gconf master - en to ja translation catalogue (479 entries)

en: %s Continue (y/n)?
ja: %s を続行しますか？ (y/n)

en: %s option must be used by itself.
ja: %s オプションはそれ自身で使われる必要があります

en: '\%o' is not an ASCII character and thus isn't allowed in key names
ja: '\%o' は ASCII 文字ではないのでキー名に指定できません

en: (no value set)
ja: (何もセットされていません)

en: - Sanity checks for GConf
ja: - GConf の妥当性を確認する

en: - Tool to manipulate a GConf configuration
ja: - GConf 設定データベースを操作するためのツール

en: --ignore-schema-defaults is only relevant with --get, --all-entries, --dump, --recursive-list, --get-list-size or --get-list-element
ja: オプション --ignore-schema-defaults は --get, --all-entries, --dump, --recursive-list, --get-list-size or --get-list-element と一緒に指定して下さい

en: --recursive-list should not be used with --get, --set, --unset, --all-entries, --all-dirs, or --search-key
ja: --recursive-list は --get, --set, --set, --unset, --all-entries または --all-dirs または --search-key と一緒に指定しないで下さい

en: --set_schema should not be used with --get, --set, --unset, --all-entries, --all-dirs, or --search-key
ja: --set_schema は --get, --set, --unset, --all-entries, --all-dirs, または --search-key と一緒に指定していないで下さい

en: <%s> provided but current element does not have type %s
ja: <%s> を与えましたが、この要素には %s 型がありません

en: <%s> provided but parent <entry> does not have a value
ja: <%s> を与えましたが、親の要素 <entry> には値がありません

en: <li> has wrong type %s
ja: <li> に間違った型 %s があります

en: A node has unknown "type" attribute `%s', ignoring
ja: ノードに不明な "type" 属性 '%s' があるので無視します

en: A toplevel node in XML file `%s' is <%s> rather than <entry>, ignoring
ja: XML ファイル '%s' の中のトップレベルノードが <entry> ではなく <%s> なので無視します

en: Adding client to server's list failed, CORBA error: %s
ja: サーバ一覧へのクライアントの追加が失敗しました (CORBA エラー: %s)

en: Adding source `%s'
ja: ソース '%s' を追加しています

en: Attached schema `%s' to key `%s'
ja: スキーマ '%s' の連結 (キーは '%s')

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
ja: 属性 "%s" はこのコンテキストの要素 <%s> には不適切です

en: Backend `%s' failed to return a vtable
ja: バックエンド '%s' が vtable を返せませんでした

en: Backend `%s' missing required vtable member `%s'
ja: バックエンド '%s' が必要な vtable のメンバ '%s' を無くしました

en: Bad XML node: %s
ja: 使用できない XML ノード: %s

en: Bad address `%s'
ja: アドレス '%s' は使えません

en: Bad address `%s': %s
ja: アドレス '%s' が間違っています: %s

en: Bad key or directory name
ja: 使用できないキーまたはディレクトリ名です

en: Bypass server, and access the configuration database directly. Requires that gconfd is not running.
ja: サーバを経由して設定データベースに直接アクセスする (gconfd が起動していないことが条件)

en: CORBA error: %s
ja: CORBA エラー: %s

en: Can't add notifications to a local configuration source
ja: ローカル設定に通知を追加できません

en: Can't get and set/unset simultaneously
ja: --get と --set/--unset を同時には使えません

en: Can't get type and set/unset simultaneously
ja: --get-type と --set/--unset を同時には使えません

en: Can't have a period '.' right after a slash '/'
ja: スラッシュ '/' の直後にはピリオド '.' を指定できません

en: Can't have two slashes '/' in a row
ja: 行にはスラッシュ '/' を二つ指定できません

en: Can't overwrite existing read-only value
ja: 存在している読み込み専用の値には上書きできません

en: Can't read from or write to the XML root directory in the address "%s"
ja: アドレス "%s" にある XML ルート・ディレクトリへの読み取り/書き込みができません

en: Can't remove file %s: %s
ja: ファイル "%s" を削除できません: %s

en: Can't set and get/unset simultaneously
ja: --set と --get/--unset を同時には使えません

en: Can't toggle and get/set/unset simultaneously
ja: --toggle と --get/--set/--unset を同時には使えません

en: Can't use --all-dirs with --get or --set
ja: --get または --set と一緒に --all-dirs は使えません

en: Can't use --all-entries with --get or --set
ja: --get または --set と一緒に --all-entries は使えません

en: Can't write to file `%s': %s
ja: ファイル '%s' が書き込めませんでした: %s

en: Cannot find directory %s
ja: ディレクトリ %s が見つかりません

en: Cannot set schema as value
ja: 値としてスキーマをセットできません

en: Car Type: %s
ja: Car 型: %s

en: Cdr Type: %s
ja: Cdr 型: %s

en: Change GConf mandatory values
ja: 変更不可の GConf の設定値の編集

en: Change GConf system values
ja: システム規模で GConf の設定値の変更

en: Client options:
ja: クライアントのオプション:

en: Config file '%s' is empty
ja: 設定ファイル '%s' は空です

en: Configuration server couldn't be contacted
ja: 設定サーバに接続できませんでした

en: Contacting LDAP server: host '%s', port '%d', base DN '%s'
ja: LDAP サーバへ接続中: ホスト (%s)、ポート (%d)、ベースDN (%s)

en: Corrupt data in configuration source database
ja: 設定ファイルのデータベースに不正なデータがあります

en: Could not connect to session bus: %s
ja: セッション・バスに接続できませんでした: %s

en: Could not connect to system bus: %s
ja: システム・バスに接続できませんでした: %s

en: Could not create file '%s', probably because it already exists
ja: ファイル '%s' を生成できませんでした (既に存在しているようです)

en: Could not flush file '%s' to disk: %s
ja: ファイル '%s' をディスクに書き出せませんでした: %s

en: Could not flush saved state file '%s' to disk: %s
ja: 状態保持ファイル '%s' の内容をディスクに書き出せませんでした: %s

en: Could not lock temporary file '%s': %s
ja: 一時ファイル '%s' をロックできませんでした: %s

en: Could not make directory "%s": %s
ja: ディレクトリ "%s" を作成できませんでした: %s

en: Could not make directory `%s': %s
ja: ディレクトリ '%s' を作成できませんでした: %s

en: Could not move aside old saved state file '%s': %s
ja: 古い状態保持ファイル '%s' を別の場所に移動できませんでした: %s

en: Could not open lock directory for %s to remove locks: %s
ja: ロック削除のため %s のロック・ディレクトリを開けませんでした: %s

en: Could not open saved state file '%s' for writing: %s
ja: 状態保持ファイル '%s' を書き込みモードで開けませんでした: %s

en: Could not remove "%s": %s
ja: "%s" を削除できませんでした: %s

en: Could not remove file %s: %s
ja: ファイル %s を削除できませんでした: %s

en: Could not send message to GConf daemon: %s
ja: GConf デーモンにメッセージを送信できませんでした: %s

en: Could not stat `%s': %s
ja: '%s' の状態を取得できませんでした: %s

en: Could not write saved state file '%s' fd: %d: %s
ja: 状態保持ファイル '%s' に書き込めませんでした　fd: %d: %s

en: Couldn't find the XML root directory in the address `%s'
ja: アドレス '%s' 中に XML ルート・ディレクトリが見つかりませんでした

