grep 2.19.12 - en to fi translation catalogue (111 entries)

en: 
    Context control:
      -B, --before-context=NUM  print NUM lines of leading context
      -A, --after-context=NUM   print NUM lines of trailing context
      -C, --context=NUM         print NUM lines of output context
fi: 
    Kontekstin hallinta:
      -B, --before-context=N    tulosta N riviä ennen konteksia
      -A, --after-context=N     tulosta N riviä konteksin jälkeen
      -C, --context=N           tulosta N riviä tulostekonteksia

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fi: 
    Lisenssi GPLv3+: GNU GPL versio 3 tai myöhäisempi <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Tämä on vapaa ohjelma: voit vapaasti muuttaa ja jakaa sitä edelleen.
    Ohjelmalla EI OLE TAKUUTA siinä laajuudessa kuin laki sen sallii.

en: 
    Miscellaneous:
      -s, --no-messages         suppress error messages
      -v, --invert-match        select non-matching lines
      -V, --version             display version information and exit
          --help                display this help text and exit
fi: 
    Sekalaista:
      -s, --no-messages         vaienna virheilmoitukset
      -v, --invert-match        valitse hakuun täsmäämättömät rivit
      -V, --version             tulosta versiotiedot ja poistu
          --help                tulosta tämä ohje ja poistu

en: 
    Output control:
      -m, --max-count=NUM       stop after NUM matches
      -b, --byte-offset         print the byte offset with output lines
      -n, --line-number         print line number with output lines
          --line-buffered       flush output on every line
      -H, --with-filename       print the file name for each match
      -h, --no-filename         suppress the file name prefix on output
          --label=LABEL         use LABEL as the standard input file name prefix
fi: 
    Tulostehallinta:
      -m, --max-count=N         pysäytä N täsmäävän jälkeen
      -b, --byte-offset         tulosta tavusiirros tulosteriveillä
      -n, --line-number         tulosta rivinumero tulosteriveillä
          --line-buffered       tasaa tuloste joka rivillä
      -H, --with-filename       tulosta tiedostonimi jokaiselle täsmäävälle
      -h, --no-filename         vaienna etuliitteelliset tiedostonimet tulosteessa
          --label=NIMIÖ         tulosta NIMIÖ tiedostonimenä vakiosyötteelle

en: 
    Report bugs to: %s
fi: 
    Ilmoita ohjelmistovioista (englanniksi) osoitteeseen %s
    Ilmoita käännösvirheistä osoitteeseen <translation-team-fi@lists.sourceforge.net>

en:       --include=FILE_PATTERN  search only files that match FILE_PATTERN
          --exclude=FILE_PATTERN  skip files and directories matching FILE_PATTERN
          --exclude-from=FILE   skip files matching any file pattern from FILE
          --exclude-dir=PATTERN  directories that match PATTERN will be skipped.
fi:       --include=TIEDOSTO_HAKULAUSEKE etsi vain TIEDOSTO_HAKULAUSEKE-täsmäävät tiedostot
          --exclude=TIEDOSTO_HAKULAUSEKE ohita TIEDOSTO_HAKULAUSEKE-täsmäävät tiedostot ja hakemistot
          --exclude-from=TIEDOSTO        ohita mihinkä tahansa tiedostohakulausekkeeseen täsmäävät tiedostot TIEDOSTOsta
          --exclude-dir=HAKULAUSEKE      ohitetaan HAKULAUSEKE-täsmäävät hakemistot.

en:   -E, --extended-regexp     PATTERN is an extended regular expression (ERE)
      -F, --fixed-strings       PATTERN is a set of newline-separated fixed strings
      -G, --basic-regexp        PATTERN is a basic regular expression (BRE)
      -P, --perl-regexp         PATTERN is a Perl regular expression
fi:   -E, --extended-regexp     HAKULAUSEKE on laajennettu säännöllinen lauseke (ERE)
      -F, --fixed-strings       HAKULAUSEKE on joukko rivinvaihdolla eroteltuja  merkkijonoja
      -G, --basic-regexp        HAKULAUSEKE on perus-säännöllinen lauseke (BRE)
      -P, --perl-regexp         HAKULAUSEKE on Perl-tyyppinen säännöllinen lauseke

