tar 1.18 - en to ky translation catalogue (447 entries)

en: 
    *This* tar defaults to:
ky: 
    *Бул* tar алдынала мындай иштетилет:

en:   or:
ky:   же:

en:  !             Spawn a subshell
ky:  !             Команда строкасын ач

en:  ?             Print this list
ky:  ?             Бул тизмени жаз

en:  [OPTION...]
ky:  [ОПЦИЯ...]

en:  link to %s
ky:  %s жака шилтеме

en:  n name        Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q             Abort tar
     y or newline  Continue operation
ky:  n аты	Эмики (жана андан кийинки) томдорго жаңы ат жазыңыз
     q		tar программасынын ишин бүтүр
    y же Ввод		Ишти улант

en:  unknown file type %s
ky:  белгисиз файл түрү %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter must be positive
ky: %.*s: ARGP_HELP_FMT параметринин мааниси оң болуш керек

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
ky: %.*s: ARGP_HELP_FMT параметринин мааниси болуш керек

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
ky: %.*s: ARGP_HELP_FMT параметри белгисиз

en: %s command failed
ky: %s командасы аткарылбай калды

en: %s is not continued on this volume
ky: %s мунун бул томдо уландысы жок

en: %s is possibly continued on this volume: header contains truncated name
ky: %s бул томдо уланса керек: башкы-маалыматта аты кыскартылыптыр

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
ky: %s көлөмү туура эмес (%s != %s + %s)

en: %s: Cannot %s
ky: %s: %s кылалбайтат

en: %s: Cannot change mode to %s
ky: %s: Укук абалын %s түрүнө алмаштыралбай калды

en: %s: Cannot change ownership to uid %lu, gid %lu
ky: %s: Ээлик uid = %lu, gid = %lu деп алмашпай койду

en: %s: Cannot create symlink to %s
ky: %s: %s'ке символикалык шилтеме жасалбайтат

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
ky: %s: Чыгарылган жок -- файл башка томдон уланып келиптир

en: %s: Cannot hard link to %s
ky: %s: %s'ке түз шилтеме болбойтат

en: %s: Cannot remove
ky: %s: Өчүрүлбөй жатат

en: %s: Cannot rename to %s
ky: %s: Аты %s деп алмаштыралбай калды

en: %s: Cannot seek to %s
ky: %s: %s орунуна баралбай жатат

en: %s: Deleting %s
ky: %s: %s өчүрүлүп жатат

en: %s: Directory has been renamed
ky: %s: Папка алмаштырылды

en: %s: Directory has been renamed from %s
ky: %s: Папканын эски аты %s эле

en: %s: Directory is new
ky: %s: Папка жаңы

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
ky: %s: Папканын статусу билинелектен мурун аты алмашып кетти

en: %s: File removed before we read it
ky: %s: Файл окулганча өчүрүлүп кетти

en: %s: File shrank by %s byte | %s: File shrank by %s bytes
ky[0]: %s: Файл %s байтка азайды

en: %s: File shrank by %s byte; padding with zeros | %s: File shrank by %s bytes; padding with zeros
ky[0]: %s: Файл %s байтка азайды; нөлдөр менен толтурулат

en: %s: Invalid archive format
ky: %s: Архивдин форматы жарабайт

en: %s: Not found in archive
ky: %s: Архивде табылган жок

en: %s: Not purging directory: unable to stat
ky: %s: Папка өчүрүлгөн жок: stat иштебей койду

en: %s: Omitting
ky: %s: Муну аттады

en: %s: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
ky[0]: %1$s: %3$lu байт окуу учурунда %2$s адресинде ката байт окуду

en: %s: Required occurrence not found in archive
ky: %s: Керектүү нерселер архивде табылган жок

en: %s: Too many arguments
ky: %s: Аргументтердин саны көп

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
ky: %s: Папка ачыбатканда күтүлбөгөн нерселер болду

en: %s: Unknown file type `%c', diffed as normal file
ky: %s: `%c' файл түрү бүлгисиз, жөнөкөй файл катары салыштырды

en: %s: Unknown file type `%c', extracted as normal file
ky: %s: `%c' файл түрү бүлгисиз, жөнөкөй файл катары чыгарылды

en: %s: Unknown file type; file ignored
ky: %s: Файлдын түрү белгисиз; файл каралбайт

en: %s: Volume label is too long (limit is %lu byte) | %s: Volume label is too long (limit is %lu bytes)
ky[0]: %s: Томдун тамгасы өтө узун (эң көп %lu байт боло алат)

en: %s: Warning: Cannot %s
ky: %s: Эскертүү: %s кылалбайтат

en: %s: Warning: Cannot seek to %s
ky: %s: Эскертүү: %s орунуна баралбай жатат

en: %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
ky[0]: %1$s: Эскертүү: %3$lu байт окуу учурунда %2$s адресинде ката байт окуду

en: %s: Was unable to backup this file
ky: %s: Бул файлдын резерв копиясы алыналбай калды

en: %s: Wrote only %lu of %lu byte | %s: Wrote only %lu of %lu bytes
ky[0]: %1$s: жалпы %3$lu байттан %2$lu байт гана жазылды

en: %s: contains a cache directory tag %s; %s
ky: %s: мунун ичинде %s деген кэш-папка белгиси бар; %s

en: %s: contains invalid volume number
ky: %s: жараксыз том номери бар

en: %s: directory is on a different device: not purging
ky: %s: бул папка башка аспапта жайгашкан: өчүрүлбөйт

en: %s: door ignored
ky: %s: door каралбайт

en: %s: file changed as we read it
ky: %s: файлды окуу учурунда файл алмашты

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
ky: %s: файл башка файл-системасында; кошулбайт

en: %s: file is the archive; not dumped
ky: %s: файл архив экен; кошулбайт

en: %s: file is unchanged; not dumped
ky: %s: файл алмашкан жок; кошулбайт

en: %s: file list already read
ky: %s: файл тизмеси окулган

en: %s: file name is too long (cannot be split); not dumped
ky: %s: файлдын аты өтө узун (бөлүнбөйт); кошулбайт