en: Couldn't interpret CORBA value for list element
ja: リストアイテム用の CORBA の値が解釈できません

en: Couldn't locate backend module for `%s'
ja: '%s' 用のバックエンド・モジュールを特定できませんでした

en: Couldn't make sense of CORBA value received in set request for key `%s'
ja: キー '%s' 用に設定された要求で受け取った CORBA 値を解釈できませんでした

en: Couldn't open path file `%s': %s
ja: ファイル '%s' が開けませんでした: %s

en: Couldn't resolve address for configuration source
ja: 設定ファイルのアドレスが解決できませんでした

en: Created Evolution/LDAP source using configuration file '%s'
ja: 設定ファイル '%s' で Evolution/LDAP のソースを生成しました

en: DESCRIPTION
ja: 説明

en: Default Value: %s
ja: 初期値: %s

en: Didn't find car and cdr for XML pair node
ja: XML ペアノードの car と cdr を見つけられませんでした

en: Didn't understand XML node <%s> inside an XML list node
ja: XML リストノードの中にある XML ノード <%s> を解釈しませんでした

en: Didn't understand XML node <%s> inside an XML pair node
ja: XML ペアノードの下位にある XML ノード <%s> を解釈しませんでした

en: Didn't understand `%s' (expected integer)
ja: '%s' を解釈しませんでした (整数値を期待しました)

en: Didn't understand `%s' (expected real number)
ja: '%s' を解釈しませんでした (実数値を期待しました)

en: Didn't understand `%s' (expected true or false)
ja: '%s' を解釈しませんでした (真または偽を期待しました)

en: Didn't understand `%s' (extra trailing characters)
ja: '%s' を解釈しませんでした (閉じていない文字有り)

en: Didn't understand `%s' (extra unescaped ')' found inside pair)
ja: '%s' を解釈しませんでした (ペア中のエスケープされていない ')' が余分です)

en: Didn't understand `%s' (extra unescaped ']' found inside list)
ja: '%s' を解釈しませんでした (リスト中のエスケープされた ']' が余分です)

en: Didn't understand `%s' (list must end with a ']')
ja: '%s' を解釈しませんでした (リストは ']' で終了する必要有り)

en: Didn't understand `%s' (list must start with a '[')
ja: '%s' を解釈しませんでした (リストは '[' で開始される必要有り)

en: Didn't understand `%s' (pair must end with a ')')
ja: '%s' を解釈しませんでした (ペアは ')' で終了する必要有り)

en: Didn't understand `%s' (pair must start with a '(')
ja: '%s' を解釈しませんでした (ペアは '(' で開始される必要有り)

en: Didn't understand `%s' (wrong number of elements)
ja: '%s' を解釈しませんでした (要素番号の間違い)

en: Directory operation on key
ja: キー上でのディレクトリ操作

en: Directory/file permissions for XML source at root %s are: %o/%o
ja: ルートにある %s の XML ソース用のディレクトリ/ファイル権限: %o/%o

en: Document `%s' has no top level <%s> node
ja: ドキュメント '%s' にはトップレベル <%s> ノードがありません

en: Document `%s' has the wrong type of root node (<%s>, should be <%s>)
ja: ドキュメント '%s' のルートノード (<%s> は <%s> のはず) の型が間違っています

en: Document `%s' is empty?
ja: ドキュメント '%s' は空ですか？

en: Don't understand type `%s'
ja: '%s' の型が不明です

en: Dump to standard output an XML description of all entries under a directory, recursively.
ja: 指定したディレクトリにある全ての XML 記述を再帰的に標準出力へ表示する

en: Duplicate entry `%s' in `%s', ignoring
ja: '%s' が '%s' の中で重複しているので無視します

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
ja: 要素 <%s> は <%s> の下に格納できません

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
ja: 要素 <%s> は要素 <%s> の内側に格納できません

en: Element <%s> is not allowed inside current element
ja: 要素 <%s> はこの要素の内側に格納できません

en: Encoded value is not valid UTF-8
ja: エンコードされた値の UTF-8 が正しくありません

en: Entry with no name in XML file `%s', ignoring
ja: XML ファイル '%s' の中に名前の無いエントリが含まれているので無視します

en: Error associating schema name '%s' with key name '%s': %s
ja: 警告: スキーマ '%s' の連結に失敗(キーは'%s'): %s

en: Error checking existence of `%s': %s
ja: '%s' の存在確認でエラー: %s

en: Error compiling regex: %s
ja: 正規表現をコンパイルできません: %s

en: Error finding metainfo: %s
ja: メタ情報の検索中にエラー: %s

en: Error getting default value for `%s': %s
ja: '%s' のデフォルト値の取得でエラー: %s

en: Error getting metainfo: %s
ja: メタ情報の取得中にエラー: %s

en: Error getting new value for "%s": %s
ja: "%s" の新しい値の取得でエラー: %s

en: Error getting schema at '%s': %s
ja: '%s' でスキーマの取得のエラー: %s

en: Error getting value for `%s': %s
ja: '%s' の値の取得でエラー: %s

en: Error initializing module `%s': %s
ja: モジュール '%s' の初期化中にエラー: %s

en: Error listing dirs in `%s': %s
ja: '%s' の中のディレクトリのリスト化でエラー: %s

en: Error listing dirs: %s
ja: ディレクトリのリスト化中にエラー: %s

en: Error loading some configuration sources: %s
ja: 幾つかの設定ファイルの読み込みに失敗しました: %s

en: Error obtaining new value for `%s' after change notification from backend `%s': %s
ja: '%s' の新しい値を取得する際にエラーが発生しました (バックエンド '%s' からの通知を変更したあと): %s

en: Error obtaining new value for `%s': %s
ja: '%s' の新しい値を取得する際にエラー: %s

en: Error opening module `%s': %s
ja: モジュール '%s' をロード中にエラー: %s

en: Error querying LDAP server: %s
ja: LDAP サーバの問い合わせエラー: %s

en: Error reading "%s": %s
ja: "%s" の読み込みでエラー: %s

en: Error reading saved state file: %s
ja: 状態保持ファイルの読み込みでエラー: %s

en: Error reading the file:
ja: ファイルの読み込み中にエラー:

en: Error releasing lockfile: %s
ja: ロックファイルの解放でエラー: %s

en: Error removing directory "%s": %s
ja: ディレクトリ "%s" の削除でエラー: %s

en: Error removing schema name from '%s': %s
ja: '%s' からスキーマ名の削除でエラー: %s

en: Error saving GConf tree to '%s': %s
ja: '%s' への GConf ツリーの保存エラー: %s

en: Error setting schema for `%s': %s
ja: '%s'用のスキーマ設定でエラー: %s

en: Error setting value for `%s': %s
ja: '%s' の値のセットでエラー: %s

en: Error setting value: %s
ja: 値の設定エラー: %s

en: Error setting value: %s
ja: 値の設定エラー: %s

en: Error syncing configuration data: %s
ja: 設定データを同期する際にエラー: %s

en: Error syncing the XML backend directory cache: %s
ja: XML バックエンドのディレクトリキャッシュの同期でエラー: %s

en: Error syncing: %s
ja: 同期中にエラー: %s

en: Error syncing: %s
ja: 同期中にエラー: %s

en: Error unsetting "%s": %s
ja: "%s" の無効化でエラー: %s

en: Error unsetting `%s': %s
ja: '%s' の無効化でエラー: %s

en: Error unsetting `%s': %s
ja: '%s' 未設定中にエラー: %s

en: Error while parsing options: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ja: オプション %s の解析エラー
    '%s --help' を実行して利用可能なコマンドライン・オプションの一覧を参照して下さい

