authconfig - en to da translation catalogue (219 entries)

en:  <Tab>/<Alt-Tab> between elements   |   <Space> selects   |  <F12> next screen
da:  <Tab>/<Alt-Tab> mellem elementer   |  <Mellemrum> vælger | <F12> næste skærm

en: <b>Authentication Configuration</b>
da: <b>Godkendelseskonfiguration</b>

en: <b>Local Authentication Options</b>
da: <b>Lokale godkendelsesindstillinger</b>

en: <b>Other Authentication Options</b>
da: <b>Andre godkendelsesindstillinger</b>

en: <b>Smart Card Authentication Options</b>
da: <b>Godkendelsesindstillinger for smartkort</b>

en: <b>User Account Configuration</b>
da: <b>Konfiguration af brugerkonto</b>

en: <domain>
da: <domæne>

en: <lowest-highest>
da: <laveste-højeste>

en: <name>
da: <navn>

en: <servers>
da: <servere>

en: <small><b>Tip:</b> Smart cards support logging into both local and centrally managed accounts.</small>
da: <small><b>Tip:</b> Smartkort understøtter indlogning til både lokalt og centralt håndterede konti.</small>

en: <small><b>Tip:</b> This is managed via /etc/security/access.conf.</small>
da: <small><b>Tip:</b> Dette er håndteret via /etc/security/access.conf.</small>

en: <workgroup>
da: <arbejdsgruppe>

en: ADS Realm:
da: ADS-Realm:

en: Ad_min Servers:
da: Ad_min-servere:

en: Admin Server:
da: Admin-server:

en: Advanced _Options
da: Avancerede _indstillinger

en: Alert
da: Advarsel

en: All configuration files which were modified by the previous authentication configuration change will be restored from backup. Revert the changes?
da: Alle konfigurationsfiler som var ændret af den forrige godkendelse konfigurationsændringer vil blive gendannet fra sikkerhedskopi. Forkast ændringerne?

en: Allow offline _login
da: Tillad frakoblet-_logind

en: Aut_hentication Method:
da: Go_dkendelsesmetode:

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Authentication Configuration
da: Godkendelseskonfiguration

en: Authentication module %s/pam_%s.so is missing. Authentication process might not work correctly.
da: Godkendelsemodul %s/pam_%s.so mangler. Godkendelsesproces vil muligvis ikke virke korrekt.

en: Back
da: Tilbage

en: Bad smart card removal action specified.
da: Forkert handling ved smartkort fjernelse angivet.

en: Base DN:
da: Basal DN:

en: Cache Information
da: Mellemlagringsinformation

en: Cancel
da: Annullér

en: Card Re_moval Action:
da: _Handling ved fjernelse af kort:

en: Certificate _URL:
da: Certifikat _URL:

en: Click this button if you did not download a CA certificate yet or you have not set the CA certificate up by other means.
da: Tryk på denne knap, hvis du ikke har hentet et CA-certifikat endnu, eller du ikke har sat CA-certifikatet op endnu.

en: Control how the system verifies users who attempt to log in
da: Bestem hvorledes systemet kontrollerer brugere som prøver at logge ind

en: Create _home directories on the first login
da: Opret _hjemmemapper ved første logind

en: Do_n't Save
da: Gem i_kke

en: Domain Administrator:
da: Domæne-Administrator:

en: Domain Controllers:
da: Domæne-kontrollere:

en: Domain _administrator:
da: Domæne-_Administrator:

en: Domain:
da: Domæne:

en: Download CA Certificate
da: Hent CA-certifikat

en: Enable _fingerprint reader support
da: Aktivér understøttelse af _fingeraftrykslæser

en: Enable _local access control
da: Aktivér _lokal adgangskontrol

en: Enable _smart card support
da: Aktivér understøttelse af _smartkort

en: Error downloading CA certificate
da: Fejl ved hentning af CA-certifikat

en: Fingerprint authentication allows you to log in by scanning your finger with the fingerprint reader.
da: Godkendelse med fingeraftryk tillader dig at logge ind ved at skanne din finger med fingeraftrykslæseren.

