GnuPG 2.0.10 - en to ru translation catalogue (1503 entries)

en: 
    Enter the user ID.  End with an empty line:
ru: 
    Введите User ID.  Пустая строка для завершения:

en: 
    GnuPG needs to construct a user ID to identify your key.
ru: 
    GnuPG необходимо составить UserID в качестве идентификатора ключа.

en: 
    Pick an image to use for your photo ID.  The image must be a JPEG file.
    Remember that the image is stored within your public key.  If you use a
    very large picture, your key will become very large as well!
    Keeping the image close to 240x288 is a good size to use.
ru: 
    Выберите изображение для использования в качестве Вашего Фото ID.
    Изображение должно быть в формате JPEG. Помните, что оно будет храниться
    с Вашим открытым ключом и увеличит его размер, т.е. не следует брать очень
    большое изображение. Рекомендуемый размер около 240x288.

en: 
    Supported algorithms:
ru: 
    Поддерживаются следующие алгоритмы:

en: 
    You need a user ID to identify your key; the software constructs the user ID
    from the Real Name, Comment and Email Address in this form:
        "Heinrich Heine (Der Dichter) <heinrichh@duesseldorf.de>"
ru: 
    Для идентификации Вашего ключа необходим User ID
    Программа создаст его из Вашего имени, комментария и адреса e-mail в виде:
        "Baba Yaga (pensioner) <yaga@deepforest.ru>"

en:                using %s key %s
ru:                ключом %s с ID %s

en:               imported: %lu
ru:                  импортировано: %lu

en:              unchanged: %lu
ru:                   неизмененных: %lu

en:            new subkeys: %lu
ru:                новых подключей: %lu

en:           new user IDs: %lu
ru:                  новых User ID: %lu

en:           not imported: %lu
ru:               не импортировано: %lu

en:           w/o user IDs: %lu
ru:                    без User ID: %lu

en:          "%s": preference for cipher algorithm %s
ru:          "%s": предпочитает шифр %s

en:          "%s": preference for compression algorithm %s
ru:          "%s": предпочитает сжатие %s

en:          "%s": preference for digest algorithm %s
ru:          "%s": предпочитает хеш-функцию %s

en:          (subkey on main key ID %s)
ru:          (подключ на главном ключе %s)

en:          It is not certain that the signature belongs to the owner.
ru:          Нет уверенности в том, что подпись принадлежит владельцу.

en:          The signature is probably a FORGERY.
ru:          Возможно, что подпись ПОДДЕЛАНА.

en:          There is no indication that the signature belongs to the owner.
ru:          Нет указаний на то, что подпись принадлежит владельцу.

en:          This could mean that the signature is forged.
ru:          Это может означать, что подпись поддельная.

en:         new signatures: %lu
ru:                 новых подписей: %lu

en:       Key fingerprint =
ru: Отпечаток ключа =

en:       Subkey fingerprint:
ru:          Отпечаток подключа:

en:       secret keys read: %lu
ru:     прочитано секретных ключей: %lu

en:       skipped new keys: %lu
ru:         пропущено новых ключей: %lu

en:       user IDs cleaned: %lu
ru:       очищено User ID: %lu

en:      Subkey fingerprint:
ru:          Отпечаток подключа:

en:     signatures cleaned: %lu
ru:     подписей очищено: %lu

en:    (%c) Finished
ru:    (%c) Завершено

en:    (%c) Toggle the authenticate capability
ru:    (%c) Переключить возможность использования для аутентификации

en:    (%c) Toggle the encrypt capability
ru:    (%c) Переключить возможность использования для шифрования

en:    (%c) Toggle the sign capability
ru:    (%c) Переключить возможность использования для подписи

en:    (%d) DSA (set your own capabilities)
ru:    (%d) DSA (с требуемыми возможностями)

en:    (%d) DSA (sign only)
ru:    (%d) DSA (только для подписи)

en:    (%d) Elgamal (encrypt only)
ru:    (%d) ElGamal (только для шифрования)

en:    (%d) Existing key
ru:    (%d) Имеющийся ключ

en:    (%d) Existing key from card
ru:    (%d) Имеющийся на карте ключ

en:    (%d) RSA (encrypt only)
ru:    (%d) RSA (только для шифрования)

en:    (%d) RSA (set your own capabilities)
ru:    (%d) RSA (с требуемыми возможностями)

en:    (%d) RSA (sign only)
ru:    (%d) RSA (только для подписи)

en:    (%d) encrypt
ru:    (%d) шифрование

en:    (%d) sign
ru:    (%d) подпись

en:    (%d) sign, encrypt
ru:    (%d) подпись, шифрование

en:    (0) I will not answer.%s
ru:    (0) Не буду отвечать.%s

en:    (1) I have not checked at all.%s
ru:    (1) Я не проверял совсем.%s

en:    (1) Signature key
ru:    (1) Ключ подписи

en:    (2) Encryption key
ru:    (2) Ключ шифрования

en:    (2) I have done casual checking.%s
ru:    (2) Я проверил частично.%s

en:    (3) Authentication key
ru:    (3) Ключ аутентификации

en:    (3) I have done very careful checking.%s
ru:    (3) Я проверил очень тщательно.%s

en:    new key revocations: %lu
ru:           новых отзывов ключей: %lu

en:   %d = I do NOT trust
ru:  %d = Не доверяю

en:   %d = I don't know or won't say
ru:  %d = Не знаю или не буду отвечать

en:   %d = I trust fully
ru:  %d = Полностью доверяю

en:   %d = I trust marginally
ru:  %d = Доверяю ограниченно

en:   %d = I trust ultimately
ru:  %d = Абсолютно доверяю

en:   (     issuer valid from
ru:   (     издатель достоверен с

en:   (  signature created at
ru:   (  подписей создано

en:   (certificate created at
ru:   (сертификатов создано

en:   (certificate valid from
ru:   (сертификат достоверен с

en:   Unable to sign.
ru:   Не могу подписать.

en:   m = back to the main menu
ru:  m = вернуться в главное меню

en:   q = quit
ru:  q = выход

en:   s = skip this key
ru:  s = пропустить этот ключ

en:   secret keys imported: %lu
ru: импортировано секретных ключей: %lu

en:  (end with an empty line):
ru: (пустая строка для завершения):

en:  (main key ID %s)
ru:  (главный ключ ID %s)

en:  (non-exportable)
ru:  (не экспортируемая)

en:  (non-revocable)
ru:  (не отзываемая)

en:  (optional; end with an empty line):
ru:  (опционаьно; пустая строка для завершения):

en:  Primary key fingerprint:
ru:  Отпечаток главного ключа:

en:  secret keys unchanged: %lu
ru:  неизмененных секретных ключей: %lu

en:  using certificate ID 0x%08lX
ru: с использованием сертификата ID 0x%08lX

en: "%s" not a key ID: skipping
ru: "%s" не идентификатор ключа: пропущен

en: "%s" was already locally signed by key %s
ru: "%s" уже локально подписан ключом %s

en: "%s" was already signed by key %s
ru: "%s" уже подписан ключом %s

en: # List of assigned trustvalues, created %s
    # (Use "gpg --import-ownertrust" to restore them)
ru: # Список присвоенных значений доверия создан %s
    # (Используйте "gpg --import-ownertrust" для их восстановления)

en: %d Admin PIN attempts remaining before card is permanently locked
ru: осталось %d попыток ввода административного PIN до блокировки карты

en: %d bad signatures
ru: %d плохих подписей

en: %d keys processed (%d validity counts cleared)
ru: %d ключей обработано (%d действующих записей очищено)

en: %d marginal(s) needed, %d complete(s) needed, %s trust model
ru: %d ограниченных необходимо, %d выполненных необходимо, %s модель доверия

en: %d signatures not checked due to errors
ru: %d подписей не проверено из-за ошибок

en: %d signatures not checked due to missing keys
ru: %d подписей не проверено за отсутствием ключей

en: %d user IDs without valid self-signatures detected
ru: обнаружено %d User ID без действительной самоподписи

en: %lu keys cached (%lu signatures)
ru: %lu ключей закешированно (%lu подписей)

en: %lu keys cached so far (%lu signatures)
ru: %lu ключей закешировано за это время (%lu подписей)

en: %lu keys processed so far
ru: %lu ключей обработано

en: %s %s stopped
ru: %s %s: остановлен

en: %s does not support handler version %d
ru: %s не поддерживает версию обработчика %d

en: %s does not yet work with %s
ru: %s пока не работает совместно с %s

en: %s encrypted data
ru: Данные зашифрованы алгоритмом %s

en: %s encrypted session key
ru: сеансовый ключ зашифрован %s

en: %s encryption will be used
ru: будет использовано %s шифрование

en: %s is the new one
ru: %s новых

en: %s is the unchanged one
ru: %s осталось без изменений

en: %s is too old (need %s, have %s)
ru: %s слишком устарело (требуется %s, имеется %s)

en: %s key uses an unsafe (%u bit) hash
ru: %s ключ использует небезопасный (%u бит) хеш

en: %s keys may be between %u and %u bits long.
ru: ключи %s могут иметь длину от %u до %u бит.

en: %s keysizes must be in the range %u-%u
ru: размер ключей %s должен быть в пределах %u-%u

en: %s makes no sense with %s!
ru: %s не имеет смысла совместно с %s!

en: %s not allowed with %s!
ru: %s не допускается использовать с %s!

en: %s on %s aborted with status %i
ru: %s над %s прервано, статус %i

en: %s on %s failed with status %i
ru: сбой %s над %s, статус %i

en: %s signature, digest algorithm %s
ru: %s подпись, хэш-функция %s

en: %s/%s encrypted for: "%s"
ru: %s/%s зашифровано для: "%s"

en: %s/%s signature from: "%s"
ru: %s/%s подпись от: "%s"

en: %s: There is limited assurance this key belongs to the named user
ru: %s: Мало свидетельств принадлежности данного ключа лицу указанному в User ID ключа

en: %s: There is no assurance this key belongs to the named user
ru: %s: Нет свидетельств принадлежности данного ключа лицу указанному в User ID ключа

en: %s: directory does not exist!
ru: %s: каталог не существует!

en: %s: error reading free record: %s
ru: %s: ошибка чтения свободной записи: %s

en: %s: error reading version record: %s
ru: %s: ошибка чтения записи о версии: %s

en: %s: error updating version record: %s
ru: %s: ошибка обновления записи о версии: %s

en: %s: error writing dir record: %s
ru: %s: ошибка внесения записи каталога: %s

en: %s: error writing version record: %s
ru: %s: ошибка сохранения записи о версии: %s

en: %s: failed to append a record: %s
ru: %s: сбой добавления записи: %s

en: %s: failed to create hashtable: %s
ru: %s: сбой создания таблицы хэшей: %s

en: %s: failed to create version record: %s
ru: %s: сбой создания записи о версии: %s

en: %s: failed to zero a record: %s
ru: %s: сбой обнуления записи: %s

en: %s: invalid file version %d
ru: %s: неправильная версия файла %d

en: %s: invalid trustdb
ru: %s: недействительная таблица доверий

en: %s: invalid trustdb created
ru: %s: создана недействительная таблица доверий

en: %s: keyring created
ru: %s: таблица ключей создана

en: %s: not a trustdb file
ru: %s: не является файлом таблицы доверий

en: %s: skipped: %s
ru: %s: пропущено: %s

en: %s: skipped: public key already present
ru: %s: пропущено: открытый ключ уже имеется

en: %s: skipped: public key is disabled
ru: %s: пропущено: открытый ключ отключен

en: %s: trustdb created
ru: %s: создана таблица доверий

en: %s: unknown suffix
ru: %s: неизвестное окончание

en: %s: version record with recnum %lu
ru: %s: запись о версии с номером записи %lu

en: %s:%d: deprecated option "%s"
ru: %s:%d: не рекомендуемая опция "%s"

en: %s:%d: invalid auto-key-locate list
ru: %s:%d: недопустимый список auto-key-locate

en: %s:%d: invalid export options
ru: %s:%d: недопустимые параметры экспорта

en: %s:%d: invalid import options
ru: %s:%d: недопустимые параметры импорта

en: %s:%d: invalid keyserver options
ru: %s:%d: недопустимые параметры для сервера ключей

en: %s:%d: invalid list options
ru: %s:%d: недопустимый список параметров

en: %s:%d: invalid verify options
ru: %s:%d: недопустимые параметры проверки

en: %s:%u: skipping this line
ru: %s:%u: не обрабатываем эту строку

en: %u-bit %s key, ID %s, created %s
ru: %u-бит %s ключ, ID %s, создан %s

en: (No description given)
ru: (Пояснения отсутствуют)

en: (Probably you want to select %d here)
ru: (Возможно Вы хотите выбрать здесь %d)

en: (This is a sensitive revocation key)
ru: (Это - sensitive ключ отзыва)

en: (this does not seem to be an encrypted message)
ru: (это не похоже не зашифрованное сообщение)

en: (this is the MD2 algorithm)
ru: (это MD2 алгоритм)

en: (this is the RC2 algorithm)
ru: (это RC2 алгоритм)

en: (unless you specify the key by fingerprint)
ru: (если только ключ не задан отпечатком)

en: * The `sign' command may be prefixed with an `l' for local signatures (lsign),
      a `t' for trust signatures (tsign), an `nr' for non-revocable signatures
      (nrsign), or any combination thereof (ltsign, tnrsign, etc.).
ru: * Команда `sign' может быть дополнена префиксом: `l' - локально подписать lsign),
      `t' - trust подпись (tsign), `nr' - без возможности отзыва
      (nrsign) или любым их сочетанием (ltsign, tnrsign и т.д.).

en: --clearsign [filename]
ru: --clearsign [файл]

en: --decrypt [filename]
ru: --decrypt [файл]

en: --edit-key user-id [commands]
ru: --edit-key user-id [команды]

en: --encrypt [filename]
ru: --encrypt [файл]

en: --output doesn't work for this command
ru: --output не работает для данной команды

en: --sign --encrypt [filename]
ru: --sign --encrypt [файл]

en: --sign --symmetric [filename]
ru: --sign --symmetric [файл]

en: --sign [filename]
ru: --sign [файл]

en: --store [filename]
ru: --store [файл]

en: --symmetric --encrypt [filename]
ru: --symmetric --encrypt [файл]

en: --symmetric --sign --encrypt [filename]
ru: --symmetric --sign --encrypt [файл]

en: --symmetric [filename]
ru: --symmetric [файл]

en: 1 bad signature
ru: 1 плохая подпись

en: 1 signature not checked due to a missing key
ru: 1 подпись не проверена за отсутствием ключа

en: 1 signature not checked due to an error
ru: 1 подпись не проверена из-за ошибки

en: 1 user ID without valid self-signature detected
ru: обнаружен 1 User ID без действительной самоподписи

en: @
    (See the man page for a complete listing of all commands and options)
ru: @
    (См. документацию для более полного ознакомления с командами и параметрами)

en: @
    Commands:
ru: @
    Команды:

en: @
    Examples:
    
     -se -r Bob [file]          sign and encrypt for user Bob
     --clearsign [file]         make a clear text signature
     --detach-sign [file]       make a detached signature
     --list-keys [names]        show keys
     --fingerprint [names]      show fingerprints
ru: @
    Примеры:
    
     -se -r Bob [файл]          подписать и зашифровать для получателя Bob
     --clearsign [файл]         создать прозрачную подпись
     --detach-sign [файл]       создать отделенную подпись
     --list-keys [имена]        показать ключи
     --fingerprint [имена]      показать отпечатки

en: @
    Options:
ru: @
    Параметры:

en: @Commands:
ru: @Команды:

en: @Options:
ru: @Параметры:

en: ASCII armored output forced.
ru: Для вывода использован ASCII формат.

en: Admin PIN
ru: Административный PID

en: Admin commands are allowed
ru: Команды администрирования разрешены

en: Admin commands are not allowed
ru: Команды администрирования не разрешены

en: Admin-only command
ru: Команды администратора

en: Are you sure that you want to sign this key with your
    key "%s" (%s)
ru: Уверены в том, что хотите подписать этот ключ
    своим ключом: "%s" (%s)

en: Are you sure you still want to add it? (y/N)
ru: Вы уверены, что хотите добавить это? (y/N)

en: Are you sure you still want to revoke it? (y/N)
ru: Вы уверены, что хотите отозвать? (y/N)

en: Are you sure you still want to sign it? (y/N)
ru: Вы уверены, что хотите подписать? (y/N)

en: Are you sure you want to appoint this key as a designated revoker? (y/N)
ru: Вы уверены, что хотите назначить данный ключ отзывающим? (y/N)

en: Are you sure you want to delete it? (y/N)
ru: Действительно хотите удалить его? (y/N)

en: Are you sure you want to replace it? (y/N)
ru: Действительно хотите заменить его? (y/N)

en: Are you sure you want to use it? (y/N)
ru: Действительно хотите использовать его? (y/N)

en: Authenticate
ru: Атентифицировать

en: BAD signature from "%s"
ru: ПЛОХАЯ подпись от  "%s"

en: Bad PIN
ru: плохой PIN

en: Bad Passphrase
ru: Неверная фраза-пароль

en: CA fingerprint:
ru: отпечаток CA:

en: CRC error; %06lX - %06lX
ru: ошибка CRC; %06lX - %06lX

en: CRL/OCSP check of certificates
ru: проверка CRL/OCSP сертификата

en: Can't check signature: %s
ru: Не могу проверить подпись: %s

en: Can't edit this key: %s
ru: Не могу редактировать данный ключ: %s

en: Can't open `%s': %s
ru: Не могу открыть `%s': %s

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cardholder's given name:
ru: Имя владельца карты:

en: Cardholder's surname:
ru: Фамилия владельца карты:

en: Certificate chain available
ru: Доступна цепочка сертификатов

en: Certificate chain valid
ru: Цепочка сертифицирования действительна

en: Certificates leading to an ultimately trusted key:
ru: Сертификаты, приводящие к абсолютно доверяемому ключу:

en: Certify
ru: Сертифицировать

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (O)kay/(Q)uit?
ru: Сменить (N)Имя, (C)Комментарий, (E)email-адрес или (O)Принять/(Q)Выход?