en: %s: file name is too long (max %d); not dumped
ky: %s: файлдын аты өтө узун (эң көп %d болот); кошулбайт

en: %s: file name read contains nul character
ky: %s: алынган файлдын атында бош тамгалар бар

en: %s: file name too long to be stored in a GNU multivolume header, truncated
ky: %s: файлдын аты көп-томдук GNU башкы-маалымат үчүн өтө узун, кыскартылды

en: %s: implausibly old time stamp %s
ky: %s: %s убакыт тамгасы өтө эски

en: %s: link name is too long; not dumped
ky: %s: шилтеменин аты өтө узун; кошулбайт

en: %s: socket ignored
ky: %s: сокет каралбайт

en: %s: time stamp %s is %s s in the future
ky: %s: %s убакыт тамгасы %s сек. келечекте

en: '
ky: “

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
ky: (ПРОГРАММАДА КАТА) Версиясы белгисиз!?

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
ky: (ПРОГРАММАДА КАТА) Опция билиниш керек болчу!?

en: (pipe)
ky: (канал)

en: --Continued at byte %s--
ky: --%s-байттан баштап уланды--

en: --Long Link--
ky: --Узун шилтеме--

en: --Long Name--
ky: --Узун ат--

en: --Volume Header--
ky: --Томдун башкы-маалыматы--

en: --atime-preserve='system' is not supported on this platform
ky: Бул платформада --atime-preserve='system' опциясы иштебейт

en: --checkpoint value is not an integer
ky: --checkpoint опциясына жазылган аргумент сан эмес

en: --occurrence cannot be used in the requested operation mode
ky: Колдонулган иштетүү абалда --occurrence колдонулбайт

en: --occurrence is meaningless without a file list
ky: Файл тизмеси болбосо --occurrence дегендин мааниси болбойт

en: --pax-option can be used only on POSIX archives
ky: --pax-option POSIX архивдеринде гана колдонула алат

en: --stat requires file names
ky: --stat опциясы менен файл аттары жазылыш керек

en: -T reads null-terminated names
ky: -T опциясы бош/нөл (null) менен бүткөн аттарды окуйт

en: -T reads null-terminated names, disable -C
ky: -T опциясы нөл менен бүткөн аттарды окуйт, -C опциясы өчүрүлөт

en: A lone zero block at %s
ky: %s болгон жерде нөлдүк блок бар

en: ARCHIVE
ky: АРХИВ

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
ky: ARGP_HELP_FMT: %s, %s'тен кичине же барабар

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
ky: ФАЙЛга КӨЛӨМ байт кошот. КӨЛӨМ --length опциясы менен берилет.

en: Archive base-256 value is out of %s range
ky: Архивдин base-256 мааниси %s диапазонунун тышында

en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
ky: Архивдин ичинде %.*s бар, алардын ордунда сан түрүндө %s болушу керек эле

en: Archive contains file names with leading prefixes removed.
ky: Архивдин ичинде префикстери алынган файл аттары бар.

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
ky: Архивде эски түрдөгү base-64 башкы-маалымат бар

en: Archive format selection:
ky: Архивдин форматын тандоо:

en: Archive is compressed. Use %s option
ky: Архив кысыштырылган абалда. %s опциясын колдонгула

en: Archive not labeled to match %s
ky: Архивдин тамгасы %s менен келишпей жатат

en: Archive octal value %.*s is out of %s range
ky: Архивдин сегиздик системадагы мааниси болгон %.*s %s диапазонунун тышында

en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
ky: Архивдин сегиздик системадагы мааниси болгон %.*s %s диапазонунун тышында; экилик системадагы терси алынды

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
ky: Архивдеги base-64 түрүндөгү %s сөзү %s диапазонунун тышында

en: Archive value %s is out of %s range %s..%s
ky: Архивдин %s мааниси %s түрүнүн %s..%s диапазонунда эмес

en: At beginning of tape, quitting now
ky: Лентанын башына келди, иш бүттү

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
ky: Символикалык шилтемелерди түз шилтеме катары чыгарууга аракет кылынат

en: BLOCKS
ky: БЛОК

en: BLOCKS x 512 bytes per record
ky: ар маалыматка БЛОК x 512 байт түшөт

en: Bad incremental file format
ky: Файлдын форматы туура эмес

en: Blanks in header where numeric %s value expected
ky: Башкы-маалыматта сан түрүндө %s болотурган жерде бош жерлер бар

en: CHANGES
ky: УКУК

en: COMMAND
ky: КОМАНДА

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
ky: Архивдеги файл өчпөй калды; архив ачылбаса -i деп колдонгула

en: Cannot change working directory
ky: Учурдагы папка алмаштырылбайтат

en: Cannot combine --listed-incremental with --newer
ky: --listed-incremental менен --newer чогу колдонулбайт

en: Cannot concatenate compressed archives
ky: Кысыштырылган архивдер кошулалбайт

en: Cannot create temporary directory using template %s
ky: %s шаблонун колдонуп убактылуу жаңы папка ачылган жок

en: Cannot execute remote shell
ky: Алыстагы команда процессору иштетилген жок

en: Cannot rename %s to %s
ky: %s файлы %s деп алмаштыралбай калды

en: Cannot save working directory
ky: Учурдагы папка сакталбайтат

en: Cannot update compressed archives
ky: Кысыштырылган архивдерди жаңырталбай калды

en: Cannot use multi-volume compressed archives
ky: Көп-томдуу кысыштырылган архивдерди колдоналбай калды

en: Cannot verify compressed archives
ky: Кысыштырылган архивдерди текшералбай калды

en: Cannot verify multi-volume archives
ky: Көп-томдуу архивдерди текшералбай калды

en: Cannot verify stdin/stdout archive
ky: Архивдин stdin/stdout текшерүүсү болбой жатат