en:   -I                        equivalent to --binary-files=without-match
      -d, --directories=ACTION  how to handle directories;
                                ACTION is 'read', 'recurse', or 'skip'
      -D, --devices=ACTION      how to handle devices, FIFOs and sockets;
                                ACTION is 'read' or 'skip'
      -r, --recursive           like --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  likewise, but follow all symlinks
fi:   -I                        sama kuin --binary-files=without-match
      -d, --directories=TEKO    kuinka käsitellä hakemistoja;
                                TEKO on ’read’, ’recurse’, tai ’skip’
      -D, --devices=TEKO        kuinka käsitellä laitteita, FIFOja ja pistokkeita;
                                TEKO on ’read’ tai ’skip’
      -r, --recursive           sama kuin --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  samoin, mutta seuraa kaikkia symbolisia linkkejä

en:   -L, --files-without-match  print only names of FILEs containing no match
      -l, --files-with-matches  print only names of FILEs containing matches
      -c, --count               print only a count of matching lines per FILE
      -T, --initial-tab         make tabs line up (if needed)
      -Z, --null                print 0 byte after FILE name
fi:   -L, --files-without-match tulosta vain niiden TIEDOSTOjen nimet, joissa ei ole yhtään täsmäystä
      -l, --files-with-matches  tulosta vain niiden TIEDOSTOjen nimet, joista löytyy täsmäys
      -c, --count               tulosta vain täsmäävien rivien lukumäärää TIEDOSTOa kohden
      -T, --initial-tab         tee sarkaimet rivi ylöspäin (jos tarvitaan)
      -Z, --null                tulosta nollatavu TIEDOSTOnimen jälkeen

en:   -NUM                      same as --context=NUM
          --color[=WHEN],
          --colour[=WHEN]       use markers to highlight the matching strings;
                                WHEN is 'always', 'never', or 'auto'
      -U, --binary              do not strip CR characters at EOL (MSDOS/Windows)
      -u, --unix-byte-offsets   report offsets as if CRs were not there
                                (MSDOS/Windows)
fi:   -NUM                      sama kuin --context=NUM
          --color[=KOSKA],
          --colour[=KOSKA]      käytä merkkejä täsmäävän merkkijonon
                                korostamiseen
                                KOSKA voi olla ’always’ (aina), ’never’
                                (ei koskaan) tai ’auto’ (automaattisesti).
      -U, --binary              älä poista ”telan palatus”-merkkiä CR rivin
                                lopusta (MSDOS/Windows)
      -u, --unix-byte-offsets   ilmoita siirrokset aivan kuin ”telan palatus”
                                -merkkiä CR ei olisi lainkaan (MSDOS/Windows)

en:   -e, --regexp=PATTERN      use PATTERN for matching
      -f, --file=FILE           obtain PATTERN from FILE
      -i, --ignore-case         ignore case distinctions
      -w, --word-regexp         force PATTERN to match only whole words
      -x, --line-regexp         force PATTERN to match only whole lines
      -z, --null-data           a data line ends in 0 byte, not newline
fi:   -e, --regexp=HAKULAUSEKE  käytä HAKULAUSEKEtta säännöllisenä lausekkeena
      -f, --file=TIEDOSTO       nouda HAKULAUSEKE TIEDOSTOsta
      -i, --ignore-case         älä erottele pieniä ja suuria kirjaimia
      -w, --word-regexp         pakota HAKULAUSEKE täsmäämään vain kokonaisiin sanoihin
      -x, --line-regexp         pakota HAKULAUSEKE täsmäämään vain kokonaisiin riveihin
      -z, --null-data           datarivi päättyy nollatavuun, ei rivinvaihtoon

en:   -o, --only-matching       show only the part of a line matching PATTERN
      -q, --quiet, --silent     suppress all normal output
          --binary-files=TYPE   assume that binary files are TYPE;
                                TYPE is 'binary', 'text', or 'without-match'
      -a, --text                equivalent to --binary-files=text
fi:   -o, --only-matching       näytä vain HAKULAUSEKE-täsmäävä rivinosa
      -q, --quiet, --silent     vaienna kaikki normaali tuloste
          --binary-files=TYYPPI otaksu, että  binaaritiedostot ovat TYYPPIä;
                                TYYPPI on ’binary’, ’text’, tai ’without-match’
      -a, --text                sama kuin --binary-files=text

en: %s home page: <%s>
fi: %s kotisivu: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
fi: %s kotisivu: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: %s%s argument '%s' too large
fi: valitsimen %s%s argumentti ’%s’ on liian iso

en: %s: invalid option -- '%c'
fi: %s: virheellinen valitsin -- ’%c’

