidak ada ekspresi reguler yang benar untuk daerah `%s': %s

en: %s: no identification for category `%s'
id: %s: tidak ada identifikasi untuk kategori `%s'

en: %s: no representable `default_missing' definition found
id: %s: tidak ada representasi `default_missing' definisi ditemukan

en: %s: not enough sorting rules
id: %s: tidak cukup aturan pengurutan

en: %s: numeric country code `%d' not valid
id: %s: kode negara numerik `%d' tidak valid

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
id: %s: pilihan '%c%s' tidak mengijinkan sebuah argumen

en: %s: option '%s' is ambiguous
id: %s: pilihan '%s' adalah ambigu

en: %s: option '%s' requires an argument
id: %s: pilihan '%s' membutuhkan sebuah argumen

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
id: %s: pilihan '--%s' tidak mengijinkan sebuah argumen

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
id: %s: pilihan '-W %s' tidak mengijinkan sebuah argumen

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
id: %s: pilihan '-W %s' adalah ambigu

en: %s: option requires an argument -- '%c'
id: %s: pilihan membutuhkan sebuah argumen -- '%c'

en: %s: order for `%.*s' already defined at %s:%Zu
id: %s: urutan untuk `%.*s' telah terdefinisi di %s:%Zu

en: %s: order for collating element %.*s not yet defined
id: %s: tingkat untuk collating elemen %.*s belum terdefinisi

en: %s: order for collating symbol %.*s not yet defined
id: %s: tingkat untuk collaing simbol %.*s belum terdefinisi

en: %s: out of memory to store relocation results for %s
id: %s: kehabisan dari memori untuk menyimpan hasil relokasi untuk %s

en: %s: output would overwrite %s
id: %s: keluaran akan overwrite %s

en: %s: panic: Invalid l_value %d
id: %s: panic: l_value %d tidak valid

en: %s: premature end of file
id: %s: prematur akhir dari berkas

en: %s: section `%.*s' not known
id: %s: bagian `%.*s' tidak dikenal

en: %s: starting date is invalid in string %Zd in `era' field
id: %s: tanggal mulai tidak valid dalam string %Zd dalam daerah `era'

en: %s: symbolic range ellipsis must not be directly followed by `order_end'
id: %s: jangkauan simbolis ellipsis tidak boleh secara langsung mengikuti `order_end'

en: %s: symbolic range ellipsis must not directly follow `order_start'
id: %s: jangkauan simbolis ellipsis tidak boleh secara langsung mengikuti `order_start'

en: %s: syntax error
id: %s: sintaks error

en: %s: syntax error in definition of new character class
id: %s: sintaks error dalam definisi dari kelas karakter baru

en: %s: syntax error in definition of new character map
id: %s: sintaks error dalam definisi dari peta karakter baru

en: %s: table for class "%s": %lu bytes
id: %s: tabel untuk kelas "%s": %lu bytes

en: %s: table for map "%s": %lu bytes
id: %s: tabel untuk peta "%s": %lu bytes

en: %s: table for width: %lu bytes
id: %s: tabel untuk lebar: %lu bytes

en: %s: terminology language code `%s' not defined
id: %s: kode bahasa terminologi `%s' tidak terdefinisi

en: %s: the start and the end symbol of a range must stand for characters
id: %s: awal dan akhir dari simbol dari sebuah jangkauan harus berdiri untuk karakter

en: %s: third operand for value of field `%s' must not be larger than %d
id: %s: operan ketiga untuk nilai dari field `%s' tidak boleh lebih besar daripada %d

en: %s: too few values for field `%s'
id: %s: terlalu sedikit nilai untuk daerah `%s'

en: %s: too many rules; first entry only had %d
id: %s: terlalu banyak aturan; masukan pertama hanya memiliki %d

en: %s: too many values
id: %s: terlalu banyak nilai

en: %s: too many values for field `%s'
id: %s: terlalu banyak nilai untuk daerah `%s'

en: %s: transliteration data from locale `%s' not available
id: %s: transliteration data dari lokal `%s' tidak tersedia

en: %s: unable to open %s: %m
id: %s: tidak dapat membuka %s: %m

en: %s: unknown character in collating symbol name
id: %s: karakter tidak dikenal dalam nama simbol collating

en: %s: unknown character in equivalent definition name
id: %s: karakter tidak dikenal dalam definisi nama yang ekuivalen

en: %s: unknown character in equivalent definition value
id: %s: karakter tidak dikenal dalam nilai definisi yang ekuivalen

en: %s: unknown character in field `%s'
id: %s: karakter dalam daerah `%s' tidak dikenal

en: %s: unknown section name `%.*s'
id: %s: nama daerah `%.*s' tidak dikenal

en: %s: unknown symbol `%s' in equivalent definition
id: %s: simbol tidak dikenal `%s' definisi ekuivalen

en: %s: unrecognized option '%c%s'
id: %s: pilihan tidak dikenal '%c%s'

en: %s: unrecognized option '--%s'
id: %s: pilihan tidak dikenal '--%s'

en: %s: usage is %s [ --version ] [ -v ] [ -c [loyear,]hiyear ] zonename ...
id: %s: penggunaan adalah %s [ --version ] [ -v ] [ -c [loyear,]hiyear ] nama-daerah ...

en: %s: usage is %s [ --version ] [ -v ] [ -l localtime ] [ -p posixrules ] \
    	[ -d directory ] [ -L leapseconds ] [ -y yearistype ] [ filename ... ]
id: %s: penggunaan adalah %s [ --version ] [ -v ] [ -l waktu-lokal ] [ -p posixrules ] \
    	[ -d direktori ] [ -L leapseconds ] [ -y tahun-adalah-tipe ] [ nama-berkas ... ]

en: %s: use of -v on system with floating time_t other than float or double
id: %s: penggunaan -v di sistem dengan pecahan time_t selain dari float atau double

en: %s: value for field `%s' must be a single character
id: %s: nilai untuk daerah `%s' harus berupa karakter tunggal

en: %s: value for field `%s' must be in range %d...%d
id: %s: nilai untuk daerah `%s' harus berada dalam jangkauan %d...%d

en: %s: value for field `%s' must not be an empty string
id: %s: nilai untuk daerah `%s' tidak boleh berupa string kosong

en: %s: value of field `int_curr_symbol' does not correspond to a valid name in ISO 4217
id: %s: nilai dari daerah `int_curr_symbol' tidak berhubungan dengan sebuah nama yang valid dalam ISO 4217

en: %s: value of field `int_curr_symbol' has wrong length
id: %s: nilai untuk daerah `int_curr_symbol' memiliki panjang salah

en: %s: values for field `%s' must be smaller than 127
id: %s: nilai untuk daerah `%s' harus lebih kecil dari 127

en: %s: values for field `%s' must not be larger than %d
id: %s: nilai untuk daerah `%s' tidak boleh lebih besar daripada %d

en: %s: warning: zone "%s" abbreviation "%s" %s
id: %s: peringatan: daerah "%s" kependekan "%s" %s

en: %s: weights must use the same ellipsis symbol as the name
id: %s: berat seharusnya menggunakan ellipsis sama simbol sebagai nama

en: %s: while writing output %s: %m
id: %s: ketika menulis keluaran %s: %m

en: %s: wild -c argument %s
id: %s: argumen -c ganas %s

en: %s:%u: bad syntax in hwcap line
id: %s:%u: sintaks buruk dalam baris hwcap

en: %s:%u: cannot read directory %s
id: %s:%u: tidak dapat membaca direktori %s

en: %s:%u: duplicate hwcap %lu %s
id: %s:%u: duplikasi hwcap %lu %s

en: %s:%u: hwcap index %lu above maximum %u
id: %s:%u: indeks hwcap %lu diatas maksimal %u

en: %s:%u: hwcap index %lu already defined as %s
id: %s:%u: hwcap indeks %lu telah didefinisikan sebagai %s

en: '%s' is not a known database
id: '%s' bukan tipe perpustakaan yang dikenal

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
id: (APLIKASI ERROR) Tidak ada versi yang dikenal!?

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
id: (APLIKASI ERROR) Pilihan seharusnya telah dikenal!?

en: (Unknown object)
id: (Objek tidak dikenal)

en: (unknown)
id: (tidak diketahui)

en: *** Cannot read debuginfo file name: %m
id: *** Tidak dapat membaca nama berkas debuginfo: %m

en: *** The file `%s' is stripped: no detailed analysis possible
id: *** Berkas `%s' terstrip: tidak ada kemungkinan analisa detail

en: *standard input*
id: *masukan baku*

en: -C		ANSI C mode
id: -C		mode ANSI C

en: -Dname[=value]	define a symbol (same as #define)
id: -Dnama[=nilai]	definisikan sebuah simbol (sama seperti #define)

en: -I		generate code for inetd support in server (for SunOS 4.1)
id: -I		hasilkan kode untuk dukungan inetd dalam server (untuk SunOS 4.1)

en: -K seconds	server exits after K seconds of inactivity
id: -K detik	server keluar setelah K detik untuk istirahat

en: -L		server errors will be printed to syslog
id: -L		error server akan ditampilkan ke sistem pencatatan

en: -M		generate MT-safe code
id: -M		hasilkan kode MT-safe

en: -N		supports multiple arguments and call-by-value
id: -N		dukung argumen ganda dan panggil-dengan-nilai

en: -Sc		generate sample client code that uses remote procedures
id: -Sc		buat contoh kode klien yang menggunakan prosedur remote

en: -Sm 		generate makefile template
id: -Sm 		buat template makefile

en: -Ss		generate sample server code that defines remote procedures
id: -Ss		buat contoh kode server yang mendefinisikan prosedur remote

en: -T		generate code to support RPC dispatch tables
id: -T		buat kode untuk mendukung tabel eksekusi RPC

en: -Y path		directory name to find C preprocessor (cpp)
id: -Y jalur	
    ama direktori untuk  menemukan C preprosesor (cpp)

en: -a		generate all files, including samples
id: -a		buat seluruh berkas, termasuk contoh

en: -b		backward compatibility mode (generates code for SunOS 4.1)
id: -b		mode kompabilitas kebelakang (buat kode untuk SunOS 4.1)

en: -c		generate XDR routines
id: -c		buat rutinitas XDR

en: -h		generate header file
id: -h		hasilkan berkas kepala

en: -i size		size at which to start generating inline code
id: -i ukuran		ukuran dimana untuk memulai kodee inline

en: -l		generate client side stubs
id: -l		buat stubs sisi klien

en: -m		generate server side stubs
id: -m		buat stubs sisi server

en: -n netid	generate server code that supports named netid
id: -n netid	buat kode server yang mendukung netid bernama

en: -o OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...
    [OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...]
id: -o BERKAS-KELUARAN [BERKAS-MASUKAN]...
    [BERKAS-KELUARAN [BERKAS-MASUKAN]...]

en: -o outfile	name of the output file
id: -o berkas keluar	nama dari berkas keluaran

en: -s nettype	generate server code that supports named nettype
id: -s nettype	buat kode server yang mendukung nettype bernama

en: -t		generate RPC dispatch table
id: -t		buat tabel eksekusi RPC

en: .lib section in a.out corrupted
id: daerah .lib dalam a.out terkorupsi

en: 24:00 not handled by pre-1998 versions of zic
id: 24:00 tidak ditangani oleh versi sebelum 1998 dari zic

en: <%s> and <%s> are invalid names for range
id: <%s> dan <%s> nama tidak valid untuk jangkauan

en: <SP> character must not be in class `%s'
id: <SP> karakter tidak boleh berada dalam kelas `%s'

en: <SP> character not in class `%s'
id: <SP> karakter tidak dalam kelas `%s'

en: Aborted
id: Dibatalkan

en: Access Rights :
id: Hak Akses     :

en: Access Vector Cache (AVC) started
id: Akses Vektor Cache (AVC) berjalan

en: Accessing a corrupted shared library
id: Mengakses sebuah perpustakaan terbagi terkorupsi

en: Add locales named by parameters to archive
id: Tambahkan nama lokal dengan parameter ke archive

en: Adding %s
id: Menambahkan %s

en: Address already in use
id: Alamat telah digunakan

en: Address family for hostname not supported
id: Keluarga alamat untuk hostname tidak didukung

en: Address family not supported by protocol
id: Keluarga alamat tidak didukung oleh protokol

en: Alarm clock
id: Jam alarm

en: All requests done
id: Semua permintaan selesai

en: Also draw graph for total memory consumption
id: Juga gambar graphik untuk konsumsi memori total

en: Archive control:
id: Pengontrol archive:

en: Argument list too long
id: Daftar argumen terlalu panjang

en: Attempt to remove a non-empty table
id: Mencoba untuk menghapus tabel tidak kosong

en: Attempting to link in too many shared libraries
id: Mencoba menyambukan dalam terlalu banyak perpustakaan terbagi