en: Command dumped core
ky: Команда core dump менен бүттү

en: Command exited successfully
ky: Команда толук аткарылды

en: Command failed with status %d
ky: Команда %d статусу менен аткарылбай калды

en: Command stopped on signal %d
ky: Команда %d сигналы менен токтотулду

en: Command terminated
ky: Команда жабылды

en: Command terminated on signal %d
ky: Команда %d сигналы менен жабылды

en: Compatibility options:
ky: Келишүү опциялары:

en: Conflicting compression options
ky: Бирбирине келишпеген кысыштыруу опциялары берилди

en: Contents differ
ky: Мазмундары окшобойт

en: Could only read %lu of %lu byte | Could only read %lu of %lu bytes
ky[0]: %2$lu байттан %1$lu гана окулду

en: Cowardly refusing to create an empty archive
ky: Бош архив жаратуудан уялып баш тартып жатат

en: Create file of the given SIZE
ky: Көсөтүлгөн КӨЛӨМдө жаңы файл ач

en: Creating directory:
ky: Жаңы папка ачылыбатат:

en: Current %s is newer or same age
ky: Азыркы %s жаңыраак же бирдей

en: DATE
ky: ДАТА

en: DATE-OR-FILE
ky: ДАТА-ЖЕ-ФАЙЛ

en: DIR
ky: ПАПКА

en: Date sample file not found
ky: Датанын шаблон файлы табылган жок

en: Deleting non-header from archive
ky: Архивде башкы-маалымат болбогондор өчүрүлөт

en: Device blocking:
ky: Аспаптын блоктолушу:

en: Device number differs
ky: Аспап номери окшошпойт

en: Device selection and switching:
ky: Аспапты тандоо жана ага өтүү:

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
ky: Өтүлгөн текшерүү жердерди жана КОМАНДАнын бүтүрүү статусун көрсөтөт

en: EOF where user reply was expected
ky: Колдонуучудан жооп күтүбатканда файлдын соңу келип калды

en: EXPRESSION
ky: СҮЙЛӨМ

en: Error parsing number near `%s'
ky: `%s' жанындагы санды окубатканда ката чыкты

en: Execute COMMAND
ky: Бул команданы иштеткиле - КОМАНДА

en: Extended header %s=%s is out of range %s..%s
ky: %s=%s түрүндөгү кеңейтилген башкы-маалымат %s..%s диапазондун тышында

en: Extended header length %*s is out of range
ky: Кеңейтилген башкы-маалыматтын узундугу - %*s - диапазондун тышында

en: Extended header length is out of allowed range
ky: Кеңейтилген башкы-маалыматтын узундугу жарактуу маанилердин тышында

en: Extracting contiguous files as regular files
ky: Удаа болгон файлдар жөнөкөй файл катары чыгарылып жатат

en: FILE
ky: ФАЙЛ

en: FORMAT
ky: ФОРМАТ

en: FORMAT is one of the following:
ky: ФОРМАТ булардан бирөө болот:

en: Field too long while reading snapshot file
ky: Снэпшот файлды окубатканда ото узун поле чыкты

en: File creation options:
ky: Жаңы файл ачуу опциялары:

en: File name matching options (affect both exclude and include patterns):
ky: Файлдын атына уйкаштыруу опциялары (бардык шаблондорго тиешелүү):

en: File name not specified. Try again.
ky: Файлдын аты берилген жок. Кайра жазып көргүлө.

en: File name transformations:
ky: Файлдын атынын алмашуулары:

en: File statistics options:
ky: Файлдын статистикасынын опциялары:

en: File type differs
ky: Файл түрү окшошпойт

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
ky: Файлды тандалган ШАБЛОН менен толтурат. ШАБЛОН 'default' же 'zeros' болот

en: GNU `tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and can restore individual files from the archive.
    
    Examples:
      tar -cf archive.tar foo bar  # Create archive.tar from files foo and bar.
      tar -tvf archive.tar         # List all files in archive.tar verbosely.
      tar -xf archive.tar          # Extract all files from archive.tar.
ky: GNU `tar' командасы бир нече файлды бир магниттик лентага сактайт же дискте архив түрүнө айландырат, жана ошол архивден файлдарды кайра өзү-өзүнчө чыгарууга жарайт.
    
    Мисал үчүн:
      tar -cf archive.tar foo bar  # foo жана bar деген файлдардан archive.tar деген архив жасайт.
      tar -tvf archive.tar         # Аты archive.tar болгон архивдин ичиндеги баардык файлдарды толук маалыматы менен тизмелейт.
      tar -xf archive.tar          # Аты archive.tar болгон архивдин ичиндеги баардык файлдарды чыгарат.

en: GNU features wanted on incompatible archive format
ky: Бул форматтагы архив үчүн жарабаган GNU өзгөчөлүктөрү суралууда

en: GNU format as per tar <= 1.12
ky: tar <= 1.12 версиясында болгондой GNU форматы

en: GNU tar 1.13.x format
ky: GNU tar 1.13.x форматы

en: Garbage command
ky: Туура эмес команда

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
ky: ARGP_HELP_FMT параметри бузук: %s

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
ky: Файлды кеңири жайлаштыр. Кийинки команда строкаларында файлдын картасы бар.

en: Generated keyword/value pair is too long (keyword=%s, length=%s)
ky: Чыккан ачкыч-сөз/маани экилиги ото узун (ачкыч-сөз=%s, узундугу=%s)

en: Generating negative octal headers
ky: Терс сегиздик системасында башкы маалыматтар даярдалууда

en: Gid differs
ky: Gid окшошпойт

en: Handling of file attributes:
ky: Файлдын өзгөчөлүктөрүн колго алууда:

en: Ignoring unknown extended header keyword `%s'
ky: Кеңейтилген башкы-маалыматта белгисиз `%s' сөзү каралбайт

en: Informative output:
ky: Маалыматтандыруу:

en: Invalid blocking factor
ky: Блок көлөмү жараксыз

en: Invalid device number
ky: Аспаптын номери жараксыз

en: Invalid inode number
ky: Inode номери жараксыз

en: Invalid input. Type ? for help.
ky: Туура эмес ввод. Жардам үчүн ? жазгыла.

