kbd 1.10 - en to tr translation catalogue (216 entries)

en: 			    interpret character action codes to be from the
    			    specified character set
tr:                        eylem kodalrini belirtilen karakter kumesine
                           gore yorumlar

en: 
    
    Escaped scancodes e0 xx (hex)
tr: 
    
    Oncelemeli tarama kodlari e0 xx (onaltilik)

en: 
    Press any keys - Ctrl-D will terminate this program
tr: 
    Herhangi bir tu$a basiniz - Ctrl-D sureci sonlandirir

en: 
    Recognized modifier names and their column numbers:
tr: 
    Tanimli degi$tirici isimleri ve sutun numaralari:

en: 
    The following synonyms are recognized:
tr: 
    A$agidaki e$anlamlilar tanimli:

en: 
    openvt: could not open %s R/W (%s)
tr: 
    openvt: %s oku/yaz kipinde acilamadi (%s)

en: 
    usage: dumpkeys [options...]
    
    valid options are:
    
    	-h --help	    display this help text
    	-i --short-info	    display information about keyboard driver
    	-l --long-info	    display above and symbols known to loadkeys
    	-n --numeric	    display keytable in hexadecimal notation
    	-f --full-table	    don't use short-hand notations, one row per keycode
    	-1 --separate-lines one line per (modifier,keycode) pair
    	   --funcs-only	    display only the function key strings
    	   --keys-only	    display only key bindings
    	   --compose-only   display only compose key combinations
    	-c --charset=
tr: 
    kullanimi: dumpkeys [secenekler...]
    
    gecerli secenekler:
    
      -h --help            bu yardim iletisi gosterilir
      -i --short-info      klavye surucusu hakkinda bilgi verilir
      -l --long-info       usttkine ek olarak loadkeys destekli semboller
      -n --numeric         onaltilik gosterimle tu$ tablosu
      -f --full-table      kisa gosterimler olmaksizin her satirda bir tu$ kodu
      -1 --separate-lines  her (degi$tirici, tu$kodu) cifti icin bir satir
         --funcs-only      sadece i$lev tu$larinin dizgeleri gosterilir
         --keys-only       sadece tu$ baglantilari gosterilir
         --compose-only    sadece tu$-dizgi ili$kileri gosterilir
      -c --charset=

en:         use `openvt -f' to force.
tr:         sorunu a$mak icin `openvt -f' kullanin.

en: # not alt_is_meta: on keymap %d key %d is bound to
tr: # alt_is_meta degil: %d tu$e$lemindeki %d tu$u ile bagimli

en: %-15s for %s
tr: %s icin %-15s

en: %s from %s
tr: %s (%s den)

en: %s: %s: Warning: line too long
tr: %s: %s: Uyari: satir cok uzun

en: %s: 0: illegal VT number
tr: %s: 0: VT numarasi uygun degil

en: %s: Bad Unicode range corresponding to font position range 0x%x-0x%x
tr: %s: Unicode araliginin 0x%x-0x%x yazitipi konumlari araligi ile ili$kilendirilmesi hatali

en: %s: Bad call of readpsffont
tr: %s: readpsffont cagrisi hatali

en: %s: Bad end of range (0x%lx)
tr: %s: Aralik sonu hatali (0x%lx)

en: %s: Bad end of range (0x%x)
tr: %s: aralik sonu hatali (0x%x)

en: %s: Bad input line: %s
tr: %s: girdi satiri hatali: %s

en: %s: Bad magic number on %s
tr: %s: %s uzerindeki dosya betimleyici hatali

en: %s: Corresponding to a range of font positions, there should be a Unicode range
tr: %s: Bir yazitipi konumlari araligi ile ili$kilendirilen
    bir Unicode araligi olmaliydi.

