gawk 3.1.6e - en to nl translation catalogue (391 entries)

en: 	# -- main --
nl: 	# -- hoofd --

en: 	# BEGIN block(s)
nl: 	# BEGIN-blok(ken)

en: 	# END block(s)
nl: 	# END-blok(ken)

en: 	# Rule(s)
nl: 	# Regel(s)

en: 	# gawk profile, created %s
nl: 	# gawk-profiel, gemaakt %s

en: 	-F fs			--field-separator=fs
nl: 	-F veldscheidingsteken		--field-separator=veldscheidingsteken

en: 	-W compat		--compat
nl: 	-W compat			--compat

en: 	-W copyleft		--copyleft
nl: 	-W copyleft			--copyleft

en: 	-W copyright		--copyright
nl: 	-W copyright			--copyright

en: 	-W dump-variables[=file]	--dump-variables[=file]
nl: 	-W dump-variables[=bestand]	--dump-variables[=bestand]

en: 	-W exec=file		--exec=file
nl: 	-W exec=bestand			--exec=bestand

en: 	-W gen-po		--gen-po
nl: 	-W gen-po			--gen-po

en: 	-W help			--help
nl: 	-W help				--help

en: 	-W lint-old		--lint-old
nl: 	-W lint-old			--lint-old

en: 	-W lint[=fatal]		--lint[=fatal]
nl: 	-W lint[=fatal]			--lint[=fatal]

en: 	-W non-decimal-data	--non-decimal-data
nl: 	-W non-decimal-data		--non-decimal-data

en: 	-W nostalgia		--nostalgia
nl: 	-W nostalgia			--nostalgia

en: 	-W parsedebug		--parsedebug
nl: 	-W parsedebug			--parsedebug

en: 	-W posix		--posix
nl: 	-W posix			--posix

en: 	-W profile[=file]	--profile[=file]
nl: 	-W profile[=bestand]		--profile[=bestand]

en: 	-W re-interval		--re-interval
nl: 	-W re-interval			--re-interval

en: 	-W source=program-text	--source=program-text
nl: 	-W source=programmatekst	--source=programmatekst

en: 	-W traditional		--traditional
nl: 	-W traditional			--traditional

en: 	-W usage		--usage
nl: 	-W usage			--usage

en: 	-W use-lc-numeric	--use-lc-numeric
nl: 	-W use-lc-numeric		--use-lc-numeric

en: 	-W version		--version
nl: 	-W version			--version

en: 	-f progfile		--file=progfile
nl: 	-f programmabestand		--file=programmabestand

en: 	-m[fr] val
nl: 	-m[fr] waarde

en: 	-v var=val		--assign=var=val
nl: 	-v var=waarde			--assign=var=waarde

en: 
    	# Function Call Stack:
nl: 
    	# Functieaanroepen-stack:

en: 
    	# Functions, listed alphabetically
nl: 
    	# Functies, alfabetisch geordend

en: 
    To report bugs, see node `Bugs' in `gawk.info', which is
    section `Reporting Problems and Bugs' in the printed version.
nl: 
    Voor het rapporteren van programmagebreken, zie `info gawk bugs'
    of de sectie `Reporting Problems and Bugs' in de gedrukte versie.
    Meld fouten in de vertaling aan <vertaling@vrijschrift.org>.

en: # this is a dynamically loaded extension function
nl: # dit is een dynamisch geladen uitbreidingsfunctie

en: %d is invalid as number of arguments for %s
nl: %d is een ongeldig aantal argumenten voor %s

en: %s %s `%s': could not set close-on-exec: (fcntl: %s)
nl: %s %s `%s': kan close-on-exec niet activeren: (fcntl: %s)

en: %s blocks must have an action part
nl: %s-blokken horen een actiedeel te hebben

en: %s third parameter is not a changeable object
nl: %s: derde parameter is geen veranderbaar object

en: %s to "%s" failed (%s)
nl: %s naar "%s" is mislukt (%s)

en: %s: %d: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
nl: %s: %d: regexp-optie `/.../%c' van `tawk' werkt niet in gawk

en: %s: `%s' argument to `-v' not in `var=value' form
nl: %s: argument `%s' van `-v' is niet van de vorm `var=waarde'

en: %s: array_ref to %s
nl: %s: array-verwijzing naar %s

en: %s: close failed (%s)
nl: %s: sluiten is mislukt (%s)

en: %s: empty (null)
nl: %s: leeg (nil)

en: %s: empty (zero)
nl: %s: leeg (nul)

en: %s: is parameter
nl: %s: is een parameter

en: %s: option `-W %s' unrecognized, ignored
nl: %s: optie `-W %s' is onbekend; genegeerd

en: %s: option requires an argument -- %c
nl: %s: optie vereist een argument -- %c

en: %s: string literal as last arg of substitute has no effect
nl: %s: een stringwaarde als laatste vervangingsargument heeft geen effect

en: %s: table_size = %d, array_size = %d
nl: %s: tabelgrootte = %d, arraygrootte = %d

en: -Ft does not set FS to tab in POSIX awk
nl: -Ft maakt van FS geen tab in POSIX-awk