en: Authentication OK
id: Authentifikasi OK

en: Authentication error
id: Error authentifikasi

en: BOGUS OBJECT
id: OBJEK PALSU

en: Bad address
id: Alamat buruk

en: Bad file descriptor
id: Berkas deskripsi buruk

en: Bad font file format
id: Format berkas font buruk

en: Bad message
id: Pesan buruk

en: Bad system call
id: Pemanggilan sistem buruk

en: Bad value for ai_flags
id: Nilai buruk untuk ai_flags

en: Be strictly POSIX conform
id: Konform terhada POSIX secara patuh

en: Binary data
id: Data binari

en: Block device required
id: Perangkat blok dibutuhkan

en: Broadcast poll problem
id: Masalah poll broadcast

en: Broken pipe
id: Pipa rusak

en: CPU time limit exceeded
id: batas waktu CPU terlampaui

en: Cache expired
id: Cache ekspired

en: Can not access a needed shared library
id: Tidak dapat mengakses sebuah perpustakaan terbagi yang dibutuhkan

en: Can't bind to server which serves this domain
id: Tidak dapat melingkupi server yang melayani domain ini

en: Can't chdir to /
id: Tidak dapat chdir ke /

en: Can't communicate with portmapper
id: Tidak dapat berkomunikasi dengan portmapper

en: Can't communicate with ypbind
id: Tidak dapat berkomunikasi dengan ypbind

en: Can't communicate with ypserv
id: Tidak dapat berkomunikasi dengan ypserv

en: Can't create temporary cache file %s
id: Tidak dapat membuat berkas cache %s sementara

en: Can't find %s
id: Tidak dapat menemukan %s

en: Can't link %s to %s
id: Tidak dapat menghubungkan %s ke %s

en: Can't open cache file %s
id: Tidak dapat membuka berkas cache %s

en: Can't open cache file directory %s
id: Tidak dapat membuat berkas cache direktori %s

en: Can't open configuration file %s
id: Tidak dapat membuka berkas konfigurasi %s

en: Can't open directory %s
id: Tidak dapat membuka direktori %s

en: Can't stat %s
id: Tidak dapat memperoleh statistik %s

en: Can't stat %s
id: Tidak dapat memperoleh statistik %s

en: Can't unlink %s
id: Tidak dapat memutuskan %s

en: Cannot allocate memory
id: Tidak dapat mengalokasikan memori

en: Cannot assign requested address
id: Tidak dapat menempatkan permintaan alamat

en: Cannot create socket for broadcast rpc
id: Tidak dapat membuat socket untuk broadcast rpc

en: Cannot exec a shared library directly
id: Tidak dapat exec sebuah perpustakaan terbagi secara langsung

en: Cannot fstat file %s.
id: Tidak dapat fstat berkas %s.

en: Cannot have more than one file generation flag!
id: Tidak dapat memiliki lebih dari satu berkas pembuatan bendera!

en: Cannot lstat %s
id: Tidak dapat lstat %s

en: Cannot mmap file %s.
id: Tidak dapat mmap berkas %s.

en: Cannot receive reply to broadcast
id: Tidak dapat menerima balasan ke broadcast

en: Cannot register service
id: Tidak dapat mendaftarkan layanan

en: Cannot send after transport endpoint shutdown
id: Tidak dapat mengirim setelah transport titik akhir mati

en: Cannot send broadcast packet
id: Tidak dapat mengirim paket broadcast

en: Cannot set LC_ALL to default locale
id: Tidak dapat menset lokal baku ke LC_ALL

en: Cannot set LC_COLLATE to default locale
id: Tidak dapat menset lokal baku ke LC_COLLATE

en: Cannot set LC_CTYPE to default locale
id: Tidak dapat menset lokal baku ke LC_CTYPE

en: Cannot set LC_MESSAGES to default locale
id: Tidak dapat menset lokal baku ke LC_MESSAGES

en: Cannot set socket option SO_BROADCAST
id: Tidak dapat menset socket pilihan SO_BROADCAST

en: Cannot specify more than one input file!
id: Tidak dapat menspesifikasikan lebih dari satu berkas masukan!

en: Cannot stat %s
id: Tidak dapat memperoleh statistik %s

en: Cannot use netid flag with inetd flag!
id: Tidak dapat menggunakan netid flag dengan inetd flag!

en: Cannot use netid flag without TIRPC!
id: Tidak dapat menggunakan netid flag tanpa TIRPC!

en: Cannot use table flags with newstyle!
id: Tidak dapat menggunakan tabel flags dengan newstyle!

en: Change to and use ROOT as root directory
id: Ubah ke dan gunakan ROOT sebagai direktori root

en: Changing access rights of %s to %#o failed
id: Mengubah ijin akses dari %s ke %#o gagal

en: Channel number out of range
id: Jumlah channel diluar dari jangkauan

en: Character Separator : %c
id: Pemisah Karakter    : %c

en: Character out of range for UTF-8
id: Karakter diluar dari jangkauan untuk UTF-8

en: Child exited
id: Anak keluar

en: Client credential too weak
id: Client kredensial terlalu lemah

en: Columns             :
id: Kolom               :

en: Communication error on send
id: Komunikasi error dalam pengiriman

en: Compile locale specification
id: Kompile spesifikasi lokal

en: Computer bought the farm
id: Komputer membeli perkebunan

en: Configure Dynamic Linker Run Time Bindings.
id: Konfigurasi Linker Dinamis Ikatan Waktu Jalan.

en: Connection refused
id: Koneksi ditolak

en: Connection reset by peer
id: Koneksi direset oleh peer

en: Connection timed out
id: Koneksi kehabisan waktu

en: Continued
id: Dilanjutkan

en: Convert encoding of given files from one encoding to another.
id: Ubah enkoding dari berkas yang diberikan dari satu enkoding ke yang lain.

en: Convert key to lower case
id: Ubah kunci ke huruf kecil

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
id: Hak Cipta (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Ini adalah aplikasi bebas; lihat sumber untuk kondisi penyalinan. Tidak ada
    garansi; bahkan untuk PERDAGANGAN atau KECOCOKAN UNTUK SEBUAH TUJUAN TERTENTU.

en: Could not create log file
id: Tidak dapat membuat berkas log

en: Couldn't execute %s
id: Tidak dapat menjalankan %s

en: Create C header file NAME containing symbol definitions
id: Buat berkas header C NAMA berisi definisi simbol

en: Create fastloading iconv module configuration file.
id: Buat berkas konfigurasi fastloading iconv modul.

en: Create old-style tables
id: Membuat tabel gaya-lama

en: Create output even if warning messages were issued
id: Membuat keluaran walaupun jika pesan peringatan diberikan

en: Create simple DB database from textual input.
id: Buat basis data DB sederhana dari masukan tekstual.

en: Creation Time : %s
id: Waktu Pembuatan : %s

en: DATAFILE [OUTFILE]
id: BERKASDATA [BERKASKELUARAN]

en: DES entry for netname %s not unique
id: DES masukan untuk netname %s tidak unik

en: DIRECTORY
id: DIREKTORI

en: DST not allowed in SUID/SGID programs
id: DST tidak diperbolehkan dalam aplikasi SUID/SGID

en: DYNAMIC LINKER BUG!!!
id: BUG LINKER DINAMIS!!!

en: Database for table does not exist
id: Database untuk tabel tidak ada

en: Database is busy
id: Basis data sibuk

en: Default Access rights :
id: Hak Akses Baku :

en: Destination address required
id: Alamat tujuan dibutuhkan

en: Device not a stream
id: Perangkat bukan sebuah stream

en: Device or resource busy
id: Perangkat atau sumber daya sibuk

en: Directory     : %s
id: Direktori     : %s

en: Directory arguments required when using --nostdlib
id: Argumen direktori dibutuhkan ketika menggunakan --nostdlib

en: Directory not empty
id: Direktori tidak kosong

en: Disk quota exceeded
id: Quota Dis terlampaui

en: Do not fork and display messages on the current tty
id: Jangan fork dan tampilkan pesan dalam tty sekarang

en: Do not print messages while building database
id: Jangan tampilkan pesan ketika membuat basis data

en: Do not search standard directories, only those on the command line
id: Jangan cari di direktori baku, hanya yang disebutkan di baris perintah

en: Do not use existing catalog, force new output file
id: Jangan gunakan katalog yang sudah ada, paksa berkas keluaran baru

en: Domain not bound
id: Domain tidak terikat

en: Don't add new data to archive
id: Jangan tambahkan data baru ke archive

en: Don't buffer output
id: Jangan sangga keluaran

en: Don't build cache
id: Jangan membuat cache

en: Don't generate links
id: Jangan menghasilkan links

en: Dump information generated by PC profiling.
id: Dump informasi dihasilkan oleh PC profiling.

en: ELF file ABI version invalid
id: berkas versi ABI ELF tidak valid

en: ELF file OS ABI invalid
id: berkas OS ABI ELF tidak valid

en: ELF file data encoding not big-endian
id: berkas data enkoding ELF bukan big-endian

en: ELF file data encoding not little-endian
id: berkas data enkoding ELF bukan little-endian

en: ELF file version does not match current one
id: berkas versi ELF tidak cocok dengan yang sekarang

en: ELF file version ident does not match current one
id: berkas versi ident ELF tidak cocok dengan yang sekarang

en: ELF file's phentsize not the expected size
id: berkas phentsize ELF tidak seperti ukuran yang diduga

en: ELF load command address/offset not properly aligned
id: ELF perintah angkut alamat/ofset tidak secara benar ter-align

en: ELF load command alignment not page-aligned
id: ELF perintah angkut tidak teralign-halaman

en: EMT trap
id: jebakan EMT

en: ENTRY
id: MASUKAN

en: Encrypted data
id: Data terenkripsi

en: Entry/table type mismatch
id: Tipe masukan/tabel tidak cocok

en: Enumeration not supported on %s
id: Enumerasi tidak didukung di %s

en: Error getting context of nscd
id: Error memperoleh konteks dari nscd

en: Error getting context of socket peer
id: Error memperoleh konteks dari socket peer

en: Error getting sid from context
id: Error memperoleh sid dari konteks

en: Error in RPC subsystem
id: Error dalam subsistem RPC

en: Error in accessing NIS+ cold start file.  Is NIS+ installed?
id: Error dalam mengakses NIS+ cold berkas awal. Apakah NIS+ terpasang?

en: Error in unknown error system:
id: Error dalam sistem error tidak dikenal:

en: Error while talking to callback proc
id: Error ketika berbicara ke proses callback

en: Error writing to standard output
id: Error menulis ke keluaran standar

en: Error: .netrc file is readable by others.
id: Error: .netrc berkas dapat dibaca oleh yang lain.

en: Exchange full
id: Pertukaran penuh

en: Exec format error
id: Format eksekusi error

en: FATAL: system does not define `_POSIX2_LOCALEDEF'
id: FATAL: sistem tidak dapat mendefinisikan `_POSIX2_LOCALDEF'

en: FILE contains mapping from symbolic names to UCS4 values
id: BERKAS berisi pemetaan dari nama simbolis ke nilai UCS4

en: Failed (unspecified error)
id: Gagal (error tidak terspesifikasi)

en: Failed opening connection to the audit subsystem: %m
id: Gagal membuka koneksi ke audit subsistem: %m

en: Failed to create AVC lock
id: Gagal untuk membuat kunci AVC

en: Failed to determine if kernel supports SELinux
id: Gagal untuk menentukan jika kernel mensupport SELinux

en: Failed to drop capabilities
id: Gagal untuk mendrop kapabiliti

en: Failed to initialize drop of capabilities
id: Gagal menginisialisasi drop dari kapabiliti

en: Failed to run nscd as user '%s'
id: Gagal untuk menjalankan nscd sebagai pengguna '%s'

en: Failed to set keep-capabilities
id: Gagal menset keep-kapabiliti

en: Failed to start AVC
id: Gagal untuk menjalankan AVC

en: Failed to start AVC thread
id: Gagal untuk menjalankan thread AVC

en: Failed to unset keep-capabilities
id: Gagal untuk menunset keep-kapabiliti

en: File %s is empty, not checked.
id: Berkas %s kosong, tidak diperiksa.

en: File %s is too small, not checked.
id: Berkas %s terlalu kecil, tidak diperiksa.

en: File descriptor in bad state
id: Deskripsi berkas dalam keadaan buruk

en: File exists
id: Berkas telah ada

en: File is not a cache file.
id: Berkas bukan sebuah berkas cache.

en: File locking deadlock error
id: Penguncian berkas deadlock error

en: File name too long
id: Nama berkas terlalu panjang

en: File size limit exceeded
id: Batas ukuran berkas terlampaui

en: File too large
id: Berkas terlalu besar

en: Filters not supported with LD_TRACE_PRELINKING
id: Penyaring tidak didukung dengan LD_TRACE_PRELINKING

en: First/next chain broken
id: Awal/selanjutnya rantai rusak

en: Floating point exception
id: Eksepsi titik pecahan

en: For bug reporting instructions, please see:
    <http://www.gnu.org/software/libc/bugs.html>.
id: Untuk instruksi pelaporan bug, tolong lihat:
    <http://www.gnu.org/software/libc/bugs.html>.