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (Q)uit?
ru: Сменить (N)Имя, (C)Комментарий, (E)email-адрес или (Q)Выход?

en: Change passphrase
ru: Cменить фразу-пароль

en: Changing expiration time for a subkey.
ru: Смена срока действительности подключа.

en: Changing expiration time for the primary key.
ru: Смена срока действия главного ключа

en: Cipher:
ru:   симметричные шифры:

en: Command expects a filename argument
ru: Команда ожидает аргумент: имя файла

en: Command>
ru: Команда>

en: Comment:
ru: Комментарий:

en: Component not found
ru: Компонент не найден

en: Compression:
ru:   алгоритмы сжатия:

en: Configuration for HTTP servers
ru: Настройки HTTP серверов

en: Configuration for Keyservers
ru: Конфигурация серверов ключей

en: Configuration for OCSP
ru: Настройки OCSP

en: Configuration of LDAP servers to use
ru: Настройки LDAP серверов

en: Correct
ru: Подтверждаю

en: Create a designated revocation certificate for this key? (y/N)
ru: Создать сертификат отзыва данного ключа? (y/N)

en: Create a revocation certificate for this key? (y/N)
ru: Создать сертификат отзыва данного ключа? (y/N)

en: Create a revocation certificate for this signature? (y/N)
ru: Создать сертификат отзыва для данной подписи? (y/N)

en: Critical preferred keyserver:
ru: Критично предпочитаемые серверы ключей:

en: Critical signature notation:
ru: Критичное примечание к подписи:

en: Critical signature policy:
ru: Критичные правила для подписи:

en: Current allowed actions:
ru: Допустимы действия:

en: Current recipients:
ru: Текущие получатели:

en: DSA key %s requires a %u bit or larger hash
ru: для ключа DSA %s требуется хеш не менее %u бит

en: DSA key %s uses an unsafe (%u bit) hash
ru: ключ DSA %s использует небезопасный (%u бит) хеш

en: DSA requires the hash length to be a multiple of 8 bits
ru: DSA тебует размер хеша кратного 8 битам

en: Data available
ru: Данные доступны

en: Data decryption succeeded
ru: Данные расшифрованы

en: Data encryption succeeded
ru: Данные зашифрованы

en: Data signing succeeded
ru: Данные подписаны

en: Data verification succeeded
ru: Данные проверены

en: Delete this good signature? (y/N/q)
ru: Удалить данную действительную подпись? (y/N/q)

en: Delete this invalid signature? (y/N/q)
ru: Удалить данную недействительную подпись? (y/N/q)

en: Delete this key from the keyring? (y/N)
ru: Удалить данный ключ из таблицы ключей? (y/N)

en: Delete this unknown signature? (y/N/q)
ru: Удалить данную неизвестную подпись? (y/N/q)

en: Deleted %d signature.
ru: Удалена %d подпись.

en: Deleted %d signatures.
ru: Удалено %d подписи.

en: Detached signature.
ru: Отделенная подпись.

en: Digest:
ru: Хэш-функции:

en: Dirmngr usable
ru: Dirmgr доступен

en: Displaying %s photo ID of size %ld for key %s (uid %d)
ru: Показ %s фото ID размера %ld для ключа %s (uid %d)

en: Do you really want to delete the selected keys? (y/N)
ru: Действительно хотите удалить выбранные ключи? (y/N)

en: Do you really want to delete this key? (y/N)
ru: Действительно хотите удалить данный ключ? (y/N)

en: Do you really want to do this? (y/N)
ru: Действительно хотите сделать это? (y/N)

en: Do you really want to revoke the entire key? (y/N)
ru: Действительно хотите отозвать ключ целиком? (y/N)

en: Do you really want to revoke the selected subkeys? (y/N)
ru: Действительно хотите отозвать выбранные подключи? (y/N)

en: Do you really want to revoke this subkey? (y/N)
ru: Действительно хотите отозвать данный подключ? (y/N)

en: Do you really want to set this key to ultimate trust? (y/N)
ru: Действительно хотите установить АБСОЛЮТНОЕ доверие к владельцу данного ключа? (y/N)

en: Do you ultimately trust%%0A  "%s"%%0Ato correctly certify user certificates?
ru: Действительно абсолютно доверять%%0A  "%s"%%0Aкорректно подписанным сертификатам пользователя?

en: Do you want to issue a new signature to replace the expired one? (y/N)
ru: Хотите сделать новую подпись для замены просроченной? (y/N)

en: Do you want to promote it to a full exportable signature? (y/N)
ru: Хотите сделать это полностью экспортируемой подписью? (y/N)

en: Do you want to promote it to an OpenPGP self-signature? (y/N)
ru: Хотите сделать это самоподписью OpenPGP? (y/N)

en: Do you want to sign it again anyway? (y/N)
ru: Действительно хотите снова подписать это? (y/N)

en: Do you want your signature to expire at the same time? (Y/n)
ru: Хотите чтобы Ваша подпись была действительна до того же времени?(Y/n)

en: Email address:
ru: Email-адрес:

en: Encrypt
ru: Зашифровать

en: Enter DNS names
ru: Введите DNS имя

en: Enter JPEG filename for photo ID:
ru: Введите имя JPEG файла для Фото ID:

en: Enter URIs
ru: Введите URIs

en: Enter an optional description; end it with an empty line:
ru: Введите необязательное пояснение; закончите пустой строкой:

en: Enter email addresses
ru: Введите Email-адрес:

en: Enter new filename
ru: Введите новое имя файла

en: Enter new passphrase
ru: Введите новую фразу-пароль

en: Enter number(s), N)ext, or Q)uit >
ru: Введите число(а), N) Следующий или Q) Выход>

en: Enter passphrase
ru: Введите фразу-пароль

en: Enter the new passphrase for this secret key.
ru: Введите новую фразу-пароль для данного секретного ключа.

en: Enter the notation:
ru: Введите примечание:

en: Enter the user ID of the designated revoker:
ru: Укажите User ID ключа, назначенного отзывающим:

en: Enter your preferred keyserver URL:
ru: Введите URL предпочтаемого сервера ключей:

en: Error -
ru: Ошибка -

en: Error reading backup key from `%s': %s
ru: Ошибка чтения резервного ключа с `%s': %s

en: Error: Combined name too long (limit is %d characters).
ru: Ошибка: Скомбинированное имя слишком длинное (предел %d символов).

en: Error: Double spaces are not allowed.
ru: Ошибка: Двойные пробелы недопустимы.

en: Error: Login data too long (limit is %d characters).
ru: Ошибка: Данные учетной записи слишком длинные (предел %d символов).

en: Error: Only plain ASCII is currently allowed.
ru: Ошибка: Допустим только чистый ASCII.

en: Error: Private DO too long (limit is %d characters).
ru: Ошибка: Секретные DO данные слишком длинные (предел %d символов).

en: Error: The "<" character may not be used.
ru: Ошибка: Нельзя использовать символ "<".

en: Error: URL too long (limit is %d characters).
ru: Ошибка: URL слишком длинный (предел - %d символов).

en: Error: invalid characters in preference string.
ru: Ошибка: недопустимые символы в строке предпочтений.

en: Error: invalid formatted fingerprint.
ru: Ошибка: неправильный формат отпечатка.

en: Error: invalid length of preference string.
ru: Ошибка: недопустимая длина строки предпочтений.

en: Error: invalid response.
ru: Ошибка: недопустимый ответ.

en: Expired signature from "%s"
ru: Просроченная подпись от "%s"

en: Features:
ru: Опции:

en: File `%s' exists.
ru: Файл `%s' существует.

en: GPG_TTY has not been set - using maybe bogus default
ru: GPG_TTY не установлено - возможно использование подделанного  умолчания

en: Go ahead and type your message ...
ru: Набирайте Ваше сообщение ...

en: Good signature from
ru: Действительная подпись от

en: Good signature from "%s"
ru: Действительная подпись от "%s"

en: Gpg-Agent usable
ru: Gpg-Agent доступен

en: Hash:
ru:   хэш-функции:

en: Hint: Select the user IDs to sign
ru: Совет: Выберите User ID для подписания

en: How carefully have you verified the key you are about to sign actually belongs
    to the person named above?  If you don't know what to answer, enter "0".
ru: Как хорошо проверено то, что ключ действительно принадлежит человеку,
    чье имя указано в User ID ключа?
      Если не уверены как ответить, введите "0".

en: How much do you trust that this key actually belongs to the named user?
ru: Какова уверенность в принадлежности данного ключа лицу указанному в User ID ключа?

en: I have checked this key casually.
ru: Я проверил этот ключ только частично.

en: I have checked this key very carefully.
ru: Я очень тщательно проверил этот ключ.

en: I have not checked this key at all.
ru: Я совсем не проверял этот ключ.

en: I'll change it later
ru: Сменю позже

en: IDEA cipher unavailable, optimistically attempting to use %s instead
ru: шифр IDEA недоступен, попробуйте использовать взамен %s

en: Included certificates
ru: Задействованные сертификаты

en: Invalid character in comment
ru: Недопустимый символ в комментарии

en: Invalid character in name
ru: Недопустимый символ в Имени

en: Invalid characters in PIN
ru: Недопустимый символ в PIN-коде

en: Invalid command  (try "help")
ru: Недопустимая команда  (список команд: "help")

en: Invalid key %s made valid by --allow-non-selfsigned-uid
ru: Дефектный ключ %s признан пригодным согласно параметра --allow-non-selfsigned-uid

en: Invalid passphrase; please try again
ru: Неверная фраза-пароль; попробуйте еще раз

en: Invalid selection.
ru: Неправильный выбор.

en: Is this correct? (y/N)
ru: Все верно? (y/N)

en: Is this okay? (y/N)
ru: Все правильно? (y/N)

en: Is this photo correct (y/N/q)?
ru: Данное фото правильное (y/N/q)?

en: It is NOT certain that the key belongs to the person named
    in the user ID.  If you *really* know what you are doing,
    you may answer the next question with yes.
ru: Нет уверенности принадлежности ключа человеку указанному
    в User ID ключа.  Если ТОЧНО знаете, что делаете,
    можете ответить на следующий вопрос утвердительно.

en: Key %s is already revoked.
ru: Ключ %s уже отозван

en: Key available at:
ru: Ключ доступен на:

en: Key does not expire at all
ru: Ключ не имеет ограничения срока действительности

en: Key expires at %s
ru: Ключ действителен до: %s

en: Key generation canceled.
ru: Создание ключа прервано.

en: Key generation failed: %s
ru: Сбой при создании ключа: %s

en: Key has been compromised
ru: Ключ был скомпрометирован

en: Key is no longer used
ru: Ключ больше не используется

en: Key is protected.
ru: Ключ защищен.

en: Key is revoked.
ru: Ключ отозван.

en: Key is superseded
ru: Ключ заменён другим

en: Key is valid for? (0)
ru: Ключ действителен до? (0)

en: Key not changed so no update needed.
ru: Ключ не изменялся - обновление не нужно.

en: Keyring
ru: Таблица ключей

en: Language preferences:
ru: Предпочитаемый язык:

en: Login data (account name):
ru: Учетная запись (имя):

en: Make off-card backup of encryption key? (Y/n)
ru: Сделать резервную копию ключа шифрования вне карты? (Y/n)

en: NOTE: %s is not for normal use!
ru: ЗАМЕЧАНИЕ: %s не предназначен для обычного применения!

en: NOTE: This key is not protected!
ru: ЗАМЕЧАНИЕ: Данный ключ не защищен!

en: NOTE: a key's S/N does not match the card's one
ru: ПРЕДУПРЕЖДАЮ: S/N ключа не соответствует S/N ключа на карте

en: NOTE: backup of card key saved to `%s'
ru: ЗАМЕЧАНИЕ: архивная копия ключа карты сохранена в `%s'

en: NOTE: creating subkeys for v3 keys is not OpenPGP compliant
ru: ЗАМЕЧАНИЕ: создание подключа для ключей v3 не совместимо с OpenPGP

en: NOTE: key has been revoked
ru: ЗАМЕЧАНИЕ: ключ был отозван

en: NOTE: no default option file `%s'
ru: ЗАМЕЧАНИЕ: файл конфигурации `%s' не обнаружен

en: NOTE: old default options file `%s' ignored
ru: ЗАМЕЧАНИЕ: старый файл конфигурации по умолчанию `%s' проигнорирован

en: NOTE: primary key is online and stored on card
ru: ПРЕДУПРЕЖДАЮ: главный ключ готов и сохранен в карте

en: NOTE: secondary key is online and stored on card
ru: ПРЕДУПРЕЖДАЮ: вторичный ключ готов и сохранен в карте

en: NOTE: secret key %s expired at %s
ru: ЗАМЕЧАНИЕ: секретный ключ %s просрочен с %s

en: NOTE: sender requested "for-your-eyes-only"
ru: ЗАМЕЧАНИЕ: отправитель требует "только для просмотра Вами"

en: NOTE: signature key %s expired %s
ru: ЗАМЕЧАНИЕ: подписавший ключ %s - просрочен %s

en: NOTE: signature key %s has been revoked
ru: ЗАМЕЧАНИЕ: ключ %s подписи - отозван

en: NOTE: simple S2K mode (0) is strongly discouraged
ru: ЗАМЕЧАНИЕ: простой режим S2K (0) строго не рекомендуется

en: NOTE: trustdb not writable
ru: ЗАМЕЧАНИЕ: таблица доверий доступна только для чтения

en: NOTE: won't be able to encrypt to `%s': %s
ru: Замечание: не могу зашифровать для `%s': %s

en: Name may not start with a digit
ru: Имя не должно начинаться с цифры

en: Name must be at least 5 characters long
ru: Имя не должно быть короче 5 символов

en: Need one component argument
ru: Требуется однокомпонентный аргумент

en: Need the secret key to do this.
ru: Для данного действия нужен секретный ключ.

en: No
ru: Нет

en: No argument allowed
ru: Аргументы не разрешены

en: No audit log entries.
ru: Записи журнала аудита отсутствуют.

en: No corresponding signature in secret ring
ru: Нет соответствующей подписи в связке секретных

en: No fingerprint
ru: Нет отпечатка

en: No help available
ru: Нет доступной справки

en: No help available for `%s'
ru: Нет справки для `%s'

en: No help available for `%s'.
ru: Нет справки для `%s'.

en: No reason specified
ru: Без указания причины

en: No subkey with index %d
ru: Нет подключа с индексом %d

en: No such user ID.
ru: Нет такого User ID.

en: No trust value assigned to:
ru: Не задано значение доверия для:

en: No user ID with hash %s
ru: Нет User ID с хешем %s

en: No user ID with index %d
ru: Нет User ID с индексом %d

en: Not a valid email address
ru: Неправильный e-mail адрес

en: Notations:
ru: Примечания:

en: Note that this key cannot be used for encryption.  You may want to use
    the command "--edit-key" to generate a subkey for this purpose.
ru: Учтите, данный ключ не может использоваться для шифрования.  Можно
    воспользоваться командой "--edit-key" и создать подключ для этих целей.

en: Note, that this software is not officially approved to create or verify such signatures.
ru: Учтите, что для данной программы официально не одобрено создание и проверка подобных подписей.

en: Note: Signer's address `%s' does not match DNS entry
ru: ЗАМЕЧАНИЕ: Адрес подписавшего `%s' не соответствует формату DNS

en: Note: This key has been disabled.
ru: Замечание: Данный ключ отключен.

en: Note: This key has expired!
ru: Замечание: Данный ключ просрочен!

en: Note: This passphrase has never been changed.%0APlease change it now.
ru: Замечание: Фразу-пароль ни разу не сменяли.%0AПожалуйста, смените ее сейчас.

en: Note: Verified signer's address is `%s'
ru: ЗАМЕЧАНИЕ: Проверенный адрес подписавшего `%s'

en: Note: key %s has no %s feature
ru: Замечание: ключ %s не умеет %s

en: Note: key %s has no preference for %s
ru: Замечание: ключ %s не имеет предпочтения для %s

en: Nothing deleted.
ru: Ничего не удалено.

en: Nothing to sign with key %s
ru: Нечего подписывать ключом %s

en: Now creating certificate request.  This may take a while ...
ru: Создается запрос на сертификацию. Это может занять немного времени...

en: Number of recipients
ru: Количество получателей

en: OpenPGP card no. %s detected
ru: Обнаружена карта OpenPGP номер %s

en: OpenPGP card not available: %s
ru: Карта OpenPGP недоступна: %s

en: Options controlling the configuration
ru: Параметры контролирующие конфигурацию

en: Options controlling the diagnostic output
ru: Параметры контролирующие вывод диагностики

en: Options controlling the format of the output
ru: Параметры контрролирующие формат вывода

en: Options controlling the security
ru: Параметры контролирующие безопасность

en: Options useful for debugging
ru: Параметры полезные для отладки

en: Overwrite? (y/N)
ru: Перезаписать (y/N)?