en: Fingerprint reader
da: Fingeraftrykslæser

en: Hashing or crypto algorithm used for storing passwords of local users
da: Hash-/krypterings-algoritme brugt til lagring af lokale brugeres adgangskoder

en: Hostname or ldap:// or ldaps:// URI pointing to the LDAP server.
da: Værtsnavnet, ldap:// eller ldaps:// URI peger på LDAP-serveren.

en: If the home directory of an user doesn't exist yet it will be created automatically on his first login.
da: Hvis hjemmemappen for en bruger endnu ikke eksisterer, vil den blive oprettet automatisk ved personens første logind.

en: Ignore
da: Ignorér

en: Join Domain
da: Vær med i domænet

en: Join Settings
da: Medlemskabsindstillinger

en: Joining Winbind Domain
da: Går med i Winbind-domæne

en: Kerberos Settings
da: Kerberos-opsætning

en: Kerberos password
da: Kerberos-adgangskode

en: LDAP Search _Base DN:
da: LDAP-søgnings_base DN:

en: LDAP Settings
da: LDAP-opsætning

en: LDAP _Server:
da: LDAP-_server:

en: LDAP authentication
da: LDAP-godkendelse

en: LDAP password
da: LDAP-adgangskode

en: Local accounts only
da: Kun lokale konti

en: Local authorization is sufficient
da: Lokal godkendelse er tilstrækkeligt

en: Lock
da: Lås

en: NIS Settings
da: NIS-opsætning

en: NIS _Domain:
da: NIS-_domæne:

en: NIS _Server:
da: NIS-_server:

en: NIS password
da: NIS-adgangskode

en: Next
da: Næste

en: No
da: Nej

en: Ok
da: O.k.

en: Password
da: Adgangskode

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Require smart car_d for login
da: _Kræv smartkort til logind

en: Restore the configuration files backed up before the previous configuration change
da: Gendan konfigurationsfilerne som er sikkerhedskopieret før den forrige konfigurationsændring

en: Revert
da: Forkast

en: Save Settings
da: Gem opsætning

en: Security Model:
da: Sikkerhedsmodel:

en: Smart card authentication allows you to log in using a certificate and key associated with a smart card.
da: Godkendelse med smartkort tillader dig at logge ind ved brug af et certifikat og en nøgle tilknyttet et smartkort.

en: Some of the configuration changes you've made should be saved to disk before continuing.  If you do not save them, then your attempt to join the domain may fail.  Save changes?
da: En del af konfigurationsændringerne du har lavet, bør gemmes inden du fortsætter. Hvis du ikke gemmer dem, kan dit forsøg på at være med i domænet mislykkes. Skal ændringerne gemmes?

en: Te_mplate Shell:
da: Ska_belon for skal:

en: Template Shell:
da: Skabelon for skal:

en: The %s file was not found, but it is required for %s support to work properly.
    Install the %s package, which provides this file.
da: Filen %s blev ikke fundet, men den er krævet for at understøttelse for %s virker ordentligt.
    Installér pakken %s, som indeholder denne fil.

en: To connect to a LDAP server with TLS protocol enabled you need a CA certificate which signed your server's certificate. Copy the certificate in the PEM format to the '%s' directory.
    Then press OK.
da: For at koble op  til en LDAP server der bruger TLS-protokollen har du brug for et CA-certifikat, der har underskrevet din servers certifikat. Kopiér certifikatet i PEM-formatet  til '%s'-kataloget.
    Klik dernæst på O.k.

en: To verify the LDAP server with TLS protocol enabled you need a CA certificate which signed the server's certificate. Please fill in the URL where the CA certificate in the PEM format can be downloaded from.
da: For at efterprøve en LDAP-server der bruger TLS-protokollen har du brug for et CA-certifikat, der har underskrevet din servers certifikat. Udfyld venligst URL'en hvor CA-certifikatet i PEM-formatet kan blive hentet fra.

en: Unable to initialize graphical environment. Most likely cause of failure
    is that the tool was not run using a graphical environment. Please either
    start your graphical user interface or set your DISPLAY variable.
da: Kunne ikke initialisere grafisk miljø. Mest sandsynlige grund til fejl
    er at værktøjet ikke blev kørt under et grafisk miljø. Start enten
    din grafiske brugerflade eller indstil din DISPLAY-variabel.

en: Unknown password hashing algorithm specified, using sha256.
da: Ukendt adgangskode hash-algoritme angivet, bruger sha256.