en: Format to use: new, old or compat (default)
id: Format yang digunakan: baru, lama atau kompatibel (baku)

en: Full resync required for directory
id: Resync penuh dibutuhkan untuk direktori

en: Function not implemented
id: Fungsi tidak terimplementasi

en: GROUP
id: GRUP

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
id: Sampah dalam ARGP_HELP_FMT: %s

en: Generate graphic from memory profiling data
id: Hasilkan graphik dari data memori profiling

en: Generate message catalog.
    If INPUT-FILE is -, input is read from standard input.  If OUTPUT-FILE
    is -, output is written to standard output.
id: Hasilkan pesan katalog.
    Jika BERKAS-MASUKAN adalah -, masukan dibaca dari masukan baku. Jika BERKAS-KELUARAN
    adalah -, keluaran ditulis ke keluaran baku.

en: Generate output linear to time (default is linear to number of function calls)
id: Hasilkan keluaran linear ke waktu (baku adalah linear ke jumlah dari fungsi pemanggilan)

en: Generate verbose messages
id: Menghasilkan pesan verbose

en: Generic system error
id: Sistem error umum

en: Get entries from administrative database.
id: Dapatkan masukan dari basis data administrasi.

en: Get locale-specific information.
id: Dapatkan informasi spesifik lokal.

en: Give a short usage message
id: Berikan sebuah pesan penggunaan pendek

en: Give this help list
id: Berikan daftar bantuan ini

en: Group         : %s
id: Grup          : %s

en: Group Flags :
id: Tanda Grup :

en: Group entry for "%s.%s" group:
id: Masukan grup untuk "%s.%s" grup:

en: Hang for SECS seconds (default 3600)
id: Tahan untuk DET detik (baku 3600)

en: Hangup
id: Memutuskan

en: Haven't found "%s" in group cache!
id: Belum ditemukan "%s" dalam grup cache!

en: Haven't found "%s" in hosts cache!
id: Belum ditemukan "%s" dalam cache host!

en: Haven't found "%s" in password cache!
id: Belum ditemukan "%s" dalam cache kata-kunci!

en: Haven't found "%s" in services cache!
id: Belum ditemukan "%s" dalam layanan cache!

en: Host is down
id: Host sedang turun

en: Host name lookup failure
id: Pencarian nama host gagal

en: I/O possible
id: kemungkinan I/O

en: INPUT-FILE OUTPUT-FILE
    -o OUTPUT-FILE INPUT-FILE
    -u INPUT-FILE
id: BERKAS-MASUKAN BERKAS-KELUARAN
    -o BERKAS-KELUARAN BERKAS-MASUKAN
    -u BERKAS-MASUKAN

en: IOT trap
id: IOT jebakan

en: Identifier removed
id: Identifier dihapus

en: Ignore auxiliary cache file
id: Abaikan berkas cache tambahan

en: Ignored file %s since it is not a regular file.
id: Mengabaikan berkas %s karena itu bukan sebuah berkas umum.

en: Illegal instruction
id: Instruksi tidak legal

en: Illegal object type for operation
id: Tipe objek tidak legal untuk operasi

en: Illegal seek
id: pencarian tidak legal

en: Inappropriate file type or format
id: Tipe atau format berkas tidak sesuai

en: Inappropriate ioctl for device
id: iocl untuk perangkat tidak sesuai

en: Inappropriate operation for background process
id: Operasi tidak sesuai untuk proses dibelakang

en: Information request
id: Permintaan informasi

en: Information:
id: Informasi:

en: Input Files:
id: Berkas Masukan:

en: Input file %s not found.
id: Berkas masukan %s tidak ditemukan.

en: Input/Output format specification:
id: Spesifikasi format Masukan/Keluaran:

en: Input/output error
id: error Masukan/Keluaran

en: Interrupt
id: Interupsi

en: Interrupted by a signal
id: Interupsi oleh sebuah sinyal

en: Interrupted system call
id: Pemanggilan sistem terinterupsi

en: Interrupted system call should be restarted
id: Pemanggilan sistem terinterupsi seharusnya diulang

en: Invalid argument
id: Argumen tidak valid

en: Invalid back reference
id: referensi back tidak valid

en: Invalid character class name
id: nama kelas karakter tidak  valid

en: Invalid client credential
id: Client credential tidak valid

en: Invalid client verifier
id: client pemverifikasi tidak valid

en: Invalid collation character
id: karakter collation tidak valid

en: Invalid content of \{\}
id: Isi tidak valid dari \{\}

en: Invalid cross-device link
id: Hubungan antar-perangkat tidak valid

en: Invalid exchange
id: Pertukaran tidak valid

en: Invalid link from "%s" to "%s": %s
id: Sambungan tidak valid dari "%s" ke "%s": %s

en: Invalid numeric gid "%s"!
id: Numerik gid "%s" tidak valid !

en: Invalid numeric uid "%s"!
id: uid numerik "%s" tidak valid !

en: Invalid object for operation
id: Objek tidak valid untuk operasi

en: Invalid or incomplete multibyte or wide character
id: Tidak valid atau tidak lengkap multibyte atau karakter lebar

en: Invalid preceding regular expression
id: ekspresi regular yang mengawali tidak valid

en: Invalid range end
id: Akhir jangkauan tidak valid

en: Invalid regular expression
id: regular ekspresi tidak valid

en: Invalid request code
id: Permintaan kode tidak valid

en: Invalid request descriptor
id: Deskripsi permintaan tidak valid

en: Invalid server verifier
id: Tidak valid server pemeverifier

en: Invalid slot
id: Slot tidak valid

en: Invalidate the specified cache
id: Cache yang dispesifikasikan tidak valid

en: Is a directory
id: Adalah sebuah direktori

en: Is a named type file
id: Bukan sebuah tipe berkas bernama

en: Key has been revoked
id: Kunci telah direvok

en: Key has expired
id: Kunci telah ekspired

en: Key was rejected by service
id: Kunci telah ditolah oleh layanan

en: Killed
id: Terbunuh

en: LINK
id: HUBUNG

en: LOCAL entry for UID %d in directory %s not unique
id: masukan LOKAL untuk UID %d dalam direktori %s tidak unik

en: Level 2 halted
id: Tingkat 2 berhenti

en: Level 2 not synchronized
id: Tingkat 2 tidak tersinkron

en: Level 3 halted
id: Tingkat 3 berhenti

en: Level 3 reset
id: Tingkat 3 reset

en: Link has been severed
id: Sambungan telah rusak

en: Link number out of range
id: Jumlah sambungan diluar dari jangkauan

en: Link points to illegal name
id: Titik hubung ke nama tidak legal

en: Linked Object Type :
id: Tipe Objek Terhubung :

en: Linked to : %s
id: Terhubung ke : %s

en: List content of archive
id: Daftar isi dari archive

en: Local domain name not set
id: Nama domain lokal tidak diset

en: Local resource allocation failure
id: Alokasi sumber daya lokal gagal

en: Machine is not on the network
id: Mesin tidak dalam jaringan

en: Make output graphic VALUE pixels high
id: Buat keluaran graphik NILAI tinggi piksel

en: Make output graphic VALUE pixels wide
id: Buat keluaran graphik NILAI lebar piksel

en: Malformed name, or illegal name
id: Nama tidak terbentuk baik, atau nama tidak legal

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
id: Argumen wajib atau opsional untuk pilihan panjang juga wajib atau opsional untuk pilihan pendek yang berhubungan.

en: Manually link individual libraries.
id: Secara manual hubungkan perpustakaan individu.

en: Master server busy, full dump rescheduled.
id: Master server sibuk, full dump dijadwal-ulang.

en: Memory allocation failure
id: Alokasi memori gagal

en: Memory exhausted
id: Kehabisan memori

en: Message too long
id: Pesan terlalu panjang

en: Missing or malformed attribute
id: Hilang atau terbentuk jelek atribut

en: Mod. Time     : %s
id: Waktu Modifikasi : %s

en: Modification failed
id: Modifikasi gagal

en: Modify operation failed
id: Operasi modifikasi gagal

en: Modify output format:
id: Modifikasi format keluaran:

en: Multihop attempted
id: Mencoba multihop

en: Must specify user name for server-user option
id: Harus menspesifikasikan nama pengguna untuk pilihan server-pengguna

en: Must specify user name for stat-user option
id: Harus menspesifikasikan nama pengguna untuk pilihan stat-user

en: Must specify value for restart-interval option
id: Harus menspesifikasikan nilai untuk pilihan restart-interval

en: NAME
id: NAMA

en: NAME
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] FILE...
    --list-archive [FILE]
id: NAMA
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] BERKAS...
    --list-archive [BERKAS]

en: NAME
    [-a|-m]
id: NAMA
    [-a|-m]

en: NIS client/server version mismatch - can't supply service
id: NIS client/server versi tidak cocok - tidak dapat mensuply layanan

en: NIS map database is bad
id: peta basis data NIS buruk

en: NIS+ operation failed
id: operasi NIS+ gagal

en: NIS+ servers unreachable
id: NIS+ servers tidak dapat dihubungi

en: NIS+ service is unavailable or not installed
id: layanan NIS+ tidak tersedia atau tidak terpasang

en: NO OBJECT
id: TIDAK ADA OBJEK

en: NUMBER
id: NOMOR

en: Name : `%s'
id: Nama : `%s'

en: Name Service Cache Daemon.
id: Cache Layanan Pengguna Daemon.

en: Name not served by this server
id: Nama tidak dilayani oleh server ini

en: Name not unique on network
id: Nama tidak unik di network

en: Name or service not known
id: Nama atau layanan tidak diketahui

en: Name output file
id: Nama dari berkas keluaran

en: Name/entry isn't unique
id: Nama/masukan tidak unik

en: Named object is not searchable
id: Nama objek tidak dapat dicari

en: Need authenticator
id: Butuh authenticator

en: Network dropped connection on reset
id: Jaringan menjatuhkan koneksi di reset

en: Network is down
id: Jaringan sedang turun

en: Network is unreachable
id: Jaringan tidak dapat dicapai

en: No CSI structure available
id: Tidak ada struktur CSI yang tersedia

en: No XENIX semaphores available
id: Tidak ada XENIX semaphores tersedia

en: No address associated with hostname
id: Tidak ada alamat terasosiasi dengan hostname

en: No address associated with name
id: Tidak ada alamat yang berasosiasi dengan nama

en: No anode
id: Bukan anode

en: No buffer space available
id: Tidak ada ruang penyangga yang tersedia

en: No character set name specified in charmap
id: Tidak ada nama karakter set yang dispesifikasikan dalam charmap

en: No child processes
id: Tidak ada proses anak

en: No data available
id: Tidak ada data yang tersedia

en: No definition for %s category found
id: Tidak ada definisi untuk kategori %s yang ditemukan

en: No file space on server
id: Bukan berkas ruang di server

en: No link created since soname could not be found for %s
id: Tidak ada hubungan yang dibuat karena soname tidak dapaat ditemukan untuk %s

en: No locks available
id: Tidak ada kunci yang tersedia

en: No match
id: Tidak cocok

en: No medium found
id: Tidak ada medium ditemukan

en: No message of desired type
id: Tidak ada pesan dari tipe yang diinginkan

en: No more records in map database
id: Tidak ada rekaman lagi dalam peta basis data

en: No previous regular expression
id: Tidak ada ekspresi regular sebelumnya

en: No program name given
id: Tidak ada nama aplikasi yang diberikan

en: No program name given\n
id: Tidak ada nama aplikasi yang diberikan\n

en: No remote programs registered.
id: Tidak ada aplikasi remote yang terdaftar.

en: No route to host
id: Tidak ada rute ke host

en: No space left on device
id: Tidak ruang lagi diperangkat

en: No such device
id: Tidak ada perangkat seperti itu

en: No such device or address
id: Tidak ada perangkat atau alamat seperti itu

en: No such file or directory
id: Tidak ada berkas atau direktori seperti itu

en: No such key in map
id: Tidak ada kunci seperti itu dalam peta

en: No such map in server's domain
id: Tidak ada peta seperti itu dalam domain server

en: No such process
id: Tidak ada proses seperti itu

en: No target in line %d
id: Tidak ada target dalam baris %d

en: No usable database library found.
id: Tidak ada perpustakaan basis data yang dapat digunakan yang ditemukan.

en: Non NIS+ namespace encountered
id: Bukan ruang-nama NIS+ ditemui

en: Non-recoverable failure in name resolution
id: Kegagalan tidak terekover dalam resolusi nama

en: None.
id: Kosong.

en: Not a XENIX named type file
id: Bukan sebuah tipe berkas XENIX

en: Not a directory
id: Bukan sebuah direktori

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Not found, no such name
id: Tidak ditemukan, tidak ada nama seperti itu

en: Not master server for this domain
id: Bukan master server untuk domain ini

en: Not owner
id: Bukan pemilik

en: Not supported
id: Tidak didukung

en: Number of Columns   : %d
id: Jumlah dari Kolom   : %d

en: Number of objects : %u
id: Jumlah dari objek : %u

en: Numerical argument out of domain
id: Argumen numerik diluar dari domain

en: Numerical result out of range
id: Hasil numerik diluar dari jangkauan

en: Object #%d:
id: Objek #%d:

en: Object Name   : %s
id: Nama objek    : %s

en: Object Type   :
id: Tipe Objek    :

en: Object is remote
id: Objek adalah remote

en: Object with same name exists
id: Objek dengan nama sama telah ada

en: Odd number of quotation marks
id: Jumlah dari tanda kuotasi ganjil

en: Only process directories specified on the command line.  Don't build cache.
id: Hanya proses direktori yang dispesifikasikan dalam baris perintah. Jangan buat cache.