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ’%c%s’ ei salli argumenttia

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
fi: %s: valitsin ’%s’ ei ole yksiselitteinen; mahdollisuudet:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ’--%s’ ei salli argumenttia

en: %s: option '--%s' requires an argument
fi: %s: valitsin ’--%s’ tarvitsee argumentin

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ’-W %s’ ei salli argumenttia

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
fi: %s: valitsin ’-W %s’ ei ole yksiselitteinen

en: %s: option '-W %s' requires an argument
fi: %s: valitsin ’-W %s’ tarvitsee argumentin

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fi: %s: valitsin tarvitsee argumentin -- ’%c’

en: %s: unrecognized option '%c%s'
fi: %s: tuntematon valitsin ’%c%s’

en: %s: unrecognized option '--%s'
fi: %s: tuntematon valitsin ’--%s’

en: '
fi: ”

en: 'egrep' means 'grep -E'.  'fgrep' means 'grep -F'.
    Direct invocation as either 'egrep' or 'fgrep' is deprecated.
fi: Käsky ’egrep’ tarkoittaa ’grep -E’.  Käsky ’fgrep’ tarkoittaa ’grep -F’.
    Suora kutsuminen ’egrep’- ja ’fgrep’-käskyillä ei ole enää suositeltavaa.

en: (C)
fi: ©

en: (standard input)
fi: (vakiosyöte)

en: Binary file %s matches
fi: Binääritiedosto %s täsmää hakuun

en: Example: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    
    Regexp selection and interpretation:
fi: Esimerkki: %s -i 'hei maailma' menu.h main.c
    
    Säännöllisten lausekkeiden valinta ja tulkinta:

en: GNU Grep home page: <%s>
fi: GNU Grep-kotisivu: <%s>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
fi: Yleinen opaste GNU-ohjelmiston käyttöön: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Invalid back reference
fi: Virheellinen paluuviite

en: Invalid character class name
fi: Virheellinen merkkiluokkanimi

en: Invalid collation character
fi: Virheellinen vertailumerkki

en: Invalid content of \{\}
fi: Virheellinen kohteen \{\} sisältö

en: Invalid preceding regular expression
fi: Virheellinen edeltävä säännöllinen lauseke

en: Invalid range end
fi: Virheellinen lukualueen loppu

en: Invalid regular expression
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke

en: Memory exhausted
fi: Muisti loppui

en: No match
fi: Ei löytynyt

en: No previous regular expression
fi: Ei edeltävää säännöllistä lauseketta

en: PATTERN is, by default, a basic regular expression (BRE).
fi: HAKULAUSEKE on oletuksena perussäännöllinen lauseke (BRE).

en: Packaged by %s
fi: Pakkaaja: %s

en: Packaged by %s (%s)
fi: Pakkaaja: %s (%s)

en: Premature end of regular expression
fi: Ennenaikainen säännöllisen lausekkeen loppu

en: Regular expression too big
fi: Säännöllinen lauseke on liian suuri

en: Report %s bugs to: %s
fi: Ilmoita %s ohjelmistovioista (englanniksi) osoitteeseen %s
    Ilmoita käännösvirheistä osoitteeseen <translation-team-fi@lists.sourceforge.net>

en: Search for PATTERN in each FILE or standard input.
fi: Haetaan HAKULAUSEKEtta jokaisessa TIEDOSTOssa tai vakiosyötteessä.

en: Success
fi: Onnistui

en: Trailing backslash
fi: Jättökenoviiva

en: Try '%s --help' for more information.
fi: Katso lisäohjeet valitsimella ’%s --help’.

en: Unknown system error
fi: Tuntematon järjestelmävirhe

en: Unmatched ( or \(
fi: Pariton ( tai \(

en: Unmatched ) or \)
fi: Pariton ) tai \)

en: Unmatched [ or [^
fi: Pariton [ tai [^

en: Unmatched \{
fi: Pariton \{

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERN [FILE]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN]... HAKULAUSEKE [TIEDOSTO]...