en: Use DNS to _locate KDCs for realms
da: Brug DNS for at _finde KDC'er for realmer

en: Use DNS to locate KDCs for realms
da: Brug DNS for at finde KDC'er for realmer

en: Use DNS to resolve hosts to realms
da: Brug DNS for at slå værter til realmer op

en: Use D_NS to resolve hosts to realms
da: Brug D_NS for at slå værter til realmer op

en: Use Fingerprint reader
da: Brug fingeraftrykslæser

en: Use Kerberos
da: Brug Kerberos

en: Use LDAP
da: Brug LDAP

en: Use LDAP Authentication
da: Brug LDAP-godkendelse

en: Use MD5 Passwords
da: Brug MD5-adgangskoder

en: Use NIS
da: Brug NIS

en: Use Shadow Passwords
da: Brug skyggeadgangskoder

en: Use TLS
da: Brug TLS

en: Use Transport Layer Security extension for LDAP as defined by RFC-2830. It must not be ticked with ldaps server URI.
da: Brug Transport Layer Security-udvidelsen til LDAP som defineret i RFC-2830. Det må ikke blive sat sammen med LDAPs server URI.

en: Use Winbind
da: Brug Winbind

en: Use Winbind Authentication
da: Brug Winbind-godkendelse

en: Use _TLS to encrypt connections
da: Brug _TLS til at kryptere forbindelser

en: User Information
da: Brugerinformation

en: Warning
da: Advarsel

en: When enabled /etc/security/access.conf will be consulted for authorization of users access.
da: Hvis aktiveret vil /etc/security/access.conf vil blive konsulteret for godkendelse af brugeradgang.

en: Winbind ADS R_ealm:
da: Winbind ADS-_realm:

en: Winbind Domain Co_ntrollers:
da: Winbind-domæneko_ntrollere:

en: Winbind Settings
da: Winbind-indstillinger

en: Winbind _Domain:
da: Winbind-_domæne:

en: Winbind authentication
da: Winbind-godkendelse

en: Winbind password
da: Winbind-adgangskode

en: Yes
da: Ja

en: You must provide ldaps:// server address or use TLS for LDAP authentication.
da: Du skal angive ldaps://-serveradressen eller bruge TLS til LDAP-godkendelse.

en: _Download CA Certificate...
da: _Hent CA-certifikat...

en: _Identity & Authentication
da: _Identitet & godkendelse

en: _Join Domain...
da: _Tilmeld domæne...

en: _KDCs:
da: _KDC'er:

en: _Password Hashing Algorithm:
da: Hashalgoritme for _adgangsgode:

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: _Security Model:
da: _Sikkerhedsmodel:

en: _User Account Database:
da: _Brugerkontodatabase:

en: action to be taken on smart card removal
da: handling som skal tages ved fjernelse af smartkort

en: authenticate system accounts by local files only
da: godkend systemkonti kun ud fra lokale filer

en: authenticate system accounts by network services
da: godkend systemkonti ud fra netværkstjenester

en: authorize local users also through remote service
da: godkend lokale brugere også via ekstern tjeneste

en: caching
da: mellemlagring

en: can only be run as root
da: kan kun køres som administrator (root)

en: check access.conf during account authorization
da: kontrollér access.conf under godkendelse af konto

en: configures winbind to allow offline login
da: konfigurerer winbind til at tillade frakoblet-logind

en: configures winbind to assume that users with no domain in their user names are domain users
da: konfigurerer winbind til at antage, at brugere uden domæne i deres brugernavne er domænebrugere

en: configures winbind to assume that users with no domain in their user names are not domain users
da: konfigurerer winbind til at antage, at brugere uden domæne i deres brugernavne ikke er domænebrugere

en: configures winbind to prevent offline login
da: konfigurerer winbind til at forebygge frakoblet-logind

en: create home directories for users on their first login
da: opret hjemmemapper til brugere ved deres første logind

en: default LDAP base DN
da: standard LDAP basal DN

en: default LDAP server hostname or URI
da: værtsnavn eller URI til standard LDAP-server