en: %s: Error reading input font
tr: %s: giri$ yazitipi okunurken hata

en: %s: Glyph number (0x%lx) past end of font
tr: %s: Karakter numarasi (0x%lx) yazitipi sonunu a$iyor

en: %s: Glyph number (0x%x) larger than font length
tr: %s: (0x%x) karakter numarasi yazitipi uzunlugundan fazla

en: %s: Input file: bad input length (%d)
tr: %s: Girdi dosyasi: girdi uzunlugu (%d) hatali

en: %s: Input file: trailing garbage
tr: %s: Girdi dosyasi: kalan bozuk

en: %s: Unicode range U+%x-U+%x not of the same length as font position range 0x%x-0x%x
tr: %s: Unicode araligi U+%x-U+%x,
    yazitipi konumlari araligi 0x%x-0x%x
    ile ayni uzunlukta degil

en: %s: Unsupported psf file mode (%d)
tr: %s: Desteklenmeyen psf dosya kipi (%d)

en: %s: Unsupported psf version (%d)
tr: %s: Desteklenmeyen psf surumu (%d)

en: %s: VT 1 is the console and cannot be deallocated
tr: %s: VT 1 konsolun kendisi ve kaldirilamaz

en: %s: Warning: line too long
tr: %s: Uyari: satir cok uzun

en: %s: background will look funny
tr: %s: artalan tuhaf gorunecek

en: %s: bad utf8
tr: %s: hatali utf8

en: %s: bug in do_loadtable
tr: %s: do_loadtable'da yazilim hatasi

en: %s: cannot find any keymaps?
tr: %s: bir klavye e$le$me listesi bulunamayabilir mi?

en: %s: could not deallocate console %d
tr: %s: %d konsolu kaldirilamadi

en: %s: deallocating all unused consoles failed
tr: %s: kullanilmami$ tum konsollarin kaldirilmasi ba$arisiz

en: %s: error setting keyboard mode
tr: %s: klavye kipi ayarlanirken hata

en: %s: font position 32 is nonblank
tr: %s: 32. yazitipi konumu bo$luk degil

en: %s: input font does not have an index
tr: %s: girdi yazitipi bir indekse sahip degil

en: %s: not loading empty unimap
    (if you insist: use option -f to override)
tr: %s: bo$ Unicode e$lem yuklenmez
    (israr ediyorsaniz: -f secenegi ile a$abilirsiniz)

en: %s: out of memory
tr: %s: bellek yetersiz

en: %s: out of memory?
tr: %s: bellek yetersiz?

en: %s: plain map not allocated? very strange ...
tr: %s: basit e$le$me listesi tahsis edilemedi mi? cok tuhaf ...

en: %s: psf file with unknown magic
tr: %s: psf dosyasindaki dosya betimleyici bilinmiyor

en: %s: short ucs2 unicode table
tr: %s: kisa ucs2 unicode tablosu

en: %s: short unicode table
tr: %s: kisa unicode tablosu

en: %s: short utf8 unicode table
tr: %s: kisa utf8 unicode tablosu

en: %s: trailing junk (%s) ignored
tr: %s: geri kalan (%s) yoksayildi

en: %s: unknown option
tr: %s: bilinmeyen secenek

en: %s: unknown utf8 error
tr: %s: bilinmeyen utf8 hatasi

en: %s: wiped it
tr: %s: o silindi

en: %s: zero input character size?
tr: %s: sifir giri$ karakteri uzunlugu?

en: %s: zero input font length?
tr: %s: sifir giri$ yazitipi uzunlugu?

en: 0 is an error; for 1-88 (0x01-0x58) scancode equals keycode
tr: 0 bir hatadir; 1-88 (0x01-0x58) tarama kodlari tu$ kodlariyla ayni oldugu icin

en: ?UNKNOWN?
tr: ?BiLiNMEYEN?