en: Owner trust may not be set while using a user provided trust database
ru: Доверие владельцу не может быть настроено с предоставленной пользователем таблицы доверий

en: PIN for CHV%d is too short; minimum length is %d
ru: PIN для CHV%d слишком короток, минимальная длина %d

en: PIN not correctly repeated; try again
ru: повторный PIN не совпал; попробуйте еще раз

en: PIN too long
ru: PIN слишком длинен

en: PIN too short
ru: PIN-код слишком короткий

en: Parameters to be used for the certificate request:
ru: Параметры необходимые для создания запроса на сертификацию:

en: Passphrase
ru: Фраза-пароль

en: Passphrase too long
ru: фраза-пароль слишком длинная

en: Passphrase:
ru: Фраза-пароль:

en: Please correct the error first
ru: Сначала исправьте ошибку

en: Please decide how far you trust this user to correctly verify other users' keys
    (by looking at passports, checking fingerprints from different sources, etc.)
ru: Укажите насколько Вы доверяете данному пользователю в
    вопросах проверки достоверности ключей других пользователей.
    Проверяет паспорт, сверяет отпечатки ключей и т.п.?

en: Please don't put the email address into the real name or the comment
ru: Не вставляйте email-адрес в имя пользователя или комментарий

en: Please enter a domain to restrict this signature, or enter for none.
ru: Введите домен, ограничивающий использование данной подписи, или пустую строку, если нет ограничений.

en: Please enter a passphrase to protect the received secret key%%0A   %s%%0Awithin gpg-agent's key storage
ru: Введите фразу-пароль для защиты принятого закрытого ключа%%0A   %s%%0Aвнутри хранилища ключей gpg-agent

en: Please enter name of data file:
ru: Введите имя файла с данными:

en: Please enter the PIN%s%s%s to unlock the card
ru: Введите PIN%s%s%s для доступа к карте

en: Please enter the depth of this trust signature.
    A depth greater than 1 allows the key you are signing to make
    trust signatures on your behalf.
ru: Введите глубину доверий для данной подписи.
    Глубина превышающая 1 позволит подписываемому ключу делать
    доверенные подписи от Вашего лица.

en: Please enter the new passphrase
ru: Введите новую фразу-пароль

en: Please enter the passphrase for the ssh key%0A  %c
ru: Введите фразу-пароль для ssh ключа%0A  %c

en: Please enter the passphrase or the PIN
    needed to complete this operation.
ru: Введите фразу-пароль или PIN
    необходимые для выполения данной операции.

en: Please enter the passphrase to protect the imported object within the GnuPG system.
ru: Введите фразу-пароль для защиты импортированных в GnuPG объектов.

en: Please enter the passphrase to protect the new PKCS#12 object.
ru: Введите фразу-пароль для защиты нового PKCS#12 объекта.

en: Please enter the passphrase to unlock the secret key for the OpenPGP certificate:
    "%.*s"
    %u-bit %s key, ID %s,
    created %s%s.
ru: Необходима фраза-пароль для доступа к секретному ключу OpenPGP сертификата:
    "%.*s"
    %u-бит %s ключ, ID %s,
    создан %s%s.

en: Please enter the passphrase to unlock the secret key for the X.509 certificate:
    "%s"
    S/N %s, ID 0x%08lX,
    created %s, expires %s.
ru: Введите фразу-пароль для доступа к секретному ключу к X.509 сертификату:"%s"
    S/N %s, ID 0x%08lX,
    создан %s, истекает %s.

en: Please enter the passphrase to unprotect the PKCS#12 object.
ru: Введите фразу-пароль для доступа к PKCS#12 объекту.

en: Please enter the passphrase to%0Ato protect your new key
ru: Введите фразу-пароль%0Aдля защиты нового ключа

en: Please enter your PIN, so that the secret key can be unlocked for this session
ru: Введите PIN-код для получения доступа к закрытому ключу

en: Please enter your passphrase, so that the secret key can be unlocked for this session
ru: Введите фразу-пароль для получения доступа к закрытому ключу

en: Please fix this possible security flaw
ru: Исправьте эту прореху безопасности

en: Please note that the factory settings of the PINs are
       PIN = `%s'     Admin PIN = `%s'
    You should change them using the command --change-pin
ru: Учтите, что заводские установки PIN кодов
       PIN = `%s'     Admin PIN = `%s'
    Следует изменить их используя команду --change-pin

en: Please note that the shown key validity is not necessarily correct
    unless you restart the program.
ru: Учтите, что показанные степени достоверности могут быть неверными,
    пока программа не будет перезапущена.

en: Please re-enter this passphrase
ru: Повторно введите фразу-пароль:

en: Please remove selections from the secret keys.
ru: Снимите выделение с секретного ключа.

en: Please report bugs to <@EMAIL@>.
ru: О найденных ошибка сообщайте <@EMAIL@>.

en: Please select at most one subkey.
ru: Выделите не менее одного подключа.

en: Please select exactly one user ID.
ru: Выберите только один User ID.

en: Please select the reason for the revocation:
ru: Укажите причину отзыва:

en: Please select the type of key to generate:
ru: Выберите тип создаваемого ключа:

en: Please select what kind of key you want:
ru: Выберите требуемый тип ключа:

en: Please select where to store the key:
ru: Выберите, где сохранить ключ:

en: Please specify how long the key should be valid.
             0 = key does not expire
          <n>  = key expires in n days
          <n>w = key expires in n weeks
          <n>m = key expires in n months
          <n>y = key expires in n years
ru: Выберите срок действия ключа.
             0 = без ограничения срока действительности
          <n>  = срок действительности n дней
          <n>w = срок действительности n недель
          <n>m = срок действительности n месяцев
          <n>y = срок действительности n лет

en: Please specify how long the signature should be valid.
             0 = signature does not expire
          <n>  = signature expires in n days
          <n>w = signature expires in n weeks
          <n>m = signature expires in n months
          <n>y = signature expires in n years
ru: Выберите срок действия подписи.
             0 = подпись без ограничения срока действительности
          <n>  = срок действительности подписи n дней
          <n>w = срок действительности подписи n недель
          <n>m = срок действительности подписи n месяцев
          <n>y = срок действительности подписи n лет

en: Please use the command "toggle" first.
ru: Сначала воспользуйтесь командой "toggle".

en: Please verify that the certificate identified as:%%0A  "%s"%%0Ahas the fingerprint:%%0A  %s
ru: Проверьте, что сертификат идентифицированный как:%%0A  "%s"%%0Aимеет отпечаток:%%0A  %s

en: Possible actions for a %s key:
ru: Возможные действия для ключа %s:

en: Possible actions for a %s key:
ru: Возможные действия для ключа %s:

en: Preferred keyserver:
ru: Предпочитаемый сервер ключей:

en: Primary key fingerprint:
ru:  Отпечаток главного ключа:

en: Private DO data:
ru: Секретные DO данные:

en: Proceed? (y/N)
ru: Обработать? (y/N)

en: Pubkey:
ru:   с открытым ключом:

en: Public key is disabled.
ru: Открытый ключ отключен.

en: Quality:
ru: Стойкость:

en: Quit without saving? (y/N)
ru: Выйти без сохранения? (y/N)

en: RSA modulus missing or not of size %d bits
ru: Модули RSA пропущены или не имеют размер %d бит

en: RSA prime %s missing or not of size %d bits
ru: Простое число RSA %s пропущено или не имеет размер %d бит

en: RSA public exponent missing or larger than %d bits
ru: отсутствует открытая экспонента RSA или превышает %d бит

en: Ready.  You should now send this request to your CA.
ru: Готово. Данный запрос теперь следует передать на подпись в CA.

en: Real name:
ru: Ваше настоящее имя:

en: Really create the revocation certificates? (y/N)
ru: Действительно создать сертификат отзыва? (y/N)

en: Really create? (y/N)
ru: Действительно создать? (y/N)

en: Really delete this self-signature? (y/N)
ru: Действительно удалить данную самоподпись? (y/N)

en: Really move the primary key? (y/N)
ru: Действительно удалить главный ключ? (y/N)

en: Really remove all selected user IDs? (y/N)
ru: Действительно хотите удалить ВСЕ выбранные User IDs? (y/N)

en: Really remove this user ID? (y/N)
ru: Действительно хотите удалить данный User ID? (y/N)

en: Really revoke all selected user IDs? (y/N)
ru: Действительно отозвать ВСЕ выбранные User ID? (y/N)

en: Really revoke this user ID? (y/N)
ru: Действительно отозвать данный User ID? (y/N)

en: Really sign all user IDs? (y/N)
ru: Действительно хотите подписать ВСЕ User ID? (y/N)

en: Really sign? (y/N)
ru: Действительно подписать? (y/N)

en: Really update the preferences for the selected user IDs? (y/N)
ru: Действительно обновить предпочтения для выбранных User ID? (y/N)

en: Really update the preferences? (y/N)
ru: Действительно обновить предпочтения? (y/N)

en: Reason for revocation: %s
ru: Причина отзыва: %s

en: Recipient %d
ru: Получатель %d

en: Repeat this PIN
ru: Повторите ввод PIN

en: Repeat this Reset Code
ru: Повторить Reset Code

en: Replace existing key? (y/N)
ru: Заменить существующий ключ? (y/N)

en: Replace existing keys? (y/N)
ru: Заменить существующие ключи? (y/N)

en: Requested keysize is %u bits
ru: Запрашиваемый размер ключа %u бит

en: Reset Code is too short; minimum length is %d
ru: Reset Code слишком короток, минимальная длина %d

en: Reset Code not correctly repeated; try again
ru: Reset Code не повторен корректно; попробуйте еще раз

en: Reset Code not or not anymore available
ru: Reset Code не задан или недоступен

en: Revocation certificate created.
ru: Сертификат отзыва создан.

en: Revocation certificate created.
    
    Please move it to a medium which you can hide away; if Mallory gets
    access to this certificate he can use it to make your key unusable.
    It is smart to print this certificate and store it away, just in case
    your media become unreadable.  But have some caution:  The print system of
    your machine might store the data and make it available to others!
ru: Сертификат отзыва создан.
    
    Поместите его в скрытое место;  если посторонний получит доступ
    к данному сертификату, он может использовать его, чтобы сделать
    Ваш ключ непригодным к использованию. Можно распечатать данный
    сертификат и спрятать подальше,  на случай если Ваш основной
    носитель будет поврежден, но будьте осторожны: система печати
    может сохранить данные и сделать их доступными для других!

en: Root certificate trustworthy
ru: Корневой сертификат достоверен

en: SETERROR %s (try %d of %d)
ru: SETERROR %s (попытка %d из %d)

en: Save changes? (y/N)
ru: Сохранить изменения? (y/N)

en: Secret key is available.
ru: Секретный ключ доступен.

en: Secret parts of primary key are not available.
ru: Секретная часть главного ключа отсутствует.

en: Secret parts of primary key are stored on-card.
ru: Секретная часть главного ключа сохранена на карте.

en: Session key created
ru: Сессионный ключ создан

en: Set preference list to:
ru: Установить предпочтения в:

en: Sex ((M)ale, (F)emale or space):
ru: Пол ((M)Мужской, (F)Женский или пробел):

en: Sign
ru: Подписать

en: Sign it? (y/N)
ru: Действительно подписать? (y/N)

en: Signature %d
ru: Подпись %d

en: Signature available
ru: Подпись доступна

en: Signature does not expire at all
ru: Подпись не имеет ограничения срока действительности

en: Signature expired %s
ru: Подпись просрочена %s

en: Signature expires %s
ru: Подпись действительна до %s

en: Signature expires at %s
ru: Подпись действительна до: %s

en: Signature is valid for? (%s)
ru: Подпись действительна до? (%s)

en: Signature made
ru: Подпись сделана

en: Signature made %s
ru: Подпись сделана %s

en: Signature made %s using %s key ID %s
ru: Подпись создана %s ключом %s с ID %s

en: Signature notation:
ru: Примечание к подписи

en: Signature policy:
ru: Политика подписи:

en: Subkey %s is already revoked.
ru: Подключ %s уже отозван

en: Syntax: gpg [options] [files]
    sign, check, encrypt or decrypt
    default operation depends on the input data
ru: Синтаксис: gpg [параметры] [файлы]
    Подписи и их проверка, зашифрование и расшифрование.
    Действие по умолчанию зависит от входных данных.

en: Syntax: gpg-agent [options] [command [args]]
    Secret key management for GnuPG
ru: Синтаксис: gpg-agent [параметры] [команда [аргументы]]
    Управление закрытыми ключами для GnuPG

en: Syntax: gpg-connect-agent [options]
    Connect to a running agent and send commands
ru: Синтаксис: gpg-connect-agent: [параметры]
    Связывается с запущенным агентом и отcылает команды

en: Syntax: gpg-preset-passphrase [options] KEYGRIP
    Password cache maintenance
ru: Синтаксис: gpg-preset-passphrase [параметры] KEYGRIP
    Кеширование паролей

en: Syntax: gpg-protect-tool [options] [args]
    Secret key maintenance tool
ru: Синтаксис: gpg-protect-tool [параметры] [аргументы]
    Инструмент для работы с закрытыми ключами

en: Syntax: gpgconf [options]
    Manage configuration options for tools of the GnuPG system
ru: Синтаксис: gpgconf [параметры]
    Управляет параметрами конфигурации инструментария GnuPG

en: Syntax: gpgsm [options] [files]
    sign, check, encrypt or decrypt using the S/MIME protocol
    default operation depends on the input data
ru: Синтаксис: gpgsm [параметры] [файлы]
    подписать и проверить, зашифровать или расшифровать используя S/MIME протокол
    операция по умолчанию зависит от входных данных

en: Syntax: kbxutil [options] [files]
    list, export, import Keybox data
ru: Синтаксис: kbxutil [параметры] [файлы]
    просморт, экспорт, импорт данных Keybox

en: Syntax: scdaemon [options] [command [args]]
    Smartcard daemon for GnuPG
ru: Синтаксис: scdaemon [параметры] [команда [аргументы]]
    Демон смарткарт для GnuPG

en: Syntax: symcryptrun --class CLASS --program PROGRAM --keyfile KEYFILE [options...] COMMAND [inputfile]
    Call a simple symmetric encryption tool
ru: Синтаксис: symcryptrun --class CLASS --program PROGRAM --keyfile KEYFILE [параметры...] COMMAND [файл-источник]
    Вызывает простой инструмент шифрования

en: Take this one anyway
ru: Принять как есть

en: The minimum trust level for this key is: %s
ru: Минимальный уровень доверия данному ключу: %s

en: The self-signature on "%s"
    is a PGP 2.x-style signature.
ru: Самоподпись у "%s"
    это подпись PGP 2.x -стиля.

en: The signature will be marked as non-exportable.
ru: Подпись будет помечена как не экспортируемая.

en: The signature will be marked as non-revocable.
ru: Подпись будет помечена как не отзываемая.

en: There are no preferences on a PGP 2.x-style user ID.
ru: Не может быть предпочтений в PGP 2.x-стиле User ID.

en: This JPEG is really large (%d bytes) !
ru: Этот JPEG очень велик (%d байт)!

en: This command is not allowed while in %s mode.
ru: Данная команда не допустима в режиме %s.

en: This command is only available for version 2 cards
ru: Данная команда допустима только для карт версии 2

en: This is a secret key! - really delete? (y/N)
ru: Это секретный ключ! - действительно удалить? (y/N)

en: This key belongs to us
ru: Данный ключ принадлежит нам

en: This key has been disabled
ru: Данный ключ отключен

en: This key has expired!
ru: Данный ключ просрочен!

en: This key is due to expire on %s.
ru: Срок действительности данного ключа истекает %s.

en: This key is not protected.
ru: Данный ключ не защищен.

en: This key may be revoked by %s key %s
ru: Данный ключ может быть отозван %s ключом %s

en: This key probably belongs to the named user
ru: Этот ключ вероятно принадлежит названному владельцу

en: This key was revoked on %s by %s key %s
ru: Данный ключ был отозван %s - %s ключом %s

en: This passphrase has not been changed%%0Asince %.4s-%.2s-%.2s.  Please change it now.
ru: Фраза пароль не сменялась%%0Aс %.4s-%.2s-%.2s.  Пожалуйста, смените ее сейчас.

en: This signature expired on %s.
ru: Срок действительности подписи закончился %s.

en: This will be a self-signature.
ru: Это будет самоподпись.

en: This would make the key unusable in PGP 2.x.
ru: Это сделает ключ несовместимым с PGP 2.x.

en: To be revoked by:
ru: Будет отозван:

en: Total number processed: %lu
ru: Всего обработано: %lu

en: URL to retrieve public key:
ru: URL для получения открытого ключа:

en: Uncompressed
ru: без сжатия

en: Unknown operation
ru: Неизвестная операция

en: Unknown signature type `%s'
ru: Неизвестный тип подписи `%s'

en: Usage: gpg [options] [files] (-h for help)
ru: Использование: gpg [параметры] [файлы] (-h для подсказки)

en: Usage: gpg-agent [options] (-h for help)
ru: Использование: gpg-agent [параметры] (-h для подсказки)

en: Usage: gpg-check-pattern [options] patternfile (-h for help)
ru: Использование: gpg-check-pattern [параметры] patternfile (-h для подсказки)

en: Usage: gpg-connect-agent [options] (-h for help)
ru: Использование: gpg-connect-agent [параметры] (-h для подсказки)

en: Usage: gpg-preset-passphrase [options] KEYGRIP (-h for help)
ru: Использование: gpg-preset-passphrase [параметры] KEYGRIP (-h для подсказки)

en: Usage: gpg-protect-tool [options] (-h for help)
ru: Использование: gpg-protect-tool [параметры] (-h для подсказки)

en: Usage: gpgconf [options] (-h for help)
ru: Использование: gpgconf [параметры] (-h для подсказки)

en: Usage: gpgsm [options] [files] (-h for help)
ru: Использование: gpgsm [параметры] [файлы] (-h для подсказки)

en: Usage: gpgv [options] [files] (-h for help)
ru: Использовать: gpgv [параметры] [файлы] (-h для подсказки)

en: Usage: kbxutil [options] [files] (-h for help)
ru: Использование: kbxutil [параметры] [файлы] (-h для подсказки)

en: Usage: scdaemon [options] (-h for help)
ru: Использование: scdaemon [параметры] (-h для подсказки)

en: Usage: symcryptrun [options] (-h for help)
ru: Использование: symcryptrun [параметры] (-h для подсказки)

en: Use this key anyway? (y/N)
ru: Всё равно использовать данный ключ? (y/N)

en: User ID "%s" compacted: %s
ru: User ID "%s": сжат: %s

en: User ID "%s" is expired.
ru: User ID "%s" просрочен.