en: -m option usage: `-m[fr] nnn'
nl: gebruikswijze van optie -m: `-m[fr] nnn'

en: /inet/raw client not ready yet, sorry
nl: cliënt van `/inet/raw' is nog niet klaar, sorry

en: /inet/raw server not ready yet, sorry
nl: server van `/inet/raw' is nog niet klaar, sorry

en: BINMODE value `%s' is invalid, treated as 3
nl: BINMODE-waarde `%s' is onjuist, wordt behandeld als 3

en: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
nl: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    Dit programma is vrije software; u mag het verder verspreiden en/of
    wijzigen onder de voorwaarden van de GNU General Public License zoals
    uitgegeven door de Free Software Foundation, naar keuze ofwel onder
    versie 3 of onder een nieuwere versie van die licentie.

en: Duplicate `default' detected in switch body
nl: dubbele `default' in `switch'-opdracht

en: Invalid back reference
nl: Ongeldige terugverwijzing

en: Invalid character class name
nl: Ongeldige tekenklassenaam

en: Invalid collation character
nl: Ongeldig samengesteld teken

en: Invalid content of \{\}
nl: Ongeldige inhoud van \{\}

en: Invalid preceding regular expression
nl: Ongeldige voorafgaande reguliere expressie

en: Invalid range end
nl: Ongeldig bereikeinde

en: Invalid regular expression
nl: Ongeldige reguliere expressie

en: Memory exhausted
nl: Onvoldoende geheugen beschikbaar

en: NF set to negative value
nl: NF is op een negatieve waarde gezet

en: No match
nl: Geen overeenkomsten

en: No previous regular expression
nl: Geen eerdere reguliere expressie

en: Operation Not Supported
nl: Actie wordt niet ondersteund

en: POSIX does not allow `%s'
nl: POSIX staat `%s' niet toe

en: POSIX does not allow `\x' escapes
nl: POSIX staat stuurcode `\x' niet toe

en: POSIX does not allow operator `**'
nl: POSIX staat operator `**' niet toe

en: POSIX does not allow operator `**='
nl: POSIX staat operator `**=' niet toe

en: POSIX options:		GNU long options:
nl: 	POSIX-opties:			equivalente GNU-opties:

en: Premature end of regular expression
nl: Voortijdig einde van reguliere expressie

en: Regular expression too big
nl: Reguliere expressie is te groot

en: Success
nl: Gelukt

en: TCP/IP communications are not supported
nl: TCP/IP-communicatie wordt niet ondersteund

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
nl: Dit programma wordt uitgegeven in de hoop dat het nuttig is,
    maar ZONDER ENIGE GARANTIE; zelfs zonder de impliciete garantie
    van VERKOOPBAARHEID of GESCHIKTHEID VOOR EEN BEPAALD DOEL.
    Zie de GNU General Public License voor meer details.

en: Trailing backslash
nl: Backslash aan het eind

en: Unknown node type %s in pp_var
nl: onbekend knooptype %s in pp_var

en: Unmatched ( or \(
nl: Ongepaarde ( of \(

en: Unmatched ) or \)
nl: Ongepaarde ) of \)

en: Unmatched [ or [^
nl: Ongepaarde [ of [^

en: Unmatched \{
nl: Ongepaarde \{

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] -f progfile [--] file ...
nl: Gebruik:  %s [opties] -f programmabestand [--]  bestand...

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] [--] %cprogram%c file ...
nl:      of:  %s [opties] [--] %cprogrammatekst%c  bestand...

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program. If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
nl: Bij dit programma hoort u een kopie van de GNU General Public License
    ontvangen te hebben; is dit niet het geval, dan kunt u deze licentie
    ook vinden op http://www.gnu.org/licenses/.

en: [s]printf: format specifier does not have control letter
nl: [s]printf: opmaakaanduiding mist een stuurletter

en: [s]printf: value %g is out of range for `%%%c' format
nl: [s]printf: waarde %g ligt buiten toegestaan bereik voor opmaak `%%%c'

en: ^ ran out for this one
nl: niet genoeg ^ voor deze

en: `$' is not permitted in awk formats
nl: `$' is niet toegestaan in awk-opmaak

en: `$' not permitted after period in format
nl: `$' is niet toegestaan na een punt in de opmaak

en: `%s' is a Bell Labs extension
nl: `%s' is een uitbreiding door Bell Labs

en: `%s' is a built-in function, it cannot be redefined
nl: `%s' is een ingebouwde functie en is niet te herdefiniëren

en: `%s' is a gawk extension
nl: `%s' is een gawk-uitbreiding

en: `%s' is not a legal variable name
nl: `%s' is geen geldige variabelenaam

en: `%s' is not a variable name, looking for file `%s=%s'
nl: `%s' is geen variabelenaam, zoekend naar bestand `%s=%s'

en: `%s' is not supported in old awk
nl: oude `awk' kent `%s' niet

en: `%s' used in %s action
nl: `%s' wordt gebruikt in %s-actie

en: `--posix' overrides `--traditional'
nl: `--posix' overstijgt `--traditional'