en: Error writing file "%s": %s
ja: ファイル "%s" の書き込みでエラー: %s

en: Error: %s
ja: エラー: %s

en: Exiting
ja: 終了します

en: Expected (%s,%s) pair, got a pair with one or both values missing
ja: ペア (%s と %s) を期待しましたが、得られたのは一つないし両方の値が無いペアです

en: Expected `%s' got `%s' for key %s
ja: '%s' を期待しましたが得られたのは '%s' (キーは'%s') です

en: Expected bool, got %s
ja: 'bool' 型を期待していたものの実際に得られたのは %s です。

en: Expected float, got %s
ja: 'float' 型を期待していたものの実際に得られたのは %s です。

en: Expected int, got %s
ja: 'int' 型を期待していたものの実際に得られたのは %s です。

en: Expected list of %s, got list of %s
ja: %s のリストを期待しましたが、得られたのは %s のリストです

en: Expected list, got %s
ja: リストを期待しましたが、得られたのは %s です

en: Expected pair of type (%s,%s) got type (%s,%s)
ja: 種類 (%s と %s) のペアを期待しましたが、得られたのは種類 (%s と %s) です

en: Expected pair, got %s
ja: (キーと値の) ペアを期待しましたが、得られたのは %s です

en: Expected schema, got %s
ja: 'schema' 型を期待していたものの実際に得られたのは %s です。

en: Expected string, got %s
ja: 'string' 型を期待していたものの実際に得られたのは %s です。

en: FILENAME
ja: ファイル名

en: Failed
ja: 失敗

en: Failed reading default value for schema: %s
ja: スキーマのデフォルト値の読み込みに失敗しました: %s

en: Failed to access configuration source(s): %s
ja: 設定ファイルのアクセスに失敗: %s

en: Failed to clean up file '%s': %s
ja: ファイル '%s' のクリアに失敗しました: %s

en: Failed to close file `%s': %s
ja: ファイル '%s' を閉じるのに失敗しました: %s

en: Failed to close gconfd logfile; data may not have been properly saved (%s)
ja: gconfd ログファイルのクローズに失敗しました: おそらくデータは保存されません (%s)

en: Failed to close new saved state file '%s': %s
ja: 新しい状態保持ファイル '%s' を閉じるのに失敗しました: %s

en: Failed to contact LDAP server: %s
ja: LDAP サーバへ接続に失敗: %s

en: Failed to contact configuration server; some possible causes are that you need to enable TCP/IP networking for ORBit, or you have stale NFS locks due to a system crash. See http://projects.gnome.org/gconf/ for information. (Details - %s)
ja: 設定サーバ (gconfd) に接続できませんでした: いくつか考えられる原因として、ORBit の TCP/IP ネットワークを有効にしていない、あるいはお使いのシステムで古い NFS のロックがクラッシュを引き起こしたことが考えられます。これに関連する情報については http://projects.gnome.org/gconf/ を参照して下さい: (詳細 - %s)

en: Failed to convert IOR '%s' to an object reference
ja: IOR '%s' のオブジェクト参照への変換に失敗しました

en: Failed to convert object to IOR
ja: IOR へのオブジェクト変換に失敗しました

en: Failed to create file `%s': %s
ja: ファイル '%s' の作成に失敗しました: %s

en: Failed to create or open '%s'
ja: '%s' の作成またはオープンに失敗しました

en: Failed to delete "%s": %s
ja: "%s" の削除に失敗しました: %s

en: Failed to delete old file `%s': %s
ja: 古いファイル '%s' の削除に失敗しました: %s

en: Failed to flush client add to saved state file: %s
ja: 状態保持ファイルへの追加クライアントのフラッシュに失敗しました: %s

en: Failed to get IOR for client: %s
ja: クライアントの IOR 取得に失敗しました: %s

en: Failed to get a lock
ja: ロックの取得に失敗しました

en: Failed to get all entries in `%s': %s
ja: '%s' で全てのエントリの取得に失敗: %s

en: Failed to get bus name for daemon, exiting: %s
ja: デーモンのバス名の取得に失敗したので強制終了します: %s

en: Failed to get configuration file path from '%s'
ja: '%s' から設定ファイルのパスを取得できませんでした

en: Failed to get connection to session: %s
ja: セッションへの接続に失敗しました: %s

en: Failed to get object reference for ConfigServer
ja: 設定サーバ用のオブジェクト・リファレンスの取得に失敗しました

en: Failed to get value for `%s': %s
ja: '%s' の値の取得に失敗: %s

en: Failed to give up lock on XML directory "%s": %s
ja: XML ディレクトリ "%s" のロックの解除に失敗しました: %s

en: Failed to init GConf: %s
ja: GConf の初期化に失敗: %s

en: Failed to link '%s' to '%s': %s
ja: '%s' から '%s' のリンクに失敗しました: %s

en: Failed to load file "%s": %s
ja: ファイル "%s" の読み込みに失敗しました: %s

en: Failed to load source "%s": %s
ja: ソース "%s" の読み込みに失敗しました: %s

en: Failed to lock '%s': probably another process has the lock, or your operating system has NFS file locking misconfigured (%s)
ja: '%s' のロックに失敗しました: 他のプロセスがロックしているか、お使いの OS の NFS ファイル・ロックの設定が間違っているようです (%s)

en: Failed to log addition of listener %s (%s); will not be able to restore this listener on gconfd restart, resulting in unreliable notification of configuration changes.
ja: 追加のリスナーである %s (%s) のログを記録できませんでした (信頼できない設定変更の通知になるため、gconfd デーモンを再起動した時にこのリスナーを復帰させることはできません)

en: Failed to log addition of listener to gconfd logfile; won't be able to re-add the listener if gconfd exits or shuts down (%s)
ja: gconfd ログファイルへのログの追加に失敗しました。gconfd を終了またはシャットダウンしたらリスナーの追加はできません (%s)

en: Failed to log removal of listener to gconfd logfile; might erroneously re-add the listener if gconfd exits or shuts down (%s)
ja: gconfd ログファイルへのログの削除に失敗しました。gconfd を終了またはシャットダウンしたらリスナーの再追加はエラーになるかもしれません (%s)

en: Failed to log removal of listener to logfile (most likely harmless, may result in a notification weirdly reappearing): %s
ja: ログファイルへリスナーのログ移動に失敗しました (殆ど実害はありません、再度おかしな通知があるかもしれませんせんが): %s

en: Failed to move new saved state file into place: %s
ja: 新しい状態保持ファイルの移動に失敗しました: %s

en: Failed to move temporary file "%s" to final location "%s": %s
ja: 作業ファイル "%s" を最終格納場所 "%s" へ移動できませんでした: %s

en: Failed to open "%s": %s
ja: "%s" のオープンに失敗しました: %s

en: Failed to open `%s': %s
ja: '%s' が開けませんでした: %s

en: Failed to open gconfd logfile; won't be able to restore listeners after gconfd shutdown (%s)
ja: gconfd ログファイルのオープンに失敗しました: gconf をシャットダウンした後にログを復活することはできません (%s)