en: User ID "%s" is not self-signed.
ru: User ID "%s" без самоподписи.

en: User ID "%s" is revoked.
ru: User ID "%s" отозван.

en: User ID "%s" is signable.
ru: User ID "%s" подписываем.

en: User ID "%s": %d signature removed
ru: User ID "%s": %d подпись удалена

en: User ID "%s": %d signatures removed
ru: User ID "%s": %d удалено подписей

en: User ID "%s": already clean
ru: User ID "%s": уже очищен

en: User ID "%s": already minimized
ru: User ID "%s": уже минимизирован

en: User ID is no longer valid
ru: User ID больше не действителен

en: WARNING: "%s" is a deprecated command - do not use it
ru: ВНИМАНИЕ: команда "%s" является устаревшей - не следует применять ее

en: WARNING: "%s" is a deprecated option
ru: ВНИМАНИЕ: "%s" не рекомендуемая опция

en: WARNING: "%s" is an obsolete option - it has no effect
ru: ВНИМАНИЕ: "%s" устаревший параметр - он не задействован

en: WARNING: %s overrides %s
ru: ВНИМАНИЕ: %s заместит %s

en: WARNING: 2 files with confidential information exists.
ru: ВНИМАНИЕ: Существуют 2 файла с конфиденциальной информацией.

en: WARNING: Elgamal sign+encrypt keys are deprecated
ru: ВНИМАНИЕ: Ключи Elgamal для шифрования+сжатие более не поддерживаются

en: WARNING: This is a PGP 2.x-style key.  Adding a designated revoker may cause
             some versions of PGP to reject this key.
ru: ВНИМАНИЕ: Это ключ PGP 2.x. Добавление назначенного отзывающим ключа
              может в некоторых версиях PGP вызвать выбраковку ключа.

en: WARNING: This is a PGP2-style key.  Adding a photo ID may cause some versions
             of PGP to reject this key.
ru: ВНИМАНИЕ: Это ключ PGP2.  Добавление фото ID может в некоторых версиях
             PGP вызвать выбраковку ключа.

en: WARNING: This key has been revoked by its designated revoker!
ru: ВНИМАНИЕ: Данный ключ отозван ключом назначенным отзывающим!

en: WARNING: This key has been revoked by its owner!
ru: ВНИМАНИЕ: Данный ключ отозван его владельцем!

en: WARNING: This key is not certified with a trusted signature!
ru: ВНИМАНИЕ: Данный ключ не заверен доверенной подписью!

en: WARNING: This key is not certified with sufficiently trusted signatures!
ru: ВНИМАНИЕ: Этот ключ не заверен достаточным количеством доверяемых подписей!

en: WARNING: This subkey has been revoked by its owner!
ru: ВНИМАНИЕ: Данный подключ был отозван его владельцем!

en: WARNING: Using untrusted key!
ru: ВНИМАНИЕ: Использование недоверяемого ключа!

en: WARNING: We do NOT trust this key!
ru: ВНИМАНИЕ: НЕТ ДОВЕРИЯ данному ключу!

en: WARNING: Weak key detected - please change passphrase again.
ru: ВНИМАНИЕ: обнаружен слабый ключ - смените фразу-пароль еще раз.

en: WARNING: `%s' is an empty file
ru: ВНИМАНИЕ: `%s' пустой файл

en: WARNING: a user ID signature is dated %d seconds in the future
ru: ВНИМАНИЕ: User ID подпись датирована %d секундами в будущем

en: WARNING: appointing a key as a designated revoker cannot be undone!
ru: ВНИМАНИЕ: назначение ключа отзывающим невозможно будет отменить!

en: WARNING: cipher algorithm %s not found in recipient preferences
ru: ВНИМАНИЕ: алгоритм шифрования %s не найден в списке предпочтений получателя

en: WARNING: digest algorithm %s is deprecated
ru: ВНИМАНИЕ: хеш-функция %s считается устаревшей

en: WARNING: encrypted message has been manipulated!
ru: ВНИМАНИЕ: зашифрованное сообщение было изменено!

en: WARNING: forcing compression algorithm %s (%d) violates recipient preferences
ru: ВНИМАНИЕ: сжатие алгоритмом %s (%d) нарушает предпочтения получателя

en: WARNING: forcing digest algorithm %s (%d) violates recipient preferences
ru: ВНИМАНИЕ: использование хэш-функции %s (%d) нарушает предпочтения получателя

en: WARNING: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
ru: ВНИМАНИЕ: использование шифра %s (%d) противоречит предпочтениям получателя

en: WARNING: invalid notation data found
ru: ВНИМАНИЕ: обнаружено недопустимое примечание

en: WARNING: key %s contains preferences for unavailable
    algorithms on these user IDs:
ru: ВНИМАНИЕ: ключ %s содержит предпочтения для недоступных
    алгоритмов для данных User IDs:

en: WARNING: key %s may be revoked: fetching revocation key %s
ru: ВНИМАНИЕ: ключ %s возможно отозван: запрашиваю ключ отзыва %s

en: WARNING: key %s may be revoked: revocation key %s not present.
ru: ВНИМАНИЕ: ключ %s возможно отозван: ключ отзыва %s не получен.

en: WARNING: keyserver handler from a different version of GnuPG (%s)
ru: ВНИМАНИЕ: обработчик сервера ключей от другой версии GnuPG (%s)

en: WARNING: keyserver option `%s' is not used on this platform
ru: ВНИМАНИЕ: параметр сервера ключей `%s' не используется на данной платформе

en: WARNING: message was encrypted with a weak key in the symmetric cipher.
ru: ВНИМАНИЕ: сообщение было зашифровано слабым ключом симметричного шифра.

en: WARNING: message was not integrity protected
ru: ВНИМАНИЕ: целостность сообщения не защищена

en: WARNING: multiple signatures detected.  Only the first will be checked.
ru: ВНИМАНИЕ: обнаружено множество подписей.  Только первая будет проверена.

en: WARNING: no user ID has been marked as primary.  This command may
                  cause a different user ID to become the assumed primary.
ru: ВНИМАНИЕ: нет User ID помеченного как главный. Данная команда может
                  воспользоваться другим user ID, используя его как главный.

en: WARNING: nothing exported
ru: ВНИМАНИЕ: нечего экспортировать

en: WARNING: options in `%s' are not yet active during this run
ru: ВНИМАНИЕ: параметры в `%s' еще не активны при этом запуске

en: WARNING: potentially insecure symmetrically encrypted session key
ru: ВНИМАНИЕ: потенциально небезопасный сеансовый ключ, зашифрованный симметричным шифром

en: WARNING: program may create a core file!
ru: ВНИМАНИЕ: возможно создание файла дампа памяти программы!

en: WARNING: recipients (-r) given without using public key encryption
ru: ВНИМАНИЕ: получатели (-r) заданы без использования шифрования с открытым ключом

en: WARNING: running with faked system time:
ru: ВНИМАНИЕ: выполняемся с подделанным системным временем:

en: WARNING: secret key %s does not have a simple SK checksum
ru: ВНИМАНИЕ: секретный ключ %s не имеет простой контрольной суммы SK

en: WARNING: signature digest conflict in message
ru: ВНИМАНИЕ: конфликт хэшей подписей в сообщении

en: WARNING: signing subkey %s has an invalid cross-certification
ru: ВНИМАНИЕ: подписываемый подключ %s имеет недостоверную перекрестную сертификацию

en: WARNING: signing subkey %s is not cross-certified
ru: ВНИМАНИЕ: подписываемый подключ %s не имеет перекрестной сертификации

en: WARNING: some OpenPGP programs can't handle a DSA key with this digest size
ru: ВНИМАНИЕ: некоторые реализации OpenPGP не смогут обработать DSA ключи с такой длиной хеш-функции

en: WARNING: the signature will not be marked as non-exportable.
ru: ВНИМАНИЕ: подпись не будет помечена как не экспортируемая.

en: WARNING: the signature will not be marked as non-revocable.
ru: ВНИМАНИЕ: подпись не будет помечена как не отзываемая.

en: WARNING: this key might be revoked (revocation key not present)
ru: ВНИМАНИЕ: возможно данный ключ отозван (ключ отзыва отсутствует)

en: WARNING: unable to %%-expand notation (too large).  Using unexpanded.
ru: ВНИМАНИЕ: не могу развернуть %% запись (длинный). Использую неразвернутым.

en: WARNING: unable to %%-expand policy URL (too large).  Using unexpanded.
ru: ВНИМАНИЕ: не могу развернуть %% url правил (длинный). Использую неразвернутым.

en: WARNING: unable to %%-expand preferred keyserver URL (too large).  Using unexpanded.
ru: ВНИМАНИЕ: невозможно развернуть %% URL предпочитаемого сервера ключей (слишком длинно). Использую неразвернутым.

en: WARNING: unable to fetch URI %s: %s
ru: ВНИМАНИЕ: невозможно загрузить ссылку %s: %s

en: WARNING: unable to parse URI %s
ru: ВНИМАНИЕ: невозможно проанализировать ссылку %s

en: WARNING: unable to refresh key %s via %s: %s
ru: ВНИМАНИЕ: невозможно обновить ключ %s с %s: %s

en: WARNING: unable to remove temp directory `%s': %s
ru: ВНИМАНИЕ: не могу удалить временный каталог `%s': %s

en: WARNING: unable to remove tempfile (%s) `%s': %s
ru: ВНИМАНИЕ: не могу удалить временный файл (%s) `%s': %s

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on configuration file `%s'
ru: ВНИМАНИЕ: небезопасный владелец каталога содержащего файл конфигурации `%s'

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on extension `%s'
ru: ВНИМАНИЕ: небезопасный владелец каталога содержащего модуль расширения `%s'

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on homedir `%s'
ru: ВНИМАНИЕ: небезопасный владелец каталога содержащего домашний каталог `%s'

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on configuration file `%s'
ru: ВНИМАНИЕ: небезопасные права доступа у каталога содержащего файл конфигурации `%s'

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on extension `%s'
ru: ВНИМАНИЕ: небезопасные права доступа у каталогу содержащего файл модуля расширения `%s'

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on homedir `%s'
ru: ВНИМАНИЕ: небезопасные права доступа у каталога содержащего домашний каталог `%s'

en: WARNING: unsafe ownership on configuration file `%s'
ru: ВНИМАНИЕ: небезопасный владелец файла конфигурации `%s'

en: WARNING: unsafe ownership on extension `%s'
ru: ВНИМАНИЕ: небезопасный владелец файла модуля расширения `%s'

en: WARNING: unsafe ownership on homedir `%s'
ru: ВНИМАНИЕ: небезопасный владелец домашнего каталога `%s'

en: WARNING: unsafe permissions on configuration file `%s'
ru: ВНИМАНИЕ: небезопасные права доступа у файла конфигурации `%s'

en: WARNING: unsafe permissions on extension `%s'
ru: ВНИМАНИЕ: небезопасные права доступа у файла модуля расширения `%s'

en: WARNING: unsafe permissions on homedir `%s'
ru: ВНИМАНИЕ: небезопасные права доступа у домашнего каталога `%s'

en: WARNING: using experimental cipher algorithm %s
ru: ВНИМАНИЕ: используется экспериментальный алгоритм симметричного шифрования %s

en: WARNING: using experimental digest algorithm %s
ru: ВНИМАНИЕ: используется экспериментальная хеш-функция %s

en: WARNING: using experimental public key algorithm %s
ru: ВНИМАНИЕ: используется экспериментальный алгоритм %s шифрования с открытым ключом

en: Warning: You have entered an insecure passphrase.%%0AA passphrase may not be a known term or match%%0Acertain pattern.
ru: Внимание: Вы ввели небезопасную фразу-пароль.%%0AФраза-пароль не должна быть известным словом и не должна содержаться%%0Aв образце.

en: Warning: You have entered an insecure passphrase.%%0AA passphrase should be at least %u character long. | Warning: You have entered an insecure passphrase.%%0AA passphrase should be at least %u characters long.
ru[0]: Внимание: Вы ввели небезопасную фразу-пароль.%%0AДлина фразы-пароля должна содержать не менее %u знака.
ru[1]: Внимание: Вы ввели небезопасную фразу-пароль.%%0AДлина фразы-пароля должна содержать не менее %u знаков.
ru[2]: Внимание: Вы ввели небезопасную фразу-пароль.%%0AДлина фразы-пароля должна содержать не менее %u знаков.

en: Warning: You have entered an insecure passphrase.%%0AA passphrase should contain at least %u digit or%%0Aspecial character. | Warning: You have entered an insecure passphrase.%%0AA passphrase should contain at least %u digits or%%0Aspecial characters.
ru[0]: Внимание: Вы ввели небезопасную фразу-пароль.%%0AФраза-пароль должна содержать не менее %u символа, либо %%0Aспециальный символ.
ru[1]: Внимание: Вы ввели небезопасную фразу-пароль.%%0AФраза-пароль должна содержать не менее %u символа, либо %%0Aспециальных символа.
ru[2]: Внимание: Вы ввели небезопасную фразу-пароль.%%0AФраза-пароль должна содержать не менее %u символов, либо %%0Aспециальный символов.

en: Warning: unsafe ownership on %s "%s"
ru: ВНИМАНИЕ: небезопасный владелец %s "%s"

en: Warning: unsafe permissions on %s "%s"
ru: ВНИМАНИЕ: небезопасные права доступа %s "%s"

en: We need to generate a lot of random bytes. It is a good idea to perform
    some other action (type on the keyboard, move the mouse, utilize the
    disks) during the prime generation; this gives the random number
    generator a better chance to gain enough entropy.
ru: Необходимо сгенерировать много случайных чисел. Желательно, что бы Вы
    выполняли некоторые другие активные действия (печать на клавиатуре, движения мышью,
    обращения к дискам) в процессе генерации; это даст генератору
    случайных чисел возможность получить лучшую энтропию.

en: What keysize do you want? (%u)
ru: Какой размер ключа необходим? (%u)

en: Yes
ru: Да

en: Yes, protection is not needed
ru: Да, защита мне не нужна

en: You are about to revoke these signatures:
ru: Вы отзываете следующие подписи:

en: You are using the `%s' character set.
ru: Используемая таблица символов: `%s'.

en: You can't change the expiration date of a v3 key
ru: Нельзя изменять срок действия v3 ключа

en: You can't delete the last user ID!
ru: Нельзя удалить последний User ID!

en: You did not specify a user ID. (you may use "-r")
ru: Не задан User ID. (можете использовать "-r")

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
ru: Не хотите задать фразу-пароль? Это очень *ПЛОХАЯ* идея!