en: `--posix'/`--traditional' overrides `--non-decimal-data'
nl: `--posix'/`--traditional' overstijgen `--non-decimal-data'

en: `-m[fr]' option irrelevant in gawk
nl: optie `-m[fr]' is irrelevant in gawk

en: `BINMODE' is a gawk extension
nl: `BINMODE' is een gawk-uitbreiding

en: `FIELDWIDTHS' is a gawk extension
nl: `FIELDWIDTHS' is een gawk-uitbreiding

en: `IGNORECASE' is a gawk extension
nl: `IGNORECASE' is een gawk-uitbreiding

en: `L' is meaningless in awk formats; ignored
nl: `L' is betekenisloos in awk-opmaak; genegeerd

en: `L' is not permitted in POSIX awk formats
nl: `L' is niet toegestaan in POSIX awk-opmaak

en: `break' outside a loop is not allowed
nl: `break' buiten een lus is niet toegestaan

en: `break' outside a loop is not portable
nl: `break' buiten een lus is niet overdraagbaar

en: `continue' outside a loop is not allowed
nl: `continue' buiten een lus is niet toegestaan

en: `continue' outside a loop is not portable
nl: `continue' buiten een lus is niet overdraagbaar

en: `delete array' is a gawk extension
nl: `delete array' is een gawk-uitbreiding

en: `delete(array)' is a non-portable tawk extension
nl: `delete(array)' is een niet-overdraagbare 'tawk'-uitbreiding

en: `extension' is a gawk extension
nl: `extension' is een gawk-uitbreiding

en: `goto' considered harmful!
nl: `goto' wordt als schadelijk beschouwd!

en: `h' is meaningless in awk formats; ignored
nl: `h' is betekenisloos in awk-opmaak; genegeerd

en: `h' is not permitted in POSIX awk formats
nl: `h' is niet toegestaan in POSIX awk-opmaak

en: `l' is meaningless in awk formats; ignored
nl: `l' is betekenisloos in awk-opmaak; genegeerd

en: `l' is not permitted in POSIX awk formats
nl: `l' is niet toegestaan in POSIX awk-opmaak

en: `length(array)' is a gawk extension
nl: 'length(array)' is een gawk-uitbreiding

en: `next' cannot be called from a BEGIN rule
nl: `next' kan niet aangeroepen worden in een BEGIN-regel

en: `next' cannot be called from an END rule
nl: `next' kan niet aangeroepen worden in een END-regel

en: `nextfile' cannot be called from a BEGIN rule
nl: `nextfile' kan niet aangeroepen worden in een BEGIN-regel

en: `nextfile' cannot be called from an END rule
nl: `nextfile' kan niet aangeroepen worden in een END-regel

en: `nextfile' is a gawk extension
nl: `nextfile' is een gawk-uitbreiding

en: `return' used outside function context
nl: `return' wordt gebruikt buiten functiecontext

en: `|&' not supported
nl: `|&' wordt niet ondersteund

en: and(%lf, %lf): fractional values will be truncated
nl: and(%lf, %lf): cijfers na de komma worden afgekapt

en: and(%lf, %lf): negative values will give strange results
nl: and(%lf, %lf): negatieve waarden geven rare resultaten

en: and: received non-numeric first argument
nl: and: eerste argument is geen getal

en: and: received non-numeric second argument
nl: and: tweede argument is geen getal

en: arg count %ld greater than total number of supplied arguments
nl: argumentental %ld is groter dan het gegeven aantal argumenten

en: arg count with `$' must be > 0
nl: het aantal argumenten met `$' moet > 0 zijn

en: assignment is not allowed to result of builtin function
nl: toewijzing aan het resultaat van een ingebouwde functie is niet toegestaan

en: assignment used in conditional context
nl: toewijzing wordt gebruikt in een conditionele context

en: atan2: received non-numeric first argument
nl: atan2: eerste argument is geen getal

en: atan2: received non-numeric second argument
nl: atan2: tweede argument is geen getal

en: attempt to access field %d
nl: toegangspoging tot veld %d

en: attempt to field reference from non-numeric value
nl: veldverwijzingspoging via een waarde die geen getal is

en: attempt to reference from null string
nl: verwijzingspoging via een lege string

en: attempt to use array `%s' in a scalar context
nl: array `%s' wordt gebruikt in een scalaire context

en: attempt to use function `%s' as an array
nl: functie `%s' wordt gebruikt als array

en: attempt to use scalar `%s' as array
nl: scalair `%s' wordt gebruikt als array

en: attempt to use scalar parameter `%s' as an array
nl: scalaire parameter `%s' wordt gebruikt als array

en: backslash at end of string
nl: backslash aan het einde van de string

en: backslash not last character on line
nl: backslash is niet het laatste teken op de regel

en: bad `%sFMT' specification `%s'
nl: onjuiste opgave van `%sFMT': `%s'

en: buffer overflow in genflags2str
nl: bufferoverloop in genflags2str()

en: call of `length' without parentheses is deprecated by POSIX
nl: aanroep van `length' zonder haakjes wordt door POSIX afgeraden