en: Appended Unicode map
tr: Unicode e$lem eklendi

en: Bad character height %d
tr: Karakter yuksekligi %d hatali

en: Bad character width %d
tr: Karakter geni$ligi %d hatali

en: Bad input file size
tr: Girdi dosyasi uzunlugu hatali

en: Bad input line: %s
tr: girdi satiri hatali: %s

en: Cannot find %s font
tr: %s yazitipi bulunamiyor

en: Cannot find default font
tr: "default.cp[gz]" yazitipi dosyasi bulunamiyor

en: Cannot open /dev/port
tr: /dev/port acilamiyor

en: Cannot open font file %s
tr: %s yazitipi dosyasi acilamiyor

en: Cannot read console map
tr: konsol e$lemi okunamiyor

en: Cannot stat map file
tr: e$lem dosyasi durum bilgileri alinamiyor

en: Cannot write font file
tr: Yazitipi dosyasi yazilamiyor

en: Cannot write font file header
tr: Yazitipi dosyasinin basligi yazilamiyor

en: Couldnt get a file descriptor referring to the console
tr: Konsolu hedef alan bir dosya betimleyici (fd) alinamadi

en: Couldnt open %s
tr: %s acilamadi

en: Current default flags:
tr: $u anki ontanimli bayraklar:

en: Current flags:
tr: $u anki bayraklar:

en: Current leds:
tr: $u anki ledler:

en: Error opening /dev/kbd.
tr: /dev/kbd acilirken hata olu$tu.

en: Error parsing symbolic map from `%s', line %d
tr: Sembolik e$lem `%s' dosyasindan cozumlenirken %d. satirda hata

en: Error reading %s
tr: %s okunurken hata

en: Error reading current flags setting. Maybe you are not on the console?
tr: Mevcut bayraklar okunurken hata olu$tu. Konsolda olmayabilir misiniz?

en: Error reading current led setting from /dev/kbd.
tr: Mevcut led durumlari /dev/kbd'den okunurken hata olu$tu.

en: Error reading current led setting. Maybe stdin is not a VT?
tr: $u anki led durumlari okunurken hata olu$tu. Standard girdi bir VT olmayabilir mi?

en: Error reading current setting. Maybe stdin is not a VT?
tr: $u anki ayarlar okunurken hata olustu. StdG bir VT olmayabilir mi?

en: Error reading map from file `%s'
tr: `%s' dosyasindan e$lem okunurken hata

en: Error resetting ledmode
tr: Ledler ba$langictaki durumuna alinirken hata

en: Error writing map to file
tr: E$lem dosyaya yazilirken hata

en: Error writing screendump
tr: screendump yazmada ba$arisiz

en: Found nothing to save
tr: Kaydedilecek hicbir sey yok

en: Hmm - a font from restorefont? Using the first half.
tr: Hmm - restorefont'tan bir yazitipi? ilk yarisi kullaniliyor.

en: Invalid number of lines
tr: Satir sayisi gecersiz

en: KDGKBENT error at index %d in table %d
tr: %2$d. tablonun %1$d. indisinde KDGKBENT hatasi

en: KDGKBENT error at index 0 in table %d
tr: %d tablosu endeks 0 da KDGKBENT hatasi

en: KDGKBSENT failed at index %d:
tr: KDGKBSENT %d endeksinde ba$arisiz:

en: KIOCGLED unavailable?
tr: KIOCGLED kullanimdi$i mi?

en: KIOCSLED unavailable?
tr: KIOCSLED kullanimdi$i mi?

en: Loading %d-char %dx%d (%d) font
tr: %d karakterlik %dx%d (%d) yazitipi yukleniyor

en: Loading %d-char %dx%d (%d) font from file %s
tr: %d karakterlik %dx%d (%d) yazitipi %s dosyasindan yukleniyor

en: Loading %d-char %dx%d font
tr: %d karakterlik %dx%d yazitipi yukleniyor

en: Loading %d-char %dx%d font from file %s
tr: %d karakterlik %dx%d yazitipi %s dosyasindan yukleniyor

en: Loading Unicode mapping table...
tr: Unicode e$le$me tablosu yukleniyor...