en: default NIS domain
da: standard NIS-domæne

en: default NIS server
da: standard NIS-server

en: default hesiod LHS
da: standard Hesiod-LHS

en: default hesiod RHS
da: standard Hesiod-RHS

en: default kerberos KDC
da: standard kerberos-KDC

en: default kerberos admin server
da: standard kerberos-admin-server

en: default kerberos realm
da: standard kerberos-realm

en: default realm for samba and winbind when security=ads
da: standard-realm for samba og winbind når security=ads

en: default smart card module to use
da: standard smartkort-modul der skal bruges

en: dialog was cancelled
da: dialog blev annulleret

en: disable LDAP for authentication by default
da: deaktivér LDAP-godkendelse som standard

en: disable LDAP for user information by default
da: deaktivér LDAP til brugerinformation som standard

en: disable MD5 passwords by default
da: deaktivér MD5-adgangskoder som standard

en: disable NIS for user information by default
da: deaktivér NIS til brugerinformation som standard

en: disable SSSD for authentication by default (still used for supported configurations
da: deaktivér SSSD til godkendelse som standard (stadig brugt til understøttede konfigurationer

en: disable SSSD for user information by default (still used for supported configurations)
da: deaktivér SSSD til brugerinformation som standard (stadig brugt til understøttede konfigurationer)

en: disable authentication with fingerprint readers by default
da: deaktivér godkendelse med fingeraftrykslæsere som standard

en: disable authentication with smart card by default
da: deaktivér godkendelse med smartkort som standard

en: disable caching of user credentials in SSSD by default
da: deaktivér mellemlagring af brugerakkreditiver i SSSD som standard

en: disable caching of user information by default
da: deaktivér mellemlagring af brugerinformation som standard

en: disable hesiod for user information by default
da: deaktivér Hesiod til brugerinformation som standard

en: disable kerberos authentication by default
da: deaktivér kerberos-godkendelse som standard

en: disable shadowed passwords by default
da: anvend ikke skyggeadgangskoder som standard

en: disable use of DNS to find kerberos KDCs
da: deaktivér brug af DNS for at finde kerberos-KDC'er

en: disable use of DNS to find kerberos realms
da: deaktivér brug af DNS for at finde kerberos-realmer

en: disable use of RFC-2307bis schema for LDAP user information lookups
da: deaktivér brug af RFC-2307bis-skema til LDAP-brugerinformationsopslag

en: disable use of TLS with LDAP (RFC-2830)
da: deaktivér brug af TLS med LDAP (RFC-2830)

en: disable winbind for authentication by default
da: deaktivér winbind-godkendelse som standard

en: disable winbind for user information by default
da: deaktivér winbind til brugerinformation som standard

en: disable wins for hostname resolution
da: deaktivér wins for opslag af værtsnavn

en: display Back instead of Cancel in the main dialog of the TUI
da: vis Tilbage i stedet for Annullér i hoveddialogen for tekstbrugerfladen

en: do not check access.conf during account authorization
da: kontrollér ikke access.conf under godkendelse af konto

en: do not create home directories for users on their first login
da: opret ikke hjemmemapper til brugere ved deres første logind

en: do not display the deprecated text user interface
da: vis ikke den forældede tekstbrugerflade

en: do not prefer dns over wins or nis for hostname resolution
da: foretræk ikke DNS over wins eller NIS til værtsnavnsopslag

en: do not require smart card for authentication by default
da: kræv ikke smartkort til godkendelse som standard

en: do not start/stop portmap, ypbind, and nscd
da: start/stop ikke portmap, ypbind og nscd

en: do not update the configuration files, only print new settings
da: opdatér ikke konfigurationsfilerne, udskriv kun nye indstillinger

en: enable LDAP for authentication by default
da: aktivér LDAP-godkendelse som standard

en: enable LDAP for user information by default
da: aktivér LDAP til brugerinformation som standard

en: enable MD5 passwords by default
da: anvend MD5-adgangskoder som standard

en: enable NIS for user information by default
da: aktivér NIS til brugerinformation som standard

en: enable SSSD for authentication by default with manually managed configuration
da: aktivér SSSD til godkendelse som standard med manuelt håndteret konfiguration

en: enable SSSD for user information by default with manually managed configuration
da: aktivér SSSD til brugerinformation som standard med manuelt håndteret konfiguration

en: enable authentication with fingerprint readers by default
da: aktivér godkendelse med fingeraftrykslæsere som standard