en: call of `length' without parentheses is not portable
nl: aanroep van `length' zonder haakjes is niet overdraagbaar

en: can't convert string to float
nl: kan string niet converteren naar drijvende-komma-getal

en: can't open pipe `%s' for input (%s)
nl: kan pijp `%s' niet openen voor invoer (%s)

en: can't open pipe `%s' for output (%s)
nl: kan pijp `%s' niet openen voor uitvoer (%s)

en: can't open source file `%s' for reading (%s)
nl: kan bronbestand `%s' niet openen om te lezen (%s)

en: can't open two way pipe `%s' for input/output (%s)
nl: kan tweerichtings-pijp `%s' niet openen voor in- en uitvoer (%s)

en: can't open two way socket `%s' for input/output (%s)
nl: kan tweerichtings-socket `%s' niet openen voor in- en uitvoer (%s)

en: can't read sourcefile `%s' (%s)
nl: kan bronbestand `%s' niet lezen (%s)

en: can't redirect from `%s' (%s)
nl: kan niet omleiden van `%s' (%s)

en: can't redirect to `%s' (%s)
nl: kan niet omleiden naar `%s' (%s)

en: can't set binary mode on stderr (%s)
nl: kan standaardfoutuitvoer niet in binaire modus plaatsen (%s)

en: can't set binary mode on stdin (%s)
nl: kan standaardinvoer niet in binaire modus plaatsen (%s)

en: can't set binary mode on stdout (%s)
nl: kan standaarduitvoer niet in binaire modus plaatsen (%s)

en: can't use function name `%s' as variable or array
nl: kan functienaam `%s' niet als variabele of array gebruiken

en: cannot create child process for `%s' (fork: %s)
nl: kan voor `%s' geen dochterproces starten (fork: %s)

en: cannot open file `%s' for reading (%s)
nl: kan bestand `%s' niet openen om te lezen (%s)

en: cannot open pipe `%s' (%s)
nl: kan pijp `%s' niet openen (%s)

en: close of `%s' failed (%s).
nl: sluiten van `%s' is mislukt (%s)

en: close of fd %d (`%s') failed (%s)
nl: sluiten van bestandsdescriptor %d ('%s') is mislukt (%s)

en: close of master pty failed (%s)
nl: kan meester-pty van dochterproces niet sluiten (%s)

en: close of pipe failed (%s)
nl: kan pijp niet sluiten (%s)

en: close of redirection that was never opened
nl: sluiten van een nooit-geopende omleiding

en: close of slave pty failed (%s)
nl: kan slaaf-pty niet sluiten (%s)

en: close of stdin in child failed (%s)
nl: kan standaardinvoer van dochterproces niet sluiten (%s)

en: close of stdout in child failed (%s)
nl: kan standaarduitvoer van dochterproces niet sluiten (%s)

en: close: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
nl: close: `%.*s' is geen open bestand, pijp, of co-proces

en: close: redirection `%s' not opened with `|&', second argument ignored
nl: close: omleiding `%s' is niet geopend met `|&'; tweede argument wordt genegeerd

en: close: second argument is a gawk extension
nl: close: tweede argument is een gawk-uitbreiding

en: close: second argument must be `to' or `from'
nl: close: tweede argument moet `to' of `from' zijn

en: cmd. line:
nl: commandoregel:

en: co-process flush of pipe to `%s' failed (%s).
nl: leegmaken door co-proces van pijp naar `%s' is mislukt (%s)

en: compl(%lf): fractional value will be truncated
nl: compl(%lf): cijfers na de komma worden afgekapt

en: compl(%lf): negative value will give strange results
nl: compl(%lf): negatieve waarden geven rare resultaten

en: compl: received non-numeric argument
nl: compl: argument is geen getal

en: concatenation: side effects in one expression have changed the length of another!
nl: concatenation: neveneffecten in de ene expressie hebben de lengte van een andere veranderd!

en: cos: received non-numeric argument
nl: cos: argument is geen getal

en: could not allocate more input memory
nl: kan geen extra invoergeheugen meer toewijzen

en: could not find groups: %s
nl: kan groepen niet vinden: %s

en: could not open `%s' for writing (%s)
nl: kan `%s' niet openen om te schrijven (%s)

en: could not open `%s' for writing: %s
nl: kan `%s' niet openen om te schrijven: %s

en: could not open `%s', mode `%s'
nl: kan `%s' niet openen -- modus `%s'

en: could not pre-open /dev/null for fd %d
nl: kan /dev/null niet openen voor bestandsdescriptor %d

en: data file `%s' is empty
nl: databestand `%s' is leeg

en: dcgettext: `%s' is not a valid locale category
nl: dcgettext: `%s' is geen geldige taalregio-deelcategorie

en: delete: index `%s' not in array `%s'
nl: delete: index `%s' niet in array '%s'

en: division by zero attempted
nl: deling door nul

en: division by zero attempted in `%%'
nl: deling door nul in `%%'

en: division by zero attempted in `%%='
nl: deling door nul in `%%='

en: division by zero attempted in `/='
nl: deling door nul in `/='

en: duplicate case values in switch body: %s
nl: dubbele `case'-waarde in `switch'-opdracht: %s