en: Loading binary direct-to-font screen map from file %s
tr: ikilik dogrudan yazitipine ekran e$lem dosyasi %s yukleniyor

en: Loading binary unicode screen map from file %s
tr: ikilik unicode ekran e$lem dosyasi %s yukleniyor

en: Loading symbolic screen map from file %s
tr: Sembolik ekran e$lemi %s dosyasindan yukleniyor

en: Loading unicode map from file %s
tr: %s dosyasindan Unicode e$lem yukleniyor

en: Meta key gives Esc prefix
tr: Meta tu$u Esc onekini verir

en: Meta key sets high order bit
tr: Meta tu$u yuksek biti 1 yapar

en: New default flags:
tr: Yeni ontanimli bayraklar:

en: New flags:
tr: Yeni bayraklar:

en: New leds:
tr: Yeni ledler:

en: No final newline in combine file
tr: Birle$ik dosya icinde son satirsonu imi yok

en: Old #scanlines: %d  New #scanlines: %d  Character height: %d
tr: Eski tarama-satirlari sayisi: %d
    Yeni tarama-satirlari sayisi: %d
    Karakter yuksekligi:          %d

en: Old default flags:
tr: Eski ontanimli bayraklar:

en: Old flags:
tr: Eski bayraklar:

en: Old leds:
tr: Eski ledler:

en: Old mode: %dx%d  New mode: %dx%d
tr: Eski kip: %dx%d  Yeni kip: %dx%d

en: Plain scancodes xx (hex) versus keycodes (dec)
tr: Tu$ kodlarina (onluk) kar$i du$en basit tarama kodlari (onaltilik)

en: Read %d-char %dx%d font from file %s
tr: %d karakterlik %dx%d yazitipi %s dosyasindan okundu

en: Reading font file %s
tr: %s yazitipi dosyasi okunuyor

en: Saved %d-char %dx%d font file on %s
tr: %d karakterlik %dx%d yazitipi %s dosyasina kaydedildi

en: Saved screen map in `%s'
tr: Ekran e$lemi `%s' dosyasina kaydedildi

en: Saved unicode map on `%s'
tr: `%s'dosyasina Unicode e$lem kaydedildi

en: Strange ... screen is both %dx%d and %dx%d ??
tr: Tuhaf ... %dx%d ve %dx%d her ikisi de ekran mi??

en: Strange mode for Meta key?
tr: Meta tu$u icin tuhaf kip??

en: Symbols recognized by %s:
    (numeric value, symbol)
tr: %s tarafindan taninan semboller:
    (sayisal deger, sembol)

en: The keyboard is in Unicode (UTF-8) mode
tr: Klavye Unicode (UTF-8) kipinde

en: The keyboard is in mediumraw (keycode) mode
tr: Klavye tu$ kodlari (temelustu) kipinde

en: The keyboard is in raw (scancode) mode
tr: Klavye tarama kodlari (temel) kipinde

en: The keyboard is in some unknown mode
tr: Klavye bilinmeyen bir kipte

en: The keyboard is in the default (ASCII) mode
tr: Klavye ontanimli (ASCII) kipte

en: This file contains 3 fonts: 8x8, 8x14 and 8x16. Please indicate
    using an option -8 or -14 or -16 which one you want loaded.
tr: Bu dosya 3 yazitipi icerir: 8x8, 8x14 ve 8x16.  istediginiz birini
    -8, -14 veya -16 seceneklerinden biri ile belirtebilirsiniz.

en: Too many files to combine
tr: Birle$tirilecek dosya sayisi cok fazla

en: Typematic Rate set to %.1f cps (delay = %d ms)
tr: Yineleme hizi %.1f cps (gecikme = %d ms)

en: Usage:
    	%s [-C console] [-o map.orig]
tr: Kullanimi:
    	%s [-C konsol] [-o eslem.orig]

en: Usage:
    	%s [-i infont] [-o outfont] [-it intable] [-ot outtable] [-nt]
tr: Kullanimi:
    	%s [-i girdi-yazitipi] [-o cikti-yazitipi]
    			[-it girdi-tablo] [-ot cikti-tablo] [-nt]