en: Invalid mode given on option
ky: Опцияда жарабаган укук абалы берилди

en: Invalid modification time (nanoseconds)
ky: Алмашуу убагы туура эмес (нано-секундалары)

en: Invalid modification time (seconds)
ky: Алмашуу убагы туура эмес (секундалары)

en: Invalid number
ky: Жарабаган номер

en: Invalid number of elements
ky: Элементтердин саны жарабайт

en: Invalid owner
ky: Ээси жарабайт

en: Invalid record size
ky: Маалымат көлөмү жарабайт

en: Invalid size: %s
ky: Жараксыз көлөм: %s

en: Invalid sparse version value
ky: кеңири жайлаштыруу форматынын версиясы жарактуу эмес

en: Invalid tape length
ky: Лентанын узундугу жараксыз

en: Invalid time stamp
ky: Жараксыз убакыт тамгасы

en: Invalid value for record_size
ky: record_size мааниси жарабайт

en: Keyword %s cannot be overridden
ky: %s ачкыч сөзү алмаштырылбайт

en: Keyword %s is unknown or not yet implemented
ky: %s сөзү белигсиз же азырынча киргизилген эмес

en: Local file selection:
ky: Локалдуу файлдарды тандоо:

en: MAJOR[.MINOR]
ky: БАШКЫ[.КИЙИНКИ]

en: MEMBER-NAME
ky: МҮЧӨНҮН-АТЫ

en: METHOD
ky: МЕТОД

en: Main operation mode:
ky: Негизги иштөө абалы:

en: Malformed density argument: %s
ky: Тыгыздык аргументи туура эмес: %s

en: Malformed dumpdir: 'T' not preceeded by 'R'
ky: Кошулуучу папка бузук: 'T'дан мурун 'R' жок

en: Malformed dumpdir: 'X' duplicated
ky: Кошулуучу папка бузук: 'X' копиялары бар

en: Malformed dumpdir: 'X' never used
ky: Кошулуучу папка бузук: 'X' эч колдонулган жок

en: Malformed dumpdir: empty name in 'R'
ky: Кошулуучу папка бузук: 'R' менен берилген ат бош

en: Malformed dumpdir: empty name in 'T'
ky: Кошулуучу папка бузук: 'T' менен берилген ат бош

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found %#3o
ky: Кошулуучу папка бузук: '%c' күтүлгөн бирок %#3o келди

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found end of data
ky: Кошулуучу папка бузук: '%c' күтүлгөн бирок датанын соңу келди

en: Malformed extended header: excess %s=%s
ky: Кеңейтилген башкы-маалымат бузук: %s=%s ашыкча көп

en: Malformed extended header: invalid %s: odd number of values
ky: Кеңейтилген башкы-маалымат бузук: туура эмес %s: так санда маани бар

en: Malformed extended header: invalid %s: unexpected delimiter %c
ky: Кеңейтилген башкы-маалымат бузук: туура эмес %s: күтүлбөгөн жерде бул - %c - бөлүүчү символ бар

en: Malformed extended header: invalid %s=%s
ky: Кеңейтилген башкы-маалымат бузук: %s=%s туура эмес

en: Malformed extended header: missing blank after length
ky: Кеңейтилген башкы-маалымат бузук: узундуктан кийин бош жер (пробел) жок

en: Malformed extended header: missing equal sign
ky: Кеңейтилген башкы-маалымат бузук: барабар символу жок

en: Malformed extended header: missing length
ky: Кеңейтилген башкы-маалымат бузук: узундук жок

en: Malformed extended header: missing newline
ky: Кеңейтилген башкы-маалымат бузук: жаңы сап жок

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
ky: Толук жазылган опцияларда колдонулган аргументтер сөзсүз түрдө же тилекке жараша жазылса, кыска жазылган опциялар менен да сөзсүз түрдө же тилекке жараша жазылат.

en: Missing record terminator
ky: Записьтерди бөлүүчү символ жок

en: Mod time differs
ky: Алмаштыруу убактылары окшошпойт

en: Mode differs
ky: Укук абалдары окшошпойт

en: More than one threshold date
ky: Бирден көп ченемдөөчү дата бар

en: Multiple archive files require `-M' option
ky: Бир нече архив файлы болсо `-M' опциясы колдонулушу керек

en: NAME
ky: АТЫ

en: NUMBER
ky: N

en: NUMBER of bytes per record, multiple of 512
ky: Ар маалыматка N байт түшөт, 512 көбөйтүндүсү

en: Negative size: %s
ky: Көлөмү терс сан: %s

en: No archive name given
ky: Архивдин аты берилген жок

en: No new volume; exiting.
ky: Жаңы том жок; иш бүттү.

en: Not linked to %s
ky: %s жака шилтенген эмес

en: Number out of allowed range: %s
ky: Сан жарактуу маанилердин тышында: %s

en: Old option `%c' requires an argument.
ky: Эски болгон `%c' опциясына параметр керек.

en: Only one --to-command option allowed
ky: --to-command опциясы бир эле жолу жазылыш керек

en: Operation modifiers:
ky: Иштөөнүн модификаторлору:

en: Option %s: Treating date `%s' as %s
ky: %s опциясы: `%s' датасын %s деп алды

en: Options `-%s' and `-%s' both want standard input
ky: `-%s' жана `-%s' опцияларына стандарт кирүү(input) керек

en: Options `-Aru' are incompatible with `-f -'
ky: `-Aru' опциялары `-f -' менен келишпейт

en: Options `-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
ky: *Бул* tar `-[0-7][lmh]' опцияларын иштетпейт

en: Other options:
ky: Башка опциялар:

en: Overwrite control:
ky: үстүнө көчүрүү контролу:

en: PATTERN
ky: ШАБЛОН

en: POSIX 1003.1-1988 (ustar) format
ky: POSIX 1003.1-1988 (ustar) форматы

en: POSIX 1003.1-2001 (pax) format
ky: POSIX 1003.1-2001 (pax) форматы

en: PROG
ky: ПРОГ

en: Pattern %s cannot be used
ky: %s шаблону колдонулбайт

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
ky: N текшерүү жерине жеткенде буларды (төмөндү карагыла) аткар