en: each rule must have a pattern or an action part
nl: elke regel hoort een patroon of een actiedeel te hebben

en: empty argument to `--source' ignored
nl: argument van `--source' is leeg; genegeerd

en: empty program text on command line
nl: lege programmatekst op commandoregel

en: environment variable `POSIXLY_CORRECT' set: turning on `--posix'
nl: omgevingsvariabele `POSIXLY_CORRECT' is gezet: `--posix' ingeschakeld

en: error reading input file `%s': %s
nl: fout tijdens lezen van invoerbestand `%s': %s

en: error writing standard error (%s)
nl: fout tijdens schrijven van standaardfoutuitvoer (%s)

en: error writing standard output (%s)
nl: fout tijdens schrijven van standaarduitvoer (%s)

en: error:
nl: fout:

en: escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
nl: stuurcodereeks `\%c' behandeld als normale `%c'

en: exp: argument %g is out of range
nl: exp: argument %g ligt buiten toegestane bereik

en: exp: received non-numeric argument
nl: exp: argument is geen getal

en: expression for `%s' redirection has null string value
nl: expressie voor omleiding `%s' heeft een lege string als waarde

en: expression in `%s' redirection only has numeric value
nl: expressie in omleiding `%s' heeft alleen een getal als waarde

en: extension: can't redefine function `%s'
nl: extension: kan functie `%s' niet herdefiniëren

en: extension: can't use gawk built-in `%s' as function name
nl: extension: kan in gawk ingebouwde `%s' niet als functienaam gebruiken

en: extension: cannot open `%s' (%s)
nl: extension: kan `%s' niet openen (%s)

en: extension: function `%s' already defined
nl: extension: functie `%s' is al gedefinieerd

en: extension: function name `%s' previously defined
nl: extension: functienaam `%s' is al eerder gedefinieerd

en: extension: illegal character `%c' in function name `%s'
nl: extension: ongeldig teken `%c' in functienaam `%s'

en: extension: library `%s': cannot call function `%s' (%s)
nl: extension: bibliotheek `%s': kan functie `%s' niet aanroepen (%s)

en: extension: missing function name
nl: extension: ontbrekende functienaam

en: failure status (%d) on file close of `%s' (%s)
nl: afsluitwaarde %d bij mislukte sluiting van bestand `%s' (%s)

en: failure status (%d) on pipe close of `%s' (%s)
nl: afsluitwaarde %d bij mislukte sluiting van pijp `%s' (%s)

en: fatal error: internal error
nl: fatale fout: **interne fout**

en: fatal error: internal error: segfault
nl: fatale fout: **interne fout**: segmentatiefout

en: fatal error: internal error: stack overflow
nl: fatale fout: **interne fout**: stack is vol

en: fatal:
nl: fataal:

en: fflush: `%s' is not an open file, pipe or co-process
nl: fflush: `%s' is geen open bestand, pijp, of co-proces

en: fflush: cannot flush: file `%s' opened for reading, not writing
nl: fflush: kan bestand niet leegmaken: `%s' is geopend om te lezen, niet om te schrijven

en: fflush: cannot flush: pipe `%s' opened for reading, not writing
nl: fflush: kan pijp niet leegmaken: `%s' is geopend om te lezen, niet om te schrijven

en: field width and precision are ignored for `%%%%' specifier
nl: veldbreedte en -precisie worden genegeerd voor aanduiding `%%%%'

en: field width is ignored for `%%%%' specifier
nl: veldbreedte wordt genegeerd voor aanduiding `%%%%'

en: file `%s' is a directory
nl: `%s' is een map

en: file flush of `%s' failed (%s).
nl: leegmaken van bestand `%s' is mislukt (%s)

en: filename `%s' for `%s' redirection may be result of logical expression
nl: bestandsnaam `%s' voor omleiding `%s' kan het resultaat zijn van een logische expressie

en: floating point exception
nl: drijvende-komma-berekeningsfout

en: for loop: array `%s' changed size from %ld to %ld during loop execution
nl: for: array `%s' veranderde van grootte %ld naar %ld tijdens uitvoer van de lus

en: from %s
nl: van %s

en: function `%s' called but never defined
nl: functie `%s' aangeroepen maar nergens gedefinieerd

en: function `%s' called with more arguments than declared
nl: functie `%s' aangeroepen met meer argumenten dan gedeclareerd

en: function `%s' called with space between name and `(',
    or used as a variable or an array
nl: functie `%s' aangeroepen met spatie tussen naam en `(',
    of gebruikt als variabele of array

en: function `%s' defined but never called
nl: functie `%s' gedefinieerd maar nergens aangeroepen

en: function `%s' defined to take no more than %d argument(s)
nl: functie `%s' is gedefinieerd om niet meer dan %d argument(en) te accepteren

en: function `%s' not defined
nl: functie `%s' is niet gedefinieerd

en: function `%s': argument #%d: attempt to use array as a scalar
nl: functie `%s': argument #%d: een array wordt gebruikt als scalair