en: Only root is allowed to use this option!
id: Hanya root yang diperbolehkan untuk menggunakan pilihan ini!

en: Only root or %s is allowed to use this option!
id: Hanya root atau %s yang diperbolehkan untuk menggunakan pilihan ini!

en: Operation already in progress
id: Operasi telah dalam perkembangan

en: Operation canceled
id: Operasi dibatalkan

en: Operation not permitted
id: Operasi tidak diijinkan

en: Operation not supported
id: Operasi tidak didukung

en: Operation now in progress
id: Operasi sekarang dalam perkembangan

en: Operation would block
id: Operasi akan memblok

en: Optional output file prefix
id: Awalan berkas keluaran opsional

en: Out of streams resources
id: Kehabisan sumber daya stream

en: Output control:
id: Pengontrol keluaran:

en: Output selection:
id: Pemilihan keluaran:

en: Owner         : %s
id: Pemilik       : %s

en: Owner died
id: Pemilik meninggal

en: Package not installed
id: Paket tidak terpasang

en: Parameter string not correctly encoded
id: String parameter tidak secara benar terkode

en: Partial success
id: Sukses sebagian

en: Passed object is not the same object on server
id: Melewatkan objek bukan objek sama di server

en: Path `%s' given more than once
id: Jalur `%s' diberikan lebih dari sekali

en: Permission denied
id: Ijin ditolak

en: Power failure
id: Kegagalan power

en: Prefix used for all file accesses
id: Awalan digunakan untuk seluruh berkas akses

en: Premature end of regular expression
id: Premature akhir dari ekspresi regular

en: Print cache
id: Menampilkan cache

en: Print content of database file, one entry a line
id: Tampilkan isi dari berkas basis data, satu masukan per baris

en: Print current configuration statistics
id: Tampilkan statistik konfigurasi sekarang

en: Print more information
id: Tampilkan informasi lebih

en: Print more messages
id: Tampilkan lebih banyak pesan

en: Print program version
id: Tampilkan versi aplikasi

en: Probable success
id: Mungkin sukses

en: Probably not found
id: Mungkin tidak ditemukan

en: Processing request in progress
id: Permintaan pemrosesan dalam perkembangan

en: Profiling timer expired
id: Pewaktu profiling ekspired

en: Protocol driver not attached
id: Driver protokol tidak terpasang

en: Protocol error
id: Protokol error

en: Protocol family not supported
id: Keluarga protokol tidak didukung

en: Protocol not available
id: Protokol tidak tersedia

en: Protocol not supported
id: Protokol tidak didukung

en: Protocol wrong type for socket
id: Tipe protokol salah untuk socket

en: Put output in FILE instead of installed location (--prefix does not apply to FILE)
id: Letakan keluaran dalam BERKAS daripada dilokasi terinstal (--prefix tidak berjalan ke BERKAS)

en: Query illegal for named table
id: Permintaan tidak legal untuk tabel bernama

en: Quit
id: Berhenti

en: RFS specific error
id: RFS spesifik error

en: RPC bad procedure for program
id: prosedur RPC buruk untuk aplikasi

en: RPC failure on NIS operation
id: RPC gagal dalam operasi NIS

en: RPC program not available
id: aplikasi RPC tidak tersedia

en: RPC program version wrong
id: aplikasi versi RPC salah

en: RPC struct is bad
id: RPC struktur buruk

en: RPC version wrong
id: versi RPC salah

en: RPC: (unknown error code)
id: RPC: (kode error tidak diketahui)

en: RPC: Authentication error
id: RPC: Authentifikasi error

en: RPC: Can't decode result
id: RPC: Tidak dapat mendekode hasil

en: RPC: Can't encode arguments
id: RPC: Tidak dapat menenkode argumen

en: RPC: Failed (unspecified error)
id: RPC: Gagal (error tidak terspesifikasi)

en: RPC: Incompatible versions of RPC
id: RPC: Versi dari RPC tidak kompatibel

en: RPC: Port mapper failure
id: RPC: Port mapper gagal

en: RPC: Procedure unavailable
id: RPC: Prosedur tidak tersedia

en: RPC: Program not registered
id: RPC: Aplikasi tidak terdaftar

en: RPC: Program unavailable
id: RPC: Aplikasi tidak tersedia

en: RPC: Program/version mismatch
id: RPC: Aplikasi/versi tidak cocok

en: RPC: Remote system error
id: RPC: Remote sistem error

en: RPC: Server can't decode arguments
id: RPC: Server tidak dapat mendekode argumen

en: RPC: Success
id: RPC: Sukses

en: RPC: Timed out
id: RPC: Kehabisan waktu

en: RPC: Unable to receive
id: RPC: Tidak dapat menerima

en: RPC: Unable to send
id: RPC: Tidak dapat mengirim

en: RPC: Unknown host
id: RPC: Host tidak dikenal

en: RPC: Unknown protocol
id: RPC: Protokol tidak dikenal

en: RTLD_NEXT used in code not dynamically loaded
id: RTLD_NEXT digunakan dalam kode yang tidak secara dinamis diangkut

en: RTLD_SELF used in code not dynamically loaded
id: RTLD_SELF digunakan dalam kode yang bukan secara dinamis dilod

en: Read and display shared object profiling data.
id: Baca dan tampilkan data profiling objek terbagi.

en: Read configuration data from NAME
id: Baca data konfigurasi dari NAMA

en: Read-only file system
id: Sistem berkas baca-saja

en: Real-time signal %d
id: Sinyal waktu-nyata %d

en: Regular expression too big
id: Ekspresi regular terlalu besar

en: Reloading "%s" in group cache!
id: Reloading "%s" dalam grup cache!

en: Reloading "%s" in hosts cache!
id: Reloading "%s" dalam cache host !

en: Reloading "%s" in password cache!
id: Reloading "%s" dalam cache kata-kunci!

en: Reloading "%s" in services cache!
id: Reloading "%s" dalam layanan cache!

en: Remote address changed
id: Alamat remote berubah

en: Remove locales named by parameters from archive
id: Hapus lokal nama dengan parameter dari archive

en: Remove password or make file unreadable by others.
id: Hapus kata-kunci atau buat berkas tidak dapat dibaca oleh yang lain.

en: Renaming of %s to %s failed
id: Mengubah nama dari %s ke %s gagal

en: Reopening shared object `%s' failed
id: Membuka kembali objek terbagi `%s' gagal

en: Replace existing archive content
id: Gantikan isi archive yang sudah ada

en: Replicate :
id: Replika   :

en: Report bugs to %s.
id: Laporkan bugs ke %s.

en: Request arguments bad
id: Permintaan argumen buruk

en: Request canceled
id: Permintaan dibatalkan

en: Request not canceled
id: Permintaan tidak dibatalkan

en: Required key not available
id: Kunci yang dibutuhkan tidak tersedia

en: Resolver Error 0 (no error)
id: Resolver Error 0 (tidak ada error)

en: Resource deadlock avoided
id: Deadlock sumber daya dihindari

en: Resource lost
id: Sumber daya hilang

en: Resource temporarily unavailable
id: Sumber daya sementara tidak tersedia

en: Results sent to callback proc
id: Hasil dikirim ke callback proc

en: Search Path         : %s
id: Jalur Pencarian     : %s

en: Segmentation fault
id: Kerusakan segmentasi

en: Server busy, try again
id: Serser sibuk, coba lagi

en: Server out of memory
id: Server kehabisan dari memori

en: Server rejected credential
id: Server kredensial ditolak

en: Server rejected verifier
id: Server menolak pemeverifikasi

en: Service configuration to be used
id: Konfigurasi layanan yang akan digunakan

en: Servname not supported for ai_socktype
id: Servname tidak didukung untuk ai_socktype

en: Set the owner, group and access permission of the slave pseudo terminal corresponding to the master pseudo terminal passed on file descriptor `%d'.  This is the helper program for the `grantpt' function.  It is not intended to be run directly from the command line.
id: Set pemilik, grup dan ijin akses untuk budak pseudo terminal yang berhubungan ke tuan pseudo terminal dilewatkan di berkas deskripsi `%d'. Aplikasi pembantu ini untuk fungsi `grantpt'. Ini tidak ditujukan untuk dijalankan secara langsung dari baris perintah.

en: Set the program name
id: Set nama aplikasi

en: Shut the server down
id: Matikan server

en: Signal 0
id: Sinyal 0

en: Socket operation on non-socket
id: Operasi socket di bukan-socket

en: Socket type not supported
id: Tipe socket tidak didukung

en: Software caused connection abort
id: Perangkat lunak menyebabkan pembatalan koneksi

en: Sorry. You are not root
id: Maaf. Anda bukan root

en: Source definitions are found in FILE
id: Definisi sumber ditemukan dalam BERKAS

en: Stack fault
id: Kegagalan stack

en: Stale NFS file handle
id: Berkas penangan NFS sudah tidak berfungsi dengan baik

en: Start NUMBER threads
id: Mulai JUMLAH threads

en: State not recoverable
id: Status tidak dapat direkover

en: Stopped
id: Terhenti

en: Stopped (signal)
id: Terhenti (sinyal)

en: Stopped (tty input)
id: Terhenti (masukan tty)

en: Stopped (tty output)
id: Terhenti (keluaran tty)

en: Streams pipe error
id: Pipa streams error

en: Structure needs cleaning
id: Struktur membutuhkan pembersihan

en: Success
id: Sukses

en: Supported databases:
id: Basis data yang didukung:

en: Suppress warnings and information messages
id: Tekan peringatan dan pesan informasi

en: Symbolic character names defined in FILE
id: Nama karakter simbolis didefinisikan dalam BERKAS

en: Syntax: memusage [--data=FILE] [--progname=NAME] [--png=FILE] [--unbuffered]
                [--buffer=SIZE] [--no-timer] [--time-based] [--total]
                [--title=STRING] [--x-size=SIZE] [--y-size=SIZE]
                PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
id: Sintaks: memusage [--data=BERKAS] [--progname=NAMA] [--png=BERKAS] [--unbuffered]
                [--buffer=UKURAN] [--no-timer] [--time-based] [--total]
                [--title=STRING] [--x-size=UKURAN] [--y-size=UKURAN]
                APLIKASI [PILIHAN APLIKASI]...

en: System error
id: Sistem error

en: System information:
id: Informasi sistem:

en: System resource allocation failure
id: Alokasi sumber daya sistem gagal

en: System's directory for character maps : %s
                           repertoire maps: %s
                           locale path    : %s
    %s
id: Sistem direktori untuk peta karakter  : %s
                           peta repertoire: %s
                           jalur lokal    : %s
    %s

en: TABLE
id: TABEL

en: TABLE
id: TABEL

en: TABLE,yes
id: TABEL,ya

en: TLS generation counter wrapped!  Please report this.
id: pembuatan TLS penghitung wrapped! Tolong laporkan ini.

en: Table Type          : %s
id: Tipe Tabel          : %s

en: Temporary failure in name resolution
id: Kegagalan sementara dalam resolusi nama

en: Terminated
id: Terakhiri

en: Text file busy
id: Berkas teks sibuk

en: The following list contain all the coded character sets known.  This does
    not necessarily mean that all combinations of these names can be used for
    the FROM and TO command line parameters.  One coded character set can be
    listed with several different names (aliases).
id: Daftar berikut berisi seluruh kode karakter yang dikenal. Ini bukan berarti
    bahwa seluruh kombinasi dari nama ini dapat digunakan untuk parameter DARI
    dan KE baris perintah. Satu kode karakter dapat terdiri dari
    beberapa nama yang berbeda (alias).

en: The owner is set to the current user, the group is set to `%s', and the access permission is set to `%o'.
    
    %s
id: Pemilik diset ke pengguna sekaran, grup diset ke `%s', dan ijin akses diset ke `%o'.
    
    %s

en: This implementation doesn't support newstyle or MT-safe code!
id: Implementasi ini tidak mendukung newstyle atau MT-safe kode!

en: Time to live :
id: Waktu untuk hidup :

en: Timer expired
id: Pewaktu ekspired

en: Title string used in output graphic
id: Judul string digunakan dalam graphis keluaran

en: Too many attributes
id: Terlalu banyak atribut

en: Too many levels of symbolic links
id: Terlalu banyak tingkat dari sambungan simbolis

en: Too many links
id: Terlalu banyak sambungan

en: Too many open files
id: Terlalu banyak berkas terbuka

en: Too many open files in system
id: Terlalu banyak berkas terbuka dalam sistem

en: Too many processes
id: Terlalu banyak proses

en: Too many references: cannot splice
id: Terlalu banyak referensi: tidak dapat splice

en: Too many users
id: Terlalu banyak pengguna

en: Trace execution of program by printing currently executed function.
    
         --data=FILE          Don't run the program, just print the data from FILE.
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
id: Telusuri jalannya aplikasi dengan menampilkan fungsi yang sedang dijalankan.
    
         --data=BERKAS        Jangan jalankan aplikasi, hanya tampilkan data dari BERKAS.
    