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
ky: %2$s үчүн %1$d-томду даярдап Enter'ди басыңыз:

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
ky: Алынган ар бир файл үчүн struct stat курамын көрсөтөт. Алдынала тандалган ФОРМАТ мындай:

en: Read checkpoint %u
ky: Окуунун текшерүү жери: %u

en: Read error in snapshot file
ky: Снэпшот файлды окубатканда ката болду

en: Read file names from FILE
ky: Файлдын аттарын ФАЙЛдан ал

en: Record size = %lu block | Record size = %lu blocks
ky[0]: Маалыматтын көлөмү = %lu блок

en: Record size must be a multiple of %d.
ky: Маалыматтын көлөмү %d көбөйтүндүсү болушу керек.

en: Removing leading `%s' from hard link targets
ky: Түз шилтемелер көрсөтүп турган файлдардын башындагы `%s' алынып салды

en: Removing leading `%s' from member names
ky: Мүчө аттарынын башындагы `%s' алынып салды

en: Renaming %s back to %s
ky: %s'тин атын кайра %s деп алмаштырды

en: Renaming %s to %s
ky: %s'тин атын %s деп алмаштырды

en: Report bugs to %s.
ky: Каталарды бул жерге билдиргиле %s.

en: SECS
ky: СЕК

en: SIGNAL
ky: СИГНАЛ

en: SIZE
ky: КӨЛӨМ

en: STYLE
ky: СТИЛЬ

en: Seek direction out of range
ky: Издөө жолу диапазондун тышында

en: Seek offset out of range
ky: Издөө даражасы диапазондун тышында

en: Seek to the given offset before writing data
ky: данный(data) жазаардан мурун айтылган орунга жыл

en: Select output stream:
ky: Чыгаруу() жолун танда:

en: Set date for next --touch option
ky: Эмики --touch опциясы үчүн дата жазгыла

en: Size differs
ky: Көлөмү окшошпойт

en: Size of a block for sparse file
ky: Кеңири жайлашкан файлдын блок көлөмү

en: Skipping to next header
ky: Эмики башкы-маалыматка өттү

en: Substituting %s for unknown date format %s
ky: Белгисиз %1$s дата форматынын ордуна %2$s коюлат

en: Substituting `.' for empty hard link target
ky: Түз шилтеме көрсөтүп турган бош файлдын ордуна `.' коюлду

en: Substituting `.' for empty member name
ky: Бош болгон мүчө аттын ордуна `.' коюлду

en: Symlink differs
ky: Символикалык шилтеме окшошпойт

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
ky: Синхрондуу аткаруу иштери. Булар --checkpoint опциясы менен берилгенн текшерүү жерине жеткенде аткарылат.

en: Synchronous execution options:
ky: Синхрондуу иштетүүнүн опциялары:

en: TEXT
ky: ТЕКСТ

en: The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      none, off       never make backups
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
ky: Резерв копиясы, эгер --suffix же SIMPLE_BACKUP_SUFFIX менен алмаштырылбаган болсо, `~' суффикси менен сакталат.
    Версияларды контролдоо --backup же VERSION_CONTROL менен баштатылат, мындай варианттар бар:
    
      none, off       резерв копиялар эч качан сакталбайт
      t, numbered     резерв копиялар номердүү болуп сакталат
      nil, existing   номердүү резерв копиялар бар болсо номердүү, болбосо жөнөкөй вариант
      never, simple   ар дайым жөнөкөй резерв копиялар сакталат

en: This does not look like a tar archive
ky: Бул tar-архиви эмес окшойт

en: Too many errors, quitting
ky: Өтө көп ката бар, иш бүттү

en: Total bytes deleted: %s
ky: Өчүрүлгөн жалпы байт: %s

en: Total bytes read
ky: Алынган жалпы байт

en: Total bytes written
ky: Жазылган жалпы байт

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
ky: ФАЙЛды --length опциясы менен берилген көлөмгө кыскартат (берилбеген болсо 0 болот)

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
ky: Толук маалымат үчүн `%s --help' же `%s --usage' деп жазгыла.

en: Uid differs
ky: Uid окшошпойт

en: Unaligned block (%lu byte) in archive | Unaligned block (%lu bytes) in archive
ky[0]: Архивде түз жайлашпаган блок бар (%lu байт)

en: Unexpected EOF in archive
ky: Архивде күтүлбөгөн жерде файлдын соңу бар

en: Unexpected EOF in snapshot file
ky: Снэпшот файлда күтүлбөгөн жерде файлдын соңу (EOF) бар

en: Unexpected field value in snapshot file
ky: Снэпшот файлда күтүлбөгөн поле(фиелд) бар

en: Unexpected long name header
ky: Башкы-маалымат узун

en: Unknown date format
ky: Датанын форматы түшүнүксүз

en: Unknown density: `%c'
ky: Түшүнүксүз тыгыздык: `%c'

en: Unknown field `%s'
ky: Белгисиз поле `%s'

en: Unknown quoting style `%s'. Try `%s --quoting-style=help' to get a list.
ky: Ковычкалардын түрү белгисиз - `%s'. Тизмени көрүүгө `%s --quoting-style=help' жазгыла.

en: Unknown signal name: %s
ky: Сигналдын аты белгисиз: %s

en: Unknown system error
ky: Белгисиз система катасы

en: Update the access and modification times of FILE
ky: ФАЙЛдын колдонуу жана алмашуу убакыттарын жаңылайт.

en: Usage:
ky: Колдонулушу:

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header detected | VERIFY FAILURE: %d invalid headers detected
ky[0]: ТЕКШЕРҮҮ КАТАСЫ: %d жараксыз башкы маалымат табылды

en: Valid arguments are:
ky: Жарактуу аргументтер мындай:

en: Verification may fail to locate original files.
ky: Текшерүү учурунда алгачкы файлдар табылбай калышы мүмкүн.

en: Verify
ky: Текшерүү

en: Volume %s does not match %s
ky: %s тому %s менен келишпей жатат

en: Volume number overflow
ky: Томдун номери батпай калды

en: WARNING: Archive is incomplete
ky: ЭСКЕРТҮҮ: Архив толук эмес

en: Write checkpoint %u
ky: Жазууну текшерүү жери: %u

en: Write to file NAME, instead of standard output
ky: Стандарт чыгарууга жазбай, АТЫ деген файлга жаз

en: [ARGS...]
ky: [АРГУМЕНТТЕР...]

en: [FILE]...
ky: [ФАЙЛ]...

en: ^[nN]
ky: ^[жЖ]

en: ^[yY]
ky: ^[оО]

en: `
ky: „

en: add given FILE to the archive (useful if its name starts with a dash)
ky: ФАЙЛды архивге кош (файлдын аты тире менен баштаган учурда пайдалуу)

en: additionally quote characters from STRING
ky: STRING ичинде болгон тамгаларга кошумча ковычка кошот

en: always use numbers for user/group names
ky: ээси/группа аттарын ардайым номерлер менен көрсөтөт

en: ambiguous argument %s for %s
ky: %2$s үчүн %1$s аргументи так эмес

en: append files to the end of an archive
ky: файлдарды архивдин аягына кошот

en: append tar files to an archive
ky: tar файлын архивге кошот

en: apply the user's umask when extracting permissions from the archive (default for ordinary users)
ky: архивден уруксат маалыматын чыгарыбатканда колдонуучунун umask'ын колдон (жөн колдонуучуларга алдынала тандлат)

en: archive file is local even if it has a colon
ky: архивдик файлда эки точка болушуна карабастан ал локалдуу

en: archive is seekable
ky: Архивдин ичиндегилерди издесе болот

en: ask for confirmation for every action
ky: ар ишти аткарууга макулдук сурап тур

en: attempt to verify the archive after writing it
ky: архивди сактагандан кийин текшерүүгө аракет кылат

en: avoid descending automatically in directories
ky: папкалардын тереңине кирип кетүүнү токтот

en: backup before removal, choose version CONTROL
ky: өчүрөрдөн мурун копиясын сактап кал, CONTROL версиясын танда

en: backup before removal, override usual suffix ('~' unless overridden by environment variable SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)
ky: өчүрөрдөн мурун копиясын сактап калат, жалпы колдонулган суфикс кошулат (бул суфикс SIMPLE_BACKUP_SUFFIX жолу менен алмаштырылбаган болсо '~' болот)

en: begin at member MEMBER-NAME in the archive
ky: архивдеги МҮЧӨНҮН-АТЫ мүчөсүнөн башта

en: block %s:
ky: блок %s:

en: block %s: ** Block of NULs **
ky: блок %s: ** нөлдөр болгон блок **

en: block %s: ** End of File **
ky: блок %s: ** Файлдын соңу **

en: cancel the effect of --delay-directory-restore option
ky: --delay-directory-restore опциясынын эффектин токтотот

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
ky: кеңири(чоң) файлдарды стандарт чыгарууга жибералбайт, --file опциясын колдонуңуз

en: cannot open `%s'
ky: `%s' ачылбай жатат

en: cannot seek
ky: издөө болбой калды

en: cannot set time on `%s'
ky: `%s'ке убакыт аталган жок

en: case sensitive matching (default)
ky: уйкаштырууда тамгалардын чоң-кичинесине каралат (алдынала тандалган)

en: change tape after writing NUMBER x 1024 bytes
ky: N x 1024 байт жазгандан кийин лентаны алмаштыр

en: change to directory DIR
ky: ПАПКА папкасына өт

en: child process
ky: туулган процесс

en: compare date and time when data changed only
ky: датасы алмашканда гана дата жана убактысын салыштыр

en: contents not dumped
ky: астындагылар кошулган жок

en: control pax keywords
ky: контролдоо үчүн pax ачкыч сөздөрү

en: create a new archive
ky: жаңы архив жаратат

en: create archive of the given format
ky: тандалган форматта архив жаратат

en: create archive with volume name TEXT; at list/extract time, use TEXT as a globbing pattern for volume name
ky: том аты ТЕКСТ болгон архив жарат; тизмелөө/чыгаруу учурунда, ТЕКСТ дегенди том атынын глоб шаблону катары колдон

en: create/list/extract multi-volume archive
ky: көп томдуу архивди жарат/тизмеле/чыгар

en: delay setting modification times and permissions of extracted directories until the end of extraction
ky: чыгарылган папкалардын колдонуу убакыттарын жана уруксаттарын чыгаруу иши бүткөндөн кийин коёт

en: delete from the archive (not on mag tapes!)
ky: архивден өчүрөт (магниттик ленталарда жарабайт!)