en: function `%s': argument #%d: attempt to use scalar as an array
nl: functie `%s': argument #%d: een scalair wordt gebruikt als array

en: function `%s': can't use function name as parameter name
nl: functie `%s': kan functienaam niet als parameternaam gebruiken

en: function `%s': can't use special variable `%s' as a function parameter
nl: functie `%s': kan speciale variabele `%s' niet als functieparameter gebruiken

en: function `%s': missing argument #%d
nl: functie `%s': ontbrekend argument #%d

en: function `%s': parameter #%d, `%s', duplicates parameter #%d
nl: functie `%s': parameter #%d, `%s', dupliceert parameter #%d

en: function `%s': parameter `%s' shadows global variable
nl: functie `%s': parameter `%s' schaduwt een globale variabele

en: function name `%s' previously defined
nl: functienaam `%s' is al eerder gedefinieerd

en: gawk is a pattern scanning and processing language.
    By default it reads standard input and writes standard output.
nl: `gawk' is een patroonherkennings- en bewerkingsprogramma.
    Standaard leest het van standaardinvoer en schrijft naar standaarduitvoer.

en: gensub: third argument of 0 treated as 1
nl: gensub: derde argument is 0; wordt beschouwd als 1

en: hex escape \x%.*s of %d characters probably not interpreted the way you expect
nl: hexadecimale stuurcode \x%.*s van %d tekens wordt waarschijnlijk niet afgehandeld zoals verwacht

en: ignoring unknown format specifier character `%c': no argument converted
nl: onbekend aanduidingskarakter `%c' wordt genegeerd: geen argument wordt geconverteerd

en: illegal type (%s) in tree_eval
nl: ongeldig type (%s) in tree_eval()

en: index: received non-string first argument
nl: index: eerste argument is geen string

en: index: received non-string second argument
nl: index: tweede argument is geen string

en: int: received non-numeric argument
nl: int: argument is geen getal

en: internal error: %s with null vname
nl: **interne fout**: %s heeft een lege `vname'

en: invalid FIELDWIDTHS value, near `%s'
nl: ongeldige waarde voor FIELDWIDTHS, nabij `%s'

en: invalid subscript expression
nl: ongeldige index-expressie

en: invalid tree type %s in redirect()
nl: ongeldig boomtype %s in redirect()

en: length: received non-string argument
nl: length: argument is geen string

en: length: untyped argument will be forced to scalar
nl: lengte: typeloos argument wordt omgezet naar scalair

en: local port %s invalid in `/inet'
nl: lokale poort %s is ongeldig in `/inet'

en: log: received negative argument %g
nl: log: argument %g is negatief

en: log: received non-numeric argument
nl: log: argument is geen getal

en: lshift(%lf, %lf): fractional values will be truncated
nl: lshift(%lf, %lf): cijfers na de komma worden afgekapt

en: lshift(%lf, %lf): negative values will give strange results
nl: lshift(%lf, %lf): negatieve waarden geven rare resultaten

en: lshift(%lf, %lf): too large shift value will give strange results
nl: lshift(%lf, %lf): te grote opschuifwaarden geven rare resultaten

en: lshift: received non-numeric first argument
nl: lshift: eerste argument is geen getal

en: lshift: received non-numeric second argument
nl: lshift: tweede argument is geen getal

en: match: third argument is a gawk extension
nl: match: derde argument is een gawk-uitbreiding

en: match: third argument is not an array
nl: match: derde argument is geen array

en: mktime: received non-string argument
nl: mktime: argument is geen string

en: moving pipe to stdin in child failed (dup: %s)
nl: kan pijp niet overzetten naar standaardinvoer van dochterproces (dup: %s)

en: moving pipe to stdout in child failed (dup: %s)
nl: kan pijp niet overzetten naar standaarduitvoer van dochterproces (dup: %s)

en: moving slave pty to stdin in child failed (dup: %s)
nl: kan slaaf-pty niet overzetten naar standaardinvoer van dochterproces (dup: %s)

en: moving slave pty to stdout in child failed (dup: %s)
nl: kan slaaf-pty niet overzetten naar standaarduitvoer van dochterproces (dup: %s)

en: multicharacter value of `RS' is a gawk extension
nl: een `RS' van meerdere tekens is een gawk-uitbreiding

en: multistage two-way pipelines don't work
nl: meerfase-tweerichtings-pijplijnen werken niet

en: must supply a remote hostname to `/inet'
nl: `/inet' heeft een gindse hostnaam nodig

en: must supply a remote port to `/inet'
nl: `/inet' heeft een gindse poort nodig

en: must use `count$' on all formats or none
nl: `count$' hoort in alle opmaken gebruikt te worden, of in geen

en: no (known) protocol supplied in special filename `%s'
nl: geen (bekend) protocol aangegeven in speciale bestandsnaam `%s'

en: no `$' supplied for positional field width or precision
nl: geen `$' opgegeven bij positionele veldbreedte of -precisie

en: no explicit close of co-process `%s' provided
nl: geen expliciete sluiting van co-proces `%s' aangegeven

en: no explicit close of file `%s' provided
nl: geen expliciete sluiting van bestand `%s' aangegeven

en: no explicit close of pipe `%s' provided
nl: geen expliciete sluiting van pijp `%s' aangegeven

en: no explicit close of socket `%s' provided
nl: geen expliciete sluiting van socket `%s' aangegeven

en: no hex digits in `\x' escape sequence
nl: geen hex cijfers in stuurcodereeks `\x'

en: no pre-opened fd %d
nl: geen reeds-geopende bestandsdescriptor %d

en: no program text at all!
nl: helemaal geen programmatekst!