       -?,--help              Tampilkan bantuan ini dan keluar
          --usage             Berikan sebuah pesan pendek penggunaan
       -V,--version           Tampilkan informasi versi dan keluar
    
    Argumen wajib untuk pilihan panjang juga wajib untuk setiap pilihan pendek
    yang berhubungan.

en: Trace/breakpoint trap
id: Jejak/titik-putus jebakan

en: Trailing backslash
id: akhiran backslash

en: Translator died
id: Penerjemah meninggal

en: Transport endpoint is already connected
id: Transport titik-akhir telah terhubung

en: Transport endpoint is not connected
id: Transport titik-akhir tidak terhubung

en: Try \`ldd --help' for more information.
id: Coba \`ldd --help' untuk informasi lebih lanjut.

en: Try \`memusage --help' for more information.
id: Coba \`memusage --help' untuk informasi lebih lanjut.

en: Try \`xtrace --help' for more information.\n
id: Coba \`xtrace --help' untuk informasi lebih lanjut.\n

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
id: Coba `%s --help' atau `%s --usage' untuk informasi lebih lanjut.

en: Trying %s...
id: Mencoba %s...

en: Type : %s
id: Tipe : %s

en: UNKNOWN
id: TIDAK DIKETAHUI

en: UTC offset out of range
id: ofset UTC diluar dari jangkauan

en: Unable to authenticate NIS+ client
id: Tidak dapat mengauthentifikasi client NIS+

en: Unable to authenticate NIS+ server
id: Tidak dapat mengauthentifikasi server NIS+

en: Unable to create callback
id: Tidak dapat membuat callback

en: Unable to create process on server
id: Tidak dapat membuat proses di server

en: Unknown (type = %d, bits = %d)
id: Tidak diketahui (tipe = %d, bits = %d)

en: Unknown .netrc keyword %s
id: Tidak diketahui .netrc kata-kunci %s

en: Unknown ELFCLASS in file %s.
id: ELFCLASS dalam berkas %s tidak diketahui.

en: Unknown NIS error code
id: Kode error NIS tidak dikenal

en: Unknown OS
id: OS tidak diketahui

en: Unknown database name
id: Nama basis data tidak dikenal

en: Unknown database: %s
id: Basis data tidak dikenal: %s

en: Unknown error
id: Error tidak dikenal

en: Unknown error
id: Error tidak dikenal

en: Unknown host
id: Host tidak dikenal

en: Unknown object
id: Objek tidak dikenal

en: Unknown option: %s %s %s
id: Pilihan tidak dikenal: %s %s %s

en: Unknown resolver error
id: Tidak diketahui error resolver

en: Unknown server error
id: Tidak diketahui error server

en: Unknown signal
id: Sinyal tidak dikenal

en: Unknown signal %d
id: Sinyal %d tidak dikenal

en: Unknown system error
id: Sistem error tidak dikenal

en: Unknown ypbind error
id: ypbind error tidak dikenal

en: Unmatched ( or \(
id: Tidak cocok ( atau \(

en: Unmatched ) or \)
id: Tidak cocok ) atau \)

en: Unmatched [ or [^
id: Tidak cocok [ atau [^

en: Unmatched \{
id: Tidak cocok \{

en: Unrecognized variable `%s'
id: Variabel `%s' tidak dikenal

en: Urgent I/O condition
id: Kondisi I/O penting

en: Usage:
id: Penggunaan:

en: Usage: %s [-v specification] variable_name [pathname]
id: Penggunaan: %s [-v spesifikasi] nama_variabel [nama-jalur]

en: Usage: getconf [-v SPEC] VAR
      or:  getconf [-v SPEC] PATH_VAR PATH
    
    Get the configuration value for variable VAR, or for variable PATH_VAR
    for path PATH.  If SPEC is given, give values for compilation
    environment SPEC.
id: Penggunaan: getconf [-v SPEK] VAR
          atau: getconf [-v SPEK] VAR_JALUR JALUR
    
    Dapatkan nilai konfigurasi untuk variabel VAR, atau untuk variabel VAR_JALUR
    untuk jalur PATH. Jika SPEK diberikan, berikan nilai untuk kompilasi
    lingkungan SPEK.

en: Usage: ldd [OPTION]... FILE...
          --help              print this help and exit
          --version           print version information and exit
      -d, --data-relocs       process data relocations
      -r, --function-relocs   process data and function relocations
      -u, --unused            print unused direct dependencies
      -v, --verbose           print all information
id: Penggunaan: ldd [PILIHAN... BERKAS...
          --help              tampilkan bantuan ini dan keluar
          --version           tampilkan informasi versi dan keluar
      -d, --data-relocs       proses relokasi data
      -r, --function-relocs   proses data dan relokasi fungsi
      -u, --unused            tampilkan tidak digunakan ketergantungan langsung
      -v, --verbose           tampilkan seluruh informasi

en: Usage: lddlibc4 FILE
id: Penggunaan: lddlibc4 BERKAS

en: Usage: memusage [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
    Profile memory usage of PROGRAM.
    
       -n,--progname=NAME     Name of the program file to profile
       -p,--png=FILE          Generate PNG graphic and store it in FILE
       -d,--data=FILE         Generate binary data file and store it in FILE
       -u,--unbuffered        Don't buffer output
       -b,--buffer=SIZE       Collect SIZE entries before writing them out
          --no-timer          Don't collect additional information through timer
       -m,--mmap              Also trace mmap & friends
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
     The following options only apply when generating graphical output:
       -t,--time-based        Make graph linear in time
       -T,--total             Also draw graph of total memory use
          --title=STRING      Use STRING as title of the graph
       -x,--x-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels wide
       -y,--y-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels high
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
id: Penggunaan: memusage [PILIHAN]... APLIKASI [PILIHAN APLIKASI]...
    Profile penggunaan memori dari APLIKASI.
    
       -n,--progname=NAMA     Nama dari berkas aplikasi ke profile
       -p,--png=BERKAS        Hasilkan PNG grapik dan simpan ke dalam BERKAS itu
       -d,--data=BERKAS       Hasilkan berkas data binari dan simpan ke dalam BERKAS itu
       -u,--unbuffered        Jangan keluarkan penyangga
          --no-timer          Jangan koleksi informasi tambahan melalui pewaktu
       -m,--mmap              Juga telusuri mmap dan kawannya
    
       -?,--help              Tampilkan bantuan ini dan keluar
          --usage             Tampilkan sebuah pesan penggunaan singkat
       -V,--version           Tampilkan informasi versi dan keluar
    
     Pilihan berikut hanya berlaku ketika menghasilkan keluaran graphis:
       -t,--time-based        Buat graphis linear dengan waktu
       -T,--total             Juga gambar graphis dari total penggunaan memori
          --title=STRING      Gunakan STRING sebagai judul dari grapik
       -x,--x-size=UKURAN     Buat graphik lebar UKURAN piksel
       -y,--y-size=UKURAN     Buat graphik tinggi UKURAN piksel
    
    Argumen wajib untuk pilihan panjang juga wajib untuk setiap pilihan pendek
    yang berhubungan.

en: Usage: rpcinfo [ -n portnum ] -u host prognum [ versnum ]
id: Penggunaan: rpcinfo [ -n nomor port ] -u host prognum [ versnum ]

en: Usage: sln src dest|file
id: penggunaan: sln sumber tujuan|berkas

en: Usage: xtrace [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...\n
id: Penggunaan: xtrace [PILIHAN]... APLIKASI [PILIHAN APLIKASI]...\n

en: Use CACHE as cache file
id: Gunakan CACHE sebagai berkas cache

en: Use CONF as configuration file
id: Gunakan CONF sebagai berkas konfigurasi

en: Use separate cache for each user
id: Gunakan pemisah cache untuk setiap pengguna

en: User defined signal 1
id: Sinyal 1 terdefinisi oleh pengguna

en: User defined signal 2
id: Sinyal 2 terdefinisi oleh pengguna

en: Value too large for defined data type
id: Nilai terlalu besar untuk tipe data yang didefinisikan

en: Virtual timer expired
id: Pewaktu maya ekspired

en: Wild result from command execution
id: Hasil ganas dari eksekusi perintah

en: Window changed
id: Jendela berubah

en: Write names of available charmaps
id: Tulis nama dari charmaps yang tersedia

en: Write names of available locales
id: Tulis nama dari lokal yang tersedia

en: Write names of selected categories
id: Tulis nama dari kategori yang dipilih

en: Write names of selected keywords
id: Tulis nama dari kata-kunci yang dipilih

en: Write output to file NAME
id: Tulis keluaran ke NAMA berkas

en: Writing of cache data failed
id: Penulisan dari cache data gagal

en: Written by %s and %s.
id: Ditulis oleh %s dan %s.

en: Written by %s.
id: Ditulis oleh %s.

en: Wrong medium type
id: Tipe medium salah

en: Yes, 42 is the meaning of life
id: Ya, 42 adalah arti dari hidup

en: You really blew it this time
id: Anda benar benar menghancurkannya saat ini

en: Zone continuation line end time is not after end time of previous line
id: baris kelanjutan Daerah akhir waktu tidak setelah akhir waktu dari baris sebelumnya

en: [FILE...]
id: [BERKAS...]

en: [FILE]
id: [BERKAS]

en: \`$program' is no executable\n
id: \`$program' bukan sebuah aplikasi\n

en: `%.*s' already defined as collating element
id: `%.*s' telah terdefinisi sebagai elemen collating

en: `%.*s' already defined as collating symbol
id: `%.*s' telah terdefinisi sebagai simbol collating

en: `%.*s' already defined in charmap
id: `%.*s' telah terdefinisi dalam charmap

en: `%.*s' already defined in repertoire
id: `%.*s' telah terdefinisi dalam repertoire

en: `%1$s' definition does not end with `END %1$s'
id: `%1$s' definisi tidak berakhir dengan `END %1$s'

en: `%s' and `%.*s' are not valid names for symbolic range
id: `%s' dan `%.*s' bukan sebuah nama valid untuk jangkauan simbolis

en: `%s' is no correct profile data file for `%s'
id: `%s' bukan sebuah profile benar untuk berkas data untuk `%s'

en: `digit' category has not entries in groups of ten
id: `digit' kategori tidak memiliki masukan dalam grup dari sepuluh

en: add new entry "%s" of type %s for %s to cache%s
id: penambahan masukan baru "%s" dari tipe %s untuk %s ke cache %s

en: ai_family not supported
id: ai_family tidak didukung

en: ai_socktype not supported
id: ai_socktype tidak didukung

en: already running
id: telah berjalan

en: argument to <%s> must be a single character
id: argumen ke <%s> harus berupa sebuah karakter tunggal

en: argument to `%s' must be a single character
id: argumen ke `%s' harus berupa sebuah karakter tunggal

en: auth_unix.c: Fatal marshalling problem
id: auth_unix.c: Masalah marshalling fatal

en: bad argument
id: argumen buruk

en: bad owner
id: pemilik buruk

en: blank FROM field on Link line
id: daerah FROM kosong di baris Link

en: blank TO field on Link line
id: daerah TO kosong di baris Link

en: block freed twice
id: blok dibebaskan dua kali

en: bogus mcheck_status, library is buggy
id: mcheck_status palsu, perpustakaan buggy

en: cache_set: could not allocate new rpc_buffer
id: cache_set: tidak dapat mengalokasikan rpc_buffer baru

en: cache_set: victim alloc failed
id: cache_set: alokasi korban gagal

en: cache_set: victim not found
id: cache_set: korban tidak ditemukan

en: can't determine time zone abbreviation to use just after until time
id: tidak dapat menentukan kependekan daerah waktu untuk digunakan setelah waktu

en: can't reassign procedure number %ld
id: tidak dapat reassign nomor prosedur %ld

en: cannot access '%s'
id: tidak dapat mengakses '%s'

en: cannot add already read locale `%s' a second time
id: tidak dapat menambahkan lokal yang sudah dibaca `%s' untuk kedua kali

en: cannot add to locale archive
id: tidak dapat menambahkan lokal archive

en: cannot allocate TLS data structures for initial thread
id: tidak dapat mengalokasikan struktur data TLS untuk inisial thread

en: cannot allocate dependency list
id: tidak dapat mengalokasikan daftar ketergantungan

en: cannot allocate memory for program header
id: tidak dapat mengalokasikan memori untuk aplikasi header

en: cannot allocate memory in static TLS block
id: tidak dapat mengalokasikan memori dalam blok TLS statis

en: cannot allocate name record
id: tidak dapat mengalokasikan rekaman nama

en: cannot allocate symbol data
id: tidak dapat mengalokasikan data simbol

en: cannot allocate symbol search list
id: tidak dapat mengalokasikan daftar pencarian simbol

en: cannot allocate version reference table
id: tidak dapat mengalokasikan tabel referensi versi

en: cannot apply additional memory protection after relocation
id: tidak dapat mengaplikasikan proteksi memori tambahan setelah relokasi

en: cannot change current working directory to "/"
id: tidak dapat mengubah direktori kerja ke "/"

en: cannot change current working directory to "/": %s
id: tidak dapat mengubah direktori kerja ke "/": %s

en: cannot change memory protections
id: tidak dapat mengubah proteksi memori

en: cannot change mode of new locale archive
id: tidak dapat mengubah mode dari lokal archive baru