en: directory not dumped
ky: папка кошулган жок

en: disable quoting for characters from STRING
ky: STRING ичинде болгон тамгаларга ковычка кошпойт

en: disable use of some potentially harmful options
ky: зыяндуу көрүнгөн опцияларды колдонууга тыюуу салат

en: display progress messages every NUMBERth record (default 10)
ky: ар N записьтен кийин маалымат берип турат (алдынала 10 болот)

en: do not exit with nonzero on unreadable files
ky: окулбаган файлдар келгенде нөл болбогон статус менен ишти бүтүрбө

en: do not unquote filenames read with -T
ky: -T менен алынган файлдардын аттарындагы ковычкалар калаберет

en: don't extract file modified time
ky: файлдын алмаштыруу убактын чыгарбайт

en: don't replace existing files that are newer than their archive copies
ky: мурун бар болгон файл архивдеги копиясындан жаңы болсо аны алмаштырба

en: don't replace existing files when extracting
ky: файлдарды чыгаруу учурунда мурун бар болгон файлдардын ордуна көчүрбө

en: don't strip leading `/'s from file names
ky: файл аттарынын башындагы '/'терди өчүрбө

en: empty hierarchies prior to extracting directory
ky: папканы чыгарардан мурун баардык иерархияларды өчүрөт

en: exclude contents of directories containing CACHEDIR.TAG, except for the tag file itself
ky: CACHEDIR.TAG файлы болгон папкалардын астындагылары тэг файлдан тышкарысы кошулбайт

en: exclude contents of directories containing FILE, except for FILE itself
ky: ФАЙЛ файлы болгон папкалардын астындагылары ФАЙЛ файлындан тышкарысы кошулбайт

en: exclude directories containing CACHEDIR.TAG
ky: CACHEDIR.TAG файлы болгон папкалар кошулбайт

en: exclude directories containing FILE
ky: ФАЙЛ файлы болгон папкалар кошулбайт

en: exclude everything under directories containing CACHEDIR.TAG
ky: CACHEDIR.TAG файлы болгон папкалардын астындагыларынын баары кошулбайт

en: exclude everything under directories containing FILE
ky: ФАЙЛ файлы болгон папкалардын астындагыларынын баары кошулбайт

en: exclude files, given as a PATTERN
ky: ШАБЛОН менен уйкаш файлдар ишке алынбайт

en: exclude patterns listed in FILE
ky: ФАЙЛда тизмеленген шаблондор менен уйкаш файлдар ишке алынбайт

en: exec/tcp: Service not available
ky: exec/tcp: сервис жок

en: extract files from an archive
ky: архивден файлдарды чыгарат

en: extract files to standard output
ky: файлдарды стандарт чыгарууга (output) жөнөт

en: extract information about file permissions (default for superuser)
ky: файлдын уруксат маалыматын да чыгар (суперколдонуучуга алдынала тандалат)

en: file name contains null character
ky: файлдын атында бош тамга бар

en: filter through PROG (must accept -d)
ky: ПРОГ менен ишке ал (-d опциясы болушу керек)

en: find differences between archive and file system
ky: архив менен файл система айырмаларын табат

en: follow symlinks; archive and dump the files they point to
ky: символикалык шилтемелерге барат; алар көрсөткөн файлдарды архивге кошот

en: force (symbolic) mode CHANGES for added files
ky: кошулган файлдардын укук абалын УКУК деп кой

en: force NAME as group for added files
ky: кошулган файлдардын группасын АТЫ деп кой

en: force NAME as owner for added files
ky: кошулган файлдардын ээсин АТЫ деп кой

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
ky: genfile, GNU paxutils пакетинин дата файлдарын ишке алат.
    ОПЦИЯЛАР мындай:

en: get names to extract or create from FILE
ky: чыгарылатурган же жаңы ачылатурган файлдарды АТЫ деген файлдан кара

en: give a short usage message
ky: Колдонуу жөнүндө кыска маалымат көрсөтөт

en: give this help list
ky: Бул жардам тизмесин көрсөтөт

en: handle new GNU-format incremental backup
ky: жаңы GNU форматындагы резервдөө методун колго ал

en: handle old GNU-format incremental backup
ky: эски GNU форматындагы резервдөө методун колго ал

en: handle sparse files efficiently
ky: кеңири жайлашкан файлдарды эфектүү түрдө колго ал

en: hang for SECS seconds (default 3600)
ky: СЕК секунда күтүңүз (алдынала - 3600)

en: ignore case
ky: тамгалардын чоң-кичинесине каралбайт

en: ignore exit codes of children
ky: туулган процесстердин бүтүрүү кодторуна караба

en: ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
ky: архивдеги нөлдүү блокторду өтүп кетет (EOF жөнүндө)

en: incorrect mask (near `%s')
ky: туура эмес маска (`%s' жанында)

en: interprocess channel
ky: процесс-аралык канал

en: invalid argument %s for %s
ky: %2$s үчүн %1$s аргументи жарабайт

en: keyword[[:]=value][,keyword[[:]=value]]...
ky: ачкыч-сөз[[:]=мааниси][,ачкыч-сөз[[:]=мааниси]]...

en: list the contents of an archive
ky: архивдин ичиндеги файлдарды тизмелейт

en: memory exhausted
ky: Память жетпей калды

en: old V7 tar format
ky: эски V7 tar форматы

en: only append files newer than copy in archive
ky: архивдин ичиндегилерден жаңы болгон файлдарды гана кошот

en: only store files newer than DATE-OR-FILE
ky: ДАТА-ЖЕ-ФАЙЛ'дан жаңы болгон файлдарды гана сакта

en: overwrite existing files when extracting
ky: чыгаруу учурунда мурун бар болгон файлдардын ордуна көчүрөт

en: overwrite metadata of existing directories when extracting (default)
ky: чыгаруу учурунда бар болгон папкалардын мета-даталардын үстүнө жазылат (алдынала тандалат)

en: patterns match after any `/' (default for exclusion)
ky: шаблондор `/' символунан кийин келген ар жерде уйкашына каралат (алдынала тандалган)

en: patterns match file name start
ky: шаблондор файлдын атынын башталышы менен уйкаштырылат

en: pipe extracted files to another program
ky: архивден чыккан файлдарды канал(pipe) жолу менен башка программага жөнөтөт

en: preserve access times on dumped files, either by restoring the times after reading (METHOD='replace'; default) or by not setting the times in the first place (METHOD='system')
ky: кошулган файлдардын колдонуу убакыттарын сакта; окугандан кийинки убактарын сакта (МЕТОД='replace'; алдынала тандалат) же колдонуу убакыттарын алмашырбай туруп сактап кал (МЕТОД='system')

en: preserve metadata of existing directories
ky: мурун бар болгон папкалардын мета-касиеттерин корго

en: print a message if not all links are dumped
ky: баардык шилтемелер кошулбай калса билдирүү жазып чыгар

en: print file modification dates in UTC
ky: файлды алмаштыруу датасын UTC түрүндө көрсөт

en: print program version
ky: программанын версиясын көрсөтөт

en: print total bytes after processing the archive; with an argument - print total bytes when this SIGNAL is delivered; Allowed signals are: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 and SIGUSR2; the names without SIG prefix are also accepted
ky: архивди колдонгондон кийин жалпы байт көлөмүн жазат; аргументи бар болсо - бул СИГНАЛ келгенде байт көлөмүн жазат; Колдонулган сигналдар мындай: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 жана SIGUSR2; SIG префикси жазылбаган аттарын да колдонсо болот.