en: non-redirected `getline' undefined inside END action
nl: onherverwezen `getline' is ongedefinieerd binnen END-actie

en: not enough arguments to satisfy format string
nl: niet genoeg argumenten voor opmaakstring

en: null string for `FS' is a gawk extension
nl: een lege string als `FS' is een gawk-uitbreiding

en: old awk does not support multidimensional arrays
nl: oude `awk' kent geen meerdimensionale arrays

en: old awk does not support multiple `BEGIN' or `END' rules
nl: oude 'awk' staat geen meerdere 'BEGIN'- en 'END'-regels toe

en: old awk does not support operator `**'
nl: oude `awk' kent de operator `**' niet

en: old awk does not support operator `**='
nl: oude `awk' kent de operator `**=' niet

en: old awk does not support regexps as value of `FS'
nl: oude `awk' staat geen reguliere expressies toe als waarde van `FS'

en: old awk does not support the `\%c' escape sequence
nl: oude `awk' kent de stuurcodereeks `\%c' niet

en: old awk does not support the keyword `in' except after `for'
nl: oude `awk' kent het sleutelwoord `in' niet, behalve na `for'

en: only root may use `/inet/raw'.
nl: Alleen root mag `/inet/raw' gebruiken.

en: operator `^' is not supported in old awk
nl: oude `awk' kent de operator `^' niet

en: operator `^=' is not supported in old awk
nl: oude `awk' kent de operator `^=' niet

en: or(%lf, %lf): fractional values will be truncated
nl: or(%lf, %lf): cijfers na de komma worden afgekapt

en: or(%lf, %lf): negative values will give strange results
nl: or(%lf, %lf): negatieve waarden geven rare resultaten

en: or: received non-numeric first argument
nl: or: eerste argument is geen getal

en: or: received non-numeric second argument
nl: or: tweede argument is geen getal

en: out of memory
nl: geen vrij geheugen

en: pipe flush of `%s' failed (%s).
nl: leegmaken van pijp `%s' is mislukt (%s)

en: plain `print' in BEGIN or END rule should probably be `print ""'
nl: kale `print' in BEGIN- of END-regel moet vermoedelijk `print ""' zijn

en: precision is ignored for `%%%%' specifier
nl: veldprecisie wordt genegeerd voor aanduiding `%%%%'

en: printf: no arguments
nl: printf: geen argumenten

en: reached system limit for open files: starting to multiplex file descriptors
nl: systeemgrens voor aantal open bestanden is bereikt: begonnen met multiplexen

en: reason unknown
nl: reden onbekend

en: reference to uninitialized argument `%s'
nl: verwijzing naar ongeïnitialiseerd argument `%s'

en: reference to uninitialized element `%s["%s"]'
nl: verwijzing naar ongeïnitialiseerd element '%s["%s"]'

en: reference to uninitialized field `$%d'
nl: verwijzing naar ongeïnitialiseerd veld `$%d'

en: reference to uninitialized variable `%s'
nl: verwijzing naar ongeïnitialiseerde variabele `%s'

en: regexp constant `/%s/' looks like a C comment, but is not
nl: regexp-constante `/%s/' lijkt op C-commentaar, maar is het niet

en: regexp constant `//' looks like a C++ comment, but is not
nl: regexp-constante `//' lijkt op C++-commentaar, maar is het niet

en: regexp constant for parameter #%d yields boolean value
nl: regexp-constante als parameter #%d levert booleanwaarde op

en: regular expression on left of `~' or `!~' operator
nl: reguliere expressie links van operator `~' of `!~'

en: regular expression on right of assignment
nl: reguliere expressie rechts van toewijzing

en: regular expression on right of comparison
nl: reguliere expressie rechts van vergelijking

en: remote host and port information (%s, %s) invalid
nl: host- en poortinformatie (%s, %s) zijn ongeldig

en: restoring stdin in parent process failed
nl: kan standaardinvoer van ouderproces niet herstellen

en: restoring stdout in parent process failed
nl: kan standaarduitvoer van ouderproces niet herstellen

en: rshift(%lf, %lf): fractional values will be truncated
nl: rshift(%lf, %lf): cijfers na de komma worden afgekapt

en: rshift(%lf, %lf): negative values will give strange results
nl: rshift(%lf, %lf): negatieve waarden geven rare resultaten

en: rshift(%lf, %lf): too large shift value will give strange results
nl: rshift(%lf, %lf): te grote opschuifwaarden geven rare resultaten

en: rshift: received non-numeric first argument
nl: rshift: eerste argument is geen getal

en: rshift: received non-numeric second argument
nl: rshift: tweede argument is geen getal

en: running %s setuid root may be a security problem
nl: het uitvoeren van %s als `setuid root' kan een veiligheidsrisico zijn

en: sending profile to standard error
nl: profiel gaat naar standaardfoutuitvoer

en: shadow_funcs() called twice!
nl: shadow_funcs() twee keer aangeroepen!