en: Usage:
    	%s [-s] [-C console]
tr: Kullanimi:
    	%s [-s] [-C konsol]

en: Usage:
    	%s infont [outtable]
tr: Kullanimi:
    	%s girdi-yazitipi [cikti-tablo]

en: Usage:
    	%s infont intable outfont
tr: Kullanimi:
    	%s girdi-yazitipi girdi-tablo cikti-yazitipi

en: Usage:
    	%s infont outfont
tr: Kullanimi:
    	%s girdi-yazitipi cikti-yazitipi

en: Usage:
    	setleds [-v] [-L] [-D] [-F] [[+|-][ num | caps | scroll %s]]
    Thus,
    	setleds +caps -num
    will set CapsLock, clear NumLock and leave ScrollLock unchanged.
    The settings before and after the change (if any) are reported
    when the -v option is given or when no change is requested.
    Normally, setleds influences the vt flag settings
    (and these are usually reflected in the leds).
    With -L, setleds only sets the leds, and leaves the flags alone.
    With -D, setleds sets both the flags and the default flags, so
    that a subsequent reset will not change the flags.
tr: Kullanimi:
    	setleds [-v] [-L] [-D] [-F] [[+|-][ num | caps | scroll %s]]
    Burada,
    	setleds +caps -num
    ile CapsLock etkinle$ir, NumLock kaldirilir ve ScrollLock degi$mez.
    -v secenegi verilmi$se ya da degi$iklik istenmi$se, degi$iklikten once ve
    sonra ayarlamalar raporlanir
    Normalde setleds vt bayraklarini etkiler
    (ve bunlar ledlerde gorunur)
    -L ile sadece ledler degi$tirilir bayraklara dokunulmaz
    -D ile her ikisi ile birlikte ontanimli bayraklarda degi$tirilir.
    Bu durumda, ardindan gelen bir sifirlama bayraklari degi$tirmeyecektir.

en: Usage:
    	setmetamode [ metabit | meta | bit | escprefix | esc | prefix ]
    Each vt has his own copy of this bit. Use
    	setmetamode [arg] < /dev/ttyn
    to change the settings of another vt.
    The setting before and after the change are reported.
tr: Kullanimi:
    setmetamode [ metabit | meta | bit | escprefix | esc | prefix ]
        Her VT her bitin kendine ait kopyasina sahiptir.
        setmetamode [arg] < /dev/ttyn
    ya da
        setmetamode [arg] < /dev/vc/n
    kullanarak diger VT'nin ayarlarini degi$tirebilirsiniz.
    Ayardan once ve sonra degi$iklik raporlanacaktir.
    
    Not: Bu pakete ozgu olarak, iletileri hem utf-8 hem de iso8859 kipte
    karakter kaybina ugramadan okuyabilmeniz icin Turkceye ozgu karakterlerden
    kacinilmistir.

en: Usage: kbdrate [-V] [-s] [-r rate] [-d delay]
tr: Kullanimi: kbdrate [-V] [-s] [-r hiz] [-d gecikme]