en: cannot change mode of resized locale archive
id: tidak dapat mengubah mode dari lokal archive yang sudah diubah ukuran

en: cannot change socket to nonblocking mode: %s
id: tidak dapat mengubah socket untuk mode tidak terblok: %s

en: cannot change to old GID: %s; disabling paranoia mode
id: tidak dapat mengubah ke GID lama: %s; menonaktifkan mode paranoia

en: cannot change to old UID: %s; disabling paranoia mode
id: tidak dapat mengubah ke UID lama: %s; menonaktifkan mode paranoia

en: cannot change to old working directory: %s; disabling paranoia mode
id: tidak dapat berubah ke direktori kerja lama: %s; menonaktifkan mode paranoia

en: cannot close file descriptor
id: tidak dapat menutup berkas deskripsi

en: cannot create %s; no persistent database used
id: tidak dapat membuat %s; tidak ada basis data persisten yang digunakan

en: cannot create %s; no sharing possible
id: tidak dapat membuat %s; tidak ada kemungkinan pembagian

en: cannot create RUNPATH/RPATH copy
id: tidak dapat membuat salinan RUNPATH/RPATH

en: cannot create TLS data structures
id: tidak dapat membuat struktur data TLS

en: cannot create cache for search path
id: tidak dapat membuat cache untuk jalur pencarian

en: cannot create capability list
id: tidak dapat membuat daftar kapabilitas

en: cannot create directory for output files
id: tidak dapat membuat direktori untuk berkas keluaran

en: cannot create internal descriptor
id: tidak dapat membuat deskripsi internal

en: cannot create internal descriptors
id: tidak dapat membuat deskripsi internal

en: cannot create output file `%s' for category `%s'
id: tidak dapat membuat berkas keluaran `%s' untuk kategori `%s'

en: cannot create read-only descriptor for "%s"; no mmap
id: tidak dapat membuat deskripsi baca-saja untuk "%s"; tidak ada mmap

en: cannot create scope list
id: tidak dapat membuat daftar scope

en: cannot create search path array
id: tidak dapat membuah array jalur pencarian

en: cannot create shared object descriptor
id: tidak dapat membuat deskripsi objek terbagi

en: cannot create temporary file
id: tidak dapat membuat berkas sementara

en: cannot determine escape character
id: tidak dapat menentukan karakter escape

en: cannot determine file name
id: tidak dapat menentukan nama berkas

en: cannot dynamically load executable
id: tidak dapat secara dinamis mengangkut aplikasi

en: cannot enable executable stack as shared object requires
id: tidak dapat mengaktifkan stack aplikasi sebagai objek terbagi yang dibutuhkan

en: cannot enable socket to accept connections: %s
id: tidak dapat mengaktifkan socket untuk menerima koneksi: %s

en: cannot extend global scope
id: tidak dapat mengeksten global scope

en: cannot extend locale archive file
id: tidak dapat mengeksten berkas lokal archive

en: cannot find C preprocessor: %s
id: tidak dapat menemukan C preprosesor: %s

en: cannot find any C preprocessor (cpp)
id: tidak dapat menemukan C preprosesor apapun (cpp)

en: cannot fork
id: tidak dapat fork

en: cannot generate output file
id: tidak dapat menghasilkan berkas keluaran

en: cannot get current working directory: %s; disabling paranoia mode
id: tidak dapat memperoleh direktori kerja sekarang: %s; menonaktifkan mode paranoia

en: cannot handle TLS data
id: tidak dapat menangani data TLS

en: cannot handle old request version %d; current version is %d
id: tidak dapat menangani versi permintaan lama %d; versi sekarang adalah %d

en: cannot initialize archive file
id: tidak dapat menginisialisasi berkas archive

en: cannot load auxiliary `%s' because of empty dynamic string token substitution
id: tidak dapat melod tambahan `%s' karena penggantian string dinamis kosong

en: cannot load profiling data
id: tidak dapat mengangkut data profiling

en: cannot lock locale archive "%s"
id: tidak dapat mengunci lokal archive "%s"

en: cannot lock new archive
id: tidak dapat mengunci archive baru

en: cannot make segment writable for relocation
id: tidak dapat membuat segmen dapat ditulis untuk relokasi

en: cannot map archive header
id: tidak dapat memetakan header archive

en: cannot map locale archive file
id: tidak dapat memetakan berkas lokal archive

en: cannot map pages for fdesc table
id: tidak dapat memetakan halaman untuk tabel fdesc

en: cannot map pages for fptr table
id: tidak dapat memetakan halaman untuk tabel fptr

en: cannot map zero-fill pages
id: tidak dapat memetakan halaman pengisian-nol

en: cannot open
id: tidak dapat membuka

en: cannot open /proc/self/cmdline: %s; disabling paranoia mode
id: tidak dapat membuka /proc/self/cmdline: %s; menonaktifkan mode paranoia

en: cannot open `%s'
id: tidak dapat membuka `%s'

en: cannot open database file `%s': %s
id: tidak dapat membuka berkas basis data `%s': %s

en: cannot open directory "%s": %s: ignored
id: tidak dapat membuka direktori "%s": %s: diabaikan

en: cannot open input file
id: tidak dapat membuka berkas masukan

en: cannot open input file `%s'
id: tidak dapat membuka berkas masukan `%s'

en: cannot open locale archive "%s"
id: tidak dapat membuka lokal archive "%s"

en: cannot open locale definition file `%s'
id: tidak dapat membuka berkas definisi lokal `%s'

en: cannot open output file
id: tidak dapat membuka berkas keluaran

en: cannot open output file `%s'
id: tidak dapat membuka berkas keluaran `%s'

en: cannot open output file `%s' for category `%s'
id: tidak dapat membuka berkas keluaran `%s' untuk kategori `%s'

en: cannot open shared object file
id: tidak dapat membuka berkas objek terbagi

en: cannot open socket: %s
id: tidak dapat membuka socket: %s

en: cannot open zero fill device
id: tidak dapat membuka perangkat pengisi nol

en: cannot read /proc/self/cmdline: %s; disabling paranoia mode
id: tidak dapat membaca /proc/self/cmdline: %s; menonaktifkan mode paranoia

en: cannot read all files in "%s": ignored
id: tidak dapat membaca seluruh berkas dalam "%s": diabaikan

en: cannot read archive header
id: tidak dapat membaca archive header

en: cannot read character map directory `%s'
id: tidak dapat membaca peta karakter direktori `%s'

en: cannot read file data
id: tidak dapat membaca berkas data

en: cannot read header
id: tidak dapat membaca header

en: cannot read header from `%s'
id: tidak dapat membaca header dari `%s'

en: cannot read invalidate ACK
id: tidak dapat membaca invalidate ACK

en: cannot read statistics data
id: tidak dapat membaca data statistik

en: cannot rename new archive
id: tidak dapat mengubah nama archive baru

en: cannot resize archive file
id: tidak dapat mengubah ukuran berkas archive

en: cannot restore segment prot after reloc
id: tidak dapat merestore segmen prot setelah relokasi

en: cannot save new repertoire map
id: tidak dapat menyimpan peta repertoire baru

en: cannot set socket to close on exec: %s
id: tidak dapat menset socket untuk menutup di exec: %s

en: cannot set socket to close on exec: %s; disabling paranoia mode
id: tidak dapat menset socket ke close di exec: %s; menonaktifkan mode paranoia

en: cannot stat locale archive "%s"
id: tidak dapat memperoleh lokal archive "%s"

en: cannot stat shared object
id: tidak dapat memperoleh statistik objek terbagi

en: cannot stat() file `%s': %s
id: tidak dapat stat() berkas `%s': %s

en: cannot write output files to `%s'
id: tidak dapat menulis berkas keluaran ke `%s'

en: cannot write result: %s
id: tidak dapat menulis hasil: %s

en: cannot write statistics: %s
id: tidak dapat menulis statistik: %s

en: cannot write to database file %s: %s
id: tidak dapat menulis ke berkas basis data %s: %s

en: cap_init failed
id: cap_init gagal

en: cap_set_proc failed
id: cap_set_proc gagal

en: character '%s' in class `%s' must be in class `%s'
id: karakter '%s' dalam kelas `%s' harus berada dalam kelas `%s'

en: character '%s' in class `%s' must not be in class `%s'
id: karakter '%s' dalam kelas `%s' tidak boleh berada dalam kelas `%s'

en: character <SP> not defined in character map
id: karakter <SP> tidak terdefinisi dalam peta karakter

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must be in class `%s'
id: karakter L'\u%0*x' dalam kelas `%s' harus berada dalam kelas `%s'

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must not be in class `%s'
id: karakter L'\u%0*x' dalam kelas `%s' tidak boleh berada dalam kelas `%s'

en: character class `%s' already defined
id: karakter kelas `%s' telah terdefinisi

en: character map `%s' already defined
id: peta karakter `%s' telah terdefinisi

en: character map `%s' is not ASCII compatible, locale not ISO C compliant
id: peta karakter `%s' tidak kompatibel dengan ASCII, lokal bukan ISO C compliant

en: character map file `%s' not found
id: peta karakter berkas `%s' tidak ditemukan

en: character sets with locking states are not supported
id: set karakter dengan status terkunci tidak didukung

en: circular dependencies between locale definitions
id: circular ketergantungan diantara definisi lokal

en: clnt_raw.c: fatal header serialization error
id: clnt_raw.c: fatal header serialisasi error

en: compile-time support for database policy missing
id: dukungan waktu-kompilasi untuk kebijakan basis data tidak ada

en: connect to address %s:
id: menghubungi alamat %s:

en: constant or identifier expected
id: konstan atau identifier diduga

en: conversion from `%s' is not supported
id: pengubahan dari `%s' tidak didukung

en: conversion from `%s' to `%s' is not supported
id: pengubahan dari `%s' ke `%s' tidak didukung

en: conversion modules not available
id: modul konversi tidak tersedia

en: conversion rate value cannot be zero
id: nilai tingkat konversi tidak dapat nol

en: conversion stopped due to problem in writing the output
id: pengubahan berhenti karena ada masalah dalam penulisan keluaran

en: conversion to `%s' is not supported
id: pengubahan ke `%s' tidak didukung

en: conversions from `%s' and to `%s' are not supported
id: pengubahan dari `%s' dan ke `%s' tidak didukung

en: could not initialize conditional variable
id: tidak dapat menginisialisasi variabel kondisional

en: could not start any worker thread; terminating
id: tidak dapat memulai threads pekerja apapun; mengakhiri

en: could not start clean-up thread; terminating
id: tidak dapat memulai threads pembersihan; mengakhiri

en: couldn't create an rpc server
id: tidak dapat membuat sebuah server rpc

en: couldn't register prog %ld vers %ld
id: tidak dapat mendaftar aplikasi %ld versi %ld

en: database %s is not supported
id: basis data %s tidak didukung

en: database [key ...]
id: basis data [kunci ...]

en: database for %s corrupted or simultaneously used; remove %s manually if necessary and restart
id: basis data untuk %s terkorupsi atau secara simultan digunakan; hapus %s secara manual jika dibutuhkan dan restart

en: default character map file `%s' not found
id: peta karakter baku berkas `%s' tidak ditemukan

en: differs from POSIX standard
id: berbeda dari standar POSIX

en: disabled inotify after read error %d
id: menonaktifkan inotify setelah error membaca %d

en: duplicate definition of <%s>
id: duplikasi definisi dari <%s>

en: duplicate definition of script `%s'
id: duplikasi definisi dari skrip `%s'

en: duplicate key
id: kunci terduplikasi

en: duplicate set definition
id: definisi set duplikasi

en: duplicate zone name %s (file "%s", line %d)
id: duplikasi nama daerah %s (berkas "%s", baris %d)

en: duplicated definition for mapping `%s'
id: duplikasi definisi untuk pemetaan `%s'

en: duplicated message identifier
id: identifikasi pesan terduplikasi

en: duplicated message number
id: nomor pesan terduplikasi

en: ellipsis range must be marked by two operands of same type
id: jangkauan ellipsis harus ditandai dengan dua operan dari tipe yang sama

en: empty char string
id: string karakter kosong

en: empty dynamic string token substitution
id: penggantian string token dinamis kosong

en: enablecache: cache already enabled
id: enablecache: cache telah aktif

en: enablecache: could not allocate cache
id: enablecache: tidak dapat mengalokasikan cache

en: enablecache: could not allocate cache data
id: enablecache: tidak dapat mengalokasikan data cache

en: enablecache: could not allocate cache fifo
id: enablecache: tidak dapat mengalokasikan fifo cache

en: encoding for output
id: enkoding untuk keluaran

en: encoding of original text
id: enkoding dari teks asli

en: error getting caller's id: %s
id: error memperoleh id pemanggil: %s

en: error while adding equivalent collating symbol
id: error ketika menambahkan simbol collating ekuivalen

en: error while closing input `%s'
id: error ketika menutup masukan `%s'

en: error while closing output file
id: error ketika menutup berkas keluaran

en: error while closing the profiling data file
id: error ketika menutup berkas data profiling

en: error while loading shared libraries
id: error ketika melod perpustakaan terbagi