en: sin: received non-numeric argument
nl: sin: argument is geen getal

en: source file `%s' is empty
nl: bronbestand `%s' is leeg

en: source file does not end in newline
nl: bronbestand eindigt niet met een regeleindeteken (LF)

en: special file name `%s' is incomplete
nl: speciale bestandsnaam `%s' is onvolledig

en: split: null string for third arg is a gawk extension
nl: split: lege string als derde argument is een gawk-uitbreiding

en: split: second argument is not an array
nl: split: tweede argument is geen array

en: sqrt: called with negative argument %g
nl: sqrt: argument %g is negatief

en: sqrt: received non-numeric argument
nl: sqrt: argument is geen getal

en: srand: received non-numeric argument
nl: srand: argument is geen getal

en: standard output
nl: standaarduitvoer

en: statement has no effect
nl: opdracht heeft geen effect

en: statement may have no effect
nl: opdracht heeft mogelijk geen effect

en: strftime: received empty format string
nl: strftime: opmaakstring is leeg

en: strftime: received non-numeric second argument
nl: strftime: tweede argument is geen getal

en: strftime: received non-string first argument
nl: strftime: eerste argument is geen string

en: subscript of array `%s' is null string
nl: index van array `%s' is lege string

en: substr: length %g at start index %g exceeds length of first argument (%lu)
nl: substr: lengte %g bij startindex %g is groter dan de lengte van het eerste argument (%lu)

en: substr: length %g is not >= 0
nl: substr: lengte %g is niet >= 0

en: substr: length %g is not >= 1
nl: substr: lengte %g is niet >= 1

en: substr: length %g too big for string indexing, truncating to %g
nl: substr: lengte %g is te groot voor stringindexering; wordt verkort tot %g

en: substr: non-integer length %g will be truncated
nl: substr: lengte %g is geen integer; wordt afgekapt

en: substr: non-integer start index %g will be truncated
nl: substr: startindex %g is geen integer; wordt afgekapt

en: substr: source string is zero length
nl: substr: bronstring heeft lengte nul

en: substr: start index %g is invalid, using 1
nl: substr: startindex %g is ongeldig; 1 wordt gebruikt

en: substr: start index %g is past end of string
nl: substr: startindex %g ligt voorbij het einde van de string

en: system: received non-string argument
nl: system: argument is geen string

en: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
nl: regexp-optie `/.../%c' van `tawk' werkt niet in gawk

en: there were shadowed variables.
nl: er waren geschaduwde variabelen.

en: tolower: received non-string argument
nl: tolower: argument is geen string

en: too many arguments supplied for format string
nl: te veel argumenten voor opmaakstring

en: too many pipes or input files open
nl: te veel pijpen of invoerbestanden geopend

en: toupper: received non-string argument
nl: toupper: argument is geen string

en: turning off `--lint' due to assignment to `LINT'
nl: `--lint' wordt uitgeschakeld wegens toewijzing aan `LINT'

en: unexpected newline or end of string
nl: onverwacht regeleinde of einde van string

en: unexpected type %s in prec_level
nl: onverwacht type %s in prec_level

en: unknown nodetype %d
nl: onbekend nodetype %d

en: unnecessary mixing of `>' and `>>' for file `%.*s'
nl: onnodige mix van `>' en `>>' voor bestand `%.*s'

en: unterminated regexp
nl: onafgesloten reguliere expressie

en: unterminated regexp at end of file
nl: onafgesloten reguliere expressie aan bestandseinde

en: unterminated regexp ends with `\' at end of file
nl: onafgesloten reguliere expressie eindigt met '\' aan bestandseinde

en: unterminated string
nl: onafgesloten string

en: use `PROCINFO["%s"]' instead of `%s'
nl: gebruik `PROCINFO["%s"]' in plaats van `%s'

en: use `PROCINFO[...]' instead of `/dev/user'
nl: gebruik `PROCINFO[...]' in plaats van `/dev/user'

en: use of `\ #...' line continuation is not portable
nl: gebruik van regelvoortzetting `\ #...' is niet overdraagbaar

en: use of dcgettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
nl: dcgettext(_"...") is onjuist: verwijder het liggende streepje

en: use of dcngettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
nl: dcngettext(_"...") is onjuist: verwijder het liggende streepje

en: use of non-array as array
nl: non-array wordt gebruikt als array

en: warning:
nl: waarschuwing:

en: xor(%lf, %lf): fractional values will be truncated
nl: xor(%lf, %lf): cijfers na de komma worden afgekapt

en: xor(%lf, %lf): negative values will give strange results
nl: xor(%lf, %lf): negatieve waarden geven rare resultaten

en: xor: received non-numeric first argument
nl: xor: eerste argument is geen getal

en: xor: received non-numeric second argument
nl: xor: tweede argument is geen getal