en: Usage: setfont [write-options] [-<N>] [newfont..] [-m consolemap] [-u unicodemap]
      write-options (take place before file loading):
        -o  <filename>  Write current font to <filename>
        -O  <filename>  Write current font and unicode map to <filename>
        -om <filename>  Write current consolemap to <filename>
        -ou <filename>  Write current unicodemap to <filename>
    If no newfont and no -[o|O|om|ou|m|u] option is given,
    a default font is loaded:
        setfont         Load font "default[.gz]"
        setfont -<N>    Load font "default8x<N>[.gz]"
    The -<N> option selects a font from a codepage that contains three fonts:
        setfont -{8|14|16} codepage.cp[.gz]   Load 8x<N> font from codepage.cp
    Explicitly (with -m or -u) or implicitly (in the fontfile) given mappings
    will be loaded and, in the case of consolemaps, activated.
        -h<N>      (no space) Override font height.
        -m <fn>    Load console screen map.
        -u <fn>    Load font unicode map.
        -m none    Suppress loading and activation of a screen map.
        -u none    Suppress loading of a unicode map.
        -v         Be verbose.
        -C <cons>  Indicate console device to be used.
        -V         Print version and exit.
    Files are loaded from the current directory or /usr/lib/kbd/*/.
tr: Kullanimi: setfont [yazma-secenekleri] [-<N>] [yeniYazitipi..]
                         [-m konsolE$lem] [-u unicodeE$lem]
    Yazma secenekleri: (dosya yuklemesinden once yer alir):
        -o  DOSYA    kullanimdaki yazitipi DOSYAya yazilir
        -O  DOSYA    kullanimdaki yazitipi ve unicode e$lem DOSYAya yazilir
        -om DOSYA    kullanimdaki konsol e$lem DOSYAya yazilir
        -ou DOSYA    kullanimdaki unicode e$lem DOSYAya yazilir
    yeniYazitipi ve -[o|O|om|ou|m|u] secenekleri verilmemi$se
    a$agidaki ontanimli yazitiplerinden biri yuklenir:
        setfont             "default[.gz]" yazitipi yuklenir
        setfont -<N>        "default8x<N>[.gz]" yazitipi yuklenir
    -<N> ile uc yazitipi iceren bir karakter kumesinden bir yazitipi secilir:
       setfont -{8|14|16} codepage.cp[.gz] codepage.cp'den 8x<N> yazitipi yuklenir
    Dogrudan (-m veya -u ile) ya da dolayli olarak (yazitipi dosyasindaki) verilen
    e$lemler yuklenir ve konsol e$lemi kapsaminda etkinle$tirilir.
        -h<N>      (bo$luk birakmadan) <N> yazitipi yuksekligine zorlar.
        -m DOSYA   belirtilen konsol ekran e$lemini yukler.
        -u DOSYA   belirtilen yazitipi unicode e$lemini yukler.
        -m         bir ekran e$lemin yuklenmesi ve etkinle$tirilmesini onler
        -u         bir unicode e$lemin yuklenmesi ve etkinle$tirilmesini onler
        -v         cikti olarak daha fazla ayrinti verilir.
        -C <kons>  kullanilacak konsol aygiti belirtilir.
        -V         surum bilgilerini gosterir ve cikar
    Dosyalar cali$ilan dizinden ya da /usr/lib/kbd/*/ dizininden yuklenir.

en: When loading several fonts, all must be psf fonts - %s isn't
tr: Ayri ayri yazitipleri yuklenirken tumu psf yazitipi olmali - %s degil

en: When loading several fonts, all must have the same height
tr: Ayri ayri yazitipleri yuklenirken hepsi ayni yukseklikte olmali

en: When loading several fonts, all must have the same width
tr: Ayri ayri yazitipleri yuklenirken hepsi ayni geni$likte olmali

en: You asked for font size %d, but only 8, 14, 16 are possible here.
tr: Yazitipi yuksekligini %d belirttiniz ama burada sadece 8, 14, 16
    degerleri mumkun.

en: [ if you are trying this under X, it might not work
    since the X server is also reading /dev/console ]
tr: [ Eger bunu X altinda deniyorsaniz, X sunucusu
    /dev/console'u okuyana kadar cali$mayabilir ]

en: appendunicode: illegal unicode %u
tr: appendunicode: kuraldi$i unicode %u

en: assuming iso-8859-1 %s
tr: iso-8859-1'deki  %s oldugu varsayildi

en: assuming iso-8859-15 %s
tr: iso-8859-15'deki  %s oldugu varsayildi

en: assuming iso-8859-2 %s
tr: iso-8859-2'deki  %s oldugu varsayildi

en: assuming iso-8859-3 %s
tr: iso-8859-3'deki %s oldugu varsayildi

en: assuming iso-8859-4 %s
tr: iso-8859-4'deki %s oldugu varsayildi

en: bug: getfont called with count<256
tr: yazilim hatasi: getfont sayac<256 ile cagrildi

en: cannot change translation table
tr: ceviri tablosu degistirilemiyor

en: caught signal %d, cleaning up...
tr: %d sinyali yakalandi, temizleniyor...