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
    I will do it anyway.  You can change your passphrase at any time,
    using this program with the option "--edit-key".
ru: Вам не нужна фраза-пароль? Это ОЧЕНЬ ПЛОХАЯ мысль!
    Работа будет продолжена. Фразу-пароль можно сменит в любое время,
    запустив данную программу с ключом "--edit-key".

en: You have not entered a passphrase - this is in general a bad idea!%0APlease confirm that you do not want to have any protection on your key.
ru: Вы не ввели фразу-пароль - это весьма неудачное решение!%0A Подтвердите, что Вы действительно не хотите защитить Ваш ключ.

en: You have not entered a passphrase!%0AAn empty passphrase is not allowed.
ru: Вы не ввели фразу-пароль!%0AПустая фраза-пароль недопустима.

en: You have signed these user IDs on key %s:
ru: Вы подписали данные User ID на ключе %s:

en: You may not add a designated revoker to a PGP 2.x-style key.
ru: Нельзя добавлять назначенный отзывающим ключ в PGP 2.x ключ.

en: You may not add a photo ID to a PGP2-style key.
ru: Нельзя добавлять фото ID в ключ PGP2-типа.

en: You may not make an OpenPGP signature on a PGP 2.x key while in --pgp2 mode.
ru: Нельзя сделать OpenPGP подпись на PGP 2.x ключе в режиме --pgp2.

en: You must select at least one key.
ru: Следует выбрать хотя бы один ключ.

en: You must select at least one user ID.
ru: Следует выбрать хотя бы один User ID.

en: You must select exactly one key.
ru: Следует выбрать хотя бы один ключ.

en: You need a Passphrase to protect your secret key.
ru: Для защиты секретного ключа необходима фраза-пароль.

en: You need a passphrase to unlock the secret key for
    user: "%s"
ru: Необходима фраза-пароль для доступа к секретному ключу пользователя: "%s"

en: You selected this USER-ID:
        "%s"
ru: Вы выбрали следующий User ID:
        "%s"

en: Your current signature on "%s"
    has expired.
ru: Ваша текущая подпись на "%s"
    просрочена.

en: Your current signature on "%s"
    is a local signature.
ru: Ваша текущая подпись на "%s"
    является локальной.

en: Your decision?
ru: Ваше решение (?-подробнее)?

en: Your selection?
ru: Ваш выбор (?-подробнее)?

en: Your selection? (enter `?' for more information):
ru: Ваше решение? (введите '?' для получения информации)

en: Your system can't display dates beyond 2038.
    However, it will be correctly handled up to 2106.
ru: Ваша система не может корректно отображать даты после 2038.
    Однако, даты не превышающие 2106 будут обработаны корректно.

en: [  full  ]
ru: [ полное ]

en: [  undef ]
ru: [неопредл]

en: [ expired]
ru: [просрочн]

en: [ revoked]
ru: [ отозван]

en: [ unknown]
ru: [неизвстн]

en: [Error - No name]
ru: [Ошибка - Нет имени]

en: [Error - invalid DN]
ru: [Ошибка - недопустимый DN]

en: [Error - invalid encoding]
ru: [Ошибка - недопустимая кодировка]

en: [User ID not found]
ru: [User ID не найден]

en: [date not given]
ru: [дата не указана]

en: [filename]
ru: [имяфайла]

en: [marginal]
ru: [ограничн]

en: [none]
ru: [нет]

en: [not set]
ru: [не установлено]

en: [revocation]
ru: [отозван]

en: [self-signature]
ru: [самоподпись]

en: [ultimate]
ru: [абсолютн]

en: [uncertain]
ru: [сомнительно]

en: `%s' already compressed
ru: `%s' уже сжат

en: `%s' is not a JPEG file
ru: `%s' - не JPEG файл

en: `%s' is not a valid character set
ru: `%s' недопустимая таблица символов

en: `%s' is not a valid long keyID
ru: `%s' не является допустимым длинным ID ключа

en: `%s' is not a valid signature expiration
ru: `%s' недопустимый срок действия подписи

en: a gpg-agent is already running - not starting a new one
ru: gpg-agent уже запущен - еще один, новый, запущен не будет

en: a notation name must have only printable characters or spaces, and end with an '='
ru: имя примечания должно содеражать только печатные символы и пробелы, и '=' на конце

en: a notation name must not contain more than one '@' character
ru: имя примечания должно содержать не более одного символа '@'

en: a notation value must not use any control characters
ru: значение примечания не должно содержать управляющих символов

en: a user notation name must contain the '@' character
ru: имя пользовательского примечания должно содержать символ '@'

en: about to export an unprotected subkey
ru: экспорт незащищенного подключа

en: access to admin commands is not configured
ru: доступ к командам управления не настроен

en: action `%s' not supported with keyserver scheme `%s'
ru: действие `%s' не поддерживается схемой сервера ключей `%s'

en: activate changes at runtime, if possible
ru: применить изменения во время исполнения, если возможно

en: add a key to a smartcard
ru: добавить ключ на карту

en: add a photo ID
ru: добавить фото ID

en: add a revocation key
ru: добавить ключ отзыва

en: add a subkey
ru: добавить подключ

en: add a user ID
ru: добавить User ID

en: algorithm: %s
ru: алгоритм: %s

en: allow clients to mark keys as "trusted"
ru: позволить клиентам помечать ключи как "доверяемые"

en: allow presetting passphrase
ru: разрешить предустановленную фразу-пароль

en: ambiguous option `%s'
ru: двусмысленный параметр `%s'

en: anonymous recipient; trying secret key %s ...
ru: анонимный получатель; пробую секретный ключ %s ...

en: argument not expected
ru: неожиданный параметр

en: armor header:
ru: заголовок ASCII:

en: armor: %s
ru: формат ASCII: %s

en: assume input is in PEM format
ru: предполагаем получение в формате PEM

en: assume input is in base-64 format
ru: предполагаем получение в формате BASE64

en: assume input is in binary format
ru: предполагаем получение в двоичном формате

en: assume no on most questions
ru: предполагать Нет на большинство вопросов

en: assume yes on most questions
ru: предполагать Да на большинство вопросов

en: assuming %s encrypted data
ru: принятие %s зашифрованных данных

en: assuming bad signature from key %s due to an unknown critical bit
ru: принята плохая подпись ключа %s с неизвестным критическим битом

en: assuming signed data in `%s'
ru: принятие подписанных данных в `%s'

en: automatically retrieve keys when verifying signatures
ru: автоматически получать ключи при проверке подписей

en: automatically retrieved `%s' via %s
ru: автоматически полученный `%s' via %s

en: bad fingerprint in `%s', line %d
ru: недопустимый отпечаток в `%s', строка %d

en: basic certificate checks failed - not imported
ru: ошибка базовой проверки сертификата - не импортирован

en: batch mode: never ask
ru: пакетный режим: ничего не запрашивать

en: be somewhat more quiet
ru: уменьшить количество выводимой информации

en: binary
ru: двоичный

en: caching keyring `%s'
ru: кеширую связки ключей `%s'

en: can't access %s - invalid OpenPGP card?
ru: нет доступа %s - неработоспособная карта OpenPGP?

en: can't access `%s': %s
ru: нет доступа к `%s': %s

en: can't connect to `%s': %s
ru: не могу подключиться к `%s': %s

en: can't connect to the agent - trying fall back
ru: невозможно подключиться к агенту - пробуем откатиться назад

en: can't connect to the dirmngr - trying fall back
ru: не могу подсоединиться к dirmngr - пытаемся откатиться назад

en: can't create `%s': %s
ru: не могу создать `%s': %s

en: can't create backup file `%s': %s
ru: не могу создать резервную копию, файл `%s': %s

en: can't create directory `%s': %s
ru: не могу создать каталог `%s': %s

en: can't create lock for `%s'
ru: невозможно создать блокировку для `%s'

en: can't create socket: %s
ru: не могу создать сокет: %s

en: can't create temporary directory `%s': %s
ru: невозможно создание временного каталога `%s': %s

en: can't disable core dumps: %s
ru: не могу отключить создание файла дампа образа памяти: %s

en: can't do this in batch mode
ru: невозможно сделать это в пакетном режиме

en: can't do this in batch mode without "--yes"
ru: не могу выполнить в пакетном режиме без "--yes"

en: can't handle public key algorithm %d
ru: не могу использовать алгоритм с открытым ключом %d

en: can't handle text lines longer than %d characters
ru: не могу обработать строки текста длиннее %d символов

en: can't handle this ambiguous signature data
ru: не могу обработать эти множественные подписи

en: can't lock `%s'
ru: невозможно заблокировать `%s'

en: can't open `%s'
ru: не могу открыть `%s'

en: can't open `%s': %s
ru: не могу открыть `%s': %s

en: can't open fd %d: %s
ru: не могу открыть fd %d: %s

en: can't open signed data `%s'
ru: не могу открыть подписанные данные `%s'

en: can't open signed data fd=%d: %s
ru: не могу открыть подписанные данные fd=%d: %s

en: can't sign using `%s': %s
ru: невозможно подписать используя `%s': %s

en: can't use `%s' as home directory
ru: невозможно использовать `%s' как домашний каталог

en: can't use a symmetric ESK packet due to the S2K mode
ru: не могу использовать симметричный пакет ESK в S2K режиме

en: canceled by user
ru: прервано пользователем

en: cancelled
ru: отменено

en: cancelled by user
ru: прервано пользователем

en: cannot appoint a PGP 2.x style key as a designated revoker
ru: нельзя назначить ключ PGP 2.x отзывающим

en: cannot avoid weak key for symmetric cipher; tried %d times!
ru: невозможно избежать слабого ключа для симметричного шифра; %d попыток!

en: card does not support digest algorithm %s
ru: карта не поддерживает функцию хеширования %s

en: card is permanently locked!
ru: карта заблокирована!

en: certificate `%s' deleted
ru: сертификат `%s' удален

en: certificate `%s' not found: %s
ru: сертификат `%s' не найден: %s

en: certificate chain longer than allowed by CA (%d)
ru: цепочка сертификации длиннее дозволенной CA (%d)

en: certificate chain too long
ru: цепочка сертификации слишком длинная

en: certificate has a BAD signature
ru: сертификат имеет ПЛОХУЮ подпись

en: certificate has been revoked
ru: сертификат был отозван

en: certificate has expired
ru: сертификат просрочен

en: certificate is not usable for encryption
ru: сертификат не применим для шифрования

en: certificate is not usable for signing
ru: сертификат не применим для подписи

en: certificate not created during lifetime of issuer
ru: сертификат создан вне времени действительности издателя

en: certificate not yet valid
ru: сертификат еще не достоверен

en: certificate policy not allowed
ru: политика сертификата не дозволена

en: certificate should have not been used for certification
ru: сертификат не следует использовать для сертификации

en: certificate should have not been used for encryption
ru: сертификат не следует использовать для шифрования

en: certificate should have not been used for signing
ru: сертификат не следует использовать для подписывания

en: certificate with invalid validity
ru: сертификат недостоверен

en: certificate with invalid validity: %s
ru: сертификат недостоверный: %s

en: change URL to retrieve key
ru: изменить URL получения ключа

en: change a CA fingerprint
ru: сменить отпечаток CA

en: change a card's PIN
ru: сменить PIN карты

en: change a passphrase
ru: сменить фразу-пароль

en: change card holder's name
ru: изменить имя владельца карты

en: change card holder's sex
ru: изменение пола владельца карты

en: change data on a card
ru: изменить данные на карте

en: change the expiration date for the key or selected subkeys
ru: сменить срок действительности ключа или выбранных подключей

en: change the language preferences
ru: изменить языковые предпочтения

en: change the login name
ru: изменить учетное имя

en: change the ownertrust
ru: изменить уровень доверия владельцу

en: change the passphrase
ru: сменить фразу-пароль

en: check global configuration file
ru: проверить глобальный файл конфигурации

en: check signatures
ru: проверка подписей

en: check validity using OCSP
ru: проверка действительности используя OCSP

en: checking created signature failed: %s
ru: сбой проверки созданной подписи: %s

en: checking the CRL failed: %s
ru: сбой проверки CRL: %s

en: checking the trust list failed: %s
ru: сбой проверки списка доверий: %s

en: checking the trustdb
ru: проверка таблицы доверий

en: child aborted with status %i
ru: потомок завершился, статус %i

en: cipher algorithm %d%s is unknown or disabled
ru: алгоритм шифрования %d%s неизвестен или отключен

en: class %s is not supported
ru: класс %s не поддерживается

en: colon missing
ru: пропущено двоеточие

en: command "%.50s" is ambiguous
ru: команда "%.50s" не понята

en: communication problem with gpg-agent
ru: проблема связи с gpg-agent

en: compact unusable user IDs and remove all signatures from key
ru: сжать неиспользуемые User ID и удалить все подписи с ключа

en: compact unusable user IDs and remove unusable signatures from key
ru: сжать неиспользуемые User ID и удалить неиспользуемые подписи с ключа

en: completes-needed must be greater than 0
ru: completes-needed должен быть больше 0

en: conflicting commands
ru: несовместимые команды

en: conversion from `%s' to `%s' failed: %s
ru: сбой преобразования `%s' в `%s': %s

en: conversion from `%s' to `%s' not available
ru: преобразование из `%s' в `%s' недоступно

en: could not open %s for writing: %s
ru: невозможно открытие %s на запись: %s

en: could not parse keyserver URL
ru: не могу проанализировать URL сервера ключей

en: create a public key when importing a secret key
ru: создать открытый ключ при импорте секретного ключа

en: create ascii armored output
ru: вывод в ASCII формате

en: create base-64 encoded output
ru: вывод в BASE64

en: created: %s
ru: создан: %s

en: creation timestamp missing
ru: пропущен штамп создания создания

en: critical certificate extension %s is not supported
ru: критичное дополнение сертификата %s не поддерживается

en: critical marked policy without configured policies
ru: помеченная критичной политика без настроенных политик

en: csh-style command output
ru: вывод результатов в csh-стиле

en: data not saved; use option "--output" to save it
ru: данные не сохранены; используйте "--output" для сохранения

en: dearmoring failed: %s
ru: ошибка преобразования из ASCII формата: %s

en: decrypt data (default)
ru: расшифровать данные (по умолчанию)

en: decryption failed: %s
ru: сбой расшифрования: %s

en: decryption modus
ru: режим расшифрования

en: decryption okay
ru: расшифровано

en: delete selected subkeys
ru: удалить выбранные подключи

en: delete selected user IDs
ru: удалить выбранные User ID

en: delete signatures from the selected user IDs
ru: удалить подписи у выбранных User ID

en: deleting certificate "%s" failed: %s
ru: удаление сертификата "%s" неудачно: %s

en: deleting keyblock failed: %s
ru: сбой при удалении блока ключа: %s

en: depth: %d  valid: %3d  signed: %3d  trust: %d-, %dq, %dn, %dm, %df, %du
ru: глубина: %d  корректных: %3d  подписанных: %3d  доверия: %d-, %dq, %dn, %dm, %df, %du

en: detected card with S/N: %s
ru: обнаружена карта, серийный номер: %s

en: directory `%s' created
ru: создан каталог `%s'

en: dirmngr protocol version %d is not supported
ru: протокол dirmngr версии %d не поддерживается

en: disable all access to the dirmngr
ru: полностью запретить доступ к dirmngr

en: disable key
ru: отключить ключ

en: disabled
ru: disable

en: display photo IDs during key listings
ru: отображать Фото ID при распечатке ключей

en: display photo IDs during signature verification
ru: отображать Фото ID при проверке подписи

en: do not allow the reuse of old passphrases
ru: не разрешать повторное использование старых фраз-паролей

en: do not check CRLs for root certificates
ru: не проверять CRLd для корневых сертификатов

en: do not check certificate policies
ru: не проверять политики сертификата

en: do not delete temporary files after using them
ru: не удалять временные файлы после использования

en: do not detach from the console
ru: не отсоединяться от консоли

en: do not grab keyboard and mouse
ru: не перехватывать события мыши и клавиатуры

en: do not make any changes
ru: не делать никаких изменений

en: do not update the trustdb after import
ru: не обновлять таблицу доверий после импорта

en: do not use a reader's keypad
ru: не использовать клавиатуру считывателя

en: do not use the PIN cache when signing
ru: не использовать кеш PIN при подписывании

en: do not use the SCdaemon
ru: не использовать SCdaemon

en: do not use the internal CCID driver
ru: не использовать встроенный CCID драйвер

en: does not match - try again
ru: не совпало, попробуйте еще раз

en: don't use the terminal at all
ru: не использовать терминал совсем

en: duplicated certificate `%s' deleted
ru: дупликат сертификата `%s' удален

en: either %s or %s must be given
ru: следует задать %s либо %s

en: enable key
ru: включить ключ

en: enable ssh-agent emulation
ru: разрешить эмуляцию ssh-агента

en: enarmoring failed: %s
ru: ошибка преобразования в ASCII формат: %s

en: encrypt data
ru: зашифровать данные

en: encrypted with %lu passphrases
ru: зашифровано с %lu фразами-паролями

en: encrypted with %s key, ID %s
ru: зашифровано ключом %s с ID %s

en: encrypted with %u-bit %s key, ID %s, created %s
ru: зашифровано %u-битным ключом %s, с ID %s, созданным %s

en: encrypted with 1 passphrase
ru: зашифровано с 1 фразой-паролем

en: encrypted with unknown algorithm %d
ru: зашифровано неизвестным алгоритмом %d

en: encrypting a message in --pgp2 mode requires the IDEA cipher
ru: для зашифрования сообщения в режиме --pgp2 требуется шифр IDEA

en: encryption modus
ru: режим зашифровывания

en: encryption only with symmetric cipher
ru: зашифровать только симметричным шифром

en: error allocating enough memory: %s
ru: ошибка распределения памяти: %s

en: error binding socket to `%s': %s
ru: ошибка связывния сокета с `%s': %s

en: error closing %s: %s
ru: ошибка закрытия %s: %s

en: error creating `%s': %s
ru: ошибка создания `%s': %s

en: error creating keybox `%s': %s
ru: ошибка создания keybox `%s': %s

en: error creating keyring `%s': %s
ru: ошибка создания таблицы ключей `%s': %s

en: error creating passphrase: %s
ru: ошибка создания фразы-пароля: %s

en: error creating temporary file: %s
ru: ошибка создания временного файла: %s

en: error finding trust record in `%s': %s
ru: ошибка при поиске записи о доверии в `%s': %s

en: error getting current key info: %s
ru: ошибка при считывании информации ключа: %s

en: error getting default authentication keyID of card: %s
ru: ошибка получения аутентификационного keyID по умолчанию карты: %s

en: error getting exit code of process %d: %s
ru: ошибка получения кода возврата процесса %d: %s

en: error getting key usage information: %s
ru: ошибка получения информации применимости ключа: %s

en: error getting new PIN: %s
ru: ошибка при получении нового PIN: %s

en: error getting serial number of card: %s
ru: ошибка получения серийного номера карты: %s