en: Failed to open saved state file: %s
ja: 状態保持ファイルのオープンに失敗しました: %s

en: Failed to parse XML file "%s"
ja: XML ファイル "%s" の解析に失敗しました

en: Failed to remove '%s': %s
ja: '%s' の削除に失敗しました: %s

en: Failed to remove lock directory `%s': %s
ja: ロック・ディレクトリ '%s' の解放に失敗しました: %s

en: Failed to remove lock file `%s': %s
ja: ロック・ファイル `%s' の削除に失敗しました: %s

en: Failed to rename `%s' to `%s': %s
ja: 名前 '%s' から '%s' の変更に失敗しました: %s

en: Failed to restore `%s' from `%s': %s
ja: '%s' から '%s' の復帰に失敗しました: %s

en: Failed to restore original saved state file that had been moved to '%s': %s
ja: '%s' に移動した状態保持ファイルの復帰に失敗しました: %s

en: Failed to set mode on `%s': %s
ja: '%s' のモード設定が失敗しました: %s

en: Failed to shut down backend
ja: バックエンド・モジュールのシャットダウンに失敗しました

en: Failed to spawn the configuration server (gconfd): %s
ja: gconf 設定サーバの起動に失敗しました: %s

en: Failed to stat `%s': %s
ja: '%s' の状態が取得できませんでした: %s

en: Failed to sync XML cache contents to disk
ja: XML キャッシュとディスクとの同期に失敗しました

en: Failed to sync one or more sources: %s
ja: 一つ以上のファイルの同期でエラー: %s

en: Failed to unset breakage key %s: %s
ja: 不完全なキー '%s' の無効化に失敗: %s

en: Failed to write "%s": %s
ja: "%s" の書き込みに失敗しました: %s

en: Failed to write XML data to `%s': %s
ja: XML データの `%s' への書き込みに失敗しました: %s

en: Failed to write byte to pipe file descriptor %d so client program may hang: %s
ja: FD %d にパイプするためのバイトの書き込みに失敗したため、クライアント側がハングするおそれがあります: %s

en: Failed to write client add to saved state file: %s
ja: 状態保持ファイルへのクライアントの追加に失敗しました: %s

en: Failed to write file `%s': %s
ja: ファイル '%s' への書き込みに失敗しました: %s

en: Failed to write some configuration data to disk
ja: 設定データのディスクへの書き込みに失敗しました

en: Failure during recursive unset of "%s": %s
ja: "%s" の再帰的な解放中にエラー: %s

en: Failure listing entries in `%s': %s
ja: '%s' の中にあるエントリの読み込みでエラー: %s

en: Failure shutting down configuration server: %s
ja: 設定サーバのシャットダウンに失敗しました: %s

en: Fatal error: failed to get object reference for ConfigDatabase
ja: 致命的なエラー: ConfigDatabase 用のオブジェクトリファレンスの取得に失敗しました

en: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL is set, not installing schemas
ja: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL がセットされていますが、スキーマはインストールされていません

en: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_UNINSTALL is set, not uninstalling schemas
ja: GCONF_DISABLE_MAKEFILE_SCHEMA_INSTALL がセットされていますが、スキーマはインストールされていません

en: GConf Error: %s
ja: GConf エラー: %s

en: GConf server is not in use, shutting down.
ja: GConf サーバが使用されていないのでシャットダウンします

en: GConf warning: failure listing pairs in `%s': %s
ja: GConf から警告: '%s' の中のペアのリスト化に失敗: %s

en: GConf won't work without dynamic module support (gmodule)
ja: GConf はダイナミック・モジュールのサポート (gmodule) 無しでは動作しません

en: Get a specific element from a list key, numerically indexed.
ja: リスト・キーから指定した (番号が付与された) 要素を取得する

en: Get the long doc string for a key
ja: キーに対する長い doc 文字列を取得する

en: Get the name of the default source
ja: デフォルトの設定ソースの名前を取得する

en: Get the name of the schema applied to this key
ja: 指定したキーに対応するスキーマ名を取得する

en: Get the number of elements in a list key.
ja: リスト・キーの中にある要素の数を取得する

en: Get the short doc string for a key
ja: キーに対する短い doc 文字列を取得する

en: Got %d entries using filter: %s
ja: フィルタを使って %d 個のエントリを取得しました: %s

en: Ignore schema defaults when reading values.
ja: 値を読む際にスキーマのデフォルト値を無視する

en: Ignoring XML node `%s': %s
ja: XML ノード `%s' を無視します: %s

en: Ignoring XML node with name `%s': %s
ja: 名前 '%s' の XML ノードを無視します: %s

en: Ignoring bad car from XML pair: %s
ja: XML (キーと値の)ペアから使用できない car を無視します: %s

en: Ignoring bad cdr from XML pair: %s
ja: XML (キーと値の)ペアから使用できない cdr を無視します: %s

en: Ignoring schema name `%s', invalid: %s
ja: スキーマ名 '%s' を無視します (不正なスキーマ: %s)

en: Incorrect type for list element in %s
ja: %s の中のリストアイテムの型が不正です

en: Initializing Markup backend module
ja: マークアップ・バックエンド・モジュールの初期化しています

en: Initializing XML backend module
ja: XML バックエンドモジュールの初期化中です

en: Installation options:
ja: インストールのオプション:

en: Installed schema `%s' for locale `%s'
ja: スキーマ '%s' のインストール (ロケール '%s'用)

en: Integer `%s' is too large or small
ja: 整数 '%s' は大きすぎるか、もしくは小さすぎます

en: Invalid UTF-8 in locale for schema
ja: スキーマのロケールにある UTF-8 が正しくありません

en: Invalid UTF-8 in long description for schema
ja: スキーマの説明 (長文) にある UTF-8 が正しくありません

en: Invalid UTF-8 in owner for schema
ja: スキーマの所有者にある UTF-8 が正しくありません

en: Invalid UTF-8 in short description for schema
ja: スキーマの説明 (短文) にある UTF-8 が正しくありません

en: Invalid UTF-8 in string value in '%s'
ja: 文字列型 '%s' の値にある UTF-8 コードが正しくありません

en: Invalid cdr_type "%s" on <%s>
ja: cdr_type "%s" (要素 <%s>) が間違っています

en: Invalid first-element type "%s" on <%s>
ja: first-element の種類 "%s" (要素 <%s>) が間違っています

en: Invalid list_type "%s" on <%s>
ja: list_type "%s" (要素 <%s>) が間違っています

en: Invalid ltype "%s" on <%s>
ja: ltype "%s" (要素 <%s>) が間違っています

en: Invalid type (list, pair, or unknown) in a list node
ja: リストノードの中に不正な型 (リスト、キーと値のペア、もしくは不明な型) があります

en: Key %s is not a list.
ja: キー %s はリストではありません

en: Key `%s' listed as schema for key `%s' actually stores type `%s'
ja: キー '%s' はキー '%s' (実際は '%s' の型で保存されたもの) 用にスキーマとしてリストされました

en: Key is NULL
ja: キーが NULL です

en: Key operation on directory
ja: ディレクトリ上でのキー操作

en: Key type options:
ja: キーの種類に関するオプション:

en: Key/directory may not end with a slash '/'
ja: キー/ディレクトリの終端がスラッシュ '/' でないかもしれません

en: Launch the configuration server (gconfd). (Normally happens automatically when needed.)
ja: gcnofd 設定サーバを起動する (通常は必要に応じて自動的に起動される)