en: error while reading the input
id: error ketika membaca masukan

en: error: you do not have read permission for
id: error: anda tidak memiliki ijin membaca untuk

en: executable \`$program' not found\n
id: aplikasi \`$program' tidak ditemukan\n

en: exited with unknown exit code
id: keluar dengan kode keluar yang tidak diketahui

en: expected continuation line not found
id: diduga baris kelanjutan tidak ditemukan

en: expecting string argument for `copy'
id: diduga argumen string untuk `copy'

en: extra trailing semicolon
id: kelebihan akhiran semicolon

en: failed to create new locale archive
id: gagal membuat archive lokal baru

en: failed to load shared object `%s'
id: gagal mengangkut objek terbagi `%s'

en: failed to load symbol data
id: gagal mengangkut data simbol

en: failed to map segment from shared object
id: gagal untuk memetakan segmen dari objek terbagi

en: failed to mmap the profiling data file
id: gagal untuk memetakan berkas data profiling

en: failed to start conversion processing
id: gagal untuk menjalankan proses pengubahan

en: failure while reading configuration file; this is fatal
id: gagal ketika membaca berkas konfigurasi; ini adalah fatal

en: failure while writing data for category `%s'
id: gagal ketika menulis data untuk kategori `%s'

en: file %s is truncated
id: berkas %s terpotong

en: file `%s' already exists and may be overwritten
id: berkas `%s' telah ada dan mungkin overwritten

en: file size does not match
id: ukuran berkas tidak cocok

en: file too short
id: berkas terlalu pendek

en: freed %zu bytes in %s cache
id: dibebaskan %zu bytes dalam %s cache

en: fstat failed
id: fstat gagal

en: garbage at end of character code specification
id: sampah diakhir dari spesifikasi kode karakter

en: garbage at end of number
id: sampah diakhir dari nomor

en: generate call graph
id: hasilkan call graph

en: generate flat profile with counts and ticks
id: hasilkan profile datar dengan jumlah dan ticks

en: getgrouplist failed
id: getgrouplist gagal

en: handle_request: request received (Version = %d)
id: handle_request: permintaan diterima (Versi = %d)

en: handle_request: request received (Version = %d) from PID %ld
id: handle_request: permintaan diterima (Versi = %d) dari PID %ld

en: hard link failed, symbolic link used
id: sambungan keras gagal, menggunakan sambungan simbolis

en: hard linked somewhere
id: hard linked kesuatu tempat

en: has fewer than 3 alphabetics
id: memiliki lebih kecil dari 3 alphabet

en: has more than 6 alphabetics
id: lebih dari 6 alphabet

en: header size does not match
id: ukuran header tidak cocok

en: hexadecimal range format should use only capital characters
id: format jangkauan heksadesimal seharusnya hanya menggunakan huruf besar

en: illegal CORRECTION field on Leap line
id: daerah KOREKSI tidak legal di baris Leap

en: illegal Rolling/Stationary field on Leap line
id: daerah Rolling/Stationary tidak legal di baris Leap

en: illegal character in file:
id: karakter tidak legal dalam berkas:

en: illegal escape sequence at end of string
id: urutan escape tidak legal diakhir dari string

en: illegal input sequence at position %Zd
id: urutan masukan tidak legal di posisi %Zd

en: illegal input sequence at position %ld
id: urutan masukan tidak legal di posisi %ld

en: illegal nettype: `%s'
id: nettype tidak legal: `%s'

en: illegal set number
id: jumlah nomor tidak legal

en: implementation limit: no more than %Zd character classes allowed
id: batas implementasi: tidak lebih dari %Zd karakter kelas diperbolehkan

en: implementation limit: no more than %d character maps allowed
id: batas implementasi: tidak lebih dari %d peta karakter diperbolehkan

en: incomplete character or shift sequence at end of buffer
id: karakter tidak lengkap atau urutan shift diakhir dari penyangga

en: incomplete set of locale files in "%s"
id: set tidak lengkap dari berkas lokal dalam "%s"

en: incorrectly formatted file
id: berkas diformat secara tidak benar

en: initial getgrouplist failed
id: inisial getgrouplist gagal

en: input line of unknown type
id: baris masukan dari tipe yang tidak dikenal

en: internal error (illegal descriptor)
id: internal error (deskripsi tidak legal)

en: internal error - addtype called with bad isdst
id: internal error - addtype dipanggil dengan isdst buruk

en: internal error - addtype called with bad ttisgmt
id: internal error - addtype dipanggil dengan ttisgmt buruk

en: internal error - addtype called with bad ttisstd
id: internal error - addtype dipanggil dengan ttisstd buruk

en: internal error in %s, line %u
id: internal error dalam %s, baris %u

en: internal error: symidx out of range of fptr table
id: internal error: symidx diluar dari jangkauan tabel fptr

en: invalid ELF header
id: header ELF tidak valid

en: invalid UTC offset
id: ofset UTC tidak valid

en: invalid abbreviation format
id: format kependekan tidak valid

en: invalid caller
id: pemanggil tidak valid

en: invalid character: message ignored
id: karakter tidak valid: pesan diabaikan

en: invalid day of month
id: hari dari bulan tidak valid

en: invalid definition
id: definisi tidak valid

en: invalid encoding given
id: pengkodean yang diberikan tidak valid

en: invalid ending year
id: akhir tahun tidak valid

en: invalid escape sequence
id: urutan escape tidak valid

en: invalid leaping year
id: tahun leapin tidak valid

en: invalid line
id: baris tidak valid

en: invalid mode
id: mode tidak valid

en: invalid mode for dlopen()
id: mode untuk dlopen() tidak valid

en: invalid mode parameter
id: mode parameter tidak valid

en: invalid month name
id: nama bulan tidak valid

en: invalid names for character range
id: nama tidak valid untuk jangkauan karakter

en: invalid namespace
id: ruang-nama tidak valid

en: invalid persistent database file "%s": %s
id: berkas basis data persisten tidak valid "%s": %s

en: invalid pointer size
id: ukuran penunjuk tidak valid

en: invalid quote character
id: karakter quote tidak valid

en: invalid saved time
id: waktu disimpan tidak valid

en: invalid starting year
id: awal tahun tidak valid

en: invalid target namespace in dlmopen()
id: target ruang-nama dalam dlmopen() tidak valid

en: invalid time of day
id: waktu dari hari tidak valid

en: invalid value for 'reload-count': %u
id: nilai tidak valid untuk 'reload-count': %u

en: invalid weekday name
id: nama hari-minggu tidak valid

en: invalidation failed
id: invalidation gagal

en: key length in request too long: %d
id: panjang kunci dalam permintaan terlalu panjang: %d

en: lacks alphabetic at start
id: kekurangan alphabet di awal

en: ldd: option \`$1' is ambiguous
id: ldd: pilihan \`$1' adalah ambigu

en: libc4 library %s in wrong directory
id: perpustakaan lib4 %s berada dalam direktori salah

en: libc5 library %s in wrong directory
id: perpustakaan libc5 %s berada dalam direktori salah

en: libc6 library %s in wrong directory
id: perpustakaan libc6 %s berada dalam direktori salah

en: libraries %s and %s in directory %s have same soname but different type.
id: perpustakaan %s dan %s berada dalam direktori %s memiliki soname sama tetapi memiliki tipe berbeda.

en: line too long
id: baris terlalu panjang

en: link to link
id: link ke link

en: list all known coded character sets
id: daftar seluruh kode karakter set yang dikenal

en: locale "%s" not in archive
id: lokal "%s" tidak dalam archive

en: locale '%s' already exists
id: lokal '%s' telah ada

en: locale alias file `%s' not found
id: berkas lokal alias `%s' tidak ditemukan

en: locale name should consist only of portable characters
id: nama lokal seharusnya hanya terdiri dari karakter portabel

en: locale.alias file to consult when making archive
id: berkas locale.alias untuk konsultasi ketika membuat archive

en: lstat failed
id: lstat gagal

en: makecontext: does not know how to handle more than 8 arguments
id: makecontext: tidak tahu bagaimana menangani lebih dari 8 argumen

en: malformed line ignored
id: baris tidak dibentuk dengan benar diabaikan

en: maximum file size for %s database too small
id: ukuran berkas maksimal untuk %s basis data terlalu kecil

en: memory clobbered before allocated block
id: memori clobbered sebelum alokasi blok

en: memory clobbered past end of allocated block
id: memori clobbered melewati akhir dari alokasi blok

en: memory exhausted
id: kehabisan memori

en: memory is consistent, library is buggy
id: memori konsisten, perpustakaan buggy

en: memusage: option \`$1' requires an argument
id: memusage: pilihan \`$1' membutuhkan sebuah argumen

en: memusage: option \`${1##*=}' is ambiguous
id: memusage: pilihan \`${1##*=}' adalah ambigu

en: memusage: unrecognized option \`$1'
id: memusage: pilihan \`$1' tidak dikenal

en: missing file arguments
id: hilang berkas argumen

en: mmap of cache file failed.
id: mmap dari berkas cache gagal.

en: more than one dynamic segment
id: lebih dari satu segmen dinamis

en: nameless rule
id: aturan tidak bernama

en: need absolute file name for configuration file when using -r
id: membutuhkan nama berkas absolut untuk berkas konfigurasi ketika menggunakan -r

en: needs to be installed setuid `root'
id: butuh untuk diinstal setuid `root'

en: netname2user: (nis+ lookup): %s
id: netname2user: (nis+ pencarian): %s

en: netname2user: DES entry for %s in directory %s not unique
id: netname2user: masukan DES untuk %s dalam direktori %s tidak unik

en: netname2user: LOCAL entry for %s in directory %s not unique
id: netname2user: masukan LOKAL untuk %s dalam direktori %s tidak unik

en: netname2user: missing group id list in `%s'
id: netname2user: hilang daftar grup id dalam `%s'

en: netname2user: principal name `%s' too long
id: netname2user: nama prinsipal `%s' terlalu panjang

en: netname2user: should not have uid 0
id: netname2user: tidak boleh memiliki uid 0

en: never registered prog %d
id: tidak pernah terdaftar aplikasi %d

en: no
id: tidak

en: no <Uxxxx> or <Uxxxxxxxx> value given
id: tidak ada <Uxxxx> atau <Uxxxxxxxx> nilai yang diberikan

en: no POSIX environment variable for zone
id: tidak ada variabel lingkungan POSIX untuk daerah

en: no definition of `UNDEFINED'
id: tidak ada definisi dari `UNDEFINED'

en: no input digits defined and none of the standard names in the charmap
id: tidak ada masukan digit yang terdefinisi dan kosong dari nama baku dalam charmap

en: no more memory for database '%s'
id: tidak ada memori lagi untuk basis data '%s'

en: no more namespaces available for dlmopen()
id: tidak ada lagi ruang-nama yang tersedia untuk dlmopen()

en: no other keyword shall be specified when `copy' is used
id: tidak ada kata-kunci lain yang akan dispesifikasikan ketika `copy' digunakan

en: no output digits defined and none of the standard names in the charmap
id: tidak ada keluaran digital terdefinisi dan tidak ada nama baku dalam charmaps

en: no output file produced because warnings were issued
id: tidak ada berkas keluaran yang dihasilkan karena peringatan diberikan

en: no symbolic name given
id: tidak ada nama simbolis yang diberikan

en: no symbolic name given for end of range
id: tidak ada nama simbolis yang diberikan untuk akhir dari jangkauan

en: non-symbolic character value should not be used
id: nilai karakter bukan simbolis seharusnya tidak digunakan

en: not all characters used in `outdigit' are available in the charmap
id: tidak semua karakter digunakan dalam `outdigit' tersedia dalam charmap

en: not all characters used in `outdigit' are available in the repertoire
id: tidak semua karakter yang digunakan dalam `outdigit' tersedia dalam repertoire

en: not regular file
id: bukan sebuah berkas regular

en: nscd configuration:
    
    %15d  server debug level
id: konfigurasi nscd:
    
    %15d server tingkat debug

en: nscd not running!
id: nscd tidak berjalan!