en: enable authentication with smart card by default
da: aktivér godkendelse med smartkort som standard

en: enable caching of user credentials in SSSD by default
da: aktivér mellemlagring af brugerakkreditiver i SSSD som standard

en: enable caching of user information by default (automatically disabled when SSSD is used)
da: aktivér mellemlagring af brugerinformation som standard (automatisk deaktiveret når SSSD er brugt)

en: enable hesiod for user information by default
da: aktivér Hesiod til brugerinformation som standard

en: enable kerberos authentication by default
da: aktivér kerberos-godkendelse som standard

en: enable shadowed passwords by default
da: anvend skyggeadgangskoder som standard

en: enable use of DNS to find kerberos KDCs
da: aktivér brug af DNS for at finde kerberos-KDC'er

en: enable use of DNS to find kerberos realms
da: aktivér brug af DNS for at finde kerberos-realmer

en: enable use of RFC-2307bis schema for LDAP user information lookups
da: aktivér brug af RFC-2307bis-skema til LDAP-brugerinformationsopslag

en: enable use of TLS with LDAP (RFC-2830)
da: aktivér brug af TLS med LDAP (RFC-2830)

en: enable winbind for authentication by default
da: aktivér winbind-godkendelse som standard

en: enable winbind for user information by default
da: aktivér winbind til brugerinformation som standard

en: enable wins for hostname resolution
da: aktivér wins for opslag af værtsnavn

en: gid range winbind will assign to domain or ads users
da: gid-interval som winbind vil tildele domæne- eller ads-brugere

en: hash/crypt algorithm for new passwords
da: hash-/krypterings-algoritme for nye adgangskoder

en: join the winbind domain or ads realm now as this administrator
da: vær med i winbind-domænet eller ads-realmen som denne administrator

en: load CA certificate from the URL
da: indlæs CA-certifikat fra URL'en

en: local authorization is sufficient for local users
da: lokal godkendelse er tilstrækkeligt for lokale brugere

en: names of servers to authenticate against
da: navne på servere at godkende mod

en: never use SSSD implicitly even for supported configurations
da: brug aldrig SSSD implicit, selv ikke til understøttede konfigurationer

en: opposite of --test, update configuration files with changed settings
da: det modsatte af --test, opdatér konfigurationsfilerne med ændrede indstillinger

en: prefer dns over wins or nis for hostname resolution
da: foretræk DNS over wins eller NIS til opslag af værtsnavn

en: probe network for defaults and print them
da: søg netværk for forvalgte værdier og skriv dem

en: require smart card for authentication by default
da: kræv smartkort til godkendelse som standard

en: restore the backup of configuration files
da: gendan sikkerhedskopierne for alle konfigurationsfilerne

en: restore the backup of configuration files saved before the previous configuration change
da: gendan sikkerhedskopien af konfigurationsfilen gemt før forrige konfigurationsændring

en: save a backup of all configuration files
da: gem en sikkerhedskopi af alle konfigurationsfilerne

en: security mode to use for samba and winbind
da: sikkerhedstilstand som skal bruges for samba og winbind

en: shadow password
da: skyggeadgangskode

en: the character which will be used to separate the domain and user part of winbind-created user names if winbindusedefaultdomain is not enabled
da: det tegn som vil blive brugt til at adskille domæne- og brugerdelen af winbind-oprettede brugernavne hvis winbindusedefaultdomain ikke er aktiveret

en: the directory which winbind-created users will have as home directories
da: den mappe som winbind-oprettede brugere vil have som hjemmemapper

en: the group which winbind-created users will have as their primary group
da: den gruppe som winbind-oprettede brugere vil have som deres primære gruppe

en: the shell which winbind-created users will have as their login shell
da: den skal som winbind-oprettede brugere vil have som deres indlogningsskal

en: uid range winbind will assign to domain or ads users
da: uid-interval som winbind vil tildele domæne- eller ads-brugere

en: unexpected argument
da: uventet argument

en: update all configuration files
da: opdatér alle konfigurationfilerne

en: usage: %s [options]
da: brug: %s [tilvalg]

en: use SSSD implicitly if it supports the configuration
da: brug SSSD implicit, hvis konfigurationen understøtter det

en: workgroup authentication servers are in
da: arbejdsgruppe-godkendelsesservere er i