en: Line %d character %d: %s
ja: %d 行 %d 桁: %s

en: List Type: %s
ja: リスト型: %s

en: List contains a badly-typed node (%s, should be %s)
ja: リストには使用できない型のノードがあります (%s は %s であるべき)

en: List index is out of bounds.
ja: リストの番号が上限を越えています

en: List index must be non-negative.
ja: リストの番号は正の値にして下さい

en: List type must be a primitive type: string, int, float or bool
ja: リスト型は古い型にする必要があります: string, int, float または bool

en: Listener ID %lu doesn't exist
ja: ID が %lu であるリスナーは存在しません

en: Load from the specified file an XML description of values and set them relative to a directory.
ja: 指定したファイルから値の XML 記述を読み込んで関連するディレクトリにセットする

en: Load/Save options:
ja: 読み込み/保存に関するオプション:

en: Long Desc: %s
ja: ロングDesc: %s

en: Missing both car and cdr values from pair in XML file
ja: XML ファイルの中にあるペアに car と cdr の値がありません

en: Missing car from pair of values in XML file
ja: XML ファイルの中にある値のペアに cdr がありません

en: Missing cdr from pair of values in XML file
ja: XML ファイルの中にある値のペアに cdr がありません

en: Must begin with a slash '/'
ja: スラッシュ '/' で始める必要があります

en: Must set the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable
ja: 環境変数 GCONF_CONFIG_SOURCE をセットする必要があります

en: Must specify a PCRE regex to search for.
ja: 検索するキーの正規表現パターンを指定して下さい

en: Must specify a key from which to get list element.
ja: どのキーからリストの要素を取得するか指定して下さい

en: Must specify a key or keys on the command line
ja: コマンドライン上で一つのキーまたは複数のキーを指定して下さい

en: Must specify a key or keys to get
ja: 一つのキーまたは取得するためのキーを指定する必要があります

en: Must specify a key or keys to get type
ja: 型を取得するキーを一つ以上指定して下さい

en: Must specify a key pattern to search for.
ja: 検索するキーのパターンを指定して下さい

en: Must specify a key to lookup size of.
ja: サイズを検索するキーを指定して下さい

en: Must specify a schema name followed by the key name to apply it to
ja: キーに適用するためのキー名に従うスキーマ名を指定して下さい

en: Must specify a type when setting a value
ja: 値を設定する場合は型を指定する必要があります

en: Must specify alternating keys/values as arguments
ja: 引数でキー/値の交換を指定する必要があります

en: Must specify key (schema name) as the only argument
ja: 引数でのみキー(スキーマ名)を指定する必要があります

en: Must specify keys to unapply schema from
ja: 適用しないスキーマのキーを指定して下さい

en: Must specify list index.
ja: リストの番号を指定して下さい

en: Must specify one or more directories to dump.
ja: ダンプするディレクトリを一つ以上指定して下さい

en: Must specify one or more directories to get key/value pairs from.
ja: キー/値のペアを取得するためのディレクトリを一つ以上指定する必要があります

en: Must specify one or more directories to get subdirs from.
ja: サブディレクトリを取得するためのディレクトリを一つ以上指定して下さい

en: Must specify one or more directories to recursively list.
ja: 再帰的にリスト表示するディレクトリを一つ以上指定して下さい

en: Must specify one or more keys as arguments
ja: 引数に１つ以上のキーを指定して下さい

en: Must specify one or more keys to recursively unset.
ja: 再帰的に解放するために一つ以上のキーを指定して下さい

en: Must specify one or more keys to unset.
ja: 無効にするために一つ以上のキーを指定する必要があります

en: Must specify some directories to break
ja: 終了するためには幾つかのディレクトリを指定する必要があります

en: Must specify some keys to break
ja: 終了するためには幾つかのキーを指定する必要があります

en: Must specify some schema files to install
ja: インストールするために幾つかのスキーマファイルを指定する必要があります

en: No "%s" attribute on element <%s>
ja: 属性 "%s" が要素 <%s> にありません

en: No "filter" attribute specified on <template> in '%s'
ja: '%s' の <template> で "filter" 属性が指定されていません

en: No "type" attribute for <%s> node
ja: <%s> ノードの "type" 属性がありません

en: No "value" attribute for node
ja: ノードに "value" 属性がありません

en: No '/' in key "%s"
ja: キー "%s" の中に '/' がありません

en: No <template> specified in '%s'
ja: '%s' の中で <template> が指定されていません

en: No LDAP server or base DN specified in '%s'
ja: '%s' の中で LDAP サーバまたはベース DN が指定されていません

en: No configuration files found. Trying to use the default configuration source `%s'
ja: 設定ファイルが見つかりませんでした (デフォルトの設定ファイル '%s' を使用します)

en: No configuration source addresses successfully resolved. Can't load or store configuration data
ja: 設定ソースのアドレスが解決されていないので、データの読み込みや保存ができません

en: No configuration sources in the source path. Configuration won't be saved; edit %s%s
ja: ソースパスの中に設定ソースがありません (設定は保存されません; %s%s を編集して下さい)

en: No database available to save your configuration
ja: 設定を保存するためのデータベースが有効ではありません

en: No doc string stored in schema at '%s'
ja: '%s' にあるスキーマの中に格納されている doc 文字列がありません

en: No schema known for `%s'
ja: '%s' に対する既知のスキーマではありません

en: No schema stored at '%s'
ja: スキーマが '%s' に格納されていません

en: No such file `%s'
ja: '%s' というファイルはありません

en: No text is allowed inside element <%s>
ja: 要素 <%s> の内側にテキストを格納できません

en: No value found for key %s
ja: %s というキーには値はありません

en: No value set for `%s'
ja: '%s' に何も値が設定されていません

en: No value to set for key: `%s'
ja: キーに何も値がセットされていません: '%s'

en: No writable configuration sources successfully resolved. May be unable to save some configuration changes
ja: 設定ファイルが書き込み可能ではないので、幾つかの設定を保存できないかもしれません

en: None of the resolved addresses are writable; saving configuration settings will not be possible
ja: 解決された変更可能なアドレスがありません。設定を保存するこは不可能になります

en: Not a boolean value: %s
ja: 論理値ではありません: %s

en: Not running within active session
ja: 利用中のセッションの中では実行していません

en: OWNER
ja: 所有者

en: Object Activation Framework error
ja: オブジェクトの活性化フレームワークのエラーです

en: Operation not allowed without configuration server
ja: 設定サーバ無しでの操作はできません

en: Outermost element in menu file must be <gconf> not <%s>
ja: メニューファイルの一番外側の要素は <%s> ではなく <gconf> にして下さい

en: Owner: %s
ja: オーナー: %s

en: Pair car type must be a primitive type: string, int, float or bool
ja: car 型のペアは古い型にする必要があります: string, int, float または bool

en: Pair cdr type must be a primitive type: string, int, float or bool
ja: cdr 型のペアは古い型にする必要があります: string, int, float または bool

en: Parse error
ja: 解析エラー

en: Permission denied
ja: パーミッションがありません

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    Could not lock the file "%s"; this indicates that there may be a problem with your operating system configuration. If you have an NFS-mounted home directory, either the client or the server may be set up incorrectly. See the rpc.statd and rpc.lockd documentation. A common cause of this error is that the "nfslock" service has been disabled.The error was "%s" (errno = %d).
ja: "次の問題を解決するにはお使いのシステムの管理者に連絡して下さい:
    [ファイル "%s" をロックできなかった] - これはお使いの OS の設定に問題がある可能性を示唆しています。もし NFS で /home ディレクトリをマウントしている場合、NFS クライアントまたはサーバのどちらかの設定が間違っているかもしれません。rpc.statd と rpc.lockd のドキュメントを参照して下さい。この問題の共通する原因として、"nfslock" サービスが無効になっているケースもあります。エラーは "%s" (errno = %d) です。