en: code outside bounds
tr: kod kabul edilen sinirin di$inda

en: couldn't read %s
tr: %s okunamadi

en: couldn't read %s, and cannot ioctl dump
tr: %s okunamadi, ve ioctl dokumlenemiyor

en: dumpkeys version %s
tr: dumpkeys %s surumu

en: entries
tr: girdi

en: entry
tr: girdi

en: error executing  %s
tr: %s icra edilirken hata

en: error reading scancode
tr: tarama kodlari okunurken hata

en: even number of arguments expected
tr: arguman sayisinin cift-sayi olmasi gerekli

en: failed to get keycode for scancode 0x%x
tr: 0x%x tarama kodu icin tu$ kodu alinamadi

en: failed to restore original translation table
tr: ozgun ceviri tablosu yerine konurken hata olu$tu

en: failed to restore original unimap
tr: ozgun unicode e$lem yerine konamadi

en: failed to set scancode %x to keycode %d
tr: tarama kodu %x tu$ kodu %d ile e$le$tirilirken hata olu$tu

en: impossible: not meta?
tr: imkansiz: meta degil?

en: kb mode was %s
tr: klavye kipi %s idi

en: kbd_mode: error reading keyboard mode
tr: kbd_mode: klavye kipi okunurken hata

en: keycode %3d %s
tr: tu$ kodu %3d %s

en: keycode range supported by kernel:           1 - %d
tr: cekirdek tarafindan desteklenen tu$ kodlari:   1 - %d

en: mapscrn: cannot open map file _%s_
tr: mapscrn: _%s_ e$lem dosyasi acilamadi

en: max nr of compose definitions: %d
tr: en fazla dizgi tanimi sayisi: %d

en: max number of actions bindable to a key:         %d
tr: Bir tu$a atanabilecek en fazla eylem sayisi:     %d

en: new state:
tr: yeni durum:

en: nr of compose definitions in actual use: %d
tr: kullanimdaki dizgi tanimi sayisi: %d

en: number of function keys supported by kernel: %d
tr: cekirdek tarafindan desteklenen i$lev tu$larinin sayisi: %d

en: number of keymaps in actual use:                 %d
tr: kullanimda olan tu$e$lem sayisi:                 %d

en: of which %d dynamically allocated
tr: / %d etkin olarak tahsis edildi

en: off
tr: kapali

en: old state:
tr: eski durum:

en: on
tr: acik

en: openvt: %s: illegal vt number
tr: openvt: %s: kuraldisi sanal terminal (vt) numarasi

en: openvt: Cannot open %s read/write (%s)
tr: openvt: %s oku/yaz kipinde acilamiyor (%s)

en: openvt: Unable to open %s: %s
tr: openvt: %s acilamiyor: %s

en: openvt: Unable to set new session (%s)
tr: openvt: yeni oturum (%s) ayarlanamiyor

en: openvt: cannot check whether vt %d is free
tr: openvt: sanal terminal (vt) %d serbest mi denetlenemiyor

en: openvt: cannot find a free vt
tr: openvt: serbest bir sanal terminal (vt) bulunamiyor

en: openvt: could not deallocate console %d
tr: openvt: %d konsolu kaldirilamadi

en: openvt: only root can use the -u flag.
tr: openvt: -u bayragini sadece root kullanabilir.

en: openvt: using VT %s
tr: openvt: VT %s kullanarak

en: openvt: vt %d is in use; command aborted
tr: openvt: sanal terminal (vt) %d kullanimda; komut iptal edildi

en: plus before %s ignored
tr: arti %s oncesi yoksayildi

en: press
tr: basim

en: press any key (program terminates 10s after last keypress)...
tr: Herhangi bir tusa basin. Son tusa bastiktan 10 saniye sonra
    program icrasi durdurulur...