en: error getting stored flags: %s
ru: ошибка получения сохраненных флагов: %s

en: error importing certificate: %s
ru: ошибка импортирования сертификата: %s

en: error in `%s': %s
ru: ошибка в `%s': %s

en: error in trailer line
ru: ошибка в строке дополнения

en: error loading `%s': %s
ru: ошибка загрузки `%s': %s

en: error locking keybox: %s
ru: ошибка блокировки keybox: %s

en: error opening `%s': %s
ru: ошибка открытия `%s': %s

en: error reading `%s', line %d: %s
ru: ошибка чтения `%s', строка %d: %s

en: error reading `%s': %s
ru: ошибка чтения `%s': %s

en: error reading application data
ru: ошибка чтения данных приложения

en: error reading fingerprint DO
ru: ошибка чтения отпечатка DO

en: error reading from %s: %s
ru: ошибка чтения из %s: %s

en: error reading input: %s
ru: ошибка чтения ввода: %s

en: error reading keyblock: %s
ru: ошибка чтения блока ключей: %s

en: error reading list of trusted root certificates
ru: ошибка чтения списка доверяемых корневых сертификатов

en: error reading secret keyblock "%s": %s
ru: ошибка чтения секретного блока ключа "%s": %s

en: error retrieving CHV status from card
ru: ошибка получения статуса CHV с карты

en: error retrieving `%s' via %s: %s
ru: ошибка получения `%s' через %s: %s

en: error running `%s': exit status %d
ru: ошибка чтения `%s': статус завершения %d

en: error running `%s': probably not installed
ru: ошибка запуска `%s': позможно не установлен

en: error running `%s': terminated
ru: ошибка чтения `%s': прервано

en: error sending %s command: %s
ru: ошибка отправки %s команды: %s

en: error sending standard options: %s
ru: ошибка отправки стандартных параметров: %s

en: error storing certificate
ru: ошибка сохранения сертификата

en: error storing certificate: %s
ru: ошибка сохранения сертификата: %s

en: error storing flags: %s
ru: ошибка сохранения флагов: %s

en: error while asking for the passphrase: %s
ru: ошибка запроса ввода фразы-пароля: %s

en: error writing key: %s
ru: сбой записи ключа: %s

en: error writing keyring `%s': %s
ru: ошибка записи таблицы ключей `%s': %s

en: error writing public keyring `%s': %s
ru: ошибка записи таблицы открытых ключей `%s': %s

en: error writing secret keyring `%s': %s
ru: ошибка записи таблицы секретных ключей `%s': %s

en: error writing to %s: %s
ru: ошибка записи в %s: %s

en: error writing to `%s': %s
ru: ошибка записи в `%s': %s

en: error writing to temporary file: %s
ru: ошибка записи во временный файл: %s

en: existing key will be replaced
ru: существующий ключ будет заменен

en: expired
ru: просрочен с

en: expired: %s
ru: просрочен с: %s

en: expires: %s
ru: годен до: %s

en: export attribute user IDs (generally photo IDs)
ru: экспорт атрибутов UserID (обычно PhotoID)

en: export certificates
ru: экспорт сертификатов

en: export keys
ru: экспортировать ключи

en: export keys to a key server
ru: экспортировать ключи на сервер ключей

en: export revocation keys marked as "sensitive"
ru: экспорт отзывающих ключей помеченных "sensitive"

en: export signatures that are marked as local-only
ru: экспорт подписей, помеченных как локальные

en: exporting secret keys not allowed
ru: экспорт секретных ключей не разрешен

en: external keyserver calls are not supported in this build
ru: данная сборка не поддерживает внешние вызовы для сервера ключей.

en: external program calls are disabled due to unsafe options file permissions
ru: вызов внешних программ отключен из-за небезопасных прав доступа

en: failed to create stream from socket: %s
ru: сбой создания потока из сокета: %s

en: failed to create temporary file `%s': %s
ru: невозможно создание временного файла `%s': %s

en: failed to get the fingerprint
ru: сбой получения отпечатка

en: failed to initialize the TrustDB: %s
ru: сбой инициализации таблицы доверий: %s

en: failed to open `%s': %s
ru: не могу открыть `%s': %s

en: failed to rebuild keyring cache: %s
ru: сбой перестройки кэша таблицы ключей: %s

en: failed to store the creation date: %s
ru: сбой сохранения даты создания: %s

en: failed to store the fingerprint: %s
ru: сбой сохранения отпечатка: %s

en: failed to store the key: %s
ru: сбой сохранения ключа: %s

en: failed to unprotect the subkey: %s
ru: сбой снятия защиты с подключа: %s

en: female
ru: женский

en: fetch missing issuer certificates
ru: запросить пропущенных издаталей сертификатов

en: fetch the key specified in the card URL
ru: запросить ключ, указанный по заданному картой URL

en: file `%s', line %d: %s
ru: файл `%s', строка %d: %s

en: fingerprint=%s
ru: отпечаток=%s

en: flag the selected user ID as primary
ru: пометить выбранный User ID как главный

en: forced
ru: включен

en: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
ru: использование шифра %s (%d) противоречит предпочтениям получателя

en: found another possible matching CA certificate - trying again
ru: найдено еще одно соответствие CA  сертификата - повторная попытки

en: full
ru: полное

en: generate a new key pair
ru: создать новую пару ключей

en: generate a revocation certificate
ru: создать сертификат отзыва

en: generate new keys
ru: сгенерировать новые ключи

en: generating key failed
ru: сбой при генерации ключа

en: generating new key
ru: генерация нового ключа

en: generating the deprecated 16-bit checksum for secret key protection
ru: создание нерекомендуемой 16-битной контрольной суммы для защиты ключа

en: gpg-agent is not available in this session
ru: gpg-agent недоступен в данной сессии

en: gpg-agent protocol version %d is not supported
ru: протокол gpg-agent версии %d не поддерживается

en: handler for fd %d started
ru: обработчик fd %d запущен

en: handler for fd %d terminated
ru: обработчик fd %d остановлен

en: hash algorithm %d (%s) for signer %d not supported; using %s
ru: хеш-функция %d (%s) для %d не поддерживается; использую %s

en: honor the preferred keyserver URL set on the key
ru: введите URL предпочтаемого сервера ключей:

en: host not found
ru: хост не найден

en: ignore requests to change the TTY
ru: игнорировать запросы смены TTY

en: ignore requests to change the X display
ru: игнорировать запросы смены X дисплея

en: ignoring garbage line
ru: игнорируем дефектную строку

en: import certificates
ru: импорт сертификатов

en: import keys from a key server
ru: импортировать ключи с сервера ключей

en: import signatures that are marked as local-only
ru: импорт подписи помеченной как локальная

en: import/merge keys
ru: импортировать/объединить ключи

en: importing secret keys not allowed
ru: импортирование секретного ключа не позволено

en: include revoked keys in search results
ru: включать отозванные ключи в резутатах поиска

en: include subkeys when searching by key ID
ru: включая подключи при поиске по Key ID

en: input file name (default stdin)
ru: ввод имени файла (stdin по умолчанию)

en: input line %u too long or missing LF
ru: входная строка %u слишком длинная или пропущен LF

en: input line longer than %d characters
ru: введенная строка превышает %d символов

en: interactive marking as trusted disabled for this session
ru: для данной сессии запрещено делать сертификат доверяемым интерактивно

en: interactive marking as trusted not enabled in gpg-agent
ru: в gpg-agent нельзя сделать сертификат доверяемым интерактивно

en: intermediate certificate has expired
ru: промежуточный сертификат просрочен

en: intermediate certificate not created during lifetime of issuer
ru: промежуточный сертификат создан вне времени действительности издателя

en: intermediate certificate not yet valid
ru: промежуточный сертификат еще не достоверен

en: invalid
ru: недопустимый

en: invalid S2K mode; must be 0, 1 or 3
ru: недопустимый режим S2K; должно быть 0, 1 или 3

en: invalid armor header:
ru: неправильный заголовок ASCII:

en: invalid armor: line longer than %d characters
ru: неправильный ASCII формат: строка длиннее %d символов

en: invalid auto-key-locate list
ru: недопустимый список auto-key-locate

en: invalid clearsig header
ru: неправильный заголовок прозрачной подписи

en: invalid command
ru: недопустимая команда

en: invalid command "%.50s"
ru: Недопустимая команда "%.50s"

en: invalid country code in `%s', line %d
ru: недопустисый код страны в `%s', строка %d

en: invalid dash escaped line:
ru: неправильный отступ из минусов:

en: invalid debug-level `%s' given
ru: запрошен недупустимый уровень отладки `%s'

en: invalid default preferences
ru: недопустимые предпочтения по умолчанию

en: invalid default-cert-level; must be 0, 1, 2, or 3
ru: недопустимый default-cert-level; должен быть 0, 1, 2 или 3

en: invalid export options
ru: недопустимые параметры экспорта

en: invalid fingerprint
ru: неверный отпечаток

en: invalid formatted fingerprint in `%s', line %d
ru: неверное сформатированный отпечаток в `%s', строка %d

en: invalid hash algorithm `%s'
ru: недопустимая хэш-функция `%s'

en: invalid import options
ru: недопустимые параметры импорта

en: invalid item `%s' in preference string
ru: недопустимое вхождение `%s' в строке предпочтений

en: invalid keyserver options
ru: недопустимые параметры для сервера ключей

en: invalid list options
ru: недопустимый список параметров

en: invalid min-cert-level; must be 1, 2, or 3
ru: недопустимый min-cert-level; должен быть 0, 1, 2 или 3

en: invalid option
ru: недопустимый параметр

en: invalid option "%.50s"
ru: недопустимый параметр "%.50s"

en: invalid personal cipher preferences
ru: недопустимые персональные предпочтения шифра

en: invalid personal compress preferences
ru: недопустимые персональные предпочтения алгоритмов сжатия

en: invalid personal digest preferences
ru: недопустимые персональные предпочтения хэш-функции

en: invalid radix64 character %02X skipped
ru: недопустимый символ radix64 %02X пропущен

en: invalid radix64 character %02x skipped
ru: недопустимый символ radix64 %02X пропущен

en: invalid signature: message digest attribute does not match computed one
ru: недопустимая подпись: атрибут дайджеста сообщения не соответствует вычисленному

en: invalid structure of OpenPGP card (DO 0x93)
ru: недопутимая структура OpenPGP карты (DO 0x93)

en: invalid value
ru: недопустимое значение

en: invalid verify options
ru: недопустимые параметры проверки

en: invoke gpg-protect-tool
ru: вызываем gpg-protect-tool

en: issuer certificate is not marked as a CA
ru: издатель сертификата не помечен как CA

en: issuer certificate not found
ru: не найден издатель сертификата

en: it is strongly suggested that you update your preferences and
ru: крайне желательно, чтобы Вы обновили Ваши предпочтения и

en: key "%s" not found on keyserver
ru: ключ "%s" не найден на сервере ключей

en: key "%s" not found: %s
ru: ключ "%s" не найден: %s

en: key %s has no user IDs
ru: ключ %s не имеет User ID

en: key %s marked as ultimately trusted
ru: ключ %s помечен как абсолютно доверяемый.

en: key %s occurs more than once in the trustdb
ru: ключ %s встречается более одного раза в таблице доверий

en: key %s was created %lu second in the future (time warp or clock problem)
ru: ключ %s был создан на %lu секунд в будущем (time warp или проблемы с часами)

en: key %s was created %lu seconds in the future (time warp or clock problem)
ru: ключ %s был создан на %lu секунд в будущем (time warp или проблемы с часами)

en: key %s: "%s" %d new signatures
ru: ключ %s: "%s" %d новых подписей

en: key %s: "%s" %d new subkeys
ru: ключ %s: "%s" %d новых подключей

en: key %s: "%s" %d new user IDs
ru: ключ %s: "%s" %d новых User ID

en: key %s: "%s" %d signature cleaned
ru: ключ %s: "%s" %d подпись очищена

en: key %s: "%s" %d signatures cleaned
ru: ключ %s: "%s" %d очищеных подписей

en: key %s: "%s" %d user ID cleaned
ru: ключ %s: "%s" %d User ID очищен

en: key %s: "%s" %d user IDs cleaned
ru: ключ %s: "%s" %d  очищенных User ID

en: key %s: "%s" 1 new signature
ru: ключ %s: "%s" 1 новая подпись

en: key %s: "%s" 1 new subkey
ru: ключ %s: "%s" 1 новый подключ

en: key %s: "%s" 1 new user ID
ru: ключ %s: "%s" 1 новый User ID

en: key %s: "%s" not changed
ru: ключ %s: "%s" не изменен

en: key %s: "%s" revocation certificate added
ru: ключ %s: "%s" добавлен сертификат отзыва

en: key %s: "%s" revocation certificate imported
ru: ключ %s: "%s" сертификат отзыва импортирован

en: key %s: PGP 2.x style key - skipped
ru: ключ %s: стиля PGP 2.x - пропущен

en: key %s: PKS subkey corruption repaired
ru: ключ %s: PKS повреждение подключа исправлено

en: key %s: accepted as trusted key
ru: ключ %s: принят как доверяемый ключ

en: key %s: accepted non self-signed user ID "%s"
ru: ключ %s: принят несамоподписанный User ID "%s"

en: key %s: already in secret keyring
ru: ключ %s: уже есть в таблице секретных ключей

en: key %s: can't locate original keyblock: %s
ru: ключ %s: не нахожу оригинальный блок ключей: %s

en: key %s: can't read original keyblock: %s
ru: ключ %s: не могу прочитать оригинальный блок ключей: %s

en: key %s: direct key signature added
ru: ключ %s: direct key signature добавлена

en: key %s: doesn't match our copy
ru: ключ %s: не совпадает с копией хранимой у нас

en: key %s: duplicated user ID detected - merged
ru: ключ %s: обнаружено дублирование User ID - объединены

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - rejected
ru: ключ %s: неправильный сертификат отзыва: %s - отвергнут

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - skipped
ru: ключ %s: неправильный сертификат отзыва: %s - пропущен

en: key %s: invalid self-signature on user ID "%s"
ru: ключ %s: неправильная самоподпись на User ID "%s"

en: key %s: invalid subkey binding
ru: ключ %s: неправильная связь подключей

en: key %s: invalid subkey revocation
ru: ключ %s: неправильный отзыв подключа

en: key %s: key material on-card - skipped
ru: ключ %s: ключ находится на карте - пропущен

en: key %s: new key - skipped
ru: ключ %s: новый ключ - пропущен

en: key %s: no public key - can't apply revocation certificate
ru: ключ %s: нет открытого ключа - не могу применить сертификат отзыва

en: key %s: no public key for trusted key - skipped
ru: ключ %s: нет открытого ключа для доверяемого ключа - пропущен

en: key %s: no subkey for key binding
ru: ключ %s: нет подключа для связывания подключей

en: key %s: no subkey for key revocation
ru: ключ %s: нет подключа для отзывающего ключа

en: key %s: no subkey for subkey binding signature
ru: ключ %s: нет подключа для подписи связи подключей

en: key %s: no subkey for subkey revocation signature
ru: ключ %s: нет подключа для подключа отзывающей подписи

en: key %s: no user ID
ru: ключ %s: не имеет User ID

en: key %s: no user ID for signature
ru: ключ %s: нет User ID для подписи

en: key %s: no valid user IDs
ru: ключ %s: нет действительных User ID

en: key %s: non exportable signature (class 0x%02X) - skipped
ru: ключ %s: не экспортируемая подпись (класс 0x%02X) - пропущена

en: key %s: not protected - skipped
ru: ключ %s: не защищен - пропущен

en: key %s: public key "%s" imported
ru: ключ %s: открытый ключ "%s" импортирован

en: key %s: public key not found: %s
ru: ключ %s: не найден открытый ключ: %s

en: key %s: removed multiple subkey binding
ru: ключ %s: удалено многократное связывание подключей

en: key %s: removed multiple subkey revocation
ru: ключ %s: удалена многожественность подключей отзыва

en: key %s: revocation certificate at wrong place - skipped
ru: ключ %s: сертификат отзыва в неправильном месте - пропущен

en: key %s: secret key imported
ru: ключ %s: секретный ключ импортирован

en: key %s: secret key not found: %s
ru: ключ %s: не найден секретный ключ: %s

en: key %s: secret key with invalid cipher %d - skipped
ru: ключ %s: секретный ключ с недопустимым шифром %d - пропущен

en: key %s: secret key without public key - skipped
ru: ключ %s: секретный ключ без открытого ключа - пропущен

en: key %s: skipped subkey
ru: ключ %s: пропущен подключ

en: key %s: skipped user ID "%s"
ru: ключ %s: пропущен User ID "%s"

en: key %s: subkey signature in wrong place - skipped
ru: ключ %s: подпись подключа в неправильном месте - пропущена

en: key %s: unexpected signature class (0x%02X) - skipped
ru: ключ %s: неизвестный класс подписи (0x%02X) - пропущена

en: key %s: unsupported public key algorithm
ru: ключ %s: неподдерживаемый алгоритм с открытым ключом

en: key %s: unsupported public key algorithm on user ID "%s"
ru: ключ %s: неподдерживаемый алгоритм с открытым ключом у User ID "%s"

en: key already exists
ru: ключ уже существует

en: key export failed: %s
ru: сбой при экспорте ключа: %s

en: key generation completed (%d seconds)
ru: ключ сгенерирован (%d секунд)

en: key has been created %lu second in future (time warp or clock problem)
ru: ключ был создан на %lu секунд в будущем (time warp или проблемы с часами)

en: key has been created %lu seconds in future (time warp or clock problem)
ru: ключ был создан на %lu секунд в будущем (time warp или проблемы с часами)

en: key is not flagged as insecure - can't use it with the faked RNG!
ru: ключ не помечен как ненадежный - не могу использовать его с ненадежным RNG!