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    Could not open or create the file "%s"; this indicates that there may be a problem with your configuration, as many programs will need to create files in your home directory. The error was "%s" (errno = %d).
ja: 次の問題を解決するにはお使いのシステムの管理者に連絡して下さい:
    [ファイル "%s" をロックできなかった] - これはお使いの OS の設定に問題がある可能性を示唆しています。もし NFS で /home ディレクトリをマウントしている場合、NFS クライアントまたはサーバのどちらかの設定が間違っているかもしれません。rpc.statd と rpc.lockd のドキュメントを参照して下さい。この問題の共通する原因として、"nfslock" サービスが無効になっているケースもあります。エラーは "%s" (errno = %d) です。

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    Could not resolve the address "%s" in the configuration file "%s": %s
ja: "次の問題を解決するにはお使いのシステムの管理者に連絡して下さい:
    [アドレス "%s" (設定ファイル "%s") を解決することができなかった] - %s

en: Please contact your system administrator to resolve the following problem:
    No configuration sources in the configuration file "%s"; this means that preferences and other settings can't be saved. %s%s
ja: "次の問題を解決するにはお使いのシステムの管理者に連絡して下さい:
    [設定ファイル "%s" の中に設定ソースがない] - これは設定情報を保存することができないことが原因です。%s%s

en: Print all key/value pairs in a directory.
ja: 指定したディレクトリにある全てのキーと値のペアを表示する

en: Print all subdirectories and entries under a directory, recursively.
ja: 指定したディレクトリにある全てのサブディレクトリとエントリを再帰的に表示する

en: Print all subdirectories in a directory.
ja: 指定したディレクトリにある全てのサブディレクトリを表示する

en: Print the data type of a key to standard output.
ja: キーのデータ型を標準出力に表示する

en: Print the value of a key to standard output.
ja: キーの値を標準出力に表示する

en: Print version
ja: バージョンを表示する

en: Privileges are required to change GConf mandatory values
ja: GConf で変更不可の値を編集するのに必要な権限です

en: Privileges are required to change GConf system values
ja: GConf でシステム規模の値を変更するのに必要な権限です

en: Properly installs schema files on the command line into the database. Specify a custom configuration source in the GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable, or set set the variable to an empty string to use the default configuration source.
ja: 指定したスキーマ・ファイルをデータベースにインストールする (環境変数の GCONF_CONFIG_SOURCE にはデフォルトではない設定ソースをセットしておくか、デフォルト値を使用するために空をセットしておくこと)

en: Properly uninstalls schema files on the command line from the database. GCONF_CONFIG_SOURCE environment variable should be set to a non-default configuration source or set to the empty string to use the default.
ja: 指定したスキーマ・ファイルをデータベースからアン・インストールする (環境変数の GCONF_CONFIG_SOURCE にはデフォルトではない設定ソースをセットしておくか、デフォルト値を使用するために空をセットしておくこと)

en: Quoted string doesn't begin with a quotation mark
ja: 引用された文字列はクォーテーション記号 (') で始まっていません

en: Quoted string doesn't end with a quotation mark
ja: 引用された文字列はクォーテーション記号 (') で終わっていません

en: Read error on file `%s': %s
ja: ファイル '%s' 上にエラーがあります: %s

en: Received invalid value in set request
ja: 設定した要求の中に不正な値を受け取りました

en: Received list from gconfd with a bad list type
ja: gconfd からおかしなリスト型を受け取りました

en: Received request to drop all cached data
ja: 全てのキャッシュデータを捨てる要求を受け取りました

en: Received request to sync synchronously
ja: 同期する要求を受け取りました

en: Recursively unset all keys at or below the key/directory names on the command line
ja: 指定した場所、または指定したキー/ディレクトリにある全てのキーを再帰的に無効にする

en: Remove any schema name applied to the given keys
ja: 指定したキーのスキーマ名を削除する

en: Remove directory operation is no longer supported, just remove all the values in the directory
ja: ディレクトリの削除はサポートしていないので、ディレクトリ内の全ての値を削除して下さい

en: Resolved address "%s" to a partially writable configuration source at position %d
ja: 一部書き込み可能な設定リソースに対するアドレス "%s" (%d 行目) を解決しました

en: Resolved address "%s" to a read-only configuration source at position %d
ja: 読み込み専用の設定ソースに対するアドレス "%s" (%d 行目) を解決しました

en: Resolved address "%s" to a writable configuration source at position %d
ja: 書き込み可能な設定ソースに対するアドレス "%s" (%d 行目) を解決しました

en: Return 0 if gconfd is running, 2 if not.
ja: gconfd が起動中ならば 0 を、起動していなければ 2 を返す

en: Return 0 if the directory exists, 2 if it does not.
ja: 指定したディレクトリが存在したら 0 を、存在しなければ 2 を返す

en: Returning exception: %s
ja: 返された例外: %s

en: Root node of '%s' must be <evoldap>, not <%s>
ja: '%s' のルート・ノードは <%s> ではなく <evoldap> にして下さい

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ja: '%s --help' を実行して利用可能なコマンドライン・オプションの一覧を参照して下さい

en: SIGHUP received, reloading all databases
ja: SIGHUP を受け取ったので全てのデータベースを再度読み込みます

en: SOURCE
ja: ソース

en: Schema `%s' specified for `%s' stores a non-schema value
ja: スキーマ '%s' はスキーマでは無い値 '%s' を保存するよう指定されました

en: Schema contains invalid UTF-8
ja: スキーマにある UTF-8 が正しくありません

en: Schema options:
ja: スキーマのオプション:

en: Schema specifies type list but doesn't specify the type of the list elements
ja: スキーマで型リストを指定していますが、リストアイテムの型が指定されていません

en: Schema specifies type pair but doesn't specify the type of the car/cdr elements
ja: スキーマで型ペアを指定していますが、car/cdr アイテムの型が指定されていません

en: Search for a key, recursively.
ja: キーを再帰的に検索する

en: Searching for entries using filter: %s
ja: フィルタを使ってエントリの検索中: %s

en: Server couldn't resolve the address `%s'
ja: サーバはアドレス '%s' の解決ができませんでした

en: Server options:
ja: サーバのオプション:

en: Server ping error: %s
ja: サーバの Ping エラー: %s

en: Set a key to a value and sync. Use with --type.
ja: キーに値をセットして同期する ('--type' と一緒に使用すること)

en: Set a schema and sync. Use with --short-desc, --long-desc, --owner, and --type.
ja: スキーマをセットして同期する ('--short-desc', '--long-desc', '--owner', '--type' と一緒に使用すること)

en: Short Desc: %s
ja: ショートDesc: %s

en: Show client options
ja: クライアントのオプションを表示する

en: Show installation options
ja: インストールのオプションを表示する

en: Show key type options
ja: キーの種類に関するオプションを表示する

en: Show load/save options
ja: 読み込み/保存に関するオプションを表示する

en: Show schema options
ja: スキーマのオプションを表示する

en: Show server options
ja: サーバのオプションを表示する

en: Show test options
ja: テストに関するオプションを表示する

en: Shut down gconfd. DON'T USE THIS OPTION WITHOUT GOOD REASON.
ja: gconfd をシャットダウンする (**正当な理由無しにこのオプションを使用しないこと**)