en: Valid arguments are:
fi: Kelvollisia argumentteja ovat:

en: When FILE is -, read standard input.  With no FILE, read . if a command-line
    -r is given, - otherwise.  If fewer than two FILEs are given, assume -h.
    Exit status is 0 if any line is selected, 1 otherwise;
    if any error occurs and -q is not given, the exit status is 2.
fi: Kun TIEDOSTO on -, lue vakiosyötettä. Jos TIEDOSTOa ei ole ja jos
    komentorivivalitsin -r on on annettu, niin lue ., muussa tapauksessa -. Jos
    on annettu vähemmän kuin kaksi TIEDOSTOa, otaksu ”-h”-valitsin.
    Paluuarvo on nolla, jos yksikin rivi on valittu, muutoin yksi;
    jos tapahtuu virheitä ja ”-q”-valitsinta ei ollut annettu, niin paluuarvo
    on kaksi.

en: Written by %s and %s.
fi: Tekijät: %s ja %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
fi: Tekijät: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, ja muut.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fi: Tekijät: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, ja %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
fi: Tekijät: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    ja %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
fi: Tekijät: %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, ja %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
fi: Tekijät: %s, %s, %s,
    %s, %s, ja %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fi: Tekijät: %s, %s, %s,
    %s, ja %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
fi: Tekijät: %s, %s, %s,
    ja %s.

en: Written by %s, %s, and %s.
fi: Tekijät: %s, %s, ja %s.

en: Written by %s.
fi: Tekijä: %s.

en: `
fi: ”

en: ambiguous argument %s for %s
fi: monimerkityksellinen argumentti %s kohteelle %s

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
fi: merkkiluokkasyntaksi on [[:välilyönti:]], ei [:välilyönti:]

en: conflicting matchers specified
fi: määritelty ristiriitaiset haut

en: exceeded PCRE's backtracking limit
fi: ylitettiin PCRE-paluujäljitysraja

en: exceeded PCRE's line length limit
fi: ylitettiin PCRE-rivipituusraja

en: failed to allocate memory for the PCRE JIT stack
fi: muistin varaaminen PCRE JIT-pinolle epäonnistui

en: failed to return to initial working directory
fi: alustavan työhakemiston palattaminen epäonnistui

en: input file %s is also the output
fi: syötetiedosto %s on myös tuloste

en: input is too large to count
fi: syöte on liian suuri laskettavaksi

en: internal PCRE error: %d
fi: sisäinen PCRE-virhe: %d

en: internal error
fi: sisäinen virhe

en: internal error (should never happen)
fi: sisäinen virhe (ei pitäisi koskaan tapahtua)

en: invalid %s%s argument '%s'
fi: virheellinen valitsimen %s%s argumentti ’%s’

en: invalid UTF-8 byte sequence in input
fi: virheellinen UTF-8-tavusekvenssi syötteessä

en: invalid argument %s for %s
fi: virheellinen argumentti %s kohteelle %s

en: invalid character class
fi: virheellinen merkkiluokkanimi

en: invalid content of \{\}
fi: virheellinen kohteen \{\} sisältö

en: invalid context length argument
fi: virheellinen kontekstin pituusargumentti

en: invalid matcher %s
fi: virheellinen täsmääjä %s

en: invalid max count
fi: virheellinen maksimimäärä

en: invalid suffix in %s%s argument '%s'
fi: virheellinen loppuliite valitsimen %s%s argumentissa ’%s’

en: lseek failed
fi: lseek epäonnistui

en: memory exhausted
fi: muisti loppui

en: no syntax specified
fi: syntaksia ei ole määritelty

en: others, see <http://git.sv.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>
fi: muut, katso <http://git.sv.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>

en: recursive directory loop
fi: rekursiivinen hakemistosilmukka

en: regular expression too big
fi: säännöllinen lauseke on liian suuri

en: support for the -P option is not compiled into this --disable-perl-regexp binary
fi: tuki valitsimelle ”-P” ei ole käännetty tähän ”--disable-perl-regexp”-binääriin

en: the -P option only supports a single pattern
fi: valitsin ”-P” tukee vain yhtä HAKULAUSEKEtta

en: unable to record current working directory
fi: ei kyetä dokumentoimaan nykyistä työskentelyhakemistoa

en: unbalanced (
fi: pariton (

en: unbalanced )
fi: pariton )

en: unbalanced [
fi: pariton [

en: unfinished \ escape
fi: päättymätön \-ohjausmerkki

en: unknown binary-files type
fi: tuntematon binääritiedostojen tyyppi

en: unknown devices method
fi: tuntematon laitemetodi

en: warning: %s: %s
fi: varoitus: %s: %s

en: write error
fi: kirjoitusvirhe