en: key not found on keyserver
ru: ключ не найден на сервере ключей

en: key operation not possible: %s
ru: операция с ключом невозможна: %s

en: keybox `%s' created
ru: создан keybox `%s'

en: keyring `%s' created
ru: создана таблица ключей `%s'

en: keyserver communications error: %s
ru: ошибка связи с сервером ключей: %s

en: keyserver did not send VERSION
ru: сервер ключей не прислал VERSION

en: keyserver internal error
ru: ошибка сервера ключей

en: keyserver receive failed: %s
ru: сбой при получении с сервера ключей: %s

en: keyserver refresh failed: %s
ru: сбой при обновлении с сервера ключей: %s

en: keyserver search failed: %s
ru: сбой при поиске на сервере ключей: %s

en: keyserver send failed: %s
ru: сбой при отправке на сервер ключей: %s

en: keyserver timed out
ru: превышено время ожидания сервера ключей

en: keysize invalid; using %u bits
ru: неверный размер ключа; используется %u бит

en: keysize rounded up to %u bits
ru: размер ключа приведен к %u битам

en: keyword too long
ru: ключевое слово слишком длинное

en: libgcrypt is too old (need %s, have %s)
ru: libcrypt слишком старой версии (требуется %s, обнаружено %s)

en: line %d: error getting key by keygrip `%s': %s
ru: строка %d: ошибка получения keygrip ключа `%s': %s

en: line %d: error reading key `%s' from card: %s
ru: строка %d: ошибка получения ключа `%s' из карты %s

en: line %d: invalid algorithm
ru: строка %d: недопустимый алгоритм

en: line %d: invalid key length %u (valid are %d to %d)
ru: строка %d: недопустимая длина ключа %u (допустимо от %d до %d)

en: line %d: key generation failed: %s <%s>
ru: строка %d: cбой создания ключа: %s <%s>

en: line %d: not a valid email address
ru: строка %d: нет допустимого e-mail адреса

en: line too long
ru: строка слишком длинная

en: line too long - skipped
ru: строка слишком длинная - пропущено

en: list all available data
ru: вывести все доступные данные

en: list all components
ru: вывод списка всех компонентов

en: list and check key signatures
ru: вывести и проверить подписи

en: list certificate chain
ru: вывести список правил сертификатов

en: list external keys
ru: вывести список внешних ключей

en: list key and user IDs
ru: вывести список ключей и User ID

en: list keys
ru: вывести список ключей

en: list keys and fingerprints
ru: вывести список ключей c отпечатками

en: list keys and signatures
ru: вывести список ключей и подписи

en: list preferences (expert)
ru: список предпочтений (экспертам)

en: list preferences (verbose)
ru: список предпочтений (подробный)

en: list secret keys
ru: вывести список секретных ключей

en: listening on socket `%s'
ru: слушаем сокет `%s'

en: make a clear text signature
ru: создать прозрачную подпись

en: make a detached signature
ru: создать отделенную подпись

en: make a signature
ru: создать подпись

en: make timestamp conflicts only a warning
ru: при несоответствии отметки времени - только предупреждением

en: male
ru: мужской

en: malformed CRC
ru: поврежденный CRC

en: malformed DIRMNGR_INFO environment variable
ru: неправильная переменная окружения GPG_AGENT_INFO

en: malformed GPG_AGENT_INFO environment variable
ru: неправильная переменная окружения GPG_AGENT_INFO

en: marginal
ru: ограниченно

en: marginals-needed must be greater than 1
ru: marginals-needed должен быть больше 1

en: max-cert-depth must be in the range from 1 to 255
ru: max-cert-depth должен быть в диапазоне от 1 до 255

en: menu to change or unblock the PIN
ru: меню изменения или разблокировки PIN

en: missing argument
ru: пропущен аргумент

en: move a backup key to a smartcard
ru: переместить резервную копию на смарткарту

en: move a key to a smartcard
ru: переместить ключ на карту

en: moving a key signature to the correct place
ru: перемещение подписи ключа в правильное место

en: name of socket too long
ru: имя сокета слишком длинное

en: nested clear text signatures
ru: вложенные прозрачные подписи

en: never
ru: никогда

en: never
ru: никогда

en: never consult a CRL
ru: не сверять с CRL

en: new configuration file `%s' created
ru: создан новый файл настроек `%s'

en: next trustdb check due at %s
ru: срок следующей проверки таблицы доверий %s

en: no
ru: нет|Нет|no|No

en: no --keyfile option provided
ru: не задан параметр --keyfile

en: no --program option provided
ru: не задан параметр --program

en: no = sign found in group definition `%s'
ru: отсутствует знак = в определении группы `%s'

en: no CRL found for certificate
ru: не найдена CRL для сертификата

en: no class provided
ru: не задан класс

en: no corresponding public key: %s
ru: нет соотвествующего открытого ключа: %s

en: no default secret keyring: %s
ru: нет основной таблицы секретных ключей: %s

en: no gpg-agent running in this session
ru: нет gpg-agent доступого для данной сессии

en: no handler for keyserver scheme `%s'
ru: нет обработчика для схемы сервера ключей `%s'

en: no issuer found in certificate
ru: не найден издатель в сертификате

en: no key usage specified - assuming all usages
ru: не задана применимость ключа - подразумеваем все

en: no keyserver known (use option --keyserver)
ru: не заданы серверы ключей (используйте --keyserver)

en: no need for a trustdb check
ru: нет необходимости в проверке таблицы доверий

en: no need for a trustdb check with `%s' trust model
ru: нет необходимости проверять таблицу доверий при `%s' модели доверий

en: no need for a trustdb update with `%s' trust model
ru: нет необходимости обновлять таблицу доверий при '%s' модели доверий

en: no remote program execution supported
ru: удаленный запуск программы не поддерживается

en: no revocation keys found for "%s"
ru: ключи отзыва для "%s" не найдены

en: no running dirmngr - starting `%s'
ru: нет запущеного dirmngr - запуск `%s'

en: no running gpg-agent - starting one
ru: нет работающих gpg-agent - запускаем

en: no secret key
ru: нет секретного ключа

en: no secret subkey for public subkey %s - ignoring
ru: нет секретного подключа для открытого подключа %s - игнорируем

en: no signature found
ru: подпись не найдена

en: no signed data
ru: не подписанные данные

en: no suitable card key found: %s
ru: в карте не обнаружен пригодный ключ: %s

en: no ultimately trusted keys found
ru: не найдено абсолютно доверяемых ключей

en: no valid OpenPGP data found.
ru: не найдено данных формата OpenPGP.

en: no valid addressees
ru: нет действительных адресов

en: no valid recipients given
ru: не заданы получатели

en: no writable keyring found: %s
ru: нет доступной для записи таблицы ключей: %s

en: no writable public keyring found: %s
ru: нет доступной для записи таблицы открытых ключей: %s

en: no writable secret keyring found: %s
ru: нет доступной для записи таблицы закрытых ключей: %s

en: none
ru: нет

en: not a detached signature
ru: не отделенная подпись

en: not an OpenPGP card
ru: карта не OpenPGP

en: not forced
ru: отключен

en: not human readable
ru: не читаемое человеком

en: note: non-critical certificate policy not allowed
ru: замечание: не критичные политики сертификана не позволяются

en: number of issuers matching: %d
ru: число совпавших издателей: %d

en: number of matching certificates: %d
ru: число соотвествий сертификатов: %d

en: okay, we are the anonymous recipient.
ru: отлично, мы анонимный получатель.

en: old encoding of the DEK is not supported
ru: старое шифрование DEK не поддерживается

en: old style (PGP 2.x) signature
ru: старый (PGP 2.x) стиль подписи

en: only --decrypt and --encrypt are supported
ru: поддерживаются только параметры --decrypt и --encrypt

en: only accept updates to existing keys
ru: принимать только обновления имеющихся ключей

en: option "%.50s" does not expect an argument
ru: параметр "%.50s" не ожидает аргумента

en: option "%.50s" is ambiguous
ru: параметр "%.50s" не понят

en: option "%s" ignored due to "%s"
ru: параметр "%s" игнорирован по причине "%s"

en: option "%s" requires a program and optional arguments
ru: параметр "%s" требует программы и опциональных аргументов

en: option file `%s': %s
ru: файл конфигурации `%s': %s

en: original file name='%.*s'
ru: оригинальное имя файла='%.*s'

en: out of core in secure memory while allocating %lu bytes
ru: выход за безопасный предел памяти при распределении %lu байтов

en: out of core while allocating %lu bytes
ru: выход за границы при распределении %lu байтов

en: ownertrust information cleared
ru: информация о доверии владельцу очищена

en: ownertrust value missing
ru: пропущено значение степени доверия владельцу

en: pass a command to the dirmngr
ru: передать команду dirmngr

en: passphrase generated with unknown digest algorithm %d
ru: фраза-пароль создана с незнакомой хеш-фкнкцией %d

en: passphrase not correctly repeated; try again
ru: повторный ввод фразы-пароля некорректен; попробуйте еще раз

en: pinentry.qualitybar.tooltip
ru: Стойкость введенного выше текста. Можете прокосультироваться у Вашего администратора о критериях оценки стойкости.

en: please do a --check-trustdb
ru: выполните --check-trustdb, пожалуйста

en: please make sure that the "dirmngr" is properly installed
ru: проверьте, что "dirmngr" установлен корректно

en: please see %s for more information
ru: для дополнительной информации см. %s

en: please use "%s%s" instead
ru: используйте "%s%s" взамен

en: please use the option `--daemon' to run the program in the background
ru: Используйте параметр `--daemon' для запуска приложения в фоновом режиме

en: please wait while key is being generated ...
ru: пожалуйста, подождите, пока будет генерироваться ключ ...

en: preference `%s' duplicated
ru: предпочтение `%s' дублируется

en: premature eof (in CRC)
ru: преждевременный конец файла (в CRC)

en: premature eof (in trailer)
ru: преждевременный конец файла (в дополнении)

en: premature eof (no CRC)
ru: преждевременный конец файла (нет CRC)

en: print message digests
ru: вывести хэши файлов

en: print the card status
ru: показать состояние карты

en: problem handling encrypted packet
ru: проблема обработки зашифрованного пакета

en: problem setting the gpg-agent options
ru: проблема задания параметров gpg-agent

en: problem with the agent
ru: проблема с агентом

en: problem with the agent: %s
ru: проблема с агентом: %s

en: prompt before overwriting
ru: спросить перед перезаписью

en: protection algorithm %d%s is not supported
ru: метод защиты %d%s не поддерживается

en: protection digest %d is not supported
ru: метод защиты %d не поддерживается

en: public and secret key created and signed.
ru: открытый и закрытый ключи созданы и подписаны.

en: public key %s is %lu second newer than the signature
ru: открытый ключ %s на %lu секунд моложе подписи

en: public key %s is %lu seconds newer than the signature
ru: открытый ключ %s на %lu секунд моложе подписи

en: public key %s not found: %s
ru: открытый ключ %s не найден: %s

en: public key decryption failed: %s
ru: сбой расшифрования с открытым ключом: %s

en: public key does not match secret key!
ru: открытый ключ не соотвествует секретному!

en: public key encrypted data: good DEK
ru: данные зашифрованы открытым ключом: правильный DEK

en: public key is %s
ru: открытый ключ %s

en: public key of ultimately trusted key %s not found
ru: открытый ключ для абсолютно доверяемого ключа %s не найден

en: quit this menu
ru: выйти из этого меню

en: quoted printable character in armor - probably a buggy MTA has been used
ru: символы quoted printable в кодировке ASCII - вероятно использовался плохой MTA

en: re-distribute this key to avoid potential algorithm mismatch problems
ru: распространите данный ключ, чтобы избежать потенциальных проблем несовпадения алгоритмов

en: read error
ru: ошибка чтения

en: read error in `%s': %s
ru: ошибка чтения в `%s': %s

en: reading from `%s'
ru: читаю из `%s'

en: reading options from `%s'
ru: параметры конфигурации из файла `%s'

en: reading public key failed: %s
ru: сбой чтения открытого ключа: %s

en: reading stdin ...
ru: читаю stdin ...

en: reason for revocation:
ru: причина отзыва:

en: receiving line failed: %s
ru: сбой получения строки: %s

en: refreshing %d keys from %s
ru: обновление %d ключей из %s

en: refreshing 1 key from %s
ru: обновление 1 ключа из %s

en: register a smartcard
ru: зарегистрировать смарткарту

en: remove as much as possible from key after import
ru: удалять всё что возможно из ключа после импорта

en: remove as much as possible from key during export
ru: удалить максимум возможного из ключа при экспортировании

en: remove keys from the public keyring
ru: удалить ключи из таблицы открытых ключей

en: remove keys from the secret keyring
ru: удалить ключи из таблицы закрытых ключей

en: remove the passphrase from exported subkeys
ru: удаление фразы-пароля из экспортируемых подключей

en: remove unusable parts from key after import
ru: удалять неиспользуемые части из ключа после импорта

en: remove unusable parts from key during export
ru: удаление неиспользуемых частей из ключа при экспорте

en: renaming `%s' to `%s' failed: %s
ru: при переименовании `%s' в `%s' произошел сбой: %s

en: requesting key %s from %s
ru: получение ключа %s с %s

en: requesting key %s from %s server %s
ru: запрашиваю ключ %s с %s сервера %s

en: required certificate attributes missing: %s%s%s
ru: сертификат не имеет требуемых атрибутов: %s%s%s

en: response does not contain the RSA modulus
ru: в ответе отсутствует модуль RSA

en: response does not contain the RSA public exponent
ru: в ответе отсутствует открытая экспонента RSA

en: response does not contain the public key data
ru: ответ не содержит данных открытого ключа

en: revocation comment:
ru: прокомментируйте отзыв:

en: revoke key or selected subkeys
ru: отзыв ключа или выбранных подключей

en: revoke selected user IDs
ru: отзыв выбранных User ID

en: revoke signatures on the selected user IDs
ru: отозвать подписи у выбранных User ID

en: revoked
ru: отозван

en: revoked by your key %s on %s
ru: отзыв Вашим ключом %s от %s

en: revoked: %s
ru: отозван: %s

en: root certificate has expired
ru: корневой сертификат просрочен

en: root certificate has now been marked as trusted
ru: корневой сертификат теперь помечен доверяемым

en: root certificate is not marked trusted
ru: корневой сертификат не помечен доверяемым

en: root certificate missing
ru: отсутствует корневой сертификат

en: root certificate not yet valid
ru: корневой сертификат еще не достоверен

en: rounded up to %u bits
ru: округлен до %u бит

en: run /subst on startup
ru: выполнить /substr при запуске

en: run in daemon mode (background)
ru: запуск в режиме демона (background)

en: run in server mode
ru: запуск в режиме сервера

en: run in server mode (foreground)
ru: запуск в режиме сервера (foreground)

en: save and quit
ru: сохранить и выйти

en: search for keys on a key server
ru: искать ключи на сервере ключей

en: searching for "%s" from %s
ru: поиск "%s" на %s

en: searching for "%s" from %s server %s
ru: поиск "%s" на %s сервере %s

en: searching for names from %s
ru: поиск по именам на %s

en: searching for names from %s server %s
ru: поиск по именам %s на сервере %s

en: secret key "%s" not found: %s
ru: секретный ключ "%s" не найден: %s

en: secret key already stored on a card
ru: секретный ключ уже сохранен в карте

en: secret key file (required)
ru: файл секретного ключа (требуется)

en: secret key parts are not available
ru: секретная часть ключ не доступна

en: secret parts of key are not available
ru: секретные части ключа недоступны

en: seems to be not encrypted
ru: похоже на не зашифрованное

en: select subkey N
ru: выбрать подключ N

en: select user ID N
ru: выбрать User ID N

en: selected certification digest algorithm is invalid
ru: выбрана неверная хэш-функция для сертификации

en: selected cipher algorithm is invalid
ru: выбран неверный алгоритм шифрования

en: selected compression algorithm is invalid
ru: выбран неверный алгоритм сжатия

en: selected digest algorithm is invalid
ru: выбрана неверная хэш-функция

en: self-signed certificate has a BAD signature
ru: самоподписанный	сертификат имеет ПЛОХУЮ подпись

en: sending key %s to %s
ru: отправка ключа %s на %s

en: sending key %s to %s server %s
ru: отправляю ключ %s на %s сервер %s

en: sending line failed: %s
ru: сбой отправки строки: %s

en: set a notation for the selected user IDs
ru: установить примечание для выбранных User ID

en: set preference list for the selected user IDs
ru: установить список предпочтений для выбранных User ID

en: set the preferred keyserver URL for the selected user IDs
ru: установить URL предпочитаемого сервера ключей для выбранных User ID

en: sh-style command output
ru: вывод результатов в sh-стиле

en: show IETF standard notations during signature listings
ru: показывать стандартные IETF примечания при распечатке подписей

en: show IETF standard notations during signature verification
ru: печатать стандартные IETF примечания в процессе проверки подписей

en: show admin commands
ru: показать управляющие команды

en: show all notations during signature listings
ru: показывать все примечания при распечатке подписей

en: show all notations during signature verification
ru: печатать все примечания в процессе проверки подписей

en: show expiration dates during signature listings
ru: печатать даты истечения при распечатке подписей

en: show key fingerprint
ru: показать отпечаток ключа

en: show only the primary user ID in signature verification
ru: печатать только главный User ID при проверке подписей

en: show policy URLs during signature listings
ru: показывать ссылку на политики при распечатке подписей

en: show policy URLs during signature verification
ru: печатать ссылку на политики при проверке подписи

en: show preferred keyserver URLs during signature listings
ru: показывать предпочитаемый сервер ключей при распечатке подписей

en: show preferred keyserver URLs during signature verification
ru: печатать предпочитаемые серверы ключей при проверке подписей