en: Shutdown error: %s
ja: シャットダウンエラー: %s

en: Shutdown request received
ja: シャットダウン要求を受け取りました

en: Some client removed itself from the GConf server when it hadn't been added.
ja: 幾つかのクライアントは追加されなかったので、GConf サーバから自分自身を削除しました

en: Specify a configuration source to use rather than the default path
ja: デフォルト・パス以外の設定ソースを指定する

en: Specify a schema file to be installed
ja: インストールするスキーマ・ファイルを指定する

en: Specify a several-line description to go in a schema.
ja: スキーマの詳細な複数行の説明を指定する

en: Specify a short half-line description to go in a schema.
ja: スキーマの短い説明を指定する

en: Specify the owner of a schema
ja: スキーマの所有者を指定する

en: Specify the schema name followed by the key to apply the schema name to
ja: キーに指定したスキーマ名を適用する

en: Specify the type of the car pair value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
ja: セットする car ペアの型または記述するスキーマの型を指定する (重複しなければ省略形も可)

en: Specify the type of the cdr pair value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
ja: セットする cdr ペアの型または記述するスキーマの型を指定する (重複しなければ省略形も可)

en: Specify the type of the list value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
ja: セットするリストの型または記述するスキーマの型を指定する (重複しなければ省略形も可)

en: Specify the type of the value being set, or the type of the value a schema describes. Unique abbreviations OK.
ja: セットする値の型または記述するスキーマの型を指定する (重複しなければ省略形も可)

en: Success
ja: 成功

en: Test options:
ja: テストに関するオプション:

en: Text contains invalid UTF-8
ja: テキストの中身にある UTF-8 が正しくありません

en: The '/' name can only be a directory, not a key
ja: 名前 '/' はディレクトリの場合だけで、キーには使えません

en: The files that contain your preference settings are currently in use.
    
    You might be logged in to a session from another computer, and the other login session is using your preference settings files.
    
    You can continue to use the current session, but this might cause temporary problems with the preference settings in the other session.
    
    Do you want to continue?
ja: 現在、お使いの設定を格納したファイルが使用中です。
    
    他のコンピュータからあるセッションにログインして、他のログイン・セッションが設定ファイルを使用しているかもしれません。
    
    現在のセッションを使用し続けることは可能ですが、他のセッションでその設定に関連する一時的な問題を引き起こす原因になるかもしれません。
    
    続行しますか？

en: Toggles a boolean key.
ja: 指定した論理値の TRUE/FALSE を切り替える

en: Torture-test an application by setting and unsetting a bunch of keys inside the directories on the command line.
ja: 指定したディレクトリ内部にある複数のキーをセット/セットしないにすることでアプリケーションのテストを行う

en: Torture-test an application by setting and unsetting a bunch of values of different types for keys on the command line.
ja: 指定した複数のキーの型をセット/セットしないにすることでアプリケーションの負荷テストを行う

en: Trying to break your application by setting bad values for key:
      %s
ja: キーにおかしな値を設定する事によって アプリケーションを終了させようとしています:
      %s

en: Trying to break your application by setting bad values for keys in directory:
      %s
ja: ディレクトリのキーにおかしな値を設定する事によって アプリケーションを終了させようとしています:
      %s

en: Two <car> elements given for same pair
ja: 要素 <car> が同じペアに対して二回与えられています

en: Two <cdr> elements given for same pair
ja: 要素 <cdr> が同じペアに対して二回与えられています

en: Two <default> elements below a <local_schema>
ja: 要素 <default> が <local_schema> の下に二つあります

en: Two <longdesc> elements below a <local_schema>
ja: 要素 <longdesc> が <local_schema> の下に二つあります

en: Type mismatch
ja: 型が間違っています

en: Type: %s
ja: 型: %s

en: Unable to open saved state file '%s': %s
ja: 状態保持ファイル '%s' のオープンに失敗しました: %s

en: Unable to parse XML file '%s'
ja: XML ファイル '%s' を解析できません

en: Unable to remove directory `%s' from the XML backend cache, because it has not been successfully synced to disk
ja: ディスクとの同期に失敗したため、XML バックエンドのキャッシュからディレクトリ '%s' を削除できません

en: Unable to restore a listener on address '%s', couldn't resolve the database
ja: アドレス '%s' のリスナーの復帰ができません。データベースを解決できませんでした

en: Unable to store a value at key '%s', as the configuration server has no writable databases. There are some common causes of this problem: 1) your configuration path file %s/path doesn't contain any databases or wasn't found 2) somehow we mistakenly created two gconfd processes 3) your operating system is misconfigured so NFS file locking doesn't work in your home directory or 4) your NFS client machine crashed and didn't properly notify the server on reboot that file locks should be dropped. If you have two gconfd processes (or had two at the time the second was launched), logging out, killing all copies of gconfd, and logging back in may help. If you have stale locks, remove ~/.gconf*/*lock. Perhaps the problem is that you attempted to use GConf from two machines at once, and ORBit still has its default configuration that prevents remote CORBA connections - put "ORBIIOPIPv4=1" in /etc/orbitrc. As always, check the user.* syslog for details on problems gconfd encountered. There can only be one gconfd per home directory, and it must own a lockfile in ~/.gconfd and also lockfiles in individual storage locations such as ~/.gconf
ja: 設定サーバが変更可能なデータベースを持っていないため、キー '%s' の値を格納することができません。この問題にはいくつかの共通な原因が考えられます: 1) お使いの設定パスファイル %s/path でデータベースを指定していないか、存在しない。2) どういうわけか、gconfd のプロセスを二つ起動してしまった。3) お使いの OS で NFS のファイル・ロックの設定に間違いがあり、貴方のホームディレクトリを正しくロックしていないか、4) NFS クライアントがクラッシュしており、リブート時にファイル・ロックが無効になったことを正しくサーバに通知していない。もし gconfd のプロセスが二つある (または一度に二度起動してしまった) 場合は、直ちにログアウトして、gconfd のプロセスを強制終了してから、再度ログインしてみて下さい。NFS のファイル・ロックがダメになっている場合は、'~/.gconf*/*.lock' を削除して下さい。おそらく同時に二つのコンピュータから GConf を使用していることが原因で、リモートからの CORBA 接続を拒否するデフォルト設定が有効になっている可能性があります - '/etc/orbitrc' の中に "ORBIIOPIPv4=1" の行を挿入して下さい。また、gconfd に問題が発生したら user.* システムログで詳細を確認するようにして下さい。一つのホームディレクトリに対して一つの gconfd しか起動できません。また '~/.gconfd' の中にロックファイルを作成するか、'~/.gconf' のようなプライベートな格納場所にロックファイルを作成する必要があります。

en: Uninstalled schema `%s' from locale `%s'
ja: スキーマ '%s' のアンインストール (ロケール '%s'用)

en: Unknown value "%s" for "%s" attribute on element <%s>
ja: "%s" が属性 "%s" (要素 <%s>) に対して不明な値です

en: Unload a set of values described in an XML file.
ja: XML ファイルに記述されている値のセットの読み込み解除