en: process only the NUMBERth occurrence of each file in the archive; this option is valid only in conjunction with one of the subcommands --delete, --diff, --extract or --list and when a list of files is given either on the command line or via the -T option; NUMBER defaults to 1
ky: архивдеги ар бир файлдын N-чи копиясын гана ишке алат. Бул опция --delete, --diff, --extract же --list опциялардын бирөөсү менен кошо жазылганда жана файлдардын аттары команда строкасында же -T опциясы менен берилгенде гана жарактуу болот. N-дин мааниси алдынала 1ге барабар.

en: reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
ky: окубатканда кайрадан блокторго бөлүп чык (4.2BSD каналдары үчүн)

en: recurse into directories (default)
ky: папкалардын тереңине кирет (алдынала тандалган)

en: remove each file prior to extracting over it
ky: бар болгон файлдын ордуна көчүрүүдөн мурун ал файлды өчүрөт

en: remove files after adding them to the archive
ky: файлдарды архивге кошулгандан кийин өчүрөт

en: rmtlseek not stopped at a record boundary
ky: rmtlseek маалыматтын чегинде токтогон жок

en: run script at end of each tape (implies -M)
ky: ар лентанын аягында скриптти иштет (-M опциясы колдонулат)

en: same as --format=posix
ky: --format=posix менен бирдей

en: same as --format=v7
ky: --format=v7 менен бирдей

en: same as both -p and -s
ky: -p жана -s менен бирдей

en: same as pax
ky: pax менен бирдей

en: send verbose output to FILE
ky: чыккан кеңири маалыматты ФАЙЛ файлына жибер

en: set mtime for added files from DATE-OR-FILE
ky: кошулган файлдардын алмашуу убактысын ДАТА-ЖЕ-ФАЙЛ дан ал

en: set name quoting style; see below for valid STYLE values
ky: аттарга ковычка кошуу стилин тандаңыз; жарактуу СТИЛЬ түрдөрү төмөндө көрсөтүлөт.

en: set the program name
ky: Программага ат кой

en: set version of the sparse format to use (implies --sparse)
ky: кеңири жайлаштыруу форматынын версиясын тандайт (--sparce опциясы кошулган болот)

en: show block number within archive with each message
ky: ар билдирүүдө архивдин ичиндеги блок номерин көрсөт

en: show file or archive names after transformation
ky: алмаштыруудан кийин файлдын же архивдин аттарын көрсөтөт

en: show tar defaults
ky: tar'да алдынала коюлган опцияларды көрсөтөт

en: sort names to extract to match archive
ky: чыгатурган файлдарды архивдегидей кылып сортто

en: specify drive and density
ky: драйв жана анын тыгыздыгын белгиле

en: stat(%s) failed
ky: stat(%s) аткарылбай калды

en: stay in local file system when creating archive
ky: архивди жасабатканда локалдуу файл системасында кал

en: strip NUMBER leading components from file names on extraction
ky: чыгаруу учурунда файл аттарынын башындагы N компонентти алып салат

en: test the archive volume label and exit
ky: архивдик томдун атын текшерет анан бүтүрөт

en: too many arguments
ky: аргументтердин саны көп

en: treat non-zero exit codes of children as error
ky: туулган процесстердин нөл болбогон бүтүрүү кодторун ката деп ишке ал

en: unquote filenames read with -T (default)
ky: -T менен алынган файлдардын аттарындагы ковычкалар өчүрүлөт (алдынала тандалат)

en: use archive file or device ARCHIVE
ky: АРХИВ деген архивдик файлды же аспапты колдонот

en: use given rmt COMMAND instead of rmt
ky: rmt'нин ордуна КОМАНДА колдонулат

en: use remote COMMAND instead of rsh
ky: rsh'тын ордуна КОМАНДА колдонулат

en: use sed replace EXPRESSION to transform file names
ky: файлдардын аттарын алмаштыруу үчүн sed replace EXPRESSION колдонгула

en: use wildcards (default for exclusion)
ky: шаблондор колдонулат (иштен алынбаган файлдарга алдынала тандалат)

en: use/update the volume number in FILE
ky: ФАЙЛ файлынын ичиндеги том номерин колдон/жаңырт

en: value %s out of %s range %s..%s
ky: %s мааниси %s диапазонунун тышында %s..%s

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
ky: %s мааниси %s диапазонунун тышында %s..%s; ордуна %s коюлат

en: verbatim string matching
ky: кандай жазылса ошондой колдонулат

en: verbosely list files processed
ky: ишке алынган файлдарды кеңири маалыматы менен тизмеле

en: when creating, same as --old-archive; when extracting, same as --no-same-owner
ky: жаңы архив жасабатканда --old-archive менен бирдей; чыгарыбатканда --no-same-owner менен бирдей

en: when listing or extracting, list each directory that does not match search criteria
ky: тизмелөө же чыгаруу учурунда издөө критериясына жатпаган папкаларды да тизмелейт

en: wildcards do not match `/'
ky: шаблондор `/' символун издебейт

en: wildcards match `/' (default for exclusion)
ky: шаблондор `/' символун издейт (алдынала тандалган)