en: ranges of action codes supported by kernel:
tr: cekirdek tarafindan desteklenen eylem kodlari araligi:

en: release
tr: dagitim

en: resizecons:
    call is:  resizecons COLSxROWS  or:  resizecons COLS ROWS
    or: resizecons -lines ROWS, with ROWS one of 25, 28, 30, 34, 36, 40, 44, 50, 60
tr: resizecons:
    kullanimi:  resizecons SUTUN-SAYISIxSATIR-SAYISI
         veya:  resizecons SUTUN-SAYISI SATIR-SAYISI
        ya da:  resizecons -lines SATIR-SAYISI
    SATIR-SAYISI 25, 28, 30, 34, 36, 40, 44, 50, 60 degerlerinden biri olabilir

en: resizecons: cannot find videomode file %s
tr: resizecons: %s video kipi dosyasi bulunamiyor

en: resizecons: cannot get I/O permissions.
tr: resizecons: G/C izinleri alinamiyor.

en: resizecons: don't forget to change TERM (maybe to con%dx%d or linux-%dx%d)
tr: resizecons: TERM cevre degi$kenini degi$tirmeyi unutmayin
    (con%dx%d veya linux-%dx%d olabilir)

en: resizecons: the command `%s' failed
tr: resizecons: komut `%s' ba$arisiz

en: setfont: cannot both restore from character ROM and from file. Font unchanged.
tr: setfont: hem ekran kartindan hem de dosyadan yuklenemez. Yazitipi degi$medi.

en: setfont: too many input files
tr: setfont: cok fazla girdi dosyasi

en: showkey version %s
    
    usage: showkey [options...]
    
    valid options are:
    
    	-h --help	display this help text
    	-a --ascii	display the decimal/octal/hex values of the keys
    	-s --scancodes	display only the raw scan-codes
    	-k --keycodes	display only the interpreted keycodes (default)
tr: showkey %s surumu
    
    kullanimi: showkey [secenekler...]
    
    gecerli secenekler:
    
    	-h --help       bu yardim iletisini gosterir
    	-a --ascii      tu$larin 10/8/16-lik degerlerini gosterir
    	-s --scancodes  temel tarama kodlarini gosterir
    	-k --keycodes   yorumlanmi$ tus kodlarini gosterir (ontanimli)
    
    Not: Bu pakete ozgu olarak, iletileri hem utf-8 hem de iso8859 kipte
    karakter kaybina ugramadan okuyabilmeniz icin Turkceye ozgu karakterlerden
    kacinilmistir.

en: unknown charset %s - ignoring charset request
tr: %s karakter seti bilinmiyor - istek yoksayildi

en: unknown keysym '%s'
tr: '%s' sembolu bilinmiyor

en: unrecognized argument: _%s_
tr: bilinmeyen arguman: _%s_

en: usage: %s
tr: kullanimi: %s

en: usage: %s [-v] [-o map.orig] map-file
tr: kullanimi: %s [-v] [-o e$lem.ozgun] e$lem-dosyasi

en: usage: chvt N
tr: kullanimi: chvt N

en: usage: getkeycodes
tr: kullanimi: getkeycodes

en: usage: kbd_mode [-a|-u|-k|-s]
tr: kullanimi: kbd_mode [-a|-u|-k|-s]

en: usage: screendump [n]
tr: Kullanimi: screendump [n]

en: usage: setkeycode scancode keycode ...
     (where scancode is either xx or e0xx, given in hexadecimal,
      and keycode is given in decimal)
tr: kullanimi: setkeycode tarama-kodu tu$-kodu ...
     (burada tarama-kodu onaltilik (xx veya e0xx) ve
      tu$-kodu onluk bicimde verilmelidir)

en: usage: showconsolefont [-v|-V]
    (probably after loading a font with `setfont font')
tr: kullanimi: showconsolefont [-v|-V]
    (Genelde `setfont yazitipi' ile bir yazitipini yukledikten sonra kullanilir)