en: Unloading XML backend module.
ja: XML のバックエンド・モジュールを解放しています

en: Unloading text markup backend module.
ja: テキスト向けのマークアップ・バックエンド・モジュールを解放しています

en: Unset
ja: 未設定

en: Unset the keys on the command line
ja: 指定したキーを無効にする

en: Usage: %s <dir>
ja: 用法: %s <ディレクトリ>

en: Usage: %s <dir>
      Merges a markup backend filesystem hierarchy like:
        dir/%%gconf.xml
            subdir1/%%gconf.xml
            subdir2/%%gconf.xml
      to:
        dir/%%gconf-tree.xml
ja: 用法: %s <ディレクトリ>
      下記のようなマークアップ・バックエンドのファイルシステム階層をマージします:
        dir/%%gconf.xml
            subdir1/%%gconf.xml
            subdir2/%%gconf.xml
      マージ後:
        dir/%%gconf-tree.xml

en: Value at '%s' is not a schema
ja: '%s' の値はスキーマではありません

en: Value for `%s' set in a read-only source at the front of your configuration path
ja: '%s' の値は設定パスの前で読み込み専用ソースの中にセットします

en: Value type is only relevant when setting a value
ja: 値を設定する場合は値の型が関連しているだけで良いです

en: WARNING: <locale> node has no `name="locale"' attribute, ignoring
ja: 警告: <locale> ノードには 属性 'name = "ロケール名" がないので無視します

en: WARNING: Failed to parse boolean value `%s'
ja: 警告: bool 型の値 '%s' の解析に失敗しました

en: WARNING: Failed to parse default value `%s' for schema (%s)
ja: 警告: デフォルト値 '%s' (スキーマは %s) の解析に失敗しました

en: WARNING: Failed to parse float value `%s'
ja: 警告: float 型の値 '%s' の解析に失敗しました

en: WARNING: Failed to parse int value `%s'
ja: 警告: int 型の値 '%s' の解析に失敗しました

en: WARNING: Failed to parse string value `%s'
ja: 警告: string 型の値 '%s' の解析に失敗しました

en: WARNING: Invalid node <%s> in a <locale> node
ja: 警告: <locale>ノード中に不正なノード <%s> があります

en: WARNING: You cannot set a default value for a schema
ja: 警告: スキーマのデフォルト値に設定できません

en: WARNING: car_type can only be int, float, string or bool and not `%s'
ja: 警告: car_type は '%s' ではなく、int, float, string または bool だけ指定できます

en: WARNING: cdr_type can only be int, float, string or bool and not `%s'
ja: 警告: cdr_type は '%s' ではなく int, float, string または bool だけ指定できます

en: WARNING: empty <applyto> node
ja: 警告: 空の <applyto> ノード

en: WARNING: failed to associate schema `%s' with key `%s': %s
ja: 警告: スキーマ '%s' (キーは '%s') の連結に失敗しました: %s

en: WARNING: failed to install schema `%s', locale `%s': %s
ja: 警告: スキーマ '%s' のインストールに失敗(ロケールは '%s'): %s

en: WARNING: failed to parse type name `%s'
ja: 警告: 型名 '%s' の解析に失敗しました

en: WARNING: failed to uninstall schema `%s', locale `%s': %s
ja: 警告: スキーマ '%s' のアンインストールに失敗 (ロケールは '%s'): %s

en: WARNING: gconftool internal error, unknown GConfValueType
ja: 警告: gconftool の内部エラーです (GConfValueType が不明)

en: WARNING: invalid or missing car_type or cdr_type for schema (%s)
ja: 警告: スキーマ %s の car_type または cdr_type がおかしいか存在しません

en: WARNING: invalid or missing list_type for schema (%s)
ja: 警告: 不正もしくはリスト型の無いスキーマ (%s) です

en: WARNING: invalid or missing type for schema (%s)
ja: 警告: 不正もしくは型の無いスキーマ (%s) です

en: WARNING: key specified (%s) for schema under a <value> - ignoring
ja: 警告: <value> の下にあるスキーマのキー (%s) が指定されました - 無視します

en: WARNING: list_type can only be int, float, string or bool and not `%s'
ja: 警告: list_type は '%s' ではなく、int, float, string または bool だけ指定できます

en: WARNING: multiple <locale> nodes for locale `%s', ignoring all past first
ja: 警告: ロケール '%s' 用の多重 <locale> ノードになっているので全ての最初を無視します

en: WARNING: must have a child node under <value>
ja: 警告: <value> の下に子ノードを追加して下さい

en: WARNING: must specify both a <car> and a <cdr> in a <pair>
ja: 警告: <pair> に <car> と <cdr> の両方を指定して下さい

en: WARNING: no <car_type> specified for schema of type pair
ja: 警告: 型ペアのスキーマを指定した <car_type> ではありません

en: WARNING: no <cdr_type> specified for schema of type pair
ja: 警告: 型ペアのスキーマを指定した <cdr_type> ではありません

en: WARNING: no <list_type> specified for schema of type list
ja: 警告: 型リストのスキーマを指定した <list_type> ではありません

en: WARNING: no key specified for schema
ja: 警告: スキーマに指定されたキーはありません

en: WARNING: node <%s> below <%s> not understood
ja: 警告: ノード <%s> (<%s> の下) を解析できませんでした

en: WARNING: node <%s> not understood
ja: 警告: ノード <%s> を解読できません

en: WARNING: node <%s> not understood below <%s>
ja: 警告: ノード <%s> は次の <%s> を解読できません

en: WARNING: node <%s> not understood below <schema>
ja: 警告: ノード <%s> はスキーマでは解読できません

en: We didn't have the lock on file `%s', but we should have
ja: ファイル '%s' をロックしていませんが、ロックする必要があります

en: When setting a list you must specify a primitive list-type
ja: リストの設定では、古いリスト型を指定する必要があります

en: When setting a pair you must specify a primitive car-type and cdr-type
ja: ペアの設定では、古い car 型と cdr 型を指定する必要があります

en: XML filename `%s' is a directory
ja: XML ファイル名 '%s' はディレクトリです

en: You must have at least one <locale> entry in a <schema>
ja: 一つの <schema> につき、一つ <locale> エントリが必要です

en: You must specify a configuration source with --config-source when using --direct
ja: --direct を使用する場合は --config-source で設定ファイルを指定して下さい

en: _Continue
ja: 続行する(_C)

en: _Log Out
ja: ログアウトする(_L)

en: `%c' is an invalid character in a configuration storage address
ja: 設定を保存するアドレスの中にある文字 '%c' が間違っています

en: `%c' is an invalid character in key/directory names
ja: '%c' は キー/ディレクトリ名の中では不正な文字です

en: couldn't contact ORB to resolve existing gconfd object reference
ja: 既存の gconfd オブジェクト参照を解決するために ORB に接続することができませんでした

en: couldn't create directory `%s': %s
ja: ディレクトリ '%s' が作成できませんでした: %s

en: daemon gave erroneous reply: %s
ja: デーモンがエラーを返してきました: %s

en: gconfd compiled with debugging; trying to load gconf.path from the source directory
ja: デバッグ情報付きでコンパイルされた gconfd; ソースディレクトリから gconf.path を読み込もうとしています

en: none
ja: なし

en: parsing XML file: lists and pairs may not be placed inside a pair
ja: XML ファイルを解析中: リストと(キーと値の)ペアは(キーと値の)ペアの下位レベルに無いかもしれません

en: starting (version %s), pid %u user '%s'
ja: 起動中 (バージョン %s), PID %u ユーザ '%s'