en: show revoked and expired subkeys in key listings
ru: показывать отозванные и просроченные ключи при распечатке ключей

en: show revoked and expired user IDs in key listings
ru: показывать отозванные и просроченные User ID при распечатке ключей

en: show revoked and expired user IDs in signature verification
ru: печатать отозванные и просроченные User ID при проверке подписей

en: show selected photo IDs
ru: показать выбранные фото ID

en: show the keyring name in key listings
ru: печатать имя таблиц ключей при распечатке ключей

en: show this help
ru: показать данную справку

en: show user ID validity during key listings
ru: показывать действительность Used ID при распечатке ключей

en: show user ID validity during signature verification
ru: печатать действительность UserID при проверке подписей

en: show user-supplied notations during signature listings
ru: показывать добавленные пользователем примечания при распечатке подписей

en: show user-supplied notations during signature verification
ru: печатать добавленные пользователем примечания при проверке подписей

en: sign a key
ru: подписать ключ

en: sign a key locally
ru: подписать ключ локально

en: sign or edit a key
ru: подписать или редактировать ключ

en: sign selected user IDs [* see below for related commands]
ru: подписать выбранные User ID [* описание соотв. команд см. ниже]

en: sign selected user IDs locally
ru: локально подписать выбранные User ID

en: sign selected user IDs with a non-revocable signature
ru: подписать выбранные User ID без возможности отзыва

en: sign selected user IDs with a trust signature
ru: подписать выбранные User ID - trust подписью

en: signature not created during lifetime of certificate
ru: подпись создана вне времени действительности сертификата

en: signature verification suppressed
ru: проверка подписи подавлена

en: signatures created so far: %lu
ru: подписей создано: %lu

en: signed by your key %s on %s%s%s
ru: подписано Вашим ключом %s от %s%s%s

en: signing failed: %s
ru: не удалось подписать: %s

en: signing subkey %s is already cross-certified
ru: подписываемый подключ %s уже имеет перекрестную сертификацию

en: signing:
ru: подпись:

en: skipped "%s": %s
ru: пропущено "%s": %s

en: skipped "%s": duplicated
ru: пропущено "%s": дубликат

en: skipped: public key already set
ru: пропущено: открытый ключ уже установлен

en: skipped: public key already set as default recipient
ru: пропущено: открытый ключ уже установлен для получателя по умолчанию

en: skipped: secret key already present
ru: пропущено: секретный ключ уже имеется

en: skipping block of type %d
ru: пропущен блок типа %d

en: skipping v3 self-signature on user ID "%s"
ru: пропуск v3 самоподписи на User ID "%s"

en: socket name `%s' is too long
ru: имя сокета `%s' слишком длинное

en: ssh keys greater than %d bits are not supported
ru: не поддерживаются ssh ключи превышающие %d бит

en: standalone revocation - use "gpg --import" to apply
ru: самостоятельный сертификат отзыва: "gpg --import" для применения

en: standalone signature of class 0x%02x
ru: самостоятельная подпись класса 0x%02x

en: storing key onto card failed: %s
ru: сбой сохранения ключа на карту: %s

en: subkey %s does not sign and so does not need to be cross-certified
ru: подключ %s не подписывающий и не нуждается в перекрестной подписи

en: subpacket of type %d has critical bit set
ru: подпакет типа %d имеет выставленный критический бит

en: symmetric encryption of `%s' failed: %s
ru: симметричное шифрование `%s' не удалось: %s

en: system error while calling external program: %s
ru: ошибка системы при вызове внешней программы: %s

en: system trustlist `%s' not available
ru: системный список доверий `%s' не доступен

en: textmode
ru: текстовый

en: the IDEA cipher plugin is not present
ru: модуль поддержки шифра IDEA не обнаружен

en: the NullPIN has not yet been changed
ru: NullPIN всё еще не изменен

en: the available CRL is too old
ru: достпуная CRL слишком стара

en: the given certification policy URL is invalid
ru: заданный URL политики сертификации неверен

en: the given preferred keyserver URL is invalid
ru: заданный URL предпочитаемого сервера ключей неправилен

en: the given signature policy URL is invalid
ru: заданный URL политики подписи неверен

en: the signature could not be verified.
    Please remember that the signature file (.sig or .asc)
    should be the first file given on the command line.
ru: Не могу проверить подпись.
    Файл подписи (.sig или .asc) должен быть
    первым из файлов в командной строке.

en: the status of the certificate is unknown
ru: статус сертификата не известен

en: there is a secret key for public key "%s"!
ru: имеется секретный ключ для открытого ключа "%s"!

en: this is a PGP generated Elgamal key which is not secure for signatures!
ru: это созданный PGP ElGamal ключ, не обеспечивающий безопасность подписи!

en: this key has already been designated as a revoker
ru: этот ключ уже назначен отзывающим

en: this may be caused by a missing self-signature
ru: причиной этого может быть отсутствие самоподписи

en: this message may not be usable by %s
ru: данное сообщение может быть не пригодно для %s

en: this platform requires temporary files when calling external programs
ru: на данной платформе требуется использование временных файлов при вызове внешних программ

en: toggle between the secret and public key listings
ru: переключение между просмотром открытых и закрытых ключей

en: too many cipher preferences
ru: слишком много предпочтений для шифра

en: too many compression preferences
ru: слишком много предпочтений для методов сжатия

en: too many digest preferences
ru: слишком много предпочтений для хэш-функций

en: too many entries in pk cache - disabled
ru: слишком много входов в pk кэше - отключено

en: total number processed: %lu
ru: всего обработано: %lu

en: trust record %lu is not of requested type %d
ru: запись о доверии %lu не запрашиваемого типа %d

en: trust record %lu, req type %d: read failed: %s
ru: запись о доверии %lu, тип запроса %d: сбой чтения: %s

en: trust record %lu, type %d: write failed: %s
ru: запись о доверии %lu, тип %d: ошибка записи: %s

en: trust: %s
ru: доверие: %s

en: trustdb transaction too large
ru: trustdb транзакция слишком длинная

en: ultimate
ru: абсолютно

en: unable to display photo ID!
ru: не могу отобразить Фото ID!

en: unable to execute external program
ru: не могу запустить внешнюю программу

en: unable to execute program `%s': %s
ru: не могу запустить программу `%s': %s

en: unable to execute shell `%s': %s
ru: не могу запустить оболочку `%s': %s

en: unable to open JPEG file `%s': %s
ru: Не могу открыть JPEG файл `%s': %s

en: unable to read external program response: %s
ru: не могу прочитать ответ внешней программы: %s

en: unable to set exec-path to %s
ru: не могу определить путь запуска для %s

en: unable to update trustdb version record: write failed: %s
ru: невозможно обновить запись о версии таблицы доверий: ошибка записи: %s

en: unable to use the IDEA cipher for all of the keys you are encrypting to.
ru: не могу использовать шифр IDEA для всех ключей.

en: unable to use unknown trust model (%d) - assuming %s trust model
ru: не могу использовать неизвестную модель (%d) - использую %s модель доверий

en: unblock the PIN using a Reset Code
ru: разблокировать PIN используя Reset Code

en: undefined
ru: неопределено

en: unexpected armor:
ru: неожидаемый формат ASCII:

en: unknown
ru: неизвестно

en: unknown armor header:
ru: недопустимый заголовок ASCII:

en: unknown command `%s'
ru: неизвестная команда `%s'

en: unknown configuration item `%s'
ru: неизвестный параметр в файле конфигурации `%s'

en: unknown default recipient "%s"
ru: неизвестный получатель по умолчанию "%s"

en: unknown key protection algorithm
ru: неизвестный алгоритм защиты ключа

en: unknown option `%s'
ru: неизвестный параметр `%s'

en: unknown protection algorithm
ru: неизвестный алгоритм защиты

en: unnatural exit of external program
ru: ненормальное завершение внешней программы

en: unspecified
ru: не задан

en: unsupported algorithm: %s
ru: неподдерживаемый алгоритм: %s

en: update all keys from a keyserver
ru: обновить все ключи с сервера ключей

en: update failed: %s
ru: сбой при обновлении: %s

en: update secret failed: %s
ru: сбой при обновлений секретного ключа: %s

en: update the trust database
ru: обновить таблицу доверий

en: usage: %s
ru: применяемость: %s

en: usage: gpg [options]
ru: использование: gpg [параметры]

en: usage: gpgconf [options]
ru: использование: gpgconf [параметры]

en: usage: gpgsm [options]
ru: использование: gpgsm [параметры]

en: use a log file for the server
ru: использовать файл журнала для сервера

en: use a standard location for the socket
ru: стандартное расположение сокета

en: use as output file
ru: вывод в указанный файл

en: use canonical text mode
ru: использовать канонический текстовый режим

en: use option "--delete-secret-keys" to delete it first.
ru: сначала воспользуйтесь "--delete-secret-keys" для удаления закрытого ключа.

en: use strict OpenPGP behavior
ru: строго следовать стандарту OpenPGP

en: use system's HTTP proxy setting
ru: использовать системные настройки HTTP проки

en: use system's dirmngr if available
ru: используем системный dirmngr, если доступен

en: user ID "%s" is already revoked
ru: User ID "%s" уже отозван

en: user ID: "%s"
ru: User ID: "%s"

en: using %s trust model
ru: использую %s модель доверий

en: using cipher %s
ru: использутся алгоритм шифрования %s

en: using subkey %s instead of primary key %s
ru: использую подклключ %s вместо главного ключа %s

en: validity: %s
ru: достоверность: %s

en: verbose
ru: подробно

en: verification of Admin PIN is currently prohibited through this command
ru: проверка административного PIN в данный момент запрещена этой командой

en: verify CHV%d failed: %s
ru: при проверке CHV%d сбой: %s

en: verify a signature
ru: проверить подпись

en: verify the PIN and list all data
ru: проверить PIN и показать все данные

en: weak key created - retrying
ru: создан слабый ключ - повторение

en: weird size for an encrypted session key (%d)
ru: странный размер зашифрованного сеансового ключа (%d)

en: will not run with insecure memory due to %s
ru: не будет работать с небезопасной памятью из-за %s

en: writing key binding signature
ru: сохраняем объединяющую подпись

en: writing public key to `%s'
ru: сохранение открытого ключа в `%s'

en: writing secret key stub to `%s'
ru: сохранение заглушки секретного ключа в `%s'

en: writing secret key to `%s'
ru: сохранение секретного ключа в `%s'

en: writing self signature
ru: сохраняем самоподпись

en: writing to `%s'
ru: сохраняю в `%s'

en: writing to stdout
ru: Вывод в stdout

en: yes
ru: да|Да|yes|Yes

en: you can only clearsign with PGP 2.x style keys while in --pgp2 mode
ru: только прозрачная подпись доступна с PGP 2.x ключом в режиме --pgp2

en: you can only detach-sign with PGP 2.x style keys while in --pgp2 mode
ru: только отделенная подпись доступна с PGP 2.x ключом в режиме --pgp2

en: you can only encrypt to RSA keys of 2048 bits or less in --pgp2 mode
ru: в режиме --pgp2 ключ RSA для ширования должен быть не более 2048 бит

en: you can only make detached or clear signatures while in --pgp2 mode
ru: можно сделать только отделенную или прозрачную подпись в режиме --pgp2

en: you can update your preferences with: gpg --edit-key %s updpref save
ru: можете обновить список предпочтений используя: gpg --edit-key %s updpref save

en: you can't sign and encrypt at the same time while in --pgp2 mode
ru: Нельзя одновременно подписать и зашифровать в режиме --pgp2

en: you cannot appoint a key as its own designated revoker
ru: ключ не может быть назначен отзывающим сам себя

en: you cannot use --symmetric --encrypt while in %s mode
ru: невозможно использовать --symmetric --encrypt в режиме %s

en: you cannot use --symmetric --encrypt with --s2k-mode 0
ru: нельзя использовать --symmetric --encrypt совместно с --s2k-mode 0

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt while in %s mode
ru: невозможно использовать --symmetric --sign --encrypt в режиме %s

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt with --s2k-mode 0
ru: нельзя использовать --symmetric --sign --encrypt совместно с --s2k-mode 0

en: you found a bug ... (%s:%d)
ru: Вы нашли ошибку ... (%s:%d)

en: you may not use %s while in %s mode
ru: Нельзя использовать %s в режиме %s

en: you may not use cipher algorithm `%s' while in %s mode
ru: нельзя использовать шифрование `%s' в режиме %s

en: you may not use compression algorithm `%s' while in %s mode
ru: нельзя использовать сжатие `%s' в режиме %s

en: you may not use digest algorithm `%s' while in %s mode
ru: нельзя использовать хэш-функцию `%s' в режиме %s

en: you may want to start the gpg-agent first
ru: возможно следует запустить gpg-agent сперва

en: you must use files (and not a pipe) when working with --pgp2 enabled.
ru: Следует использовать файлы (а не каналы (pipe)) в режиме --pgp2.

en: |AN|New Admin PIN
ru: |AN|Новый административный PIN

en: |COMPONENT|change options
ru: |COMPONENT|изменить параметры

en: |COMPONENT|check options
ru: |COMPONENT|проверить параметры

en: |COMPONENT|list options
ru: |COMPONENT|вывод списка параметров

en: |FD|write status info to this FD
ru: |FD|выводить инфромацию в файл с дескриптором FD

en: |FILE|add keyring to the list of keyrings
ru: |FILE|добавить таблицу ключей в список таблиц ключей

en: |FILE|check new passphrases against pattern in FILE
ru: |FILE|проверять новую фразу-пароль по файлу образцов FILE

en: |FILE|read options from FILE
ru: |FILE|взять параметры из FILE

en: |FILE|run commands from FILE on startup
ru: |FILE|выполнить команды из FILE при запуске

en: |FILE|take policy information from FILE
ru: |FILE|взять информацию о политиках из FILE

en: |FILE|take the keys from the keyring FILE
ru: |FILE|взять ключи из FILE связок ключей

en: |FILE|write a log to FILE
ru: |FILE|сохранять журнал в FILE

en: |FILE|write a server mode log to FILE
ru: |FILE|сохранять журнал режима сервера в FILE

en: |FILE|write an audit log to FILE
ru: |FILE|сохранять журнал аудита в FILE

en: |FILE|write environment settings also to FILE
ru: |FILE|сохранить состояние окружения и в файл

en: |FILE|write output to FILE
ru: |FILE|взять параметры из FILE

en: |FILE|write server mode logs to FILE
ru: |FILE|сохранять журнал режима сервера в FILE

en: |LEVEL|set the debugging level to LEVEL
ru: |LEVEL|установить уровень отладки в LEVEL

en: |NAME|encrypt to user ID NAME as well
ru: |NAME|зашифровать для User ID: NAME

en: |NAME|use NAME as default secret key
ru: |NAME|использовать NAME как секретный ключ по умолчанию

en: |NAME|use cipher algorithm NAME
ru: |NAME|использовать алгоритм шифрования NAME

en: |NAME|use encoding NAME for PKCS#12 passphrases
ru: |NAME|использовать кодировку NAME для PKCS#12 фраз-паролей

en: |NAME|use message digest algorithm NAME
ru: |NAME|использовать хеш-функцию NAME

en: |N|Initial New PIN
ru: |N|Новый PIN

en: |N|New PIN
ru: |N|Новый PIN

en: |N|connect to reader at port N
ru: |N|подключаться к считывателю на порт N

en: |N|disconnect the card after N seconds of inactivity
ru: |N|отсоединить карту по истечении N секунд неактивности

en: |N|expire SSH keys after N seconds
ru: |N|считать ключ SSH истекшим по истечении N секунд

en: |N|expire cached PINs after N seconds
ru: |N|кеш PIN просрочен после N секунд

en: |N|expire the passphrase after N days
ru: |N|срок жизни фразы-пароля N дней

en: |N|number of certificates to include
ru: |N|число включаемых сертификатов

en: |N|require at least N non-alpha characters for a new passphrase
ru: |n|требовать не менее N не алфавитных символов для новой фразы-пароля

en: |N|set compress level to N (0 disables)
ru: |N|установить уровень сжатия N (0 без сжатия)

en: |N|set maximum PIN cache lifetime to N seconds
ru: |N|установить максимальный срок кешированного PIN N секунд

en: |N|set maximum SSH key lifetime to N seconds
ru: |N|установить максимальный срок действия SSH ключа N секунд

en: |N|set minimal required length for new passphrases to N
ru: |N|установить минимальную длину фразы-пароля равной N

en: |PGM|use PGM as the PIN-Entry program
ru: |PGM|использовать PGM как PIN-Entry

en: |PGM|use PGM as the SCdaemon program
ru: |PGM| использовать PGM как SCdaemon

en: |RN|New Reset Code
ru: |RN| Новый Reset Code

en: |SPEC|use this keyserver to lookup keys
ru: |SPEC|использовать данный сервер ключей для поиска ключей

en: |URL|use keyserver at URL
ru: |URL|использовать север ключей по URL

en: |USER-ID|encrypt for USER-ID
ru: |USER-ID|зашифровать для USER-ID

en: |USER-ID|use USER-ID as default secret key
ru: |USER-ID|использовать USER-ID как секретный ключ по умолчанию

en: |USER-ID|use USER-ID to sign or decrypt
ru: |USER-ID|использовать USER-ID для подписывания и расшифрования

en: ||Please enter the PIN
ru: ||Введите PIN

en: ||Please enter the PIN%%0A[sigs done: %lu]
ru: ||Введите PIN%%0A[подписей: %lu]

en: ||Please enter the Reset Code for the card
ru: ||Введите Reset Code к карте