en: number of bytes for byte sequence of beginning and end of range not the same: %d vs %d
id: jumlah dari bytes untuk urutan byte dari awal dan akhir dari jangkauan tidak sama: %d vs %d

en: object file has no dynamic section
id: berkas objek tidak memiliki bagian dinamis

en: object file has no loadable segments
id: berkas objek tidak memiliki segmen yang dapat diangkut

en: omit invalid characters from output
id: abaikan karakter tidak valid dari keluaran

en: only ET_DYN and ET_EXEC can be loaded
id: hanya ET_DYN dan ET_EXEC yang dapat diangkut

en: only WIDTH definitions are allowed to follow the CHARMAP definition
id: hanya definisi WIDTH yang diijinkan untuk mengikuti definisi CHARMAP

en: options:
id: pilihan:

en: order for `%.*s' already defined at %s:%Zu
id: perintah untuk `%.*s' telah terdefinisi di %s:%Zu

en: out of memory
id: kehabisan memori

en: out of memory
id: kehabisan memori

en: output file
id: berkas keluaran

en: parameter null or not set
id: parameter kosong atau tidak diset

en: pmap_getmaps.c: rpc problem
id: pmap_getmaps.c: masalah rpc

en: poll: protocol failure in circuit setup
id: poll: protokol gagal dalam konfigurasi circuit

en: prctl(KEEPCAPS) failed
id: prctl(KEEPCAPS) gagal

en: premature end of `translit_ignore' definition
id: prematur akhir dari `translit_ignore' definisi

en: preprocessor error
id: preprosesor error

en: previous definition was here
id: definisi sebelumnya ada disini

en: print list of count paths and their number of use
id: tampilkan daftar dari jumlah jalur dan nomor yang digunakannya

en: print progress information
id: tampilkan informasi perkembangan

en: problems while reading `%s'
id: masalah ketika membaca `%s'

en: profiling data file `%s' does not match shared object `%s'
id: profiling berkas data `%s' tidak cocok dengan berkas terbagi `%s'

en: program %lu is not available
id: aplikasi %lu tidak tersedia

en: program %lu version %lu is not available
id: aplikasi %lu versi %lu tidak tersedia

en: program %lu version %lu ready and waiting
id: aplikasi %lu versi %lu siap dan menunggu

en: provide access to FD %d, for %s
id: menyediakan akses ke FD %d, untuk %s

en: pruning %s cache; time %ld
id: pruning %s cache; waktu %ld

en: rcmd: %s: short read
id: rcmd: %s: pembacaan pendek

en: rcmd: Cannot allocate memory
id: rcmd: Tidak dapat mengalokasikan memori

en: rcmd: poll (setting up stderr): %m
id: rcmd: poll (konfigurasi stderr): %m

en: rcmd: socket: All ports in use
id: rcmd: socket: Seluruh ports sedang digunakan

en: rcmd: write (setting up stderr): %m
id: rcmd: tulis (konfigurasi stderr): %m

en: re-exec failed: %s; disabling paranoia mode
id: re-exec gagal: %s; menonaktifkan mode paranoia

en: reading of ELF header failed
id: pembacaan dari header ELF gagal

en: reading of section header string table failed
id: membaca dari daerah header tabel string gagal

en: reading of section headers failed
id: membaca dari daerah headers gagal

en: registerrpc: out of memory
id: registerrpc: kehabisan memori

en: relative path `%s' used to build cache
id: jalur relatif `%s' digunakan untuk membuat cache

en: relocation error
id: relokasi error

en: repeated leap second moment
id: pengulangan momen leap detik

en: repertoire map file `%s' not found
id: berkas peta repertoire `%s' tidak ditemukan

en: request from %ld not handled due to missing permission
id: permintaan dari %ld tidak dapat ditangani karena tidak ada ijin

en: request from '%s' [%ld] not handled due to missing permission
id: permintaan dari '%s' [%ld] tidak dapat ditangani karena tidak ada ijin

en: request not handled due to missing permission
id: permintaan tidak dapat ditangani karena tidak ada ijin

en: resulting bytes for range not representable.
id: menghasilkan bytes untuk jangkauan tidak dapat direpresentasikan.

en: rpcgen: arglist coding error
id: rpcgen: arglist koding error

en: rpcgen: too many defines
id: rpcgen: terlalu banyak definisi

en: rpcinfo: %s is unknown host
id: rpcinfo: %s host tidak dikenal

en: rpcinfo: %s is unknown service
id: rpcinfo: %s layanan tidak dikenal

en: rpcinfo: Could not delete registration for prog %s version %s
id: rpcinfo: Tidak dapat menghapus pendaftaran untuk aplikasi %s versi %s

en: rpcinfo: broadcast failed: %s
id: rpcinfo: broadcast gagal: %s

en: rpcinfo: can't contact portmapper
id: rpcinfo: tidak dapat menghubungi portmapper

en: rule goes past start/end of month--will not work with pre-2004 versions of zic
id: aturan melewati awal/akhir dari bulan -- tidak akan bekerja dengan versi sebelum 2004 dari zic

en: same rule name in multiple files
id: nama aturan sama dalam beberapa berkas

en: secure services not implemented anymore
id: layanan aman tidak terimplementasi lagi

en: setgroups failed
id: setgroups gagal

en: shared object cannot be dlopen()ed
id: objek terbagi tidak dapat di dlopen()ed

en: shared object not open
id: shared objek tidak dapat dibuka

en: short read while reading request key: %s
id: pembacaan singkat ketika membaca permintaan kunci: %s

en: short read while reading request: %s
id: pembacaan singkat ketika membaca permintaan: %s

en: short write in %s: %s
id: penulisan pendek dalam %s: %s

en: socket: protocol failure in circuit setup
id: socket: protokol gagal dalam konfigurasi circuit

en: standard input
id: masukan standar

en: start and end character sequence of range must have the same length
id: awal dan akhir urutan karakter dari jangkauan harus memiliki panjang yang sama

en: starting year greater than ending year
id: awal tahun lebih besar dari akhir tahun

en: stat of "%s" failed: %s: ignored
id: statistik dari "%s" gagal: %s: diabaikan

en: suggested size of table for database %s larger than the persistent database's table
id: ukuran dari tabel untuk basis data yang disarankan %s lebih besar dari persisten tabel basis data

en: suppress warnings
id: tekan peringatan

en: svc_run: - out of memory
id: svc_run: - kehabisan memori

en: svc_run: - poll failed
id: svc_run: - poll gagal

en: svc_tcp.c - cannot getsockname or listen
id: svc_tcp.c - tidak dapat getsockname atau mendengarkan

en: svc_tcp.c - tcp socket creation problem
id: svc_tcp.c - tcp masalah pembuatan socket

en: svc_unix.c - AF_UNIX socket creation problem
id: svc_unix.c - AF_UNIX masalah pembuatan socket

en: svc_unix.c - cannot getsockname or listen
id: svc_unix.c - tidak dapat getsockname atau mendengarkan

en: svcudp_create - cannot getsockname
id: svcudp_create - tidak dapat getsockname

en: svcudp_create: socket creation problem
id: svcudp_create: masalah pembuatan socket

en: svcudp_create: xp_pad is too small for IP_PKTINFO
id: svcudp_create: xp_pad terlalu kecil untuk IP_PKTINFO

en: symbol `%.*s' not in charmap
id: simbol `%.*s' tidak dalam charmap

en: symbol `%.*s' not in repertoire map
id: simbol `%.*s' tidak dalam repertoire map

en: symbol `%s'
id: simbol `%s'

en: symbol `%s' has the same encoding as
id: simbol `%s' memiliki pengkodean yang sama seperti

en: symbol `%s' not defined
id: simbol `%s' tidak terdefinisi

en: symbol lookup error
id: simbol lookup error

en: syntax error
id: sintaks error

en: syntax error in %s definition: %s
id: sintaks error dalam %s definisi: %s

en: syntax error in prolog: %s
id: sintaks error dalam prolog: %s

en: syntax error in repertoire map definition: %s
id: sintaks error dalam definisi peta repertoire: %s

en: syntax error: not inside a locale definition section
id: sintaks error: tidak dalam sebuah daerah definisi lokal

en: this is the first definition
id: ini adalah definisi pertama

en: time before zero
id: waktu sebelum nol

en: time overflow
id: waktu overflow

en: time too large
id: waktu terlalu besar

en: time too small
id: waktu terlalu kecil

en: time zone abbreviation differs from POSIX standard
id: kependekan daerah waktu berbeda dari standar POSIX

en: time zone abbreviation has more than 3 alphabetics
id: kependekan daerah waktu memiliki lebih dari 3 alphabet

en: time zone abbreviation has too many alphabetics
id: kependekan daerah waktu memiliki terlalu banyak alphabet

en: time zone abbreviation lacks alphabetic at start
id: kependekan daerah waktu kurang alphabet di awal

en: to-value <U%0*X> of range is smaller than from-value <U%0*X>
id: ke-nilai <U%0*X> dari jangkauan adalah lebih kecil dari dari-nilai <U%0*X>

en: to-value character sequence is smaller than from-value sequence
id: ke-nilai urutan karakter lebih kecil daripada urutan dari-nilai

en: too few bytes in character encoding
id: terlalu sedikit bytes dalam pengkodean karakter

en: too many arguments
id: terlalu banyak argumen

en: too many bytes in character encoding
id: terlalu banyak bytes dalam karakter pengkodean

en: too many errors; giving up
id: terlalu banyak error; menyerah

en: too many leap seconds
id: terlalu banyak leap detik

en: too many local time types
id: terlalu banyak tipe waktu lokal

en: too many transitions?!
id: terlalu banyak perubahan?!

en: too many, or too long, time zone abbreviations
id: terlalu banyak, atau terlalu panjang, kependekan daerah waktu

en: trailing garbage at end of line
id: kelebihan sampah diakhir dari baris

en: trouble replying to prog %d
id: masalah membalas ke aplikasi %d

en: typed single year
id: tipe tahun tunggal

en: unable to allocate buffer for input
id: tidak dapat mengalokasikan penyangga untuk masukan

en: unable to free arguments
id: tidak dapat membebaskan argumen

en: undefined
id: tidak terdefinisi

en: uninitialized header
id: header tidak terinisialisasi

en: unknown
id: tidak diketahui

en: unknown character `%s'
id: karakter `%s' tidak dikenal

en: unknown directive `%s': line ignored
id: direktive `%s' tidak diketahui: baris diabaikan

en: unknown iconv() error %d
id: error %d iconv() tidak dikenal

en: unknown set `%s'
id: set `%s' tidak diketahui

en: unknown specification "%s"
id: spesifikasi tidak dikenal "%s"

en: unrecognized option
id: pilihan tidak dikenal

en: unruly zone
id: daerah unruly

en: unsupported dlinfo request
id: perminttan dlinfo tidak didukung

en: unterminated message
id: pesan tidak terselesaikan

en: unterminated string
id: string tidak selesai

en: unterminated string constant
id: konstanta string tidak terselesaikan

en: unterminated symbolic name
id: nama simbolis tidak terselesaikan

en: upper limit in range is smaller than lower limit
id: batas atas dalam jangkauan adalah lebih kecil daripada batas bawah

en: usage: %s infile
id: penggunaan: %s infile

en: use of 2/29 in non leap-year
id: penggunaan dari 2/29 dalam bukan leap-year

en: value for %s must be an integer
id: nilai untuk %s harus berupa sebuah integer

en: value for <%s> must be 1 or greater
id: nilai untuk <%s> harus 1 atau lebih besar

en: value of <%s> must be greater or equal than the value of <%s>
id: nilai dari <%s> harus lebih besar atau sama dengan nilai dari <%s>

en: values over 24 hours not handled by pre-2007 versions of zic
id: nilai lebih 24 jam tidak ditangani oleh versi sebelum 2007 dari zic

en: verification failed
id: verifikasi gagal

en: warning:
id: peringatan:

en: warning: you do not have execution permission for
id: peringatan: anda tidak memiliki ijin untuk menjalankan untuk

en: while inserting in search tree
id: ketika memasukan dalam pohon pencarian

en: while opening old catalog file
id: ketika membuka berkas katalog lama

en: while preparing output
id: ketika menyiapkan keluaran

en: while reading database
id: ketika membaca basis data

en: while stat'ing profiling data file
id: ketika melakukan statistik data profiling berkas

en: while writing database file
id: ketika menulis berkas basis data

en: wild compilation-time specification of zic_t
id: spesifikasi waktu-kompilasi ganas dari zic_t

en: with UCS range values one must use the hexadecimal symbolic ellipsis `..'
id: dengan nilai jangkauan UCS salah satu harus menggunakan heksadesimal simbolis ellipsis `..'

en: with character code range values one must use the absolute ellipsis `...'
id: dengan nilai jangkauan kode karakter salah satu harus menggunakan ellipsis absolut `...'

en: with symbolic name range values the absolute ellipsis `...' must not be used
id: dengann nilai jangkauan nama simbol absolut ellipsis `...' tidak boleh digunakan

en: write incomplete
id: penulisan tidak lengkap

en: writeable by other than owner
id: dapat ditulis oleh selain dari pemilik

en: wrong ELF class: ELFCLASS32
id: kelas ELF salah: ELFCLASS32

en: wrong ELF class: ELFCLASS64
id: kelas ELF salah: ELFCLASS64

en: wrong number of arguments
id: jumlah salah dari argumen

en: wrong number of fields on Leap line
id: jumlah dari daerah salah di baris Leap

en: wrong number of fields on Link line
id: jumlah dari daerah salah di baris sambungan

en: wrong number of fields on Rule line
id: jumlah dari daerah salah dalam baris Aturan

en: wrong number of fields on Zone continuation line
id: jumlah dari daerah salah di baris kelanjutan Daerah

en: wrong number of fields on Zone line
id: jumlah dari daerah dalam baris daerah salah

en: xtrace: option \`$1' requires an argument.\n
id: xtrace: pilihan \`$1' membutuhkan sebuah argumen.\n

en: xtrace: unrecognized option \`$1'\n
id: xtrace: pilihan tidak dikenal \`$1'\n

en: yes
id: ya

en: yp_update: cannot convert host to netname
id: yp_update: tidak dapat mengubah host ke netname

en: yp_update: cannot get server address
id: yp_update: tidak dapat memperoleh alamat server
